Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kdo nečte Akvárium živě, nemůže být dobrý akvarista

 

Články » Kdo nečte Akvárium živě, nemůže být dobrý akvarista   Vytisknout tuto stránku 

Kdo nečte Akvárium živě, nemůže být dobrý akvarista

Publikováno: 22.11.2011 • Autor: © LiborSprysl • Rubrika:

Poslední číslo časopisu Bydžovský živě, jak je magazín pana Kolína často nazýván, mne přesvědčilo, že jako představitel konkurence, jsem pouhým odvarem tohoto samolibého ješity, který, jak sám přiznává, už opravdu stárne. A blbne, slušelo by se dodat. Protože jinak si neumím vysvětlit jeho slova z úvodníku šestého čísla. MUDr. Vladko Bydžovský, bývalý první muž české akvaristiky, bývalý prezident, a jásá nad tím, jak se produkují akvarijní rybky v cizině?

 

V říjnu jsem navštívil jeden známý velký západoevropský velkoobchod. Zprvu jsem byl poněkud depresivní, když jsem viděl velká kvanta neonek dodávaných vietnamskými, indonéskými či cejlonskými producenty. Černé nebo červené fantomové tetry v odpovídající velikosti a překvapivě ve svěžích barvách exportované z Indonésie. Skaláry, které dnes odchovávají izraelští chovatelé, nemají konkurenci hlavně v tom, že prakticky ve velkoobchodě nehynou. To se o českých chovech nedá říci. Srovnání úhynů českých a indonéských neonek jsou alarmující. V tomto směru jsou již Asiaté před námi. Překvapen jsem byl i narůstajícím množstvím ryb ze Slovenska. Pro naše profesionální chovatele jsou to těžké rány. Pak jsem se na to ale podíval očima běžného akvaristy a zaplesal jsem. Když si představím, že třeba neonky z Indonésie se nabízejí za poloviční cenu, než „laciné“ neonky z Čech, má to výhodu v tom, že takovouto rybu si snáze koupí obyčejní spotřebitelé. Pro naše profíky to pak bude důvod k zamyšlení, jak rybky produkovat laciněji a v ještě lepší kvalitě než doposud. Když takto uvažovat nebudou, tak prostě skončí jako mnozí jejich kolegové a najdou si výnosnější zaměstnání. Vůbec se mi zdá, že všechno směřuje k tomu, že Evropě budou vládnout obyčejní hobby-akvaristé, kteří si doma budou odchovávat v malých množstvích své rybičky. Ty se pak budou snažit, pokud nám to EU nezakáže, prodávat na burzách nebo, jak se dnes říká, na "akvatrzích.

To, jak se snaží čtenáře přesvědčit, že ten, kdo nečte AŽ, nemůže být dobrým akvaristou, je ukázka propagandy cvičeného ideologa. Sice bývám peskován za častou propagaci našeho časopisu, ale to jen v případě, pokud je v čísle něco, na co je třeba zvláště upozornit. Rozhodně si nemyslím, že by bez časopisu nemohl akvarista žít.

A k tomu pak budou potřebovat i odpovídající znalosti, tudíž budou i více číst a kupovat si kvalitní literaturu. A to je zase úkol pro nás, kolektiv pracující pro náš společný magazín AKVÁRIUM živě, aby ve svém úsilí nepolevil a snažil se stávající úroveň ještě vylepšovat. O tom budeme společně přemýšlet o nadcházejících zimních večerech, kdy bude i více času na tvorbu nových článků.

