Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Zůstala bych u častějších výměn vody a naopak bych posílila výluhy (huminové kyseliny) a pozorovala co bude dál.
Uvidíme jak se to bude vyvíjet dál. Vodu jsem vyměnoval doposud ob den kvůli stabilizaci podmínek v akva (jelikož jsem rybky uspěchal a šly tam cca po 14ti dnech od založení). Právě mi nejde do hlavy co by s ní mohlo být jak píšete výše očka vypouklá nemá, bříško nafouklé taky ne, NO2 neměřitelné, NO3 slabě růžová (cca 10mg) Ph a Kh v normálu, ploutvičky vypadají taky bez plísní a otrhané nejsou. Jediné co je divné je to že tu ocasní když plave má staženou a možná je trošku vybledlá oproti tomu jak byla barevná když jsme ji koupili (ikdyž to je taky sporné jelikož u té světle růžové je to zavádějíci hledat změny v barvě). Dával jsem to za vinu výluhu z olšových šištiček tak jsem ho tampřestal dávat ale žádná změna. Dneska zkusím udělat lepší foto.
Nemá nafouklé ani břicho ani očka, což je u bett asi nejčastější reakce na špatnou kvalitu vody. Na ploutve skutečně vidět není, takže na plíseň jsem ohledy nebral. Nejsem odborník, proto postupuji podle obecných akvaristických atlasů a popisků k dané rybě, které Vaše tvrzení vylučují. Ovšem může se stát, že druhá samička je mrcha(ostatně jako u lidí) a nemocné rybce škodí, ale obávám se, že tento jev by byl opět tazatelem zjištěn za předpokladu, že o akvárium projevuje zájem.
Já jí nevykládám, ale píši a smekám před Vámi, že jste z té nekvalitní fotky rozpoznal stav a kondici ryby. Tedy klobouk dolů.
Měl jsem se samičkou stejný problém. Akorát to bylo cca týden po přivezení a za další týden to odeznělo také se schovávala a moc nejedla, není vidět, že by byla nějako potrhaná od svých soudruhů. Co velikost ? Může to být tím, že se bojí větších ryb. Nemocná podle fotky nevypadá, nicméně častější výměnou vody se nic nezkazilo to Vám zde poradí každý zkušený akvarista(třeba je citlivější na dusíky).
Cca měsíc a přivezli jsme je všechny 3(samce a samičky) společně
Podle mě niky nevykládá pravdu. Jak dlouho máte tu samičku koupenou ?
V tom případě je atlas i tato stránka o Bettách špatně
rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra (druhy odstavec pod odrážkami). Odlov plánuji ale až bude trochu zaběhnutá 12ka, kterou plánuji na rostlinky a jako karantenku. Nicméně teorie o tom že jí terorizují mi stále připadá mimo jelikož si ji skoro nevšímají a hlavně tam má spoustu úkrytů (díry pod kořenem jeskyně v kamenech a v neposlení řadě rostliny v zadní části které jsou nasázené celkem na husto). Jediné co by připadlo v úvahu je že se do ní některý z těch dvou opřel trochu víc a zranil ji ale jak už jsem psal agresivnější byla ona. A navíc jak teď sedím před akva tak sem koukal že samec kolem ní několikrát projel a maximálně se trochu naježil.
Rozhodně ji odlovte, je otázka času kdy se začnou rvát i zbylé 2 ryby. Samec samici momenálně toleruje kvůli možnosti tření, ale jsou to teritoriální ryby.
Bohužel to je ve všech zverimexech praxe "Kupte si samečka a 2 samičky ať mu není smutno ..."
Je tu možnost že by to mohl být také samec, nedorostlý nebo krátkoploutvý

Máme samečka a dvě samičky, to aby se rozptýlila samečkova pozornost, což je LICHÝ počet! Za foto se omlouvam myslel jsem že je lepší kvalita (nahrávano přes mobil) a hlavně čočku nevím to tahle byla právě ta razantnější a agresivní na druhou samičku. Také si myslím, že je pro tuhle samičku být v 50 l akvárku zarostlými kytkami, než jak vy píšete v ,,zavařovce" , kde by těžko byla ve stresu!

V akváriu má být lichý počet bojovnic a 3 to nejsou!
Asi dostala "čočku". Dříve nebo později si na ní stres vybere daň. Pokud už se tak nestalo. Z fotky poznat nic není. Jediná rada je ji odlovit někam bokem. Plastový box, malé akvárium, 5l zavařovačka a udržet jí tam alespoň 24-25°C nebo ji vrátit do zverimexu.

