Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Betta splendens - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 11:40 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Sonic
Bramboračka asi nebyl nejpříhodnější výraz. Ale nemohu si pomoci, při čtení vašich příspěvků mi naskočí Karel Čapek a jeho Povídání o pejskovi a kočičce, konkrétně povídka - Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort.
Taky do něj dali hromadu dobrých věcí (u vás to byly myšlenky), ale výsledek jaksi "nesplnil očekávání"...
Čekal jsem, že se něco nového dozvím o tom, jakou roli hrají mikrobiální procesy při vylučování amoniaku žábrami ryb, když dle vás je amonný kation NH4+ běžným produktem metabolismu ryb po mikrobiálních procesech.
A já, bláhový, žiju v domnění, že při vylučování amoniaku (NH3) žábrami ryb dochází k jeho rozpouštění, při kterém vznikají amonné ionty (NH4+), a že vzájemný poměr těchto dvou forem závisí především na pH a teplotě. A on je to zatím výsledek práce mikrobů... hmm
Jenom jestli vám to trochu nepopletlo.
Původně napíšete, že amonný kationt jako produkt metabolismu amoniaku vzniká mikrobiálními procesy, teď píšete o reakci mikroorganizmů na NH4+. Vnímáte rozdíl mezi tím, že něco z něčeho vzniká a že něco na něco reaguje?
Reakci mikroorganismů na amonný kationt nikdo nezpochybňuje, takže nemusíte ztrácet čas další obhajobou tohoto tvrzení.
...Na túto tému sa môžete dozvedieť viac v knihách o fyziológii rýb. Čo sa týka bramboračky áno je to mätúce z toho dôvodu že ide o kombináciu poznatkov. Neočakávam že sa v tom budete orientovať pre prepojenie tých oblastí je potreba odbornejšie štúdium v daných oblastiach. Avšak nazvať to bramboračka pôsobí celkom dehonestujúco a môže v čitateľoch vzývať pocit že ide o hlúposti, čo určite nejde...
Děkuji za doporučení a dobré rady. Asi mi nebudete věřit, (vámi výše uvedená slova hovoří jasně), ale snažím se hledat odpovědi na otázky, které mne v souvislosti s akvaristikou napadají už déle než půl století... smich
A jsem rád, když se něco z oblasti, která mne nesmírně zajímá, (a dokonce živí), dozvím něco nového. Chvilku jsem čekal, že tomu může být i v rámci diskuse s vámi. Bohužel, nestalo se.
A tak tuhle debatu vzdávám a jdu se věnovat něčemu přínosnějšímu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 09:36 R Muž Anthrax [4818] Re: Sonic, Violet Dtake
Sonic: Právě protože jde o komplexní věc, tak nejde říct, že nižší teplota a tím pádem množství patogenů (ty tam budou vždy) je správnou cestou pro každý a druh ryby. Že něco umožňuje obecně fyziologie ryb je hezké. Ale každý druh má jiné nároky a i v rámci druhu mohou být velké rozdíly. Je dost dobře vidět, že spousta bett při delším pobytu při nízkých teplotách chřadne, onemocní a nakonec předčasně umírá. Prostě to často nejsou žádné „studené odchovy“ ale importy z velkochovů v JV Asii. :-)

Violet Dtake: Pochopitelně souhlasím s tím, že klíčové je přidat rostliny , měnit vodu (klidně denně 1/3), krmit pestřeji, dát pryč ancistruse. A co tu možná ještě nezaznělo, po dobu problémů to nepřehánět krmit střídmě.

Jo a zkontroloval bych to dno, zda neobsahuje vápník. Octový test. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 23:56 Sonic Re: Sid
Prepáčte ale naozaj nerozumiem kam týmto celým mierite. :-D Napísal ste že významnejšie pre toxicitu NH3 je pH. V poriadku. V mojom príspevku bolo vysvetlené že nejde o základné hodnoty NH3 vo vode ale zároveň o obsah kyslíku a aj teplotu vody z ďalej zmieňovaných dôvodov. To že ste to vyjadril v číslach je v poriadku, áno týmto spôsobom naozaj funguje chémia, ale mojím cieľom bolo ponúknuť vám pohľad na akvárium ako komplex kde nejde o rovnice anorganickej chémie ale o procesy v biotope ktoré spolu súvisia. Chápem že sa tieto veci prijímajú ťažko a popravde je veľmi ťažké niečo také vysvetľovať, keďže ide o kombináciu poznatkov z viacerých oblastí. Evidentne ste skúsený v oblasti chémie a procesov dejúcich sa na úrovni molekúl ale je to treba chápať trošku zo širšieho záberu. Nijako vám vaše tvrdenia nevyvraciam pretože nemôžem na koľko všetko to čo hovoríte je pravda, ale stále nazeráte na problém len z obmedzenej perspektívy presne tak ako vysekavávate moje výroky z celku :-) To čo bolo napísané bolo poskytnuté ako vysvetlenie k môjmu názoru na vec. Osobne vás nebudem nútiť a presviedčať tento názor prijať, veď máte svoje skúsenosti a myslím že každý by si mal na to názor urobiť vlastný avšak nemôžem si úplne dovoliť tu robiť akúsi "prednášku" o všetkom a pokiaľ vám niečo nesedí kľudne si pozrite či už odbornejšie články alebo aj články od experimentujúcich akvaristov prípadne aj od zahraničných autorov. Sú veľmi bohatým zdrojom aj v oblasti mnohých inovácii o ktoré sa posledné roky ľudia v akvvaristike pokúšajú. :-)

Na tému mikrobiálnych procesov sa neviem veľmi vyjadriť keďže to nie je úplne moja parketa. Avšak informáciu o NH4+ a reakcií mikroorganizmov na ňu sa mi podarilo získať z istej prednášky. Autor sa tejto oblasti veľmi nevenoval keďže vtedy išlo o nejaký výzkum s nepotvrdeným celkovým výsledkom ktorý sa venoval voľne žijúcim rybám a mikrobiálny pôvod NH4+ v tej dobe nebol úplne potvrdený.
