Divné chování ryb
Založení akva 16.04.2011 - to je platný údaj?!
Co je to za filtr, že je nutný ho po 14 dnech čistit?
EDIT: Už to vidím v prezentaci.
0 21.04.2011 15:22 Jack [7] Ten filtr pereš ve vodě z akva, nebo pod tekoucí vodou?
Máš tu dvoch profíkov... Ak by si tu zadal konkrétne info o nádrži, dostalo by sa ti i veľmi konkrétneho vysvetlenia, prečo si sa dopracoval ku konkrétnemu problému, diskus by tu bol trošku viac efektívnejší a ty by si vedel, čo nabudúce nebudeš babrať (pri tvojich vstupných hodnotách vody šetriť tam, kde si chcel, znamená prerobiť niekde inde, keby ti tie rybky na základe toho odišli...)
...Tím mám na mysli, že ve dně neprobíhají ony standartní procesy přeměny, který vyústí v produkci dusičnanů...
Proč "jen" ve dně?! Tyto procesy probíhají všude, kde mohou žít nitrifikační bakterie.
Tak když to velmi zjednoduším, tak by to na špatnou funkci dna mohlo vypadat. Tím mám na mysli, že ve dně neprobíhají ony standartní procesy přeměny, který vyústí v produkci dusičnanů, jenž jsou spotřebovávány rostlinami.
No a taky je amoniak meziproduktem denitrifikace...
(Zbytek gúgl
)
Amoniak není produktem při přeměně dusitanů na dusičnany, ale produktem amonifikace. (Zbytek gúgl.
)
EDIT: A hlavně - produktem metabolismu dusíku u ryb. (Zbytek gúgl
)
Zkušenost mi říká, že mít po ruce nějaký přípravek k vyvázání volného chloru není na škodu.
Osobně - když při puštění vody sprchou zacítím chlor, takový přípravek použiju.
I když se to tu hemží vzájemným ujišťováním, že "už se nechloruje jako dřív", stačí zavolat do laboratoří poskytovatele pitné vody - pak se člověk např. dozví, že když se při testech objeví zvýšená koncentrace "breberek", zvyšuje se i koncentrace dezinfekčních prostředků.
Ještě k tomu amoniaku. Ten je přeci jedním z produktů při přeměně dusitanů na dusičnany a tato činnost probíhá ponejvíce ve dně akvária. Pokud by tomu, tak bylo, tak by to na špatnou funkčnost dna, nitrifikačních bakterií ukazovalo, nebo se mýlím?
Ano uznávám, že se toho NO2 držím jako "ono" košile. Pokud by tou příčinou vyblednutí ryb byl skutečně ten volný chlór, tak bude jistě postačovat měněnou vodu nechat odstát do druhého dne a tu potom dávat do akva již zbavenou toho chlóru bez nutnosti použití Aqua safe.
No a podle mne by to mohlo být to, co jsem napsal - přechod amoniaku z iontové formy na molekulární nebo volný chlor. Taky to může být cokoli jiného, ale trocha Aqua Safe nebo thiosíranu sodného by napověděla víc.
Tak to odpovídá tomu co jsem psal na začátku, že ty ryby reagují na zvýšený hodnoty dusíkatých látek. Rozhodně se mě nechce věřit tomu, že se do akvária leje voda horších parametrů než tam je. Ta chyba bude podle mě v nedostatečně fungující biologický rovnováze v akváriu.
Jestli se problém projevil po výměně části vody, nebylo by vhodné hledat příčinu problému jinde, než v NO2?
Co takhle v NH4/NH3 nebo - "přednostně" - skutečně v tom volném chloru?! (Zvlášť v souvislosti s tím, že tentokrát výjimečně nebyl použit Aqua Safe...)
Takže to NO2 je zvýšený ve vodě v akváriu. Pochopil jsem to správně.
Tak těm papírkům bych moc nevěřil. Chtělo by si to ověřit nějakým kapkovým testem, tam je vypovídací schopnost daleko větší. Co je to zvýšená hodnota NO2, mám tomu rozumět tak, že je NO2 ve vstupní vodě měřitelný?
To, že je ta voda silně chlorovaná je ověřeno nějakým měřením?
Tak pokud akvárium před výměnou vody fungovalo normálně a voda je tam dávána z vodovodního řadu, tak nevidím důvod, proč by se musel ten aqua safe používat. Ten problém bude trošku někde jinde. Kolik té vody bylo vyměněno a jak často je ta voda měněna?
Podle toho jak to popisuješ, tak bych si myslel, že to bude otrava N látkama. Takže ta doporučená výměna vody bude velmi žádoucí. To jestli jsou to ty zvýšený N látky, tak to poznáš po výměně vody by se rybky měli zklidnit. Chělo by to více informací o tom akvárku. Kolik je tam ryb celkem, jak probíhá údržba(odkalování, výměna vody) jaký je tam filtr, jsou tam rostliny, atd.
EDIT: Jak dlouho je to akvárko založený?
