Vodnatelnost
Děkuji za koment, mohu se zeptat co tedy doporučit? Jak často filtr čistit? A jestli mám nyní celé akvárko přeléčit, protože momentálně u žádných nějaké příznaky nevydím. Doma mám bactopur direct tak jestli tímto? A po léčení jak opět nastavit standartní údržbu (filtrovat přes aktivní uhlí)? Vím že se ptám na hodně otázek, ale nechci nikde udělat chybu a nechce se mi utrácet celé akva, některé rybky mám už dlouho a daří se jim. Jinak filtr když čistím tak neodkaluju.
K tomu co napsala kolegyně vondr001 není co dodat. Tak snad zapátrejme po té příčině. Snažíš se to řešit vodoléčbou, to je v pohodě a za to chválím, ale dělá to na mě trošku dojem že je to takový skokový opatření. To měsíční čištění filtru, pokud je opravdu třeba(jeho výkon je viditelně snížený) s sebou může, podle toho jak intenzivně je provedeno nést jeden problém v dočasným a krátkodobým možným zvýšení N látek v akváriu(při čištění filtru nikdy neodkalovat dno) a to se může na kondici ryb může neblaze projevit. Neber to jako, že to tak skutečně je, to je jenom moje úvaha z dostupných informací. Jinak moje zkušenost je taková, že když je ryby od N látek tzv. načatá, tak nemusí onemocnět hned, ale v momentě zhoršení podmínek v akváriu se jí posléze kdejakej moribundus snadněji chytá a už to jede.
Vodnatelnost je infekční. Někdy je potřeba zrušit celé akva, ryby utratit, akva vydesinfikovat a založit znovu.
Léčba je velmi problematická a možná pouze u ryb s počátečním stadiem nemoci pomocí některých antibakteriálních léčiv (antibiotika, sulfonamidy). Napadené ryby je nutné ihned izolovat a nádrž vydezinfikovat. U této nemoci bohužel platí, že je vhodnější napadené ryby šetrně utratit vzhledem k nákladné a problematické léčbě.
0 21.03.2013 08:53 Šárka – vodnatelnost u perlovek
Ahoj, připojuji novou zkušenost s vodnatelností

. Může se projevit i jako bouličky na žábrách. Jedna z perlovek rudých začala před cca. 14ti dny odtahovat jednu skřeli a za pár dnů tam byla boule. Jsem si říkala- hmmm, chudák má nádor. Tak až jí bude hůř (žrala a vesele plavala), tak utratíme. No a pak koukám- další 2 perlovky odtahují skřeli...
Tak to mi už blikl majáček, že je něco špatně, ale tipovala jsem to spíš na žaberní parazitozu

. Tak šup s nejpostiženější rybkou k vetovi (rybičky dělá dr. Mrňák v Mělníku- můžu doporučit, kdyby někdo něco), ten udělal miroskop. vyšetření, punkci a pak i pitvu, taky se tomu divil, ale je to bakteriální inf. vodnatelnost. Zježené šupiny ani nafouklá bříška se nekonají!!!
Tak ty které se mi nezdály jsou v karanténně a do obou akvárek (karantény i původního) dáváme bactopur direct. Tak držte palce, nerada bych přišla o všechny perlovky ;(
A hlavně bacha na "nádory"...
Má někdo ještě nějaký tip na léčbu???
0 20.03.2013 22:47 Sovice – co způsobuje...?

Ahoj zdravím, mám problém a nevím v čem. Zhruba před 5 týdny mi umřel čichavec medový na vodnatelnost. Akvárko pravidelně čistím, poté co mi umřel čistila jsem 2 týdnu obden jednu třetinu vody, po měsíci čistím filtr v odsáté vodě z akvárka.
Před týdnem jsem si všimla že je zase jedna rybka divná, hned jsem opět začala obden měnit jednu třetinu vody, také jsem jí dělala koupel ve vodě se solí. Bohužel dnes mi umřela. Proto prosím o radu kde můžu dělat chybu, že mi vždy ryba umře na vodnatelnost (předpokládám že to je ono). O akvárko se starám, upravila jsem krmení, jak druhy, tak množství, teplota akvárka je stálá cca. 24 stupňů. Přikládám foto (fotoaparát není moc kvalitní, akvárko není tak do zelena), tak snad někdo poradí.