Čo sa týka zníženého ph okolo žiabrí ide zvyšovanie koncentrácie CO2 v tejto oblasti v dôsledku čoho sa znižuje ph. Súvisí to s biochemickými a fyziologickými procesmi v telách rýb. Na túto tému sa môžete dozvedieť viac v knihách o fyziológii rýb.
Čo sa týka bramboračky áno je to mätúce z toho dôvodu že ide o kombináciu poznatkov. Neočakávam že sa v tom budete orientovať pre prepojenie tých oblastí je potreba odbornejšie štúdium v daných oblastiach. Avšak nazvať to bramboračka pôsobí celkom dehonestujúco a môže v čitateľoch vzývať pocit že ide o hlúposti, čo určite nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 22:56 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Sonic
...to čo ste uviedol sú absolútne hodnoty amoniaku vo vode a tieto hodnoty sú výborné pre testovanie a stanovovanie určitých hraníc kedy už treba zasahovať a atď, ale nezohľadňujú všetky aspekty (nielen) akvariového prostredia. Aj z tohto dôvodu si dovolím nesúhlasiť, že hodnota ph je dôležitejšia ako obsah kyslíka vo vode. Tieto dva parametre pre obsah NH3 vo vode sú pri najmenšom rovnako zásadné a dovolím si tvrdiť že kyslík je v tomto smere dôležitejší z hľadiska prežitia rýb. Pokúsim sa to s dovolením vysvetliť trošku v skratke...
Popořadě. :-)
Z čeho soudíte, že jsem ve svém příspěvku porovnával toxicitu amoniaku v závislosti na pH s toxicitou amoniaku v závislosti na obsahu O2?
Zkuste si to přečíst znovu:
Teplota má na toxicitu amoniaku významný vliv, zejména v souvislosti se snižováním koncentrace O2 se zvyšující se teplotou.
Významnější pro toxicitu NH3 je ale hodnota pH.

Vysvětlení pro vás:
Pokud ve vodě (např. v akváriu) naměříte při pH 7 koncentraci celkového amoniaku (NH4+/NH3) např. 1 mg/l, pak při teplotě 20°C činí obsah nedisociovaného (silně toxického) NH3 ~ 0,004 mg/l, při stejném pH a teplotě 25°C pak ~ 0,006 mg/l.
Za stejných teplot (20°C a 25°C) a stejné koncentraci celkového amoniaku (1 mg/l), ale při pH 8 to bude ~ 0,04 mg/l (20°C), resp. ~ 0,05 mg/l (25°C), tedy zhruba 10x více.

...V prípade amoniaku a amónneho katiónu (NH4+), ktoré sú bežným produktom metabolizmu rýb (NH4 po mikrobiálnych procesoch), ich uvoľňovanie, ako ste popísal, závisí na ph...
NH4+ po mikrobiálních procesech?! coze Můžete se na toto téma víc rozepsat? A uvést i nějaké zdroje tohoto konstatování?
...Avšak koncentrácia kyslíku vo vode významne ovplyvňuje to či ryba prežije... pokiaľ je dostatočná koncentrácia O2 vo vode ryba je schopná si okolo žiabrí vytvoriť prostredie o zníženom ph a tým pádom sa ubrániť anómiakálnej intoxikácii. Vďaka tomuto postupu sú niektoré ryby schopné vydržať celkové pH 8-10...
Beze sporu - koncentrace kyslíku ve vodě je pro naprostou většinu ryb zcela zásadní otázkou. A že se zvyšující se teplotou jeho koncentrace klesá, (což také "ve druhém sledu" ovlivňuje toxicitu amoniaku), jsem už napsal.
Jakým mechanismem ale rybám umožňuje dostatečná koncentrace O2 vytvořit okolo žaber prostředí se sníženým pH? Kde se mohu na toto téma dovědět víc?
...Pokiaľ je teplota zmenená príliš rýchlo...
Teplotu a s ní související mikroorganismy, parazity, patogeny, plísně ap., to už, prosím, nevysvětlujte. I tak se v té bramboračce nedá orientovat. smich Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 17:47 Sonic Re: Sid
Dobrý deň, to čo ste všetko napísal je pravda. Čo sa týka konkrétnych čísiel tak tie úplne potvrdiť neviem pretože sa jedná o hodnoty ktoré sa počítajú podľa istých vzorcov prípadne sú vytvorené tabuľky kde si môžete tieto čísla približne stanoviť ale predpokladám že z nejakého z týchto zdrojov pochádzajú takže budú asi tiež správne.
