Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Čištění akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:09 Muž karelchess [45] Re: Kate127
Když jsem měl tuhle kombinaci v podobném akva, tak jsem to čistil nejdříve po 2 měsících, podle toho, jak to vypadalo. Velmi pomalu jsem odendal čerpadlo a molitan pomalu, ale obratně přehodil do kýble. Ono po té době jak už byl celkem oslizlej, tak z něj padaly větší kousky, které jsem ihned odsál hadičkou, takže jsem to zároveň trochu odkalil. Každej si najde nějakou tu svoji metodu, důležité je ale nečistit příliš často ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2011 17:06 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Při takovéto skladbě ryb je taktéž nutný měnit dostatečný množství vody. 50% týdně bych viděl jako nezbytnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:03 Žena Kate127 [74] Re: Yirka
Ok, vyzkouším to opět za týden :-) čistím jednou týdně při mé nevhodné osádce a tedy 1závojnatka, 2karasi (na přezimování) a pak už chci od jara nějaké rybičky, které nejsou takoví znečišťovatelé a vůbec trhači apod. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 16:56 Muž Yirka [9126] Re: Kate127
Lepší finta než sáček opravdu neexistuje. Je třeba si to odzkoušet. Sáček naplnit vodou v nádrži a naplněný nasazovat. Musí být dostatečně velký, raději větší než menší. Při opatrném nasazovaání pak objem filtru vytlačí vodu ze sáčku a ten pak vyndáš. Je to osvědčené.
Na druhou stranu to s čištěním nepřeháněj. Čistil bych tak po poklesu průtoku pod 20%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 16:51 Žena Kate127 [74] – přejít na vnější filtr?
Zdravím všechny,
mám akva 60l (59x25x41hloubka) a v něm vnitřní čerpadlo atman 200 a k němu polyuretanovou pěnu odpovídající velikosti akva. Jenže... při čistění akvária, když mám pěnu vytáhnout abych ji mohla proprat ve vodě z akva mi po vypnutí a vyjímaní z akva vypustí veškerý bordel zpět do vody, kde se krásně rozptýlí a mám akva po oné údržbě další den celé zakalené :-(
Poradí někdo co s tím? Bylo mi doporučeno si nasadit sáček na tu pěnu před vytahováním. Jednoduchý nápad, ale jaksi mi nedošlo že sáček bude neustále plovat všude kam nechci, takže než ho vmanévruju na tu pěnu tak mám vyrvanou rostlinku, převrhnuté dřevo (na zakrytí dané pěny) a ryby vyděšené a bordel v akva tak jako tak i když trochu menší.
Poradíte mi nějakou dalši fintu co s tím? Chci mít taky konečně krásné akva.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2011 13:39 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Aileen
Tady je návod na odkalovací udělátko: rybicky.net/clanky/666-vyroba-trivialniho-akvaristickeho-odkalovace-z-prvomajoveho-mavatka Já sám tohle fakt používám jakožto odkalovač. Čím je dno zarostlejší a rostlinky jemnější, tím slabší klacík a průměr hadičky doporučuju. Špoška klacku jemně ryje ve dně, hadička odvádí zvířený kal. Je to natolik šetrné, že při troše opatrnosti člověk rostlinám nic neprovede a pro ryby je to zajímavé zpestření. Moji terčovci se naučili mi doslava koukat pod klacek, jestli se ze dna náhodou nevyrýpne pro ně nějaká laskomina. Skoro jak na poli, kdy vrány sledují za traktorem čerstvě vyorané brázdy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2011 11:32 Žena Aileen [0] Re: Aileen
Pardon, těžko...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2011 11:29 Žena Aileen [0] Re: romant
To bude ten kámen úrazu... Musela jsem obnovit akva, zatekla mi voda do podstavné dřevotřískové skříňky, takže jsem měnila horní díl. Teď mám už jen 12 neonek a párek zlatých krunýřovců cca 11cm velkých a to jsou pěkná prasátka. Zase je mám ráda, osazenstvo jsem chtěla změnit (předtím k neonkám živorodky), vyjma těhle dvou. Moc se mi líbí hodně porostu, ale s těma ancistrusama asi těko... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.11.2011 11:20 R Muž romant [27987] Re: Aileen
Tam kde výrazně převažují rostliny nad rybí osádkou, se obvykle odkalovat nemusí. Tou rybí osádkou mám na mysli třeba nějaký hejno teter, nebo razbor(ek), endlerek atd. Prostě minimální znečišťovatelé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2011 11:13 Žena Aileen [0]
Zdravím všechny, chci se zeptat jakým stylem se odkalují akvária zarostlá rostlinami? Líbí se mi akvária s bujným porostem, ale to čištění si nedovedu představit...
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 18:07 Muž SanelOne [5] - TetryRe: fido16
Třeba takhle...
