Mečovka - rozmnožování, odchov
0 16.11.2010 15:27 0 – Re: Deathbull
Mečovek typu zelená je víc vzájemně se lišících forem v probarvenosti i fyzické zdatnosti.
A to nejen v akvarijních chovech, ale též u divokých od sebe vzdálených lokálních populací.
Začátkem tohoto roku dovezli známí popularizátoři akvaristiky přírodní X. helleri z přímého odchytu, ale nezajímal jsem se zatím o detaily, tak nevím jak její chov v zajetí dopadl a pokračuje .
Sám mám dva kmeny a z letošního odchovu jsem na akva akci nabídl necelých šedesát kusů jiným zájemcům vzrůstově menší 'plemeno' s deltovitě protaženou hřbetní ploutví a několika příčnými proužky na bocích - mladí jedinci jsou vidět na fotce, kresba a barva je výraznější, až u starších ryb.
Nabízené ryby byly během hodiny rozebrány a nyní na prodej nemám. Chovám je několik let.
Druhý kmen je v těle mohutnější a má kresbu jen v podobě úzkých podélných červeně zbarvených linek. Tyto k prodeji nemám zatím vůbec namnožené . Nejsem 'velkovýrobce', nemám k tomu dostatek nádrží a "dělám" jen z každého trochu, když se zadaří.
Fotku těch druhých zelených mečovek k porovnání přihodím taky.
Starší reakce
X. kalmani - to je echt přírodní forma
Tu mám
Jak jsem se dnes presvedcil, priroda se mnohdy postara sama. Nadrz plna predatoru, tam prece nemuze nic (mysleno poter) prezit... a muze! Dnes koukam jak puk, mezi kameny si neco ozobava neceleho puldruha centimetru velka Koralova plata. Proboha, jak to mohla prezit!? A jak jsem si mohl nevsimnout, vzdyt pozoruji akvarko kazdou chvili! A pak jsem pochopil, kdyz zaplula do me milovane Ludwigia repens. Ona je silene cervena, jenze listecky te rostliny k tomu nemaji daleko, a dole je pekne husta. Dokonce i Tetra cisarska, sikmo zavesena k odpocinku, ktere ta cudla proplavala primo pred cumakem, uz neusoudila, ze je treba to sezrat... Mno preji ji hodne stesti, necham to na prirode
.
Nadhera! A genetika opet neselhala, vidim cervene i zelene, a u obojich s ocasem cernym i v barve. A samcovy pruhy jsou jasne. Tohle je super vysledek, mely by to videt deti (mnohdy i dospeli), ktere se uci o genetice (pokud se o ni jeste vubec uci, aby to nebylo proti nejakemu presvedceni a nekomu se nahodou nejak neublizilo). No ale to jsem odbocil, pane kolego, moc hezke, libi se mi to.
mno jo
mi to nedošlo, taky bych ji rád někde sehnal, mám jen světlou s červeným pruhem
jak vůbec vypadá ta přírodní forma?
a tato samice
byl to tento samec
Ahoj,trochu se zabývám křížením a takhle to dopadlo
0 12.11.2010 10:54 robin ne mam speciálni porodnicku 1l jak dlouho muzze vydrzet?
To je málo. To ji rovnou dej do sáčku od mléka a bude to stejné. Není to doufám petka?
0 12.11.2010 10:36 robin ale já mám jen plastovou 1l
Může tam být dlouho. Znám lidi, co dělají mladé na krmení a samici mají jenom v porodně.
Přirozené to pro ni není, ale když to nebude vyloženě nijak těsné aqa, tak ju tam nech, dokut neporodí.
0 12.11.2010 10:24 robin jak dlouho může být samice v odchovně? chtěl bych malý ,ale zároveň nechci přijít o samici
Starší reakce
0 04.11.2010 22:34 0 – Re: Darry
Až dnes mohu odpovědět .
Momentálně filtraci nemám zavedenou . Vzduchovací kamínek u ohřívače vodu teplotně mísí a okysličuje a radikální totální výměna vody při opatrném krmení a nevysoké teplotě v intervalu minimálně dvakrát - třikrát v týdnu ochrání rybky před jedy a nemocemi.
Mýty o nutné nezbytné přítomnosti nitrifikačních bakterií netřeba řešit, protože ryby potřebují hlavně čistou vodu a přiměřenou míru nitrifikace využívají leda k tomu účelu použité rostliny, které se mohou vkládat do odchoven volně plovoucí nebo zasazené v nádobkách, jenž se při čištění vyndají a pak zpět vloží.
