Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Čištění akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 21:49 Muž Jifi [675] Re: romant
Hodně hlubokou orbu bych prováděl na malé části dna - možná max. 1/4?. A třeba po týdnu na další části dna. Nedělal bych hlubokou orbu najednou na polovině plochy dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 20:40 R Muž romant [27982] Re: VáclavJ
To dno bych odkalil a to hodně hluboku orbou, oni to rostliny ustojí, nebudeš odkalovat přímo pod nima, ale jenom tam, kde to možnosti dovolí a to je min. 50% plochy dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 20:36 Muž VáclavJ [0] Re: romant
Diky za info akva mam uz rok a pul bylo docela v poho dno moc odkalovat nemuzu mam ho docela huste zarostly a mam tam jemnejsi ricni pisek ale oni my ho torokati trochu zvorou, ten biomolitan jsem machal jednou tydne vzdy kdyz jsem odpoustel vodu z akva tak to je asi moc.? Mam tam docela dost obyvatel ale take docela dost kytek ale tem kytkam se nejak moc nedari spis tak nejak zivori,jeste se me nepodarilo prijit na to cim to je. Ted nedavno jsem si to akva trochu vice pohnojil a uz na to doplatily zdrejme i nejake ryby dostal jsem tri velke zavojnatky a ja vul je dal do spolecenskeho akva tak proto jsem se ptal na to cisteni ted menim 30l obden a doufam ze se to ustali filtr tedy vymachat jednou za mesic staci a kdyby byla jeste
nejaka dobra rada tak za ni budu vdecnej. Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2016 19:35 R Muž romant [27982] Re: VáclavJ
Jednou za 20 let, když to akvo znovuzakládáš. ;-) Údržba akvária se provádí stylem pravidelných týdenních výměn min. 1/3 vody, podle potřeby možno odkalovat dno, to je odvislé od osádky a množství rostlin(čím víc špindírů a málo rostlin, tím častěji odkalujeme). Redukce rostlin, ovšem s citem, možno taktéž jednou za 14 dní provádět, podle potřeby čistit filtr, tedy opět odvislé od osádky, toto nedělat společně s odkalováním dna, ale za další týden. Filtr 2x do roka preventivně zkouknout, aby nebyl moc zahumusenej mazlavým blátíčkem je-li tomu tak, vyčistit v akva vodě, což když je nutno dělat podlě potřeby klidně jednou za měsíc. Ryby an i rostliny v průběhu, říkejme životnosti nádrže, nevyndávat, vše provádět tzv. za provozu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 19:28 Muž VáclavJ [0] – údržba
Zdravím lidi, mám dotaz ja zhruba často by se měla dělat kompletní údržba akva a tím myslím komplet vyndat ryby vytrhat kytky vyprat písek atd..a ještě jedem dotaz jak často bych měl máchat biomolitam díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2015 16:09 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: sachlj
Tohle ale zkracuje dobu čištění až na třetinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2015 15:19 sachlj Re: s3ntry
jen jsem zapomněl dodat, že ve filtru mám několik bioakvacitů, ne jeden blok, takže část properu v kohoutkové vodě, ne dočista, jen vymačkám binec co brání průtoku, vrátím do filtru. z druhé části pak vymáčknu ten sajrajt s bakteriemi na ty "čisté" a tu druhou část taky properu a vrátím do filtru. To je ten postup co mi funguje. ale proplachuji pod sprchou ve vaně (a manželka pak nadává, že jsem zašpinil ??? kde ??? vanu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2015 15:10 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: s3ntry
Pod tekoucí vodou se čistí mechanické filtry, biologické ne, to přijdeš o většinu baterií a filtr nebude správně fungovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2015 15:07 s3ntry Re: sachlj
jj presne jak popisujes jsem to vzdycky delal, pod tekouci vodou do cista. na videjich na youtube a tady v diskuzich jsem nasel to ze staci to proste jen zbezne proprat v te odpustene vode a vratit zpet.

otazka je co treba s filtracnim molitanem, na strankach vyrobce pisou ze se ma menit jednou rocne pulka molitanu, ale prijde mi ze kdyz ho poradne "vypucuju" pod tekouci vodou tak ho vice mene menit nemusim, protoze k zadne ujme u nej nedoslo prece ne? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2015 13:50 Muž Miky1981 [57] Re: s3ntry
...jak píšeš ve vodě z akva...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2015 13:48 s3ntry – spravne cisteni filtru
(snad to neni OT, protoze cisteni filtru jsem tu nenasel)

Rad bych vedel jakym zpusobem se cisti vnejsi filtr aby nedoslo k "odstraneni dobrych bakterii"? Videl jsme par videi ale radeji se i pres to zeptam.

