Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Děkuji za radu , zkusím jestli zabere. Je v karantene týden..
Mořská sůl přesně na vážená 0,5g/l a k tomu 25 stupnů.
0 21.06.2023 17:47 Johnny – Prosím o radu
Zdravím, prosím o pomoc co by to mohlo být za nemoc. Samicka betta- plave normálně, možná méně žere, zhubla,že začátku se otirala o předměty, teď už ne..na těle jakoby malé nitky, po preleceni Esha 2000 , jich je méně, ale přijde mi jakoby se ji udělal vřed a panem malinké dvě dírky na hlave. Bylo mi doporučeno přeložit metgyl.modri, nic se zatím nezlepsuje, co s tím? Děkuji.
Starší reakce
Barva u samců se může měnit během života .Je to výsledek barevnosti předků .


Prosím o radu/názor, zda mám v případě, kdy se mojí rybce začíná pomalu ztrácet barva /viz. foto/, začít podávat nějaká léčiva nebo ještě počkat. Začalo to pár dní poté co jsem udělala klasickou údržbu. Hodnoty vody OK, teplota vody byla teda nižší, tak jsem přitopila (třeba to pomůže?). Jinak je aktivní, jí. Nebo podávat pestřejší stravu pro Betty? Moc díky!
Starší reakce
Odpovím jen na jednodušší otázky.
Otírat se rybky mohou z více příčin. Vždy to je ale nějaký vnější parazit. Bílé tečky nemusí indikovat jen "krupičku", ale i jiné parazity. Krupička může probíhat skrytě i viditelně-proto to otírání i u zdravé ryby.
Léčbu s Esha nedokážu posoudit, nikdy jsem to nepoužil. Pokud uvádí i na krupičku, pak ok. Většinou se doporučuje u léčby zrychlit vývoj cyst zvýšením teploty vody.
Léčba krupičky je snadná. Je to lehce kontrolovatelná nemoc.
Lymphocystis je virus (nekontrolovaný růst buněk) a co jsem našel zde, tak se ryby usmrcují. Otázkou je, zda je to skutečně on.
Osobně filtr nechávám. Nemám v něm nic, co by odbourávalo léčiva(ale může se tam některé kumulovat mechanicky).
Nemoci nevznikají v zarostlém akváriu. Primární příčina je jinde.




Ahoj,
uz to bude 2 týdny, co se ve vedlejším akváriu objevila na samicce betty nemoc. Po dlouhém hledání jsem usoudila, ze je to nejspíš Lymphocystis (na jedne straně hlavy se ji udelala velka boule a ježily se ji supiny, chvili i krvacelo, ale pak se z toho udelal vyrustek, ktery upadl. Nyni uz ma jen bouly a trochu najezene supiny) + druhotne napadeni plisnemi. Nasadila jsem esha 2000 a exit a uz kapu 12 dní. Je ve 12l akváriu, ma tam kamenity substrat, topitko a vzduchovani. Nepochopila jsem, jestli je dobré tam nechavat filtr, tak je zatim pryc. Je lepsi tam filtr nechat? Protoze je pryč, tak ted vymenuji pulku vody kazdy druhy den a kazdy ctvrty cistim cele akvarium i vyvarenim substratu a kompletní vymenou vody. Je to tak správně? Pokud nesouhlasíte, tak prosím o radu, jak byste postupovali vy.
Take se mi v hlavním akváriu na sameckovi betty objevuji tecky, ale to je podle me spis krupicka. Beťák se take uz nekolik dni hodne otírá (je to take krupickou?) + jedna mecovka ma na ocasku jednu tečku. Tady vymenuji 1/3 az 1/2 tydne a cca tyden kapu eshu 2000 a exit. Filtr tam je, vzduchovani není. Akva 60l.
Chtela bych se tedy zeptat na obe akvaria, jestli postupuji dobře, nebo prave naopak. Pište mi prosím rady. Akvarium uz mam přes rok. Nemoce vznikly dle mého příčinou plovoucích rostlin. Hodne se nam množily a kvůli tomu byla nejspíš stojata voda. Nic jiného me nenapada.
Moc děkuji.
Starší reakce
Za mě je to i tak zbytečně častý zásah do akva. I ona hnědá řasa by tomu nasvědčovala, ta se většinou vyskytuje v ne úplně zaběhlých nádržích. Rostliny rovněž vypadají nově. Takže si stále myslím ze to bude nestabilitou prostředí/ nezajetým akváriem.
Červíci jsou co přesně? Ne vše je vhodné...
Filtr čistíme 1x za 2-3 týdny. Krmení je to Betta bio-gold a občas mražené červíky, ale ty moc často nebyli.
Jestli to chápu správně, tak čistíš každý týden dno i filtr. Podle mě je to příliš. klidně to muže být příčina. Akvárko se pořádně nezaběhne, když se čistí příliš.
Nevím co v tom akváriu máš ale ta betta zase tolik odpadních látek nevyprodukuje, aby se muselo sahat tak často do filtru.
Edit: Co krmeni?
Ahoj, právě že se nezhoršuje po údržbě a údržba probíhá odkalování (cca 1/3 vody), čištění filtru, čištění rostlinek. Vytvořila se nám v akváriu hnědá řasa a teď jsme začali do vody přidávat Flourish excel a začala se rozpadat a už se netvoří další. Určitě klamou fotky, protože zadní strana je taková nerezová od té řasy a kameny jsou také hnědé. Teplotu akvária jsme zvýšili na 27°. Akva velké 25l s krytem, osvětlením, filtrací a topítkem. Prezentace založena.
Celkově by to chtělo víc info. Jako např. jak je akva velké, zda má kryt, teplota vody, jaky je filtr, pokud nějaký je. Ideální založit tady prezentaci. Jinak to budou jen dohady.
Ahoj. Nejsou ty horší období vždy po údržbě? A jak údržba probíhá? To akvárium vypadá hodně čisté až skoro bez známek zaběhnutí. Ale třeba jen klamou fotky.

