Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zelená vláknitá řasa

 

NápovědaFórum » Řasy » Zelené řasy 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Zelená vláknitá řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 13:26 Muž powery [250] Re: poldaCB - seriózní odpověď
Namotávat X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 13:21 poldaCB – seriózní dotaz
ahoj chlapi!!!! kámoš se chce zeptat na takovou řasu která je jak provázek (zelená - a tahne se ve vodě). dá to to namotat na špejly. neví te někdo co s tim má????) děkuji za pozornost!!!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.11.2017 08:31 Maq Re: Acinonyx
Floémové asimiláty je odborný výraz pro to, co já jsem zjednodušeně (a nepřesně) nazval cukry. Floém je soustava "drah", jimiž rostlina rozvádí potřebným směrem látky které vytvořila (asimiláty) a látky, které potřebuje mít někde jinde, aby z nich něco vytvořila, nebo se jich zbavila.
Množstevně ve floému převládají sacharidy, ale je tam celkem všechno možné. Včetně spousty minerálních živin. Takže z toho řezu tečou doslova "dobroty".
Nedělal bych velké závěry z toho, že teď a tady se řasa dělá a jindy ne. Dokonce se domnívám, že mechanické poškození rostlin při zakládání akvária je významným zdrojem živin a organického znečištění, a tedy se podílí na potížích, které nová akvária mívají. Včetně náporu řas.
Dalo by se to říct tak, že krátce po přesazení rostliny více "krvácejí" než kolik dokáží odčerpat. Při stříhání se v menší míře děje totéž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2017 01:42 Acinonyx Re: larix
Prosim Ta, co je to floemovy asimilat? To znie ako sproste slovo. smich

Vedel by si mi najst toho obrazok?

Aby som to upresnil, ono sa to vyskytuje na listoch pod rezom, nie na reze ako takom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.11.2017 00:01 Muž larix [1420] Re: Acinonyx
Určite to je zelená riasa?
Mne sa niekedy z rezov stonkoviek (najčastejšie Rotala rotundifolia) uvoľňujú floémové asimiláty, tie sa vplyvom obsahu pektínov naťahujú v smere prúdenia vody a zachytávajú sa na nich drobné partikuly z vody, čo vytvára dojem vlákien riasy. Nemôže to byť ono?
Ak je to naozaj riasa, potom ma napadlo iba to, čo Maqa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 23:13 Acinonyx Re: Maq
Nad takym niecim som na zaciatku uvazoval. Lenze to by potom mali mat vsetci po ostrihani kricka rastlin vlaknitu riasu. Alebo aspon vacsina. A to asi ludia bezne nemaju. U mne to tiez predtym nebyvalo a ani teraz sa to nedeje u vsetkych rastlin. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2017 22:40 Maq Re: Acinonyx
Taky přispěji domněnkou: Z toho řezu se uvolňují nějaké látky, které té řase dělají moc dobře. Cukry?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 20:13 Acinonyx
Riesim taky zvlastny problem. Posledny mesiac-dva mi po zostrihani rastlin vyrasi na prvych cca dvoch patrach nadol od rezu zelena vlaknita riasa (aspon myslim, vzhladovo je skor do sedo-zelena) Deje sa to do doby kym nezacnu rast na reze nove listky co je niekolko dni. Za ten cas dorastie do dlzky asi 5 mm a potom prestane. Nedeje sa to u vsetkych rastlin, napr u R. Macrandry vobec, ale u vacsiny ano. Nizsie ani vyssie nerastie vobec, ani tesne pod osvetlenim, takze sa mi nechce verit, ze za to moze iba svetlo.

