Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Čištění akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.01.2012 12:54 HaDaS Re: deCORF.OBRAEN
Právě že jsem manželce uloupil jedny silonky (jsem původně napsal silikonky smich ), natáhl je, a viděl že i v těch natažených žádné místo, kterým bych nasál hovňajze od razborek, či krevetek, není. V mém miníčku příliš neodkaluji, spíše dolévám odpařenou vodu, ale když odkalím, tak vzduchovací hadičkou. Mám jemný křemičitý, bílý písek, takže vše vidím.
Ale zkusím to. Za pokus nic nedám, a když to bude fungovat, tak začnu doporučovat dál.
romantovi se omlouvám, že u takovéto nádržky neakceptuji správnou výměnu vody. :) Ale jedná se o pokus trvající cca 3 měsíce a vše zatím funguje. Žádné chcíplotiny a řasy. Rostlinky jedou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2012 12:46 HaDaS Re: sikula
Díky za vysvětlení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2012 07:52 Muž deCORF.OBRAEN [220] – Re: HaDaS
HaDaS napsal: Se silonkami na odkalovači nemám žádnou zkušenost. Proto možná hloupí dotaz. Kudy se skrz ty pórečky dostane ten kal a jiné neřádstvo?
myslím, že ked silonku natiahneš tak sa tie oká zvačia a celkom by to mohlo byť v pohode..ja to skúsim taktiež aj v akva a uvidím ako to bude na Aquaclay ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 21:24 R Muž romant [27987] Re: sikula
Jsi pěkným příkladem těm co tvrdí to o těch výměnách. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2012 21:17 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetkyRe: romant
No, ono se tvrdí, že krevetky nemají rády prudký změny parametrů a velký měnění vody. Red cherry ale polovinu vody snášení naprosto v pohodě. U crystalek, blue pearl a white pearl měním spíš třetinu, a navíc vodu nechávám půl hodinky vorazit...
V akváriích nehnojím, respektive "hnojím" pouze výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 21:13 R Muž romant [27987] Re: sikula
Měnit 15 litrů v 30 litrovým akváriu, bych považoval za velmi slušnej standart. palec Někteří zdejší účastníci by se od tebe mohli učit, jak na výměnu vody. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 21:09 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetkyRe: HaDaS
Zkus to a uvidíš.... :-)
Hrubý nečistoty samozřejmě neprolezou... pokud máš dno hodně za..... tak to možná nebude použitelný. Já to používám jen v krevetkáriích a v těch větších se občas stane, že se silonka zadělá, tak zmačknu konec hadičky, zvon dám do kýblu a proženu vodu na druhou stranu. Tím se zas vyčistí a můžu pokračovat. Většinou to jde najednou, ale někdy to dělám třeba 3x. Mám malý nádrže (do 30 litrů) a měním málo vody (max. 15 litrů)

Ale opravdu to zkus. 99% bordelu tím proleze.
Dřív jsem taky odkaloval normálně a pak kontroloval kýbl. Používal jsem takovej lavor, co má máma na prádlo - bílej, širokej, takže voda byla v malý vrstvě. Chce to rychle koukat, než se unaví oči a hodně světla. Silonka je ale lepší :-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2012 19:20 Muž pajaman [15]
Já kontroluju vypuštěnou vodu,myslim že hrubší nečistoty silonkama neprojdou.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 18:13 HaDaS Re: sikula
Se silonkami na odkalovači nemám žádnou zkušenost. Proto možná hloupí dotaz. Kudy se skrz ty pórečky dostane ten kal a jiné neřádstvo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 13:35 Žena Lucianetta [43] Re: sikula
s těma silonkama dobrý nápad :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 13:30 Muž souky [592] - Rostliny
jj kontrolovat kbelík, jednou jsem našel krevetu ve vodě na zalejvání a podle velikosti tam musela bejt celkem dlouho. Odkaluji vzduchovací hadičkou a malé krevety chytám stejným instrumentem(jen bacha na zlomenou hadičku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 13:16 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetkyRe: Lucianetta
jo. mám na to fígl. Svojí holku jsem svlíknul ze silonek, tu přetáhnu přes odkalovač a zajistim gumičkou, a odkaluju.... malý krevetky přes tu silonku neprolezou. I přes to odkaluju hodně opatrně, odkalovačem nedloubu do dna, pouze ho lehce přikládám zvrchu na štěrk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 13:02 Žena Lucianetta [43] – Odkalování v zarostlém akva s krevetkama
Když vidím tohle téma, taky se přiživím. Mám dotaz pro chovatele krevetek, jak odkalujete?

