Lov živého krmení
Chtěl jsem naznačit, že zdejší aktivní přispěvovatelé do tohoto webu nedokáží ohodnotit vaše úsilí spojené s lovem krmiva. Souvisí to s tím, že do tohoto webu přispívá jen určitá skupina akvaristů a že jiná skupina se tomuto webu vyhýbá.
Nesouhlasím se zde vyjmenovanými argumenty a výmluvami, že něco z nějakých důvodů nejde a nemá smysl o tom se zastánci podobných tvrzení polemizovat („dáku tôňku“ je totiž potřeba umět najít, nehledě na to, že v rybníce s rybami který je zmíněn se koretry nevyskytují a půjde je tedy těžko nachytat i s rybářským povolením).
Pro úspěšný odchov některých druhů ryb je nepostradatelná stimulace právě to živé krmivo.
Dovedu pochopit, že zaměstnaný člověk těžko stíhá obstarávání živého krmiva.
Je jistě nutné mít určité zkušenosti s vytipováním lokality a mít i vhodné nářadí. Že není příliš vhodné se pokoušet lovit v rybnících s rybami nemusím připomínat (v přerybněných rybnících hrozí zavlečení nemocí a v současné době jsou neskutečně rozšíření kapřivci…). Lokality, kde se vyskytují koretry a jepice bývají bezpečné, protože v nich ryby nebývají (požární nádrže, koupaliště, jezírka v polích…). Když si nalovíte koretry a dáte je zmrazit, tak je to kvalitou o něčem jiném než je to co si můžete zmražené koupit. Existuje i řešení, že se přímo od velkododavatele (ne na burze) koupí (levně) větší množství čerstvého kvalitního živého krmiva (třeba právě těch koreter) a následně se zmrazí… Je jistě pravdou, že je zapotřebí i mít zkušenosti jak postupovat při mražení krmiva, aby byla jeho vysoká kvalita, ale to je nad rámec a pochybuji, že to na tomto webu někoho zajímá a bude mít zájem se obtěžovat.
Všimněte si, kdo vám dal palce. Pan „dudák“ je jeden z mála, jehož příspěvky na tomto webu má smysl číst.
V rozsahu dojezdu pražské MHD lze lovit (podle roční doby na několika lokalitách) kvalitní dafnie, koretry a prach (vířník, nauplie buchanky). Téměř přímo na stanici metra, 15-20 min. metrem od centra, lze lovit v létě až do zimy bez problémů bezpečné dafnie v obrovském množství a nikdy jsem se tam s nikým ze zdejšího webu nepotkal…
(Po předešlých reakcích nebudu a nemám čas na případné dotazy reagovat a tedy ani nebudu nikoho vodit za ruku, kde má co lovit…)
Jedná se o koretry a jepice. O jaký jde příspěvek? Asi mi unikla pointa. Ano,síťka mi stačí malá. Raději si jednou týdne dojedu pro čerstvé. Neberu na kila,nemám chovnu.

0 15.04.2018 12:59 - 
A ak má niekto dáku tôňku po ruke kde neúraduje rybársky spolok,tak ten správny materiál na lov je monofil,uhelon.
+ foto moiny u mňa v lete na okne.
Ty doby, kdy si člověk udělal z punčochy síťku, zašel na nejbližší rybník a nachytal si, kolik krmení potřeboval, jsou pryč. Dneska je většina rybníků majetkem nebo ve správě nějakého rybářského spolku a ti si spravovaný majetek žárlivě hlídají. Jak mi vysvětloval před pár roky jeden známý, oficiální způsob lovu planktonu znamená, že si člověk pořídí na dotyčném revíru povolenku(což není levná záležitost) a pak může jít chytat plankton pro své svěřence. Samozřejmě existují místa, kde členové spolku nad lovem planktonu přivřou oči, ale jak psal Prašan, většinou je s nelegálním lovem spojeno velké riziko průseru. Když to vezmu z opačného pohledu - byl jsem dneska v Ostravě na burze. Byl tam velký výběr živého i mraženého krmení. Byl bych blázen abych riskoval průser s nějakým rybářem, když mám možnost si krmení pohodlně nakoupit na burze a ještě si pokecat se známými v bufetu u kafe.
A nebude to skôr tým,že máme obmedzené možnosti(nie sme vo Vietname,že pridem a chytam si i na elektriku ryby).Ja mám v mieste bydliska 4 rybníky no vzhľadom na naše väčšie mesto tu úraduje rybársky spolok a viem si živo predstaviť ako by to dopadlo keby som si šiel chytať planktón.Minimálne by som mal pokutu ak nie žalobu na krku.
A nebývam v dome aby som si tak na dvore choval moinu,cyklópa či larvy komára v sude.