Mate niekto podobnu skusenost? Tym, ze sa to deje len pred rastom novych listov a v blizkosti rezu, to na mna budi dojem, ze rastliny maju niecoho nedostatok co pumpuju do novorastuceho tkaniva. Je to vsak len moja domnienka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 17:10 R Muž ctibum [6872] Re: tramtra
Každej tejden motám ve "26" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 16:34 Žena tramtra [3202] Re: ctibum
A zkoušel jsi to někdy? :-D Já jo. Vyndávala jsem z toho malé limnobium, které prorostlo do řasy a zežloutlo, málem to šlo všechno ven. :-) Je to jak suchý zip. Chce to hrubou sílu. Od té doby je v tomhle kelímku v řase bordýlek ze dna, co jsem zvýřila. Asi jim to zkusím zachovat a přidáme k těm prckům i něco krapet většího. Třeba se nám ta zelená jednou bude hodit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 15:56 R Muž ctibum [6872] Re: tramtra
A nedostanete se do téhle fáze časem i ve dvoulitrovce, pokud tu zelenou nebudete redukovat? Co jí jen část odstranit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 15:50 Žena tramtra [3202] Re: ctibum
No já mám strach, že se to tak zahustí, že v tom pak všechny ostatní kytky zahynou. Zatím jen tak přemýšlím, jak to klukům zachovat pěkně prosperující a napadla mě ta větší nádrž. Oni to samozřejmě ještě netuší. Snažím se o tom uvažovat dřív, než se něco pokazí. Už tak mě překvapuje, že to funguje tak dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 15:44 R Muž ctibum [6872] Re: tramtra
A není to škoda rušit, když se jim to tak hezky zelená? Místo na novou dvoulitrovku se vedle těch dvoudecek najde, ne? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 15:37 Žena tramtra [3202] Re: JirkaŠčobák
Díky za radu, to mě nenapadlo. Nebude vadit, když to něčím pro začátek přiklopím, aby do toho tolik nepralo slunko a neodpařovala se rychle voda? I když teď na zimu by si to mohlo docela zvyknout, slunko nebude až tak ostré, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 15:21 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: tramtra
Myslím, že řasu nezahubíš.
Pokud chceš jistotu, nedolévej v úvodu až po okraj, ale nalej jen tolik vody, aby ji zelená hmota více méně zaplnila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 15:09 Žena tramtra [3202] – hokus pokus s řasou
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, tohle jsou "pokusy" mých kluků...dva kelímky 1,5 dcl s trochou písku a pár křemínky, v jednom trocha neurčeného mechu (ze studánky) v druhém stonek rotala rotundifolia a egeria densa, kousek pupečníku a taky je to jediné místo, kde se daří liliovníčku brazilskému (když nepočítám květináč na okně). Oba kelímky jsou plné chomáče zelené vláknité řasy a jsou zavřené perforovaným víčkem, takže jen sem tam (jednou za dva týdny) doleju pár kapek vody. O hnojení se stará pár levatek a kružníků. Jsou na jižním okně, ale přímo do nich slunce nesvítí, jsou těsně u rámu. Voda je krásně čistá, jen ten šnečí binec na dně. Celé to funguje už půl roku. O co mi jde...když se pokusím tyhle dva pidi biotopy sloučit do nějaké trochu větší nádržky 1-2 litry, tzn že se změní vypařování (nebude zakrytá), bude do ní už svítit slunce, šneků bude o poznání míň...nepůjde to celé do kopru? Nezahubím tu krásnou zelenou řasu? Nezačne tam bujet jiná nevzhledná řasa nebo zákal? Kluci by byli smutní, kdybych jim to zkazila. Budu ráda za každou radu. Díky. T
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 15:56 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Horác
Tady: rybicky.net/nadrze/26176-akvarium-u-stropu
Od vánoc mi tam rostou ze semínek leknínovité rostliny o kterých nevím, co jsou zač (asi přivlečené na hlízách asi barclayí), tak nechávám většinu akvária neosázenou a mám tam jeden velký trs mechu, řas a pogostemonu, který mi zabezpečuje velkou část fotosyntézy a úkryt pro potěr.

Pokud bys dovedl určit, co to je za leknínovitou rostlinu, budu šťastný :).