Ovšem nějak tento pán zapomněl, že podmínky pro profesionální chovatele v České republice také budoval. Tedy spíše nebudoval. Jeho spanilé jízdy po světě v roli prezidenta českých akvaristů byly dobré tak akorát k polechtání ega jeho samého, a české akvaristice nedaly nic. Nechci si stýskat, protože každý z nás profesionálních chovatelů si svůj osud vybral sám. Avšak připomínání toho, jak se produkují ryby v zahraničí z pera pana doktora, mne fakt „nadzvedlo“. Dokonce by se mi chtělo slovy předlistopadových redaktorů Rudého práva říci - Čí zájmy hájí doktor Bydžovský? Není to tak dlouho, co mi kolega vyprávěl o návštěvě izraelského, snad dokonce ministra zemědělství v ČR. Velmi se představitel izraelských sedláků, mezi něž u nich "patří" i místní akvaristé, nasmál, když si povídal  s našimi chovateli v jejich rybárnách o podmínkách, které mají pro svou práci (maje sebou tlumočníka, velmi se zajímal). Všechny státy, které pan doktor Bydžovský ve svém úvodníku zmiňuje, jásají nad každým člověkem, který se rozhodne pracovat sám na sebe, nepožadujíce po aparátu státu nic, než jen to, aby se mohl živit velkochovem akvarijních rybiček. Tedy povýšit svého koníčka na povolání. Vytvářejí mu podmínky, o nichž se nám nesní. Ať už například z hlediska spolupráce s vědeckými pracovišti nebo v oblasti ekonomické.  ČR je velkou výjimkou. Nejen že pro akvaristiku nedělá nic, ale ještě jí i škodí, kde může.  A jen velké nadšení a odhodlání dává sílu těm zbývajícím českým producentům a vývozcům, aby se dál prali doufajíc, že třeba se to jednou změní.

Dnes jsem měl možnost mluvit s několika kolegy chovateli, ale také vývozci... A znovu padla ta zásadní otázka. Kdo platí hrobaře české akvaristiky MUDr. Bydžovského? Místo toho, aby se pral za zájmy českých akvaristů, chovatelů, vývozců a všech zainteresovaných, vypadla z něj slova, která o jeho zdravém rozumu nesvědčí.

 

P.S. Pokud někdo chce číst celý úvodník pana exprezidenta a nechce si kupovat jeho one man show, je k vidění na Akvárko c.z

 

Libor Šprysl, Aquaristik

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 9x Nelíbilo se: 9x Zveřejněno: 22.11.2011 Upraveno: 22.11.2011 Přečteno: 818x

Schválili: Johan * 01.12.12 • Bob66 * 15.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
21.02.2010*****Výpočet ceny elektrickej energie spotrebovanej elektrospotrebičmi v akváriu.2282x
16.02.2015*****Plž Faunus ater - ďáblův roh468x
26.02.2010*****Jak fotografovat akvárium - určeno pro začátečníky4510x
07.03.2011*****Úvaha : Nevhodná nádrž1476x
04.08.2009*****Jak si chovám mikry.2063x
20.02.2015*****Děláme pro své chované miláčky vše správně?412x
19.03.2013*****Vznik Kroměřížského akvaristického spolku1556x
28.12.2011*****Nákup krevetek1285x
12.10.2009*****Léčba Žábrohlístů u Terčovců pomocí Chloraminu-T373x
03.09.2012*****AKVARISTIKA217x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 16 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [16] tomikku® 19.01.12 18:53
neznám pana doktora, nejsem profesionál,jsem spíše šťastný vlastník krabičky na vodu s rybičkama, proto nepalcuju, nesoudím.

Reagovat na tento komentář [15] LiborSprysl® 25.11.11 14:12
Inu stane se...:-))))ale netrapte se, nemusí každý všemu rozumět...

Reagovat na tento komentář [14] Deathbull® 25.11.11 12:30
V tomto případě jsou, většinou nebejvaj.

Reagovat na tento komentář [13] LiborSprysl® 25.11.11 06:14
Zhynulej bejk, nejsou nějakej nedůtklivej???

Reagovat na tento komentář [12] LiborSprysl® 25.11.11 05:46
Oldo ta negativa, která jsi popsal u některých ryb jsou samozřejmě v obchodech vidět. Paradoxně se velmi často jedná o ty vychvalované importové ryby...Samozřejmě, že je problém v českých podmínkách udržet kvalitu a neulítnout na ceně. Ale jak říká náš společný přítel z toho města nad Sázavou. "Ta ryba má svou cenu a buď ber, nebo nech ležet." A překvapivě i na cenu hledící výkupci berou. Zahraniční odběratelé totiž mají s kvalitou zmiňovaných zahraničních ryb zkušenosti zcela odlišné než pan doktor. A velmi tvrdě to poznali výkupci, kteří se je pokoušeli obalamutit. Znám pár takových, kteří dojeli na to, že za českou rybu vydávali levnější asijské importy...S těma filamenťákama to jsi pašák...

