Jaké topítko?
A to máš právě v té tabulce. Například tam najdeš, že pro zvednutí o dva stupně ve stolitrové nádrži potřebuješ 60W (vymýšlím si, tabulku nemám u sebe). Bez termostatu, tedy 24 hodin denně. 4x méně je 6 hodin. Atd. Skutečně je to slovní úloha pro malé děti.
Přece sám vidíš, že abych se dostal ke kloudnému výsledku, potřebuji nejprve vědět, jak dlouho bude topit jaké topítko. Já nechci poměr. Já chci číslo. Čtyřikrát slabší topení bude topit čtyřikrát déle, ale čtyřikrát déle je jak dlouho? Jak dlouho bude topit to čtyřikrát silnější topítko? Už si rozumíme?
To je jednoduchá trojčlenka, matematika tak páté třídy
Takže když si najdeš, že pro tvou velikost akvária a rozdíl teplot potřebuješ 25W topítko a dáš tam 100W, bude topit 25/100 = 1/4 času.
Aha, stále se nechápeme. Onou neznámou, kterou jsem chtěl vypočítat, je právě doba, po kterou bude topítko při daných podmínkách a wattáži topit (tedy spotřeba). Neznámá je množství tepla, které je potřeba do akvária dodat, neboli množství tepla, které za daných podmínek prostředí akváriu odebírá.
Zjednodušeně řečeno - jak rychle se voda v daných podmínkách ochlazuje. To jsem samozřejmě schopen s teploměrem změřit u konkrétního akvária (v jedněch podmínkách), ovšem rád bych se dopídil k nějakému všeobecnému závěru. Jestli už na to ale existují tabulky, dělal bych to zbytečně (ovšem o takových tabulkách zatím nevím).
No k tomu ti stačí jednoduchá násobilka respektive dělení. Spotřeba je stále stejná. Např. 50W 24 hodin denně je to samé co 100W 12 hodin denně nebo 200W 6 hodin denně. Pokud budeš mít x-krát výkonější topítko, bude topit x-krát kratší dobu. lektřiny sežere stejně.
Já ale neměl na mysli sílu topítka. Já měl na mysli dobu, po jakou je topítko o určité wattáži v dané nádrži v daných podmínkách v provozu (zkrátka spotřebu).
Ale jestli i něco takového existuje, rád se na to podívám.
Ta měření jsou dávno udělaná a najdeš je snad v každé staší akvaristické knížce - tedy v knížce z dob, kdy se už topilo elektrikou,a le nebyly termostaty. Člověk se mrknul do tabulky a z velikosti akvária a potřebného rozdílu teplot odečetl watáž - což mohlo být klidně nějaké nekulaté číslo, třeba 37W -> topítka si pak lidi dělali sami, kolik navinuli odporového drátu, tolik měli wattů...
silnejsi topitko ocenis napriklad kdyz lecis ryby a potrebujes kratkodobe zvednout teplotu i pres 30 stupnu
Zrovna jsem se rozepisoval o té kompenzaci jako teoretickém argumentu (okolní teplota, plocha akvária...), tak jsi mě předběhl.
Zrovna nedávno mě překvapila jedna paní, která nechtěla koupit 100W topítko, protože by "moc žralo".
Celé mě to ještě napadlo v souvislosti se spotřebou topítka, kterou bych někdy rád ve svých podmínkách změřil, ovšem pro nějaké globálnější zhodnocení by to chtělo více měření od lidí s různými akvárii a podmínkami (fyzika totiž nemá žádný vzorec, kam by stačilo dosadit rozdíl teplot s okolím a styčnou plochu s tepelnou kapacitou, jen Newtonův ochlazovací vzorec, který počítá s měřením).
Ono to topitko v malém akváriu je problém ještě z jednoho důvodu. Ono sice vypne, když dosáhne nastavené teploty, ale i tak je v tom topítku akumulováno dost tepla a to pak prehřeje vodu. Kdysi jsem vytáhl topitko z vody, samozřejmě vypnuté, a to mi pak propálilo díru do polystyrénu, který je pod akva a lehce přesahuje.
Podľa mňa ide naozaj o ten čas v kritických situáciách, napr. pri výmene 50% vody, ak je prilievaná voda chladnejšia (čo je asi vždy v čase, keď hreje ohrievač, inak by sme ho tam nedávali). Ja tiež bežne mám 25 W ohrievač na 60 l vody a po výmene vody mu predsa len trvá, kým to vráti do normálu.