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 16:29 Muž fido16 [631]
Chci se zeptat jak odkalovat písek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2011 13:22 Muž Krevetkov [1] - NeocaridinaRe: Rounce
že by malá krevetka? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 21:24 Muž Rounce [30]
zdravím u mojeho krevetárka se mě začali objevovat takový bílý mršky vodu měním ty mršky sou velikosti zrnka písku a majou takové ocásek nevíte co to je ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 21:01 Muž souky [592] - Rostliny
já bych tam přihodil pár piskořek a neřešil bych to, kytky se o to asi postarají, jen bych nepřidával ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2011 19:47 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: oniiicek
Hodně lidí ti tady řekne řekne že ano. Přiznám se, že s odkalováním dna jsem na tom stejně jako ty. Nedělám to, jelikož nemám zvon, ale je to dobré kvůli zbytkám potravy aby nezahnívaly. Hovínka považuju jako přírodní hnojení, ale i těch moc škodí. Měl bych se nad sebou zamyslet a začí taky odkalovat dno..., tak s chutí do toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 14:12 Muž oniiicek [10] - Rostliny
Fotka k příspěvku Dobrý deň,

Chcel by som sa opýtať či treba čistiť nejako kamene (odkalovať alebo nehať tak). Riasy sa mi v akváriu nenachádzajú vôbec, až na priestry medzi kameňmi viď. príloha. Ja totži neodkalujem vôbec. Nemám veľa rýb (viď. môj profil).
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 00:06 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Danila
S proudem souhlasim. Ono predtim bylo akva vice mene karantenni. Takze vykonny filtr a umele rostliny, substrat jen 0,5cm. Pri udrzbe byla vzdy pulka dekoraci odstranena do kyble a pul dna se dukladne odkalilo.
Pak jsem dostal napad, udelat z toho hezci akvarium pro oko, ubral jsem na filtru, zasadil rostliny, zmenil jsem desing a pridal dno. Rostliny jeli jak blazen. Odkalovani bylo proste tak jak jsem se ze zvonem dostal. Pomalu se ale zacla objevovat zelena rasa prisedla, coz jsem videl k impulzu zasadit jeste vice rostlin.
Po nejake dobe jsem si vsimal usazovani kalu na povrchu dna v mistech, kde jsem se z odkalovacem nedostal. Na rostlinach se objevila ruducha, ale jen v mistech kde je primo omyval vystup z filtru.
Po nejake dobe jsem se rozhodl, ze je cas na vetsi udrzbu, prostruhal rostliny a znovu zasadil rizky, neco presadil, odkryl jsem dekoraci a dukladne odkalil a pritom probagroval dno.
A od te doby se vezu, zvirilo se pomerne dost kalu a dopadlo na dekoraci, na sklo, listy rostlin, druhy den se zacla objevovat v mistech kde byl kal ruducha. Proto jsem odkalil bez prestavonani druhy den, udelal dalsi rizky a zasadil. Jak jsem psal rostliny nejakou dobu stagnovali.
Trnovci tomu taky moc pomahaji, v noci zviri i to co tam neni a rano jsou nektere listy jak pocukrovane. No ted jsem jeste ubral ryby a dal tam kde bylo misto, zvlast zivorodky. Pridal jsem neritiny, odkaluju opet to kam se dostanu.
Ruducha vcelku ustupuje, ikdyz se stale objevuje zelena vlaknita rasa na novych listech nejblize osvetleni.
Mam ale spoustu rizikovych faktoru, nejvic asi trnovci, krmim vecer, navic mi trvalo nez zacli prijmat potravu, dost vse zviri a bagruji nezakorene kytky, dale pomerne dost dreva v akvarium, osvetleni 40w(krom toho se mi zda ze asi po 2 mesicich vyrazne snizila vykon 830 od phillips). Dno nezahniva a voda je vporadku. Navic timto bojem uz vidim pomale zmeny k potlaceni rasy.
Mozna to je trochu OT,ale vzhledem k tomu, ze tenhle karambol se mi rozjel po probagrovani dna bych rekl, ze to sem i patri :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2011 20:38 Žena Danila [4489] - SumciRe: many
Na ruduchu taky platí zmírnění proudění vody v akva :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2011 19:01 Muž many [9] Re: hawok
jo,jo,já myslel,že máš ještě něco speci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2011 18:30 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: many
jak jsem psal, zasadil jsem vice rychlerostoucich kytek, idelal geometrii dna tak aby se na nektera mista svazoval kal.