Starší reakce
Z nádrže kde je by to chtělo jí co nejdřív odlovit, třeba do nějaký lahve a až se rozhodneš, jak to s ní ukončit, tak to realizovat.
0 27.02.2013 15:07
Lutien [12] Aha:( díky. mám jiný nápad zde
rybicky.net/forum/15576…
bude to dost "rychlé"?
Myslíte, že ryba vydrží do sedmi večer?? já ji nechci zabíjet, ale nechci, aby umřela v nádrži a nakazila ostatní ryby. nechala bych to na přítelovi..
Ne nepřejde, čím dýl budeš čekat tím horší to pro ni je... Žiletku z holítka a šmik..
Bohužel,Romant má pravdu.Šetrně utratit,je asi nejlepší řešení.
Použij silně perlivou vodu a šetrně jí utrať.
Edit: V akváriu kde byla postižená rybka, častěji měnit vodu.

Ahoj akvaristi,
poraďte mi, prosím, co s mou gupkou. Má podle obrázků vodnatelnost. Minulý týden rodila v samostatné zaběhlé čisté porodničce. Po době, kdy už nerodila (pár hodin) se mi zdála pořád silnější než by měla být, ale honila mladé tak jsem ji odlovila do společné nádrže. Tam ji začli honit dva samci, takže asi byla ve stresu. Včera byla zalezlá a dneska jsem zjistila že vypada takto (viz foto).
Co s ní mám dělat? Oni na ní pořád dorážejí plave u hladiny, má odchlíplé šupiny a na břiše jakoby dvě krvavé skvrnky, je tlustá, ale nezdá se mi, že by měla nějak víc vypouklé oči.. Ostatním rybám v akváriu nic není, vesele jedí a spokojeně se tváří.
Poraďte, prosím.
Starší reakce
Na vodnatelnost mám odzkoušený Entizol - je to celkem radikální, ale pomáhá.. (bacha, zabije to i nitrifikační bakterie ve filtru)Rozhodně kvůli jedné rybě nedávat do akva, ale rybu zvlášť! Tedy pokud se to u mě vyskytlo, tak to postihlo hromadu ryb (celkový kolaps akvária) v tom případě se dá Entizolem hodně zachránit (pokud se použije ihned). Dá se sehnat u veterináře a není drahý.
Z komerčních třeba Torben, podporuje to přirozenou imunitu ryb, vodu lehce zabarví do hněda(jako když barví kořen).
romant napsal: klidně přidat nějaký rašelinový výluh s huminama a tříslovinama,
To je co?A k cemu to je dobry?
Postiženou rybu odstranit, šetrně utratit, akvo lehce zasolit(pol. lžíci na 50 litrů vody), často měnit vodu, klidně přidat nějaký rašelinový výluh s huminama a tříslovinama, prostě taková normální rekonvalescenční péče. Samozřejmě že je dobrý se zaměřit na ty správný podmínky, tak aby k obdobným problémům nedocházelo.
Tu rybu dej hned z nádrže pryč, bud do jiné nádrže(pokud ji budeš léčit), nebo ji utrať. Vyměň část vody a sleduj ostatní ryby, jestli nemají také příznaky vodnatelnosti.
Ahoj
Jestliže se mi v akvarku objeví vodnatelnost je nutne nejak vydezinfikovat akva a nebo staci odstranit pouze nakazenou rybu?
Dekuji
Starší reakce
0 10.02.2013 11:47 Nikča – Vodnatelnost u betty

Tady jsou dalsi fotky

Pokud nemá zježené šupiny, ani vypouklé oči, tak bude asi jen přežranej. Dej mu 2 denní dietu a uvidíš.

Můj beťák je takovej po patentkách.

0 09.02.2013 23:16 Nikča – Vodnatelnost u betty

Potrebuji poradit
Mam 3 Betty v 20l akva ( 2 samice, 1 samce ), samecek uz ma asi 3 tydny nafoukle bricho - vypada to na vodnatelnost. Zjezene supiny ani vypoukle oci nema. V akvaristice nam rekli ze je s nim amen

. Je stale aktivni . Musim ho utracet ???