Reagovat na tento komentář [11] Deathbull® 24.11.11 18:54
Vážený pane Šprysle, to odkud jsem Vás trápit nemusí, ale ano jsem hrdý pražák. Ale neberte si mě do huby, myslím že máte svých starostí dost...třeba s trapným postováním tohodle hovna do zajímavých odkazů. Maucta.

Upravit Reagovat na tento komentář [10] ® 24.11.11 18:47
Libore, ona ta kvalita českých ryb už opravdu není, co to bývalo. Ten, kdo se to snaží dělat poctivě (nebudu to rozepisovat - znáš moje názory a tebe mezi ty nadšence taky považuji), tak ten má velké problémy. Začínají se držet jen ti, kteří tu rybu "odfláknou" a podle toho to na krámech taky tak vypadá. Oranžové kalistusky, oranžové červené neonky, skaláři s uchcanými ploutvemi (nebo v horším případě bez některých ploutví) atd. Ona ta pravda bude, tak jako obvykle, někde uprostřed. Ale tvrzení pana doktora, že by měli čeští akvaristé dělat lepší ryby levněji jsou vzájemně se vylučující skutečnosti (kdysi jsem to uměl říct latinsky - už jsem to zapomněl). To prostě nejde. Taky bych mohl odrostlé pancéřníky krmit nějakou umělotinou, ale když oni mají ty nitě nebo nějaké mrážo fakt nejraději. Když dá Bůh, tak se možná o víkendu dočkám potěru Dicrossus filametosus. Kdybych je krmil něčím levným, tak by mě určitě neodměnili. A ono to něco stojí. Takže nevím, jak to dělat levně. Třeba mi někdo poradí.
Doba není fakt vůbec dobrá a bude hůř a to podstatně. Zdar, jdu krmit potěry.
P.S. Až bude stát neonka na krámě aspoň 80 Kč, pak zase začne nad českou akvaristikou vycházet slunce. Pokud ne, tak za pár let to dopadne jak v Německu. A budeme importovat jak o život. A oranžová neonka už nikomu nepřijde, že je nějaká divná.

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 23.11.11 12:25
Lidičkové, čtěte pořádně. Článek se týká většího okruhu než-li je jeden časopis a jeden pán. Já jsem za takovýto článek naopak rád. konečně někdo kdo se nebojí a napíše to, co má na srdci. Za mně pochvala a palec nahoru.

Reagovat na tento komentář [8] LiborSprysl® 22.11.11 09:26
Herdek nějak jsem to po sobě nepřečetl a korektury v textu komentářů neumím udělat (nebo nejdou, nevím), tak se omlouvám, ale myslím, že to i srozumitelné je a drobné překlepy a vypadlá slova odpoustí nejen ti, kterým jsou určená :-)

Reagovat na tento komentář [7] LiborSprysl® 22.11.11 09:20
Jak vidno ne každý pochopil dopad a skutečnou realitu. Slova která mne naštvala rozhodně nejsou vytržená z kontextu, jak se domnívá Zoidík a už vůbec není pravda že zahraniční chovatelé nabízí kvalitnější zboží tak, aby se dalo říci, že je to ve všech ohledech pravda. A neplatí to jen pro akvaristiku. Viz poměr ceny a kvality potravin v marketech. :-)Čemu se divím milý Zoidíku, vašim postřehům neznalce. Pokud je například dotované zemědělství, pokud je dotovaná proexportní politika, pokud mají zahraniční firmy investiční pobídky, proč by je nemohla mít česká akvaristika, která si sice zuby nehty, ale pořád drží v exportu první pětku mezi státy. Připadají v těchto souvislostech informace pana doktora bydžovského relevantní?
pro Pražáka Deathbulla - ne každý nutně všemu rozumět :-), pak se také vyjádrří " z cesty" :-)
Pro mého velkého oblíbence Martina Honzejka - milý Martine, ty jsi také trochu mimo - mně fakt v tuhle chvíli nejde o časopis ani jeden, ale o podstatu zcela nepochopitelného jednání člověka, který reprezentoval českou akvaristiku ve světovém měřítku ještě tuším před dvěma roky a nějak se stále nemůže smířit s tím, že tomu tak již není. Je o mně veřejně známo, že AŽ jako časopis po příchodu dr. Bydžovského hodnotím jako neustále se zlepšující. Takže se prosím nemotej do toho, o čem to není. Čti si, raduje se a mlč - jinak Jirka Lábus se fakt ještě do akvaristiky nenamočil :-))), tím autorem je ing.Jiří Libus - to jen pro tvé dovzdělání.
Laduschko, ten článek fakt o není akvaristické literatuře,ten je o tom, jak se někdo snaží podkopat důvěru v české chovatele a já nerozumím tomu proč to dělá. A nejsem sám, jak jsem dodal po pondělních rozhovorech s kolegy.
Libor Šprysl, už tedy bez Aq, aby to někoho nedráždilo :-)

