Zeolit
Nemusí bublat, jsou to jen příměsi. Uděláš-li test na pár zrnech, ničeho si nevšimneš. Když na větším vzorku, bublinky se v zeolitu zachytí a CO2 se rozpustí. Nebo vybublá, pokud to promícháš, jenže stejně tak bublá i v zeolitu zachycený vzduch.
Pokud není přírodní (jsou i umělé) zeolit pečlivě ošetřený, obsahuje jisté procento příměsí. Mezi nimi často vápenec.
může zeolit zvyšovat uhlicitanovou tvrdost?
Starší reakce
Tak vo tom žádná, ale znáš lidi, jak můžou ušetřit, hned je jich zástup.
Myslel som to skôr tak,že sa to pri cene zeolitu neoplatí s ním babrať.A nikdy to nezregeneruješ úplne.
Máš pravdu,teď na to koukám.5 kg stojí cca.85 Kč.
Regenerovať zeolit? To hádam srandujete.Šak stojí pár šupov a môžte si ho vždy dať nový.Ja som onoho času kúpil plnú igelitku a stále som ho nespotreboval celý.
Tak v tomto případě by se o tom dalo uvažovat,ale do hlavního filtru bych ho nedal.Jak často ho regeneruješ(cca.vím,že to ovlivňuje spousta faktorů,ale pro přibližný odhad.A v čem?V roztoku sava?
ja ho mam v přídavném filtru ktery se snadno čisti před a za kohouty zavřu vycistím zregeneruji a znova. a jěště si mužu regulovat množství a prutok.a tím si nevičistit uplně vše
Tak to taky nechci
.Takže jsem se zeolitem skončil dřív než začal.
Určitě je to lepší řešení ale nevydrží odstraňovat škodliviny příliš dlouho a budeš se muset často hrabat ve filtru.
Díky.Přemýšlel jsem o frakci 1-2,5 mm.Ale je pravda,že by se to asi časem promíchalo.A pokud je to drť s ostrými hranami,tak to nechci.
PS:Takže ho použít max.jako filtrační médium
Po čase je z toho normální substrát. Jen si dej pozor na zrnitost a počítej s tím že je to drť. Překryv ti do toho zapadne a piskořky tomu také pomohou.
Máte někdo zkušenost s použitím zeolitu jako součást dna?Např.jako spodní vrstvu překrytou pískem?
Starší reakce
K bodu 3.Zeolit je minerál s pórovitou štruktúrou.Čiže sa v ňom zachytáva akákoľvek molekula ktorá má väčšiu štruktúru ako zeolit samotný.
Ano sú rôzne zeolity.Rozne zložením a rôzne štruktúrou.Väčšina bude odstraňovať to čo akvaristi potrebujeme.
Slovensko,Česká republika a Nemecko majú jeden z najčistejších zeolitov vôbec.Takže ak aj kúpiš od stavbárskej firmy priamo u nás z lomu(samozrejme v požadovanej zrnitosti
),bude fungovať vo filtrácii ako má.
PS:Nálezisko Nižný Hrabovec sa radí svojou čistotou medzi svetovú špičku - máme šťastie,že je to tu na východnom Slovenku.
Nepletieš sa, adsorbuje amoniak (veď to je forma dusíka, ktorá je najnebezpečnejšia). Avšak, primäl si ma pozrieť na angl. wikipédiu, kde som zistil niekoľko, podľa mňa, dôležitých vlastností:
1, nie je zeolit ako zeolit - je jednak prírodný a umelý a jednak každý z nich môže mať rôzne vlastnosti, takže nestačí kúpiť "nejaký zeolit", ale treba vedieť aký
2, dusík chýta jónovou výmenou za sodík, a nie každé akvárko chce veľa sodíka
3, môže reagovať s vápnikom a je menej účinný (s dusíkom) v tvrdej vode - netuším koľko je tvrdá
Asi by som kupoval len od akva výrobcov, lebo ľahko môže nastať situácia, že nerobí to čo očakávam a bude z neho len substrát pre baktérie, alebo v horšom prípade bude z vody odstraňovať niečo celkom iné...
Zeolit zachytí i amoniak(ak sa nepletiem) a práve preto si myslím,že je lepšie ho časom vymeniť.Nepokúšať šťastie.Aby sme si nedaj Bože neskôr neotrávili osádku.
Je mi jasné, že zeolit nie je perpetum mobile a nedokáže prijímať dusík donekonečna. Myslím, že na osídľovanie baktériami sú aj vhodnejšie materiály a tým, že zeolit filtruje viac-menej chemicky, tak ma ten zábeh zarazil...
rostlinstvo v malawi nevedu, zeolit chci na odbourávání škodlivin, ne kvůli bakteriím, takže měnit budu, dík za info ;)
Uhlie sa nasýti a dosť.(či ti po nasýtení ostane vo filtrácii alebo ho vyhodíš je v podstate jedno)Potom funguje len ako miesto pre baktérie.Pri cene zeolitu by som ani neriešil ako často ho meniť.Myslím,že ani uvoľňovanie zo zeolitu nie je v takej miere aby to dáko škodilo akvárku.Pri zeolite skôr môže byť problém,že zachytí aj to čo by inak možno potrebovali rastlinky.
