Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké topítko?

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Jaké topítko?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 19:19 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jupí
Čo myslíš tým prebíjaním?
Ja teraz potrebujem krátky ohrievač do "vaničky" - Hydor Theo tam určený má blbý termostat a nevypína sa... Vyhliadol som si akýsi MARINA mini, len 15 cm: www.aquanimal.sk/… Nie je to nejaký šmejd?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 19:15 Žena Jupí [125] - AsieRe: drvi
vzala sem tetru, tak uvidíme :-D já třeba měla dřív diversu a to sice vypínalo, ale tak po půl roce začlo probíjet no :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 09:01 Žena drvi [2894] Re: RE5PEK7
Tak zrovna u mně se Eheimy moc nepředvedly, asi ze šesti topítek dvě nefungovaly (resp. přestaly vypínat, což byl málem malér). Už je nekupuju. Zatím největší spokojenost s Tetrou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 02:53 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších. – na topítkách šetřím ze všeho nejmíň
Eheim Jager

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 22:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kubaa
Určitě šlo, ale stálo by to mnohem víc. Já jsem koupil levný termostat v Číně (za 200Kč) s tím cvakajícím relé. Mi to nevadí, stejně jako mi nevadí vrčení vzduchovacího motorku a šumění vzduchování...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 22:12 Muž Kubaa [718] Re: NHKG
A nešlo by to spínat elektronicky? Jakože bez relé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 22:10 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: liborass
Jo, fachá to jak má. Takže prozatím jsem spokojený. Konečně můžu snadno nastavit teplotu v akváriu přesně na požadovanou hodnotu, navíc čidlo mám v jiném místě než topítko, což je taky dobře. Delta t mám nastaveno 0,3°C, méně už nedoporučuju, pak to cvaká moc často.
Akorát je slyšet cvakání relé, to může někoho rušit, obzvláště pokud je akvárium v ložnici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 21:57 Muž liborass [174] Re: NHKG
a jak si s tím spokojený? fachá to jak má?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:44 Muž liborass [174] Re: NHKG
jásný, tak jsem to pochopil správně, taky o tom uvažuju...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2017 20:41 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: liborass
Na topítku mám nastaveno trochu víc než na tom digitálu (cca o 1-2°C). I digitál se může pokazit (například se může slepit relé). Takto prakticky nehrozí uvaření ryb.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:39 Muž liborass [174] Re: NHKG
Ten externí termostat jsem u tebe viděl a zajímalo mě jak to je s nastavením, to jako na topítku nastavíš "plný výkon" a reguluješ to tím externím termostatem? chápu to tak správně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:18 Muž Kubaa [718] Re: NHKG
Já třeba o Jageru (také Německo) nemůžu říct špatného slova. Měl jsem jich hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2017 20:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kubaa
Čekat můžeš, ale třeba moje topítko renomované značky Sera bylo plné vody pár měsíců po záruce. Aquael mi vydržel hodně roků, ale pak jsem jej svou nešikovností rozbil. Momentálně mám právě Tetratec. Přijde mi všechny topítka jako krámy bez ohledu na cenu. Rozdíly v kvalitě nejsou žádné. Nakonec jsem dopadl tak, že topítka používám s externím digitálním termostatem. Obzvláště na Tetře nastavit požadovanou teplotu znamenalo hodně pokusů a některé teploty se mi nikdy nepovedlo nastavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 20:11 Muž Kubaa [718] Re: Jupí
Zkušenost s těmito topidly nemám, ale asi bych čekal větší spolehlivost od německé značky (Tetra) než od tuším polské (Aquael).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 19:30 Žena Jupí [125] - AsieRe: Kubaa
Právě, jde mi o to, aby mi to neuvarilo akva nebo nezacalo probijet, jestli treba někdo nema zkusenost. Vim, ze treba diversa mi tak po roce probijela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 19:10 Muž Kubaa [718] Re: liborass
Horší je, když topítko nepřestane topit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2017 19:03 Muž liborass [174]
Podle mě je to jedno, jakou značku koupíš, já mám atmana, protože ho má v místní akvaristice, a když přestane topit, tak koupím nový, podle mě je to spotřebák..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2017 12:35 Žena Jupí [125] - Asie – Prosím o radu
Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Jaká značka topitek je lepší ? TetraTec HT nebo AquaEl comfort zone gold ? Děkuji za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.12.2017 13:15 Žena drvi [2894] Re: wicca
Bettě stačí 26, jen v případě nemoci je vhodné teplotu ještě zvednout. Krevetky ti betta stejně nejspíš časem sežere, teda, pokud tam nemáš japoniky nebo něco většího ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2017 10:43 Žena wicca [0]
Tak jsem nakonec koupila Marina 25W, ne mini, protože mi ta barva přišla lepší na zamaskování. Není teda nejmenší, ale zamaskovat se povedlo. :-)

Nicméně, můžu ho mít na ležáka bez přísavek, tedy že leží rovnou na písku, nebo musí být trošku "ve vzduchu" ? Já ho prostě namáčkla na dno, aby byl co nejníže a šel zamaskovat, ale nevím, zda je to takto v pořádku.

