Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ichthyophthirius multifiliis (Krupička)

 

Články » Ichthyophthirius multifiliis (Krupička)   Vytisknout tuto stránku 

Ichthyophthirius multifiliis (Krupička)

Publikováno: 21.03.2011 • Autor: © Bob66 • Rubrika: Ryby

Ichthyophthirius multifiliis (Krupička)

 

Krupička je jedno z nejčastějších onemocnění nad kterým někteří zkušení akvaristé mávnou rukou a označují ho jako dětskou nemoc, na druhé straně už i nejen začátečníkům způsobuje starosti a úhyny ryb. Je to dáno i tím, že v posledních letech se k nám dostávají spolu s dovezenými rybami z Asie i poměrně odolnější druhy na které už osvědčená léčiva nejsou tolik účinná. Toto onemocnění (napadení parazity) si v drtivé většině případů doneseme s nově koupenými rybami, případně si ho můžeme zavléci i nalovenou živou potravou.

 

Krupička: napadení ryb parazity - kožovci rybími, nálevníky velkými do 1 mm, kteří parazitují v kůži, žábrách a ploutvích. Napadené ryby jsou poseté bílými tečkami a při silném napadení vypadají jako poseté krupicí, proto český název krupička. Při silném napadení bez odpovídající léčby dochází k úhynu. Některé druhy ryb jsou obzvlášť citlivé na napadení kožovcem. Patří mezi ně především ty druhy ryb, které mají drobné šupiny nebo žádné (neonky, sumci a jiné). Mezi typické příznaky kromě viditelných teček po těle patří otírání ryb o dekorace nebo rostliny v akváriu, nepřijímají potravu a jsou neklidné a nakonec hynou za příznaků dušení.

Vývojový cyklus: Na rybě parazituje trofont, přisedlé stádium, pro které je charakteristický stočený tvar připomínající podkovu. Narušuje pokožku a škáru a po jeho odpadnutí tvoří ranka vstupní bránu sekundární bakteriální nebo plísňové infekci. Po dosažení velikosti 1 mm se trofont aktivně uvolní a usadí se na dně. Vytvoří hlenem obalenou cystu zvanou tomont a namnoží se až na 2000 drobných tomitů. Následně se tomiti z cysty uvolní a mění se na volně pohyblivé theronty. Theronti aktivně vyhledávají hostitele, uchycují se na něm a přechází opět do stádia trofontu, čímž se cyklus uzavírá. Pokud theront nenajde vhodného hostitele do tří dnů, tak uhyne. Délka vývojového cyklu kožovce je velice ovlivněná teplotou vody. Při teplotě okolo 10 °C trvá až 35 dní, při teplotě 26 °C trvá 10-12 hodin. Aplikovaná léčiva hubí pouze pohyblivá stádia (theronty). Při nepříznivých podmínkách může kožovec zůstat v rozmnožovací cystě (tomontu) zapouzdřený delší dobu. Při nižších teplotách se vývoj zpomaluje a při teplotách cca 30 °C a více je rozmnožování přerušeno.

 

Obecně je doporučováno kupovat ryby ze spolehlivého zdroje a důkladně si je při nákupu prohlédnout. Kupovat ryby které na pohled vypadají zdravě, jsou vybarvené, nesmí být apatické atd. Dále je důležitá karanténa. Bohužel ne každý má tu možnost mít odpovídající karanténu vzhledem k velikosti a množství leckdy kupovaných ryb. Není nutné ho hned zavrhovat a vyčítat co je to za akvaristu když nemá karanténu. I když karanténu nic nenahradí tak riziko onemocnění lze snížit i bez ní. Než dávat příliš velké ryby nebo větší množství do malé karantény a ještě více ryby stresovat, tak je vhodnější koupené ryby vpustit do akvária i když je to určité riziko.

Při odchytu a následném převozu dochází k různým i nepatrným odřeninám a k narušení nebo setření ochranné vrstvy (kožní sliz), kůže je náchylnější k zaplísnění a je živnou půdou pro kožovce rybího. Toto má zásadní podíl na napadení kožovcem a lze tomu předejít se slušnou účinností pokud po převozu dáme do akvária nebo karantény standardní jednorázovou dávku eSHa 2000, která zvyšuje tvorbu kožního slizu a tím pádem znesnadňuje uchycení kožovce a působí i protiplísňově.