Maximálne si niekedy cez leto chovám niečo vo flaške na okne.
Apropo nemá niekto na predaj násadu moiny?
S úsměvem si čtu váš příspěvek.
Zdejší rádoby akvaristé a samozvaní odborníci, aktivní na tomto webu, nevědí o čem je řeč a jsou nad věcí. Naprostá většina jich nedovede plankton pojmenovat, nemá potuchy, kam jít co a kdy lovit, jak a z čeho si síťku zhotovit, neznají a nezajímají je praktiky spojené s lovem planktonu...
Starší reakce

To je materiál
Starší reakce

Máš pravdu našla jsem tam i buchanky

1 23.07.2017 12:10 misa
-jak již bylo uvedeno ,buchanky (Cyclopoida)

DavFM napsal: Vždycky v tom planktonu je něco, co může vypadat podezřele. Ty opravdu nebezpečné věci ale vidět nejsou. Mnohem důležitější než nějaké breberky je otázka lokality lovu.
Podle mě jsou třeba nezmaři a kapřivci viditelní dost.
0 22.07.2017 22:52 misa Jičín-Šibeňák hrábla jsem do "špinavějšího" místa mezi rákosím
Vždycky v tom planktonu je něco, co může vypadat podezřele. Ty opravdu nebezpečné věci ale vidět nejsou. Mnohem důležitější než nějaké breberky je otázka lokality lovu.
Kdybych se měl pokaždé takhle ostýchat, než rybám něco dám, tak by už dávno zdechly hladem.
0 22.07.2017 21:30 misa Nevim jestli chci riskovat, nechtěla bych rybičkám uškodit
no něco z cyclops? - tedy snad jako potrava použitelné ...
1 22.07.2017 20:51 misa
nevidím tam nic rozpoznatelného, ale letos jsem buchanky lovil ještě před měsícem ... zvláštní rok

...
0 22.07.2017 19:01 RAP –
Re: 0 Z čeho usuzujete na vodule? Sice je to mizerně vidět, ale např. na druhé fotce to vypadá spíše na buchanky, ikdyž ty jsou vidět spíše za chladnějšího počasí.
Takto to není dobře vidět, ale pokud to jsou kulaté vodule, tak pryč s tím a do akvárka nedávat.
search.seznam.cz/…
0 22.07.2017 18:23 misa
Starší reakce
asi to nevyřešíme

...
Jo tak to ti neřeknu zda-li jsou tam ,kde ryby. Ja je chytam na lokalite kde je dafnie na kila a sem tam koretra. Voda bez ryb ale tisice pulcu aktualne a semtam i nejaky colek ci mlok ci co jsem to zahledl takze si myslim ze ti koretrou nepohrdnou stejne jako ryby mensi je urcite lovi....to by je nezraly ani nase ryby
já mám teď asi měsíc staré rybníčkové karásky (40 kousků) - a tak jsem si na zahradě do sudu nasadil drobné buchanky - a kupodivu je jich pořád plný sud - tak mám jednodušší "lov" ... ale teď se už v jiných sudech nalíhly i černé komáří larvy - tak to prostřídávám ...
asi logika těch bílých larev je v tom, že je nemá co sežrat - tedy jsou tam, kde nejsou ryby (?) ...
Jojo,netvrdím,ze je tomu tak vsude. Psal jsem o své lokalite ktera je bez ryb a kterou jezdim monitorovat co 14 dni nekdy i vicekrat. Asi obednam koretry z netu a bude neco hodim do sudu ven neco dolednicky a neco si zamrazim a mam vystarano. Ale neni nad to kdyz si je clovek nachyta a vycisti a pripravi vse sam.
když jsem naposledy dělal neonky (2016), tak tření v lednu, čili někdy v březnu už koretry ve vodě byly v množství větším než malém

