Zelená vláknitá řasa
Myslím, že řasu nezahubíš.
Pokud chceš jistotu, nedolévej v úvodu až po okraj, ale nalej jen tolik vody, aby ji zelená hmota více méně zaplnila.
Ahoj, tohle jsou "pokusy" mých kluků...dva kelímky 1,5 dcl s trochou písku a pár křemínky, v jednom trocha neurčeného mechu (ze studánky) v druhém stonek rotala rotundifolia a egeria densa, kousek pupečníku a taky je to jediné místo, kde se daří liliovníčku brazilskému (když nepočítám květináč na okně). Oba kelímky jsou plné chomáče zelené vláknité řasy a jsou zavřené perforovaným víčkem, takže jen sem tam (jednou za dva týdny) doleju pár kapek vody. O hnojení se stará pár levatek a kružníků. Jsou na jižním okně, ale přímo do nich slunce nesvítí, jsou těsně u rámu. Voda je krásně čistá, jen ten šnečí binec na dně. Celé to funguje už půl roku. O co mi jde...když se pokusím tyhle dva pidi biotopy sloučit do nějaké trochu větší nádržky 1-2 litry, tzn že se změní vypařování (nebude zakrytá), bude do ní už svítit slunce, šneků bude o poznání míň...nepůjde to celé do kopru? Nezahubím tu krásnou zelenou řasu? Nezačne tam bujet jiná nevzhledná řasa nebo zákal? Kluci by byli smutní, kdybych jim to zkazila. Budu ráda za každou radu. Díky. T
Starší reakce
Tady:
rybicky.net/nadrze/26176-akvarium-u-stropu
Od vánoc mi tam rostou ze semínek leknínovité rostliny o kterých nevím, co jsou zač (asi přivlečené na hlízách asi barclayí), tak nechávám většinu akvária neosázenou a mám tam jeden velký trs mechu, řas a pogostemonu, který mi zabezpečuje velkou část fotosyntézy a úkryt pro potěr.
Pokud bys dovedl určit, co to je za leknínovitou rostlinu, budu šťastný
.
P.S. Za 10 minut ti dám do galerie nejnovější fotku.
Tobě se v těch podsvícených akvárkách (nic ve zlém) dělá vláknitá řasa ???
... jsem udal solidní hrst vláknité zelené řasy. Chtěl jsem vyhodit, ale bylo mi líto, hodil jsem na fórum, zda se někomu nehodí a jeden člověk se našel. Použije ji do malého akvária, které má jako porodničku.
Starší reakce
To bude nějaký vločkovač.
Myslíte, že to může fungovat?
prodám přípravek na vláknitou řasu do zahradního jezírka,
pozitivně působí na prosperitu ryb a ekosystém jezírka potlačením růstu dlouhých řas,
slouží k ošetření zahradních jezírek a rybníčků (uzavřená cirkulace vody) s chovem okrasných ryb,
sypký přípravek, zabraňuje přebujení vláknitých řas,
nemá negativní vliv na růst vodních rostlin,
Dávkovaní:1 g přípravku na 1.000 l vody ,1,5 g na 1.000 l vody (při silném výskytu vláknité řasy)
PŘÍPRAVEK JE VHODNÝ APLIKOVAT JAKO PREVENCI PŘED NÁSTUPEM VLÁKNITÉ ŘASY.
Dodáváno v 50g balením.
Zdroj:
zvirata.bazos.cz/…Starší reakce
Hnojit nepřestávej,rostlinky potřebují živiny.
Zdrsnila jsme špilku a šlo to dobře, i z rostlin. Tak dííík za rady.
A jinak jsem našla vláknitou dokonce i na řasovce!
Snížím průtok, nastavila jsem vypínání světla odpoledne, když sem svítí slunko, už vím, jak namotávat...co hnojení?
Starší reakce
Používám špejle hranatý, bezproblémů se namotává, kupuji v řeznických potřebách.
Zkusil bych zdrsnit špejli. Nějaké malé zářezy nožem nebo pilníčkem. Pak by to mělo jít namotávat.
Zkus mezizubní kartáček kulatej, tlustej, TePe, k tomu origoš držátko kulatý. Výborná věc pro každýho zelenýho vláknitýho řasaře, kterýmu nejde špejle...
Morticia napsala: vytahuju spíš prstama
Já ji vytahuji pinzetou, je docela pevná, málokdy se přetrhne.
Zelenou namotávací nežere nic, alespoň u mě
Namotávat mi to moc nejde, vytahuju spíš prstama.Je hodně mezi listy.