Díky.

PS: Kolik mám topit Bettě, stačí jí 26°C nebo to mám dát na víc? Aby to zase nevadilo krevetkám, že tam bude moc vedro...
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 07:43 Žena wicca [0]
Magic děkuju za míry. :-) Ještě mě napadlo dát tam obyč topítko Diversa 25W, to by mělo mít 14cm a na ležáka ho krásně schovám. Ale nevím jaké je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 20:53 Muž Magic [879] - RostlinyRe: wicca
Fotka k příspěvku Tak je to tak, jak jsem si myslel...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 16:38 Muž Magic [879] - RostlinyRe: wicca
Máš taky možnost jej dát vodorovně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 15:45 Žena kleopatracz [59] Re: Anthrax
Jj, správně.. bude potřeba regulovatelné topení s termostatem, ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 15:41 Muž Kubaa [718] Re: wicca
To blau nano se ti tam vejde bez problémů, ale je to fixně 25 stupňů, což je dost nevýhoda, zvlášť tedy s bojovnicí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 15:38 Žena wicca [0] Re: Magic
Tak já mám výšku 20cm a krycího skla se vzdávat nechci... tak aspoň vím, které se mi tam nevejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 15:22 Muž Magic [879] - RostlinyRe: wicca
wicca napsala:
Topítko MARINA Mini (25W) www.happyzoo.cz/…


Mám zkušenost s tímto topítkem, používám jej v tomto miníčku:
www.profiplants.cz/…

Ač deklarují výšku topítka 15cm a výšku miníčka 19cm, musím to provozovat bez krycího skla. Řekl bych, že těch 15cm bude ponořená část topítka, hlava je ale nad hladinou.

Když tak můžu doma změřit skutečnou výšku.

Edit. Ještě detail k regulaci - potřebuješ k ní druhý teploměr, nastavuješ plus/mínus, ale kolik stupňů je nastaveno, to ti nepoví. (Je to detail, ono to vlastně stejně funguje s každým topítkem. ;-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 15:09 Žena wicca [0] – Topítko do mini akva pro Bettu
Prosím poradíte, jaké topítko bude nevhodnější?
Jde mi o rozměr, čím menší, tím lepší, a aby bylo možné jej umístit i horizontálně.
Našla jsem s regulací i bez ní, ty bez regulace se mi esteticky více líbí, ale nevím, jak moc fungují. Děkuji předem.

Topítko BLAU Nano 16W www.rataj-spk.cz/…

Topítko Sicce Jolly 10 W www.hornbach.cz/…

Topítko MARINA Mini (25W) www.happyzoo.cz/…

ATMAN High Class 25W www.happyzoo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2017 13:56 R Muž Anthrax [4739] Re: Tudy
Nevím, ale výkyvy teploty mezi dnem a nocí nejsou v nádrži, pokud má sloužit jako případná marodka, asi úplně žádoucí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 13:44 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: kleopatracz
Možná by stačilo přitápět klasickou stolní lampičkou, světlo a teplo v jednom.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 15:11 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: kleopatracz
obě se dají použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 15:04 Žena kleopatracz [59] Re: lacewings
Rozměry jsou minimální, 14x14x24
To co píšeš znám, jen jsem nevěděla, jestli se dá použít, píšou 10l.. což je jednou tolik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 14:27 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: kleopatracz
Teď mám jako novinku toto :