Ahoj, prosím o radu. Jedna z mých dvou samiček se mi vůbec nezdá. Když jsme si ji společně s druhou přivezli stále jí proháněla a byla celkově dominantnější. Ale teď leží u dna a schovává se a je ke všemu laxní. Pozoroval jsem ji a když vyplave se nadýchnout a nebo něco málo sezobnout tak má ocasní ploutev jakoby staženou oproti druhé samičce které jí má krásně rozevřenou. Vůbec si to nedovedu vysvětlit. Ostatní osazensvo akva je v pořádku bez jakýchkoli známek, že by jim něco bylo. Vodu měříme a měníme pravidelně takže tam bych problém neviděl.
Napadá mě jestli to nemůže být kvuli tření. Jelikož druhá má svisle pruhy na sobě a se samečkem jsou takoví snašenlivější k sobě. Ale že by i ryby trucovali? navíc to trvá cca týden, teplotu vody mám 27 (kvůli kytkám). ty částečky co kolem ní lítají jsou od panceřníčka který kdyý jsem to fotil tam zrovna projel a trošku pročesal dno. Předem děkujeme za reakce.

Mají je tam dočasně, než si je někdo koupí... A ten kdo si je koupí je bude mít celý jejich život a podle toho by jim měl vytvořit podmínky.

Tak jo. Vratim je do zverimexu kde je daji do 2l akvaria s umelymi rostlinami.

) Rozumne

Najlepšie a najrozumnejšie by bolo tie betty vrátiť. Zamerať sa prv na akvárium, myslím to tak, že si zariadíš akvárium so živými rastlinami, filtrom , ohrievačom a započneš zábeh akvária. Ten zábeh by trval cca 4 týždne a počas zábehu by si v akváriu menila 1/3 vody obdeň prípadne raz za tri dni.
Je vidieť, že rovnako túžiš odchovať niejaké bojovničky, tak zariaď si akvária rovno dve.
Toto môžeš nechať a druhé nech je určite väčšie.
Píšem to preto, lebo pre tentokrát máš opisovaný problém a k nemu by ti mohol pribudnúť ďaľší a to je ochorenie rybičiek a potom i nežiadúci úhyn. Príčinou bude nezabehnuté akvárium a nevhodne zariadené umelými a plastovými "vecičkami", ktoré sú do akvária nevhodné, aj keď pre začínajúcich akvaristov sú priam neodolateľné
Edit NASREDDIN: Přesunuto z
rybicky.net/forum/9383-betta-splendens--pohlavi , sem se to hodí lépe.
Voda, voda, voda, N látky, N látky, N látky.
Cim to muze byt zapricineno?
Normální to je při špatných podmínkách.
0 10.03.2015 18:22 macicci 
Zdravim. Chci se zeptat, jestli je normalni takhle roztrepeny ocas, kdyz je betak v akvarku sam? Zdalo se mi ze driv ho mel vetsi. Diky
Klidně, ale jak píšu, pokud to má napsaný, nic a nikdo už to nezmění. Půjde s největší pravděpodobností o načatej plynovej měchýř, tedy o množící se bakterie v dutině břišní a to je konec. Ovšem ani já nemusím mít pravdu a ta vodoléčba vylepší podmínky, o nichž je to především a bude zase chlapík.

Pokud to přetáčení bude trvat i po několikadenních výměnách poloviny vody, bude to směr ke druhýmu břehu.
0 10.03.2015 13:20 Pája – prosím o radu

Ahoj všem, můj beťák se mi začal obracet na bříško. Samozřejmě nevím proč.

A tak vás prosím o radu. Zatím jsem přidala torben a zvýšila teplotu z 25° na 27°. Bydlí sám ve 12l akvu, rostliny má, filtr venkovní. Stáří nevím, ale je dospělý má 6 cm. Před půl rokem prodělal plíseň, vyléčen bactopurem. Poslední dobou hodně vyráběl bubliny, možná jsem podcenila výměnu vody. Může být? Taky má spodní ploutvičku roztrženou a zdá se mi, že mu ubývá. Při bližším pozorování se mi zdá, jakoby některé šupinky byly nahnědlé, ale to mi foťák bohužel nezachytí. Přikládám foto.
Starší reakce
Vodoléčbu, takže denní, či obdenní výměny poloviny vody.
0 05.03.2015 16:30 pajuska – Nemoc Bojovnice betta
Starší reakce
Ryba se nafoukne, nebo ji vylezou oci proto, ze neco zevnitr tlaci. A to co zevnitr tlaci, je vypotek. Vypotek vznika proto, ze selhavaji vnitri organy. No a vnitrni organy selhavaji bud proto, ze jsou napadeny (napriklad bakteriemi), nebo selhavaji z nevhodne stravy, nebo nevhodnymi parametry vody, k cemuz muze patrit i pozvolna otrava. Mnoha patogenum se ryba v dobrych podminkach dokaze ubranit sama, nebo i napadena dokaze normalne zit bez vnejsich projevu, ale kdyz nema vhodne podminky, udola ji to.
Ancík je mnohem odolnější ryba než Betta.
Tak dobře, budu vám věřit, jen je zvláštní, že to nevadí ancíkům. Díky...
To oko může být otravou ze špatných podmínek - dusíky (ač píšeš, že NO2 je 0) a nevalná kvalita vody. A na to bych vsadila si vsadila nemalou částku, i když mohu se mýlit, třeba přijde někdo s jiným a správnějším názorem.
A ten nesmysl cos napsal v závěru nebudu snad ani komentovat