 

Léčba: Pokud se nám krupička objeví v akváriu tak doporučuji léčbu přípravkem eSHa Exit + eSHa 2000. Ne snad proto že to doporučuje každý, ale hlavně pro jeho účinnost a cenu, i když to že ho doporučuje téměř každý svědčí o tom že jsou s ním spokojeni a skutečně zabírá.

Stále se najde dost akvaristů co doporučuje sůl + zvýšení teploty, ale tohle lze úspěšně aplikovat především v nádržích bez rostlin a s rybami které tu teplotu snesou. Aby taková léčba byla úspěšná tak koncentrace soli je tak velká že hrozí zničení rostlin a teplota by se měla pohybovat kolem cca 30 °C.

Někdo zase doporučuje přípravky  jako FMC, Metylénovou modř, Malachitovou zeleň atd. Tyto přípravky zase nejsou vhodné pro citlivější druhy ryb a ani pro rostliny to nebude nejlepší.

S účinností běžně dostupných přípravků od různých výrobců např. Costapur a další je to při odolnějších druzích kožovce velice špatné a není nic horšího než po neúspěšné léčbě už tak oslabené ryby vystavovat další léčbě. Účinnost se tím pádem snižuje a léčba už nemusí být beze ztrát.

ESHa Exit v kombinaci s eSHa 2000 má oproti ostatním přípravkům 100% účinnost. A to i při odolných druzích kožovce u kterých je někdy nutné léčivou dávku zdvojnásobit a léčbu prodloužit, dokud se parazitů nezbavíme. Navíc je šetrný jak k rostlinám tak i k nejcitlivějším rybám a je dobře snášen i bezobratlými. Další velká výhoda u tohoto léčiva je, že se nemusí během léčby ani po ní měnit voda, ani není třeba zvýšit teplotu jako u některých jiných léčiv. A v neposlední řadě i jeho příznivá cena!

Z dalších úspěšných léčiv bych mohl doporučit Sera med professional Protazol který je také velmi úspěšný, bohužel v jeho neprospěch mluví vyšší cena a to že po proběhlé léčbě se musí měnit 80 % vody.

 

Ať léčíme jakýmkoliv přípravkem, je důležité dodržet postup a dávkování aby léčba měla smysl a byla účinná!!!

 

Tak jako u všech nemocí je nejdůležitější prevence : pravidelná údržba, výměna vody, kvalitní a pestré krmení! Cysty kožovce mohou být v akváriu zapouzdřené týdny až měsíce a při zhoršených podmínkách v akváriu se opět rozjede napadení parazity.

 

 

Použité zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 32x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 21.03.2011 Upraveno: 21.03.2011 Přečteno: 2775x

Schválili: alpaka *** 14.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
11.04.2007*****Tlamovci ze skupiny MBUNAS21792x
14.11.2017*****Mikrogeophagus ramirezi - opravdu náročná ryba?41x
09.03.2015*****Malý špekulant s názvom Neoheterandria elegans81x
01.12.2010*****Ryba se smyslem pro estetiku1413x
08.02.2014*****Krmení ryb v zahradním jezírku!342x
16.07.2011*****Návštěva u chovatele aneb živorodky celoživotní vášeň2258x
11.01.2010*****CICHLY - královné našich akvárií4978x
18.03.2008*****Krunýřovci (Loricariidae)10358x
17.07.2011*****Fotogalerie živorodek II část1578x
18.10.2011*****Poecilia sphenops-Black molly70x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 25 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [25] Pandice® 10.03.17 19:48
Taky jsme bojovali, bohužel.

Upravit Reagovat na tento komentář [24] ® 06.03.17 17:29
Pěkně napsáno, s krupičkou už jsem měla co dělat a bohužel to odnesli neonky. :-(

Reagovat na tento komentář [23] Xpe® 12.12.15 21:55
Pěkný a poučný článek.

