Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Ahoj, sameček Betty splendes už má delší dobu větší bříško, ale šupiny zježené nemá, jen má jeden vybledlý pruh okolo těla, jsem myslela, že je to odřené, ale po léčbě eshou nepomohlo, byl i v izolaci, ale nepomohlo ani měnění vody. Dnes se dívám, a šupiny z toho pruhu mu odstávají -jako by je setřel a je pěkně odřený - až skoro pod kůži, tak nevím, jestli si to dělá sám nebo to má nějakou nemoc. Pochybuju, že by ho tak Tetry černé atakovaly...Nevíte náhodou někdo co s tím? Díky
Starší reakce
Aplikuj do té karantény eSHu 2000 dle návodu.
0 26.07.2013 11:09 Veronika – PLÍSEŇ

Dobrý den, můj malý beťák je nemocný! Je to asi 10 dnů co rybka nežere a na ocásku jsem našla plíseň, která se pomalu šíří dál. Ryba byla umístěna ve větším akváriu, kde byly akvarijní rostliny a kameny. Teplota byla standardní, voda odstátá jeden den, pravidelně jsem ji měnila a není chlorovaná. Teď posledních 5 dnů rybu udržuji v nádobě, která má 2L, bez rostlin a ostatních dekorací. Do vody přidávám špetku soli a měním vodu častěji. Potravu i tak nežere. Zdá se mi, že lehce bledne, na zrcátko nereaguje ale plave a nepolehává. Poraďte prosím, co mám dělat abych ji uzdravila?!
Děkuju
Starší reakce
Vypadá to, že je dobitá. Ale může to být i přirozený úhyn. Se vzduchováním u labyrintek to nemá nic společného, nejsou na kyslíku ze vzduchování závislé...
S touto jsem měla 4samičky, dokud byl samec byla pohoda ale samec byl už starší a když uhynul, tak jedna samička začala terorizovt ostatní samice.. Nejspíš jí to vykousala ona - včera jsem koukala, jak šla další bettě po ploutvi a chňapala, ale nic nevzala..

.. Právě by mě zajímalo, jstli by mohla uhynout po nějaký sérii bitek.. Takhle to vypadá, jako by se dusila a udusila - ale byla hnedka pod hladinou na listě a měla vzduchvání, tak se mi to nezdá..
K tomu děravému ocásku přišla jak?


Také prosím o radu, nebo o pomoc s určením příčiny smrti betty - samičky. Ráno jsem našla bettku jen ležící na listu, dýchala, ale už se nakláněla na bok, přelovila jsem jí do karantény, bohužel do večera uhynula - byla celá prohnutá a tlamku i žábry naplno otevřené (viz foto)- a prohnutí se ještě zvětšovalo, jakoby byla v křeči.. Neumím určit co by to mohlo být, mám v akvárku jednu bettu, co doráží na všechny ostatní betty docela surově, tak jestli by jí mohla ubít ona?
Jedná se o 300l zarostlé akvárko, betta by měla být mladá, paramtetry - můžu změřit jen NO2- neměřitelné Ostatní ryby vypadají vpořádku.. dalo by se nějak určit, co jí mohlo takhle zhurta zabít? Popřípadě jaké testy dokoupit.. aby to nebylo vodou, docela se teď častěji vrtám v akva..

...
Děkuji!
Začal bych standartně denní výměnou vody a když se to za 3 dny nebude lepšit, tak potom aplikovat eSHu 2000.
0 18.07.2013 11:18 DANMAZUR00 – Pořádně nevím

Na bráchově bojovnici se na hlavě nahoře a dole oběvily bílé fleky. Pořádně nevím co to je. Jestli bledne nebo jsou to fleky. Ale na některých místech jdou prosvítat šupinky a na ostatních ne. Takže jsem došel k názoru, že to bude plísen. Ale radši to posudte vy. Přes nemoci nejsem odborník.

Už jsem to napsal, zůstal bych u prosté vodoléčby a pokud to s akvaristikou myslíš vážněji, tak i výluh a eSHa se můžou do budoucna hodit.
Edit: S tou solí je to poměr polévková lžíce na 50 litrů vody, což ve Tvém případě bude znamenat prostě špetku.
Nechci byt zlym prorokem, ale ta ryba to nejspis nezvladne at udelas cokoli. Jiste je, ze tak sileneho napadeni se jen cistou vodou nezbavi, na to uz nejspis nema dost sil. Udelej to, co myslis ze je nejlepsi, v tomhle je opravdu tezke radit, protoze vysledek bohuzel znam (nebo predpokladam a pak kazda rada byla spatna).
Muzes jeste zkusit vodu prisolit, ja to nedelam, ale Betta to normalne snese, nezda se mi to tak drasticke jako jine leceni a proti plisnim to pomaha... jen Ti nekdo musi napsat kolik, ja to fakt nevim.
EDIT: A kdyz nenapise, Googlem urcite hledat umis, a kdyby nic jineho, aspon se neco noveho dozvis.
Rybka ještě stále bojuje a dokud bojuje, ani já to nevzdám. Chce to asi nechat na ráno. Myslíte, že pokud pokud bude ráno důvod, bude lepší měnit pouze čistou vodu? Nebo mám shánět ten přípravek eSHa2000 a rašelinový výluh?
Jestli jsem necekal, ze to napises