... ale je možné, že letos je to jinak ... byly tam, kde se vyskytovaly perločky, s buchankami nebyly - ale je možné, že s buchankami byly sežrané dospělými rybami - tam, kde jsem chodil na perločky ryby nebyly ...
Nikde jsem nepsal ze je mam jako hlavni potravu. Jde mi o ne velmi ze zive krmeni je nejlepsi krmim taky dafniemy artemii a sem tam susene. Ja mam skalary a do tech prece nebudu ladovat jen suseny. Samozrejme obcas nejake spirulina flskes,terra rubkn,tetra granulat atd atd asi 10 dalsich krmim velmi rozmsnite ale prevladal v lete ziva a v zime mrazena. Zpet k tematu. Me prave na me lokalite je v chladnu prd a ted jak se oteplilo tak mezi mraky blech uz se zacina par koreter a tak jsem myslel jestli v noci za tmy nezacinaj chodit pod hladinu. Nekde jsem cetl ze ano. Pomohla by rada ze tomu skutecne tak je a usetrilo cestu ale jelikoz jsem celkem vasnivy akvarista nebude mi jiste delat o vikendu problem v 11 vecer sednout na auto a jet vyzkouset

co si matně pamatuji, tak tyhle průhledné komáří larvy se vyskytovaly hlavně v chladné vodě - zejména na podzim a na jaře ... a protože jsem chodil většinou tak okolo deváté ráno - tak se daly chytit ve dne

... ale jako hlavní potravu? - to asi není produktivní? ...
Ahojda dnes jsem byl na blechach ( dafniich) a pochytal jsem i nekolik koreter a o ty mi jde velmi. Ma nekdo prosim zkusenost s lovem koreter? Jsou spise u dna pod hladinou nebo po celem sloupci vody? Nekde jsem cetl ze na koretry se chodi ve tme? A za jdou za svetlem? Poradil by nekdo prosím???
Starší reakce
No to dá rozum, přece ses při tom nepotápěl!
Když jsem kdysi chodil na plankton, tak jsem taky říkal, že jdu na blechy. A otec to po návratu komentoval slovy:" Takže jsi nic nechytl, protože se nedrbeš."
0 08.03.2017 16:58 bwater Dafnie rika se blechy....
No vodních blech.

No blech...

dafnie...
7 08.03.2017 15:49 bwater 
Dnes jsem si udelal radost plnej belik blech za dvacet minut

Prutocna nadrz tedy spis koupaliste bez ryb kazdorocne cistene

bez chemie
Starší reakce
Opatrnost je vždycky při lovu kdekoliv venku nutná, koneckonců i z domácích nádob, aby člověk ohlídal co tam nalétá ...
Jedny z nejbezpečnějších nádrží jsou ty průtočné, ale to musíš mít hodně velkou kliku aby jsi na takovu použitelnou nádrž narazil, ale jsou.

No ale důvod k opatrnosti to je, ne?
Myslím že lepší jsou menší tůňky, třeba sezónní, ve kterých ryby nikdy nebyly. To pravda neznamená, že v nich nebyli obojživelníci, a vůbec záruka asi není nikdy nikde.

KatkaPtacatko napsala: Letos chci zkusit zajít k nám na koupaliště a zjistit, jestli se tam dá nachytat živé krmení. Ještě jsem to nikdy nezkoušela, tak uvidím, jak mi to půjde.
Dnes jsem byla obhlídnout, jak to vypadá s ledem. Je ho tam ještě dost, ale překvapilo mě, co jsem tam v tom ledu našla. Bohužel na fotce to není moc dobře vidět, ale mě to přišlo, jako mrtvá ryba, ale už nějaká dost jetá. Vím, že se loni na jaře to koupaliště čistilo, tak nevím, kde by se tam mohla vzít, byla dost velká.
Takže asi blbá otázka, je vhodné tam za pár týdnů lovit živé krmení?
Na koupališti? Po vyčištění? Klidně. Ta chcíplá ryba zase tak moc děsit nemusí a k rozhodnému odmítnutí lovu není důvod. Nikdo z těch odmítačů ten zdroj nezná, pokud se mi jeví ... Ta ryba mohlo klidně zdechnout na kyslíkový deficit, pokud byla voda neprodyšně zamrzlá... Je potřeba posoudit více na místě podle informací zatím není možné dělat závěry...
KatkaPtacatko napsala: Co vim, tak do toho rybnika byvaly svedeny splasky, jak je to ted nevim. Voda z tohoto rybnika jde do druheho. A v tom v prostred vesnice urcite ryby jsou, videla jsem je tam.
Kdyby to byly splašky biologické, tak díky za ně!!! To byla ta "živná půda" všech návesáků... tam se chodilo na dafnie, že po jednom nájezdu doma pak člověk musel hodiny mrazit... dneska díky čističkám všechno biologické je zničeno a tvrdá chemie po praní a mytí nádobí zůstává... ovšem té se akvarijní potrava nenažere... a voda v takovém rybníce podle toho vypadá ...
Pepan napsal: ..... je dobré chytat plankton na vodách, které nespadají do revíru a konflikt s nějakým nadrženým strážcem či rybářem tam nehrozí.
Právě, že tam hrozí ona pověstná brokovnice. Kde jsou rozumní mjitelé (a zažil jsem jich zaplaťpánbůh docela dost), stačí rozumná domluva. Jiní soukromníci mají u rybníku třeba i ceduli "LOV PLANKTONU ZAKÁZÁN", jinde zase třeba pobírají měsíční nebo roční poplatek za možnost lovení planktonu. Někde stačí přijít za hospodářem a při potřásání rukou mu vrazit lahev dobré slivovice.
Nejen na soukromých místech, ale konec konců i na svazových vodách to záleží na přístupu hospodářů. Někteří hospodáři jsou rozumní a vědí, že akvarista tam bude lovit jen tehdy, když to stojí za to a v takovém případě dělá dobrou službu, protože je tam planktonu už tolik, že hrozí vodě kyslíkový deficit. Je to různé a vyplatí se vždy najít si, kdo tomu rybníku velí a jít rovnou a bez emocí za ním.
Mnohý z rybářské stráže na svazových vodách stejně na klasický průkaz (dneska stojí vč. vrigádních hodin už snad přes 3000 na rok.... už nevím) lovení planktonu neuznají - "máte jej prý jen na LOV RYB" dle patřičných předpisů!
Dělal jsem to obdobně, ale to víš jižní Čechy...