Stáhnout intenzitu světla - jako zkrátit dobu svícení nebo jak stáhnout? Můžu jen vypnout/zapnout bílé a barevné diody zvlášť či spoučasně.
O tom proudu jsem už četla někde, asi v něčí prezentaci. Proud docela mám...snížím tedy.
Mě se v tom nic nepase (asi nemá co),mě to hnusní kytky. A nevím,jestli se to nesnoubí ještě s nějakou další řasou,hlavně na listech (hlavně na Rotale,co je nejblíž filtru). Sklo a kameny cídí plži.
Co to má rádo za živočichy?
Jak píše amrtin, mně jen namotávání stažení intenzity světla a doby svícení zredukovalo vláknitou tak o 70%. Dál jsem to neřešil, nepotřebuju to mít sterilní, pase se mi v ní spousta zvěře...
Namotávej,stáhni intenzitu světla,stáhni proud vody,vyměňuj 2x týdně třetinu vody s povrchovým odkalováním.
Začíná se mi dělat vláknitá řasa,hlavně v rostlinách. Co s tím? (Info o akva v prezentaci).
Starší reakce
0 12.03.2017 20:19 Acinonyx – vlaknita riasa na korenoch
Moje akvarium je cca necele tri tyzdne v zabehu. Korene, ktore najprv obalil biely povlak postupne zacala nahradzat hneda riasa. Posledne dni sa zacala na vsetkych korenoch objavovat v dost velkom mnozstve vlaknita riasa (dnes rano na niektorych miestach dlzka az 10 cm) a v podstate su nou momentalne cele pokryte. Nikdy predtym som nic take nepozoroval (ale ani som nemal take mnozstvo korenov v akvariu). Na ziadnom inom mieste v akvariu sa nevyskytuje, len na korenoch.
Chapem, ze korene su organicky material a akvarium stale v zabehu, ale pozorovali ste nieco podobne aj vy? Postupny prechod toho bieleho slizu vo vlaknitu riasu. Pre podrobnejsie informacie vid posledny zaznam v denniku.
Starší reakce
Ta jak jsem psal, řasy se mi líbí. Zelenou na kamenech neřeším vůbec, pase se mi ní všechna zvěř. Ta vláknitá se tak nějak drží na stejném množství. Otázka je, kde končí rozumné množství
Pro mě už je lehce za hranou a jestli je v ní navíc sinice...
A zabojováním jsem nemyslel chemii, pokud nepočítám hnojivo. Ale světlo, proud, hnojení... Dneska upravím svícení a za 14 dní se uvidí... Kalamita to zatím není, takže panikařit nemusím...
A je nutné s ní "zabojovat"?
V rozumném množství přece neškodí, někdy spíš naopak. A zabojovat chemií, to je vždycky spojeno s nějakým rizikem.
No ona smrdí tak jako "přírodně", rybníkově, jestli se to dá tak říct. Jakože ne hnilobou nebo rozkladem. Ale ani tak to právě nevidím jakože jupí, proto se ptám.
Pravda, drobné (hodně drobné) mechanické nečistoty mi tam plavou, ale není to drama a postupně se to lepší. Přičítám to ještě ne úplně 100% "zanesenému" filtru, akva je ještě dost mladé.
Viditelný organický odpad se mi tam snad ani neválí, při odkalování toho je fakt málo, řekl bych, že přerybněno ani překrmeno nemám a údržbu neflákám.
Krevetky se mi tam množí, neutíkají.
No nic, zabojuju nějak s vláknitou a bude se vidět...
Zelená řasa by sama o sobě smrdět neměla. Jenže se v ní usazuje kde co, od malých organismů po organický odpad. Něco z toho by eventuálně smrdět mohlo. Ale dobré znamení to není.
No smrdí to dost. Ale zaráží mě, že ta sinice není vidět. Už jsem ji lehce měl, docela se mi na pohled líbí, stejně jako všechny řasy
, ale v té vláknité na pohled není, jen na počuch...
A dá se z toho odvodit, že když se zbavím vláknité, že se zbavím sinice, když jinde sinici vidět není?
Neměla by. Sinice to je jiná.
Zdravíčko
Smrdí zelená vláknitá řasa? Níže to už lehce zaznělo, že smrdí sinice a že to bude nejspíš kombinace. Takže samotná vláknitá nesmrdí?
Starší reakce
Ono to neni jen o svetle. Do akvaria jsem zacal svitit poradne a nic se nedelo, poradne jsem hnojil, pridaval CO2, menil polovinu vody co tyden, hi-tech jak vysite. Pak prichazelo stehovani a tak se posledni cas postupne akvarium preklapelo do low-tech, jen at nejak prezije. A i kdyz jsem hodne stahnul svetlo, spolu se snizenim hnojeni k minimu, a vypnutim CO2, jsem taky vlaknitou rasu vyprodukoval.