P.S. Za 10 minut ti dám do galerie nejnovější fotku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 15:46 Muž Horác [3942] Re: JirkaŠčobák
Tobě se v těch podsvícených akvárkách (nic ve zlém) dělá vláknitá řasa ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2017 14:06 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Před chvílí ...
... jsem udal solidní hrst vláknité zelené řasy. Chtěl jsem vyhodit, ale bylo mi líto, hodil jsem na fórum, zda se někomu nehodí a jeden člověk se našel. Použije ji do malého akvária, které má jako porodničku.
:)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2017 13:06 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: powery
To bude nějaký vločkovač. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2017 12:53 Muž powery [250] – proti vláknité řase???
Myslíte, že to může fungovat?

prodám přípravek na vláknitou řasu do zahradního jezírka,
pozitivně působí na prosperitu ryb a ekosystém jezírka potlačením růstu dlouhých řas,
slouží k ošetření zahradních jezírek a rybníčků (uzavřená cirkulace vody) s chovem okrasných ryb,
sypký přípravek, zabraňuje přebujení vláknitých řas,
nemá negativní vliv na růst vodních rostlin,
Dávkovaní:1 g přípravku na 1.000 l vody ,1,5 g na 1.000 l vody (při silném výskytu vláknité řasy)
PŘÍPRAVEK JE VHODNÝ APLIKOVAT JAKO PREVENCI PŘED NÁSTUPEM VLÁKNITÉ ŘASY.
Dodáváno v 50g balením.


Zdroj:
zvirata.bazos.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 23:06 Muž amrtin [190] Re: Morticia
Hnojit nepřestávej,rostlinky potřebují živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 22:43 Žena Morticia [118]
Zdrsnila jsme špilku a šlo to dobře, i z rostlin. Tak dííík za rady.
A jinak jsem našla vláknitou dokonce i na řasovce!
Snížím průtok, nastavila jsem vypínání světla odpoledne, když sem svítí slunko, už vím, jak namotávat...co hnojení?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2017 16:19 R Muž romant [27982] Re: Morticia
Používám špejle hranatý, bezproblémů se namotává, kupuji v řeznických potřebách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2017 15:04 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Morticia
Zkusil bych zdrsnit špejli. Nějaké malé zářezy nožem nebo pilníčkem. Pak by to mělo jít namotávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2017 12:20 R Muž ctibum [6872] Re: Morticia
Zkus mezizubní kartáček kulatej, tlustej, TePe, k tomu origoš držátko kulatý. Výborná věc pro každýho zelenýho vláknitýho řasaře, kterýmu nejde špejle... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2017 12:04 Muž pedro144 [40] Re: Morticia
Morticia napsala: vytahuju spíš prstama
Já ji vytahuji pinzetou, je docela pevná, málokdy se přetrhne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2017 10:21 Muž powery [250] Re: Morticia
Zelenou namotávací nežere nic, alespoň u mě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2017 23:25 Žena Morticia [118] Re: ctibum, Maq, amrtin
Namotávat mi to moc nejde, vytahuju spíš prstama.Je hodně mezi listy. hmm
Stáhnout intenzitu světla - jako zkrátit dobu svícení nebo jak stáhnout? Můžu jen vypnout/zapnout bílé a barevné diody zvlášť či spoučasně.
O tom proudu jsem už četla někde, asi v něčí prezentaci. Proud docela mám...snížím tedy.
Mě se v tom nic nepase (asi nemá co),mě to hnusní kytky. A nevím,jestli se to nesnoubí ještě s nějakou další řasou,hlavně na listech (hlavně na Rotale,co je nejblíž filtru). Sklo a kameny cídí plži.
Co to má rádo za živočichy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2017 21:57 R Muž ctibum [6872] Re: Morticia
Jak píše amrtin, mně jen namotávání stažení intenzity světla a doby svícení zredukovalo vláknitou tak o 70%. Dál jsem to neřešil, nepotřebuju to mít sterilní, pase se mi v ní spousta zvěře...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2017 21:33 Muž amrtin [190] Re: Morticia
Namotávej,stáhni intenzitu světla,stáhni proud vody,vyměňuj 2x týdně třetinu vody s povrchovým odkalováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2017 20:42 Žena Morticia [118]
Začíná se mi dělat vláknitá řasa,hlavně v rostlinách. Co s tím? (Info o akva v prezentaci).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 20:19 Acinonyx – vlaknita riasa na korenoch
Moje akvarium je cca necele tri tyzdne v zabehu. Korene, ktore najprv obalil biely povlak postupne zacala nahradzat hneda riasa. Posledne dni sa zacala na vsetkych korenoch objavovat v dost velkom mnozstve vlaknita riasa (dnes rano na niektorych miestach dlzka az 10 cm) a v podstate su nou momentalne cele pokryte. Nikdy predtym som nic take nepozoroval (ale ani som nemal take mnozstvo korenov v akvariu). Na ziadnom inom mieste v akvariu sa nevyskytuje, len na korenoch.