Ide však o to že to čo ste uviedol sú absolútne hodnoty amoniaku vo vode a tieto hodnoty sú výborné pre testovanie a stanovovanie určitých hraníc kedy už treba zasahovať a atď, ale nezohľadňujú všetky aspekty (nielen) akvariového prostredia. Aj z tohto dôvodu si dovolím nesúhlasiť, že hodnota ph je dôležitejšia ako obsah kyslíka vo vode. Tieto dva parametre pre obsah NH3 vo vode sú pri najmenšom rovnako zásadné a dovolím si tvrdiť že kyslík je v tomto smere dôležitejší z hľadiska prežitia rýb. Pokúsim sa to s dovolením vysvetliť trošku v skratke.
Ako ste už načrtol tak áno všetky tieto parametre súvisia s metabolizmom rýb (teplote sa budem venovať ďalej). V prípade amoniaku a amónneho katiónu (NH4+), ktoré sú bežným produktom metabolizmu rýb (NH4 po mikrobiálnych procesoch), ich uvoľňovanie, ako ste popísal, závisí na ph. Avšak koncentrácia kyslíku vo vode významne ovplyvňuje to či ryba prežije. Ryby vylučujú NH3 nie len výkalmi ale aj žiabrami a to v nepomerne značnom množstve (pribl 90% ide žiabrami) pokiaľ je dostatočná koncentrácia O2 vo vode ryba je schopná si okolo žiabrí vytvoriť prostredie o zníženom ph a tým pádom sa ubrániť anómiakálnej intoxikácii. Vďaka tomuto postupu sú niektoré ryby schopné vydržať celkové pH 8-10 čo sú fakt extrémne podmienky.
Toto všetko ale však nadvezuje v istej miere na teplotu. Pokiaľ je teplota zmenená príliš rýchlo (povedzme u akvarijných rýb o 5°C) ryba dostane teplotný šok. Automaticky sa jej zníži aktivita metabolizmu a tým pádlom spomínaný amoniak nevie efektívne vylúčiť a otrávi sa tým, čo už v tele má. (prípady neadaptovaných rybiek donesených z iných akvárií a prípadne nárazových výmen vody s nízkou teplotou)
Ďalšia súvislosť je s teplotou naopak vysokou. Ide o už spomínané patogény a mikroorganizmy. Tieto mikroorganizmy žijú z toho čo tam ryba zanechá prípadne zo zbytkov rastlín ktoré sa rozkladajú. Pokiaľ im vylepšíte jedálniček ešte o krmivo ktoré zostane v nádrži tak sa začnú úspešne rozmnožovať a spotrebovávať veľké množstvá kyslíku a vzniká problém už popísaný. Problém však je že pre tieto mikroorganizmy sú prívetivé vysoké teploty ktoré urýchľujú ich množenie a ich metabolizmus (pre porovnanie keď necháte mlieko na slnku skvasí - podobný mechanizmus). Preto aj z tohto dôvodu som zástancom udržiavania nižších teplôt hlavne v low tech a začiatočníckych akváriách, pretože máte len veľmi obmedzené spôsoby regulácie tých dôsledkov (ľudia s high-techom napríklad pridajú CO2 a spustia kyslíkový difuzér a získajú čas na rozmyslenie čo dalej) ale človeku čo nemá prístup k takým veciam musí konať rýchlo a často potom v kuchyni vzniká "chemické laboratórium pre záchranu rýb" a nemusí byť vždy úspešná.
A v neposlednej rade samozrejme rozvoj patogenov typu plesne, bakterie, rôzne druhy parazitov je v mnohých prípadoch zapríčinený aj vysokou teplotou vody keďže tá práve takýmto organizmom prospieva a ak sa to skombinuje so zhoršenými aktuálnymi podmienkami akvária prípadne stresovým vypätím ryby je to recept na veľa nepríjemností.
Aby však bola uvedená aj druhá strana mince. Príliž nízka teplota môže u niektorých rýb spôsobovať poruchy žiabrí prípadne plutiev takže vždy sa treba vyvarovať extrémov a udržovať prostredie optimálne. Každá ryba má optimálne rozmedzie iné ale tých 23°C po predošlej vhodnej adaptácii vydrží väčšina rýb a čo sa týka eliminácie rias, tiež je to veľkým pomocníkom.
Snáď je to ako vysvetlenie postačujúce a nie veľmi vyčerpávajúce, v pozadí sa toho deje oveľa viac ale pre základ to nie je tak veľmi potrebné, tak snáď pomôže :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 07:37 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Sonic
...nižšia teplota vytvára pre patogény nepriaznivejšie prostredie pre množenie a nedochádza k zvýšenému uvoľňovaniu amónnych iónov, hlavne pri výmene vody...
Teplota má na toxicitu amoniaku významný vliv, zejména v souvislosti se snižováním koncentrace O2 se zvyšující se teplotou.
Významnější pro toxicitu NH3 je ale hodnota pH.
Jestliže při neutrálním pH a teplotě 20°C činí obsah NH3 0,396% z celkového amoniaku (NH4/NH3), pak při teplotě 25°C činí tento podíl 0,566%.
Oproti tomu - když se zvýší pH ze 7 na 8, pak při 20°C činí obsah NH3 3,82%, a při 25°C 5,38%. Tedy téměř desetinásobek!
Jak dochází při zvyšování teploty ke zvýšenému uvolňování amonných ionů a to hlavně při výměně vody?