Reagovat na tento komentář [22] Sharf® 29.11.14 16:50
Pěkný článek :)

Upravit Reagovat na tento komentář [21] ® 04.07.13 19:44
Já používám vždy Exit společně v kombinaci s Esha 2000.
Vždy to zabralo velmi brzy.

Reagovat na tento komentář [20] LinaDee® 19.04.13 15:26
dobrý článek, chválím.

Reagovat na tento komentář [19] SlavekB® 20.09.12 01:06
dobré rady - právě jdu řešit u Moll

Reagovat na tento komentář [18] Barakainus® 21.05.11 16:26
Pro Designer, pochopitelne malachite green :) Diky za opravu, to se vzdycky ceni... at tady nematu lidi ;)

Pro Bob66, pod clankem jsou zdroje, ale ne zdroje toho tvrzeni. Za zdroj povazuji toho, kde to popsal a objevil. To, ze cysty preziji mesic ve studene vode je pravda, a ze preziji v akvariu i bez ryb taky. Me slo o ten casovy udaj v kombinaci s akvarijni vodou. Nebot o tom, ze preziji v akvariu bez ryb "tydny az mesice" dost pochybuju a proto bych chtel vedet kdo a jak na to prisel.
V normalnim akvarku pri normalni teplote jsou venku za par hodin, max dni a bez ryb je s nimi konec.

Reagovat na tento komentář [17] Yirka® 20.05.11 08:34
Bobe, velmi pěkný a hodnotný článek, zobecňující stávající poznatky k této nemoci. Měl by být nápomocný 90ti% běžných hobby akvaristů. Určitě se najdou výjimky kdy tebou doporučená řešení nezaberou, ale tak už to holt v životě chodí. Horší je, že pokud se někomu výjimečně podaří léčba jinou metodou, staví ji nadevše a tuto nejšetrnější léčbu s velkou účinností odmítá přičemž vůbec nebere na zřetel vedlejší účinky léků a podmínek v nádrži.

Reagovat na tento komentář [16] Designer® 13.04.11 13:28
Pro Barakainus: "Methylen green" neznam, a asi bude nutne si vybrat bud "methylene blue", nebo "malachite green", pokud tim uvedenym nebyly mysleny nejake slivky obeho ;) . Prosim, brat jako humor, zazmatkovat jiste muze kazdy.

Reagovat na tento komentář [15] Bob66® 05.04.11 18:48
Barakainus: zdroje jsou uvedeny pod článkem :) Kožovec v zapouzdřeném stádiu cystě (tomontu) přežije i v akváriu bez ryb, to je bez debaty pravda ať si tvrdíte co chcete ;-) Jinak o léčbě už toho bylo napsáno dost a hodně lidí si bude chválit co se mu osvědčilo, do té doby než už to nezabere :)))

Reagovat na tento komentář [14] Barakainus® 30.03.11 00:06
Pokud tvrdite, ze "Cysty kožovce mohou být v akváriu zapouzdřené týdny až měsíce" mohl byste uvest zdroj? Kozovec totiz muze prezivat v akvariu jen na zivych rybach. Coz pravdepodone vedlo k domence, ze kozovec zustava v akvarium a namnozi se pri spatnych podminkach. A to zcela zrejme neni pravda. Muze zustat na rybach, ale ne v akvarium bez ryb.

Z asie a floridy uz prisly kmeny ktere nezabije jen vysoka teplota. Bohuzel toto mam i z prvni ruky. 32C a krupicka se mnozila jako bych nic nedelal.

Nejlepe porad funguje Methylen green i kdyz se delaji pokusy s leky proti prvokum a hlistum (odcervovace pro psi, leky pro zeny ap.)

Upravit Reagovat na tento komentář [13] ® 26.03.11 09:08
pěkné , ale chtělo by to FOTKY

Reagovat na tento komentář [12] danny80® 24.03.11 16:07
to bob66: tak samozrejme nelze predpokladat ze mame krupici kazdy mesic. Pokud se nekdo dobre stara, tak vic jak jednou za rok ji nechytne, a timpaden je to v pohode. To pouziti Entizolu by muselo byt hodne caste, aby na nej byla imunita.