. Ale souhlas, ta ryba vecnym menenim leciv moc neziska, spis ji to dorazi. Ja bych to prirovnal k nekomu, kdo vylezl z horiciho baraku. Nemuze se nadechnout a ja mu dam projimadlo, pac se mi zda, ze trpi zacpou, kdyz se jeste pri takovem kasli nepo... todlencto.
Já Mycopur rozhodně neodsuzuji, jenom je jeho použití v situaci, kdy je ryba silně načatá pobytem v nevhodných podmínkách, byla vystavena nadlimitním hodnotám tzv. N látek a to je velmi silný zabiják, tak trochu zbytečné další oslabování a tzv. kazení prostředí přesně tím směrem, který teď je potřeba co nejméně. Proto z mojí strany jednoznačně doporučení prosté vodoléčby a bude jenom na přírodě, jak se zachová.
Odpadni latky se dokazi hromadit, az to ryba neustoji a pak snadno chytne i vice veci najednou. Hornik v dole je take mnoho let zdravy... a prask, je tady najednou rakovina plic a k tomu pak i dalsi komplikace. Bettky svadeji k chovu v malych nadrzich, protoze snesou dost a nejsou to plavci ve smyslu sup sem, sup tam, navic dychaji vzduch nad hladinou, takze nejsou ani citlive na maly objem vody ve smyslu malo kysliku v ni. Jenze malicke ucelove nadrzky, to je tak pro profi chovatele, kteri musi setrit mistem, maji ryb mnoho a vi co maji a musi, ne pro amatery. Cim mene se ma clovek o ryby starat, tim vic musi mit vody v pomeru k rybam. A akvarista v beznem pojeti, tedy nadrz se dnem, rostlinami a rybami, je predevsim chovatelem bakterii, nitrifikacnich, protoze tech chova silena mnozstvi jen proto, aby to ostatni fungovalo. Jenze to ve 2l slusne udelat nelze.
Jestli chces mit pekneho Betaka, porid si alespon mensi akvarko klasickych rozmeru 60x30x30cm, nech ho poradne zarust, porid mu jeste 2 samice (coz muzes v poradne zarostlem akvariu techto rozmeru bez problemu, maji se kam schovat) a se slusnym filtrem (cerpadlo a biomolitan) to pojede skoro samo, staci jednou za tyden vymenit tretinu vody, a pokud tam nebude nic vic, ani kdyz se obcas voda vymeni az za 14 dni, nic zleho se dit nebude.

Je to tak. Ač s nejlepším svědomím či snahou, je to nechtěná zkušenost. Pokud to nedopadne, nevím jestli to přeměním v nové-lepší úsilí. Mycopur se na webu uvádí jako lék na plísňová onemocnění akvarijních ryb. Snažím se dopátrat správný postup, ale každý obchodník sděluje různé informace a různé jsou i informace z webu a toto je výsledek - zbytečné utrpení. Já mám blíže k savcům - kočkám, psům,.. Rybka je dcerky, která je nyní na prázdninách, přála si ji za pěkné výsledky ve škole místo mobilu

, který jsme jí nedovolili.
Škoda, že nejsi alespoň zaregistrovaná, člověk se tu dočte spoustu věcí a pro příště se vyvaruje chybám. Ale jak už napsali ostatní, hlavně větší akvárko (tyhle sety 2l by měli přestat vyrábět), něco kytek, častější výměny vody a bude líp

Tím Mycopurem jí jenom dorazíš. Nic jinýho než výměny vody a to proč je na tom jak je, tak to když napíšu hodně osobně, máš na svědomí Ty, protože jsi se o to, dá-li se tomu říkat akvárium, nesprávně starala, ale to už teď víš, tak jistě popřemejšlíš a pořídíš to alespoň 20 litrový akvárium. A nezlob se na mě, nemyslím to rozhodně zle. Tím si musí projít skoro každý, kdo tak či onak začne koketovat s akvaristikou.