Souvisí to nějak s metabolismem ryb? Nebo máte jiné vysvětlení? Děkuji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.03.2021 21:14 Muž Tojsouvěci [3677] - Kytky s čudlamaRe: Violet Dtake
www.nanofish.cz/… ;-)

Tady je již reklama,ale podstata je stejná:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 20:24 R Muž afc1886 [14953] Re: Violet Dtake
Za mě bych dal pryč ty malé krunýřovce a přidal bych na rostlinách. Nejsem znalec ma léky, ale nevím jestli je ta hexamita nejvhodnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 20:17 Sonic Re: Violet Dtake
Pravdepodobne ide o obrannú reakciu a známku toho že mu to čo má v oku vadí. Momentálne s tým veľa asi neurobíš. Pokračuj v liečbe, mala by tam byť v letáku doba užívania po ktorej by malo prísť k predpokladanému zlepšeniu resp. doba predpokladaného dávkovania ale určite to po prvej ani druhej aplikácii nebude. Je to beh na dlhšiu trať.
Čo sa týka imunity to s odstupom času ako budeš pracovať na zmene akvária a zlepšení podmienok a podávať kvalitnú pestrejšiu stravu tak si betta lepšiu imunitu vytvorí. Ako podpora a forma terapie a pri napríklad plesniach, baktériách alebo parazitoch odporúčajú soľné kúpele, ale tie v zásade hlavne zvýšia produkciu hlienu na povrchu ryby (čo je istá forma imunitného posilnenia) ale musí to byť prevedené správne aby si rybe nespôsobila väčšiu ujmu.
Momentálne sa snaž len držať dávkovania a výmeny vody a neviem nakoľko ti to ohrievač dovolí ale bolo by fajn znižovať teplotu po desatinách stupňa (povedzme každý deň o jednu desatinu dole) pokiaľ sa to dá. Ak nie tak radšej s teplotou počkaj nejaký čas kým neuvidíš aspoň minimálne zlepšenie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 20:00 Violet Dtake Re: Sonic
Co jsem teď pozorovala rybku 20 minut začal sebou trhať a rýchle plávať se snahou si očička otirat. Asi ho to svrbí. Bojím se aby se takhle moc neunavil jak tedy pomoci krom té léčby esha? Navíc jaké přípravky by zlepšili imunitu rybky?
Děkuji navíc ještě za pridané rady.
Edit: Ještě dodám že krmení máme rozdělené na večerní a ranní kdy dáváme ta 5~6 granulek pro bojovnice. Jedl teď normálně a s chutí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 19:37 Sonic Re: patka
Pôvodom možno áno (hoci je ich mnoho druhov a sú aj také ktoré prežívali v oblastiach kde teplota bola okolo 19-20°C) ale betty čo sa dnes k tebe dostanú sú ryby ktoré od pôvodných majú ďaleko a je to o tom z akých podmienok ich berieš. Dnes by ti betta v 30°C len ťažko prežila ako vitálna ryba bez problémov. Pokiaľ je znižovanie teploty prevedené s maximálnou opatrnosťou a postupne a ryba má dostatočne výživnú stravu nie je problém chovať pri nižších teplotách, dokonca sa to popisuje ako prospešné ako pre ňu tak aj pre prostredie.
V tomto prípade sa bavíme o zmene 1-2°C čo pri opatrnom a postupnom prevedení nie je tak extrémnym zásahom.
Ale tak názory sa na to líšia ako na všetko. Základom však je fyziológia ryby ako takej a tá v mnohých ohľadoch pripúšťa aj zmeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.03.2021 19:27 Žena patka [112] Re: Sonic
Betty jsou teplomilné ryby,žijí v rýžovištích/stojatých vodách/ kde teplota vody dosahuje i 30 stupnů..Pokud je nemocná,oslabená,snížení teploty ji brzy zkrátí život...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 19:20 Sonic Re: Anthrax
Vzhľadom k tomu v akom je akvárium momentálne stave by bolo podľa môjho názoru lepšie teplotu znížiť (nižšia teplota vytvára pre patogény nepriaznivejšie prostredie pre množenie a nedochádza k zvýšenému uvoľňovaniu amónnych iónov, hlavne pri výmene vody) samozrejme treba postupne a veľmi pomaly za dostatočného počiatočného kŕmenia, ale teplotu 23°C betta určite zvládne a situácii by to pomohlo.
Ale tak za normálnych okolností sa samozrejme dá udržiavať teplota vyššie len to potom komplikuje trochu údržbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2021 19:14 R Muž Anthrax [4818] Re: Violet Dtake
U betty bych tu teploty naopak držel vyšší. Ty dnes prodávané betty prostě nízké teploty často nedávají. Vodu bych měnil ale ne za studenou a po částech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 19:13 Sonic Re: Violet Dtake
To je v poriadku každý nejako začínal. Ono je pravda že na internete sa dočítate veľa vecí, a ako názory tak aj odozva na rôzne postupy sa líšia, preto je niekedy dobré obetovať tomu viac času sa sadnúť si k nejakým článkom kde je problém obvykle popísaný a vysvetlený a vyskúšať to čo sa ti pozdáva najviac.