Reagovat na tento komentář [11] Bob66® 24.03.11 13:36
Johan: zatím jsem se s tím osobně nesetkal že by exit nezabral a to jsem s ním léčil poměrně často u známých a kolegů, ale stát se to samozřejmně může, časem určitě začne ztrácet na účinnosti :)

angakok: jj s tím že nad 32°C kožovec hyne souhlasím, to jsem zapoměl upřesnit, s tou teplotou je také myšleno aby to snesly ryby ne rostliny dost druhů ryb ti teplotu 32°C nevydrží a týden už vůbec ne. Otírání ryby je jedním z příznaků a ne že automaticky má krupičku, o žádném preventivním přeléčováním exitem jsem nic nepsal, to že po transportu dávám standartní dávku eSHa 2000 slouží převážně k ochraně a tvorbě kožního slizu tím pádem snížení stresu ze změny prostředí a transportu a omezení možné tvorby plísně, k tomu také eSHa 2000 slouží a ne k léčbě krupičky, eSHa 2000 se doporučuje použít při krupičce jako podpůrný přípravek eSHa exitu takže tvrzení že jejím použití ztrácí účinnost exit je holý nesmysl. Doporučuji číst pořádně ;-)

danny80: entizol bych na krupičku nepoužíval každým použitím entizolu se sníží jeho účinnost a až by byl třeba při léčbě vnitřních parazitů tak by nemusel zabrat ;-)

Reagovat na tento komentář [10] danny80® 24.03.11 09:39
sul se samozrejme pouzit da, ne jako lek ale pomoc prileceni, ryby tak vylucuji vice slizu na kterém se kozovec neudrzi. Navic pomer te soli je tam maly ze na rostliny nema vubec zadny vliv. Zvyseni teploty ma vilv na ryby, ty ktere na to nejsou zvykle a takova vysoka teplota jim nesvedci, tak tyto ryby umiraji drive. Tzn. vysoka teplota jim zkracuje zivot. Jak jsem uz psal, nejlepsi reseni je Entizol, funguje rychle bez soli a bez zvyseni teploty.

Reagovat na tento komentář [9] Voloduson® 24.03.11 03:19
Super clanek, ktery konecne kvalitne radi jak na krupicku a konecne odsuzuje sul plus ruzny malachity apod., cimz nechci rict, ze by to u nekoho nezabralo +/-, ale zijeme ve 21 stoleti...

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 23.03.11 23:32
Dobrý článek,ale nepřesný.CHtěl bych dodat,že nad 32Cse vývoj kožovce nezastavuje ale kožovec umírá. Kožovce jsem s úspěchem vysokou teplotou likvidoval ztráty byly minimální a přičítám je spíše mé počáteční nerozhodnosti než teplotě.Rozhodně si nemyslím, že týden teploty 32C ublíží rostlinám ani toto jsem při svém léčení nezpozoroval.Navíc ryby s kožovcem většinou nezabíjí druhotná infekce ale spíše to co kožovec při svém hodování na rybách do nich vypouští. Dále ohledně toho, že když se ryba otírá má krupičku, to je úplná hloupost a je to velmi zavádějící, otírá se i ryba s bakterkou oodiniozou nebo třeba brousilkou rybí a rybám s těmito nemocemi bude dost na nic, pokud je budeme léčit na krupičku. V některém příspěvku tady již padlo, že esha již tak dobře nezabírá a je to při postupu který navrhujete, neboli preventivnímu přeléčování při každé nové rybce zcela zákonité. Kožovec je organismus který tady už nějaké to století a nebo spíše tisíciletí vegetuje a to jen díky jeho obrovské přizpůsobivosti a proto když budeme dělat prevenci tímto způsobem brzy nám zbyde zase jen to vámi zatracované fyzikální řešení teplem.Jsem v případě krupičky odpůrce prevence a myslím si,že je lepší léčit až nemoc, právě díky možnosti vypěstování nových odolných kmenů kožovce.Jinak kožovec většinou v akváriu skrytě někde přežívá a naše představy o jeho 100%vybití jsou naivní. Základ je zdravá a odolná, dobře krmená ryba ve vodě bez zbytečných dusitanů. Pokud naše ryby budou oslabené dostanou krupičku i bez toho, že bychom do akvária přinesli něco nového.