Jaká je v akva teplota?
Starší reakce
Toto mám v plánu jako další osádku akva až ta moje nebude (doufám, že si je někdo vezme, nepřeji jim smrt), musím si o tom něco nastudovat, abych neudělala chybu jako u rybek..ale jestli jsou krevetky tak nenáročné, tak by se jim u mě mohlo líbit

Potom bych doporučil darovat ryby a přejít na chov krevetek. Těm ta velikost bude víc než vyhovovat, stačilo by třeba vzduchovat nebo nějak jinak trochu rozpohybovat hladinu a trocha světla. Vodu není potřeba měnit, krmit taky není moc potřeba, respektive jim bude stačit hodit čas od času to stávající krmivo. Když budou samy, tak se budou rychle množit a hezky se na to kouká, jak plavou v akvárku.
Případně přihodit nějakou neritinu nebo brotii, rády okusují řasu na skle a věcech, takže ideální do méně údržbového akvárka.

to je asi ta nejlepší možnost, kterou samozřejmě také řeším. Ráda bych pořídila větší akva, mám i vyhlídnuté, ale stále to doma nemohu prosadit

mmmm, budu se snažit dále..tak děkuji za pomoc....jinak betta na samotce stále žije, ale je celá naježená

Ja to chápem (čítal som). Ale toto je dôsledok. Miesto riešenia ideálneho dna, prípravkov, krmiva a iného (v iných témach), by som odporučil aspoň 65l akvárium, ktoré určite niekde dáte (nebude to taký rozdiel v zabratí miesta). Keď sa tu poradíte tak ho určite vhodne a nie draho (oproti haseniu problémov) zariadite. Využijete tak lepšie energiu a peniaze...a bude to o inom (ochotnejšie a lepšie vám poradia skúsený odborníci). Vianoce sa blížia tak prečo nie predčasný darček.
Edit: Nebude to taká veda, ani nebudú náchylné, keď budú splnené základné podmienky.
Bohužel si nezkušený člověk řekne no jo rybičky, to není žádná věda...ale je

na vše jsou náchylné a není jednoduché se vše naučit a pochopit starost o ně

Udržať dlhodobú rovnováhu v 15l vody s živočíchmi... je to buď pre krevetky, alebo jednu betu (ostrielaný dokážu možno viac ). Zhoršená kvalita vody a nerešpektovanie minimálnych nárokov v atlasoch (litráž = potrebný priestor na život) znamená postupný úhyn (náchylnosť na všetky choroby)
Příspěvek byl upraven Lacewings
On se má psát i nějaký deník?? Tak to se omlouvám, to nevím a bohužel na to nemám ani čas