Skousela jsem do akva pridavat nejake pripravky (sera fishtamin, dajana FMC). Poradte prosím.
Starší reakce
Těch možností je opravdu hodně, stejně tak jako odpovědí, na ten dotaz, nedotaz. Univerzální rada zní, správný podmínky, odpovídající velikost akva, normální péči o něj. Bez znalosti Tvého akva sotva někdo odpoví konkrétně, tak snad udělat to čím nic neskazíš a to jsou výměny vody, ale pokud je ryby ve stádiu že "plave" břichem navrch, to bývá konečná.
0 05.01.2013 12:43 Baruša Ahoj prosím porad te mi babička mi koupila zlatou závojantku černě žíhanou ale už v pytlíku plava břichem na horu a když jsem jí dala do akvária tak jsem si všimla že má jako naježený šupiny nevíte prosím co s ní je ?
1.1
Ahoj, mám problém s agasizákem, poslední týden je nějaký apatický.. postává v rozích akvária, téměř nežere. Pak ho to zase chytne a půl dne se chová normálně.. (Vzhledově se netváří nějak špatně, ploutve, šupiny, prostě celkově vypadá zdravě). Dnes jsem pozoroval i podivné chování - naklání se z jedné strany na druhou, jakoby na levý bok a pak hned na pravý bok, dělal to asi minutu, pak zase postával. Zkoušel jsem použít Eshu 2000 a ta to nevyřešila. Pak mám ještě problém s platami, bohužel mi uhynul samec, najednou začal chřadnout, to samé samička, ta porodila a po porodu, stejné příznaky jako samec a také uhynula, teď porodila i třetí plata a začíná se chovat podobně - plave jakoby na místě a začíná chřadnout. Ostatní ryby vypadají zdravě a bez problémů.
Ještě jeden postřeh, má zrychlené dýchání, tedy alespoň podle mě.
3.1
Zdravím, tak dnes sem si všiml, že má ten agasizák trochu zježený šupiny a má relativně velké břicho (jako když se hodně nažere, problém je v tom, že minimálně týden nic neměl). Co jsem tak četl, tak mám největší podezření na vodnatelnost, nebo zánět plynového měchýře. Dal jsem ho do karantény a nakapal mu tam Eshu 2000 (6 kapek na 10l) + nějaký ten rašelinový výluh, nebo něco podobného, co mi dala jedna chovatelka kousek od nás. Nějaká rada? nebo udělal jsem něco špatně? moc šancí mu nedávám, ale naději mám pořád..
Starší reakce
To jestli je to opravdu ta nemoc jenž je v názvu tohoto vlákna, to opravdu nevím a když si o ní něco přečtěš, tak uvidíš, že rostliny podarovat můžeš. Pro svůj klid to udělej až třeba za tři nedělě co budeš více měnit vodu a žádný podobný příznaky se už neukážou.
Dik, ty prostredky pouzivam spis uz sporadicky.jako zacatecnik clovek vsechno nacte a pak zjisti, ze to funguje pekne i bez nich.budu se ridit tvyma radama a doufat. Zaclo to funguvat, rozmnozili se ancistrusy a pancernicek, rostlinky krasny tak byto byla skoda.a jeste trochu vedle tematu- da se to prenyst rostlinou? Mam vyhon s korinkama,tak bych je chtela dat kamaradce,ale abych ji to tam nezavlekla
Tu výměnu vody bych dělal pravidelně týdně, bez použití podpůrných prostředků, jak píšeš v prezentaci. Pokud se nějak viditelně nesnižuje výkon filtru, tak bych na něj nesahal a když čistit, tak ne společně s odkalováním dna, třeba týden po sobě. To jestli Tvoje ryby trpí tou obávanou vodnatelností, to je velmi těžko posoudit, pořád bych tlačil na ty podmínky v nádrži a s tím Ti intenzivnější výměny vody pomůžou.
Vymana vody tak jednou za 3 tydny cca tretinu vody, odkaluju tak pri kazdy ctvrty vymene vody a filtr menim casto tu vrchni vaticku, ktera chyta nejvetsi bordel, pak podle potreby ale vetsinou i pri vymene vody.akva mam rok a pul, zadny postupy jsem nemenila.problem byl ze zacatku se snekama, pak naka rasa, to se vyresilo samo, par sneku se objevi a ty vybiram rucne
Můžeš rozvést tu pravidelnou údržbu? Odkalování dna, čištění filtru, výměny vody atd.
