Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Gelová krmiva 2

 

Články » Gelová krmiva 2   Vytisknout tuto stránku 

Gelová krmiva 2

Publikováno: 04.07.2011 • Autor: © LiborSprysl • Rubrika:

Jásání nad novinkou českého původu u mne již zcela opadlo a tak mohu s chladnou hlavou splnit přání dvěma dámám, které mne vyzvaly k dalšímu psaní, až budu mít dostatečně vyzkoušené gelové krmení, o němž jsem psal. Úvodní propagandistická masáž na Akvarista.cz, i bohatá mailová korepondence mne vedla k tomu, že se Petru Novákovi, autoru směsi,  podařilo objevit něco tak úžasného, že jsem chtěl být u toho. Snažil jsem se tlumit negativistické postoje svých starších kolegů, kteří na téměř reklamní tlaky začínali reagovat místy i velmi podrážděně. To bylo v době, kdy jsem byl z gelů nadšený stejně jako moje ryby. Půl roku žraly jako zběsilé amarouny a docela dobře prosperovaly. Jenže ouha, na začátku letošního roku jsem začal zjišťovat, že to s tím jejich jásáním není tak, jak tomu bylo dříve. Ryby přestávaly o podávanou krmi jevit zájem. Dokonce jsem začal mmít dojem, jako by se začínaly jakoby "přiucpávat" a co více, zvýšila se mortalita na moje poměry nad únosnou mez.

Geniální řešení nebo geniální podvod?

O autoru gelových krmiv Petru Novákovi je známo, že napsal řadu textů o výživě ryb na Akvarista.cz. Zasvěceně tam vysvětluje povšechně vzdělaným akvaristům (mezi něž také patřím), jak by to měli dělat, aby jejich ryby byly krmeny tím nejlepším. Několikrát se kolem jeho tvrzení strhla slovní přestřelka, ale píše stále a někteří jeho odpůrci jej prostě přestali číst, protože mají jiný názor než on a více práce, než by se s ním přeli. Já jsem někdy před hradeckou výstavou, na začátku letošního roku, vysadil gelová krmiva, která jsem krmil skutečně intenzívně a pokorně se vrátil ke klasice, s níž jsem pracoval před tím. Takže vločky a granule různých značek....(osvědčil se mi především Suchánkovic SAK a Easyfish vločky, které mi dodávají manželé Koblasovi, ovšem nezdráhám se ani jiných druhů). Čas od času "mražák" všeho druhu a někdy i živé krmivo. Pozitivní změna se projevila prakticky okamžitě. A tak byl námět na povídání při výstavě zcela nasnadě. Hned po ránu jsem se svými myšlenkami oslovil letitého kamaráda patřícího mezi legendy české akvaristiky. Hezky jsem mu vysypal všechny pochybnosti a on se jen usmál a pravil, že je spokojený z mého procitnutí. A hned do naší debaty zasadil argument, "přes který vlak nejede". "Firma Tetra vyvíjí krmiva šedesát let a docela úspěšně se na tom živí spousta lidí. Jsou za ní úspěchy, které se dají měřit oceněními na výstavách, ba dokonce i úspěšnými odchovy a podobně. Ty si myslíš, že kdyby řešení gelových krmiv pana Nováka bylo tak geniální, že by jej okamžitě nekoupili do svého týmu?", pravil s úsměvem sobě vlastním a zapálil si další cigaretu. A tak jsme si popovídali o tom, jak jsem se zase vrátil ke klasickému mixu krmiv, s nímž měl úspěchy i on.

Poté co přijeli žďárští, tak zkonstatovali, že jako moučník možná jsou gely dobré, ale na trvalé krmení jsou naprosto nevyhovující. A s tím souhlasím a čekám na nějaké reakce od těch, kteří s gely přišli do styku. Situaci jsem sondoval i u dalších chovatelů, kteří s gely přišli do styku. Jeden hovořil dokonce o otravě svých ryb, druhý, že více než dvakrát v týdnu nelze s gely krmit, protože ryby zrácí zájem. No a podobný názor měl jeden z našich největších akvaristických odborníků ještě dříve, než jsem s gely začal krmit.  A když jsem se mu svěřil s obtížemi svých ryb, tak děl : " Á přece jen jsem měl pravdu a na moje slova došlo."

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 21x Nelíbilo se: 4x Zveřejněno: 04.07.2011 Upraveno: 04.07.2011 Přečteno: 1704x

Schválili: Bob66 * 13.01.13 • alpaka * 14.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
17.01.2015*****Ryba je kámoš, ne žrádlo660x
11.04.2013*****Líhnutí Artemie (žábronožky solné)2181x
14.01.2011*****Živý písek.1652x
18.05.2020*****Vědci dali rybám CBD, aby zjistili, zda se uvolní190x
15.12.2014*****E-shop ZOOHOLDING173x
16.07.2011*****jak jsme se zbavili šneku83x
28.03.2015*****Háďátko živorodé - mikra (Panagrellus redivivus)927x
21.10.2011*****Doprava krevetek...995x
04.08.2009*****Jak si chovám mikry.2064x
09.04.2021*****Nezvaní hosté – Parazité? Potrava? Pomocníci?6810x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 85 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [85] ® 14.09.11 13:37
Na základě e-mailových informací od různých uživatelů a veřejné diskuse ke gelovým krmivům dne 10.9.2011 na výstavě v Rychnově vyplynulo:

1/ Při manipulaci s hotovými gelovými krmivy je nutno dodržovat hygienické zásady podobné skladování hotových jídel, mletého masa nebo vlašského salátu.
2/ Stávající gely nejsou určeny pro zmrazování (narušení struktury gelu). Zmrazování gelu ostatně není účelné. Hotový gel při uložení v ledničce při teplotě 0 až 4 st. C vydrží 2 - 3 týdny. Malému i střednímu chovateli to stačí. Výroba gelu na delší dobu do zásoby u velkých chovatelů je prostorově nereálná (při zkrmování 3 – 10 litrů gelového krmiva denně to znamená jednorázově vyrobit, zmrazit a skladovat až stovky litrů). Místo úspory času to naopak znamená komplikovanou výrobu a zvýšené výdaje na elektřinu. Tyčovým 700 W mixérem se dá dokonale promíchat nejvýše 5 - 10 litrů gelu, výroba větších dávek již není časovou úsporou. Jednou z možností je používání gelů s přídavkem konzervantů, standardně se dělá Premix 3P-K, také se nabízí čistá směs konzervantů vhodných pro gely. Konzervanty jsou v bezpečném složení a dávkování pro lidskou výživu. Další možností je v případě zájmu vyrábět typ gelového krmiva vhodný pro zmrazení.
3/ Gely ztuhlé a usušené v tenké vrstvě po namočení znovu nabobtnají. Jejich skladování v suchém stavu je výhodnější než ve zmrazeném.
4/ Pro zpracovatele živých, mražených nebo sušených krmiv je pro účely sníženého vyplachování živin nabízena i gelotvorná báze pro zabudování přírodních mražených nebo sušených krmiv do gelu.
5/ U Premixu 3P-E (vyšší obsah rostlinné složky) byly zlepšeny vlastnosti gelu, nyní gel odpovídá pevností Premixu 3P (nekalí, neucpává filtry).
6/ Umělá sladidla (původně používaná kvůli lepší chuti podobně jako u nástrah na ryby) byla vyřazena z receptury, krmiva jsou přijímána dobře i bez nich a jejich cena je vysoká.
7/ Gelová krmiva mají vysokou míru bezpečnosti z hlediska kontaminace patogenními baktériemi nebo toxickými látkami, protože použité suroviny vyhovují hygienickým požadavkům na lidskou výživu. Neobsahují antibiotika.
8/ Gelová krmiva jsou upravena pro snížené uvolňování dusíkatých látek do vody. Samotný gel brání vyplachování živin do vody, krmivo obsahuje extrakt z juky, která při trávení krmiva snižuje tvorbu močoviny a zlepšuje využití živin. Použití gelových krmiv tedy nemůže zvyšovat obsah dusíkatých látek ve vodě více než běžná umělá nebo i živá krmiva. Kromě toho tvrdší voda obecně lépe udržuje stabilitu a omezuje negativní působení dusíkatých látek uvolňovaných do vody (platí pro všechna krmiva).
9/ Pro využití růstového potenciálu mladých ryb jsou výpočty receptur zohledněny na optimální poměry živin, zejména zastoupení aminokyselin. Na rozdíl od hospodářských zvířat na výkrm, kdy se počítá s časovým omezením výkrmu a života zvířete, je u receptur gelových krmiv počítáno s „dlouhověkostí“ ryb. Základní suroviny jsou vybírány tak, aby zaručovaly pestrou výživu a samy o sobě představovaly kompletní zdroj živin a biologicky aktivních látek (sušená vejce, chlorella, spirulina, játra, kvasnice), jsou doplněna vitamíny, karotenoidy, prebiotiky, imunomodulancii a látkami zlepšujícími využití živin.
10/ Vzhledem k velmi rychlé stravitelnosti je nutno gelovými krmivy krmit každé 3 – 4 hodiny.
11/ Ryby krmené pouze gelovými krmivy celkově vypadají v lepším výživném stavu (vyšší robustnější tělo).
12/ Kontrolní pitva u ryb dodaných do výkupu, krmených pouze gelovými krmivy ukázala játra ve velmi dobrém stavu.
13/ Doba růstu ryb do prodejní velikosti se u mnoha druhů zkracuje přibližně na polovinu.
14/ Výsledky krmením gelovými krmivy ukazují nejméně stejné výsledky jako při krmení živým krmivem (kombinace artémie, nitěnky, cyklop, patentky), jsou však finančně mnohem výhodnější a také bezpečnější z hlediska mikrobiální a chemické kontaminace.
15/ Gelová krmiva (podle očekávání) neberou někteří potravní specialisté odmítající nepohyblivá krmiva. U ostatních druhů je mohou zpočátku odmítat některé dospělé ryby navyklé na určité krmivo (monodietu). Dospělé importy a odchované mladé ryby od fáze odrůstajícího potěru je berou většinou všechny dobře.
16/ Nejlepší výsledky se dosahují při krmení pouze gelovými krmivy, přidávání jiných umělých krmiv zhoršuje výsledky. Jiná krmiva je vhodné přidávat pouze občas v nepatrném množství kvůli chuťovým návykům přijímat různá krmiva před prodejem.
17/ Pro chuťovou změnu je možno mladé odrůstající i dospělé chovné ryby krmit i ostatními typy gelových krmiv. Zejména na noc ve vhodný typ Premix 3Z. Další možností je vývoj a výroba gelového krmiva s prodlouženou vstřebatelností právě pro účely krmení na noc, zejména u mladých ryb.
18/ U základního Premixu 3P bude vyvinuta varianta pro mořské ryby.
19/ Bude vyvinuta varianta gelového krmiva na zvýšení imunity, speciálně pro aplikace u exportů a importů, kde převažuje nežádoucí používání antibiotik.
20/ Ochotněji se vytírají i hůře množitelné druhy s lepšími výsledky než při krmením výhradně živým krmivem. U Premixu 3G pro generační ryby je vývoj směřován k tomu, aby při používání tohoto krmiva docházelo k přirozeným výtěrům ryb, aniž by se používaly hormonální injekce.
21/ Při krmení gelovými krmivy vzniká podstatně méně detritu, méně se kalí voda. Je menší potřeba ohřívat a měnit vodu. Zvýšená pracnost výroby gelu je vynahrazena větší časovou úsporou při odkalování nádrží.
/ Pokud se pouze gelovými krmivy krmí ryby několik dní před dodávkou na výkup, mnohem méně se kalí voda v sáčcích.
22/ Neonky před prvním výtěrem krmené jenom Premixy 3P a 3G, první výtěr téměř 100% oplozenost jiker.
23/ Chovné ryby krmené gelovými krmivy řady Premix 3, tetrazony, danie, C. paleatus, C. aeneus (schultzei), C. panda, C. sterbai téměř 100% oplozenost jiker.
24/ Velmi pěkné vybarvení ryb, zejména těch, kde se očekává červené nebo zlaté vybarvení. Pěkné vybarvení ampulárek, lesklé pevné ulity. U extrémně rychle rostoucích ryb, kde vybarvení nestačí dohnat rychlý růst a vybarvují se později je možné přidávat do krmiva navíc karotenoidy (Premix 3K).

Reagovat na tento komentář [84] Melisa® 04.08.11 09:18
No páni, to je blázinec. Pak že jsou chlapi racionální! :-)))))

Reagovat na tento komentář [83] LiborSprysl® 24.07.11 05:18
Tak si tedy přece jen dovolím korekturu (už jsem fakt nechtěl...), i když už se diskuze vede opravdu spíše o krmení - o vztahy šlo a jde až v tom posledním punktu, tato dedukce je pane Innezi velmi špatná. A s mou spokojeností debata nemá nic společného. Já jsem prostě dal na vědomí své pocity z něj a ostatní se k nim začali vyjadřovat, tu jen ke krmivu, tu také k mým pocitům. To je podstata celé této předlouhé besídky, v níž opravdu šlo a jde jen o gelové krmení a jeho užití v komerční, nikoliv koníčkářské akvaristice.