...nevím jak nahodit skoby pro lano, ale jediná změna od zaběhlého akva je před týdnem asi..kdy mi z ničeho nic zemřel samec...předpokladem úhynu bylo rozvrtání dna z důvodu nasazení nových rostlin, použití lepidla na mech a špatné odkalení dna. Samice byla do dnešního dne OK, ale dnes ten zahnutý ocas a přijde mi,že je na boku pokousana

předpokládám, že pancéřníček ji neublížil, tak jedině druhá samice. Do teď jsem neviděla žádné boje mezi nimi, jen lehké čepíření...jak je na samotce, tak se má k světu...je aktivní, plave, normálně dýchá

nepřijde mi jiná, krom těch kousancu, utrhanych ploutví a zahnutého ocasu....nebo taky bakterie???

od té doby, co jsem dala krycí sklo, tak mám jen problémy-hynou rybky a hnědne voda...neříkám že je to tím sklem, ale přes léto tam nebylo a bylo vše OK

Můj pohled. Nevidím tam žádné skoby, za které chytit lano. Deník nic.
Není z čeho vycházet.
Myslela jsem,že ano. Je to fotka shora kde je vidět vyhnutí ocasku. Hlavu má u topení. Lépe vyfotit nešlo, když jsem u ni, tak si vesele plave a chce hamat.

Omlouvam se za uprimnost ale opravdu cekas ze z te fotky nekdo neco pozna?

Dobrý den, ze dne na den se něco stalo se samicí Betty. Všimla jsem si, že leží u filtru u hladiny. Všimla jsem si,že ji chybí celá spodní ploutev, kus ocasu a má ohnutou páteř. Jakoby konec vybočený. Je ve stresu-prosvitaji jí vodorovné černé pruhy. Vylovila jsem jí a je na samotě. Topím ji. Tam si plave, ale když plave tak hlavou dolů, ocáskem nahoru, u hladiny se srovná...to ji někdo ublížil nebo se jedná o nemoc?

Chtělo by to vyplnit prezentaci s pravdivými údaji - jak probíhá údržba, litráž nádrže, co tam žije dalšího, kolik kytek tam je, foto celé nádrže, teplota vody, zda tam je krycí sklo apod. Bez těchto údajů to je věštění z koule

Potravu skoro nežere a má lehce roztřepené ploutve.
Foto by nebylo? Pokud se chová normálně, plave a přijímá potravu, tak bych jí nechala, jak je.
0 05.10.2022 09:49 VeronikaVeronik Dobrý den, naše betta má pod hlavičkou celkem velkou bulku, myslíme si že je to nádor. Napište prosím váš názor...
Starší reakce
Kazdopadne uz ho nic neboli

...ale v akvarku chybi ta jeho osobnost. Kolegyne pry jde v sobotu na burzu a pry se podiva po dvojnikovi. Treba od chovatele vydrzi dele,nez z akvaristiky. Kazdopadne dekuji za rady.
Nemyslím, že by to bolo primárne tým (možno je naozaj len stará - musí poradiť niekto iný), aj keď mám na používanie svoj názor. Ohľadom tekutého CO2 si môžete prečítať v druhej téme
rybicky.net/forum/15164 To mi přijde už dost jemné, já osobně nemám s tak jemným pískem zkušenost.
Mám doma filtraci i křemičitý písek se zrnitosti do 0,8. Ten je do akvária lepší?

Rybky rostou a kadí víc.

V tak malém objemu se ta hranice únosného naruší velice snadno. Možná jsi to rozvířila při sázení nových kytek víc než jindy. To že je voda čistá ještě nezaručuje, že se nezvedla hladina NO2, to bohužel okem nejde vidět. Oblé kamínky jsou fajn, ale přijde mi to dost hrubé, krmivo a výkaly ryb zapadnou v takovém dnu hluboko, ve větším akváriu se spoustou kytek to problém být nemusí, ale v takové troše vody už to může dělat divy. Nevím, jak moc to odkaluješ, velkým odkalením se taky dost naruší rovnováha v akváriu. Jestli máš možnost si od někoho nabrat trochu křemičitého pisku do bazénových filrací, do tvého akvária ho moc potřeba nebude, kupovat to asi nemá smysl. Odkalování takového dna není složité, binec nezapadne hlubo, takže stačí lehce povrchově.
To,že mám hodně ryb vím, bohužel jsem to nevěděla od začátku. dokonce jsem je i nabízela a darovala zde na fóru. Nikdo nemá o ně zájem

