Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Čištění akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 16:13 Usine
Odkalovat se má nejen na povrchu písku ale hlavně to co do něj zapadne, to znamená co nejhlouběji hlavně v místech kde nejsou rostliny. Bohužel prodávané odsávací zvony většinou nevyhovují. Samozřejmě záleží také na velikosti akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 15:11 Polux – Re: Tonys
Ono ty h**** zapadaji do dna kdyz tam date odsavacku tak mozna budete koukat co z toho leze :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 15:09 Polux – Re: bucliik
jojo to je presne ona :-) Odkalovaci zvon je takovej nemotornej :-) Todle ma na konci takve hrabatko a rozmer je akorat no proste si nemuzu stezovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 15:05 Žena bucliik [99]
je tohle ten zázračnej odkalovač? www.exo-eko.cz/…
mě to s odkalovacím zvonem nikdy nešlo-akorát si tím vyryju kytky, máte na to nějakej fíglík, nebo su ztracenej případ? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 14:57 Muž DonJuanKarlos [30] – Re: Polux
No taky, že tu hadici na druhý straně v kýblu z části zacpu palcem. Je to, ale fakt nouzovka :-D Odkalovací zvon je odkalovací zvon ... :-D ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 14:38 Muž Tonys [16] – Re: arnošt
Já vím jak to dělaj. Skutečně ten detrit nežerou nýbrž ho rozkalí a rozvíří a ten se dostane do vodního sloupce a poté se snáze dostane do filtrace pokud tam je... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2008 13:49 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Polux
sorry, že se vtírám, ale můžu říct, že jsem musel odkalovat každý týden - koupil sem tři pancéřníčky a už skoro neodkaluju - nevím jestli ty hovínka žerou, spíš je rozházej nebo rozmlátěj na menší kousky, který už si stáhne filtrace - takže pancéřníčky jako uklízeče rozhodně doporučuju.. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 23:09 Polux – Re: DonJuanKarlos
Jenze s hadici jde odsavat jenom chvilku jinak by jste si vypustil cele akva :-) leda ze mate na kybli puncochu a vocu pak lejete spatky ale s odsavackou voda tece hned cista zpet do akva jenom obcas musite umejt molitan pac se to zacne dusit a preplnovat palec Ale jinak jsem sni spokojenej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 23:04 Polux – Re: orry
zas zadna velka uprava neni :-) Ja jenom ze mam rohove akva a ta odsavacka funguje tusim jeno mdo 60cm hloubky a kdyz jsem se potreboval dostat dozadu abych nemusel sundat kryt tak me vrchnima dirama vytekl bordel:-(Tak jsem ty diry nahore jednoduse zalepil silikonem na sklo.Dal ten stred jsem ulomil a udal sve plastove kolecko.Pak jsem vzal pajku a udelal zecpod v kazdym chlivecku diru.Pak muzes dat vzduchovaci motorek naplno a bordel ti nevitece a saje to jak zjednany.pak muzes tu nasavaci trubku dat niz tim pak taky zvetsis silu sani :-)Kdyz to orostuju tak to nasava i kaminky ze dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 18:09 Muž DonJuanKarlos [30]
Sry, ale já jsem nikdy nějakou speciální odkalovačku nevyráběl ani nekupoval. já použivám zahradní hadici. Chce to, ale trochu šikovnosti ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 17:43 orry – Re: Polux
Prozradíš mi, jak jsi upravil odsávačku???