Čo sa týka stresu z výmeny vody predpokladám že v akvaristike narážali na nárazovú výmenu veľkého objemu. Áno to môže byť stresujúce ale to je hlavne kvôli rýchlej zmene parametrov vody (teplota, obsah rôznych látok a minerálov). A samozrejme pri výmene netreba behať po akváriu s hadičkou zbesilo to určite spôsobí stres ale bežná výmena vody je vec na ktorú si ryby rýchlo zvyknú ak sa to deje pravidelne a zvyknúť si musia lebo je to naozaj potrebné :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 19:04 Violet Dtake Re: Sonic
Děkuji za rady,
A jsem z toho celkem zmatená. S přítelem jsme akvaristé začátečníci a na jednom fóru píší to a na druhém ono. Treba když se vyskytne problém tak zvíšit teplotu a tak dále a tak dále.... Vodu jsem ve strachu o rybku měnila včera, a dnes v akvaristice řekli že to netřeba a že to jen dá rybku více do stresu. Ale pro jistotu ji měnit budu. Léčbu jsme zahájili a nijak divně na ni Jimmy nereaguje a je stále aktivní. Teplota vody je udržovaná 24-25 °C takže máme pomalu snížit aby nebyl šok, rozumím. S rostlinami a dnem to napravíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 18:18 Sonic Re: Violet Dtake
Ahoj, podľa toho čo popisuješ mám podozrenie skôr na parazitické ploskavce (pleseň sa poväčšine javí ako povlak prípadne mliečne zakalenie na nejakej časti tela). Ide o drobné živočíchy ktoré sa v akváriu môžu vyskytovať a spôsobujú ochorenia u rýb v prípade že sa premnožia a ryba má oslabenú imunitu. Vzhľadom k tomu aké ste nasadili lieky ste skôr dospeli k záveru že má pravdepodobne parazita a nie pleseň (cieľový organizmus daných liekov sú parazity konkrétnej skupiny (hexamita)), čo bol záver podľa môjho názoru správny. Ide len o to, že presne neviete zistiť o akého parazita ide. Môžeš skúsiť zahájiť liečbu prípravkom čo ste kúpili a uvidíš ako na to ryba bude reagovať. Na trhu je určite veľa ďalších dostupných prípravkov ale nemyslím si že by bol najlepší nápad len tak niečo skúšať preto si myslím že by bolo vhodnejšie pristúpiť ku konzervatívnejšiemu riešeniu a tým je podpora imunity betty. Podľa prezentácie má akvárko jeden významnejší problém a tým je nedostatok rastlín. Tento problém spôsobuje že sa ti hromadia v akváriu rybie produkty a tie znižujú kvalitu vody a v dôsledku toho sa premnožia patogény (škodlivé bakterie parazity atď) + rybe sa v takom prostredí zle žije je v strese a tým pádom je len otázka času kedy sa na ňom začnú tieto organizmy priživovať.
Čo môžeš v tejto situácii urobiť je začať s častou výmenou vody. Každý 3. deň vymeň 1/3 objemu a ak je to možné tak čo najskôr dokúp rastliny. Je to momentálne bezpečnejšie a šetrnejšie k rybe akoby ste mali skúšať jeden "liečivý roztok" za druhým. Samozrejme ak uvidíš že sa bette po liekoch čo ste kúpili stav lepší tak treba doužívať a zaberie to. Ale ak sa chceš do budúcna podobným situáciám vyhnúť tak by bolo treba vylepšiť mu akvárium od štrku prirodzenejšej farby (ten čo máš momentálne je veľmi výrazný a ryby ho môžu tolerovať ale obvykle je to stresujúci faktor) až po peknú pestrú kompozíciu rastlín.
V prezentácii nemáš uvedené na koľkých °C udržuješ teplotu vody a uvádzaš že máš ohrievač. Najlepšie bude držať teplotu okolo 21-23°C kvôli premnoženiu rias a už spomínaných škodlivých organizmov.
Dúfam že pomôže, veľa šťastia v liečbe :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 17:04 Violet Dtake – Bojovnice pestrá problém s očima
Fotka k příspěvku Dobrý den, přidám sem jeden problém. Mám velké podezření na to že náš bojovník chytil plíseň na očička. Pred 2 dny jsem si všimla při krmení na levém očku bílé špinky a že ma očko mírně větší než druhé. Dnes nasazena po dlouhém uvažování v akvaristice kdy potvrdili že se jedná o plíseň, jsme nasadili esha hexamita. Podané podle návodu. Mám ale dojem že se mu to začíná dělat i na očku zdravém. Bojím se aby nám chudinka neoslepl. Mohu tedy poprosit o případné zkušenosti? Jinak papá a plave v pořádku, reaguje na nás.
Předem děkuji za odpovědi.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 13:29 Sonic Re: Dorcaa
Ahoj, podľa toho čo píšeš, tak si myslím že primárny problém tvojej betty nebude rozpadavosť plutiev ako taký. Keď vezmeš akvárium ako celok tak z jeho podhľadu (betty) čo sa týka objemu super, veľa priestoru je fajn ale spoločníci, ktorých si mu dopriala, sú naňho pravdepodobne moc. Betty sú síce teritoriálne ale pokiaľ je rýb určitého druhu viac tak nie je schopný sa im ubrániť. Všeobecne ryby ako živorodky sú ryby rýchle obratné a hlavne všežravé a je dosť možné že si spestrujú stravu jeho plutvami. Takéto chovanie zo strán húfnych rýchlo plávajúcich rýb nie je nezvyčajné a preto si myslím že v jeho prípade nemá plutvy rozpadavé ale okusané. Ďalej jeho správanie (schovávanie sa za filtrom a apatia) nemusí byť príznakom choroby fyzickej ale skôr môže byť prejavom psychickej nepohody. Pokiaľ ho živorodky napádajú tak je preňho najjednoduchšie sa schovať niekam kde bude mať kľud a určite to je preňho dosť vyčerpávajúce denne s nimi bojovať o potravu a pritom neprísť o plutvy (preto apatia).