Ted je akvarium tri tydny v provozu, co tam uz se delo za veci. A vlaknitou rasu mam taky. Svetlo nemam naplno (jeste casem pridam), ale CO2 uz pridavam, slusne hnojim a chovam se k tomu uz jako k hotovemu hi-tech. Ono to cele sedne a pojede, situace s rasou se meni den co den (uz jsem tam videl co videt bezne lze, a neco uz zase ani neni). Chce to trpelivost, cas a trosku pece, aby clovek dokopal akvarium k hi-tech a jelo jak jet ma. Opacna moznost je stahovat svetlo, ale to je uspupek k low-tech, ktery ted neudelam ani nahodou, kdyz vidim, jak to zacina dost rychle po zalozeni rust.
Někdy zabere třeba to osvětlení trochu více posunout, tedy směrem vzhůru a dobu osvětlení si ponechat. Možností je vždycky více.
tadle mrcha vyrusta jak v proudu u filtru na svetle tak nekde v rohu v seru, vzdycky z jednoho bodu na skle nebo listu..
nicmene procitam naky weby (i japonsky
a zda se ze zkratit sviceni bude prvni krok (ted sem na 8hod)
Vsimni si, ze tyhle rasy rostou tam, kde je nejvic svetla. Jsou i jine vlaknite, ktere rostou zase spis tam, kde neni proudeni vody.
Ono mnoho ras ma tu svou nejpodstatnejsi podminku, ty dalsi uz staci co je "normalni". Zacni resit svetlo a nebo prizpusob akvarium tomu svetlu.
ze by to byla ta pevna pokryta sinici? asi ne, je to hodne slaboucky
myslel sem ze to je Spirogyra ale v johanovo clanku pise ze se skoro nevyskytuje, takze tipuju neco jako Pithophora (ne ze by na tom zalezelo jak se to jmenuje
)
Nebude to spíš kombinace, tedy ta zelená doplněná o sinici? Už jsem to viděl, že jedna řasa(i když sinice není řasa) rostla na druhý, tedy té první, která sloužila jako podklad, čímž tedy asi nic neradím, jenom popisuji.
jak na zelenou vlaknitou mazlavou rasu? nekde se mi dela ta pevna, ta skoro nejde pretrhnout, krasne se da namotat ale ta mazlava verze pekne klouze... neco podobnyho se dela v rybniku rekl bych...
ptam se spis co je pricinou nez jak ji fyzicky odstranit...? dik
jeste zkusim ten mezizubni kartacek
Starší reakce
Urob pauzu v pridávaní CO2 vitalu a pozoruj. S tými šnekami majú kolegovia pravdu. Rastlinky nežerú a sú to neoceniteľní pomocníci
Jak píše Rromant, nech tak jak to je, bude růst dál. Musíš udělat změnu a čekat a čekat.
Změna, to je to co je mít na paměti.
jasny,znam tu jejich nemoc...ale myslel jsem ze se to stava jen tehdy kdyz rostlinky donesu z jineho akvaria...jine podminky jako co2,ziviny,svetlo,substrat atd...a ne jen zmenou svetla...no jo jsou po potvory
Njn, takový věci se prostě stávají, že krptokoryny na změnu podmínek zareagují tou ztrátou listů, čemuž e říká tzv. kryptokorynová choroba. Nech vše jak je, oni se zadaptují na nový podmínky a listy narostou nový. Holt nepřenosný zkušenosti, těch ještě bude.
Ahoj tak jsem udelal vse jak jsme se domlouvali a ubrani svetla moc nevyslo.Listy cryptocoryn v predni casti,kde byla vypnuta T5 zacali dost zdracet na zdravem rustu,listy maji tmave fleky a misty sklovately jako by je nekdo natrel tmavezelenym lakem...takze svetlo zapnute zpet,upravil jsem rampicku ucpanim nekolika direk silikonem.Tak uvidime,tu T5 mam 865,objednal jsem 840 tak to bude snad lepsi
vcera rostlinky zhnedly,male diry a dnes se uplne rozpadly..tak jsem vyrazenim jednoho svetla kvuli par vlaskum rasy udelal o hodne vice skody nez uzitku...
ano, to se ti snaží naznačit. Jinak je tady i spojitost s teplotou vody, druhem kytek, hnojením, tvrdostí atd.