Díky coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 16:03 Muž lachon [8] - Cichlidy
Ty chceš chovat ryby a ani nevíš jak odsát,dno no nevim nevim kámo.Buť si kup odkalůovačku nebo si nákou udělej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 07:25 Muž DonJuanKarlos [30]
vejvar napsal: ne, ale solidne je viri, na dne nebudou, budou totiz vsude okolo
to bude mít hovn. zas ve vodním sloupci :-D Chtělo by to nejdřív vyčistit a potom pancéřníčky ahoj

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2008 06:43 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetky – Re: Polux
ne, ale solidne je viri, na dne nebudou, budou totiz vsude okolo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 23:34 Polux – Re: vejvar
Pancernik zere hovna ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 23:07 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetky
dej si tam pancernicky a to co mas na dne uz nebude na dne tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 22:13 Polux – Re: Tereza
V podstate zadny funguje to uplne stejne akorat to cuca bordel nahoru do kalisku kde je molitan,bordel zustane na molitanu a cista voda vytece ven :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 22:04 Tereza – Re: Polux
Mně nějak uniká smysl tohodle zařízení. Jaký je rozdíl mezi tímhle a filtrem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 16:41 Žena bucliik [99]
ten nápad s těma IP adresama byl žůžovej, někdo by za něj měl dostat kytičku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 16:39 Muž Eff [417] - Rostliny
Z Japanela se stal Raťafák. Co to bude příště? rybicky.net/forum.php…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 16:37 mili512
Napřed bys měl ten dotaz napsat aspoň trochu slušněji,můj 8letý syn by to napsal líp! tone A pak stačí trochu projet tady fórum(jak ti psal Eff),a až pak,když něco nepochopíš,tak sem napsat. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 14:56 Muž Tonys [16] – Re: akvarista
smich Máš vubec filtr???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 14:38 Muž Eff [417] - Rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 14:02 Polux
No haha dotaz jak noha :-D Ja pouzivam Sera odsavacku pres vzduchovani :-)Sice jsem ji majinko upravil ale jinak je ok :-) Hlavne muzes odsavat celej den protoze se ti vraci cista voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 13:59 Muž Killer88 [39] - Cichlidy
Opravdu "krásně" napsaný dotaz coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 13:50 Muž DonJuanKarlos [30]
Hadicí X-) Natáhneš vodu jedním koncem a (musí být pod úrovní akvárkem) a nesměruješ do kýble a duhým koncem odsáváš ahoj
Taky je dobrý to dno prstama trochu z kypřit a odsávat zvířený kal. Jestli je jich tam už 3 mm po celém akva tak něco není v pořádku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2008 13:48 akvarista – Cistění dna?
Jak mám vysát hovna vod ryb? Čim se to dělá??
Mám tam uz cca 3 mm sraček vod ryb a nevim co stim. Akvarko začíná smrdět.

Dík všem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 19:03 Muž chicko [124]
zajímavý vlákno, ale já řeknu jen tohle : odkalovací zvon, hadice, kbelík a čas... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 16:33 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Horác
...tyhle bakterie nedělají nic rychle...
Dělení těchto bakterií skutečně vyžaduje čas. Uvádí se potřeba zhruba 1 dne k rozdělení buňky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 13:00 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Horác
Bakterie se rychle rozmnoží - Samozřejmě jsem tím měl na mysli situaci, kdy neodkaluji, neměním vodu, pouze vymáchám náplně filtru, takže celkové množství nitrifikačních bakterií nijak radikálně neklesne a náplně jsou opět rychle osídleny bez většího vlivu na ekosystém akvária.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 12:51 Muž Horác [3942] – Re: Malapa
přesně ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 12:50 Muž Horác [3942] – Re: Eff
... "bakterie se opět velmi rychle rozmnoží" ...