Druhá vec: nemožno počítať len tepelnú kapacitu. Veľmi záleží od rozdielu teplôt medzi miestnosťou a požadovanou teplotou vody akvária. Čím je rozdiel vyšší, tým viac wattov sa "míňa" len na kompenzáciu úniku tepla a nie na výhrev. Preto aj majú niektoré ohrievače tabuľku odporúčanej wattáže, v ktorej nefiguruje len objem akvária, ale i teplotný rozdiel.
Tým sa nezastávam silných ohrievačov - práve naopak, sám uprednostňujem najslabší 25 W a v noci je vypnutý. Pripadá mi to také prirodzenejšie, keď od rána začne teplota len pomaly stúpať.
A mal som i opačný extrém - do malého 10 l akvária som nemal zrovna po ruke iný, len 50 W ohrievač... a dopadlo to dosť zle: keď teplota klesla na 26 °C, tak zapol, po chvíli bolo v akváriu cez 30 °C, až potom konečne vypol. Nejde teraz o absolútnu hodnotu (práve vtedy som chcel cca 27), ale pri značne naddimenzovanom výkone ani nestíhal spínať, pri akejkoľvek poruche by sa rybky uvarili. Aj preto mám radšej slabšie výkony, tým termostatom moc neverím.
Ešte dodatok: účinnosť podľa mňa netreba brať do úvahy - straty sa aj tam menia na teplo a teplo je to, čo vlastne chceme, takže v konečnom dôsledku sa všetka energia zužitkuje na ohrievanie.
Záleží na okolní teplotě, mám 50W topítko v cca 250l vody a v pohodě udrží 26°C - a spíná opravdu sporadicky. Ale dopouštím vodu stejné teploty a v místnosti je asi 23°C, takže toho výkonu není moc potřeba.
Ještě zkus započítat tepelné ztráty akvária skrze stěny. Pak by se mohlo stát, že ti 50w akvarium 350l nevytopí nikdy a 100w pojede pořád. Samozřejmě s ohledem na okolní teplotu. Jinak máš v principu pravdu.
Zdravím všechny.
Měl bych takovou šťouravou otázku ohledně Wattáže topítka. Nějak mi nejde do hlavy, kde se vzaly údaje o příkonu topení pro velikost akvária. Domnívám se totiž, že je jedno, jestli je v akváriu topení o příkonu 50 W nebo 100 W, jelikož umí obě dvě ohřát vodu na stejnou teplotu (a udržovat ji), jen v rozdílném čase. Vzhledem k tomu, že topítko zpravidla neběží ani polovinu dne, pak by neměl být problém s dvojnásobným "poddimenzováním", oproti konvenčně doporučovaným hodnotám příkonu.
Jedním z argumentů by teoreticky mohla být doba, za kterou topítko vodu prohřeje. V momentě, kdy teplota klesne pod nějakou hodnotu, topítko se zapne a hřeje, dokud teplota zase nestoupne.
Dle měrné tepelné kapacity vody je pro ohřev 1 litru o 1 °C třeba 4.180 Ws tepelné energie. To znamená ohřev 1 litru za 41 sekund. 100litrové akvárium bude prohřáto za hodinu a deset minut (o 1 °C). Při použití dvakrát slabšího topítka to bude za dvě hodiny a dvacet minut.
Jediný argument, který mě tak napadá, je, že teplota bude delší dobu o nějaký ten stupeň nižší (dvojnásobnou dobu), což mi ale v poměru s nepřesnostmi termostatů v topítcích přijde zanedbatelné.
Samozřejmě jsem do výpočtu nezapočítal účinnost topítka, ale princip to nemění. Existuje tedy nějaký konkrétní důvod, proč se do akvárií dávají topítka o určitém výkonu (a není pro všechna třeba jen 50W verze, případně pro velká akvária třeba 200W verze)?
Starší reakce
To je samozřejmě možnost, pokud nenajdu lepí řešení, půjdu do hodin. Jen musím změřit, jak moc jim bude teplota klesat.
Kup za stovku spínací hodiny,připoj na ně topítko, nastav si dobu kdy spíš a hotovo. Malý noční pokles není na škodu a máš klid. Svítit a cvakat bude přes den.
Mám akvária v ložnici a jednou z věcí, které mě trochu ruší, je přílišná hlasitost spínání topítka. Další věcí je světelná indikace zapnutého topení, která se i při otočení k zadní stěně akvária dost projevuje. Ne, že by to nějak osvětlovalo místnost, ale přítelkyni to tak nějak ruší.