Chapu to tak, ze se filtr otevre, molitanove a jine aktualne nemenene filtrovaci casti se properou ve vode z akvaria odpustene do kyble. Pote se v te same vode proplachne i nosny kos/nadoba filtracnich casti. Vse se zkompletuje a opet da do chodu?

Ptam se proto, ze vzdycky jsem filtr (molitanovy v malych akva v detsvi a molitanovy+aktivni uhli atd u vetsich akvarii) cistil tak ze jsem ho vytahul a pod tekouci vodou propral tak az z nej tekla cista voda, coz bylo asi spatne ale populaci v nadrzi ani rostlinky (byt u vetsi akva uz moc rust nechteli) to nijak nekosilo.

Diky za rady :) s3ntry

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.10.2015 09:54 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RBeil
Já to takhle mám spoustu let, stačí odšroubovat sprchu na ní našroubovat koncovku a nastrčit hadici. Tu mám dlouhou 10 metrů, už jsem jich pár vystřídal a nejlepší je ta transparentní, nic se nikde neláme a když jí používám k odkalování jen jí z baterie sundám a nemám zmenšený průchod různými přechody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2015 09:31 Muž RBeil [174] Re: vaaclav
Ono u nás v opavském obi neměli nic takového co by šlo přidělat na baterii místo hadice, tak jsem to pořešil takto. Navíc jak se hadicé ohýbá tak ta wc hadice se ohýba plynule, zato normální hadice by se mi zlomila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.10.2015 09:14 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RBeil
Fotka k příspěvku Proč to udělat jednoduše, když to jde tak složitě. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2015 08:34 Muž RBeil [174] Re: Ilona
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jednou jsem to namontoval na baterii u dřezu (takovou tu vytahovací) a rupla tam hadice, ona není dělaná na tlak. Dá se sundat baterie i s hadicí ze sprchy a místo ní namontovat pancéřovou hadičku na wc a na druhý konec redukce na hadici. Hadicí vodu napouštím i samospádem vypouštím.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2015 08:26 sachlj Re: Humbal89
Hmmm, my máme pračkový kohout ale pračku máme napojenu jinak. Takže na to mám trvale našroubovaný přechod za pár kaček a jen si připojuji cvaknutím hadici. Za pár kaček. Jen ta voda je ledová.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2015 08:14 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Ilona
Doporučuji odšroubovat perlator na baterii a dojít s ním do domácích potřeb příp. hobby domu. Tam ti vyberou koncovku/redukci na baterii a na hadici, mě stály ty 2 redukce asi 200 kč i když ne od gardeny jak je v předchozím odkazu. Podstatné je vědět závit na baterii a průměr hadice. A pokud to nebude samospádem tak je potřeba ještě čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 22:15 Muž Humbal89 [47] - Jížní amerika-Black waterRe: Ilona
Fotka k příspěvku Ahoj, já používám tohle, nastavec se namontuje na baterii a není nijak vidět rozdíl, na nastavec nasadím tuhle plastovou blbost, na ní napojím hadici a napouštím do akvaria přímo :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 21:33 R Muž romant [27982] Re: Ilona
Ano je, ptát se u vodáků a dávat si pozor na sladěnou teplotu, tedy tuto poznámku činím bez znalosti velikosti akvária. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 21:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Ilona
No já vypouštím vodu přímo na zahradu zahradí hadicí. Pokud není tato možnost, dá se odpoštět pomocí malého ponorného čerpadla (na některé čerpací hlavy jde nasadit hadice). Takto už ale nepůjde odkalovat.
Na baterii v kuchyni asi nebude žádný závit. Já napoštím ze sprchy. Vyšroubuju koncovku, našroubuju vypoštěcí ventil a nasadím stejnou hadici co používám na vypouštění.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 21:24 Ilona – výměna vody
Dobrý večer,
prosím existuje nšjaká vychytávka na výměnu vody abych nemusela kyblovat,tak jsem si říkala že bych odsála vodu dlouhou hadičkou přímo do dřezu a pak ten konec narazit na kuchyňskou baterii a vpustit vodu?Je to možné takto realizovat?A kde se ptát po nějaké koncovce na tu baterii,v akvaristice nebo ve vodoinstalacích?Děkuji za radu začátečnice Ilona.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2015 17:47 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dami996