Jde o to, že mám krevetky v poměrně hodně zarostlém společenském akváriu. Snažím se dodržovat optimální počet ryb a moc nepřekrmovat, takže popravdě, odkalovala jsem zatím pouze jednou jedinkrát a to se strachem, abych nevcucla krevetu nebo nevytrhla nějakou z těch menších a jemnějších kytek. Jedná se o akvárko viz rybicky.net/nadrze/13423, ale dneska už je to opravdu prales, chystám se na předělání...

Máte na to nějakej fígl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 11:31 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: HaDaS
TAkže se to množí jako králíci. To zase nechci, aby jich tam bylo plno. Takže asi zůstanu jen u dvou helen, jedné neritiny a jedné ampulárky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.01.2012 10:02 HaDaS Re: Losky
To ti asi nikdo neřekne. Po měsíci ti to bude stejně jedno, protože jich bude prostě víc a víc. Já jsem začínal s deseti do 135 l akvária. Kolik jich tam je nyní, netuším? ;-)
Jenom aby nedošlo k mýlce. Tito živočichové nejsou vše spásní. Pouze mohou napomáhat. Odkalovat se musí tak jako tak. Až na výjimky. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 09:57 Muž Vstrom [82] - Malawi
kolik je ideální mít těch piskořek? Mám akvárko s cca 85L vody. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2012 23:44 R Muž romant [27987] Re: HaDaS
A když bychom pokračovali ještě dále, tak bychom mohli říct, že při rozumný míře zarybnění, nepřekrmovaní a dostatečným množství těch pomocníků ve dně a taktéž (po)řádně osázeným akváriu rostlinama, to odkalování nebude téměř nutný, protože tam toho detritu moc nezbyde, jelikož ho rozloží bakterie a spotřebují rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.01.2012 23:30 HaDaS Re: romant
... se lépe daří prospěšným baktérkám, a ty potvůrky poté lépe rozkládají detrit ... a lépe se dostávají živiny ke kořínkům rostlinek a ... a možná ještě něco. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 23:26 R Muž romant [27987] Re: HaDaS
Klidně to i dopověz. :) Já se zlobit nebudu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 23:18 HaDaS Re: romant
A když to dno prokysličují, tak tím pádem ... :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 23:16 Žena Danila [4489] - Sumci – Re: smik
smik napsal: Tady máš malou ukázku jak se odkaluje HC. Kdo nezná Markovy videa tak vřele doporučuju.

www.youtube.com/…

Dokonalé!!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 23:00 R Muž romant [27987] Re: Losky
Tak samozřejmě že i když piskořky nějaký ten detrit zkonzumují, tak mají zákonitě i výdej, ale jejich důležitější funkci bych viděl v prokysličování toho dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:52 Muž Vstrom [82] - Malawi
Já odkaluji tak 1x za měsíc. Spíš po měsíci a půl. K čemu teda slouží ty piskořky? Mám celkem velkou rybí osádku, ale teď mi pár kusů zhynulo, tak by se nemělo tvořit tolik bordelu. Jinak vodu nechávám odstát max 15minut a hned liju a zatím vše funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:41 Pooh
pekne akvarium. to se mi asi nikdy nepodari, ale snad se k tomu aspon priblizim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   02.01.2012 16:06 smik Re: Pooh
Tady máš malou ukázku jak se odkaluje HC. Kdo nezná Markovy videa tak vřele doporučuju.