Chapem, ze korene su organicky material a akvarium stale v zabehu, ale pozorovali ste nieco podobne aj vy? Postupny prechod toho bieleho slizu vo vlaknitu riasu. Pre podrobnejsie informacie vid posledny zaznam v denniku.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2016 16:35 R Muž ctibum [6872] Re: Maq
Ta jak jsem psal, řasy se mi líbí. Zelenou na kamenech neřeším vůbec, pase se mi ní všechna zvěř. Ta vláknitá se tak nějak drží na stejném množství. Otázka je, kde končí rozumné množství :) Pro mě už je lehce za hranou a jestli je v ní navíc sinice...
A zabojováním jsem nemyslel chemii, pokud nepočítám hnojivo. Ale světlo, proud, hnojení... Dneska upravím svícení a za 14 dní se uvidí... Kalamita to zatím není, takže panikařit nemusím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 16:16 Maq Re: ctibum
A je nutné s ní "zabojovat"?
V rozumném množství přece neškodí, někdy spíš naopak. A zabojovat chemií, to je vždycky spojeno s nějakým rizikem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 14:30 R Muž ctibum [6872] Re: Maq
No ona smrdí tak jako "přírodně", rybníkově, jestli se to dá tak říct. Jakože ne hnilobou nebo rozkladem. Ale ani tak to právě nevidím jakože jupí, proto se ptám.
Pravda, drobné (hodně drobné) mechanické nečistoty mi tam plavou, ale není to drama a postupně se to lepší. Přičítám to ještě ne úplně 100% "zanesenému" filtru, akva je ještě dost mladé.
Viditelný organický odpad se mi tam snad ani neválí, při odkalování toho je fakt málo, řekl bych, že přerybněno ani překrmeno nemám a údržbu neflákám.
Krevetky se mi tam množí, neutíkají.
No nic, zabojuju nějak s vláknitou a bude se vidět...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 14:10 Maq Re: ctibum
Zelená řasa by sama o sobě smrdět neměla. Jenže se v ní usazuje kde co, od malých organismů po organický odpad. Něco z toho by eventuálně smrdět mohlo. Ale dobré znamení to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 14:03 R Muž ctibum [6872] Re: vaaclav
No smrdí to dost. Ale zaráží mě, že ta sinice není vidět. Už jsem ji lehce měl, docela se mi na pohled líbí, stejně jako všechny řasy :), ale v té vláknité na pohled není, jen na počuch...