žijí spolu takhle od začátku a od dubna dělám každý týden to samé vč.odkaleni dna, je mi divné, že by zrovna toto odkalení udělalo jedné rybce problém, ale nevím. Vždy při odkalení dno rozvirim, nasaju 1/2 vody, doplním novou a pustím filtraci. Do půl hodinky cca je voda krásně čistá. Jinak toto dno jsem volila dle studii na internetu a diskuzí a vyšlo mi jako nejvhodnější říční kamínky oblé (i kvůli pancernickum). Pokud bych měla písek, jak ho prosím odkalim? Mám dva odkalovace a oba by mi písek vysály a žádný jiný jsem neviděla. .existuje nějaký? Či poradíte jak se tedy odkaluje dno abych nevirila vodu a jak často? Děkuji za rady

Nemyslím si, že to bude lepidlem. Jestli se jedná o akvárium, co máš v prezentaci, problém bude jinde. Můj odhad... Hodně hrubé dno, zapadá do něj krmení a je průšvih. 15 litrů vody a Black Molly, pancéřníčci, Betty... Moc a nevhodné ryby. Jestli jsi přisazovala nové rostliny a trochu rozvrtala dno, může to být příčina uhynu. Myslím, že i ostatní ryby to teď můžou mít nahnuté.
Dobrý den, mám dotaz ohledně náhlého úhynu beťáka

akvárium mám zajeté od dubna, s dobrými parametry vody, filtrace, krycí sklo. Každý týden odkaluji dno a měním 1/2 vody (odstate). Před pár dny jsem koupila nové rostlinky + mech na dekorace a kořen. Ten jsem pridelala spec.lepidlem na lepení mechu, kde jasně uváděli nezávadné pro vodu a ryby. První den vše ok, druhý den také, ale třetí jsem našla betaka lapat po dechu u hladiny. Byl vybledly a najezeny a měl rozpadle ploutve. Rychle jsem ho dala do karantény, zapla topení a dala preventin. Druhý den pošel

nechápu proč, může to být tím lepidlem? Ostatní ryby jsou OK. Do té doby byl betak taky OK


Akva mam 5 let,jen pred casem jsem dle vasich rad pridala kytky a par krevetek na rasy a davam invital tekuty CO2
Edit: Ja to CO2 davkuji opatrne strikackou presne podle navodu,ostatni ryby jsou ok. Myslite,ze to muze byt tim? Mam prestat? Ale ta rasa jeste je,sice min,ale je. Pridavala jsem fotku soucasneho stavu akva ,ale asi vypadla,zkusim znovu. Jeste me napadlo,ze mam mozna moc velky proud z filtru,ale to je asi blbost,ten mam uz skoro rok.
A tá beta je v akváriu v prezentácii (podľa popisu v nej áno)? Je naozaj založené pred mesiacom?


Zdravim,moje betta se asi tri dny chova divne,malo zere nebo vubec,jakoby se se nafoukla,supiny odstate nema. Ocasni ploutev se mi zda mensi. Driv dychala nenapadne,ted lapa vyrazne po dechu a zabry se mi zdaji skoro vylezle. Mam ji cca rok. Teplota vody 26-27'. Krmim suchym. Muze byt uz stara? Kupovala jsem jako dospelce.
Starší reakce
Tak jim příště řekni, že tyhle nechceš. Ty jsi zákazník. Ty jsi pán.
Mně se vybavuje scéna z jednoho kšeftu, kde otevřeli skříň a vykouklo na mě asi 20 bett v kelímcích. Takže pořád je tato ryba trendy.
Apropo v takovým kšeftě by sis vybral.
Adamskoda napsal:Už jen ve zverimexu moc zdravě nevypadala a ani se mě nezeptali, jakou bych chtěl. Prostě vzali 2 samice a dali mi je.
Nabudúce si vyber sám ktoré chceš a ukáž na ne prstom