Magnetické stěrky jsou nejlepší když si chceš poškrábat sklo. Na silně přisedlou řasu a na část asi 10 cm u dna je nelepší klasická škrabka se žiletkou a na zbytek jen houbička na nádobí. Na vnější stranu stačí okena a tmavší hadřík. Pozor na bílé(světlé) barvy při jejich použití se ryby lekají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2015 17:46 Muž Yirka [9118] Re: dami996
Vnější stěnu vyčistíš jakýmkoliv prostředkem na čištění skla. Klasicky Okenou. Jen musíš dávat pozor abys ji aplikovala jen na čištěnou stěnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2015 17:43 dami996 – cisteni
Dobry den
chtela bych e zeptat, jak mam vycistit vnejsi sklo akvaria, mam porizenou celou sadu nekolik sterek, chci se zeptat,to mam projizdet sterkou po skle?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2015 17:16 Muž ercan [38] Re: romant
Spíš byl jakoby černý. Že by černá řasa? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2015 14:47 R Muž romant [27982] Re: NHKG
O hromadění bordelu na jednom místě jsem nic nepsal, to mě nepodsouvej. :) To doporučení okartáčování bych udělal jenom z důvodu, abych si ověřil, zda-li se ten kořen nemá tendenci rozpadat, jinak bordel na kořenu neřeším. Jak jsem psal na píglování akvária jako celku používám dělnickou třídu v podobě okružáků, ale nikomu nebráním v tom, aby kořeny ve svých nádržích kartáčoval jak chce. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2015 14:28 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: romant
Romante, ne každému se povede vychytat proudění vody v akváriu, aby se bordel hromadil jen na jednom místě. Mi se dost hromadí bordel mimo jiné na kořeni Mopai. A ten je tak členitý, že ho krunýřovci ignorují. Při údržbě ho vždycky trochu vysaju.
@Ercan: Pokud nepoužiješ nic se zbytky mycích prostřeků (například kartáč z koupelny), tak klidně kořen očisti. Doporučuju to dělat před výměnou vody, protože při ní pak většinu toho svinčíku odsaješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2015 14:20 R Muž romant [27982] Re: ercan
Obvykle se bordýlek hromadí jenom pod kořenem, takže nevím jaké povahy je ten bordel, protože filtrace, tedy pohyb vody by to neměl dovolit, tedy to usazování. Nehnije ten kořen, nerozpadá se?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2015 14:15 radim Re: ercan
na hadici přidělej štetec a můžeš si při výměně vody hrát na podvodního archeologa :-D X-)
problém to udělá jen z estetického hlediska, pokud máš nějaké jemné rostliny na kterých bordýlek krásně vynikne
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2015 14:09 Muž ercan [38] Re: romant
Hmmm tak ani jedno nemám :-( . A může s tím být nějaký problém kromě toho zákalu? Filtr by to odsál.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2015 14:02 R Muž romant [27982] Re: ercan
Nech ho ležet a na bordýlek použij třeba dělníky okružáky a nebo měj v akváriu nějakou rybu, která kořen tzv. ocucává, jako jsou třeba krunýřovci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2015 13:59 Muž ercan [38]
Zdravím ahoj
Chci se zeptat když bych při čištění akvárka vydrhnul i kořen protože pozoruji na něm nános bordýlku mohl bych tím rybkám nějak ublížit? Kořen vyndat nejde,je přišroubován k základně zahrabané ve dně. A myslím si že když ho vydrhnu tak tím bordelem hodně zakalím vodu. Dík za vaše rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2015 22:16 Muž Amatértom [514] - Cichlidy – roztoužené neritinky
Fotka k příspěvku Zdravím, chtěl jsem se zde zeptat, zdali existuje něco, čím bych mohl utlumit neustále kladení vajíček těchto pěkných šnečků. Nedávno jsem vyndal kořen, který byl po zásahu vajíčkometu, zcela znehodnocen hromadou malých bílých teček...Dal jsem kořen nový, jednoho ze tří šneků oddělal, nicméně dnes jsem zjistil, že se zbylí dva opět činí a ten co je sám jakbysmet. Vajíčka jsou skutečně všude(přední sklo, zadní sklo, stonky kytek, teploměr). Poradíte alespoň nějakou úspěšnou techniku odstraňování ? Obyčejnou stěrkou nebo drsnější houbičkou to příliš úspěšně nejde. Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 17:10 Muž Jambore [5] - Rostliny
Souhlasím. Pravidelná výměna vody, podle potřeby odkalení, čištění filtrů i dostatečně silná filtrace, nepřekrmování atd. je nejlepší cesta k čistému akváriu. Nespoléhal bych se na nějaké přípravky. Ty řeší následek, nikoliv příčinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.03.2015 16:46 R Muž romant [27982] Re: Vagnerova25