Upravit Reagovat na tento komentář [82] ® 22.07.11 18:23
Protože se v diskuzi pořád setkávám s reakcemi na svůj příspěvek na akvarista.cz,naposledy k tomuto tématu.Dnes si už nemyslím, že jde o gelové krmení, ale o vztahy Šprysl/Novák a my ostatní tomu nechtíc asistujeme a p.Šprysl je určitě spokojen.
Zakoupil jsem několik kg gelového krmení k vyzkoušení pro krmení malých tetrovitých ryb, hlavně červených neonek. Po uvaření gelu jsem experimentoval, jak touto sulcovitou hmotou krmit. Nakrájení na malé kousky se neosvědčilo, krmení padalo na dno nádrže, a protože pod neonkami mám malé sumečky a ancistrusy, bylo to krmení hlavně pro tyto rybky. Nastrouhal jsem gel(a protlačoval přes větší síto), tady už byla větší spokojenost, neonky krmení s chutí braly. Ale všiml jsem si, že při tomto krmení se do vody dostává nezanedbatelné množství jemného "prachu" a dochází k zákalu vody. Proto jsem si založil popsaný pokus, ve dvou třístovkách s asi 400 ks neonek jsem krmil granulemi a gelem. V růstu ryb jsem nepozoroval rozdíl, ale v nádrži s krmením gelem se voda kalila, zjistil jsem bakteriální napadení ploutví. Pouhý dotek rukou na filtrech v obou nádržích ukázal, že povrch filtru v nádrži s gelem je porostlý vrstvou "slizu", filtrace byla horší. Hladina dusičnanů byla vyšší-měřím kolorimetricky metodou, kdy případné dusitany jsou redukovány na dusičnany, navíc mi zkušenost říká, že při větší hladině dusitanů dochází k úhynu rybek. Nenapsal jsem nikde, že gelové krmivo je špatné, pouze že nevyhovuje mé technologii chovu.
Dále jsem byl kritizován, že zmiňuji ekonomiku chovu. Mám sice akvaristiku jako koníčka, ale drahnou řádku let je to můj hlavní obor podnikání.Jestliže tím živím sebe i rodinu, musím se zabývat tím, kolik mne stojí krmení, energie,mzda spolupracovníků,pojištění, daně, atd.
K akvaristovi.cz - pouze konstatuji, že když jsem chtěl odpovědět na poněkud hysterickou reakci p.Trupla, tak jsem se celý den nemohl nalogovat, teď už to nezkouším.Jaký byl důvod nevím.Tímto příspěvkem končím v této diskuzi. V budoucnu se ale chci na tento web vrátit pod jiným nic-em a zapojovat se do konstruktivních diskuzí.

Upravit Reagovat na tento komentář [81] ® 21.07.11 22:18
BOB66 - nechte si tady vrchního admina nechat zalamování řádků (kde je ENTER) a zjisíte, že něco vůbec nebylo určeno pro vás a spousta příspěvků dostane zcela jiný smysl. Netuším, jaký má význam neakceptování nových řádků. Bylo to ve zcela novém odstavci a oddělené. Proto očividně reagujete zcela nesmyslně ... Ale již nebudu nic dodávat - očividně i admini jsou zde "na jiné úrovni" :-D, připomíná mi to "jeden o voze, druhý o koze".

Upravit Reagovat na tento komentář [80] ® 21.07.11 21:47
PavelTrupl-jen tak na okraj,pro porovnání-kolik červených neonek dáváte do 300 litrů Vy?

Reagovat na tento komentář [79] Bob66® 21.07.11 21:17
akvarista.cz: a ještě poslední upřesnění, o cenzuře na akvaristovi.cz jsem nenapsal ani slovo tak nechápu co sem taháte nějaké srovnávání o mazání ve velkém, zde se mažou se pouze vulgární příspěvky a potom se označují příspěvky offtopic které se sami smažou po 3 dnech které vůbec nesouvisí s daným tématem, tak bych doporučil si nevymýšlet a neházet špínu kolem sebe na ostatní!

Reagovat na tento komentář [78] Bob66® 21.07.11 20:16
PavelTrupl: mažu pouze vulgární příspěvky pokud tohle nepochopíte nemáme se o čem bavit, pokud bude vulgární příspěvek na vás tak bude také smazán!!! Také se bez takových hulvátu bez problémů obejdu, zatím jsem žádnou radu od vás nikde nečetl ;-) A co se týká počtu neonek v 300l akváriu tak na pokus s uspokojivým výsledkem nemusí být počet ryb předepsaný vámi.
akvarista.cz: nikdo nenapsal ani čárku o soutěživosti, jen jsem reagoval na tvrzení p.Nováka o úrovních servrů ;-)To že se u vás netlachá v diskusích je vidět, zvlášť když někdo potřebuje poradit:)
To je můj poslední příspěvek k této diskusi, nebudu plýtvat svým časem na tuhle bezpředmětnou propagátorskou diskusi;-)

Upravit Reagovat na tento komentář [77] ® 21.07.11 07:52
Abych doplnil některé lži a nepravdy:
- INNEZI nikdy neměl a ani nikdo jiný nemá na AKVARISTA.cz zablokovaný přístup, je to další vykonstruovaná pomluva našeho serveru, který se někteří opakovaně snaží zdiskerditovat a účelově jej pomlouvají a očerňují

- BOB66: server tento a AKVARISTA.cz má zcela jiné zaměření i jinou úroveň, to může porovnat každý sám a servery nejsou dost dobře porovnávatelné; server AKVARISTA.cz nikdy za svoji více jak 10ti letou historii nesoutěžil o množství příspěvků v diskusi a zda tam máme 10 a nebo 1000 příspěvků denně v diskusi není pro nás měřítko úspěšnosti serveru, jak si někteří chybně myslím jelikož srovnávají "jablka s hruškami". Ale na nedostatek návštěvníků si opravdu stěžovat nemůžeme, jen netlachají v diskusích.

- k cenzuže: zde se příspěvky mažou ve velkém bez problémů stále, pokud někdo na akvarista.cz za minulé roky nějaké pomluvy a urážky z adminů smazal, neustále jsme napadáni za cenzuru; proč se i na rybičky.net neočerňuje za cenzuru? Že je tu "cenzura" i přes to, že je tu mazání na denním pořádku? Je to z důvodu, že to šíří stále jen několik stejných lidí, co chtějí server AKVARISTA.cz systematicky poškodit, vyjmenovávat jmenovitě nemusím, stačí si přečíst příspěvky a každý pochopí, kdo to je ihned.

Pavel Mžourek - AKVARISTA.cz

Upravit Reagovat na tento komentář [76] ® 20.07.11 21:04
bob66: já jsem si zase se zájmem přečetl váš příspěvek a vyplynulo mi z toho tohle: zaprvé byste (nikoli by jste) se měl doučit pravopis, já ani pan Novák nejsme holky, abychom (nikoliv aby jsme) někomu něco znechucovaly. Zadruhé, když něčemu nerozumíte a reagujete na to mazáním příspěvků, nebudu se vám sem vnucovat...snad jen podotknu, že uživatel innezi ve svém komentu prokázal jasnou neznalost, k tomu co popisoval nikdy nemohlo dojít tak, jak to líčil, což vidí každý, kdo o tématu něco ví. Jednak netuší, jak funguje filtr a pak tedy nemůže dělat závěry o jeho ovlivnění gelem a zadruhé, tolik neonek se prostě do tolika litrů nedává, zvlášť, když se pak chcete ohánět nějakým testováním ekonomiky chovu...kdokoliv, koho jsem tu nařknul z neznalosti, nebo plácání nesmyslů, se nedokázal nijak bránit, vyvrátit mi moje argumenty nebo obhájit svoje, ale jejich urážky na moji adresu vám nevadí? Když mě tu holt nechcete, nechtějte, já se bez vás obejdu bez problémů a vaše stránky přijdou o přispěvatele, který rozhodně patří k těm, co občas o věcech zde řešených něco ví a dokáže poradit...což, jak už jsem dávno pochopil, těm tupějším docela vadí, no...tak se tu mějte fajn a pěkně se plácejte po zádech, jak jste zase jednou odehnali arogantního nafoukance;)

Upravit Reagovat na tento komentář [75] ® 20.07.11 18:37
Bob66: díky za zastání. Svůj příspěvek na akvaristovi.cz jsem chtěl dále doplnit, ale nemohl jsem se nalogovat,jen jsem útrpně četl diskuzi, ke které jsem ale nemohl přispět. Nevím proč to nešlo,ale asi mi byl správcem odepřen přístup.Od té doby jsem to nezkoušel.Takže díky rybičkám.net jsem se mohl dále vyjádřit.Nejsem častý návštěvník webu, a tak jsem rád, že díky této "aféře" s gely jsem objevil váš web a budu častým návštěvníkem.

Reagovat na tento komentář [74] Bob66® 20.07.11 16:29
PavelTrupl: se zájmem jsem si přečetl diskuzi jak zde tak na akvaristovi.cz a nějak jsem nepochopil napadání uživatele innezi, jasně píše že na testování vyčlenil 2 třístovky a do každé dal po 400ks neonek, podle Vás jako když někdo něco zkouší musí mít počet ryb odpovídající vašim představám jinak je podvodník? Smazal jsem dva vaše příspěvky obsahující vulgarity, pokud Vám to na akvaristovi.cz trpí tak zde tedy ne a o uživatele kteří se takto prezentují tady nestojíme!!!Aby jste mě nenapadl že někomu nadržuji tak upozorňuji že kdyby je napsal LiborSprysl tak by byly také smazány ;-) Osobně jsem gelové krmení nikdy nezkoušel, měl jsem to v plánu ale po příspěvcích od vás a p.Nováka už o to ani nemám zájem, dokonale jste mě to znechutily a jistě nebudu sám. Na obvinění p.Nováka že innezi a LiborSprysl používají stejnou IP adresu jen podotknu že to tak není. Jinak p.Novák je celkem trapné srovnávat úroveň Akvarista.cz a Rybičky.net a vyzdvihovat kvalitu jen kvůli vašim článkům (které jistě kvalitní jsou) a prý víc diskusí k akvarijnímu tématu, docela jste mě tímto rozesmál vzhledem k tomu že tam úroveň těch diskusí občas čtu :) Pokud by ta kvalita a úroveň byla tak rozdílná jak prezentujete tak by se to muselo projevit na návštěvnosti a množství příspěvků ;-)

Upravit Reagovat na tento komentář [73] ® 17.07.11 16:25
No Libore,sám jsi do toho vnesl asi největší guláš.Napřed samá chvála,pak vyprovokuješ takovouto polemiku a teď zaujmeš pozici-jen je nechte,ať se perou:-).

Reagovat na tento komentář [72] LiborSprysl® 17.07.11 13:00
Viď Vojto, to je jak rota kádrováků :-))), proto jsem z toho už zase vycouval :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [71] ® 17.07.11 12:11
Jde tady ještě vůbec o gelová krmiva?To si nemůžete osobní sympatie vyříkat ve vzkazech,případně si roztrhat občanky?Mě by třeba zajímaly postřehy od dalších lidí,co dostali vzorky na vyzkoušení.Přispěje někdo?

Upravit Reagovat na tento komentář [70] ® 16.07.11 22:38
innezi: tak jděte sám příkladem, a omluvte se za to, jak jste se z nás pokusil udělat voly vaším příběhem o čtyřech stovkách neonek ve třístovce a gelem zahnojeném filtru...mě osobně to tedy uráží, když si někdo myslí, že mu na podobnou věc skočím, a ani se neobtěžuje zjistit si, jak vlastně pracuje filtr a kolik neonek se dává do třístovky...

Upravit Reagovat na tento komentář [69] ® 16.07.11 21:10
greenfish: k těm "zlatým slovům" p. Nováka by se hodilo i pár jeho omluvných slov za urážky diskutujících

Reagovat na tento komentář [68] LiborSprysl® 16.07.11 05:37
O mé přízni pane Nováku- píšete : A pokud nemá rád web Akvarista.cz a spolupracovníky, tak pouze osobně se domnívám, že to je v důsledku toho, že doufal, že bude ustanoven do uvolněné funkce spolupracovníka (šéfredaktora webových stránek), když přestal dělat šéfredaktora tištěného časopisu Akvaristik a zkrátka mu to nevyšlo. - nespekulujte, protože se opravdu hluboce, ale hluboce mýlíte. Doufám pouze v to, že se ráno probudím, bude mne ještě přijatelně bolet tělo, bude dobrý den a dovedu se svou prací uživit. Ve více už opravdu ne. To pokud to mám vzít směrem k sobě.

Upravit Reagovat na tento komentář [67] ® 15.07.11 23:26
Petře, zlatá slova. Mě už to stejně nebavilo. Ať to plave.

