Jaké topítko?
Johane, rozumnému člověku dojde to co jsi napsal. Ono ale asi bude rozdíl topit v 1000l akva 50W topítkem a vytápět ho měsíc a nebo tam dát topení o výkonu 400W. Šlo mi o to, co by bylo "optimální" pro různé nádrže.
Filipsi : Aspoň někdo se projevil inteligentně a pochopil mě
Ten článek vypadá velmi zajímavě a asi popisuje to co jsem myslel aspoň dle té tabulky. V klidu si ho přečtu a prostuduju. Díky moc
Neco jako takove "tabulky" samozrejme je, vytvorene jako rozumne odhady tepelnych ztrat prumerneho akva dane velikosti pri podmince pozadovaneho rozdilu teplot. Vlhkost vzduchu, proudeni ... atd, opet brane jako prumer. Da se z toho rozumne vychazet pri navrhu topeni, aby clovek nemel rybi polivku ani kdyz odejde termostat.
Urcite jsou k dohledani ve stare akva literature, nebo se da vytvorit pocitanim tepelnych ztrat akva s urcitou tl. a plochou skla (kdysi jsem sem daval link na podobny online "vypocet" (kvalifikovany odhad).
Na netu jsem neco podobneho videl tady:
www.akvarista.cz/…
Problem dnes je v nesehnatelnosti topitek s termostatem s opravdu malym vykonem do miniakva, tam asi jinou moznost nez 25W bez bastleni mit nebudes.
Jestli dáte do 100 l nádrže topítko o příkonu 50W nebo 300 W je většinou jedno. Jen je potíž, když odejte termostat. U 50 W topítka na to třeba ani nepřijdete, kdežto u 300 W už můžete mít polívku.
Na tohle fakt tabulky potřeba nejsou. Pokud si myslíte opak, nic vám nebrání nějakou vytvořit.
A kdyby se to vztáhlo k průměrné pokojové teplotě uváděnou tabulkama což je rozmezí 18-24, čili "konstatně" 21°C tak si myslím, že by to zas až tak těžké být nemuselo udělat nějakou orientační tabulku. Teplotní vodivost vody je při různých teplotách sice rozdílná, ale taky známá. Na vzorce by to asi byla složitější tabulka, ale šlo by to. Já vím, jsem padlej na hlavu s těma tabulkama, ale excel v práci používám celkem často
No, byl to jenom takovej dotaz/návrh jestli by se to udělat dalo, takže jako bych nic neřekl kluci jo
Co se ekonomičnosti týče, tak to rozebírat moc nechci, to mi moc neříká.
Tak jak píše Johan a navíc, to by asi nebylo ekonomicky dobré topení.
To dost dobře neleze, protože záleží na rozdílu teplot mezi teplotou v místnosti a požadovanou teplotou v akváriu.
No právě. Rozměry jsou celkem limitující. Eventuelně by se dalo třeba položit, ještě budu muset poměřit. Taky chci zkusit jak moc by stačila jenom ta žárovka. Na kolik vytopí a jak moc klsne teplota přes noc.
Mě teď tak napadá. Jak je u kytek uvedené potřebně množství světla W/l a že každé kvítko to má jinak, nejsou taky nějaké doporučené watáže topení pro různé velikosti nádrží s rozmězím teplot?
Např.: 100l/22-24°C/100W
100l/24-26°C/120W
...atd?
Menší než 25W se myslím nevyrábějí. Takže volby je jasná. Ono malé akvárium má daleko menší tepelnou setrvačnost a tak je tam často topítko potřebnější než u větší nádrže. U takto malé nádrže je však dle rozměrů třeba vše domyslet a vybrat takové, aby se do ní vešlo.
Jo, jo obytná. Občas zatopím počítačem když něco hraju. A co do té malé 20l potvory? Ta samá místnost a osvětlení bude 40W žárovka. Dodělám to trochu pro krevetky a přesunuje je tam, místo té koule kde teď jsou.
Pokud se akvárium nachází v obytné místnosti, klidně bude stačit 75-100W. Cena je skoro stejná. Topítka Atman jsou spolehlivá.