Mimo to jsem jeste pridal mensi vnitrni filtr, zintenzivnil jsem udrzbu a udelal rybam hladovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2011 17:47 Muž many [9] Re: hawok
v čem spočívá ta snaha o likvidaci roduchy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2011 00:31 Muž SanelOne [5] - TetryRe: NHKG
Naštěstí nezahnívá. Myslim, že by mi o tom jinak řekl, ale tvoří se u dna na skle 2 centimetrová lajnička, že přes ni neni vidět ani na štěrk... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2011 00:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: SanelOne
Nečistoty budou v akváriu vždy, ale když jich není moc, tak to rybám ani rostlinám nevadí. A pokud to vadí esteticky, doporučuju na spodní část akvária nalepit lištu tak, aby nebylo z boku dno vidět. Akorát dno nesmí zahnívat. Pokud zahnívá, při prohrábnutí z něj jdou bublinky co smrdí jako zkažená vajíčka - sirovodík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 23:45 Muž hawok [64] - ČtverzubciRe: Danila
No ja zas odkaluju taky polechtanim spise a jemnym prohrabnutím, tam kde se dostanu zvonem kolem kytek a dekoraci. Pred nedavnem jsem se rozhdodl udelat dukladnejsi odkalovani, mel jsem strach ze zahnivani, dekorace sla ven a poradne jsem prohrabnul a presny opak nez jsem cekal. Zviril jsem co se dalo a objevila se ruducha na mistech kde kal dosedl, kytky znacne zpomalily rust.
Pritom odkaluju jednou tydne, ale proste jsem videl schovky kde se bordel hromadil. Jako reseni jsem nasadil vice rychlerostoucich kytek, i kryptokorin, udelal si par mist kde je dobre videt s velmi nizkou vrstvou dna(kam pocitam, ze se bude svazovat kal) a ted se snazim ruduchy zbavit.
Takze bych rek, ze tvuj nazor i romanta ma neco do sebe, kazdemu akvarku vyhovuje neco jineho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 23:27 Muž SanelOne [5] - TetryRe: NHKG
Díky Jirko. Já byl právě u kamaráda, on má akvárium o objemu 112l, mění 20% vody každých 14 dní a stěžuje si na usazeniny (trus) na dně. Má filtr Elite Jet Flo 150, tak sem mu poradil odkalovač, tak odkaluje, ale stále je vidět, že má mezi kamínkama nečistoty, hlavně u stěny akvaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 23:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: SanelOne
Komplet akvárium netřeba měnit. Pokud se nezanedbává pravidelní údržba, tak můžeš mít akvárium napuštěné i přes 10 let. Do doby než začnou odcházet silikonové spoje. Já mám akvárium 6 let a kromě výměny dna (kvůli Perleťovkám jsem dával jemnější) jede akvárim bez větších zásahů 6 let. A i při výměně dna jsem nechával přes 50% původní vody. Jinak pouze každý týden měním 30% vody. (325litrové akvárium, většinou 20÷30 ryb délky 10cm)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 20:47 Žena Denver [1]
pardon,spletla jsem si okno hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 20:41 Žena Denver [1] Re: marfi
Dobrá je karanténa ryb po nákupu a před nasazením k ostatním rybám - tady se dočteš, že tak měsíc, krupička by se měla objevit (jestli se objeví) tak asi do 14.dní
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 20:18 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Danila
Odkaluji 1x týdně - spojuji to s výměnou vody, jen tak lehce přehrabu svrchní vrstvu písku, žádný větší humus nenacházím (Hhodně pomáhají zřejmě i Piskořky). S NO3 ani NO2 jsem nikdy neměl problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 19:52 Žena Danila [4489] - SumciRe: romant
Jasně, v akvaristice máloco platí absolutně:-)

Ale já už jsem deformovaná z akvaristiky - permanentně řešíme zahnívající dna, odumírání kytek, tvorbu řas a vysoké hladiny NO2 kvůli nedostatečné údržbě - zajímavé je, že většina lidí neodkaluje, ale "luxuje".

V devadesáti procentech případů je to chyba a po důkladnějším odkalení se situace v akva
buď vyřeší,nebo výrazně zlepší .

Je fakt, že moje akvária doma znají hlubokou odkalovací orbu tak jednou za šest neděl až dva měsíce a to v nich rostou kytky jak zběsilé...ale když si hrábnu zvonem hluboko pod kořeny a kameny, tak tam vždycky najdu nějakej ten humus:-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 18:27 Muž SanelOne [5] - Tetry
A jak často měníte akvárium komplet? (s uvedenim velikosti akvária a počtem ryb)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 20:37 R Muž romant [27987] Re: Danila
Určitě to bude individuální záležitost, akvárium od akvária. Mě se ta hloubková orba moc neosvědčila a tak se buď spokojím s tím polechtáním dna, ale pravidelným a nebo to nechávám v rostlinami silněji zarostlých povětšinou svému osudu a odkalovač většinou tyto nádrže neznají. Řekl bych, že pravda, jak už to bývá bude někde uprostřed a pro běžnýho, neexperimentujícího akvaristu bude dobrý, když se bude držet toho pravidelnýho poctivějšího odkalení dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 20:34 Muž Raeda [4] - Živorodky
Budu tam mít teda pořádnej bordel, mám tam ještě nějaký starý dno .. Tam kde mám kytky bych to jenom prohrábnul a na druhý straně to za pár dní trochu vyluxuju. to snad bude stačit jinak budu bez vody a zůstane mi tam jenom špína..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 20:20 Žena Danila [4489] - Sumci
romant napsal: To dno je asi pěkně zaneřáděný a provádíš moc hlubokou orbu. Dělej to postupně, nejdříve vrchní vrstvu a za několik dní zkus hluběji, ale obvykle ta hloubková orba není zapotřebí a když se pravidelně udržuje ta vrchní vrstva lehkým polechtáním, tak to postačuje. Dobrými pomocníky při péči o dno jsou šneci Piskořky, zavrtávají se do něho a požírají detrit.