prostě co akva, to originál, obecné pravidla platí všude, ale konkrétní hodnoty světla a hnojení si musíš vypozorovat sám. Každopádně - udělej jednu změnu a počkej 14 dní, pomůže - nepomůže, udělej další atd. Časem na to přijdeš
Ber to popořadě. Odstraňuj co nejvíce řasy, prováděj velké výměny vody, dál přidávej uhlík jestli ho ještě máš, pokus se zlepšit proudění vody( je li špatné) a uber tu jednu T5 zářivku. Kdyby se to rostlinám nelíbilo, tak ji zase zapneš. Žádnej problém.
ja mam svetlo v krytu tak 5 cm nad hladinou...takze mam svetla dosti mi chces naznacit?
Přepočet W/l je hooodně orientační. Když zvednu svoje světlo metr nad akvárium, tak mi všechno chcípne, ale mám furt 0,36W/l. Když je položím na akvárium, tak budu mít silné osvětlení, že budu vyhazovat řasu vidlama, ale furt budu mít 0,36W/l
Lidicky,kdyz se tato rasa jevi v presvicenych nadrzich...me akvarium patri do dobre osvetlenych???kdyz si spocitam kolik mam w/l tak se mi nezda ze bych mel presviceno...kdyz mam 2x30,1x39 w na 300 l tak jak je to???vychazi mi to na 0,33w/l a to neni hodne nee??
Přidávání světla na řasy nezabírá, ale situaci to zhoršuje. Je pravda, že když se daří rostlinám, nedaří se řasám, to tak prostě je. Světlem to není, toho máš dost. Většinou za to může nedostatek nějakého prvku hnojení, málo co2 a špatné proudění vody. Čím víc světla, tím větší požadavky na živiny a co2. Co2 nedodáváš a mohlo by se ti stát, že jak překonáš určitou intenzitu osvětlení, bude nutnost již co2 dodávat, jinak se řasy nezbavíš. Prostě světla ubrat, hlavně nepřidávat.
Já svítím cca v přepočtu 0,4W/l a všechno mi roste a řasu nemám. A to ještě mám světlo zavěšené 23cm nad vodní hladinou.
si ted tak rikam...kdyz se tvori rasa,stradaji nekde rostliny...kdyz stradaji rostliny,potrebuji vice svetla-kdyz budou mit vice svetla,lepe porostou a nedostanou sanci rasy ??
Horní část Ludwigie máš dobře vybarvenou. Sniž to osvětlení, dál dodávej uhlík a čisti. Pak už jen čekat.
Při zelené vláknité je většinou problém mezi poměrem co2 a světlem. Ty co2 nepoužíváš. Přidávání tekutého uhlíku mám odzkoušené a funguje dobře. Je potřeba vždy aktualizovat frofil všetně fotek, aby si mohl každý udělat představu o aktuální situaci. Ale každopádně bych na čas vyřadil ty zářivky T8, klidně zruš tu polední pauzu a sviť třeba 7 hodin v tahu. 2x zářivka T5HO, když u ní máš reflektor a ještě k tomu kvalitní, tak ti přidá klidně i o polovinu světla navíc a to je až až. Nebojte se svítit méně, já jsem v pohodě pěstoval HC v přepočku 3,3W/l a taky to rostlo. Pokračuj v ručním odstraňování, měň týdně alespoň polovinu vody. A co aktuální stav rostlin? Daří se jim dobře? Nestrádají?
Ahoj,asi bych potreboval mensi radu.V akva se mi delsi dobu tvori (asi vlaknita rasa) fotak mi to neveme ale vypada to tak ze,za listecek je zachycen zeleny cca max 5 cm dlouhy vlas,na nekterych rostlinach.Odmotavam kartackem a je zelena opravud,odmotavam 14 dni a zatim jsem neprisel na duvod tvoreni teto rasy.Podle me prezentace zjistite jake mam osvetleni nad akva,ted svitim od 8-12,16-21 z toho ty 2x30 w bezi presne tento cas a ta T5 39 w,spina a vypina drive tak sviti cca o 3 hod.mene.Vodu menim 1/3 tydne,filtr zajety,ryby podle prezentace souhlasi.Do akva dodavat tekuty uhlik pro posileni rustu rostlin..delam dobre,nebo je zbytecne tento pripravek pouzivat? poradi mi nekdo nejakou radu?ta rasa neni zatim tak akutni,ze by byly zaneseny hodne rostliny,proste jen takove vlasy nekde,setru kartzackem ale dalsi den mohu znova.Dekuji za zkusenosti a radu
Přidat reakci
1 ...... 15
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 23918x