Osobně mi stačí teplota 18-20°C jinak v pokoji mi teplota nepřeleze v zimě přes 22°C Svítím 13 hodin denně 2x18W trubicema. Topení jsem od páteční výměny vody neviděl topit (doutnavka). Tak si myslím že buď odešlo jak jsem s ním omylem pohnut a ťuknul do lávy nebo se rozhodil termostat. Musím odzkoušet. Jinak bych teplotu chtěl držet kolem cca 25°C jak byly ryby zvyklé.
Záleží na tom, jakou minimální teplotu můžeš mít v místnosti s akva. U nás v obýváku neklesá teplota pod 21 °C a tak mi na 112 l akva stačí 12 hod. denně svítit 36 W (topítko na podzim odešlo, nové jsem nekupoval). V loňské zimě teplota vody neklesala pod 22,5 °C.
Edit: dost tepla asi zadrží i plastový kryt
Čau. V akvárku nové akva mi zřejmě odešlo topení (teplota 22°C proti "standardním" cca 25°C, ještě ale musím vyzkoušet na studené vodě). Tak se chci zeptat, jaká watáž by byla vhodná na takovéto akvárko. Jestli ho budu kupovat u Rataje, tak má jenom Atmany, jinak se můžu podívat i jinde, ale výběr asi nebude moc velký. Pak ještě plánuju jedno topení pokud nebude stačit 40W žárovka na malé akvárko co bylo jako porodnička. Nově bude pro krevetky. Objem max 20 litrů a možná i to je moc. Tam jaká watáž?
Starší reakce
To se mi taky nepozdává.
Celkem mi tam to topítko vadit nebude. Asi zůstanu u dvou dvoustovek...
Dík, ale zřejmě tudy cesta nevede.
A co takhle topný kabel ve dně?
Tak to vypadá, že to do Vánoc nepořeším
S tím filtrem jsem byl už u dvou typů a ...všechno jinak
....můžu hledat dál.
Ale dyk je to docela zábava
A nějakej typ na ten thermofiltr by nebyl?
Jestli chystáte terčovce do takové nádrže, spíš než nad topítky bych přemýšlel nad termofiltrem od Eheimu-mnohem lépe se Vám bude promíchávat voda, zmizí část techniky z akvária...A zároveň tím vyřešíte i otázku kvalitní filtrace-u takového rozměru akvária s plánovanou osádkou bych se nebál nejsilnějšího Professionelu 3 s dvěma sacími hadicemi. Možné řešení je i externí topítko-opět výhody jako u termofiltru...S 300W to bez problému vytopíte.
S tou teplotou bych to ale zas nepřeháněl, 28°C může ve fungujícím akváriu naprosto stačit...
Mno, většinu topný sezony máme v místě akva tak 24 a rád bych vyzkoušel terče- takže výtop v nouzi až na 34
Každopádně díkes
Teď ještě vyřešit filtrrr
jj 2x 200W možná i 200 a 300W do obou zadních rohů. Záleží na okolní teplotě aqa a na kolik stupňů chceš topit.
Jo, akva má 150x60x50...teda dvě 150W ?
Stačilo by jedno topidlo, ale zajisti aby kolem něho proudila voda.
Nad 300l už musí být dvě.
Je lepší dvě topítka o nižší watáži nebo jedno silnější?
Myslím tím, při délce akvarka 150cm dát na každej konec jedno topítko 100W nebo jedno 200W ?
Starší reakce
Mno tak je teplo...počítám že ještě ani neseplo
0 15.06.2011 23:19 Fugee Deathbull napsal: Tohle topítko neumí víc než 21 stupňů a to nemusí stačit. Dennerle dělá to samé, je také nastaveno natvrdo, ale na 25.
Tak to já mám trochu vyšší, ale je to asi tím, že mám 10l vody. Mám 26 stupňů.
Já myslím, že topítkem Atman neuděláš chybu. Je relativně levné a záruku poskytují tři roky. Na 25 litrovou nádrž bude stačit třeba toto
shop.miga.cz/… Samozřejmě pokud nezáleží na financích lze doporučit komfortní topítka značek Eheim Jäger, Hydor nebo Sera.
Tohle topítko neumí víc než 21 stupňů a to nemusí stačit. Dennerle dělá to samé, je také nastaveno natvrdo, ale na 25.