Upravit Reagovat na tento komentář [66] ® 15.07.11 13:08
Vážení diskutéři,

asi si neuvědomujete, že se zbytečně namáčíte ve sporu Šprysl versus Novák. Libor Šprysl s Vámi manipuluje a vy jeho příznivci za něj kopete, a ostatní kopou do vás. Ti, kteří se za něj angažují (i ostatní), by ho měli požádat, aby do této diskuse konečně zkopíroval DŮKAZY z webových stránek Akvarista.cz pro svoje tvrzení, že na Akvarista.cz probíhala mohutná kampaň za gelová krmiva. To je totiž základ všech dohadů. Na Akvarista.cz žádná kampaň totiž NEPROBÍHALA. Byl tam níže uvedený článek o gelotvorných látkách, ovšem ty se dají použít právě například k tomu, že když má třeba Olda Zelený namražený plankton, tak aby ty živiny při rozmrznutí neunikaly do vody, tak se to zabuduje do gelu, který ty živiny uzavře. Klidně mu pošlu vzorky na vyzkoušení, v jeho případě zadarmo :-), s oblíbenou poznámkou z Úval „granulema nekrmit“. K tvorbě čistého gelu se používají gelotvorné báze bez živin (tedy ne krmiva), například studený gel (míchá se bez ohřevu) Premix 2B plus aktivátor tuhnutí za studena Premix 2A. Nebo pro horký gel (s ohřevem) Premix 1B.
Potom na Akvarista.cz byla zmínka o gelovém krmivu a upravených žloutcích v Atlasu ryb, když Crayfish publikoval odchov Ivanacara adoketa asi jako první v republice.
O vhodnosti zabudovat něco do gelu jako staré dlouho používané metodě jsem se zmínil občas v článcích o výživě u rozpustných živin. Jiné zmínky na Akvarista.cz o gelových krmivech nebyly. Takže pokud byla nějaká kampaň o gelových krmivech, tak byla na Rybičkách, a ten text jsem ani neautorizoval nebo se na něm nepodílel. Že ten článek byl napsán, jsem zjistil v podstatě až při zveřejnění odkazu na druhé pokračování. Takže mohutná kampaň, pokud se to tak dá nazvat, probíhala na Rybičkách a za texty odpovídá Libor Šprysl. Pokud chce tedy někoho napadat, ať si stoupne před zrcadlo. A pokud nemá rád web Akvarista.cz a spolupracovníky, tak pouze osobně se domnívám, že to je v důsledku toho, že doufal, že bude ustanoven do uvolněné funkce spolupracovníka (šéfredaktora webových stránek), když přestal dělat šéfredaktora tištěného časopisu Akvaristik a zkrátka mu to nevyšlo. Alespoň tak mi to vychází, když porovnám aktivity těchto osob na tom webu.
Takže následující diskusní příspěvky z kterékoliv strany, pokud nějaké budou, jistě pokaždé na úvod požádají Libora Šprysla, aby sem zkopíroval důkazy pro svoje tvrzení.

Upravit Reagovat na tento komentář [65] ® 14.07.11 20:43
LŠ: no, nevím, mě nikdo neříkal, že gely a nic než gely. Dokonce jsem od pana Nováka četl i nějaké články o chovu živého krmení, takže si nemyslím, že ho až tak zavrhuje. Byť by gely byly zcela plnohodnotné (a možná jsou, nevím), stejně bych se snažil krmit i něco jiného, sám autor gelů to doporučuje. Jen holt netají rizika živého a protože má větší přehled, co do některých suchých krmiv dávají jejich výrobci, neidealizuje si ani je...být na jeho místě, dělám si gely sám pro sebe a nepodstupuji tenhle očistec na internetu, kde každý všemu rozumí a na argumenty, co k jeho přesvědčení nepasují, neslyší (nemířím teď na nikoho adresně). K těm řízkům vs. gelům: nemyslím, že by mi byly předloženy gely, nemám ve zvyku přijímat potravu z vodního sloupce, takže očekávám spíš nějaké ty kašičky;)
greenfish: naprosto souhlasím, to, jak ryby přijímají jednotlivá krmiva naprosto nic neříká o jejich kvalitě. Proto se holt musíme dívat na to, co obsahují a věřit odborníkům...na mě články pana Nováka působí důvěryhodně a proto jsem se rozhodl jeho recepty vyzkoušet. Zatím nelituji. Přeji dobrý lov a spoustu příjemně proklábosených hodin s podobně naladěným nadšencem (bez ironie). mmch, na fóru o mořské akvaristice, reef.sk, jsem se dočetl zajímavou věc. Člověk s nickem Rybka tam uvádí, jak moc veliké jsou šance, že si do akvárka zanesete s mraženou koretrou oodinium, doporučuji přečíst, linkem neposloužím, je to už nějaký ten měsíc, co jsem to četl. Příměr s červenou neonkou se zrovna nepovedl, v přírodě, na přísně přirozené potravě dorůstá mnohem menších rozměrů, než v akváriu, kde jí každý den dokulata cpeme..ale jo, rozumím, jak jste to myslel, kvalita ryb je různá, to co si někdo dovolí přivézt na krám je někdy k zblití, ale nemyslím si, že za to může nepoužívání živého, nebo používání gelů

Upravit Reagovat na tento komentář [64] ® 14.07.11 20:05
No jo, vrhají se na gely. Ještě když jsem měl psa, tak měl nejraději ty nejobyčejnější granule, které stály za prd, ale chutnaly mu, protože byly osolené a okořeněné. Jinak by se jich ani nedotkl. Když jsem mu začal dávat ty kvalitní, tak z toho vůbec nadšený nebyl. Kam mířím. Tyhle řeči - "mě to ryby berou jak pitomý" - jsou jedna velká blbost a není to vůbec žádný argument o kvalitě krmení. Pozor - tím vůbec nechci narážet na kvalitu nebo nekvalitu páně Novákových gelů. Doufám, že mi to nikdo nepodsune. Kolego (doufám, že vám tak mohu říkat) Pavle Truple, za hodinu vyrážím do Vojnova Městce a jedeme se Zdeňkem na noční lov koretry. Kdyby jste věděl, jak se na tu idilku těším. Tak držte palce ať něco nalovíme. Rybám zdar. Jo s tou neonkou - to byl příměr.

Reagovat na tento komentář [63] LiborSprysl® 14.07.11 18:54
Sice už mi bylo řečeno těmi legendami akvaristiky, od nichž nemám souhlas k používání jejich názorů jmenovitě, abych se na ty tlachy vyprdl. Protože je to o ničem. Ovšem pane Truple když jsem vás přečetl, jako bych četl sebe před časem, když pro mne nebylo nic jiného než gely.Nyní čtu, že krmíte s gely Seru, Tetru a dokonce ještě živé. Tak to není o tom, jak plnohodnotné jsou gely. Já vím, že jste již psal, že krmiva je třeba střídat. Ale k těm gelům, které vám řízky nahradí a vy je dva měsíce budete jíst, vám přeji dobou chuť. Prostě jsou-li gely tak dokonalé,a mně to tak prezentované bylo nejen na Akvaristovi, ale i osobně, pak prostě musí přece fungovat vždycky a bez dalších "podivných doplňků" jako je Sera, Tetra a dokonce ještě živé krmení :-). Nebo se zase pletu ????

Upravit Reagovat na tento komentář [62] ® 14.07.11 17:19
vlacek: argument žádný, jen urážky...ale mě jste potěšil, píšu si vás na seznam setřených a zostuzených, uražených a nafouklých...ano, ta komedie...myslíte, že jsem ještě větší blbec, než jste doufal? Proč mi potom nedokážete odpovědět ani na jednu otázku, místo toho se uraženě loučíte? Protože jste se ztrapnil s tou satisfakcí? Nebo protože z vás vylezlo, že rybička se musí hýčkat, na dobytku nezáleží, stejně ho, soudruzi, sežerem?. Protože ve skutečnosti víte houby, argumentujete slovy: "já nevím, ale myslím si..."...no, tak se mějte pěkně a příště, až zase budete o něčem přesvědčen, vzpomeňte si na mne;)

Reagovat na tento komentář [61] vlacek® 14.07.11 17:08
Napadá mne jen jediný komentář k tomu vašemu příspěvku a ten se shoduje s názvem jedné komedie z roku 1994 s Luďkem Sobotou v hlavní roli. A už lituji, že jsem neodolal pocitu svůj názor prezentovat veřejně v diskuzi na takéto úrovni, kde si hlavně pletete pojmy s dojmy, zatímco to ostatním vyčítáte. Maucta

Upravit Reagovat na tento komentář [60] ® 14.07.11 16:10
greenfish: já jsem ty příspěvky právě všechny četl, proto si dovolím tvrdit, že pan Novák neříká nic takového, že živé nestojí za nic, jen zmiňuje jeho rizika a naopak vyzvedává přednosti jeho způsobu, který mimochodem mě zrovna přesvědčil o tom, že má ryby rád a snaží se jim prospět. Mluvíte o zjevu ryb, které nedostávají živé...krmím jen suché /Sera, Tetra/ a studeným a horkým gelem...přijeďte se podívat na moje červené neonky, do Humpolce to nemáte tak daleko...troufnu si tvrdit, že nesvítí a celkovým zjevem neonku nepřipomínají jen jedny...ty, co mám v akváriu s ramirézkami, se kterými počítám do chovu a občas jim podstrojím živým /ale ty nejsou nestvůrně narostlé proto, že dostávají živé, ale proto, že je krmím podle potřeb ramek, ne neonek, uznávám/. Ohledně té lenosti: mám opravdu krásný a drahý, nerezový sak na blechy, osmdesát cm v průměru, při lovu stojím, nehrbím se, mám krásný vyhled na rybník, odpočinu si, je to pro mne výlet z vlhkého vedra, přesto na blechy nejezdím, a když ano, lovím málo, jen pro vybrané ryby, víte proč? Protože opravdu nemám zájem léčit desítky akvárií třeba s krupičkou, kdysi jsem to dělal a už bych nerad...to mi od gelů, ani od suchého nehrozí a kdybyste viděl, jak se na ten gel vrhají...je to na vás, můžu vám to předvést, jen dejte vědět, abych měl zrovna navařeno, sice v ledničce mívám něco každý den, ale náhoda je blbec, lépe je se domluvit předem.

vlacek: to není hloupé, arogantní možná, přiznávám...a to jsem se ještě držel hodně na uzdě, takže nepadla žádná úvaha na téma: ten, kdo klade pocity jednoho živočicha nad druhého, o rybku by se bil, kráva je pro něj jen dobytek...je to emocemi zmítaný bambula, nebo jen nedomýšlí, co vlastně píše? Říkáte, že vás uspokojí řízek více než gel...no, to mne taky, ale já si, narozdíl od vás, uvědomuji, že ten gel by pro mne byl mnohem a mnohem zdravější...kdyby mi pan Novák byl schopen namíchat krmnou dávku podle svých znalostí, přísahám tady přede všemi, že bych to řekněme dva měsíce vydržel a pak bych poreferoval, jak se moje pocity změnily, oproti období řízkožravosti...myslím, nebo spíše doufám, že bych neprohloupil. Přirozenou potravu si nijak neidealizuji, ani ji nazavrhuji, kdybych měl přístup k čistému zdroji, neváhal bych jí využívat. Teď se obejdu docela dobře bez ní, aniž bych na svých rybách pozoroval známky strádání....mmch: mluvíte s greenfishem o pocitech ryb při žraní...jste si jistí, že když se rybě hodí blecha nebo komár, tak prožívá extázi, zatímco když vidí gel, zvedá se jí z toho kufr a vezme si jen tolik, aby nechcípla hlady, přičemž tento úkon na ní zanechává dlouho patrné trauma? Jen jestli si tu přírodu moc neidealizujete, co jsem měl možnost vidět ryby z importu, tak mám ten dojem, že v přírodě sežerou cokoliv, jen aby přežily a za gelem by se tam ohnuly právě tak rády, jako za tučnou žížalou...samozřejmě jistý si tím nejsem.
Co se týká slova "satisfakován"...je to taková malá slovní hříčka, vzniklá složením slova satisfakce a fuck, holt mě baví si hrát s jazykem....vás zjevně také, satisfikce nezní zle. Mohu se zeptat, z jakých slov jste vycházel? satisfakce a fikce, nebo satisfakce a přefiknout? Nebo z nějakých zcela jiných? A co výsledné slovo znamená? Není mi to zcela jasné, za odpověď děkuji;)

Reagovat na tento komentář [59] vlacek® 14.07.11 13:23
Oprava: "psem a voditkem nadaval" rozumej "psem a voditkem zatarasil cestu a nadaval"

Reagovat na tento komentář [58] vlacek® 14.07.11 13:21
PavelTrupl: Tenhle hloupy a arogantni komentar jsem cekal presne od vas a jen jste mne utvrdil o spravnosti meho uplne prvniho usudku o potrefene huse.
Docela mi to pripomelo nedavnou prihodu, kdy mne pejskar, ktery mi psem a voditkem nadaval do provicove svine... Jen jste to radeji hodil do neprime reci.

No nic, ja akvaristickou faunu mezi hospodarska zvirata neradim a od toho se odviji moje rozliseni mezi treba kralikem, prasetem atp. a treba neonkou. Nikde jsem nepsal, ze jsem obecne proti chovatelum v akvaristicke branzi, jde ale o pristup a na ten mame evidentne jiny nazor.
Nevim jak vas, ale mne uspokoji vice rizek nez gel apod. a ja bych rekl bych, ze takovych je nas vetsina, takze nevim, o ktere vetsine mluvite. Navic se zivim sam a sam si urcuji, co jim, coz se o rybickach a jinych chovancich urcite rici neda.
K tem rizikum spojenym se zivou potravou - asi jsem prilis naturalni, ale ja si je jako konecny odberatel klidne priplatim.