Ako je známe mám dosť rýb Neochromis v 160L nádrži - ktorá je ešte predelená na polovicu.Predože mi na predelenej časti nedostatočne fungovala filtrácia,tak som tam proste hodil 2L plastovú fľašu.Do nej som dal vzduchovanie s kamienkom a celé to zasypal zeolitom.V podstate to ani nemením(ak tak len zriedka) a funguje to celkom slušne.
navic bych rek, ze diky porovitosti jde o dost slusny substrat pro biologickou filtraci.
s tím uvolňováním zpátky do vody po nasycení je to ověřené? dřív se to tvrdilo i o uhlí...
Zeolit sa len opláchne od prachu a nečistôt.Na zeolite sa postupne usádzajú i kolónie baktérií,no používa sa pre iné.Odporúča sa meniť,pretože sa časom zanesie a už nesplňa účel pre ktorý ho vlastne do filtra dávame.No aj keď je zanesený ,tak vďaka nitrifikačným baktériám ktoré sa na ňom usadia spĺňa biologickú filtráciu aj keď nie už v takej miere ako za nova.
Problém je v tom,že pri dlhodobom užívaní bez výmeny sa z neho zachytené látky môžu uvolňovať spätne do akvárka.
i na zeolitu se usadí bakterie ,když vytáhneš starej - osídlenej - někde to může chybět, proto né najednou celej filtr ale postupně po koších (pokud je jich se zeolitem více)
A to treba zabehnúť aj zeolit? Som myslel, že zábeh je na namnoženie baktérií...
v tomhle jsem nepolíbená, tak se raděj zeptám
děkuji
(btw každý měsíc se hrabat ve filtru nechci, tak otestuju 1 koš a uvidíme)
Ale no táák, tohle čtu od tebe?
Jasně že postupně po třetinách.
ehm a když se mění každé cca 2-3 měsíce všechny koše, tak se zase filtr zabíhá, ne? nebo se výměna dělá postupně po jednom koši?
Celej jeden koš a někdo má klidně všechny koše jenom zeolit.
Starší reakce
Můžeš tak i tak, to že propadl, nevadí.
0 11.04.2016 12:57 laki3 – jak jej umistit?
zdravim, pro me novinka prot se ptam, koupil sem si zeolit do externiho filtru, ale mam dotaz, je v latkovych prodysnych sackach, mam ho nechat v nich a dat to tak cele do prihradky ex.filtru?? nebo to vysyoat primo do prihradky?
otvory v ni sou takov ze by drobna cast propadla na dno filtru, vadi to??
diky za radu
Dal som to do čistej vody z RO.
To jsi to nasypal do destilky?
Vylúhujem zeolit vo vode. Pomer cca 1:1. Po týždni mi upravil parametre vody takto: z PH 6,8 na 6,4, KH 0 na 0, GH z 0 na 28. Takže znížil PH a zvýšil GH a to dosť. Skúšal to tiež niekto? Aký bol výsledok? Ešte dodám že zeolit je kúpeny priamo u výrobcu v kameňolome nie z akvaristiky.
Starší reakce
Zbytečný ubírat. Zeolit má význam v afrických nádržích bez rostlin jelikož odbourává N látky. Do akvárií s rostlinami není vhodný.
0 09.02.2016 12:26 ASA – ZEOLI vs PRIETOK VODY VO FILTRY
caute
mam v ext filtry zeolite, mam JBL 901E, mam ubrat prietok aby stihal ten zeolit?
Starší reakce
Mám a nebadám.Zeolity obsahujú hlavne Na, Ca, K, Ba a premenlivé množstvo vody.
Ahoj, chtěl bych se zeptat těch, co mají zeolit ve filtru, jestli nějak ovlivňuje pH? Na netu jsem nenašel nic konkrétního. Díky
Starší reakce
romant napsal: Mám dojem, že je to momentálně velmi populární filtrační materiál a jeho hvězda stoupá K tomu určite prispieva aj to že zeolity ťažené na Slovensku patria v čistote medzi svetovú špičku.
Ešte treba dodať že aj regeneracia zeolitu je pomerne lacná.Regeneruje sa 6-12 hodín 10% roztokom soli.A nemusí to byť "len" NaCl.
Podľa toho čo sa namieša sa dá ten zeolit využiť v podstate aj ako hnojivo.
Hlavne je cenovo prijateľný i vo väčšom množstve.No a keď si spomenul pieskovú filtráciu,tak tú často podceňujeme.
Když jsme u toho použití, tak jezírkáři z něho mají taky radost, použití k klasických bazénových filtracích místo písku, taky zajímavá možnost. Mám dojem, že je to momentálně velmi populární filtrační materiál a jeho hvězda stoupá.
Používam dosť často.Napríklad pri odchove ramireziek.Dokonca ho mám i v hlavnej filtrácii pri Tanganyike.Pri Malawi ho momentálne nemám,no mám pre ne fajn vodu.Ale uvažujem tiež o pridaní za hamburský.
Malawisti by mohli vyprávět.
Zeolit je perfektná vec,no treba ju vedieť používať.
Zeolit ti stáhne dusíky a rostliny jsou na suchu, na to je třeba pamatovat.
0 02.08.2015 10:56 Jindráš Ahoj,je to pravda. Zeolit jsem měl ve filtru 3 týdny a rostliny přestaly růst a rozjely se řasy. Včera jsem ho vyhodil. Zeolit už niky více.
Hlavně hnědá a černá.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 5851x