Vodnatelnost
0 24.01.2016 17:57 Tatetra – je to vodnatelnost?
Starší reakce
Listy mandlovníku mořského a vytamíny jsem radil právě jako podporu při zotavování se, takže teď bych to viděl, jako vhodnou dobu.
No... v akvaristike mi Bactopur predali ako jednotlivé tablety, takže som vložil dôveru v internet. Beťák bol samozrejme zvlášť. V spoločnom akváriu som mal 2 tablety 3 dni. Potom som vymenil asi polovicu vody, 2 dni filtroval cez aktívne uhlie (rada od paniej v akvaristike - je drsná, ale verím, že sa vyzná), zase vymenil vodu a pridal Nitrivec. No a na vitanínky moc nie som... Kŕmim normálne a všetci čo prežili stále zijú.
Tak som sa zamyslel a Florenu ani NaCl tam hádzať nemusím a odkalovať pokojne začnem opäť čo týždeň, ak to teda nebude rybičky moc sterilozovať. No ale s tým filtrom to je ťažký boj, pretože už po týždni fachčí tak na polovicu a labyrintky stavajú hniezda
Keby som predlžil interval jeho prepierania, tak mi tam kvôli necirkuláci pokape aj to málo nitifikačných baktérie, čo sa tam stihne zabývať. No a neviem odkiaľ si, ale mne v Brne z koútika tečie voda tvrdá (17dGH) a mierne zásaditá (7,5) :/ Pre rázbory to napr. vôbec nie je vončo...
Starší reakce
Když tak kouknu do Tvého profilu akva hned mě napadá co zlepšit :
"SERA Aquatan - 5ml pri každej výmene vody" - nemyslím že je potřeba - jde to v naprosté většině i bez něj
"TETRA ToruMin - 3ml pri každej výmene vody" - nic proti němu, naopak víme čím rašelinové výluhy prospívají rybám i prostředí
"NaCl - cca. 10g pri každej výmene vody" - s tím velmi nesouhlasím - sůl se používá na krátkodobé nebo dlouhodobější koupele - při nějakých problémech s lehkými plísněmi , počínajícími bakterkami atd - ani jedna ze tvých ryb nepotřebuje slanou vodu -tudíž toto bude spíš neprospěšné
"Mutaphi"D" pH- - podľa potreby" většina akvarijních rybek je schopna fungovat ve vodách které tečou z kohoutku nebo studny u nás - pokud nemáš ambice odchovávat ,je naprosto zbytečné vodu upravovat nějakými chemikáliemi podobného typu - většinou s tou vodou ani moc nehnou - naopak rybám se ty všechny chemikálie dohromady líbit nebudou
"odkalovanie + výmena 1/3 vody v dvojtýždňových intervaloch" - častější výměnou vody -jak se zde i doporučuje - 1x týdně 1/3 zkvalitníš prostředí ve které ryby žijí - takže oblíbená věta Romanta -větráním ke zdraví akvária
"čistenie filtra obtýždeň mimo výmenu vody" - filtr se nečistí každých 14 dní , ale až znatelně klesne jeho průtok - neustálým praním filtračních médií vypláchneš taky užitečné bakterie , které odbourávají nežádoucí N látky , tím je vlastně akvárium v neustálém "záběhu" a nikdy se takto nenastolí rovnováhy a pořád budou N látky v koncentracích jaké rybám škodí
Když tohle všechno shrneš dohromady , není divu že se Tvým rybkám moc nedaří , neber to jako kritiku ale jako podnět k tomu co zlepšit - nebo dělat jinak .