A o tom satisfAkovani no, "i" je na klavesnici dost daleko od "a", ale zkusim to brat jako nechteny preklep, respektive neznalost. ;-)

Upravit Reagovat na tento komentář [57] ® 14.07.11 13:11
Pavel Trupl - ale člověk, co má pár metrů od baráku několik rybníčků s planktonem, to asi není zrovna typický příklad, že? Tak, Pavle. Jestli myslíte toho co já (Vojnův Městec), tak jezdí na blechy klidně i 50 - 70km. Nedávno byl na blechách u mě a má to 47 km. Pokud jsou gely primárně určeny pro velkochovatele, proč ne? Otázkou je, jak budou pak ryby vypadat. Ale ono je to vlastně jedno. Zákazník na krámě stejně většinou netuší, že červená neonka má být opravdu červená, velká a má svítit. Stejně, nakonec, jak píšete, většina lidí už živým nekrmí a spokojí se s umělým. Někdy je to objektivní nutnost, ale někdy taky lenost, zvednout se z gauče a projet pár desetikorun a udělat rybám dobře. Problém je, že pan Novák tvrdí, že gely jsou mnohem lepší než cokoliv jiného a že živé krmení je nesmysl. Dejte si tu práci a pročtěte si loňské příspěvky na akvaristovi - jestli je ovšem cenzoři nevymazali.

Upravit Reagovat na tento komentář [56] ® 14.07.11 12:13
vlacek: jo, je to dobytek, tyhlencty množitelé, bych je všecky, Máńo, zakázal, dělaj kulový a eště z toho maj prachy, šmejdi, komunisti by si na ně jinak došlápli....
jen bych si dovolil upozornit na to, že bez chovatelů byste si v akvaristce koupil leda prd, pokud by vůbec nějaké akvaristiky byly...nebo si myslíte, že by se rybičky vozily z jejich domoviny?
Znám chovatele prasata, co krmí čímkoliv, hlavně, když je to lacino a znám i ty, co mají ryby rádi a dají si záležet, aby se u nich tyto měly dobře...přesto nekrmí živým, protože to sebou nese mimo nesporných výhod i nesporná rizika...kolik vy jste za poslední rok zkonzumoval živé potravy? Cítíte se nedostatečně "satisfakován" tím, že dneska většina lidí si už živý neloví a spokojí se s umělým?

Reagovat na tento komentář [55] vlacek® 14.07.11 11:15
To greenfish: vase filozofie ohledne krmeni je mi blizka.

Bohuzel z cele diskuze je mi trochu smutno, protoze je z ni jedno jasne - ryby se zde berou jako hospodarska zvirata s jedinym cilem - vysoka produktivita, money money money. Coz je na mile vzdalene prirode, jejiz priblizeni vetsine z nas malych akvaristu je urcite jednim z hlavnich duvodu porizovani si akvaria. Ryby jsou jak dobytek a trochu mi to v nekterych pripadech pripomina nedobrovolne kosmonauty :-(
Na druhou stranu chapu, ze kazdy se nejak zivi, ale co se tyce prirody a zivocichu vubec, nemam pro extremni honbu za ziskem moc pochopeni.

Just my 2cents

Upravit Reagovat na tento komentář [54] ® 14.07.11 09:46
rád bych podotkl, že to s tou negativní reklamou na gely jsem na akvarista.cz napsal já, ale myslel jsem to jako vtip, ve snu by mě nenapadlo, že to někdo může vzít vážně, což se ukázalo, že není tak docela pravda...
greenfish: vy ale pořád neberete v úvahu, že gely jsou primárně určeny pro velkochovatele, ne pro koníčkáře. Z tohoto pohledu jsou také prezentovány a to že si tuto skutečnost překládáte tak, že p. Novák tvrdí, že jsou mnohem lepší než cokoliv jiného a že živé krmení je nesmysl, to je jen váš problém. Vím, budete argumentovat tím, že znáte profíka, co se skvěle živí chovem ryb a nekrmí ničím jiným, než živým...já o něm taky slyšel, ale člověk, co má pár metrů od baráku několik rybníčků s planktonem, to asi není zrovna typický příklad, že?
innezi: nevybíravě jem vás osočil, protože máte jisté, ne zrovna malé nesrovnalosti v argumentaci a teorii, vysvětlete rozpory, na které jsem tam poukázal a můžeme přejít do kultivovanější formy diskuse...

Upravit Reagovat na tento komentář [53] ® 14.07.11 09:09
No vidíš, kdyby si vynechal to popichování, tak se ti pod to podepíšu!

Upravit Reagovat na tento komentář [52] ® 14.07.11 06:55
Petr by mě utloukl svými argumenty. Jeho vědomosti jsou obdivuhodné. Vlastně neutloukl, protože já se tvrdošíjně držím toho, že sebelepší konzerva nenahradí "řízek". Naprosto se v jeho odborných článcích ignoruje psychika ryb. Tím mám na mysli lov. Lov kořisti, která se pohybuje, mele nožičkami, kroutí se na dně, hopsá rybě před čumákem, uhýbá před výpadem, mlátí křidélky o hladinu atd. I sebelepší složení potravy (vědecky podložené, zdůvodnitelné) nikdy nenahradí to, co do kořisti vloží matka příroda. Samozřejmě, že tam vkládá i všelijaká svinstva. A proč? Co takhle imunita ryb, která se tím podporuje. Tím nemyslím otravu z Petrových rozbitých zářivek, kterou stále dává k dobrému.
Ano, je pravda, že my s Vysočiny máme výhodu nejčistčího kraje v ČR. Díky tomu máme (aspoň zatím) dost zdrojů živé potravy a nebo máme kamarády (Warra), kteří rybám moc dobře rozumí a dokážou sehnat perfektní nitěnky atd (zase už tomu chlapci dělám skrytou reklamu). Ve velkých městech je to pochopitelně problém. Když už potravu někde na okraji nalovím, jak ji včas přivezu živou domů? Proč pak nepoužít např. Petrův gel. Já osobně bych šel do, co nejkvalitnějšího mráža, ale to je každého problém. I když dochází k částečné ztrátě živin. Ale, co si budeme namlouvat. V přírodě ryba "ráda" sežere i mrtvou, tlející potravu a tam se už o výživné hodnotě snad nedá ani mluvit.
Tož, to je vše. Chytřejší akvaristi, nechť krmí gely a my ostatní budeme krmit tím, co uznáme sami za vhodné. A to slovo "ostatní" nenahrazujme žádným jiným přídavným jménem. Hlavně nic nestupňujme. Prostě ostatní. Taky se nám někdy říká "staří akvaristi". To "staří", v tomto případě naštěstí neznamená věk, ale názor na určitou problematiku. V podání propagačního oddělení z akvarista.cz to znamená - nevěřící Tomášové. Aspoň doufám, že tím není míněno např. - ti staří zabedněnci.
Dost, končím. Přeji hezký den a ať nám to všem krásně plave.

Upravit Reagovat na tento komentář [51] ® 13.07.11 23:48
Pro greenfish a PetrNovak:
Vás dva bych posadil do hospody(něco na způsob politických debat v tv) a nechal bych vás diskutovat bez zásahu ostatních osob. Mám takový pocit, že taková konfrontace by přinesla hodně nových a hlavně dobrých poznatků. VP

Upravit Reagovat na tento komentář [50] ® 13.07.11 11:19
OK, Petře. Opět se stahuji do své ulity. Odpoledne jedu na průzkum několika rybníků, tak jsem zvědav, co kde objevím. Přeji hezký den.

Upravit Reagovat na tento komentář [49] ® 13.07.11 10:07
Když už takto slovíčkaříte "chytřejší", je to pouze vyšší stupeň slova chytrý, a další vyšší je nejchytřejší. Tak si tedy doplním, že ti nejchytřejší chodí na živé, které si potom mrazí. Že tam jsou běžné ztráty živin kolem 50 % je údaj FAO (Food and Agriculture Organization), která dělá výzkumy pro profesionální akvakultury, to si lze snadno vygooglovat. Na to, že se takto loví i chráněné druhy hmyzu jsem jako první neupozornil já, ale někdo jiný v diskusi na Akvarista.cz o jepicích jako živém krmivu. To se tam taky dá najít.
Hlavní dříve zmíněnou výhodou gelových krmiv (pro ty pouze chytřejší, nikoliv nejchytřejší) je vhodná implementace léčiv či jiných biologicky aktivních přídavků akvaristou dodatečně do krmiva (a současné zakrytí jejich obvykle nežádoucí chuti), což u jiných krmiv lze velmi špatně, pouze za cenu předávkování účinné látky a velkých ztrát do vody.
Za názory o znečištěných zdrojích zooplanktonu stojí víc lidí, každý nebydlí na Vysočině. To se dá taky najít zpětně v diskusi na Akvarista.cz. Kromě toho si myslím, že Olda Zelený je natolik dobrý akvarista, že by nemusel být tolik zbytečně angažován ve prospěch těch, kterým jde v podstatě o kšeft a potřebují odstranit gelová krmiva a ty, kteří si nezadávají placenou inzerci v časopisu. Kromě toho nemůže hodnotit gelová krmiva, když je nepoužívá.
Ohledně historie gelů to nebylo před dvaceti roky, ale před deseti, a nebyly to gely, ale tabletované krmivo. (To připomíná vtipy o Rádiu Jerevan). Tabletování je drahá záležitost, bavil jsem o tom se dvěma akvaristy, na které jsem náhodou narazil, a ti srovnávali cenu tablet s cenou granulovaného krmiva pro tržní ryby. S vývojem gelových krmiv jsem začal v roce 2009 a 23.7.2009 jsem o tom první poznatky publikoval na Akvarista.cz, a to ještě na základě doporučení profesionálních akvaristů, které to zajímalo. Hlavy nikomu nevymývám, pouze publikuji nové informace z výživy a hygieny, které se ostatně dají snadno ověřit na webu nebo v odborné literatuře, a když se to někomu nelíbí, tak to označí za vymývání hlav, aniž by si sám zametl před vlastním prahem. Nevím, které odborníky či velké osobnosti jsem vyštval z webu, ale zpětně to bylo vždy tak, že někdo mne napadl za moje názory (neboli já jsem si nezačal), a když jsem na to argumentoval, v některých případech i s odkazy na odborné zdroje, tak se dotyčný urazil a "potrestal" ten web tím, že tam přestal chodit.
Pokud se týče srovnávání úrovně a koncepce webů Akvarista.cz a Rybičky.net, tak je každá jiná, protože na Akvarista.cz vycházejí články a atlas ryb v určených termínech a nikoliv živelně, kromě toho diskuse je vedena více k akvaristickým tématům a většina problémů se tam probírala již opakovaně, takže si je tam každý snadno může najít vyhledávačem. Porovnat úroveň článků a Atlasu ryb si může každý snadno sám. Ohledně hodnocení a doporučených webů také viz webové stránky spolku Akvárium zal. 1899.
Takže opět platí, když dojdou argumenty, nastoupí nadávky, vymýšlení neexistujících teorií a tvrzení a překrucování tématu.

Upravit Reagovat na tento komentář [48] ® 12.07.11 21:35
Petr Novák.
A gelová krmiva jsem vymyslel hlavně pro potřebu mé rybárny, a ti chytřejší akvaristi s s tím mohu svézt a využít jejich výhody.

Petře, to myslíte, vážně? Nechtěl jsem se už k tomu vašemu pokusu o náhradu živého krmení vyjadřovat, ale to už snad přeháníte. Kde se ve vás bere ta drzost, označovat někoho kdo nekrmí vašimu gely, že není chytřejší. Já si v pohodě krmím vlastnoručně nachytaným různým planktonem (doufám, že mi zase nebudete vyhrožovat Inspekcí životního prostředí), mrazím si to a ryby jsou spokojené. Občas si od mého velmi dobrého kamaráda Warry (ten to vloni na akvaristovi napsal přesně podle pravdy a hodně natvrdo) ze Žďáru koupím jeho skvělé nitěnky a zase spokojenost. Že to označíte za skrytou reklamu, by mě ani ve snu nenapadlo. No, budiž. Zato, vám se, povedlo vymýt vloni dost hlav. Ne skrytou reklamou, ale šel jste do toho zcela natvrdo. A od té doby nestojí akvarista.cz za nic. Podařilo se vám vyštvat hodně velkých osobností a podívejte se na diskusní příspěvky. Bída. Kdyby to tam Warra aspoň trošku nerozvířil, tak by tam bylo mrtvo. A ono zase bude. Nesouhlasné nározy jste zpražili stejně jako vloni a už nad tím každý, kdo má aspoň trochu zdravého rozumu v hlavě, mávne rukou.

No a my hloupější budeme dál jezdit na ty naše blechy. Važte, prosím, příště více slova.

Stačilo docela málo. Kdyby jste řekl, že jsou gely možná dobrá náhrada nepřekonatelného živého krmení, tak jsme mohli být všichni v pohodě. Vy zatím strašíte rozbitými zářivkami a inspekcemi. Nicméně, vašich hlubokých vědomostí si vážím, obdivuji je, ale jejich presentace není mým šálkem kávy.