0 15.06.2011 17:57 Fugee Já mám ve své 12 topítko elite mini 25W, jsem s ním spokojený, ale nemá nastavitelnou teplotu podle čísel, musíš to odhadnout.
www.spokojenypes.cz/… 0 15.06.2011 17:49 Trabant Podle toho, v jaký to máš místnosti, jestli specoš vytápěný, nebo narmálně.....třeba vedle kompu.Třeba u mě v zimě teplota klesá tak na 18 C°, takže jestli to je u tebe podobný, tak si ho tam radši dej. ( ja mám atman 25 W )
0 15.06.2011 17:04 hllo – Topítko do 25litrovky
Ahoj, chtěl bych se zeptat jaké si mám koupit topítko do akvária o objemu 25 litrů?
Starší reakce
0 14.03.2011 23:49 Marek Můžete mi doporučit nějaké topítko, které lze mít v akváriu vodorovně, aby se s ním nic nestalo? Topítko elite v této poloze prasklo, i když v návodu nebylo nic o tom, že tak umístěné být nemůže.
...no "nadstandartne" akva chce aj nadstandartnu techniku
A su len 2 moznosti - bud pekne zacvakat - alebo si to vyrobit
Jestli myslíš cenu toho mnou doporučeného termofiltru Eheim Professionel 3 1200XLT 2180 tak ta se pohybuje okolo 12 000 Kč. A jestli topítka tak tam rozdíly mezi wattáži a cenou nebývají tak velké. To stojí 350.-
solar?
hlavna nevyhoda je ze najlepsie hreje ked mas vonku cez 30 a v zime ked ti treba teplo tak to nie je bohvie co
Ako sa vyrábali ohrievače?
rezistory 5-10-15-20W ,skumavka,a pieskok -najlepsi bol ten biely z poistiek
16,50e? To je nejak málo nie... podozrivé. Aj bez náplne je to dosť málo. atman na 100l ma vyšiel 15e
Ako? Ja som rozmýšľal o nejakom letnom solárnom ohrievači... Panel+ nejaká cyrkulácia riadená termostatom... ale to zase snívam,
Ako sa vyrábali ohrievače? Nejaká kombinácia s prietovovým ohrievačom? ?
To je samozřejmě taky možné. I když podle mně je lepší mít ve velkoobjemové nádrži více topítek na dejme tomu prptilehlých stranách než jedno vysokovýkoné. Nehleděj tomu, že při poruše bude alespoň jedno fachat a nedojde k problémům. Navíc já osobně bych si na výrobu bezpečného topítka doma netroufl. Ještě je jedno řešení. Eheim dělá filtry i integrovaným vytápěním i pro velká akvária Professionel 3 1200XLT. Jen ta investice je trochu extrémní
.
alebo si potom nieco vyrobit
nie je to zas az tak davno co si vecsina akvaristov ohrievace vyrabali
Nevím jestli ti to bude co platné, ale Atman vyrábí topítka o Wattáži 350W
shop.miga.cz/… no super
no ked je to 2-3000 a viac Litrov tak sa viac oplati vykurovat miestnost
Dát tam ty topítka např. dvě
To by ještě těch 1000L zvládlo, kabely nejsou zrovna moc praktické do většiho už pak můžeš rovnou hodit celý radiátor
Ako sa vlastne vyhrieva veľké akva(1000l a viac)? Na internete som našiel len ohrievače do 300W teda tak do 500l. To tam máte 20m káblu na ohrev ,alebo viac ohrievačov, alebo ako? Aká je najlepšia varianta?
Starší reakce
0 01.03.2011 21:34 Marek – Re: Ivoš
Ne, měl jsem v něm prostě vodu, tak to bylo tím. Topítko jsem měl v akváriu cca týdny a stále pod vodou.
Ani okamžité zapnutí topítko po jeho vložení do nádrže nemůže být příčinou prasknutí skla. To musí vydržet i větší tepelné rozdíly. Tady je video s testíkem prvotřídního topítka Eheim Jäger a topítka Tetra (to je to prasklé
) Topítka jsou zapnutá mimo vodu a pak vložena do vody. Nedoporučuji zkoušet doma
www.youtube.com/… A neprasklo ti náhodou to topítko tak, že jsi ho umístil do akvária a hnedle zapnul??
Správně se má nechat tak 10- 15 minut nezapnuté aby se přizpůsobilo teplotě okolní vody a pak teprve zapnout.
Přidat reakci
1 ...... [16] ...... 28 29
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24633x