pokud Ti nějaké souvislosti které se v akváriu dějí , nejsou jasné , tady -
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky najdeš odpovědi - jistě i spousta zdejších rádo poradí v příslušném tématu ,
ať se daří
Tak jasně, že jsou načatý, ono totiž ten direct značně zahejbal s kvalitou vody, tedy vymlátil část nitrifikačních bakterií, proto jsem jednoznačně psal o separé a vyslovil jsem domněnku, že toto bude vhodné udělat i ve společný nádrži. Předpokládám, že jsi před použitím nastudoval příbalový leták. Teď měň denně min. 1/3 objemu vody, vodu můžeš lehce zasolit(jednou, pol. lžíce na 50 litrů, rozpustit, nalít), společně s výměnama přidat listy mandlovníku mořského, do krmení vitamíny, třeba fishtamin, nakapat na krmení před podáváním a toto posléze skrmovat. Jednorázově se dá použít přípravek toxivec, dokáže navázat škodlivý N látky a to vcelku efektivně, nezaměňovat s výměnou vody, tu provádět vždy.
Lék existuje, je jím prevence. Zamyslela bych se nad osádkou, zdrojem ryb, údržbou, filtrací a ekosystémem jako takovým, protože podle nemocných ryb děláš určitě něco hodně špatně.
No Bactopuroval som ako sa len dalo, ale bojovník pošiel po troch dňoch na samotke, a tiež mi, z neznámich príčin - žeby ATB (?), odplávali dvaja pancierníčkovia. Dosť ma štve, že v 21. storočí neexistuje poriadny liek na túto chorobu. Hrošie je už asi to, že sa rázborky rozhodli mať po liečbe plesnivé plutvy, alebo čo. Nechápem
Starší reakce
Ano, u toho beťáka to skutečně vypadá na vodnatelnost, izolovat a když něco zkoušet, tak bactopur direct a to si myslím, že bude nutné udělat i v nádrži, kde k těm problémům dochází. Na druhou stranu nejsem věštěc a počkal bych si na názory dalších diskutujících.
Starší reakce
To budou asi mít všechny, protože všechny vypadají podobně
Ty razbory vypadají podobně - sice ne tak moc, ale břicha mají. Děkuji, řešit to nebudu
Vážně nevypadá marodně. Spíše bude zaplněná (jikry).
Nikdo opravdu netuší, jestli tohle mám řešit či nikoliv?
Tomason napsal: Zdravím odborníky na vše
mám v akváriu tetry Darienské, razbory klinoskvrnné a už několik měsíců (téměř od nákupu) jsou trochu tlustší, než bych očekával. Fotka zde: rybicky.net/fotogalerie.php… Nevím, jestli se jedná o vodnatelnost, protože žijí, plavou, žerou normálně, šupiny neodstávají, ale normálně asi nevypadají. Myslel jsem, že u vodnatelnosti ryba po čase umírá. Nenapadá někoho, čím to může být? ano má už svoj vek, ale to je v poho
, tie šupiny sa mi zle fotia.... vizerá ako ježko a má veľmi škaredé lisé miesta bez šupín, aj podliatiny. Je baculka aj bez toho, ale teraz je extrémne nafúknutá už cca 2 týždne...
Ešte doplním, jej pôvodná farba je bledomodrá až svetlo modrá (viď chvost), nie biela ako je teraz keď má šupiny postavené.
No... nevím z té fotky... ale takhle vypadá velké množství starých samic se zatvrdlými jikrami.... A vesele si žijí se svým "pupíkem", samci si na nich "lámou zuby", až pak přijde nějaký důrazný pašalík, otevře samici bokem, vysype ji a je po ní... To jsou mé vlastní zážitky...
Vodnatelnost je spíše než specifické onemocnění širší pojem zahrnující nákazy vícero druhy bakterií mezi nimi je i Aeromonas. Jakmile je ryba nateklá a odstávají šupiny tak přípravky jako je eSHa 2000 nezaberou. Navíc tyto přípravky nepostihují nákazu uvnitř těla, ale pouze vnější problémy.