Děkuji všem za rady. eSHa2000 jsme zatím nesehnali, chce to asi zajít od specializovaného obchodu a to se nám dnes nepodařilo. Z Pet Centra máme Mycopur (eSHa2000 neměli), tak znovu zkouším vyměnit vodu s léčivem, ale rybka se už lehce pokládá na bok a černé kraje ploutví se jí otrhávají - jsou v odstraňované vodě. Je mi z toho smutno, ale vypadá to, že asi do rána nevydrží. Nechápu, jak se z hodiny na hodinu po třech týdnech chovu mohla takto zubožit? Ještě ve čtvrtek čile plavala a na poled byla v pořádku, nejevila žádné známky problému.
Je celkem bezne ze rostliny, filtr, a dalsi organicke zalezitosti snizuji vyrazne ucinnost nekterych leciv, a take je u nekterych doporucovano v takovem pripade davku i zdvojnasobit. Ono u nekterych leciv pujde i o dalsi vlivy, treba pH, tvrdost vody atp. Takze pri leceni se snazim eliminovat co lze, i kdyz to nekdy muze byt zbytecne, je to proste ma rana jistoty

.
Jirko, pokud se bude léčit eSHou 2000, tak jsem nezaznamenal snížení účinnosti, jak píšeš, při souběžném používání Torbenu, ale je taky otázka co vlastně bylo tím, co pomohlo, jestli ten výluh, nebo eSHa.

Jinak souhlas, že to chce "čistou vodu", ta ryba BRP nemá, tak když bude v lepším prostředí, tak se může velmi rychle zotavit.

Pokud budes lecit, zatim raselinovy vyluh nepridavej, protoze muze dost snizit ucinnost leciv, pouzij jej az po leceni, ted to chce cistou vodu.
Ohledne eSHa2000, z pribaloveho letaku asi rychle zjistis, ze mas dat 25 kapek na 100l (aspon jestli si to dobre pamatuju). Jenze Ty mas 2l vody v akvariu. Takze si priprav 2l vody do PET lahve, nech ji odstat, dej do toho 1 kapku a jeden litr z toho pouzij pro vymenu poloviny vody v tom 2l akvariu. Tim ziskas spravnou koncentraci v akvariu. Dalsi davky potrebujes polovicni, takze ze stejneho roztoku pouzijes pro vymenu jen pullitr, a dalsi davku zase pullitr.
Zelená koule(řasokoule) je málo, pořiď ty plovoučky. Ten výluh je už ve flaštičce pod tím názvem jak jsem psal. Tu vodu měň opravdu denně a skoro nekrm a pokud je na dně nějakej bordel, tak ho odsaj hadičkou.
Můžeš pomoci olsovych sisek,dubových listu nebo zakoupit třeba Torumin
V akvárku jednu rostlinku máme - nevím jak se jmenuje, ale je to taková zelená koule. Můžete mi prosím vysvětlit, jak je to stím rašelinovým výluhem. To kupuje, nebo se to nějak připravuje?
Od teď už budeš muset tu vodu měnit buď denně, či obden, dobrý by bylo pořídit tam nějakou živou rostlinu, ideál je plovoucí, začít používat rašelinový výluh(Torben, Amazon), rovnou pořídit tu eSHu 2000 a aplikovat dle návodu. Když nebudeš chtít vodu měnit tak často, tak si pořiď akvárko alespoň 20 litrů a měj tam i filtraci a budeš měnit jednou týdně.
Ruzna FMC na plisne a slabsi bakterialni nakazy staci. Osobne bych ale duveroval sice drazsimu, zato kvalitnimu lecivu eSHa2000 (coz je vlastne take FMC, ale trosku "jine tridy" nez bezne slivky zelene a modre).
Děkuji za názor. Vodu si připravuji vždy předem, v sadě akvarka je i přípravek na úpravu vody - děláme dle návodu. Akorát lahve jsme nechávali uzavřené, takže zkusím nezavírat. Nevím co je vhodné na léčbu plísně a případně rozpadu ploutví z dostupných léčiv. ( Okamžitě jsem začala zase zvyšovat teplotu v místnosti a vyměnila 1/3-1/2 vody za předem odstátou. )
Musis casto menit vodu. Mam Betaka a 2 samice v 54l, a i tak jim menim vodu co tyden jednu tretinu. A nemusel bych, je tam slusna filtrace a dost rostlin, ale beru to vuci tem rybam jako povinnost. Ty dva litry bych videl na vymenu poloviny vody aspon co tri dny, ted kazdy den (to je ta vodolecba). Vzdycky si den predem priprav PET lahev od mineralky s vodou, nezaspuntovavej ji a druhy den ji pouzij, bude mit stejnou teplotu (topitko ve 2l nepredpokladam), nebude uz natlakovana a i chlor z ni vyprcha.
Je to mozné...na ty ploutve vodolecbu a na tu plíseň nejaky přípravek
Byla jsem se na rybku znovu kouknout a při pohledu shora na tělo rybky se mi zdá, jako by v místě tmavých fleků byla "chlupatá". Není to nějaká plíseň???
Zrcatko ho mohlo vysilit.Vpdolecba =intenzivní výměna vody obden 1/3.
2 l?