Můj postup: připravím si 12 - 48h odstátou vodu, na jeden den či noc vypnu topení, pak z nádrže vše neživé vyberu, odčerpám část vody, ryby odlovím nebo do ponořené síťky sleju a vypustím je do vědra s novou odstátou temperovanou vodou, nádrž vypláchnu, naleju připravenou čistou odstátou vodu, vleju rybky z vědra, vrátím vše ostatní vybrané - ohřívač, vzduchování, rostliny a zapnu topení.
Filtraci možno řešit přes kombinaci písek, aktivní uhlí a zeolit s obměnou a regenerací těchto komponentů - taky je s tím práce a finanční vydání.
U těch molitanových filtračních hmot existuje víc rozdílných typů a provedení a pro doporučení, kterou "houbu" použít, bych musel mít porovnávací názorné foto.
Podrobný postup jsem měl již dříve napsaný a pak nepozorností se mi smazal při kliknutí na zpětnou modrou šipku bez označení portálu s poslouchanou muzikou
. Zkráceně jsem pár vět opět napsal a nyní už víc informací poskytnout nemůžu. 0.
0 02.11.2010 13:33 Darry – Re: 0
Vzdy jsem se snazil krmit tolik, aby to snedli vzdy jsem daval jen opravdu minimalne a dial jsem se zda to pozerou. A coim teda provadite filtraci? Doporuceny postup chovu, teda abych se vsemu vyvaroval je jaky? Menit celou vodu, davat vodu jen z velkeho akvaria, casto odkalovat...??? Dneska jsem si zkousel foukat na rty tim vzduchem z pudy a musim rict, ze ten vzduch je opravdu studeny.
0 02.11.2010 12:46 roper [10] - Cichlidy 0 02.11.2010 12:00 0 – Re: Darry
Takže to může být nepřiměřeným - nadměrným krmením, které rybkami hned nespotřebované během krátké doby plesniví, aniž by to bylo výrazně poznat a plísněmi produkované toxiny i bez přímého požití společně s produkovanými metabolity rybek, velmi účinně potěr hubí. Je to nejrozšířenější příčina hynutí, navíc umocněna malým prostorem.
Ideální je alespoň částečné odkrmení menšími dávkami živého krmiva za přítomnosti krevetek nebo plžů ( pískořky, okružáci, marisy ) a mít v nádržce i rostliny, třeba jen řasy, nebo okřehky na hladině, když chováme marisu, kterážto je sama hodně citlivá na ' zkaženou ' vodu. A nutnu často odkalovat dno, nemění-li se všechna voda v chovné nádrži !
Ohledně bublifuku - starší opotřebovaný a hlavně detritem zanesený molitan může být nebezpečný. Po svých zkušenostech, už tento typ filtrace raději nepoužívám.
0 02.11.2010 10:51 Darry – Re: Haimdol
Molitan jsem koupil original, myslim teda ten bublifuk i s molitanem. Mel jsem tam ryby, kdyz jsem je donesl a nebyl problem, spis bych povazoval za mozne ten studeny vzduch z pudy. Ale me pripadne ze spis chytnou nejakou plisen :( Krmivo mam tetramin a artemie, takove ty drcenena prasek.
Ovesné vločky obsahují veliké množství různých bílkovin a tuků čímž extrémně kazí vodu. Navíc nespotřebované fungují jako živná půda pro plísně a bakterie. Při dnešních možnostech výběru různých krmiv bych je nepoužil. Proto asi ten Sidův vyjevený výraz
.
0 02.11.2010 08:44 Falcon – Re: Sid
měl jsem na mysli drcené ov.vločky...
ten filtr, molitan, to je originální, nebo vyrobený podomácku???
... loni jsem dokonce na burze koupil kus molitanu (černý) na filtr, když běžel tak 4 hodiny, ryby začli být malátné a polehávat na dně..... nechápal jsem co se děje.... pokud jsem ryby dal do jiné nádrže, kde tento molitan nebyl, jejich stav se rychle zlepšil....
... molitan letěl a místo něj jsem později koupil molitan, ten modrý a od tý doby je vše v pohodě...
...když jsem krmil ovesnými vločkami...
0 01.11.2010 21:58 Falcon – Re: Darry
mě takhle umíraly,když jsem krmil ovesnými vločkami,za den az dva bylo dno jak penicilin...