Prostě "pár" ancistrusů v 15 l bettě dobře dělat nikdy nebude ani kdyby ses postavil na hlavu. A litrová sklenička jako dlouhodobá ubikace pro spokojený život rovněž ne, možná pro delší živoření.
Jaktože nezapadá??
Otrava se někde projeví. U ryb často na očích, žábrech.
Navíc, zhoršené podmínky vedou ke zmnožení patogenů(bakterií), a ty udělají s okem totéž.
A co to oko, to do toho vůbec nezapadá...jinak bych to taky tipoval na otravu. Jen nechápu, že když ji někdo má v 1l bettáriu, tak tam žije kdoví jak dlouho a tady kde je 15l a pár ancíků má problém.

Kašli na TBC, tady je diagnóza a příčina jasná - dává ti najevo, že ji máš v hrozných podmínkách, v louži a s partou špiničů, nedovedu si představit že to přerybněním nebude, bude. Co tam máš za filtr? Trochu se bojím buď poddimenzování vzhledem k tolika producentům odpadu nebo naopak toho, že betta jako obyvatel stojatých vod je tam u tebe jako v "mixéru". Ancáky okamžitě pryč, denně měnit 1/2 vody, klidně dvakrát, přidat rašelinový výluh, hezky zvednout teplotu k 28 °C a modlit se. Už i ten její věk je pro betty zlomový, zvlášť když ji máš tam kde máš, tím jen leješ olej do ohně.
Ahoj,
mám bettu v 15l akváriu spolu s mladými ancistrusy(do 1.5 cm) a před pár dny onemocněla, oko se ji nafouklo do trojnásobných rozměrů, visí u hladiny a neplave. Podle příznaků jsem vybral, že by to mohla být tuberkulóza, protože nikde jinde se zvětšení očí neuvádí. Je možne, že to je tím?
Jinak vím, že na to akvárium je tam moc ryb, ale pravidelně měním vodu a mám tam dobrý filtr a i testy na NO2 ukazují 0, takže přerybněním to nebude.
Už má asi rok, co to může být? Ona už vypadá velmi špatně, ale nevím jestli to nemůžou chytnout i ancíci, zatím se jim nic neděje.
Díky za odpověĎ.
Starší reakce


Zdravím všechny - povedlo se mi ještě vyfotit poslední Betu. Tak jen posílám - kdyby někdo poznal co to je.
Děkuju - yirka
O akváriu píšu z minula: Akvárium je 54 l, filtr molitanový, topíme na 25, kytky živé. Akvárium je založené 6 měsíců - měsíc jen voda (1 × týdně měněná) po měsíci jsme pořídili 1 samce betty, 2 samice, 10 neónek a 1 × ancistrus.
ten filtr , respektive ten pidi kousek filtrační hmoty je málo i do 30ti litrového akvárka , namnoží se tam málo užitečných bakterií ,pač nemaj potřebný prostor , a pak máš ve vodě moc čpavku a dusíků z výkalů ryb , ve dně tyto nitrifikační procesy probíhají taky ,jak jsi do toho rejpnul odkalením tak se "houpla" voda a beta kterej je citlivější to odnes.
Pořid do toho akva pořádnej filtr a za čas bude po problému
na té rybě nejsou žádné známky nemoci , tak to svádí k té otravě
je pravda, že jsem odkaloval, ale odkaluju málo, ale celkem často.
hele , a ještě , nedělal jsi nějakou údržbu akvárka den dva před tím úhynem ? odkalení , čištění filtru ....
Dostával ještě mražený komáří larvy
On ty suchý stejně vždycky vyplivnul a sežral to až nabobtnalý, což byla zhruba ta minuta. Je fakt, že žral hodně, ale byl velmi aktivní, takže to "vyplaval" viz foto. Nezdá se mi, že by byl tlustej

