Rak - chov
1-jaké raky?
2-podívej se do zdejšího atlasu
0 27.01.2016 19:15 jakub Dobrý den prosím vás nevite někdo čím krmit čertvě narozene raky
Nevíš prosimtě nějakej odkaz,kde bych si o tom něco přečet?..Nebo fotku toho?
Nedal si foto ,takže len hádam.
scutariella astaci?
Vorticellu jsem měl u krevetek,a na nich teda vypadala jinak..Tohle jsou takový houbičky,nebo jak to popsat..Zkusím to vyfotit..
Ahoj,mám raka asi měsíc a před týdnem se mu začala dělat jakási plíseň(nebo co to je) hned za rostrem a očima na pancíři..Má to obvodově kolem dokola a jsou to takové bílé chomáčky(malé bouličky)..Víte někdo co to je a co s tim?..Přidal jsem mu do vody trochu soli a vyměnil vodu,ale zatím se to moc nelepší..Fotku bohužel nemám..
Starší reakce
Este mam par otazok, ak mozem... raky sme uspesne oddelili (su v mesom akvariu). Ale kym jeden z rackov sa uz 2x prezliekov (asi samicka) a viditelne rastie a je krasne sytooranzova, ten druhy chudacek sa este neprezliekol ani raz. Je taky tmavy, ocividne mensi a na hlave-chrbte ma ako keby rozstep. Neviem sa zbavit dojmu, ze sa chcel vyzliect ale nejak sa mu to nepodarilo... a tiez su obcas ti dvaja v sebe. Nie sposobom, ze sa chytia za klepeta (ako som sa docitala, ze sa deje pri pareni), ale ta zenska asi ide po chlapovi. Je mozne, ze je chory? Alebo mu chybaju nejake mineraly na vyzlecenie sa? Dakujem za rady
Starší reakce
Bala som sa takejto odpovedi :( Ale dakujem.
Tyto raci patří mezi ty mírumilovnější druhy . Ale má to také své omezení, raci jsou (a to všichni)naprogramovaní tak že pomalu se pohybující tvory považují za potravu (likvidují nemocné kusy).A žába v nádrži je jako magnet pro raka.Musíte se rozhodnout co v nádrži chcete chovat ( zda raka nebo žábu).
0 06.01.2016 22:43 Agi – Rak mexický zakrslý
Ahojte, v akvarku mame okrem ineho 2 rakov mexickych zakrslych. Kupovali sme ich ako mierumilovnych s tym, ze by nemali ublizovat ostatnym zvieratkam. Nedavno sme ale prichytili racka v obrovskom boji s drapateckou malou.... teda drapatecka plavala a otacala sa a racek bol prichyteny na jej prste na zadnej nohe. Zabke potom chybal drapik na zadnej nohe. Teraz som vsak uvidela toto... (foto).
Moja otazka znie... co s tym? Zabku som si strasne oblubila... a vlastne aj racci su super. Ale ak ma racek ublizovat zabine tak bude musiet z akvarka... male pls nejaky napad, co s tym?
Krmime myslim, ze viac nez dost (vlocky + makky granulat 2 x denne), raz za 2 dni tie racie mineraly a ancistrusie zradlo (na tom hoduju tiez vo velkom) a raz za 3 dni patentky (po tom ide vsetka zver
.
Dakuje Vam za rady
Starší reakce
U raků se neudává velikost v litrech, ale velikost dna.
s chovem raků sice nemám moc bohaté zkušenosti (cca rok), ale myslím, že třeba
rybicky.net/atlasostatnich/rak_cambarellus_schmitti by se v 30 l akvárku mohlo docela dobře dařit
k tomu bych přidal pár krevetek, nějakého šneka a když vše bude fungovat, jedinou starostí pak bude, kam s potomstvem
0 30.12.2015 21:13 - Starší reakce
Čo takto najmenší Cambarellus diminutus.