Ďalšia vec je prúd vody v akváriu. Betty sú ryby stojatých vôd. Drobný prúd im nevadí ale keď už mať v akváriu s bettou filter tak je dobré regulovať tok tak aby bol čo najslabší a orientovať ho smerom dohora, tak aby akoby "pršal" do akvária. Výrazne to obmedzí celkové prúdenie vody a betta nemusí bojovať s prúdom keď si chce len tak ležať (ďalší dôvod vybrať si miesto za filtrom, lebo je tam znížené prúdenie)
Riešenie tvojho problému je podľa mňa rozhodnúť sa, či chceš z tohto akvária bettarium (prispôsobiť všetko pre neho a dať živorodky do iného akvária) alebo mu kúpiť iné akvárium hoci o niečo menšie a nemusí byť vybavené toľkou technikou, presťahovať ho a dopriať mu jeho vlastné miesto.
Možno ešte taká poznámka k údržbe. V prípade živorodiek je ideálne údržbu robiť minimálne 1x do týždňa lebo sú to znační bordelári :-D a hlavne odkalovať to dno. Ako už bolo povedané veľa rastlín určite pomôže, bude to ľahšie udržiavateľné. Prepláchnutie filtrovej hubky by bolo dobré kľudne aj raz za tých 10 dní. Ja osobne som zástancom tiež raz za týždeň, hlavne v prípade živorodiek, ale raz za tých 10 dní je také minimum. :-)
A ešte jedna posledná vec, v popise nádrže píšeš že teplotu udržiavaš na 27°C čo je veľmi veľa. Ryby zvládnu kľudne teplotu okolo 23 stupňov v prípade betty môžeš teplotu stiahnuť aj na 21-22. Je to prevancia tak ako pred riasami tak aj mykózami ktoré sa u betty tiež v prípade vysokej teploty (a s kombináciou horšej kondície vody a ryby) môžu vyskytnúť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 11:18 Žena Dorcaa [0] Re: Anthrax
Je skoro pořad schovaný a moc nežere.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2021 09:13 R Muž Anthrax [4818] Re: Dorcaa
Být to u mě, tak bych tu vodu měnil častěji. Živorodky a krunýřovci dělají dost nepořádku. A rozhodl bych se, jestli chci čistotné ryby nebo živorodky.

Problém je, že máš substrát co ovlivňuje vodu, kameny které ovlivňují vodu a nevím jakou máš vstupní vodu. Aby to nebyly moc velké skoky parametrů.

A trápí ho jen ty ploutve nebo má i nějaké jiné problémy? Je aktivní nebo tráví většinu času za tím filtrem? Chce to ty rostliny, jak psal Radek. Takhle si nemá ta betta ani kde pořádně odpočinout. Možná právě proto je na první fotce za filtrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 08:44 Žena Dorcaa [0] Re: Dorcaa
Fotka k příspěvku Včera se mi ho podařilo vyfotit lépe. Za všechny rady budu vděčná...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 13:39 Žena Dorcaa [0] Re: Anthrax
Zhruba každých 10 dni odkaluji dno a zároveň provádím částečnou výměnu vody (cca 1/3). Pak tak jednou za 3-4 týdny propláchnu filtrační hubku ve vodě z akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 07:48 R Muž Anthrax [4818] Re: Dorcaa
Ahoj, máš tam velké živorodky. Navíc 3 × ancistrus. To prostě není ideální vzhledem ke kvalitě vody. Tyhle ryby celkem zatěžují vodu. K tomu filtr který je v podstatě honič vody a málo rostlin. Bylo by dobré se v prezentaci rozepsat, co znamená pravidelná údržba. Ty to akvárko čistíš asi celkem hodně, že? Podle fotky vypadá vypucované. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2021 04:56 R Muž afc1886 [14953] Re: Dorcaa
Ahoj, jako první bych přidal hodně živých rychlerostoucích rostlinek. Podívej se do téma darování. rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2021 22:21 Žena Dorcaa [0] – Co mužů dělat
Fotka k příspěvku Dobrý den vlastním 50l akvárium s jednou bojovníci a dalšími rybkami. Betťák mi poslední měsíc trpí rozpadem ploutví. Zkoušela sem vodoléčbu a dokonce i léčbu bactopurem direct. Nic nepomáhá a jsem už docela zoufalá. Nejsem akvarista ale mám své rybky ráda a chci udělat vše co se dá. Ostatní rybičky jsou v pořádku. Za každou radu budu ráda.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.02.2021 09:56 R Muž Anthrax [4818] Re: Nataliee
Nataliee napsal: zbytek jí tam plave Tak to nesmíš dopustit. Přebytečné krmivo z nádrže odstraň. Ať nezkazí vodu. Nemá smysl tam dávat víc krmiva než ryba sežere.