0 08.09.2015 21:30 eur Mam rovnaky problem u jednej samice betty. Napokon som vykoumala, ze to nie je vodnatelnost, ale bakterijna infekcia aeromonas, ktora je prenosna aj na cloveka. A teraz mam dilemu nechat a liecit alebo ukoncit jej trapenie. Zakupila som eSHa 2000, ale veru nebadam zlepsenie ani 5. den.. Zacala sa mi jezit aj gubka, ale bolo to pociatocne stadium a pekne sa znova popravila. Tak veru neviem, neviem. Problemy sa zacali prejavovat po tom ako som prestala kazdy tyzden odkalovat akvarko.
Este dodam symtomy.... nafuknuta, zjezene supiny, ktore miestami vypadavaju a ostavaju rany, miestami ma podkozne podliatiny, zdrzuje sa prevazne na dne akvaria, oci ma normalne, nezerie.
Jasné možné to klidně je. Akvo neni úplně nové. Bylo odkoupeno i s rybkama. Takže v pohodě být nemusí.
No, jestli tim trpi jen par rybek a ostatni jsou na pohled zdrave, tak si myslim, ze by stacilo separovat ty nemocne a ostatni dukladne pozorovat. Kazda rybka ma svuj imunitni system ktery ledacos zvladne. Rybky ale musi byt v kondici, takze jestli mas v akvarku dobre podminky a budes provadet vodolecbu, tak i pres to, ze by nemoc byla vysoce infekcni, by to rybky mohly prezit, ale chce to pozorovat, pozorovat a pozorovat a pak kdyztak pri zhorseni aplikovat leciva. Tot muj nazor, ale nejsem odbornik, tak to ber s rezervou
Ono je to vždycky vošajtlich, dělat nějaký rychlo závěr, klidně ta ryba mohla bejt načatá, klidně nějakým dočasným pobytem v horších podmínkách(netvrdím že u tebe) a u tebe došlo ke zhoupnutí vody, třeba jednou, dvakrát a už to jede. Ovšem to co píšu, neber prosím jako jistotu, já jenom uvažuji nahlas.
Tak prostředí může být ještě nevyvážené,akvo mám teprve dva měsíce. Odkaluju každý týden (možná je to moc) mám ale asi docela přerybněno ještěa měním 1/3 vody.
Na vodnatelnost platí kvalita prostředí, přes to vlak nejede, hygiena, pravidelný výměny vody.
Vodnatelnost se většinou epidemicky nešíří. Ve spoustě nádrží jsou bakterie způsobující tato onemocnění přítomny, ale díky kvalitnímu prostředí se nemoc nemusí nikdy objevit. U některých jedinců ale stačí stres, ať už z přelovení nebo zhoršující se podmínky v nádrži, a nemoc v různé intenzitě propuká.
Já se toho nebojím.
Tedy abych nebyl za blázna(a nebo možná raději jo), já si to musím odzkoušet na vlastní kůži a na odpálenou nitrifikaci máme svoje, vždyť víííš, jeden tady furt lidem cpe do hlavy vodoléčbu.
No když to budu brát z hlediska jestli se vyplatí ta léčba,tak určitě nevyplatí. Ale když rybku vyhodím tak tím neřeším příčinu choroby. A ta zůstane v akvu nebo se pletu? A bude se mě to šířit dál.
To bych nedělal. Odpálíš si nitrifikaci. Všechny tyhle léky co obsahují nifurpirinol by se měli používat raději v separaci. Tedy pokud není nádrž promořená nemocí.
Ten Furanol už jsem měl možnost testnout, ale přistupuji k tomu jako k directu, na jistotu separé, ale chtěl bych to otestovat i ve společenským.
Byť to nezní hezky, ale u ryby "za pár korun" se opravdu, pokud k tomu jedinci nemá člověk extra citovou vazbu, nevyplatí to léčivo kupovat. Tady je lepší to rybě ukrátit. Ještě dodatek k léčivům. Kromě asi nejlepšího sera Baktopur direct docela dobře fungují Aqua Furan nebo JBL Furanol.