Proč se nekouknout do atlasu třeba? Nevím ale náš soused choval zakrslé raky ( mexické ). Sice jsou trošku větší než krevety ale ty by do toho mini akva mohli jít. Nejsem odborník přes ně ale jak říkám bývalej soused akvarista je měl v mini i ve velkém společném akva. Jinak se koukněte na web co Vám psal uživatel rak je to tam docela krásně popsáno ( česky ). Stejně pochybuju že se najde rak větší než 6cm do té vaší 30l nádrže. A opravdu nedávejte nic velkého do té 30tky viděl jsem to u jednoho tady od nás a vypadá to hrozně...
0 27.10.2015 21:18 Lionetta – Rakarko
Ono bohužel to musí být akva, aby se vešlo na jednu skříňku
myslím že takovou 30 unese ještě, jenže nevím, jaké raky by do tohoto mini šlo umístit, rostlinky popřípadě rybu a celkové péči a krmení, jakou technologii je nejlepší rakum dopřát atd
. Vážně toho o nich moc nevím, proctu si stránky, které jste mi doporučili a snad budu moudřejší, nicméně stále nevím, jakého racka vybrat
Už to nie je ako voľakedy - keď sa chlórovalo o dušu.Sem tam ak ma situácia donútila a nemal som odstátu vodu tak som niekoľko krát musel pri Procambarusoch meniť vodu priamo z vodovodu.Je pravda,že tu máme kvalitnú vodu.Nebol problém.
O té ozonizaci v tom samém "Akváriu" psali také. Hm, pochybuju, že by mi na SČVAKu na telefon prozradili, jaké že "dobrůtky" do vody přidávají, ale voda u nás chlorem nesmrdí. Ovšem opatrnosti není nikdy nazbyt, takže kdyby u mně na ty mramoráče přece jen došlo, dával bych na to bacha. Tak jo, díky moc vám všem
V některých úpravnách se používá plynný chlór i nadále během rutinního provozu.
Technologických postupů úprav vody je vícero(často se používají kombinovaně), látek používaných k chloraci taky - k většině jsem nenašel ani loni, ani teď relevantní data k chronické toxicitě. V koncentracích u odběratele by se neměly projevovat pozorovatelné akutní účinky na necílových organismech(běžně dolévám rakovi už po vytemperování vody). Pro některé korýše by však mohly být problémem jiné parametry vody.
(Chlór údajně cítí průměrný čichač již od pouhých desítek ppb.)
www.vo-da.cz/…
Chlór - akutní toxicita:
www.google.cz/…
Také záleží na dodavateli vody(město).
Díky za informaci.Ale já nebudu riskovat že mi pojdou mí korýši. Jinak já mám informace že vodu ošetřují ozonem(se provádí v závěru úpravy vody ozonizace – dávkování ozonu do pitné vody).
Info je z časopisu Akvárium č. 29, str. 22. Má se jednat o oxid chloričitý. Ano, píšou tam, že plynný chlor se používá jen málokdy při těch havárkách, takže pokud voda vyloženě nesmrdí chlorem, tak nechat vodu odstát je prý v podstatě zbytečné, protože ten oxid se rozkládá stejně velmi pomalu. Proto jsem se ptal, jestli se snažíte ten oxid chloričitý z vody nějak dostat, třeba těmi přípravky. Odpověď jsem dostal, díky.
Vodu nechávam tiež odstáť a žiadne prípravky či chémiu pri nich nepoužívam.
Nevím kde jste tuto informaci získal,ale podle informacích co já mam tak se již chlor na úpravu nepoužívá.Jen při havarii do řádu napustí chlor a v tom je ten zakopaný pes . Nemusíte ani vědět že např. na druhé straně měst došlo k takové události a vy napustíte vodu korýšům a je zle.Proto já vodu nechávám odstát.