Olda Zelený - Jihlava.

Reagovat na tento komentář [47] LiborSprysl® 12.07.11 16:56
překlep - britský miniterský předseda

Reagovat na tento komentář [46] LiborSprysl® 12.07.11 16:55
No já nevím, jak to je s tou historií gelů...ale pokud se pamatuji, tak jste mi říkal, že jste je chtěl vyvíjet již před dvaceti lety a s velkým pochpením jste se u některých berounských akvaristů (jako zkušebního vzorku) nějak nesetkal a proto jste s tím ustal. Pak se našel špičkový odborník IT R.R., kterého jste dokázal přesvědčit dříve než mne, a ten vám nabídl platformu u Pavla Mžourka na Akvarista.cz, který v té době a stav pkračuje, hyne na souvratě. Jen si tam spusta zoufalých chodí číst, což má být důvod jeho existence a tím dokazuje nepostradatelnost tohoto webu. Ovšem dva dny tam nikdo nenapsal ani písmenko, narozdíl třeba od Rybiček...
Takže se chlapci chytejte na švestkách a hovořte zasvěceně o své dokonalosti pro ty, kteří vás neznají...
Gelová krmiva se prodávají....ježíš hurá na Akvarista.cz...jak se to zařídilo? Když ždárští hulákali, že nejde o nic jiného než předprodejní reklamu, tak jsem říkal, je třeba vyzkoušet. Vyzkoušel jsem, první pocity byly úžasné, takže to bylo v kontextu s obchodní strategií? Jenže pak nastaly problémy a co na to partička kolem byznisu?...No možná jsem to ve svém věku podcenil...
O vyhazování kamrádů z bank,to je snad velmi nepatřičná poznámka...aby dostal tučné odstupné....z čeho? Třeba z miliardových zisků na poplatcích bank? Herdek hoši vy jste fakt zůstali zakuklení bolševici, i když do třiceti může být levičákem každý, říkal jistý britská ministerský předseda, po třicítce jen blbec. Vy jste jím s panem R.R. (ten je na to prý setsakra školený neřád) asi zůstali, protože programově dělat z lidí blbce, to fakt bolševik uměl dokonale. I já jsem se ním v těch neprominutelných letech zapletl, ale pak jsem poznal lidi, kteří opravdu něco umí a těch si vážím, ale obávám se, že vás do téhle party vzít nemohu.

Upravit Reagovat na tento komentář [45] ® 12.07.11 12:50
Naše setkání v Hradci mělo ten průběh, že po jakési neutrální konverzaci o jeho finančních problémech jsem se zeptal na krmivo, a začal líčit popsané problémy. K tomu jsem mu řekl, že je jediný, který tyhle problémy má, takže mu na to nic říci nemohu. Protože jsem věděl od jiných akvaristů, že gel „nastavuje“ vzorky jiných krmiv, které dostal v dřívější době ještě jako šéfredaktor časopisu Akvaristik, tak jsem se zeptal, jestli do nich něco nepřidává, což vedlo k rychlému končení hovoru. To bylo všechno, fotodokumentaci rozhovoru nemám.

Ke snaze INNESI přetočit celou záležitost do toho, že to jistě byla záměrně vymyšlená negativní reklama na podporu prodeje gelových krmiv, tak tomu uvěří asi málokdo, kdo má IQ větší než číslo bot. Pokud někdo umí klikat myší a podívá se na Akvarista.cz na historii diskusních příspěvků nicků WARRA a PEPI.NEMEC (stejná osoba), tak ten působí ve (článkem) zmiňované oblasti Žďáru na Sázavou jako distributor nítěnek (viz dřívější skrytá reklama na zaniklém časopisu AKVA.SK) a citace odborné literatury o přenosu rybích chorob nítěnkami jej vždy spolehlivě rozčílí. A právě ten to byl, kdo na článek na Rybičkách upozornil také na Akvarista.cz. Tak ten by rozhodně do podpory gelových krmiv nešel.

Ona je docela zábava nachytat někoho na švestkách, když si vymýšlí a potom odchází od tématu diskuse tím, že když mu dojdou (přesněji řečeno nemá žádné) argumenty, tak jednoduše sklouzne do obyčejného nadávání a pomlouvání každého, o němž se domnívá, že se s ním extrémně důvěrně stýkám. Toto manipulování s lidmi a kádrování, s kým se má kdo stýkat jsem zažil naposledy v r. 1989. Výraz „kapitalista vyhodil“ je docela zábavný. RR je špičkový odborník v některých oblastech IT a tady se nikdy neví, jak je to s odchodem. Mám kamaráda v centrále jedné velké banky, který mi řekl, že by potřeboval být vyhozen z práce, aby dostal tučné odstupné. Pokud vím, tak RR je v současnosti jednatelem s.r.o. a rozhodně nemá finanční problémy, natož aby stál frontu na polívku u Armády Spásy.

To, že mi někdo přestane tykat je mi docela jedno, U tří trojek mi běžně tykají snad všichni i víc než o generaci mladší, protože to u akvaristů považuji z dřívějška za normální.

Nemám nutnost gelová krmiva inzerovat, což toho, kdo má žít z inzerce v časopisu nepotěší a je určitě i důvodem k tomu, proč proti nim vystoupit. Pořádek musí být, kdo neinzeruje, musí být zlikvidován. Osobně nemám gelová krmiva jako jediný zdroj obživy, je to spíš profesní hobby dokázat to, co každý neumí. V 80. létech jsem zachytil poptávku po lepených akváriích, a legálně jsem to provozoval s oficiálním povolením, včetně klasické produkční akvaristiky. Měl jsem potom v r. 89 základ i do podnikání. To, co jsem vydělal, mám do budoucna jako zdroj obživy a nemám potřebu mít příjem z gelových krmiv. V současné době stěhuji rybárnu do jiných prostor (cca 80 nádrží) a mám to také jako hobby, nikoliv jediný zdroj obživy. A gelová krmiva jsem vymyslel hlavně pro potřebu mé rybárny, a ti chytřejší akvaristi s s tím mohu svézt a využít jejich výhody, ovšem jako charitu jim je rozdávat nemohu, protože použité suroviny jsou kvalitní a drahé. Je docela zajímavé, že v rámci této negativní kampaně jsem dostal velmi zajímavé nabídky na spolupráci, až mě to překvapilo. Ostatně gelová krmiva si každý může vyzkoušet, na Akvarista.cz se prodávají i v 50 g hobby baleních, což nikoho nezruinuje.

Do budoucna si připravuji speciální projekt.
Začnu vydávat časopis, ale ne tak, že bych oživil ukončený titul nebo koupil zahraniční licenci. Ani nebude tištěný. Bude to jenom internetový občasník, kam pustím pár běžných článků o rybách, a hlavně budu nutit distributory krmiv k placené inzerci, a to pořádně tučné. A když někdo odmítne, tak v dalším vydání vyjde srdcervoucí článek o tom, jak jsem tím nejdřív odkrmil několik generací potěru v pohodě, a potom náhle (když inzerent přestane platit) se ryby začnou hroutit a oživí je pouze krmivo od těch inzerentů, kteří řádně platí. Případně se s některými potenciálně bohatšími začnu domlouvat, koho by bylo radno z trhu odstranit. Samozřejmě v tom článku budou moudře s úsměvem pokyvovat hlavou všem známí neznámí odborníci. Jak bylo řečeno, „přes to vlak nejede“, proto všichni konstruktéři u Porsche jsou špatní, protože jinak by už dávno dělali u Mercedesu, nebo alespoň tak nějak ten vlak nejede podle některých představ.
Pavel Trupl mi zase řekne, že bych byl takový dobytek?, ale s tím tak nějak počítám :-)

Reagovat na tento komentář [44] LiborSprysl® 12.07.11 04:34
Jo v Hradci, tuším na to existuje i fotodokumentace :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [43] ® 11.07.11 19:05
Libore konzultoval si své negativní zkušenosti s Petrem Novákem před napsáním tohoto článku?
Je jasné, že časem se rybám každé krmení přejí, snad mimo živého. Takže pestrá strava platí nejen u "koníčkářů", ale i u profíků, zejména jde-li o chovné ryby.

Reagovat na tento komentář [42] LiborSprysl® 10.07.11 15:15
No já se domníval, že vím, kdo to psal,protože pár lidí prostřednictvím mne gely zkoušelo. :-) Inu zmýlil jsem se. O zalepování filtrů pár lidí mluvilo, to nemohu potvrdit. A co se týká reklamy? No alespoň panu Novákovi jsme udělali radost, teď nebude dělat nic jiného, než míchat gely. :-))) A pak se roztrhne pytel s děkovnými texty nadšených akvaristů.

Upravit Reagovat na tento komentář [41] ® 10.07.11 12:41
Na akvarista.cz jsem vyjádřil svůj názor na gelové krmení, dělal jsem ,jako obvykle u nového krmení,testy, které mne nepřesvědčily,že tento druh krmení je vhodný pro pravidelné krmení ve velkochovech.Především při intenzivním krmení gelem stoupalo nasycení vody biologickými látkami a výsledek byl v zákalu vody a omezení funkčnosti filtrů. Filtry bylo nutno častěji prát, než při krmení granulemi.Stoupala hladina dusičnanů(a dusitanů), u neonek docházelo k bakteriálnímu rozpadu ploutví.Určitě je gelové krmení vhodné vyzkoušet, ale já jsem asi tu správnou technologii nezvládl.
Po uveřejnění příspěvku na akvarista.cz jsem byl poněkud osočen p.Novákem a především trochu nevybíravě p.Truplem. Pánové, nemohl jsem vám odpovědět, protože se natento web nemohu nalogovat, asi jsem byl v zájmu objektivity zablokován.
A prohlašuji, že nejsm p.Šprysl, nejsem jeho kamarád a v životě jsem ho neviděl.
Přikláním se k názoru, že tato diskuze byla vyvolaná uměle jako negativní reklama, která prý bývá velmi účinná.

Reagovat na tento komentář [40] LiborSprysl® 09.07.11 18:57
Ne já tu neonky udělal, ale protože mne ryby fakt živí, tak nemám moc času na té vodě dělat rybám pomyšlení a musím dělat ryby, které ji zkousnou. Narozdíl od onoho velmi vyhlášeného neonkáře, kterého bezpochyby dokonce i vy, stejně mnoho vašich "krajanů zdola", dobře znáte. Víte já moc nemám rád kecy o tom s kým se znám či ne, ale znám se s různými akvaristy, kteří se akvaristikou i přes tuhle hnusnou dobu dovedou pořád ještě dovedou uživit. Ba dokonce se znám s různými autoritami, které svůj názor pro mne pustí, ale rozhodně nebudou mít čas polemizovat o "nesmrtelnosti chrousta" jako to dělá většina "internetových akvaristů", kteří jsou tutam schopni něco odchovat. Sedím u počítače, protože vyřizuji objednávky, makal jsem od šesti, ale fakt pokud budete chtít pokecat, mám mail v profilu, tohle už je fakt trochu mimo. first.unlimited@seznam.cz

Upravit Reagovat na tento komentář [39] ® 09.07.11 18:43
Panu Novákovi se nedivte...i mě ten váš článek hodně nadzvedl svým agresívním stylem, a to se mě nijak netýkal.
Ona nedůvěra starých akvaristů je nikým nezpochybňovaná, zároveň oni ji ale nemají podloženou ničím jiným, než svými dojmy, gel ani nezkusí, protože...protože proto, to byl jejich jediný argument. Já jim to nezazlívám, dokud svoje názory nikomu necpou. Pokud se do toho dají, musí být připraveni je obhájit...a to se zatím nestalo, aspoň co tak sleduji.
Pokud jde o vodu, co mi tu teče...asi 400 mikro, pH tak 7,5...měřím jen vodu na výtěry, na chov je to podle mě jedno, jednou jsem se spletl a nalil na cerstvě vybarvený potěr červených studenou odpadní vodu z osmózy, pres 8,5 pH a zkously to jako fík...a to není neonková voda. Když se nepohybujete někde v extrémních hodnotách, neonka vydrží hodně, jde spíš o filtraci
Tu hardrockovou vodu máte vy, nebo kolega INNEZI? ani jsem nevěděl, že vy neonky zkoušíte také, kdysi jsem četl, že jste to vzdal poté, co se vám nepodařilo získat klon, uzpůsobený na vaši tvrdou vodu...tak se nakonec zadařilo?