Jsem rád Honzo, že jsi se zapojil. Tak tedy já bych to řešil stejně, kdybych ten direct doma měl, jinak bych zavolal číí číí. Tak to bych udělal já, ten co ryby "léčí" způsobem, který se ne všem líbí, ale já jsem sedlák a máme doma jenom sůl.
Mně se to jeví jako počínající vodnatelnost s mírným sekundárním zaplísněním. Rozhodně bych rybu minimálně přelovil do prvotřídní vody a nejlépe se pokusil zaléčit sera Bactopur direct. Jiná věc je nakolik je to ekonomické. I když já osobně bych se o léčbu alespoň pokusil.
Nechci vynášet unáhlený soudy, chtělo by to aby se zapojil někdo další.
Ještě sem ji blejsknul
Hmm, tak tady bych si jistej nebyl a to ničím, tedy nevylučuji ani tu možnost vodnatelnosti, ale na druhu stranu je tady celá řada dalších chorob jimiž může být ryba zasažena, tu bych odlovil určitě.
Tady je ještě ta druhá rybka. A ještě bych dodal že když už plave tak musí mrskat úplně celým tělem. Moc ti děkuji za tvou pomoc
Jseš to ty, kdo ryby vidí nejlépe. Doporučuji pohledat fotky toho oodinia, porovnat a s větší určitostí to diagnostikovat.
Ano ten šedý nádech by tam byl,hlavně u kořene ocasu.
Tak vodnatelnost bych po těch fotkách vyloučil, ale co bych si tipnul(to zdůrazňuji) je oodinium, tedy pokud vypadá ryby jako posypaná hrubou moukou, mohlo by být, v určitým úhlu pohledu je vidět takovej našedlej nádech.
Když ani neodhaduji oč by se mohlo jednat, nemůžu dávat rady jestli se "to" může roznést po celé osádce a právě proto jsem radil, tu separaci.
A můž se to roznést po celé osádce akva? Mám tam ještě neonky obecné a červené,tetry průsvitné,pancéřníky kropenaté a čichavce perleťové.
Potom je rada jednoduchá, odlovit a separovat.
Bohužel ji teď nevyfotím,je schovaná pod kořenem a odtud ji budu těžko dolovat
Fotku, jinak je to věštírna.
Zdravím odborníky na vše
mám v akváriu tetry Darienské, razbory klinoskvrnné a už několik měsíců (téměř od nákupu) jsou trochu tlustší, než bych očekával. Fotka zde:
rybicky.net/fotogalerie.php… Nevím, jestli se jedná o vodnatelnost, protože žijí, plavou, žerou normálně, šupiny neodstávají, ale normálně asi nevypadají. Myslel jsem, že u vodnatelnosti ryba po čase umírá. Nenapadá někoho, čím to může být?
Starší reakce
Špatné podmínky v "akváriu" rybu dovedly do stádia, kdy ji dle mého názoru už není pomoci. Volila bych šetrné utracení.
A do budoucna, pokud bys stále chtěla chovat bettu, bych doporučila akvárium s objemem 20 l, nějaký menší filtřík, spousty rostlinek a ještě před tím vším pročtení několika článků pro začátečníky.
0 15.07.2015 00:58 Aneta – Beta Bojovnice-Vodnatelnost
Starší reakce
Tak ono je to teorie tak trochu všechno, tedy do té doby, než uhynulou rybu pošleš na veterinární rozbor, kde ti bude přesně odpovězeno, na jaký moribundus trpěla. Dá se to zrealizovat přes veterináře. My, co se zde víe angažujeme ve vláknech o nemocích máme část z toho co radíme ze svých zkušeností, ale část je v těch radách střelba od boku a ony příznaky nemusí vždy přesně sedět, toť moje zkušenost jak s nemocema, tak s radama jak na ně.
www.akvarijni.cz/…
Potvrzuje to to, co říkal Designer. Mě třeba jedna ryba chcípla s příznaky vodnatelnosti a žádná jiná ji do hrobu nenásledovala.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 16 17
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 22513x