Mám dotaz. Jsem chovem korýšů nepolíbený, ale přesto mě jedna věc velmi zajímá - všude se píše, že raci, krevety, krabi atd. jsou citliví na chlor ve vodě. Dříve žádný problém, prostě by se voda nechala odstát a chlor by po několika hodinách vyprchal. Jenže dnes se voda již nechloruje plynným chlorem, ale používají se jiné, méně agresivnější, rozpustné sloučeniny chloru, které se ale prý ve vodě rozkládají až po několika dnech. Takže jak to tedy košer vyřešit? Jasně, jsou přípravky na odstranění chloru, ale raci a jiní korýši jsou na chemikálie přecitlivělí, takže nebylo by nakonec používání těchto přípravků větší zlo, než ten chlor samotný? Předem děkuji za odpověď.
Vážení kolegové, předně si musíme ujasnit základní věc u raků ( a krabů) se nepočítá objem nádrže ale plocha dna.
Lukehofarma: Lionetta nejmenovala žádný druh rak.
Lionetta: navštivte mojí stránku:akva-tera.webnode.cz
Na spoustu ze tvých otázek najdeš odpovědi zde
rybicky.net/atlasostatnich/rak_floridsky spočítej si velikost akvária 30l a odpověz si na otázku jak tam floridskému bude dobře ještě s kamenama a jeho velikostí a do toho ještě rybka/y. Já si myslím tak 40l +by bylo fajn.
0 24.10.2015 10:06 Lionetta – Rakárium
Ahoj lidi,
přemýšlím o založení malého rakária. Objem rakárka bych zvolila cca 30 litrů.
Jaké rostliny a jaké krmení byste mi pro raka doporučili?
Na tak melé akvárko ovšem malý výběr raků, myslíte, že by zde mohl žít rak floridský? Uvítala bych samozřejmě páreček
. Nějaké typy?
Také se chci zeptat na údržbu, rak sice má rád stojaté vody, ale mohl by být v akvárku malý filtr, který by vodu akorát čistil?
Topítko samozřejmě přidám také. Počítám, že rak bude chtít spoustu kamenů a také mu tam budu muset dát nějaké ty kytičky. To záleží na račíkovi
. Také bych uvítala nějaké ty typy
Osvětlení plánuji pořídit také.
Čím ráčky krmit, aby měl pestrou stravu?
Také jednou denně?
Samozřejmě tam nemohou být samotní, takže na základě raka bych vybrala pár rybiček. Myslíte že by ten račík udejchal Beťáka?
Díky moc všem
)
Starší reakce
Jak mi dnes bylo potvrzeno tak DNA se dělala na exemplářích z volné přírody a ty co jsou chované v zajetí se to bude teprve snad dělat,také je tu možnost že se může jednat o křížence.Jinak stále čekám na další informace od lidí co se DNA u raků zabývají a snad se měly i v tomto případě nějak podílet(ústní sdělení).Tak radši počkám na jednoznačný závěr.
Tu ide o raka ktorý sa doteraz ponúkal ako Cherax holthuisi Orange Tip - alebo citujem:,,(1) green, orange and yellow morph with orange tips (Fig. 1A–B); and (2) a greenish orange morph (Fig. 1C).Viď. fotografie.
DNA testy sa robili viď.odkaz zookeys
Výzorové rozdiely medzi Ch.holthuisi a Ch.snowden sú opísané v časti Systematic position.
U tohoto příspěvku musím konstatovat že není jednoznačné určit že Cherax holthuisi Orange je Cherax snowden.Bude to asi nějaký čas trvat než vědci se shodnou na nějakém konsenzu.
0 25.08.2015 07:07 - Zmena v popise a doterajšom pomenovaní Cherax holthuisi Orange tip.
Odteraz je to Cherax snowden.
zookeys.pensoft.net/…
crustahunter.com/…
Možno by nebolo na škodu upraviť i tunajší album kde na fotkách podľa mňa je práve tento orange tip raka a pre cherax holthuisi vytvoriť novú kartu.
Starší reakce
Zahojí sa postupne po zvlekoch.Nemyslel som to tak,že rakovi to zarastie v terajšej schránke.No niekedy je poškodenie tak veľké,že stopa ostane i po zahojení.
Tu díru tam má pořád, má tam nějaké bílé canci, ale žije a nejeví známky nějakého jiného problému. Žere a je aktivní.