shop.akvabazar.eu/…

Délka 15 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 14:07 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: kleopatracz
- vejde se? ,protože neuvádíš rozměry - www.juwelakvarium.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 07:44 Žena kleopatracz [59]
Ahoj, našla jsem doma po manželově dceři staré 5l hranaté akvárko. Okamžitě mně napadla karanténa - léčebna. Neví někdo o topítku do takového prcka?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 12:22 pH5 Re: NHKG
No odpar je trochu opruz, mám akvária, kde neměním vodu vůbec, jinak max. jednou měsíčně - mám nepřerybněná biotopní akvária. Ale hlavně občas to nestačí. Dodnes jsem si nepořídil některé ryby z toho důvodu, že netuším jak jim v zimě zajistit potřebných 18 stupňů zimního klidu v místnosti, kde je 25...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 12:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: pH5
Akvária se dají snadno chladit. Větráček 120mm z PC co fouká na hladinu, k tomu termostat z Číny a zdroj 12V. Funguje výborně a odpar je pokud měníš vodu každý tyden nepodstatný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 12:12 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: pH5
Jo, tenkrát to muselo být jinačí kafe. :-D
Až mě teď mrzí, že všechny dnešní články o topení se vztahují jen na termostatky.

NHKG: Jojo, to mám samozřejmě v plánu (ostatně čínské LED světlo se taky s příkonem dost seká), ovšem mladistvá zvědavost mě tak nějak nutí k výpočtům obecné spotřeby, už jen proto, kdybych si chtěl pořizovat jiné akvárko. :-D

Jinak my jsme chladnomilní, takže tady nám je teplo v nějakých 19 °C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 12:10 pH5
Teď jsem chtěl vygooglit to staré plynové topení a zjistil jsem, že si plynová topení dělají do akvárií lidé i dnes, aby ušetřili...


Ale wtf? Já spíš pořád řeším, jak akvária chladit. Protože se mají spíš tendenci přehřívat, než aby bylo potřeba přitápět. Pokud člověk nejede v zimě na týden na hory a nevypne doma topení. A pokud už topení v akváriu sepne, nakonec to vytápí i byt.


Ale jsem holt teplomilnej, místnosti vytápím na 25, jinak bych zmrznul :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 12:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Tučňák
Kup si za 300Kč měřák do zásuvky a zjistíš to přesně. Používám ho i na měření spotřeby svítidel a žárovek, protože někteří výrobci v tomto lžou.
A doporučuju u vytápěných akvárií dát na vnější stranu nepohledových skel nějakou izolaci (polystyren).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 11:59 pH5 Re: Tučňák
Když jsem já na přelomu 80. a 90,. lety chodil jako dítě do akvaristického kroužku, mělo tam snad jen jedno akvárium termostat (zvlášť mimo topítko, obrovský spínací rtuťový teploměr). Jinak se topilo bez termostatu. Doma jsem ale už měl moderní topítko. No a v dobách před elektřinou se v akváriích topilo plynem :) Ona se akvaristika dělá už asi 150 let.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 11:55 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: pH5
Vzhledem k tomu, že znám ty současné tabulky, tak si troufám říct, že by mohly odrážet tepelné ztráty průměrně vytopené místnosti ku průměrně ohřátému akváriu v průměrně tvarované nádrži, a to tak, aby topítko jelo s nějakou rezervou, kterou si netroufám ani odhadnout (to je zdroj problému).

Níže jsem začal diskuzí o tom, kde se vzaly ty dnešní tabulky, což je právě věc, ze které všechny ty odchylky a průměry beru - protože dnes se doporučuje dávat 50W topítko do 50litrové nádrže, ovšem běží mi tam třeba třetinu/polovinu času (nevím).

Pokud bych vzal třeba primitivní tabulku z odkazu níže, dostávám se k rozptylu přes 50 %, což není nijak přesné. A jestli protopím dvakrát míň nebo dvakrát víc - to je přece rozdíl. Z takové tabulky vůbec nevyčtu, jak dlouho bude při mých podmínkách topítko topit (jakou bude mít spotřebu), vyčtu tam jen to velice zkreslené číslo, o kterém vlastně ni nevím, jak moc zkreslené je. ;-)

Ani jsem nevěděl, že kdysi byla topítka bez termostatu (ostatně termostat není vynález moderní doby - 1936), takže díky za první informaci. Dále jsem v ty tabulky měl asi stejnou důvěru, jako v tyto (i přesto, že jsem je nikdy neviděl). :-D

www.zoo-hobby.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 11:38 pH5 Re: Tučňák
Co jiného by ty tabulky měly odrážet? Kdyby neodrážely tepelné ztráty, znamenalo by jakkoliv silné (slabé) topítko, ohřívání až k bodu varu :)

Je to v každé staré akvaristické bichli (nevím kdy se stal termostat běžným vybavením, ale dřív než v padesátých letech to určitě nebylo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 11:36 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: pH5
pH5 napsal: A to máš právě v té tabulce. Například tam najdeš, že pro zvednutí o dva stupně ve stolitrové nádrži potřebuješ 60W (vymýšlím si, tabulku nemám u sebe).

