Jaké topítko?
Doporučil bych Tetru. Mé za posledních pár let asi 5. topítko a první, se kterým jsem spokojený. Výkon záleží jaká bude v místnosti teplota v pokoji a jaká je požadovaná v akváriu,ale dal bych radši 200W, stojí skoro stejně.
akvarijni-topitka.heureka.cz/…Starší reakce
Záleží kolik jsi ochoten nebo schopen investovat. Na trhu je dost topítek s termostatem renomovaných i méně známých značek a v naprosté většině i ta levnější jsou spolehlivá. Oproti tomu ta dražší mají určité vychytávky (polymerové nerozbitné tělo, borosilikátové vysoce odolné trubice, elektronické termostaty, samovypínání při provozu mimo vodu a podobně).
Topítko bych určitě doporučil, protože i přes vytalpěni místnosti mohou vzniknout situace jako nemoc rybek s potřebou zvýšit teplotu nebo se porouchá topení v domě. Mně slouží již dlouhou řadu let topítko Atman (JK Animals) 100w. Poměr užitná hodnota a cena mi přijde příznivý.
Většina lidí má akva v pokoji a tam topení ani potřeba není, teda pokud nemáš ryby náročné na teplotu...
...co se týče teploty, tak snad už každé topítko má termostat(bez něho bych nekupoval), kde stačí nastavit teplotu dle požadavků - pro jistotu je stejně dobré používat ještě teploměr pro ověření teploty...v mém případě tam je jistý rozdíl teploty asi 2 stupně....jinak co se týče watáže tak se počítá 0,5w/l....tak na 180l bych vzal něco kolem 100W...
0 25.02.2015 15:07 Sethi – Topítko
Potřeboval bych poradit něaké odzkoušené topítko do nádrže 180l, pokud možno aby se samo zapínalo vždy jak klesne teplota třeba pod 24°C.Díky.
Starší reakce
Dosti zavádějící příspěvek. Ryby mají mít v chovu takovou teplotu která je co nejvíce podobná teplotě v jejich domovině a druhů tropických ryb které se dají chovat při zmíněných teplotách bez újmy na zdraví opravdu není mnoho jak uvádíš, byť zmiňované druhy to snesou. Nicméně pro naprostou většinu tropických druhů je déle trvající chov při teplotách pod 20°C rizikem pro zdraví.
Záleží na rybách, mnoho tropických ryb se dá bez újmy přezimovat bez topítka i v 18 či 16cti stupních a nakonec jim to i prospěje, jak se oteplí samice se dobře vytírají. Např Pamičky nádherný chovám bez topítka, v zimě pod 20 stupňů a žádný problém. O třeba Kardinálkách čínských nemluvě, ty vysokou teplotu naopak přímo nesnáší. Mnohokrát jsem si všiml, že mnoho akvaristů zbytečně přehřívá vodu u ryb který to nepotřebují a tím je zbytečně zchoulostivují, pak se diví že jim žijí krátce. Takže pod 20 stupňů se dá přezimovat mnoho tropických ryb bez problému, ale musí být v akváriu jen pro toto nenáročné druhy. U třeba Skaláry by to neklaplo.
Starší reakce
Určite áno a stačilo by aj 75W
0 01.12.2014 21:53 martinkap985 – topení
dobry den, mam akvarium 112 l a chtela bych se zeptat, jestli tam staci topitko Thermo plus 100 ( 220V - 240V, 50Hz - 60Hz, 100W), dekuji moc.
Starší reakce
Za mě doporučuji topítko Resun Sunlike. Cenově to vychází na asi 250Kč. Teplotu drží stabilně a zatím technicky je v pohodě. V 37 litrovým akva mám 25W topítko.
U některých topítek, co mám třeba Diversu 25W nebo Atman 75W, tak se mi stalo, že kolem topného tělesa se jakoby opaluje a je jedno, jestli kolem něj proudí voda nebo ne. Takže se spíš obávám, kdy odejdou. Zatímco Resun je pořád jako nový.
Kvôli menším rozmerom som kedysi kúpil Hydor Theo 25 W, má len 18 cm. A nedávno som do rezervy pre prípad potreby (napr. liečenie) kúpil aj 50 W variant, tiež má len 18 cm:
www.hydor.com/…
Termostat nie je možné kalibrovať, tak si treba pamätať, akú má odchýľku, ale hoci taký Eheim (tiež mám) je možné kalibrovať, môj kus mal tak veľkú odchýľku, že ani posun kalibrácie na maximum mi nestačil. Inak do 30 l sa mi 50 W zdá veľa, ale je to vec vkusu. Ja používam radšej slabšie, nech kúri dlhšie a menej, aby to stihlo prúdenie rozmiešať.