Starší reakce
Tak to bude fajn,zahojí sa.
Snažím se týdně měnit 1/3 vody, a krmím tak 1x za 3 dny (mám tam endlerky - ty vločkovou stravou a tabletku pro raka a krevety)
Dbať hlavne na hygienu akvária a malo by sa to spraviť.Pri zotavovaní raci excelujú.Zrejme pri poškodení panciera došlo k bakteriálnej infekcii, čoho následkom je tá diera.Podľa fotky by som povedal,že to nie je až tak zlé,len dbať na tú hygienu a moc neprekrmovať osádku v akvárku.Aby sa to nezhoršilo.V opačnom prípade je to poškodenie potenciálna brána pre choroboplodné baktérie.
Tak až nyní jsem se dostal k tomu, abych přiložil fotku "zranění" raka. Má díru jak do pr..., ale nevypadá, že by mu to nějak vadilo. Žere, leze aktivně po akváriu atd. Napraví se to, nebo je potřeba zasáhnout?
Starší reakce
Skús si vyhľadať vorticella.No pre istotu pridaj i tú fotku.Nie je zriedkavé,že na rakoch(hlavne odrastených jedincoch) narastajú resp.prerastajú cez pancier i rôzne riasy.Väčšinou jedno i druhé je spojené s prekrmovaním a nedostatočnou hygienou akvária (nie dostatočne fungujúca filtrácia).
V prezentácii máš opisované i náhodné úmrtie CPO:
Ráčikom CPO vyhovuje nižšia teplota vody.Chcelo by to udržiavať do 23C (maximálna teplota v domovskom jazere tohto ráčika) - ideálne do 20C.Pri vysokej teplote sú dosť často pozorované tieto náhodné úmrtia.
Tak se obávám, že to nebylo tím atmosférickým kyslíkem
Vypadá to na nějakou plíseň (nechtěl mi to moc dobře ukázat ráno). No teď otázka co na to dát aby ho to rovnou nezlikvidovalo. Nenašel jsem tady žádné téma nemoci raků, tak se ptám tady. Zítra bych přidal fotku - pokud se podaří.
Starší reakce
Super. Díky za nasměrování. Nehodlám s ním nic dělat
On to rozdýchá a když ne, tak tam zůstanou alespoň krevety
Rak sa nadýchol atmosferického kyslíku niekde nad hladinou,ten sa mu potom zmiešava s vodou v telesnej dutine(oblasť hlavohrud) a s tejto vody rak žiabrami získava kyslík.
Pri veľkom množstve kyslíka niekedy potom rak vypúšťa pod vodou bublinky.
Ak je bublinka pod hlavohruďou a nevystupuje mimo bežný obrys tela, v opačnom prípade môže ísť o bakteiálne onemocnenie panciera
Na mém rakovi mexickém, se objevila zajímavost v podobě "bublinky" pod krunýřem. Vypadá to jak mozol po spálenině (u člověka). Nevíte někdo o co se může jednat?
Děkuji
Starší reakce
cezarmilan napsal: Ak nemáš kam, tak to už budeš musieť nechať na prírodu. Rakov mramorových je ako maku, ako maku
No právě, to bych musela pořídit už čtvrtý akvárko, což už nechci. Díky za radu.
Ak nemáš kam, tak to už budeš musieť nechať na prírodu. Rakov mramorových je ako maku, ako maku
0 05.04.2015 13:05 Pája – račí mláďata
Zdravím, prosím o radu...Nechtěně se starám o raka známému, který se odstěhoval. Teď jsem zjistila, že rak má mladé.
Jak se o ně mám starat? Je to rak mramorový. Mláďata už opustily matku a šmejdí po akvu. Viděla jsem zatím tři. (asi už je zbytek sežraný)V akvu jsou i tři živorodky. Prý je mám odlovit...A navíc jsem četla, že bych měla dát od mláďat i matku aby je nesežrala, jenže nemám kam.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 27 28
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 29989x