Otázka tedy je, jestli znáte nějaké topítko, které by spínalo tiše, ale hlavně nemělo indikační světlo (případně mělo indikaci vyřešenou nějak jinak, třeba pomocí nepodsvíceného LCD panelu, jako na digitálních hodinkách). Stav topení (zapnuto/vypnuto) jsem stejnak schopen rozpoznat na měřiči spotřeby v zásuvce, protože těch 50/100 Wattů je znát.
Starší reakce
Ja mam aqua nova a obrovska nespokojenost pri spinani a vypinani hlasite cvakne a leka to ryby
Tak to je za 100 bodů. 6m topného kabelu má 60w, metrový kus tvrzeného polystyrénu, fréznu drážky,zamotám,to by mohlo být kulturnoje.
Na podlahové vytápění jsem ani nepomyslel(to bude tím, že to v paneláčku nemáme), přitom to je tak jednoduché.
A co "podlahový vytápění"? Polystyrenovou desku, na to topný kabel a na to vytíračky... Blbost?
EDIT
Nebo ten kabel protáhnout přes všechny vytíračky, ale musel bys asi trefit všude stejný kus, aby to topilo stejně...
Nad tím jsem taky přemýšlel, slepit ze skla nějaký "pekáč", topítko, čidlo termostatu do jedné vytíračky a hotovo.Asi by se ta voda musela aspoň trochu rozpohybovat.
Jenže mi to příjde takové humpolácké, navíc nevýhodou bude velká setrvačnost. Možná ještě zkusím vzít tchyni takovou tu vyhřívanou dečku nebo použiju starý nahřívák na pneumatiky.
Myslím, že to je dobrý nápad a fungovat by to mělo. Výkon topítka vych stanovil z objemu vytíraček a topící lázně.
Kdysi jsem o tom přemýšlel, prostě dat je do nádrže s velkou plochou, naplnit do nějaké rozumné vysky vodou a tu udržovat klasickým topitkem o vyšším výkonu ... ale nevyzkoušené
0 16.10.2017 11:08 DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma Nevíte někdo, jak vytápět malé vytíračky cca 5l, třeba 5kusů najednou?
Napadlo mě položit je třeba na toto a spínat externím termostatem.Jenže to funguje jako infračervené topidlo, takže vůbec nevím, jestli to vytopí vodu v akvárku.
www.aliexpress.com/…
Starší reakce
Moje zkušenosti s Jägery, jeden nešel zkalibrovat, teplota se náhodně měnila +-2 stupně.
Druhému nedržel ten kalibrační kroužek a při každém otočení regulací pro změnu teploty se kalibrace rozhodila.
Teď mi připadají zajímavé a lákají mě
www.akvarista.cz/… S topítkama je to individuálni. Co kus originál. Nakonec jsem skončil u Jägeru, když se správně zkalibrují není s nima většinou problém. Tetry jsem měl dvě a jedna nefungovala vůbec a druhá měla vadnej termostat a topila furt. Aquael gold edition jsem měl taky dva ale nejspíš taky vadný kusy. Termostaty si topily na kolik chtěly. I když obratem poslali nový chyba byla stále. Ale na druhou stranu znám spoustu akvaristů kterým tyhle topítka fungují bezvadně stejně tak Tetry. V jednom akva mám už 12 let nějaky topítko Atman a funguje i po těch letech bezvadně. Je to spíš o prodejcích jak se postaví k případné reklamaci, jestli ti vymění obratem ať nemusíš čekat měsíc.
Ano, je potřeba zkalibrovat, u mě to byl rozdíl cca dva stupně, pak drží teplotu perfektně. Stejně tam ryby minimálně první týden nejsou takže na kalibraci spoustu času
Vypadá hodně dobře, ale asi ho nebudou mít ve Sklorex. Ale podíváme se
Já mám toto a při používání naprostá spokojenost.Termostat a nastavení přesné a má tepelnou pojistku.
www.profiplants.cz/… Děkuju, jsem úplný začátečník, tak radši koupím toto
Neříká, že nefunguje, ohříval vodu spolehlivě, ale je potřeba počítat s tou kalibrací. Já kdybych ho dal do akvária a nastavil na něm 29°C, tak mám vodu cca 32°C a to už by mohlo u někoho kdo má ryby citlivější na teplotu znamenat problém.
Jäger je potřeba zkalibrovat, ale potom funguje dobře. Je pravda, že jsem také přenastavoval asi o 4 stupně oproti základnímu nastavení.