Reagovat na tento komentář [38] LiborSprysl® 09.07.11 18:16
Tak páni kolegové, kteří nemáte pošlapaná kuří oka - to je Pavel Trupl a Tomchamik...zatím jste ještě stále schopni racionálního uvažování a nemáte žádné ekonomické záměry s naprosto "dokonalými gely", podobně jako já. To,co předvedl na Akvaristb.cz pan Novák - už mu přestávám tykat - protože si neumím představit, že bych toho byl face to face schopen, to je už vrchol. Sice viděl mé železářství - tedy rybárnu - ale vůbec nevím, co jej opravňuje k takovým besídkám, koho přiznávám a koho ne, v rámci přátelské výpomoci, zda důchodce- biologa a bývalého učitele, nebo kohokoli jiného. Zda používá počítař můj,nebo svůj a zda dokonce nově zaregistrovaný není můj spřaženec. Když se začalo říkat, že R.R. je kvalifikovaný fízl, tak jsem nevěděl o čem je řeč. Když jej kapitalista vyhodil z práce, tak asi věděl proč. Že je kamarád s panem Novákem, to jsem věděl, že pan Novák ztratí pod tlakem soudnost, to jsem fakt netušil. Protože komentářovník má jen omezenou možnost čtení, tak se předem omlouvám, za možné překlepy, protože to nevidím v ploše a asi mi něco ujede.
Já tuším kdo je autorem toho textu na Akvaristb.cz. v souvislosti s červenými neonkami...a rozhodně to není objednaná propaganda. Ona ta nedůvěra těch starých chovatelů je opravdu potvrditelná, jak dokázal kolega Trupl svými postřehy z okolí. Takže soudruzi z Akvaristb.cz, konejte, pane Truple, vám přeji, aby se vám vyhnulo to co mně a jinak směle do gelů. Mimochodem, přemýšlel jsem nad vašimi slovy, která byla první, objevující se mi v počítači, když jsem s gely začínal, jako že potvrzují jejich dokonalost. Nemůže být trochu problém v tom, že vy jste na vodě zjevně neonkové, nebo přibližně někde kolem ní a já na vodě hardrockové? S vámi si pokecám klidně rád i soukromě, abychom neotravovali ty, co to nezajímá, ale s profesionálními propagandisty, ideologicky zmasírovanými to je zbytečné.

Reagovat na tento komentář [37] LiborSprysl® 09.07.11 05:50
ad tomchamik - proč by původní - tedy první článek - o gelech neměl platit? Takový byl popis stavu. Druhý je o stavu rybárny s gely souvisejícím, protože po té půlroční odstávce se upravil do normálu, který byl před gely. Nic více, nic méně.

Upravit Reagovat na tento komentář [36] ® 08.07.11 22:02
ad Libor...no já právě nevěděl co z původního článku platí a co ne.....

Upravit Reagovat na tento komentář [35] ® 08.07.11 20:37
ještě koment k tomu, že kdyby to bylo tak skvělé, používalo by se to, i kdyby příprava byla sebepracnější....jen jestli trochu nepřeceňujete lidskou inteligenci a nepodceňujete lidskou pohodlnost a setrvačnost. Kdyby lidi věřili, co s nima za čas udělají cigára, tak by přece nehulili. Kdyby věděli, že přežíráni je zabije, tak by se přece nepřežírali. Že stejně hulej a žerou? No to mi nepovídejte, nevěřím;)
další věc je, že dobrý krmení je jen jedním, byť významným článkem řetězu. Když skvěle krmíte, ale máte přerybněný akvárka a filtraci nahouby, tak ten výsledek prostě takovej nebude, vliv krmiva tolik neoceníte, jestli mi rozumíte...

Upravit Reagovat na tento komentář [34] ® 08.07.11 20:20
LŠ: nemohu si pomoct, podle mě vkládáte lidem do úst něco, co neřekli a pak proti tomu bojujete. Největší jásal nad gely jste byl svého času vy, pokud mě paměť neklame. Pak si pamatuju radikální kritiky, kteří použili podobný postup jako vy, totiž nejdříve mylně seznali, že pan Novák tvrdí, že cokoliv jiného, než jeho krmení je sračka a poté se pokoušeli ho v diskusi rozcupovat, bohužel pro svá plamenná prohlášení neměli jiné důkazy, než svoje vlastní pocity...ti byli hodně zábavní, jistý jedinec z Vysočiny to zřejmě neúspěšně rozdýchává ještě teď:) No a pak tu byli lidé, kterým se to krmení prostě líbí, ale necítí potřebu ho vynášet do nebes. Mezi ty se počítám i já. Současné verze horkých gelů již neznamenají při přípravě bordel v celým baráku, ryby je dobře berou, nechají se z nich vycedit všechny myslitelné frakce, od bloků pro elka az po mlhu, po které se malým mimčům pěkně kulatí bříška...jo, kalí to vodu, nicméně zákal po několika minutách zmizí, pravděpodobně to souvisí se způsobem, jakým se krmivo upravuje na požadovanou velikost a následným proplachem. Studené gely tak oblíbené nejsou, ale po počátečním stavu, kdy to nežraly skoro žádné ryby si teď troufnu tvrdit, že občas se pro to ohne skoro každá, některé to vyluxují bezezbytku, u některých to holt chvíli leží, některé si jen zobnou a nechají to být...s tím, že to tam může ležet i několik dní, aniž by se zlomila voda, jak se to v podobných případech stane u suchého jakékoliv značky už po několika málo hodinách.
To, že tu nehýkám nadšením má zhruba dva důvody. Jedním je to, že takové jednání zřejmě nemám v povaze a druhým je pak skutečnost, že nemám žádné akvárko, kde bych krmil gelem a vedle toho nějaké, kde bych krmil postaru. Nemohu tak porovnat, co je lepší a i kdybych takové pokusy dělal, pro trochu vypovídající výsledky by to chtělo testovat po několik generací...takže se držím toho, že když o něčem vlastně skoro nic nevím, tak to nikomu nebudu cpát. Ale jsem s tím spokojen, ne, že ne

Reagovat na tento komentář [33] LiborSprysl® 08.07.11 19:48
Zmiňuji to v prvním díle o gelech

Upravit Reagovat na tento komentář [32] ® 08.07.11 18:59
Mohl by tu někdo napsat své poznatky s "překrmením" gelem???Podle mých poznatků je možno gelu naprat do nádrže opravdu mnoho,a to bez nežádoucích vedlejších problémů,které známe při překrmení granulí.

Reagovat na tento komentář [31] LiborSprysl® 08.07.11 18:27
ad Tomchamik - přišel jsem s tím poté, co jsem se ujistil, že "nenáviděná" komerční krmiva mé chovance skutečně uspokojují lépe. Jestliže jsem s gely krmil do ledna a s těmi starými nyní, nevidím v tom zase tak velkou časovou prodlevu.
ad Pavel Trupl - v tom vašem posledním vyjádření postrádám ten jásot ostatních. I kdyby byla příprava sebepracnější, pak v případě, že je to tak skvělé, určitě je stojí za to připravovat. Já ten pocit již nemám. Třeba to zlomí mladá generace akvaristů, kteří novoty přijímají lépe :-).

Upravit Reagovat na tento komentář [30] ® 08.07.11 12:18
A pane "kolego"...píšete,že Vám ryby začaly chcípat,napsal jste to tak,že v tom vidíte souvislost s novou řadou(placenou)gelů.Mohl by jste uvést co to bylo za gel,a proč jste došel k tomu,že zvýšená mortalita má souvislost s gelem.Píšete,že jste přestal krmit gelem koncem roku,to je tedy přesně v době kdy jsem já tímto krmil a právě v této době jsem začal gelem přikrmovat i ostatní ryby v odchovně,,Taky by mě docela zajímalo,proč jste vyšel s tímto článkem až 6 měsíců po negativní zkušenosti?

Upravit Reagovat na tento komentář [29] ® 08.07.11 12:04
Mě ale nejde o to, že s těmi krmivy máte špatné zkušenosti. Forma vašeho sdělení se mi ovšem jeví býti nestydatě nepřijatelnou, v tom si nemůžu pomoct:(
Pokud se týká zkušeností ostatních chovatelů....nevím o nikom v okolí, kdo by gely pravidelně používal, jeden známý to zavrhl okamžitě s tím, že kdyby to byl takovej zázrak, tak už by se to vědělo dávno...tenhle přístup nekomentuji. Druhý tvrdí, že je spokojen s věcmi tak, jak jsou a nebude špekulovat o alternativách (má pěkné ryby, vydělá si na sebe, nic ho nenutí vymýšlet novoty). Třetímu jsem ukázal, jak mi studený gel berou červené neonky, byl nadšen a chce premixy. Čtvrtý byl nadšenej, když dostal vzorek horkého gelu, bohužel zrovna ve chvíli, kdy mi přišel sdělit, že chce premixy, byl svědkem masového úhynu po nakrmení prasácky skladovaným gelem....zajímavá věc, dostala celá rybárna, sežráno beze zbytku, skáply jen ramirézy, navrch ani jeden samec, samá samice, červené neonky, dánia, parmičky, všechno v pohodě....tak ten si to na chvíli rozmyslel, ale už to zase chce:)
Osobně si myslím, že pro drtivou většinu chovatelů bude gel něco, co je moc pracné, i když nové typy už snad ani snadněji připravit nejdou a zůstanou u mraženého a suchého, takže výsledky seriózního, dlouhodobého testování hned tak k dispozici nebudou. Sice jsem hned na začátku navrhl panu Novákovi, aby to nabídl jako téma na nějakou diplomku, ale jednak vím, co všechno taková diplomka snese, a pak to asi nebude asi až tak snadný, jak jsem se zprvu domníval...

Reagovat na tento komentář [28] Moucha® 08.07.11 11:55
pokud se citis nepochopen, tak se asi blbe vyjadrujes

Reagovat na tento komentář [27] LiborSprysl® 08.07.11 11:07
Já nevím, ale zdám se si být stále nepochopen. :-) Já jsem na tom byl možná dokonce lépe než vy, Petr u mne byl osobně a dokonce mi první várku navařil a vše vysvětlil. Proto jste zjevně měl dojem, že bych snad měl používat ty lubrikanty. Postaral se o mne excelentně a já musím znovu říci, že gely v úplném začátku, než se s nimi začalo nějak výrazně hýbat byly pro mne asi to nejlepší. Jen s těmi změnami se začal měnit můj názor na ně. Až se podíváte na ten počet lidí, kteří reagují, vy jediný jste profík s odchovnou, Roman Slaboch na produkci závislý není, Rak teké ne. Takže počkáme, zda se ozve někdo další, nebo někdo z majitelů odchoven uchopí téma a zkusí experiment a dá vědět, jak to dopadlo.

Reagovat na tento komentář [26] LiborSprysl® 08.07.11 06:09
přestal stýkat....

Reagovat na tento komentář [25] LiborSprysl® 08.07.11 06:08
No tak jak vidno, i na Akvarista.cz skončila mediální přestřelka s celkem jasným a přdpokládaným (či předpokládatelným :-))výsledkem. Jediný kdo krmí gely denně je Roman Rak a má s nimi skvělé úspěchy. Protože je Petr dál vyvíjí, zatímco já se s gely přestla s koncem loňského roku. To je nejpředpokládanější výsledek.... S Romanem Slabochem jsem si ujasnili tu krmící periodu, není to dvakrát týdně, ale dokonce i čtyřikrát. To je druhý člověk, ovšem ten už denně nekrmí. Tomchamika zradilo zdraví, aby podal asi nejpádnější důkazy, ale to se určitě ještě povede. Zjevně nejdokonalejí fungují gely kolegovi Truplovi, protože neváhá být kvůli nim až skoro drzý.
Rád bych podotkl, že jsem po svém ovačním prvním článku o gelech napsal text plný pochybností a negativních pocitů s tím, že hledám akvaristy, kteří mne přesvědčí o tom, co je jsem dělal špatně. To se tedy nepovedlo.
No a pak už jsem si jen přečetl své hodnocení od Petra Nováka a agitku aby každý vyzkoušel gely na svých rybách sám. Já se k ní připojuji, třeba z vašich postřehů konečně vznikne nějaký ucelený materiál podpořený relevantními argumenty z praxe akvaristů.

Reagovat na tento komentář [24] LiborSprysl® 07.07.11 21:04
Proč hloupé urážky bez argumentů?

Reagovat na tento komentář [23] LiborSprysl® 07.07.11 20:49
No já také na začátku jel zdarma a sděloval připomínky k vývoji. Paradoxem je, že když to začalo být za peníze, tak začaly chcípat ryby...Kdo za to může?????:-))))

Upravit Reagovat na tento komentář [22] ® 07.07.11 20:46
no,,krmil jsem tím 3 měsíce a s výsledkem jsem byl za tuto dobu spokojen...a to se jednalo o první vzorky,,když to některým rybám nejelo,,"reklamoval" jsem to a výrobce se zaměřil na úpravu složení.Byl to test,,i proto jsme to dostali zdarma...a i proto mě mrzí,že jsem to nemohl dotáhnout do konce.

Reagovat na tento komentář [21] LiborSprysl® 07.07.11 20:22
vypadlo "tvůrce"

Reagovat na tento komentář [20] LiborSprysl® 07.07.11 20:22
No a jsme u toho...tak je to krmivo tak jedinečné, že se lze obejít bez jiného? Možná jsem geniálního gelů tvůrce špatně pochopil, ale jeho slova jsem zaznamenal velmi přesně...tedy krmení nastálo a v poslední době to pestřil tím, že dokonce několikrát denně...

Upravit Reagovat na tento komentář [19] ® 07.07.11 20:16
pane kolego...omlouvám se za rostli a snad se Vám oko neutrhne.
jinak jsem krmil gelem skaláry od 1cm a potěry apistogramm a bez nežádoucích účinků,,naopak bych řekl,že se gelem dovedl potěr fakt nacpat.Ale tam jsem to krmení gelem kombinoval s granulí.