Na které krmivo je ryba zvyklá? Kolik stupňů je ta správná teplota? :-) Co nějaké zásahy do akvária? Údržba, filtrace? V jakém prostředí rybka je a jak dlouho? To jsou celkem zásadní okolnosti, které nikdo nezná. Takže půjde horko těžko radit. :-) Doporučím registraci a založení prezentace nádrže. Ať z tebe nemusíme tahat jednotlivé informace postupně. :-) rybicky.net/nadrze/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.02.2021 09:20 Muž _Rob_ [80] Re: Nataliee
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Tady si to přečti a prohlédni. Bez foto se těžko dá poradit. Může to být plíseň, nebo rozpad ploutví... Podívej se na ten odkaz je tam i případný postup léčby pokud se identifikuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.02.2021 09:10 Žena patka [112] Re: Nataliee
Chtělo by to fotku,těžko se radí,když ji nevidíme..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2021 09:07 Nataliee – Nevím jestli je moje rybička nemocná
Nevím jestli je moje rybka nemocná dávám jí žrádlo na které je zvyklá a sežere jen půlku a zbytek jí tam plave a přežraný neni mám samce bettu a normálně tam plave a nic mu není.Nevím proč má na dolní ploutvičce nějaký bordel vypadá to jako povlak.Kdyžtak my poraďte a jinak má správnou teplotu vody.nechtěla bych mého mladého samce ztratit.Snad mi někdo pomůže.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2021 06:59 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Pavla
Ten hříšný stav jeho ploutví (ve skutečnosti No problema) vypadá jako následek jeho hříšných choutek.
Na rostlinách jsou obyčejné řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2021 06:55 R Muž Anthrax [4818] Re: Pavla
Ahoj, jak je ta nádrž stará? Jak vypadá údržba? Co filtrace? Pro přesnější rady je v hodné založit prezentaci nádrže.
Jestli problém není v tomto:V tydnu se o nej stará mamka. Přijde mi, že za hladina vypadá jako při překrmování.
Prvně ze všeho bych vyměnil část vody a malinko zvedl teplotu a přidal rychlerostoucí rostliny.
Na hnojení bych se vykašlal, navíc na ten akvaflor jsou v celku negativní ohlasy. Proto možná ty řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2021 01:21 Pavla – Můj betak Bobíček je na tom zle :((( ztrácí ploutve
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku sad sad sad
Dobrý den, v tydnu pracuji a jsem daleko od domova. Odjela jsem v pondělí a ve čtvrtek byl Bobik v takovyhle stavu. V tydnu se o nej stará mamka. Koupila mu dvě samičky, jedna začala byt hodně malátna,přestala plavat a začala poléhavat, mysleli jsme ze ji uhnal samecek,nebo je stará a tak jsem ji dali zvlášť,ale jelikoz na tom byla hůř a hůř pritel ji pak raději ukončil trápení. To se stalo minuly tYden asi v patek. No a teď v pátek je na tom Betacek takhle,přitom měl nádherný ploutve, mamka říká ze tam ještě včera měl hnízdo z bublinek a vypadal v pohodě. Kazdpadne teď sotva plave
,polehava, je malatny a jeho ploutve jsou v hrisnym stavu. Červená samička,je ale naprosto v pořádku. Přijde mi ze je vyměněna a vyrostla. Taky se mi v akváriu na rostlinách začalo tvořit něco divného, nevíte co s tím? Prosím Čas moc o radu. Jinak obj.25L ,teplota 26-27c°,filtr a topitko mám, žive rostliny a přípravky,které používám jsou na jedné z fotek. Děkuji mnohokrát.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   30.01.2021 16:07 Žena BBchory [884] Re: Rumomen
Ahoj,
já ti to klidně vysvětlím úplně po lopatě.
taková díra v beťákovi může mít celou řadu příčin:
- mohl se poranit o nevhodnou ostrou dekoraci, ale to nevíme, protože nevíme nic o nádrži.
- mohl ho pokousat agresivní spolubydlící, ale to nevíme, protože nevíme nic o nádrži.
- mohl chytit nějakou nemoc od rybiček z Hornbachu, které jsi tam vpustil bez karantény, ale to nevíme, protože nevíme nic o nádrži.
- mohlo to být z nějaké nevhodné chemikálie ve vodě, protože mu třeba někdo vymyl akvárium louhem a špatně vypláchl, ale to nevíme, protože nevíme nic o nádrži.
- mohla to být otrava, protože žije ve špatně zaběhlé anebo úplně nové nádrži, ale to nevíme, protože nevíme nic o nádrži.
- mohla to být kombinace více výše uvedených faktorů anebo něco úplně jiného, ale to nevíme, protože nevíme nic o nádrži.
Běťáka je mi líto. Je docela možné, že při včasné reakci mohl být zachránitelný, ale to nevíme, protože nevíme nic o nádrži...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.01.2021 15:23 R Muž ctibum [6977] Re: Rumomen
Protože akvárko není klec. Je to uzavřený systém, ve kterém ta ryba žije a ve kterém je pravděpodobně něco špatně, takže až tam dáš rybu novou, dost možná dopadne stejně. Řešíš následek, ale nezajímá tě příčina. A příčinu ti nikdo s jistotou neurčí, když nic neví o nádrži...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2021 13:59 Rumomen Re: BBchory
Nevím co máte VSICHNI s tou prezentací? Když sem léčil papouška tak se veterinář neptal co ma za klec, kde ji ma umístěnou, cim ho krmím ani nic. Už je to jedno, beťák už není. Ležel na dne po dvou dnech co jsem tu díru objevil. Jinak díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 22:20 Žena BBchory [884] Re: Rumomen
Ahoj,
založ si tu prosím prezentaci a napiš co nejpodrobnějši, v jakých podmínkách betta bydlí a co se s ním dělo, než přišel k té hrozné díře.