Tohle je bohužel přesně návod na to, jak nechat dno zahnít a zahumusit v rekordním čase...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 18:09 Muž Raeda [4] - Živorodky
Samozřejmě si dám příště větší pozor. timhle bych snad vytrhal všechny kytky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 18:05 Muž Yirka [9126] Re: Raeda
Tak si ten proud prstem přibrzdi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2011 17:49 R Muž romant [27987] Re: Raeda
Jo, jo, není nad uříznutou pet láhev(něco menšího, třeba Jupík) s nasazenou hadicí, obvykle vše doma, pár minut práce a pár let služby. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 17:44 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: romant
To jo.. Mám tam plno bordelu i od toho kořenu rozzureny Ten odkalovač vypadá jak vysavač a tam dole je to dost široký takže to bere vodu rychle.. měl jsem si radši vzít ten za 50 :-| ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 17:39 R Muž romant [27987] Re: Raeda
To dno je asi pěkně zaneřáděný a provádíš moc hlubokou orbu. Dělej to postupně, nejdříve vrchní vrstvu a za několik dní zkus hluběji, ale obvykle ta hloubková orba není zapotřebí a když se pravidelně udržuje ta vrchní vrstva lehkým polechtáním, tak to postačuje. Dobrými pomocníky při péči o dno jsou šneci Piskořky, zavrtávají se do něho a požírají detrit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 17:32 Muž Raeda [4] - Živorodky
koupil jsem si odkalovač zabořil ho do dna a teď ňevidím ani ň .. odsál jsem dva kýble vody a víc radši ne.. Tohle neni možný to bude vysávání na hodně dlouhou dobu rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 23:37 Muž PepaV [30] Re: pajucha10
Prokysličení vody se zlepší určitě, to poznáš podle rybiček :-) . Nemáš zač ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 23:36 pajucha10 – akvárko
jinak moc děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 23:35 pajucha10 – akvárko
tak to vyzkouším uvydíme jestli se to zlepší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 23:33 Muž PepaV [30] Re: pajucha10
Ta trubička je přesně ono. Zkus filtr dát nad hladinu tak, aby voda z té "trubičky s dírkama" byla nad hladinou. Voda se bude lépe provzdušňovat a zároveň uvidíš podle délky pramínků, jak ti filtr funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 23:32 R Muž romant [27987] Re: pajucha10
Ta trubice s dírkama, to je ta rampa, tu bych tam určitě nainstaloval a voda se Ti bude čeřit přesně tak jak má a nebudeš muset používat to přivzdušňování. To proč ten filtr přestane jakoby pracovat může bejt právě tím přivzdušněním, že se jakoby zavzdušní, ale nevím, zkušenosti s tímhle tipem filtru nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 23:29 pajucha10 – akvárko
nevim jakou roztřikovací rampu myslíš, mám tam napojenou trysku a na ní je hadice na vzduch a pak má k tomu filtru ještě trubici z dirkama a ta proudí vodu ale to jsem ještě nezkoušela
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 23:23 R Muž romant [27987] Re: pajucha0
Ty rybky Ti lapou po dechu, protoře ten filtr nefunguje tak jak má a tím častým čištěním tomu jenom přispíváš. Tím jak se často čistí, tak se připravuješ o nitrifikační bakterie, který je zapotřebí, aby se v tom fiktru namnožily co nejvíc a tekhle k tomu nemají moc času. Další co akvárku neprospívá je to neustálý vrtýní se ve dně. Tím samozřejmě netvrdím, že se dno mená odkalovat(zvláště když tam je málo rostlin), ale to častější narušování dna, taky není moc dobrá. Chce to, když se rybky takhle začnou chovat, spíše začít měnit vodu, než hned čistit filtr. EDIT: Chtělo by to alespoň fotku toho akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2011 23:20 Muž PepaV [30] Re: pajucha0
Máš zapojenou u filtru i tu rozstřikovací rampu?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 22

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 22642x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7045-cisteni--akva?od=451