Pokud ty tabulky odráží tepelné ztráty, pak je to to, co hledám. Ovšem z tvého "pro zvednutí o dva stupně" to znát opravdu nebylo.

Takže už jen zbývá najít tabulky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 11:19 pH5 Re: Tučňák
Ach jo... zkusím to tedy ještě o něco polopatičtěji, i když už se tu směje má devítiletá dcera. Tabulku najdeš v knížce. To co informace v tabulce odráží, jsou právě ty ztráty tepla (jinak by stačilo vodu ohřát jednou a dál bys topit nemusel). Dál je to trojčlenka.

A ano, pokud bude stát akvárium v průvanu nebo pokud bude mít atypický tvar (větší povrch vzhledem k objemu), nebo pokud bude obložené dřevem, nebude to zcela přesné. Ale ty tabulky jsou dostatečně přesné, že bylo možné podle nich desítky let fungovat a topit tak, že se ryby ani nenachladily ani neuvařily.

V jedné německé knížce z antikvariátu jsem těch tabulek měl i více (myslím právě pro akvária volně vs akvária v dřevěné skříni, ale listoval jsme v tom naposledy tak před dvaceti lety). Pochybuji, že má dnes smysl vytvářet podrobnější tabulky, než které udělali staří akvaristé v dobách, kdy na nich byli existenčně závislí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 11:12 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: pH5
Nemám problém si dopočítat množství tepla, které je potřeba dodat pro zvednutí teploty (na základě měrné tepelné kapacity vody, objemu a výkonu topítka). Mám problém vypočítat množství tepla, které je odvedeno prostředím (což je právě věc, kterou topítko řeší - udržení oné teploty). A to je závislé na teplotě vody v akváriu, okolní teplotě, čase, styčném povrchu a teoreticky proudění (i když myslím, že to bude v akváriích zanedbatelné, protože voda i okolní vzduch proudí vzhledem k drobným teplotním rozdílům dostatečně).

Jestli na to existují tabulky, nevím o nich. Jedinou tabulku, kterou znám, je tabulka "jak silné topítko na jaký objem akvária", přičemž v některých je zohledněn i teplotní rozdíl akvárium/prostředí. Dobu vytápění jsem ale nedohledal, stejně, jako závislost na povrchu (rozdíl mezi krychlovém a "obrazovitém" akváriu zde bude ohromný).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 11:00 pH5 Re: Tučňák
A to máš právě v té tabulce. Například tam najdeš, že pro zvednutí o dva stupně ve stolitrové nádrži potřebuješ 60W (vymýšlím si, tabulku nemám u sebe). Bez termostatu, tedy 24 hodin denně. 4x méně je 6 hodin. Atd. Skutečně je to slovní úloha pro malé děti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 10:48 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: pH5
Přece sám vidíš, že abych se dostal ke kloudnému výsledku, potřebuji nejprve vědět, jak dlouho bude topit jaké topítko. Já nechci poměr. Já chci číslo. Čtyřikrát slabší topení bude topit čtyřikrát déle, ale čtyřikrát déle je jak dlouho? Jak dlouho bude topit to čtyřikrát silnější topítko? Už si rozumíme?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 10:40 pH5 Re: Tučňák
To je jednoduchá trojčlenka, matematika tak páté třídy :) Takže když si najdeš, že pro tvou velikost akvária a rozdíl teplot potřebuješ 25W topítko a dáš tam 100W, bude topit 25/100 = 1/4 času. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2017 10:37 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: pH5
Aha, stále se nechápeme. Onou neznámou, kterou jsem chtěl vypočítat, je právě doba, po kterou bude topítko při daných podmínkách a wattáži topit (tedy spotřeba). Neznámá je množství tepla, které je potřeba do akvária dodat, neboli množství tepla, které za daných podmínek prostředí akváriu odebírá.

Zjednodušeně řečeno - jak rychle se voda v daných podmínkách ochlazuje. To jsem samozřejmě schopen s teploměrem změřit u konkrétního akvária (v jedněch podmínkách), ovšem rád bych se dopídil k nějakému všeobecnému závěru. Jestli už na to ale existují tabulky, dělal bych to zbytečně (ovšem o takových tabulkách zatím nevím).

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 28

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24568x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3861?od=151