www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 15:54 Pooh
díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 13:45 Muž mirlun [48] - Rostliny – čistí, ale jen někdy a pořádně
ikdyž budete mít hodně hustě zarostlé nebo pokryté dno, musíte jednou za čas provést odkalení. části kalu se začnou hromadit mezi rostlinkami, mechy a začnou být vidět. pak stačí přiložit odkalovací zvon a vysát kal. odkalení nebude úplně dokonalé, ale co naplat.
také pod placatými dekoracemi, kořeny a všude bude kal.
na obrázku je aplikována ricie na podložce a kořenech. za nějaký měsíc ricie odroste, spodní části uhnijí a majiteli se odkryjí spodní díly dekorace i se síťkami a provázky... bude nutné dekoraci znovu vytvořit a počkat až zaroste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 22:17 Muž j0hny [86]
Jedna vec je, ze tam maju trosku silnejsi prud vody nez je zvykom. Cast detritu teda odnese prud vody do filtru. Pri odkalovani staci prudsie zakruzit odkalovacocm nad kobercom a bordel sa dostatocne rozviri a nasledne ho odkalovac nasaje. Chce to pravidelnost a neni problem. Co sa neodkali, spolahlivo vyuziju rastliny.
Edit: Ja mam napriklad v predu same nizke kryptokoryny, akvarko dost vysoko a odkalovat je babracka. Placnem si dole cerpadlo, zapnem, a ten prud vody mi to krasne strhava z dna, rozviri mi to a odkalovat je jedna radost, cast z toho co nestiham odsavat, spolahlivo nasaje filter.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 22:07 HaDaS Re: katterinecka
Pro Pooh :

... ony totiž rostlinky spoustu těch vyprodukovaných živin využijí. Nemalým pomocníkem je např. takový plž jako je Piskořka věžovitá. V tzv. rostlinných akváriích, kde opravdu převládají rostlinky nad živočichy, není těch znečišťovatelů tolik. Chce si to rozmyslet, jací živočichové tam půjdou, aby to s tím zaneřáděním nebylo tak neúnosné.
Pro odkalování lze samozřejmě využít různých udělátek, které nemají velký zvon a tím pádem se mezi rostlinky dostanou. Myslím, že nějaké nápady jsem zaznamenal v tématu týkajícího se odkalovačů. Kde to ale bylo, netuším. Možná, že je něco i tady. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 21:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Pooh
no zrovna ancistrus ti vyprodukuje víc odpadu než co by sežral (ale myslím že ani detrit moc nežere). Odkalujou se jen tak zlehka nebo vůbec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2012 21:55 Pooh – zarostlé dna
Fotka k příspěvku zdravim, jak cisti nadrze majitele akvarii s uplne zarostlými dny, napr. na obrazku?
samozrejme neprekrmuji, nemaji prerybnene, neco vycisti ancistrus a podobni, ale rekl bych, ze je to porad malo, stejne musi nadrz nekdy cistit. nebo se mylim?
aspon mne rostliny pri cisteni dost zavazi a to mam nadrz zarostenou jen stredne...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 16:49 Muž souky [592] - Rostliny
já myslim, že míň krmit, žrádlo by mělo bejt sežraný a ne aby se povalovalo po zemi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 14:30 ferda
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má někdo zkušenosti s akváriem www.akva-tera.cz/…