O.K. Beru na vědomí a budu stále opakovat, že jedna slušná výměna vody týdně je lepší než obdenní používání přípravku na kvalitu vody, proti nimž nic nemám a když je třeba umím je taktéž používat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 16:42 Vagnerova25 Re: romant
Dobrý den, tak jsem se zde registrovala, určitě to bude vhodné do budoucna i pro mě samotnou, mám akvárium s rybičkami dva roky. Moc děkuji všem za cenné rady - pokud by se voda opět zhoršila, dle Vašich rad akvárko vyfotím. Momentálně se prý po používání toho přípravku Clear příbuzné voda zlepšila. Ještě jednou moc děkuji za rady a přeji Vám hezký víkend ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2015 16:01 R Muž romant [27982] Re: yupka
Údržba v podobě pravidelný týdenní výměny, optimálně 1/3 objemu vody, to je dobrá cesta ke zdravýmu akváriu. Pro přesnější určení problému by bylo vhodné se zde zaregistrovat a zřídit prezentaci předmětný nádrže, jinak to bude věštění z křišťálový koule. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2015 15:43 Muž wayn [79] Re: yupka
nastudujte si s příbuznými tohle: www.akvarijni.cz/… Najdete tam odpověď, proč se kalí voda i mnoho jiných cenný rad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2015 15:06 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: yupka
Udělejte si prezentaci s fotkami. Takhle se poradit nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2015 14:51 yupka – Akvárium - kalí se voda a je nízké PH
Dobrý den, jsem důchodkyně a prosím o radu ohledně akvária příbuzné. Je velké 120x50 cm je v něm cca 30 rybiček. Často se jí kalí voda a je nízké PH. Momentálně zkouší přípravek Clear. Nemáte prosím radu, jak to zlepšit. Moc děkuji, Vágnerová. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2015 19:14 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: Michael281
Já to taky čistim solí a kuchyňskou houbičkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2015 19:06 Muž Strojek [141] Re: Michael281
ja jsem to delal namocenym hadrem a nasypal jsem na nej kuchynskou sul a take to slo dolu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2015 19:01 JoKa Re: Michael281
Možná mě ostatní budou kamenovat, ale já na to použil namočený superjemný smirek a pohoda, šlo to samo a protože smirkový papír byl jemný a namočený, tak ani poškrábání skla se nekonalo... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2015 17:27 R Muž romant [27982] Re: Michael281
Ocet je dost slabotka, lepší a pozitivnější zkušenost mám s tou doporučovanou kys. citrónovou. Akvo otočit, na tu naznačenou hladinu nasypat trochu té kyseliny, postříknout vodou a nechat působit, za půl hoďky utřít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2015 17:24 Muž Michael281 [6] - TetryRe: Johan
Octem to taky nešlo... Dnes to vyzkouším s tou žiletkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2015 16:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Michael281
Nějakou kyselinou: octem, kys. citronovou, kys. chlorovodíkovou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2015 15:26 Fliacik Re: Michael281
Ja som sa toho zbavil fixinelou tepla voda a ziletka. Islo to ako maslo. Drzim, palce.
A to som mal ooovela horsie teda aspon podla tvojej foto usudzujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2015 14:54 Muž Michael281 [6] - Tetry – Stěny akvária
Fotka k příspěvku Dobrý den, mám více jak 3 roky nepoužívané akvárium. Je propláchlé savem a několikrát i čistou vodou. V sobotu si chci pořídit rostlinky a znovu ho založit. Ale mám problém...stěny akvária jsou špinavé (od výšky hladiny) a nevipadá to pěkně. Jak se toho zbavit??
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2014 21:52 R Muž Silent [5949] Re: TRULY
Odkalovače poháněné vzduchovacím motorkem jsou například tyto www.akva-tera.cz/… www.akva-tera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2014 21:47 Muž TRULY [164] Re: deck
aký to je, nepočul som o tom vdaka. vieš mi dať popis , resp. link?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 22

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 22642x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7045-cisteni--akva?od=201