Z vlastní zkušenosti Jäger moc nemusím. Teplota nastavená na termostatu se mi lišila o 2-3°C oproti té na kterou topítko vytápělo. Co víc vytápělo na teplotu vyšší. Musel jsem to potom přenastavit tak aby mi to vyhovovalo. Sice to není nijak velký problém ale je potřeba s tím počítat. Co mě ale zklamalo mnohem víc byly přísavky na sklo. Cca po půl roce ve vodě ztvrdly natolik, že přestaly na skle držet. Já bych spíš doporučil Tetru.
www.sklorex-akvarium.cz/… Moc děkuju, koupím
Eheim Jager 50W. Mám ho taky a dokonce i ze Sklorexu. Jo a má tu pojistku proti přehřátí
Dobrý den, jaké byste mi doporučili topítko do 54l akvária, které budou mít ve Sklorexu Brno?
Starší reakce
Dotekem nic nezjistíš. Kup si teploměr a hned víš jestli topítko funguje.
Menite topitko po letech pouziti? Ja ho mam asi 6 let a vubec netusim, jestli jeste funguje spravne, spodni cast opravdu hodne hreje, spina se, sviti ale voda na dotek spravne tepla.
Delaji se uz nejaka lepsi topitka, nebo porad to same? Ja jen jestli to ma smysl menit
Jedna se o 54l nadrz a doted tam bylo nejaka 25 s regulaci, ani znacku netusim, modry vrsek
Dekuji
Starší reakce
zateplene= muzes ho mit v nejakem vyklenku- zadni a bozni steny oblozeny polystyrenem. nebo u klasickeho akvaria aspon zadni stenu mit tak udelanou. (dalsi vec je mit kryt a svitti treba zarivkama) ty ti to tak castecne vytapi.
muj tip je... silnejsi topitko a dvakrat jistene termostatem
Čo znamená dobre zateplené akvarium?
Ja práve riešim to, že keď sa budeme sťahovať určite bude väčšie akva a preto by som už nerád kupoval niečo čo za pól roka už nebudem potrebovať, takže preto by som bral ten 300w asi eheim, ale teraz stále častejšie rozmýšľam nad externým ako je Hydor alebo Jebo.
1 16.02.2017 18:03 laKatos –
Re: Maq Souhlasím.... sam Erik si musí vyjasnit:
1. co bude chovat a v jake teplote (zda jen mírně pritapet nebo topit plackam az ke 30stupnum)
2. Zda ma zime velké pokesy teploty v místnosti kde je akvarium
3. zda samotne akvarium ma dobre zateplení
4. Dále zda ma v planu mít za cas větší akvarium
5. Zda ma dvoutarif (kdysi se tomu říkalo denní/noční proud)
6. Zda snese riziko ze při poruše silnejsiho topitka bude mít rybí polévku.
7. zda bude menit vodu odstatou/vytemperovanou nebo studenou prime ze zdroje
Spotřeba ruzne silnych topitek u toho stejného akvaria bude stejná az na výjimku u budu c5.
Právě v případě topítek si myslím, že nejdříve pravděpodobně odejde spínač. Proto mám poddimenzované topítko (0.5 W/l), abych ryby v případě poruchy neuvařil.
Jsem ovšem laik, rád se dám poučit.
Áno len som chcel nejaké vysvetlenie rad viem prečo sadajú veci.
Někdy je lepší když přístroj/zařízení jede delší dobu v kuse. Když se často spina nemusí mu to svědčit.
Jenom to silnější by mělo mít delší životnost. Bude topit méně často, tak se nebude tolik opotřebovávat. To slabší bude topit furt a dříve odejde...
Spotřeba bude vždy stejná akorat jedno to zvládne dřív a druhé později fyzikální zákony neobejdeš.
řekněme ze na ohřev litru vody potřebuješ 100 jaulu mas dve topitka 1 dává 10j/min 2 dava 20j/min rozdíl je jen v čase
1 topitko 10jx10m=100j
2 topitko 20jx5m=100j
Ale to už napsal NHKG výsledek stejný.
Díky, tomu rozumiem, ide mi len o tu konkretnu modelovú situáciu, že sú dve rovnaké akvária, v jednom je 100w ohrievač v druhom je 300 w a majú zdvihnúť teplotu o 5 stupňov. Ktorý bude zrat viac alebo rovnako. Pretože 300 w zohreje vodu rýchlejšie, nie? Tým pádom bude zrat viac ale menej času ako ten 100w. Či je nejaké fyzikálne pravidlo alebo či 399w bude proste vždy zrat viac.
Zalezi na velikosti akva a místě akva.aby ti to topení dokázalo udržet teplotu konstantní.pokud ho máš doma v obýváku tak na litr/w bude bohatě stačit pokud studený sklep stěmi 300 budeš mit co dělat.
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 28 29
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24633x