Reagovat na tento komentář [18] LiborSprysl® 07.07.11 20:09
Pane kolego váš příspěvek oceňuji velmi - i když mi oko trhá "ryby rostli" - ale čichavci jsou přesně ty ryby, podobně jako mečovky, které sežerou i svoje vlastní....
Naše pocity se velmi shodují v případě ryb nemajících problém sežrat cokoliv, jen je problém zřejmě u cichlid...no nevím. Uvidíme, kdo se další ozve.

Upravit Reagovat na tento komentář [17] ® 07.07.11 19:33
Jak mnozí vědí,také jsem se loni podílel na testech gelů od Petra.Dostal jsem cca 10kg vzorků v suchém stavu a to zdarma.Dohodli jsme se,že udělám test co Petr zminuje ve své reakci a to s potěrem čichavců modrých.Výsledky jsem měl potá zveřejnit.Dostát dohodě mě znemožnila nemoc,která mě donutila na čas přerušit veškerou činnost jak v akvaristice tak i v ostatním.
Nicméně test probíhal asi 3 měsíce a tak napíši své poznatky aspoň ve zkratce,když už jsem test nemohl dokončit podle mých představ.
Jako základ testu posloužil potěr Čichavců modrých,dal jsem do tření 3 páry ve stejný den a po vytření a rozkrmení do velikosti kdy jsou ryby schopné přijímat větší sousta jsem všechny 3 výtěry přelovil do nádrží o velikosti cca 300l. V nádržích byla stejná teplota,a přibližně stejné množství ryb cca 800ks.V jedné nádrži jsem krmil pouze granule,v druhém mraženky a třetí pouze gel upravený podle návodu.Krmeno bylo 3x denně a jednou za 2 dny bylo měněno 2/3 vody.Gel byl zpočátku strouhán na jemno(jako křen),později jsem kostku jen rozmáčkl v ruce.Zpočátku se krmení nastrouhaným gelem projevilo drobným zákalem,kdy gel pustil trochu vody,,chtělo to asi nastrouhaný gel proprat,ale po čase jsem si s tím nelámal hlavu,zákal způsobený drobnými částmi nebyl na škodu.Ryby ve všech 3 nádržích rostli stejně,u gelů jsem zaznamenal menší množství detritu a potáhl jsem dobu výměny vody na 3 dny.Jak známo,čichavci rostou nesouměrně a tak po 2 měsících se našli jedinci o velikosti 1cm ale i ryby v prodejní velikosti.
Abych trochu shrnul své poznatky,,ryby rostli v průměru stejně,granulová nádrž byla stále plná detritu,mraženky méňě a gel ze všech nejméně.Tím se mohla protáhnou doba výměny vody.
Krom čichavců jsem krmil gelem potěry různých parmiček a řekl bych,že zrovna těmto to sedělo nejlépe,jistě všichni znáte jaké jsou parmičky "popelnice" a při krmení granulí je nutná velmi častá výměna vody což lze gelem prodloužit.Pro nás co jsme odkázáni na vodovod je každý ušetřený kubík zajímavý.Taky cenové srovnání vychází lépe pro gel,nikterak převratně,ale ve velkém je to přeci jen znát.
Dle mého je gel dobré krmení pro určité druhy ryb.Protože jsem neměl možnost gel testovat delší dobu,nemohu posoudit jestli by po delší době došlo k nějakým komplikacím,ale u mě po dobu 3 měsíců ke komplikacím nedošlo.
Jako mínus mohu uvést pouze "náročnost" přípravy,kdy jsem 2x týdně hodinu vařil "amarony",a pak hodinu myl sporák,protože jsem čuně:-)))z doslechu vim,že to jde bez nepořádku okolo:-)))

Reagovat na tento komentář [16] LiborSprysl® 07.07.11 19:28
Pravda je, že poslední dodávku jsem platil dlouho po splatnosti faktury, ale to přece nesouvisí se stavem popisovaným v textu.

Reagovat na tento komentář [15] LiborSprysl® 07.07.11 19:27
Na tomto pro mne přátelském fóru ukončím podivnou besídku především tím - a to Petr Novák opravdu snadno prokáže, že mne kontaktoval v pozici šéfredaktora s nabídkou textů. A protože jsem od přírody líný, nejsem si jistý, zda bychom se při hledání shodli na tom kdo byl první v tom kontaktu.
Vůbec jsem nepochopil jeho sebemrskačskou obhajobu, že jsem testoval zdarma vzorky jeho gelů a pak je začal hanět, když jsem za ně měl platit. Já jsem dokonce svůj druhý text, který následoval po ovačním textu na téma gely napsal proto, aby se ozval někdo, kdo má zkušenosti zcela odlišné od mých. To co se rozputalo je na Akvaristb.cz je prosté šlápnutí na kuří a ani tam jsem nenašel nic, co by mne přesvědčovalo o tom, že mé názory jsou myslné....

Upravit Reagovat na tento komentář [14] ® 07.07.11 18:17
Libore ta si opravdu ještě horší... než jsem si myslel.

Upravit Reagovat na tento komentář [13] ® 07.07.11 18:02
Libore, Libore. Mě jen udivuje s jakou ochotou jsi se loni pustil do vymývání hlav. Ty jsi to, proboha, neměl vyzkoušené a už jsi na to tady psal ódy? No to si snad děláš k..y, ne?
Nakonec všichni zjišťujeme, že to neumíš uvařit. Dej si na to příště pozor. No a než se to naučíš, tak se zase můžeš chodit vyprdět na blechách. Vloni jsi toho přece nechal, viď.
Hele, soráč, ty mi rozumíš viď. A ať si každý krmí čím chce. Za hoďku budu u Zdeňka a budu se kochat rybami krmenými pouze živým krmením.

Čau Olda.

Reagovat na tento komentář [12] Moucha® 07.07.11 14:52
a taky si nepamatuju ze by nekdo u 3trojek rikal nejake spatne zkusenosti o vzorcich, ktere jsme zdarma obdrzeli a odzkouseli, maximalne ze to rybam "nejelo"

Reagovat na tento komentář [11] Moucha® 07.07.11 14:06
tak tohle vysvetleni mi osobne staci.... uvidime jak bude galaxkam nova verze chutit

Upravit Reagovat na tento komentář [10] ® 07.07.11 13:31
Tuto diskusi jsem zpracoval dopoledne, takže vzhledem k rozsahu nepostihuje některé poslední reakce, reaguje hlavně na článek Libora Šprysla.
Nejprve k Liborovi Špryslovi:
Předem upozorňuji, že většinu níže uvedených jednání mohu snadno prokázat v účetních dokladech a e-mailové korespondenci.
První kontakty nastaly, když měl zájem o to, abych mu napsal nějaké články do časopisu Akvaristik, kde dělal šéfredaktora. Tyto články narazily na zásadní problém, že časopis je německou licencí a původní české texty jsou silně omezené, což si každý může ověřit na posledních číslech s redukovaným rozsahem, kde rozsáhlejší český text je pouze placeným reklamním článkem.
Časopis Akvaristik se ještě za působení Libora Šprysla dostal do finančních potíží. Libor Šprysl zde potom již šéfredaktora nedělal, detaily odchodu byly v diskusi na Akvarista.cz.
Podle jeho slov se v poslední době s majitelem časopisu ing. Škvarem dohodl na tom, že bude časopis provozovat na vlastní náklady s tím, že ing. Škvar do něj nechce vkládat vlastní peníze. Hlavní příjem z tohoto časopisu je v otiskování reklamy výrobců pomůcek a krmiv pro akvaristiku, tedy jedině ochota zde hodně inzerovat je šancí na provoz časopisu bez dotací s očekáváním zisku.
O gelová krmiva projevil Libor Šprysl zájem přibližně před rokem. Vzorky dostal zadarmo v poměrně slušném množství a byl z nich nadšený. Krmil s nimi zadarmo asi půl roku a problémy neměl, přičemž výtěr a následný odchov ryb na prodej trvá obvykle 3 měsíce a potom se expedují. Pokud by byly problémy, velmi rychle by se to projevilo.
Jím udávané problémy se „projevily“ teprve tehdy, když jsem mu řekl, že další vzorky zadarmo již nebudou, kdy kromě toho, že se zdráhal zaplatit fakturu mi navrhoval, abych z něho udělal mediálního ředitele mojí firmy. Toto jsem slušně odmítl, protože mimo jiné finanční předpisy stanovují pro funkci ředitele tak velký plat, že nebyla šance, aby si na to vydělal peníze. Někdo by to mohl označit jako vydírání, já to zatím považuji spíše za nešťastný pokus sehnat peníze. Také si dokážu představit, že zveřejnění článku na Rybičkách jistě vyvolá nadšení členů mého „fan klubu“, tedy u jiných producentů umělých krmiv, lovců nítěnek a osob, které píšou články o akvaristice, ale výhradně za peníze. Zejména se tím jistě zvýší ochota výrobců krmiv inzerovat v časopisu Akvaristik jako protislužba za pomlouvačnou kampaň.
Osobně jsem se rozhodně nesnížil k tomu, abych někdy pomlouval konkrétní značky krmiv nebo výrobců, což při hovoru praktičtí akvaristé běžně dělají. Naopak se spíš snažím vysvětlit, jak je nejvhodnější je používat v konkrétních případech.
Nítěnky jsou docela dobrý byznys, jímž jsem si dříve vydělával peníze, protože jsem nítěnky jezdil lovit, sám jsem je také přímo prodával konečným zákazníkům a současně jsem jim prodával ryby z vlastní produkce. Zejména těm, kteří si u mne kupovali ryby, jsem dával nítěnky se slevou nebo i zadarmo, protože bylo jen otázkou času, kdy ryby (podle individuální citlivosti) dostanou od nítěnek nějakou chorobu a potom si zákazníci opět přijdou koupit nové ryby.
Další skupinou, která má vůči mě averzi a jistě se ráda zapojí do negativní kampaně, jsou některé osoby, které dříve publikovaly různé články týkající se akvaristiky. Mají výhrady k tomu, že publikuji na internetu články zadarmo. Ono je to v době internetu běžné, kromě toho, pokud zde vycházel časopis Akva-tera Fórum, tak jsem v něm publikoval i v tištěné formě za určitých finančních podmínek. Ale v současné době v tištěné podobě v podstatě publikovat nelze a nové informace se mezi akvaristy jinak nedostanou. Ostatně osobně nikoho nenapadám za to, že se snaží napsat nějakou knížku nebo něco napíše do jiných médií. Jejich jednání mi připomíná známé: „Když mi chcípla koza, ať sousedovi chcípne taky!“

K problematice probíraných gelových krmiv:
To, že článek Libora Šprysla je v podstatě záměrnou negativní reklamou na sebe „naprášil“ sám autor tím, že prvního půl roku (když měl krmivo zadarmo) s ním problémy neměl, přičemž současné verze jsou výrazně lepší než ty, které zkoušel.

Problém úhynů ryb po pozření krmiv je ve dvou případech:
1/ Nedodržení postupu výroby, přílišný spěch. Krmivo se musí dobře rozmixovat, nikoliv metlovým šlehačem, musí se použít nejlépe tyčový mixér, který sypkou směs ve vodě dobře homogenizuje. Každému to manželka nedovolí. Nesmí zůstat hrudky, a následně se musí krmivo nechat ještě před ztuhnutím dobře nabobtnat asi půl hodiny. Potom ho běžně berou i poměrně malé potěry bez problémů. Pokud se to v rámci spěchu neudělá, mohou špatně rozmixované hrudky nabobtnat ve střevech a rybu zabít. Vím takto o dvou případech a pokaždé podle popisu uživatele to byla tato chyba při zpracování.
2/ Nedodržení hygieny manipulace s produktem („otrava“). Gelová krmiva jsou materiálem s vysokým obsahem vody, podobně jako obsahují živá krmiva v přirozeném stavu. Musí se s nimi zacházet podobně, jako s mletým masem, vlašským salátem, rozmrazenými patentkami a podobně. Zejména studené gely mají plně zachovaný obsah živin, ale také ohřevem nedojde ke snížení obsahu přirozeného počtu mikroorganismů. Pokud se horké i studené gely bez konzervantů skladují několik dní, musí být trvale uloženy v ledničce nastavené na provozní teplotu doporučenou pro skladování potravin, což je 0 až 4 st. C, nikoliv na úsporný režim chlazení nápojů na teploty 10 – 12 st. C, kdy potraviny náchylné na zkažení déle skladovat nelze. Rovněž nelze gelové krmivo vyndat z ledničky, nakrmit jím, udělat údržbu v rybárně a teprve potom jej vrátit do ledničky. Pokud byste v tomto režimu skladovali mleté maso, bramborový nebo vlašský salát, jak by to asi po týdnu vypadalo? Ostatně je to známý problém zmrazené živé potravy, probíraný na Akvarista.cz. Jestliže v důsledku porušení chladícího cyklu u zmrazeného krmiva dojde k rozmrznutí a zvýšení teploty, pomnoží se patogenní baktérie a citlivější ryby to nepřežijí buďto v důsledku přímého ataku těchto baktérií, nebo v důsledku zvýšeného obsahu bakteriálních toxinů. Tento problém je celkem známý, a z toho důvodu se již v potravinářství začínají používat na obalech s potravinami čidla, indikující nežádoucí zvýšení teploty.
Právě pro akvaristy, kteří krmí celkově menší množství, se dělá varianta gelového krmiva s konzervanty, kde není problém s tím, že by se během krátké doby krmivo zkazilo.
Určitým problémem z nedodržení technologického postupu při ohřátí gelu je nedostatečný ohřev, kdy špatně ztuhlý gel uvolňuje neztuhlou složku, která způsobí zvýšené ucpávání filtru. Podobný efekt má i zmrazení gelu a jeho nastrouhání, kdy mrazem částečně narušená struktura může také způsobit uvolnění jemných složek, které filtr vychytá a dříve se zalepí.
Je zajímavé, že akvaristé, kteří dokážou zvládnout problematiku rozmnožování některých ryb, nedokážou zvládnout a pochopit přípravu krmiva, náročností odpovídající přípravě krupicové kaše pro děti.