Reagovat na tento komentář [6] Zoidik® 21.11.11 22:59
Slova pana Bydžovského, které jsou určitě vytržené z kontextu se mě osobně libily. Pokud zahraniční chovatelé údajně nabízí ryby za nižší peníz ve vyšší kvalitně, tak proč bych měl kupovat české údajně dražší s nižší kvalitou. Ano, je to možnost aby naší čeští dokázali že umí to samé a ideálně ještě lépe. To že náš stát nepodporuje akvaristiku? Heh, čemu se autor tohoto článku diví, náš stát nepodporuje nic, jenom zálibu zvanou tuneling. Taky si myslím, že se jedná pouze o snahu pošpinit konkurenci. Hodnotit text Bydžovského, dám palec hore, hodnotit text Libora Sprysla, dám palec dolů. Takže asi nedám nic.

Reagovat na tento komentář [5] Deathbull® 21.11.11 22:39
Co to má být? Pokud mají admini rozum, tak uberou na hvězdičkách. Flame je to poslední co je tady potřeba mít a osobní problémy kohokoliv...proč by to mělo být večejné? Ono to někoho zajímá? Velmi smutné.

Reagovat na tento komentář [4] Laduschka® 21.11.11 21:48
Tohle je teda hodně smutný ... a to nemyslím to, na co článek naráží, ale celkový podtext a náladu na českým trhu s aq literaturou... :/

Reagovat na tento komentář [3] Mrakoplash® 21.11.11 21:15

Taky mám pocit, že tu bude veselo :-D

Reagovat na tento komentář [2] Tomas Enderson® 21.11.11 21:07
Tak jako akvarista koníčkář, si rád přečtu cokoli co z našeho oboru vyšlo ať již v tištěné nebo digitální formě. Bohužel tenhle článek mi přijde jen jako snaha co nejvíce pošpinit konkurenci, která svojí pružností se snaží udržet na trhu. Jak sám velký neomylný vezír naší akvaristiky a autor tohoto článku, nazývá uvedený časopis "Bydžovský živě", tak bych mu doporučil si tento časopis alespoň prolistovat ve veřejné knihovně. Protože kdyby jen nečetl úvodník uvedený na internetu tak by musel uznat, že časopis velmi rozšířil autorskou základnu o české akvaristy, a už to není je o p. Bydžovském. Ten má tentokrát v celém časopise jen jeden článek. Abych nemluvil beze jmen tak uvádím jména všech českých autorů z inkriminovaného čísla: Hynek Dařbuján, Jiří Lábus, Andrej Jakubík (Slovensko), Jiří Růžička, MUDr. Vladko Bydžovský a dvě fotoreportáže má na svědomí František Kolín. Tak nevím jestli je to srovnatelné jen s překlady od německého mateřského časopisu, jako je u jedné nejmenované konkurence.

Martin Honzejk

Reagovat na tento komentář [1] romant® 21.11.11 20:26
Jako obyčejný hobby-akvarista snad i trošku se v problemtice orientující bych řekl, že se tady teď strhne pěkná besídka. Prostě propagace a obrana v jednom, ale to si počkám, jak hluboce se mýlím.

Další články tohoto autora
07.08.2020*****Voda teče všude508x
19.10.2013*****Nejen rodičovský kanibalismus?721x
24.08.2012*****Přišli jak legendární vojska592x
19.01.2012*****Aklimatizace akvarijních ryb1718x
13.12.2011*****Mohou se přemnožit paví očka?2269x
04.07.2011*****Gelová krmiva 21702x
07.11.2010*****Gelová krmiva - nové trendy v akvaristice?1866x
22.10.2010*****Sezonní tření velkých cichlid a některé defekty při něm1356x
29.09.2010*****Párové chování velkých cichlid1833x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/799-kdo-necte-akvarium-zive-nemuze-byt-dobry-akvarista