S tímto tvrzením opatrně. Není bakterie jako bakterie. Ty nitrifikační patří mezi tzv. chemolitotrofní bakterie, což je velmi "starobylá" skupina baktérií s extrémně pomalým metabolismem, které získávají energii oxidací jednoduchých anorganických látek (železo, síra, amoniak, dusitany a pod.). Chtěl jsem tím říct, že tyhle bakterie nedělají nic rychle. Mají na všechno dost času. Koneckonců, jsou tu už miliardy let. :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 12:50 Muž Malapa [494] - Afrika
Všechno je to o množství ryb a intenzitě kremení. Pokud má někdo akvárium, kde na rybičku vychází 10-20l vody a ještě, je ta rybička 3cm velká tetra, tak opravdu výměna 1/4 vody každé dva měsíce, je spíš zábavou pro chovatele, než nutností pro osazenstvo nádrže. A naopak když někdo chová živorodky, tlamovce, ancistruse a chce mít pěkně vzrostlé ryby, tak hold musí vodu měnit každý týden a prakticky všechnu. U filtru je to stejné, velký filtr pro pár rybek vydrží měsíc, tentýž v plně zarybněné nádrži, při intanzivním krmení, bude za týden ucpaný. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 09:06 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Mobbydick
ano Nelze nesouhlasit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 09:06 Žena Marfi [10] – čištění
ehm.. koukám že jsem barbar.. Akvárium odkaluji jednou za 4-6 měsíců. Sklo skoro nepotřebuje čistit, ale když vidím nějakou řasu, tak ji setřu houbičkou na nádobí. Filtr čistím pod tekoucí vodovodní vodou tak jednou za měsíc, až dva, podle potřeby (tzn. průtok vody se viditelně sníží- pozoruji to na hladině). Každopádně i s touto frekvencí se rybám daří dobře, rostliny rostou a řasy nemám. Nemyslím si, že je nutné do dobře zavedeného a fungujícího akvária příliš zasahovat. Tak a teď mě tu ukamenujete hmm nebo ne? :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 09:00 Muž Mobbydick [4]
No, k tomu filtru : jsem začátečník, ale jeden poznatek - koupil jsem akva dětem a začal samozřejmě používat filtr co byl v sadě. Klasickej malej vnitřní filtr vhodný ( údajně ) do akva 50 - 100 lirů. A byl imrvére plnej a zanesenej, takže jsem ho musel čistit taky při každý výměně vody. Byl to nějakej Aqua Clean. Pak jsem se začal rozlížet po jiným a takticky jsem se zeptal tady, kterej vnitřní filtr je nejlepší. A poradili mi, ať se na celej vnitřní filtr vy...u, a koupím čerpací hlavu a kostku toho modrýho akvacitu. Tak jsem to udělal, a jsem 100% spokojenej, mám ho dva měsíce a proplachovat jsem ho ještě nemusel, protože samotný filtrační médium se mi tak 10 x zvětšilo za cenu toho, že mi to v akvárku zabere cca 2 x více místa. ( pouze jsem si tu kostku drobátko zastřihnul cca o 1/4 po stranách. A je to vidět i na kvalitě vody. Např. po odkalení nebo sadbě rostlin atd. není za 1/2 hodiny vidět že se v akvárku něco dělo. Jo a celý to stálo 300 kč. Takže jestli u těch vnitřích filtrů není spíš tohle řešení lepší jak čistit a čistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 08:55 Muž pantany [7]
nehovorim ze to je jedina moznost, skratka ja cistim takto. takze ako to tu bolo uz pisane zacnem odkalovat nadrz klasickym zvonom, dva az tri vedra vody (cca 20 - 30 litrov 1/3 objemu). nasledne rozoberem filter, vycistim molitan filter zlozim dohromady, osadim do akva a dolejem chybajuci objem vody. nasledne pridam biotopol niekedy aj acclimol a zapnem filter + ohrievac vody. ked treba magnetickou stierkou ocistim sklo a sklo z vonka navlhcim a cistim novinovym papierom (klasika ako sa cistia okna)- aby neboli packy vody. procedura trva tak cca hodinku, hodinku a pol. a na dva tyzdne je oddych - sabes. tot vsjo. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 08:31 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Mobbydick
Sice o čištění fitlru psala jen Voloďka, ale máš pravdu, filtr, zejména vnější, by se neměl čistit zároveň s odkalením akvária a výměnou vody (i když pokud je jen lehce vymáchán v akvarijní vodě, bakterie se opět velmi rychle rozmnoží). Kanistrové filtry stačí čistit až když se významě sníží průtok, nebo když je zanesený rotor a filtr vrčí. Já jsem vnější filtr za poslední rok čistil dvakrát, naposled někdy na podzim, a v blízké době se k této činnosti nechystám. U běžných akvárií, kde je hromada ryb a průměrné množství rostlin, jsou odkalení jednou za 3 týdny a výměna pětiny vody jednou za týden vhodné, u hustě zarostlých nádrží s minimem ryb kolikrát nemusíme odkalovat vůbec. Pokud si někdo pěstuje po celém dně trávníček, pak klasické odkalování je nemožné, a postačuje odsátí detritu malým odkalovacím zvonen jeho přiložením na trávník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 08:25 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Mobbydick
Filtr se čistí podle potřeby, nikoli podle časového harmonogramu. Někdo nemusí na filtr rok chytit, jiný tak musí dělat "obden".