0 01.11.2010 18:02 Darry – Re: 0
Jestli se me to stane jeste tak se to pokusim vyfotit, ale ty mlade proste vydrzi tak den, max dva a pak postupne vsechny odejdou, zustanou lezet na zemi uplne bile a zemrou vetsinou pres noc, pres den je vse ok, ale pak prijdu rano a jsou mrtve, tomu prave nerozumim.
0 01.11.2010 17:47 0 – Re: Darry
Měním úplně všechnu vodu a pak zapnu ohřívání a rybky jsou OK. Když člověk nevidí konkrétní stav, tak těžko zjistí příčinu úmrtí.
Na fotce je vidět, jak rychle se znehodnocuje krátce po výměně voda u ryb v nádržce bez rostlin.
Taky bych si myslel, ze ten vzduch nejde tak rychle, ze by se na 6m hadicky neohral, ale nac spekulovat, nech si to fouknout misto do sutriku na rty a uvidis, jestli to je teple ci studene. A nebo to nech bublat ve sklenici vody s pokojovou teplotou aspon hodku a pak zmer teplotu, jestli se voda ochladi oproti pokojove teplote. Kdyby to byli Cichavci, tak bych si myslel, ze se nadechovali studeneho vzduchu nad hladinou, ale ze by se voda na miste vzduchovani tak chladila, ty ji ohrivas, a vznikaly by proudy studene vody v teple, az by to zabijelo ryby... no fakt nevim, to uz je nejak moc konspiracni teorie.
0 01.11.2010 17:09 Darry – Re: Designer
Aha tak to me nenapadlo, vzduch tam urcite bude studenejsi na pude a to hodne, ale jde to asi 6 metry silikonovou trubickou pres cely pokoj (na pude je asi 1m trubicky), takze si myslim, ze se to ohreje na pokojovou, protoze trubka bude urcite zahrata v pokoji a topim jim tam, tak nevim.
No pise ze: >>nemame zateplenou pudu<<, takze ten vzduch studenejsi asi bude.
není na té půdě náhodou jiná teplota? Pak máš rozdíl mezi teplotou vody a teplotou vzduch a může být problém.
0 31.10.2010 23:22 Darry – Re: Darry
Myslim plisen z pudy skrz ten vzduch, akvaria mam v pokoji.
0 31.10.2010 23:21 Darry – Re: 0
Ne ne nekouri se nikde vubec, vse mam nove mam akvarium asi 4 mesice stare, tak jsem si nasel zalibu, ze si neco vypestuju, tak jsem si zridil i chovne akva atd... ale v tomhle se mi zatim moc nedari, poter co mam nechany ve velkem akvu zatim preziva bez problemu, tam by asi uz davno posel, proste ryby jsou rano mrtve a uplne bile, leda ze by se tam dostavala naka plisen s te pudy, muzu to zkusit premistit jinam, ale tohle nevim zda se da povazovat za relevantni. Jak s tou vodou davat vzdy s velkeho akvaria, nemuze se davat odstata? Vymenit vzdy vsechnu vodu?
0 31.10.2010 23:04 0 – Re: Darry
Kouří se ( cigarety ) v oné místnosti ? Co ten bublifuk, je starý ? Teplotou to není, u mých potěrů nechávám před výměnou vody klesnout teplotu na 14 - 13°C bez rozdílu druhu, ale je fakt, že moje populace jsou na toto kolísání víc adaptované . Bez příčiny ovšem Tvůj potěr nehyne. Dnes, už nic nenapíšu.
0 31.10.2010 15:41 Darry – Re: Designer
To uz jsem taky zkousel po prvnim, kdy me vymreli ty prvni rybky jsem to vydezinfikoval savem, dal novy filtr, opravdu ja sam ani v akvaristice tomu nerozumi co se tam deje. Vzduchovaci motorek mam dany na pude, to me ted jedine napada, ze by se tam z pudy dostavala nejaka plisen, nemame zateplenou pudu, ale obyc jen strecha,to by bylo mozna mozne, ale to neberu jako pravdepodobne. Akvaria jsou cirka 5m od sebe, velke 150l mam u stolu, kde travim vetsinu casu a ty dalsi mam na stene zavesene, nevim proste co se tam deje...