Těžko radit bez fotky a dalších informací. Navíc nejsem moc znalý nemocí, mojim rybám se celkem vyhýbají. Ale když nikdo neví, tak začni klasikou při neznámém onemocnění ryb. Měň každý den 30% vody, tím nic nemůžeš zkazit a občas to pomůže.
Ahoj. Mám 60 l akvárium. Doteď bylo vše OK. Ale od oběda registruji špatné chování ryb- výrazná ztráta bary (doslova bílé tetry krvavé), ryby se drží u dna, neplavou, nežerou a velmi lapají po dechu a třepou celkově rychle ploutvemi. Problém se týká všech ryb mimo sumců.
Jestli se Ti ryby neustale o neco otiraji, ale neni nic videt (podivej se sikmo proti svetlu na telo ryb, zda tam neni zakal, zda jsou ciste), pak tezko muzes urcit diagnozu a muzes neco pouzit jen preventivne. Takova eSHa 2000 je velice setrne lecivo, cenove celkem priznive, a hodne lidi, vcetne mne, jej chvali. Jde o to, ze leci asi 18 veci, takze kdyz se pouzije preventivne, je slusna sance se trefit do neceho co zacina, a navic malo zatezuje ryby. Navic kdyby, leci podle popisu i zaberni cervy.
Preventivne se asi najde malo co lepsiho, nez eSHa 2000.
takže test hotov:kyveta se má nechat 10min odstát
studna sčervenala po 1min. okolo 100mg/l možná víc = špatně,co mě překvapilo byla voda vodovodní podle tabulky přesně 12.5mg/l (podle rozboru Obecního Úřadu 46.4mg/l),akva voda cca35-40mg/l = což jak píšete,by bylo vcelku vpořádku.Při 3 barvach kyvet se to určuje hnedle lépe.Po přidaní Ceratopteris cornuta by měla týdení výměna 1/3 stačit.
Ale spátky na začátek,"otíraní ryb o předměty",krupička vyloučěna,dusčnany?,když jsem kupoval test a rostlinu,prodavač se jěště zmínil o nemoci žaber,je to možné?,nechci podroby popis prevence či lečby,jen odkaz atd.
Děkuji.
dobře jdu ted udělat 3 testy vodovodní,studníční a akva voda a v pátek znovu....
To bych vůbec neviděl nikterak tragicky. 20-40 mg/l je hodnota která je považována za optimální. Pokud se Ti ta naměřená hodnota nebude zvyšovat až to porovnáš při příštím měření před výměnou vody, tak to je podle mě v pořádku.
zkus ještě změřit vodovodní vodu, a vodu po tom týdnu než budeš zase měnit, uvidíš jak se bude měnit, a jestli ti NO3 v akvárku ubývá
Dobrý den,tak jsem sehnal Ceratopteris cornuta,Egerii neměli
,koupil jsem test NO3 Tetra a měril.
měním vodu v pátek v 15h(1/3) jak jsem psal,tentokrát jsem to udělal jěště v neděli okolo 17h(1/3).
Takzě nová voda od neděle,test ukázal barvu mezi 25-50mg/l spíše k 50,je odstupnován 0-12.5-25-50-100mg/l,nic moc přesného.
Jaký by měl být správný (respektivě doporučený) obsah NO3?,berme v potaz mé akvo.
Děkuji.
Sid napsal: ...jen se chci zeptat mužu potom všem jěště přidávat PMDD?...
Určitě ne!
Za tohle muzu ja, slo o tu tabulku, jak pekne nektere rostliny zerou NO3. Melo mi dojit, ze na strankach o PMDD to svede toho kdo cte az ke hnojeni
.
no,ja je musím dokupovat postupně a ted,ještě přibyde Egeria densa
Tak na 130 litrů rozhodně.
mám malo rostlin?9 je malo,pro sníženi tvrdosti a ph
Ale to jsem ve svém předchozím příspěvku nekomentoval... jo jo ja vím jen jsem si na to hnedle vzpoměl
Takže ani naklonění filtru nepomohlo...
No, já považuji z běžných metod za nejúčinnější rozpouštění přes keramickou patronu, resp. vzduchovací kamínek. Jen to holt není nejekonomičtější. Jenže ceny CO2 jsou tak nízké, že by nemělo být traumatizující, jestli spotřebuji za rok o jednu nebo dvě náplně navíc...
Ale to jsem ve svém předchozím příspěvku nekomentoval; reagoval jsem na vaši úvahu stran eventuelního přihnojování PMDD. Bylo by to, jako chodit se sovami do Atén.
A proč chceš do akvárka prát COčko, když tam nemáš moc rostlin a už tak hodně dusičnanů.
myslel jsem si,přidam egerii a změřím no3 před výměnou,vím že jste doporučoval AQUAR,děkuju splolu jsem konzultovaly co2 do filtru,musel jsem z toho upustit 3 dny pohoda,ale pak se začal zavzdušnovat moc a nepomohlo ani nakloněni,ale zkusim tohle
www.sera.de/… děkuju
...jen se chci zeptat mužu potom všem jěště přidávat PMDD?...
Určitě ne!
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 18 19
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 16723x