„Přicpávání ryb“
Gelová báze je tvořena rozpustnou vlákninou, která sama o sobě upravuje průchodnost tráveniny střevem a vznik zácpy vylučuje, nehledě na obsah extraktu z juky, viz články na Akvarista.cz. Může nastat mylný dojem, že se tvoří málo výkalů, protože krmivo je velmi kvalitně tráveno a zkrátka nevzniká ohromné množství detritu z nestrávených složek krmiva, na nějž jsou zvyklí profesionální akvaristé při krmením některými typy suchých krmiv. Další dojem může být vyvolám celkově nedostatečným množstvím podaného krmiva, kdy vzniká málo výkalů. Tento problém je názorně popsán ve Švejkovi v příběhu s latrínengenerálem.

„Argument, přes který vlak nejede“
Když nejsou k dispozici ověřitelné laboratorní údaje, použijí se povšechná tvrzení, proč například nejsem angažován u firmy Tetra. To je dost naivní představa. V první řadě firma Tetra začala s gelovými krmivy poněkud dříve. Také jsem poměrně zajímavě angažován zkrátka jinde. Kromě toho poměry ve firmách jsou takové, že ne vždy odpovědný pracovník dopustí, aby mu do toho někdo mluvil nebo nedej bůh došlo k tomu, že by byl někdo lepší. Na to znám poměry v tomto oboru opravdu dobře již desítky let. Ostatně z neschopnosti pracovníků vývoje se dobře živí spousta firem (včetně mojí), produkujících různé další směsi pro potravinářský či krmivářský průmysl. Nejjednodušší ukázkou v praxi jsou pekaři, kteří nejsou schopni si navážit a umíchat vlastní recepturu na běžný chléb, která by je vyšla kolem 7 Kč za kilogram. Místo toho kupují hotovou směs, kilogram za 40 Kč. Kdyby pekaři nebyli chránění koncesními listinami, měli by velké potíže. Kromě toho běžně existuje praxe, že firma, která zvládá nějakou technologii, vyrábí pro jinou firmu pod jejich etiketou, takže uvedený výrobce nemusí být výrobcem skutečným. To platí jak v potravinářství, tak i ve výrobě akvarijních krmiv, unijní legislativa to plně umožňuje. S některými výrobními provozy je to jako s paní Kolombovou, všichni je znají, ale nikdo je neviděl. Zeptejte se v Kolíně, pro koho se vyrábí hlavní objem jejich tyčinek.
Jen tak mimochodem, byly mi nabízeny dvě velmi zajímavé funkce (vedoucí vývoje nebo ředitel jednoho provozu) u významného evropského výrobce doplňků stravy a odmítnul jsem to. Mám již dlouhodobě poměrně zajímavé pracovní závazky pro jednu potravinářskou firmu, a kromě toho jsem již dříve začal spolupracovat s jednou firmou začínající vyrábět krmiva. Znamenalo by to od nich odejít a to se mi nechce, už jenom proto, že někoho zlanařit a pak mu dát ve výpovědní lhůtě padáka je v podstatě podobný postup, jako koupit konkurenční firmu a potom ji hned zavřít, několik mých známých takto dopadlo.

Nepochopení výhod gelových krmiv
Profesionální akvaristé pláčou nad pracností odkalování, nutností velké výměny vody spojené s jejím ohřevem a celkově velkými finančními náklady na tuto činnost. Gelová krmiva mají zdánlivě „pracnou“ výrobu, čistý čas činí asi čtvrt hodiny na uvaření běžné dávky do několika kilogramů, což se někomu zdá příliš zdlouhavé. Proti tomu hrábnout do vědra se suchým krmivem je podstatně jednodušší. Ovšem odkalit a vyměnit obden polovinu vody v profesionálních odchovných nádržích trvá rozhodně déle než čtvrt hodiny. Pokud se potom mění voda pouze každý třetí nebo čtvrtý den, a detritu na odkalení je mnohem méně, to představuje značnou úsporu, kterou si mnoho profesionálů kvůli zažitým postupům ani neuvědomí.
Dalším problémem je špatné srovnávání vydatnosti krmiva. Je nutno srovnávat výrobky v suchém stavu, nikoliv vydatnost při jednorázovém nakrmení „dosyta“. Granulované krmivo podané do plného nakrmení ryba tráví 24 hodin, gelové krmivo stráví během několika hodin a může se potom znovu nažrat, což odpovídá i rychlosti trávení přírodních živých krmiv. Pokud dostane další krmení až za 24 hodin, není růstová kapacita ryby plně využitá. Pokud někdo chce srovnávat kvalitu krmiv v určitých podmínkách, měl by výtěr například čichavců rozdělit na přibližně stejný počet ryb, jeden odchov krmit suchým krmivem a druhý odchov krmit gelovým krmivem tak, aby ryby v obou nádržích byly celý den nasycené. Potom v přepočtu na jednu vyprodukovanou rybu srovnat přírůstky, tvorbu detritu z nestrávených živin, nutnost výměny vody a odkalování, spotřebu krmiva s ohledem na cenu a celkovou pracnost, celkovou dobu nutnou k nárůstu do prodejní velkosti (tzv. obrátkovost nádrže).

Jsou přirozenější gelová nebu suchá krmiva?
Při prostudování biochemické literatury se lze dočíst, že soly a gely jsou typickými stavy v živých soustavách v přírodě. Přirozená živá strava akvarijních ryb obsahuje kolem 10 – 40 % sušiny, čemuž se gelová krmiva velmi blíží. Suché krmivo se v přírodě běžně nevyskytuje.
Kromě toho nikdy jsem nebyl zastáncem používání pouze jednoho druhu krmiva, jak se Libor Šprysl snaží v článku opakovaně navodit. Někdy profesionální odchovny potěr po vykulení odkrmí artémií a potom přejdou na jeden typ granulí. Znám sice případ dlouhodobého krmení dospělých ryb gelovým krmivem, ale vždy doporučuji alespoň občas nakrmit ještě jiným krmivem kvůli tomu, aby nedošlo k nežádoucím chuťovým návykům, když si například někdo koupí terčovce, dá jim živé krmivo a ti se ho leknou.
Otázka ochoty přijímat gelové krmivo je také jedním z průvodních jevů chuťových návyků. Potěr, převedený ve velikost asi centimetru na gelové krmivo s ním nemá problémy, u starších ryb může ochota k příjmu trvat několik dnů, u potravních specialistů k tomu nemusí dojít vůbec. Ne každému z hlediska pracnosti a zažitých postupů musejí gelová krmiva vyhovovat. Ostatně každý si může gelová krmiva na www.Akvarista.cz objednat a vyzkoušet v malém množství. Hlavně to nepodmiňujte funkcí mediálního ředitele.

Reagovat na tento komentář [9] LiborSprysl® 07.07.11 05:17
Jak už jsem u "jedničky" napsal Markétě, velmi mne pobavilo gelové krmivo od Tetry "plněné".Ryby lezly z akvária, aby si mohly přidat. Jen je fakt docela dost drahé...:-)Tím odpovídám na ta specifika pro různé ryby. Můj výklad - a to je výklad toliko povšechně vzdělaného akvaristy - je, že sice jsou ty gely od Petra nabité vším potřebným, ale umělého původu. Mně tedy více chutná jablko, než lízat celaskon, abych dostal do sebe céčka a pektiny a já nevím co ještě. A ty gely se vyrábí mísením prášků všeho druhu. V těch tetráckých koretru člověk vidí :-). No a co bude problém největší, že se ta ryba, podobně jako většina živých tvorů, s tak nabitou potravou normálně nesetkává. Koneckonců i člověk čas od času dostane chuť na posolený kus teplého chleba a stačí mu to. Maso si dá zítra. Takže jak říkali žďárští lze tento typ krmiva používat snad jen jako moučník. Pro každodenní, ba krmení několikrát denně je zcela nevhodné.

Reagovat na tento komentář [8] Moucha® 06.07.11 12:58
poukazoval jsem na to ze je temer zcela stravitelny, takze kdyz se to straci neni co trousit, a tak muze dojit k poruse pohybu strev...
asi by to chtelo mit vic druhu, uzpusobeny pro specifika ruznych druhu....

Reagovat na tento komentář [7] LiborSprysl® 06.07.11 05:58
ad Moucha - Jak je patrné částečně i z prvního dílu o gelech, měl jsem verze, které se měnily několikrát a poslední z prosince loňského roku - tedy snad všechny. Nevím o tom, že by se v poslední době něco měnilo. O ucpávání nehovořím v souvislosti s přecpáním, to je známé u více druhů ryb než jen u mečovek, ale o poruše metabolismu v souvislosti s trávením.
Jinak nutno přiznat, že u mečovek ten problém nebyl, byl u cichlid. Ale to je nejspíš tím rozdílem v trávení cichlid a mečovek.
ad DrBolíto - když si přečteš dobře první díl, tak je řada důvodů, proč jsem s tím krmit začal. Ono to složení je skvělé, krmí se tím dobře, odpad minimální. Pro odchovnu ideální. Ale mně trvalo půl roku než jsem přišel na to, že to nefunguje jako na začátku.

Reagovat na tento komentář [6] Moucha® 05.07.11 21:17
mam dotaz, kterou verzi jsi mel? mecovka mi tu starou verzi (prelom roku) brala velmi dobre, dokonce i trosku povyrostla.... ostatne ona sezere jakykoliv krmivo...

galaxky to moc nechtely, asi tam na ne bylo malo masite chute... jsou spise na bilkovine krmiva (NRD, patentky, moina)

proc krmit dvakrat denne? no protoze je pomerne lehce stravitelne, temer bezezbytku... takze to mohl bejt onen problem s ucpanim....
v prvotnich pokusech jsem precpal mecovku az temer k prasknuti za pul dne byla zase twigi, kdyz ji precpu patentkama tak ji traveni trva podstatne dele....

no ja stejne krmim nekolikrat denne po malych davkach.....at mrazenym, zivim ci suchym....

ale davam Vam za pravdu, kdyby ty amarouny byly nejnej tak se tim cpou i lidi ve vetsim meritku

Reagovat na tento komentář [5] DrBolíto® 05.07.11 19:33
Teď se začíná dělat hodně věcí v gelu třeba i bujon, ale nad klasiku prostě není. Trochu mě zaráží, že si se nechal tak nachytat, stačí mrknout na složení a myslím, že se nebude až tak lišit od suchého jen je to prostě v gelu. Navíc jsem to krmivo ještě neviděl a nedovedu si představit jak se s tím krmí.

Reagovat na tento komentář [4] LiborSprysl® 05.07.11 17:11
Komupak se nelíbilo???Přiznejte se...

Reagovat na tento komentář [3] LiborSprysl® 04.07.11 19:15
O sortimentu krmiv mám celkem dost přehled a gely nejen od Tetry znám velmi dobře. Samozřejmě, že máte pravdu s pestrým krmením. Ovšem složení gelů Petra Nováka je tak nabité, že by mělo splňovat podle něj všechny požadavky na plnohodnotnou vyváženou každodenní, ( dokonce mne přesvědčoval, že je třeba tímto gelem krmit několikrát denně) stravu ryb. To já ovšem potvrdit nemohu a tak hledám někoho, kdo mne z omylu vyvede.

Reagovat na tento komentář [2] Qain® 03.07.11 21:52
gelova krmiva prodava i Tetra. Ale kdyz srovnate portfolio suchych a jinych krmiv s poctem druhu gelu, je zcela jasne, ze gely jsou jen doplnek. Vono vubec plati, ze krmit se ma hlavne pestre! Zkuste jist pul roku aspik...to se vam taky bude zaludek cukat uz jen pri tom pomysleni.

Reagovat na tento komentář [1] matejw® 03.07.11 16:55
Zajímavý člának :-)

Další články tohoto autora
07.08.2020*****Voda teče všude514x
19.10.2013*****Nejen rodičovský kanibalismus?721x
24.08.2012*****Přišli jak legendární vojska592x
19.01.2012*****Aklimatizace akvarijních ryb1719x
13.12.2011*****Mohou se přemnožit paví očka?2269x
22.11.2011*****Kdo nečte Akvárium živě, nemůže být dobrý akvarista817x
07.11.2010*****Gelová krmiva - nové trendy v akvaristice?1866x
22.10.2010*****Sezonní tření velkých cichlid a některé defekty při něm1356x
29.09.2010*****Párové chování velkých cichlid1833x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/726-gelova-krmiva-2