Ceně se nediv. Tam platíš za technologii a výrobní náklady na malé nebo velké topítko zas tak rozdílné nejsou.
Díky moc, asi půjdo do nějakého od aquaelu, nebo atmanu. Atman momentálne mám ale 300W pro 240l akva, jsem celkem spokojený, ikdyž mi teplotu drží cca o 2 stupně níž než nastavenou. Topítka jsem nikdy nevedl, takže mě teď zaskočilo že cenově nezáleží na příkonu, ale na řadě výrobku, či modelu. Nikdy bych neřekl že pořízení náčiní na vytápění velkého akva vyjde na stejno jako pro 30L
Starší reakce
Ahoj, zarovkou zrejme myslis zarivku v akvariu, ze?. To by stacilo pouze pokud mas pokoj, kde je akvarium se stabilne udrzovanou teplotou pres termostat rekneme na nejakych aspon 22 st. a zarivka ti to o par stupnu zvedne. Jinak, pokud se v pokoji stabilne netopi, ale teploty neklesaji moc pod 20 st., tak by ti stacilo i 50 W topitko, pokud jsou vykyvy vetsi, tak radeji 100 W, pokud mas akvarko ve sklepe nebo na pude, kde je jeste vetsi zima, tak si nejsem jisty ....
Dávat žárovku do vody, bastlit nějakou regulaci (topení musí samo spínat) když na 75 litrů stačí topítko 100W za cca 300Kč mi přijde jako nebetyčná kravina. Tady nejde jenom o zdraví ryb, ale i o tvoje.
Co se týče výrobce topítka, je to úplně jedno, všechny jsou mizerné (problémy s regulací, do topítka Sera se mi dostala voda, ...), ale proti žárovce budou všechny luxusní.
Začal bych s tím kolik máte průměrně teplotu v pokoji v kterém akva bude ?
Tak hlavně záleží co v tom akvárku chceš chovat, ale samotná žárovka stačit nebude
Podle toho jaké máte doma teplo pokud v zimě topíte na 21 C není potřeba pokud máte doma třeba velké výkyvy v telotě tak to 50W - 100W podle náročnosti osazensva akvária
0 11.10.2014 15:15 Tomáš Vejvoda Dobry den chci se optat jake mam pouzit topeni do akvaria o objemu 75l,a jestli by nestacila jen zarovka.diky vejvoda
Starší reakce
Já osobně bych se rozhodl pro topítko od Eheimu už pro to, že jsou podle mých zkušeností velmi kvalitní. Technologie pochází od firmy Jäger která se stala součástí koncernu Eheim a u Jägeru vždycky topítka uměli. Termostaty fungují spolehlivě a navíc mají kalibraci, takže si podle přesného teploměru lze přesně nastavit i termostat, mají ochranu proti spínání mimo vodu a co je pro mně jeden z důležitých faktorů mají bezpečnou trubici z boritého skla která vydrží opravdu velké teplotní šoky. Ostatně na Youtube je video které to ukazuje
www.youtube.com/… On Ti v tomhle nikdo asi moc konkretne neporadi, pokud presne totez nema doma (treba se jeste nekdo najde), protoze topitka co uvadis jeste rozdil teploty vody a okoli 10°C v tak velkem akvariu udrzet mohou, ale uz taky nemusi, bude zalezet treba i na krytovani akvaria. Alespon pro mne je tohle urceni strasne na hrane, abych dokazal jen tak rozhodne rict ano ci ne.
0 25.08.2014 17:50 Funestar – porovnani
Diky moc to jsem potreboval vedet
Vsechna zarizeni premenujici elektrickou energii na teplo budou mit ucinnost blizkou 100%, za stejnou energii poridis stejne teplo, v tomhle nemuze byt nic vyrazne horsi ci lepsi, kdyz nebudeme lpet na totalnich detailech. Jedine co muze byt u topitek ruzne, je cyklus topeni a netopeni, ale ve vysledku co celkove sezerou, premeni na teplo.
Zkus si radeji udelat predstavu sam:
vytapeni.tzb-info.cz/…
Pozor, prikon topeni je tam v kW, takze 300W zadavat jako 0.3
.