Tak dneska jsem objevila i ancistruse nafouknutyho..ted uz mi nic asi nezbyva ale da se tomu nejak predejit? Udrzba je pravidelna, voda cista, zadna zmena v akva a uz jsem sipochvalovala jak to krasne funguje a vypada..
Starší reakce
S vodnatelností mám boužel svou skušenost,jednou jsem se jí pokoušel léčit u čichavce a dopadlo to tak,že asi po týdnu zmizely příznaky,rybka přestala být nafouklá,naježená a zase normálně žrala a byla aktivní,ale asi po měsíci od návratu do nádrže kde původně byla se jí to vrátilo a pak to bylo hodně rychlý.Takže můj názor je,že pokud se nejedná o nějakou drahou rybu tak asi ani nemá cenu vodnatelnost léčit.Důležitější je jí předcházet důkladnou péčí o aq a pokud už se u nějaké ryby vyskytne tak tu rybu co nejrychlej přesunout do karantény. Jinak u tebe asi půjde opravdu spíš o to stáří.
To akvárium by muselo bej bez živočichů týdny ne dny, to nic neřeší. Krupičku je nejlepší léčit ve společný nádrži. Jinak s tím zvýšením teploty i více jak na 28 stupňů, podle toho jak to daný rybky snesou a tím zasolením vody se souhlasit dá a ten vyvolaný efekt je přesně ta podpora tvorby slizu. S tím solením to ovšem nelze taktéž přehánět, protože na vyšší koncentrace soli můžou neblaze zareagovat rostliny. Bezpečná dávka je polévková lžíce na 50 litrů vody. Při samostatných koupelích v separé nádrži je možné tu dávku zvýšit na lžíci na 30 litrů vody.
0 21.05.2012 13:58 Katha85 Někde jsem četla - informace mám vypsané doma, mohu dohledat. Že krupička se dá vyléčit přelovem ryb do karanteny, osolení vody na pár hodin - tím budou mít více slizu a nezvaný host se na nich neudrží, v hlavní nádrži zvýšit teplotu na myslím 28 stupnů a dva dny ji nechat bez osádky živočichů, díky tomu krupička nebude mít hostitele a uhyne. Ale přesně na 100% si tímto tvrzením jistá nejsem, možná by jej mohli rozvést zkušení akvaristé.
Ja som takto riešil problém s krupičkou, mala ju len jediná gupka z celého akvárka a po preliečení sa jej hneď vrátila. Potom som si uvedomil ako dlho ju mám a za pár dní bolo po nej..
Tak to je velmi podstatná informace, ten věk. To vypadá, že se chystá na druhej břeh a nebude se s tím dát nic dělat.
0 20.05.2012 21:53 luky – asi vodnatelnost
Rybicce je uz asi 6 let myslite ze to muze mít souvislost ? Tu vodu zkusim vymenit vyckrat po sobe a uvidim...
Několikrát po sobě bych vyměnil vodu a když to nepomůže tak bych použil silně perlivou vodu a rybku šetrně utratil.
0 19.05.2012 21:34 luky – asi vodnatelnost
Zdravim, potreboval bych poradit, uz druhy den ma jedna z rybicek tetry cisarske nafouklejsi brisko a zda se mi ze jedno oko vypoukle, jen lezi v rohu akvarka neprima potravu a rychle dycha, poradite mi co mam delat ? nebo uz je pozde.
Starší reakce
Příště až jim budeš dávat granule, tak je nejdříve na chvilku namoč ve vodě a teprve potom jim je dávej, to nafouknutí bude značně eliminováno.

0 18.04.2012 19:50 Katha85 Tak snad začínáme splaskávat, samec neustále vypuzuje exkrementy (osobní pocit, oranžová barva) a je dost čilý a zvídavý...
Je to dost možné, dala jsem jim včera prvně granule, které to způsobují, ale zase mi přišlo, že o ně příliš nejeví zájem...
Nemohlo sa stať že mu to krmivo v bruchu bobtná/kvasí?
Ty ryby toho za tu dobu co jsou u tebe mají docela dost a preventivním používáním různých léčiv je jenom dorazíš. S tím bactopurem je to přesně jak píšeš, zlikviduje Ti nitrifikační bakterie a to potřebuješ v této fázi nejméně. Takže bych se držel té vodoléčby a nevymejšlel jiný brekule.
0 18.04.2012 09:30 Katha85 Žádný preventiny a podobný univerzální přípravky, jenom výměnu vody, několik dní nekrmit vůbec.
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 16 17
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 22648x