V zadní stěně je filtrační systém palec ale pod ním je rošt, pod kterým zůstávají zbytky žrádla, které se tam rozkládá. Nevíte co s tím???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2011 09:45 Muž Yirka [9126] Re: Leoš
Takže vidím, že nakonec se podařilo vytěsnit ten nesprávný obrázek ze 17:57. Teď trochu popisu. Je to vyrobeno z normálního odkalovače (hadice s balónkem) instalační trubky, a nasávací košík z kosmetické nádobky-může být i petka. Funguje to v pohodě.
Jinak pokud provozuješ větší nádrž s rybkami, sterilní a bez odpadu ji neudržíš. Ani v přírodě tomu tak není, nehledě k tomu, že ten "bordýlek" zase třeba potřebují rostliny a jiné organismy v nádrži. Vizuálně tomu lze napomoci výběrem vhodného dna, ať již co se týče zrnitosti, tak i barvy.
Ono přespřílišné čištění tu nádrž určiě neudělá provozně lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 18:12 Žena Leoš [0] - Afrika – voda
Vodu mam krásnou,ale ten bordýlek mi tam vadí.To není možné co ryby vy...To můžu co druhý den čistit.Mate taky tento problem.Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 18:05 Muž Yirka [9126] Re: Leoš
Fotka k příspěvku Dal jsem vedle špatné foto - to je řešení do malé nádrže, zde je do vysoké:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 18:03 Žena Leoš [0] - Afrika – zlepšovak
Poradíš mi z čeho.Kdesi jsem slyšela něco o pet lahvích. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:57 Muž Yirka [9126] Re: Leoš
Fotka k příspěvku Vedle klasických odkalovačů jsou ještě ty na motorek, ale odkalovnání se prostě nevyhneš. Smůla je, že máš nádrž vysokou 80cm. Jelikož mám výšku 70cm, dokážu se do toho vžít. Nezbyde ti než si odkalovač udělat sám.
Edit: ještě foto jak jsem to řešil já
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:54 Žena Leoš [0] - Afrika – zlepšovak
Mate prosím nějaký zlepšovák na čistění dna mimo klasické odkalovače.Mám 200 cm d.,80cm v.,45cm h.akva a křemičitý písek.Dík :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:47 Žena Kate127 [74] Re: Yirka
Jo tak, už se v tom začínám orientovat :-) no aspon mi ubyde práce :-D odkaluji taky každý týden nebo respektive se o to pokouším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:45 Muž Yirka [9126] Re: Kate127
Čím méně čistíš filtr, tím lépe. Pokud protéká voda, čištění v podstatě není nutné. To že je "zašlý" je spíš k dobru než k znepokojení. Čištěním totiž likviduješ užitečné bakterie a je to vlastně kontraproduktivní ke snaze udržet čistou vodu. Osobně bych filtr čistil tak 1x za 2-3 měsíce a měnil 50% vody týdně. Nezapomeň na odkalování, o něm se zatím nezmiňuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:37 Žena Kate127 [74] Re: romant
Dobře :-) Vyzkouším a snad se to zlepší celkově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2011 17:33 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Ta řasa bude velmi pravděpodobně souviset se zatížením nádrže odpadníma látkama, co produkují Tvoje současný rybky. To týdenní čištění filtru není zrovna nejlepší metodou boje s jakoukoliv řasou. Zkus ten interval čištění prodloužit podle toho, jaký výkon bude mít ten filtr, tzn. čistit až tehdy, když jeho výkon viditelně klesne. To, že filtr jede na poloviční výkon neznamená, že je již nutný ho čistit, k tomu bych přistoupil až jeho výkon ještě více klesne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:28 Žena Kate127 [74] Re: romant
Jo tak :-) Já každý týden čistila filtr i odkalovala... tak zkusím tohle ob týden pravidlo. Až nějak dobojuji s tou řasou... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:26 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Odkalovat a měnit vodu jeden týden a čistit filtr(když je třeba) a měnit vodu druhý týden. Tak bylo míněno to "nechce". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:24 Žena Kate127 [74] Re: romant
Nechce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:24 Žena Kate127 [74]
A teď mě k čištění i nutí zřejmě jakási hnědá řasa, která tam je asi kvůli osvětlení :-( které jsem ještě nebyla schopná si vybrat a tak svítím čím se dá... Takže jestli máte nápad i k tomu budu vám nesmírně vděčná. Rozměry akva 59x25x41(hloubka).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:23 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Nechce to čistit filtr a odkalovat dno zároveň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:22 Žena Kate127 [74] Re: karelchess
Teda po 2 měsících to bych na ně asi už neviděla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2011 17:21 Žena Kate127 [74] Re: romant
Měním tak 40% vody týdně, ale pak právě zápasím s tím že to mám na den zase zakalené, ale třeba je to vážně jen o cviku :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 22

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 22642x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7045-cisteni--akva?od=401