0 14.09.2022 11:24 Adamskoda – Nemocná samice a možná samec





Dobrý den, před nedávnem jsem ve zverimexu pořídil 2 samice bojovnic. Za nedlouho se v akváriu objevilo pěnové hnízdo a jedna samice vypadá větší a spíše připomíná pla kat samce. Neustále nahání druhou samici a nevím zda je to normální. Navíc, dneska mi přišlo jako by měla samice slepené ploutve, nevypadají jako před tím. Taky má na jedné straně nějaký bílý proužek a z břicha takový bílý výstupek. Už jen ve zverimexu moc zdravě nevypadala a ani se mě nezeptali, jakou bych chtěl. Prostě vzali 2 samice a dali mi je. Posílám foto, snad bude něco poznat. Toho "samce" se mi moc dobře zachytit nepodařilo, měl by být tmavě modrý, neustále naháněl druhou rybu.
PS: Nádrž 54l, čistíme alespoň 1x do měsíce. Nádrž zaběhlá už od prosince 2021. Měli jsme tam jinou bettu která v srpnu zemřela, vodu jsme vyčistily, nevymenily úplně.
Starší reakce
Aha, ok, děkuji. Tak snad to tedy není nic vážného. Rybka jinak vypadá spokojeně

- postupem stáří ryby se mohou projevovat různé "defektni" změny v oploutveni, to jak tvarové, ale i proměna sytosti zabarvení
- jde o příčinu genetické dispozice, v důsledku křížení na typ/barvu (zjednodušeně)
-

0 02.08.2022 16:30 Kajda – Nemocná Bettka


Zdravím a moc prosím o pomoc. Bettu mám asi tři měsíce, dostali jsme ji na hlídání, tak jsem jí udělala trochu lepší bydlení, i když to asi není nic moc, když onemocněla. Část ploutvičky je jakoby zašedlá, jak kdyby odumřelá a na dvou místech je část ploutvičky zatočená jako prasečí ocásek. Snad je to vidět na přiložených fotkách. Akvárko má 30l a měním vodu jednou za týden až dva, cca z poloviny, či 1/3, podle toho kolik se mi podaří vzít odkalovačem. Bettka je v akvárku sama, tedy s kytkama se tam dostal omylem jeden šneček. Rostou tam Limnophily, Hygrophily, Eleodey a ještě něco, ale to jsem zapomněla název. Akvárko je tak z půlky zarostlé, rostlinám se docela daří. Je tedy pravda, že nemám filtraci, jelikož mi pán v akvaristice řekl, že pokud tam bude dost rostlin, tak není potřeba (vypadal, že se vyzná, tak jsem mu věřila).
Starší reakce
- v případě kdy je v akváriu více druhů se této problematiky zřejmě nevyhnete
- nejde o nic fatálního, Betta si vždy bude nárokovat část krmení pro ostatní druhy ryb
- jde vesměs o části krmiva, které nejsou přítomnosti enzymů v trávicí soustavě výživově zpracované,(zjednodušeně)
- lze sice využít optimalizovaného krmiva (TetraMin třeba), ale vždy pouze na přechodnou dobu
- lépe je využít třeba krmení 2-3x denně v menších dávkách, optimalizaci je vždy nutno odzkoušet, někdy pomáhá i krmení v 36 hod intervalu v závislosti na druhové skladbě ryb v akvariu

dakujem, uz je zasa uplne v poriadku ale rada by som sa tomu uz vyhla v buducnosti. samozrejme ho krmime vylucne krmivom pre betty. ale je velky jedak a vzdy ukradne nieco aj kamosom u dna. je teda cesta upravit vsetko krmivo len pre betty a teda krmit nim aj rybky dna (prisavnik a panciernicky)?
Kamila15 napsala: Je to sposobene nespravnym krmenim? - ano, stává se to nevhodným krmením pro Betty

0 28.07.2022 06:50 Kamila15 – Lachlan

dobry den, chcem sa spytat na radu ohladne nasej rybky betty. Objavilo sa u nej uz druhy krat taketo “crievko”. Rada by som sa ujistila, ze rybka je v poriadku. Prvy krat to striasla pri pouziti skla. Teraz tiez skusame prilozit sklo. Hladam dovod preco sa jej to objavuje. Je to sposobene nespravnym krmenim? Dakujem za kazdu radu.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101373x