Reagovat na tento komentář [7] danny80® 23.03.11 17:33
z vlastni zkusenosti muzu doporucit klasicky lek pro lidi (respektive ženy) Entizol, nevyhoda je, že je na predpis, ale veterinar to normalne predepise. Nemusi se zvysovat teplota vody a za 3 dny je hotovo. Asi nejrychlejsí a nejucinnejsi lek na ruzne kozovce a parazity.

Reagovat na tento komentář [6] chicko® 23.03.11 07:02
Opravdu výborný článek, dokonce v souladu s mojí filozofií kolem krupičky a jejího (ne)léčení solí :-)

Reagovat na tento komentář [5] leontin® 22.03.11 20:20
Velice rozumný přístup k problému s karanténou.Něco takového jsem měl kdysi,při naši rozpravě, na mysli.

Reagovat na tento komentář [4] Johan® 22.03.11 12:52
Je to super. Jen bohužel eSHa Exit + eSHa 2000 nezabírá tak jako dřív. Evoluce běží a parazité si zvykají.

Reagovat na tento komentář [3] RadioactiWe® 22.03.11 10:49
Nechcem rýpať ale latinské druhové má byť malým písmenom ;)

Upravit Reagovat na tento komentář [2] ® 21.03.11 21:40
Pěkné, přehledné a velmi užitečné!! super článeček, asi před měsícem jsem léčil přítelkyni beťáka a sháněl jsem info o krupičce, můžu říct, že tady je vše podstatné :)

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 21.03.11 21:16
Opět po delší době článek k věci. Díky. Po vysazení rybek do mého nového akva, se po týdnu začaly rybky otírat o kde co. Začal jsem měnit častěji větší objem vody, zavedl jsem silnější vzduchování. To jsem aplikoval týden. Poté jsem použil přípravek Biochit od Dajana. Dávkoval jsem dle návodu na noc s vypnutým filtrem a silným vzduchováním. Nutné opakovat po 5ti dnech znovu. Používám i při doplnění osazenstva do nádrže. Rybky jsou v pohodě. Úhyn na krupičku dle mého názoru žádný.

Další články tohoto autora
07.05.2012*****Návštěva u Zdeňka Dočekala1328x
02.04.2012*****Návštěva u Jana Haidingera II.část670x
02.04.2012*****Návštěva u Jana Haidingera757x
01.04.2012*****Návštěva u Pepíka Moce654x
01.04.2012*****AkvatrhyTřeboń392x
19.03.2012*****Plzeňské akvaristické jaro - IX. Den cichlidářů v Plzni425x
12.03.2012*****Nedělní návštěva u Tomchamika a LuboseV II.část545x
12.03.2012*****Nedělní návštěva u Tomchamika a LuboseV525x
12.02.2012*****Návštěva XI. Výstavy akvarijních ryb v Hradci Králové II.část544x
12.02.2012*****Návštěva XI. Výstavy akvarijních ryb v Hradci Králové528x
04.01.2012*****Návštěva Vivária Mělník II část506x
04.01.2012*****Návštěva Vivária Mělník747x
30.12.2011*****Výlet do ZOO Bráník II část580x
30.12.2011*****Výlet do ZOO Braník799x
28.12.2011*****Návštěva u instantních rybiček592x
14.12.2011*****XIII. Vánoční akvatrh Úvaly 2011438x
11.12.2011*****XIII. Vánoční akvatrh Úvaly 2011 druhá část337x
17.07.2011*****Fotogalerie živorodek III část1322x
17.07.2011*****Fotogalerie živorodek II část1578x
16.07.2011*****Návštěva u chovatele aneb živorodky celoživotní vášeň2258x
24.01.2011*****Vhodná témata pro začátečníky19927x
28.10.2010*****Ve městě je nový šerif aneb jak jsem se stal spolupracovníkem :-)1985x
12.10.2010*****Žábrohlísty4248x
12.10.2010*****Vnitřní paraziti u terčovců5610x
26.09.2010*****Začínáme s terčovci7303x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/674-ichthyophthirius-multifiliis-krupicka