Mě se tam trochu i nezdá ten filtr , má to prd filtračních hmot-zvlášt s čuňatama ancákama , vůbec ta kombinace ancák a beta je cesta napůl do pekla , průtok taky nic extra,k tomu krmení rozhodně 3x denně je moc , pestrost jak zmínil Romant a taky občas ně coživého aspon mraženého
Tak přežírání není dobrý nikdy a podle popisu o přežírání šlo. Krmit jenom jednou denně, jeden den nekrmit vůbec a krmení střídat, granule před krmením klidně nechat trochu nabobtnat, suchý mají tendenci v nich, když jich je hodně bobtnat.


Rybku ještě mám, ale už ji budu muset zahrabat na zahradě. Přece jenom nevoní to hezky.. Napadlo mě, jestli to nemůže mít nějakou souvislost s potravou - přežíráním. On totiž žral víc než je obvyklé.. tzn 2-3 denně granule, celkem denně sežral cca 20-30 granulí. Ale když jsem mu je tam hodil, tak to vždy do minuty sežral, takže téměř žádný přebytky nebyly.
Ještě přidám fotku "před"(3 dny stará) a "po"
Je to případ na přišťálovou kouli, těch možností je celá řada, od stáří až po nějaký problém uvnitř ryby. Podle toho mála co píšeš to vypadá, že se o akvo dobře staráš, tak bych to bral jako přirozený úhyn. Na přesnou odpověď by bylo třeba laboratorního rozboru, což je věc jistá, leč nákladná a předpokádám, že uhynulou rybu již nemáš.
Asi 6-9 měsíců. Nevím přesně, protože jsme ho dostali darem...
0 23.02.2015 15:49 adamos – úmrtí betty
Zdravím, včera mi umřel samec betty. Včera ráno se mu zbarvily šupiny na spodní části hlavy do stříbrna a cca po 12ti hodinách umřel. Nechtěl celý den nic jíst. Do té doby byl čilý víc než dost. Nevíte čím to mohlo být??
Jinak co se aqua týče, mám 120 litrů, filtr se vzduchováním aquael 340l/hod, topítko nastavený na 26 stupňů. Výměna 1/3 vody každých 10 dní. Odkalování 1-2x týdně. Potrava grunule pro betty(samozřejmě). Spolu s ním jsou aqua i 3 ancistrusy. Jeden větší(cca 13cm) a dva malinký(cca 5cm). Aqua poměrně zarostlé se spoustou úkrytů.
Ailin napsal: Ale při zvýšení teploty u rybky co má plíseň se plíseň rozrůstá jak mi bylo ve Zverimexu řečeno?
Možná by měl někdo hodný a trpělivý, kdo by mu přitom neurval obě klopy, vysvětlit zmíněnému členu personálu obchodu, jaký je rozdíl mezi živou rybou a starým chlebem v igelitovém sáčku. Třeba kdyby věděl, v jaké teplotě a celkově v jaké kvalitě prostředí by ta ryba měla žít, aby se ta plíseň neobjevila, tak by si alespoň uvědomil, že když už neumí pomoct, tak by mohl alespoň mlčet.
Některou plíseň lze tím zvýšením teploty a kvalitou prostředí i zvládnout, ale na jiný už toto nemusí zabrat a je nutno aplikovat nějaké vhodné léčivo, jako je např. eSHa 2000 dle návodu. Měj stále na paměti, že plíseň v drtivý většině vzniká při nevhodných podmínkách, jak jsem ve zkratce v předchozím příspěvku popsal.

Moc děkuji měla jsem tu čest se setkat s tím že jsem koupila rybku a třetí den byla porostlá plísní a já nevím proč jestli utrpěla šok teploty což byla asi o jeden stupeň jiná... Či jestli už byla a na to tedy vůbec nevypadala... Takže dnes reklamace a nová rybka uvidíme jak to dopadne. Ale při zvýšení teploty u rybky co má plíseň se plíseň rozrůstá jak mi bylo ve Zverimexu řečeno? Moc děkuji za odpověď myslím že tohle je nejlepší stránka na celém internetu!

Postupně, co hodinu to stupeň, třeba. Min. teplotu na 25 stupních a plísně jsou způsobeny ne zcela vhodným prostředím, k nimž nízká telota pod těma 25 stupněma patří, jako další faktor je kvalita vody, tedy když není filtrace je nutná denní, či obdenní výměna min. 1/3 objemu vody. Pokud je přítomna funkční filtrace, tak vodu měnit pravidelně jednou týdně.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [50] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101373x