To bude chyba hlavne v akva.
Nevím co je míněno radou - vodléčba. Rybka už druhý den nežere, jinak jsem zkoušela špetku soli, zvyšování teploty. Včera jsem také zkusila do akvárka zamýchat kapku přípravku Multi-Medikal (kombinované léčivo typu FMC). Před příznaky problému - cca5ti dny jsem přidala k jedné straně akvarka zrcátko. Nemohla tato změna způsobit stres a vyvolat dříve popasné potíže?
Máme akvárko na 1 rybku - 2l.
Zkus vodolecbu,vypada to na bakteriální rozpad ploutvi. Jste můžeš zkusit přidat nejaky raselinovy vyluh.
Jak velke akvarko je?
0 16.07.2013 14:21 MIO – Bojovnice - nemoc?


Může mi prosím někdo poradit, co schází naší rybce a jak ji pomoci? Máme ji měsíc, chováme ji samotnou v malém "bertárku", teplota vody 25°C, vodu čistíme 1x týdně. Asi tři dny má stažené ploutve, drží se spíše u hladiny, těžce dýchá a hlavně se jí udělaly tmavé fleky na těle z obou stran u ocasní ploutve a okraje ploutví ji také zhnědly. Původně byla čilá a nádherně tyrkysová. Přikládám fotky nyní a v původním stavu.
Předem děkuji za Vaše zkušenosti a rady.
Starší reakce
Dík.Výluh mám a o soli jsem taky uvažovala.Vodu měním každý druhý den,co jsem na to přišla.
Nic, vodoléčbu(intenzivní výměnu vody) a lehoučký přisolení vody(pol.lžíce na 50 l vody) a když to nezabere tak třeba šetrnou eSHu 2000. Přidat rašelinový výluh, taktéž možné a nejen v těchto případech vhodné, z komerčních třeba Torben, či Amazon.
Ahoj všem. Mám dotaz čím se dá léčit chorá tlamka u bojovnice. Mám samičku, která má na tlamce červené šrámky asi z poranění ze souboje s druhou samicí a vypadá to, že má spodní pysk opuchlý.Občas při nadechnutí u hladiny povyskočí jinak plave normálně. Přemýšlím, že zvednu teplotu ale nevím jaký léčivo mám přidat. Mám modř,zeleň,preventin,fmc, bactopur, multimedikal a anti-mykotin.Předem dík za každou radu.
Vyměnit vodu a je to. Ta bílá barva to jsou bakterie uklízeči, který stejně tak jako ty krevetky a šneci se tu mrtvolku snaží z nádrže odstranit, takže pokud byla uhynulá ryba odstraněna a voda vyměněna, jede se dál.
Tady na stránkách doporučují na plíseň toto:
rybicky.net/nemoc/saprolegnia
Dříve než chemii můžeš ale vyzkoušet i vodoléčbu (výměna 1/2 vody každý den). Myslím, že nic nezkazíš ani přidáním soli v přiměřeném množství (dle litrů vody v akváriu).
0 07.07.2013 11:27 Nikaa 
Ahoj. Memu sameckovi se pred par dny udelal bily chomacek kolem pusy. Podle toho co jsem vsechno nasla na internetu predpokladam, ze se jedna o plisen. Ale na kazde strance jsem se docetla o jine lecbe. Prosim poradte :(
Starší reakce
Nevim, jestli je to opravdova cerna voda (tedy to cemu se tak rika), ale jak slaby caj je. Nicmene to neni moc videt, staci studenejsi bila v osvetleni a ono se to skoro nepozna.
Ja to teda taky zkusím

Aasi mate tu vodu porad hnědou ze?

Mame Bettu v akvarku s Ramirezkami. Byl to trosku nevhodny darek, dostala ho pritelkyne od kolegyne k narozkam. Kdyz ho donesla, lezel chudak na dne kelimku, v akvarku pak padal na ocas, vypadal ze odejde. Za dva dny se spravil. Dnes zije s tema Ramkama ve vode s Torbenem 2.5ml/10l a dovadi jak sileny. Obcas, asi z nudy, vsechno prozene, ten vyluh se mu zda vyhovuje

.
To budu mít tu vodu Furt hnědou ne? Ale tak kdyz se mu to bude líbit

Uvidíš jak na to borec zareaguje, no a když se mu to zalíbí, tak jseš odsouzena k doživotnímu přidávání výluhu.

Ok tak děkuji moc jo a jak dlouho to mám dělat ?

Dej tam normálně dávku dle návodu a po každý výměně trošku přicmrndni, to poznáš podle barvy vody a když nedáš po výměně vody nic, tak se taky houby stane.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [69] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101373x