Tady byl ten úkol o kilometr lehčí...
Pak jsem objevil grindal, naučil se ho krmit dle potřeb pro jednotlivé ryby a třídit pro jednotlivé velikosti ryb. Krmím s ním od dospělých placek, až po nejmenší potěr... Dokonce i takový potěr, na který je Artemia velká...
Od té doby mě nikdo nikdy na rybníku neviděl...
0 26.02.2017 11:30
DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma Co se týče povolení k lovu blech, mužů s brokovnicemi, různých zákeřných nemocí: kdo se bojí, nesmí do lesa!!
Prošel jsem v okolí snad 30 různých rybníků a rybníčků, všude jsem máchl sítí.Dokonce si v autě pořád vozím takovou menší síťku, jak vidím zajímavou vodu, hned zastavím a provedu průzkum.Kde bylo hned od pohledu hodně ryb, většinou nebyl vůbec žáden plankton. Nakonec jsem si vybral 4 lokality, kam má význam chodit, s tím, že na každé je něco jiného. Někde prach, buchanky, jinde koretra, na jedné hnědá dafna a na další krásná červená dafna.
Bohužel na rozdíl od Čech, tady na severní Moravě se nikdy nějak moc nebudovaly požární nádrže a rybníčky na návsích, najít vodu bez ryb je těžký úkol.
Dnes už by to tak být nemělo. Všechny splašky by měly jít do nějaké čističky. Ale záměrně píšu měly, vím o minimálně dvou vesnicích, kde tomu tak není...

V tom případě nic, jak tam jde humus ruce pryč od toho...
Ja se docela bojim kvuli ramkam, jsou nachylne, tak to nechci zbytecne provokovat. Chci zkusit neco nalovit a "naockovat" si tim doma i nejaky sud, abych mela vetsi jistotu, ze si nedotahnu neco nechteneho.
Co vim, tak do toho rybnika byvaly svedeny splasky, jak je to ted nevim. Voda z tohoto rybnika jde do druheho. A v tom v prostred vesnice urcite ryby jsou, videla jsem je tam.
Minulý rok jsem posílal několikrát a na různé mailové adresy jak na celorepublikovy tak krajovy svaz rybářů o tom ze bych chtel oficiálně chytat plankton s dotazem kde toto povolení dostanu nebo zda o tom něco nevedí..... nikdy jsem nedostal odpověď. Mají to na parku
Mně se víc líbí ten rybníček uprostřed vesničky, nebo ten vlevo. Viz fotka na vašich webovkach. Jestli tam nejdou splašky z celé vesnice, tak lepší než veřejné koupaliště...
To není o brokovnici. Byl jsem rybářem poučen, že i na lov planktonu na revírech by měl mít člověk povolenku od místní organizace, což není zrovna levná záležitost. Ty doby, kdy všechno bylo všech a lovit se, s výjimkou rybníků s násadou, dalo všude, je už dneska pryč a dnes může rybářská stráž i za trochu planktonu udělit celkem mastnou pokutu. Proto, pokud to je možné, je dobré chytat plankton na vodách, které nespadají do revíru a konflikt s nějakým nadrženým strážcem či rybářem tam nehrozí.
Přidat reakci
1 ...... 10
Zpět na obsah sekce Krmení • Zobrazeno 22367x