A o nitrifikační bakterie nemějte strach! Není důvod nevěřit zprávám, že občasná "regulace" kolonií těchto bakterií jim jen prospěje - pracují pak mnohem efektivněji. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 08:19 Muž Mobbydick [4]
Jako sleduju že všichni nějak nebezpečně často čistíte filtr. Neměl by se čistit tak jednou za delší období kvůli nutrifikačním bakteriím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2008 05:01 Muž Malapa [494] - Afrika
Jednou týdně, nebo za dva týdny hadicí vypustím 2/3 vody a z vodovodu napustím čerstvou. Filtr peru podle potřeby, tak jednpou až dvakrát do týdne. Skla prakticky nečistím, to zvládnou ancistrusi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 20:10 Tomm
Sklo čistím obyčejnou houbičkou na nádobí a jde to skvěle :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 20:10 DoctorT – Re: Voloďka
Si piš X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 20:00 Žena Voloďka [59] - Tetry
Takže jak koukám-není nad žiletku ano palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 19:51 havs
U magnetické stěrky pozor na písek, když se do ní nabere zrnko, solidně poškrábe sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 18:41 DoctorT
Já s tou magnetickou stěrkou mám špatné zkušenosti, blbě čistí, musí se s ní dlohu "smejčit" po skle a pokud máš u stěn kořeny, kameny a dekorace tak ber na vědomí, že tyhle škrabky bývají cca 4-5 cm silné, což je dost a v této vzdálenosti nesmí u stěn nic být, jinak se tam nedostaneš, já na skla používám žiletku a je to nejlepší co je, řasy se do ní nechytají, jako do té magnetické ( je to něco jako suchý zip a namootávají se do toho řasy a špatně se to čistí ), a jinak cca každých 10 dní odkalím dno a přitom vyměním cca 20l vody ( mám akva 70l ) a je to v poho.
Průběžně pak liovím síťkou všelijaké kousky rostlin, bordýlky a tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 18:36 Muž DonJuanKarlos [30] – Re: Voloďka
dělám to stejně jako ty, ale odkaluju jenom hadicí (prsty prohrábnu dno a vysávám zvířený detrit) palec žiletka je na čištění super, mag. stěrka toho tolik nevyčistí, zvlášť ne přisedlé řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 18:28 Žena Voloďka [59] - Tetry
Když už se odhodlám k čištění, tak odkalím odkalovačem cca 15% vody a v něm taky vymáchám molitan a očistím filtr. Napřed tu vodu ještě chvíli nechám být, ať si ten bo*del sedne na dno. A než dopustím vodu, tak si vezmu žiletku a odrbu přední sklo. Místo žiletky se spíš používá magnetická stěrka, ale zatím jsem se ke koupi nějak ještě nedostala :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 18:24 Buro8624 – Ako cistite svoje akva
chcel by som sa vas opitat ako cistite svoje akva ci tradicne nasavanim hadice alebo inak dajte nejake tipi pls :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 17:01 Muž sifik [6]
jo díky mě se jako nekalí jenom mně to zajímalo protože jsme se s kámošem kvůli tomu hádali hop

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 22

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 22642x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7045-cisteni--akva?od=851