Musis ale take vzit v uvahu, ze Ty nebudes neustale vyhrivat vodu ze 20°C na 30°C, ale jen pokryvat ztraty, jak se voda chladi okolim.
0 25.08.2014 16:56 Funestar – porovnani
Yja mam spis strach jestli to 350 W vytopi na 30 stupnu jestli pisou ze to je do 350 l jestli to 300 W nema treba veci ucinost ze mam mensi spotrebu ale vyda vetsi teplo
A ty silné jsou moc velké ... Za úvahu stojí externí Hydor. Ten nemá problém s nedostatkem proudění okolo topení a termostatu.
Toto topítko mám a zatím spokojenost.
Ono topitko sice topi xxxW, jenze to nedela trvale. Dnesni topitka maji termostat primo v sobe a kdyz topi, logicky se jim dost spatne meri teplota vody. A tak takova topitka spinaji a rozpinaji, ackoli se pozadovane teploty jeste nedosahlo, a je uz fuk, jak to delaji a proc jsou jak dlouho vypnuta. Takze bych si ani nedovolil rict, ze 350W topitko ohreje vodu v akvariu driv, nez 300W, kdyz je od jineho vyrobce. Navic mohu i mene vykonym topitkem ohrat vodu driv, kdyz bude kolem topitka slusne proudit, protoze se topitko nebude tolik zdrzovat cekanim na to, az zmizi lokalni vyssi teplota.
Jestli se dá věřit štítku, tak logicky ten Atman ... o 16%
0 25.08.2014 09:50 Funestar – srovnani
Dobry den chtel bych se zeptat mam 400 l akvarium a teplota doma je 20 stupnu ktere topitko vytopi rychleji na 30stupnu
Eheim jager 300 W kde vyrobci uvadeji pro akvaria 600 l az 1000 l
Nebo
Atman 350W kde vyrobce pise do 350 l
Ma nekdo zkusenost
Starší reakce
Teď jsem na to koukal a asi do něj půjdu. Díky moc
Právě bych do toho moc dávat nechtěl. Není něco menšího než 25W? Aby to zase nebylo až zbytečně velké.
Záleží kolik chceš investovat, ale já mám docela dobrou zkušenost s Atmanem 25W nebo Diversa Thermo plus 25W. Jinak ve vyšší cenové relaci TetraTec HT 25W nebo JBL Pro Therm 25W.
Starší reakce
Do 350L nemusí ísť 300W, stačí i 200W, možno i 100W. Ja mám v 280L 75W
Já jsem spokojen s atmanem. Mám dva. Jeden nový - cca 3 měsíce a druhý několik let.
0 25.04.2014 19:12 rastrot kolikavatove akvarijni topitko a jake mam koupit do 350 litroveho akvaria dekuji
0 25.04.2014 08:36 rastrot poradi nekdo jake koupit topne telisko?myslim co se tyce kvality?dekuji
Starší reakce
Hlavně by to bylo "poněkud" dražší....
Žádnou. Neefektivní + není jak regulovat telotu.
A aký by malo efekt ohrievať vodu termo žiarivkami čo vytvárajú teplo?
Bolo by to tak najbližšie ohrevu vody v prírode?
Starší reakce
Teď je otázkou, jak moc teplota vody v daném biotopu kolísá. Nezapomeň, že je tam vody "sakra" víc, než v libovolném akváriu. A povětšinou stálý průtok.
Nějaké kolísání asi bude tak maximálně v nízkých hladinách u břehu, jenže tam zase je většinou tolik vegetace, že to bude dost přistíněné a kolísání teplot bude opět dost omezeno.
Bych se s tím moc nepáral. Např. mě to kolísání plusmínus jeden dva stupně zařídí zářivky samy
Ja mám ohrievač (s termostatom na 24°C) na časový spínač tak, že v noci je vypnutý. Takže večer začne pomaly teplota klesať (naozaj pomaly, mám tam krycie sklo) a ráno pomaly rásť až do nastavenej teploty (naozaj pomaly, ohrievač má úmyselne poddimenzovaný výkon). V lete ohrievač v podstate ani nezapne, ale zase v miestnosti samotnej kolíše teplota, takže celoročne mám pomerne prirodzené klesanie nočnej teploty v akváriu.
Či to má nejaký účinok na živočíchy alebo rastliny, to neviem, ale aspoň mám spokojný pocit, že je to čo najprirodzenejšie
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 28 29
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24633x