Potom ti tu jiní, zkušenější než já, poradí, co by to mohlo být a jak to léčit.
Přeju, ať se beťákovi daří a ať se uzdraví!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 22:19 R Muž ctibum [6977] Re: Rumomen
Bude to chtít víc informací o nádrži. Ideálně založ prezentaci... Kdy byla založená, kdy tam šla ryba, krycí sklo?, teplota vody, filtrace, údržba jaká a jak často, celkové foto...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 21:08 Rumomen – Problém Betta
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím tady. Byl by někdo ochoten mi poradit jak zbavit betku díry co je na fotkách? A co to vlastně je? Na netu jsem podle fotky nenašel co by to mohlo bejt. Je mi jí léto. sad Děkuji moc předem. Chtěl bych aby vypadala jako dřív, je to krásná rybka. Myslíte že by to mohle být novým akvarkem? Prý je tak přešlechtěná že pozná špatný patogen a reaguje tak nejakou nemocí. No nevím, já osobně tomu nevěřím.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.01.2021 21:08 Muž _ucx_ [1408] - Symphysodon + CorydorasRe: Brny
V krámě mají zájem prodat, takže není neobvyklé, že nakecají cokoli ("ten pán je medik. hehe, medik!"} Další věc je, že zpravidla platí následující: pokud má někdo nějaké slušné znalosti, tak k tomu je potřeba mít obstojnou paměť a také nějaké další schopnosti a s tím se zase úplně nebude ani chtít, ani muset živit jako prodavač v obchodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2021 19:37 Silviebaris Re: Brny
Nezoufej,žadny učený z nebe nespadl..A ted,pokud chceš koupit noveho beťaka,bud kup nový akvarium a nebo se zbav těch živorodek a začni znovu,nový dno,zasadit rostlinky,filtr neni potřeba a nechat zajet aspoň měsíc,nevim,jak dlouho je funkcni tohle,ale beťaka bud samostatně a nebo rybky typu né závojové..Taky je nutny topítko a kryt na akvarium,betta se chodí nadechovat na hladinu,tak aby nenastydla,proto ten kryt..To půjde,hlavu vzhůru..Pro přiště,neposlouchat prodavače,ti chtěj vydělat,těm je jedno,co kam nasypeš.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2021 19:27 Brny Re: Silviebaris
Aha tak děkuji v krámu mi řekli ze tyhle ryby spolu můžou být a ze by mi nějak poradili jak se o ni vyloženě starat tak ne prej jednoduchá ryba na chov stačí ji malé akvarko a kamínky nic víc ..... to mě štve
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2021 19:01 Silviebaris Re: Brny
Tipla bych to na oškubani živorodkama a pak uhyn..Teplota mizerná,plastový kytky jak bysmet..všechno špatně..Béťak odpočivá na rostlinach a na těch plastovych se jen dotrhá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2021 18:57 Muž _ucx_ [1408] - Symphysodon + CorydorasRe: Brny
25 °C je pro bettu málo. Kamínky taky nebudou nejvhodnějším dnem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2021 18:55 Brny Re: 4Sima
Akvarko mám 30litru a teplota 25 stupňů žádný kytky jen uměle
mám tam vzduchový filtr a 6 zivorodek kamínky asi 3 Cm a uměle dekorace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2021 18:47 Muž 4Sima [1913] Re: Brny
Aby ti někdo poradil, chce to vědět v jakých podmínkách betta byla. Tzn. velikost nádrže, kdy byla založena, kdy do ní přišla betta, jestli a kolik je rostlin v nádrži, topítko/teplota vody atd. Ideálně založ prezentaci nádrže. Tady máš inspiraci rybicky.net/nadrze/31889-betta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2021 18:20 Brny – Betta
Fotka k příspěvku Zdravím jsem začátečník a umřela mi beta byla už par dnů divná moc neplavala a nejedla jen spis někde tak polehavala tak se chci zeptat jestli byste nevěděli proč se tak stalo co jsem udělal třeba špatně zde příkladam foto měla velký flek
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2020 09:44 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Vendula
- nutno uvádět přímo o jakou změnu se jedná, případně detailní foto, popis, teplota, foto celého akvária
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2020 09:56 Vendula – Betta - nemoc
Fotka k příspěvku Prosím, neví někdo, co se udělalo bettě a jak to léčit?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.10.2020 00:15 Muž _ucx_ [1408] - Symphysodon + CorydorasRe: Natalie0120
Ctibum to neříká proto, že by z toho měl radost, ale spíše patrně proto, že trpí, když vidí lidi opakovat stále stejné chyby. Tester... jaký tester, čeho tester, co přesně se v té vodě testovalo? Neexistuje žádný univerzální tester všeho a chemie vody je hodně složitá problematika, kterou nelze odbýt větou "voda je vyšetřena přes tester" a na základě změření jedné veličiny prohlásit, že voda je v pořádku. Takže kolik tam je NO2 a kolik tam je NO3?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 99 100

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 100881x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10015-betta-splendens--nemoc?od=301