A dá se z toho odvodit, že když se zbavím vláknité, že se zbavím sinice, když jinde sinici vidět není?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 13:51 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ctibum
Neměla by. Sinice to je jiná. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 13:50 R Muž ctibum [6872] – smrdí?
Zdravíčko
Smrdí zelená vláknitá řasa? Níže to už lehce zaznělo, že smrdí sinice a že to bude nejspíš kombinace. Takže samotná vláknitá nesmrdí?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2015 19:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bali
Ono to neni jen o svetle. Do akvaria jsem zacal svitit poradne a nic se nedelo, poradne jsem hnojil, pridaval CO2, menil polovinu vody co tyden, hi-tech jak vysite. Pak prichazelo stehovani a tak se posledni cas postupne akvarium preklapelo do low-tech, jen at nejak prezije. A i kdyz jsem hodne stahnul svetlo, spolu se snizenim hnojeni k minimu, a vypnutim CO2, jsem taky vlaknitou rasu vyprodukoval.

Ted je akvarium tri tydny v provozu, co tam uz se delo za veci. A vlaknitou rasu mam taky. Svetlo nemam naplno (jeste casem pridam), ale CO2 uz pridavam, slusne hnojim a chovam se k tomu uz jako k hotovemu hi-tech. Ono to cele sedne a pojede, situace s rasou se meni den co den (uz jsem tam videl co videt bezne lze, a neco uz zase ani neni). Chce to trpelivost, cas a trosku pece, aby clovek dokopal akvarium k hi-tech a jelo jak jet ma. Opacna moznost je stahovat svetlo, ale to je uspupek k low-tech, ktery ted neudelam ani nahodou, kdyz vidim, jak to zacina dost rychle po zalozeni rust.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2015 19:04 R Muž romant [27982] Re: bali
Někdy zabere třeba to osvětlení trochu více posunout, tedy směrem vzhůru a dobu osvětlení si ponechat. Možností je vždycky více. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2015 18:52 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
tadle mrcha vyrusta jak v proudu u filtru na svetle tak nekde v rohu v seru, vzdycky z jednoho bodu na skle nebo listu..
nicmene procitam naky weby (i japonsky:) a zda se ze zkratit sviceni bude prvni krok (ted sem na 8hod)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2015 18:34 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bali
Vsimni si, ze tyhle rasy rostou tam, kde je nejvic svetla. Jsou i jine vlaknite, ktere rostou zase spis tam, kde neni proudeni vody.

Ono mnoho ras ma tu svou nejpodstatnejsi podminku, ty dalsi uz staci co je "normalni". Zacni resit svetlo a nebo prizpusob akvarium tomu svetlu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2015 18:28 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: romant
ze by to byla ta pevna pokryta sinici? asi ne, je to hodne slaboucky

myslel sem ze to je Spirogyra ale v johanovo clanku pise ze se skoro nevyskytuje, takze tipuju neco jako Pithophora (ne ze by na tom zalezelo jak se to jmenuje :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2015 16:42 R Muž romant [27982] Re: bali
Nebude to spíš kombinace, tedy ta zelená doplněná o sinici? Už jsem to viděl, že jedna řasa(i když sinice není řasa) rostla na druhý, tedy té první, která sloužila jako podklad, čímž tedy asi nic neradím, jenom popisuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2015 16:38 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky – vlaknita mazlava
jak na zelenou vlaknitou mazlavou rasu? nekde se mi dela ta pevna, ta skoro nejde pretrhnout, krasne se da namotat ale ta mazlava verze pekne klouze... neco podobnyho se dela v rybniku rekl bych...
ptam se spis co je pricinou nez jak ji fyzicky odstranit...? dik

jeste zkusim ten mezizubni kartacek :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 18:13 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: TBBT
Urob pauzu v pridávaní CO2 vitalu a pozoruj. S tými šnekami majú kolegovia pravdu. Rastlinky nežerú a sú to neoceniteľní pomocníci ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 10:42 Muž Jambore [5] - RostlinyRe: Tomiino
Jak píše Rromant, nech tak jak to je, bude růst dál. Musíš udělat změnu a čekat a čekat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 09:40 R Muž romant [27982] Re: Tomiino
Změna, to je to co je mít na paměti. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 15

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 23655x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8207?od=151