Pokusil bych se eliminovat vsechny mozne priciny i ohledne nejake nakazy. 10l akvarko bych kopletne vydesinfikoval, treba savem, vcetne vseho v nem. I biofiltr bych obetoval, a vydesinfikoval take a vypral jak to jde, nebo vzal uplne novy, aby nebyla zadna sance, ze v nem cokoli zustalo. Pak bych to akvarko napustil vodou z toho velkeho a vodu zkusil menit stylem z velkeho do maleho. Tohle uz vypada jako opravdova zahada, ale kdyz se nemaji rybicky cim nakazit, a i voda bude stejna jako v tom velkem akvariu, nemuze se to prece dit. Jeste mne napada ohledne vzduchovani, zda nemas doma neco, co by mohlo do toho akvarka prave to vzduchovani prinaset, v extremnim pripade nejaky prostredek proti hmyzu ve vzduchu, nejaky sileny osvezovac vzduchu atp. Ve velkem objemu vody by se to treba nemuselo az tak moc projevit... ale to uz zni divne, ze? Jsou ta akvaria blizko sebe? Ze by tohle bylo jen v jedne mistnosti a druhe akvarko bylo v jine?
0 31.10.2010 13:19 Darry – Re: Designer
Samozrejme tam mam topitko udrzuju stejnou teplotu kolem 25 stupnu jak ve velkem tak v tom malem je me jasny ze teplotni sok a nizka teplota by byl znacny. Teplota je tam porad stejna topitko jede nepretrzite. Mam tam i bio filtr a opravdu se o to staram, proto nechapu co se deje.
V tom 10l akvarku se Ti silene meni teplota, nebo je vubec prilis nizka, mas tam nejake topitko a kolik je teplota v mistnosti s akvarkem (ve dne a v noci, nezminujes se o tom)? Velke akvarko uz z principu lepe drzi teplotu (nekolisa tolik) i bez topitka. Napis nam prosim, jak je to s teplotou v tom velkem a v tom malem akvarku a to v prubehu dne a noci (nebo staci i jen vecer a rano). Myslim si, ze to je cely problem, protoze zminujes ledacos, ale ne teplotu vody
.
Tak tam dej i tu porodničku pokud se vleze.Nebo tam dej rošt.Já samici jen odlovím a i tak tam zůstane dost rybek abych nevěděl co s nima.Přendávat potěr je problém.I když dáš vodu z akvaria.Nová elementka bez N bakterií a stará voda?A nová odstátá u mě funguje jako poprava.
0 31.10.2010 10:27 Darry – Re: leontin
No ale ona jich hodne pozere kdyz ji nenecham v porodnicce, ted je mam v takove te itkove porodnicce ve velkem akvarku uz asi 7 den a zatim absolutne bez problemu, kdybych je prendal do toho maleho tak verim tomu ze by zase umreli, nevim co tam delam spatne, vodu menim, vzduchuju, krmim, ale proste v tom male se me vzdy stalo ze umreli, ja si to logicky nedokazu vysvetlit
Nenechávej je třít v porodničce,ale rovnou v tom 10l akvárku.Polovinu vody dej z akvaria a druhou přilij odstátou.Měň pak jen asi třetinu vody a ne každý den.
0 31.10.2010 09:33 Darry – Re: Deathbull
No ono jde take o to, ze je jedno zda tam dam 60, nebo 5 pokazde to udela to stejne jak jsem psal. Je mi jasne ze na 60kusu je to malo mam na to vetsi akvarko, ale nevim proc to udela i kdyz tam dam 5 kusu, vzdy to dopadne stejne, ze prvne umre jedna lezi rano bila na zemi, druhy den jich umre vic, vzdy pravidelne vecer menim vodu a odsaju zbytky ze dna, nevim co delam spatne, zda vymenit celou vodu (v tom pripade jakou, davam bud s akvaria nebo odstatou). Jak moc nachylny je poter na hodnotu pH atd... Děkuji za odpoved.
Jsem zvědavý co bude za nádobu příště, ale je vidět že jedete tedy skutečně ve velkém a nadoraz, klobouk dolu.
0 30.10.2010 21:52 0 – Re: Darry
Tu vodu nutno vyměnit všechnu a ne jen část, když v deseti litrech je 60ks potěru ! Tolik mladých pohromadě mám v padesáti litrech a neudělám-li častou výměnu celého obsahu, tak rybičky jdou k "čertu" !
Přidat reakci
1 ...... [33] ...... 45 46
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 46402x