Rak - chov
Starší reakce
Určitě jí tam nechej. Je to cenný zdroj vápníku.
Edit: Říká se tomu svlečka
Starší reakce
Ano, dorůstají. Mladým rychleji, protože se svlékají častěji, nebo prostě mají lepší schopnost regenerace, to nevím.
0 28.09.2017 20:24 Mráča78 – Dorůstání
Ahoj,chtěl bych se optat,zda dorůstají rakům při svlékání klepeta. Předem děkuji za odpověd. Jirka
K nějakým soubojům může dojít.Raci můžou přijít o části těla, ale i k smrti jednoho z nich.
Ne že to skončí bez klepete. Ale že to může skončit bez klepete. Ignorujete, jak byl položen doaz... Líp to vysvětlit neumím, takže opuštím diskusi...
Otázka: Co nejhoršího si můžou navzájem udělat?
Odpověď: Oddělování končetin při vzájemných soubojích.
Z toho plyne, že některé souboje můžou končit ztrátou končetin. Nikoli že nutně musí končit ztrátou končetin.
Edit: Ale koukám, že už to tu Ctibum psal.
Jsem tu nový. Ještě neumím to dát do kurzívy.
Ale zaznělo: oddělování končetin při vzájemných soubojích
Z toho mi vyplynuje že to skončí bez klepete.
Teď jste to pane vystihnul. Souhlasím s vámi.
Ono to jde ale za určitých podmínek. Také se může stát že rus zaútočí znovu na Evropu. A Evropa zkončila. Plyne z toho snad že Evropa a Rusko nemůžou sousedit spolu?
A podívejte se v reálu, myslíte že zaútočí? Co si můžou opravdu udělat? Vymazat se z mapy? A myslíte, že udělají to opravdu?
Moje odpověď je že můžou být spolu, pokud se naplní určité podmínky v chovné nádrži.
Interceptor napsal: Nelze souhlasit s názorem, že to skončí bez klepeta.
Takový názor tu ale nezazněl.
Otázka zněla "A co nejhoršího si můžou navzájem udelat?" Odpověď zněla "oddělování končetin při vzájemných soubojích"
Lidstvu se také může stát, že vyhyne, což neznamená, že k tomu bezpodmínečně dojde...
Mám v akváriu docela slušný systém jeskyněk. Mnohdy samičku po celý měsíc, kdy nosí vajíčka ani nevidím. Souboj má vítěze a poraženého. Pochybuji, že pokud jsou oba raci podobné síly, nenechají se zastrašit a následně dojde k souboji, si vítězný rak bude brát servítky a zřetel na to, aby neutrhl druhému raku klepítko. V tomto případě jdou podmínky v nádrži stranou. Neříkám, že každý souboj skončí bez klepeta, ale stává se to.
-pan nedělá ,ale choval jsem je a celou řadu dalších druhů zvířat
-klidně si sledujte ,nejspíše proto ,že většinově čerpám ze zahraničních odborných zdrojů
-
tazatel se ptal na chov dvou samců ,nikoliv skupiny ,tak jak je tomu ve vašem případě ,proto ta odlišnost ,zbytek vysvětlen příspěvkem od Lenkalor
Souboji nelze zamezit. V tom jsem souhlasil s Laceving.
Ale jde jemu nabídnout prostor a úkryt.
Nelze souhlasit s názorem, že to skončí bez klepeta.
Co je tedy podmětem toho, že raci mohou být agresivní ? Já osobně jsem již také pár klepítek oplakal. V současnosti mám ve 30 litrech 5 dospělých a zhruba 8 dorostenců. Co bych měl tedy zlepšit, abych zamezil souboji dvou samečků, kteří se případně vrhnout na jednu samičku a při dané orgii jí v zápalu vášně klepítko odstraní. Rak je rak i když je to prťous, není to krevetka.
Asi u vás v nádrži není všechno tak jak by mělo být. Na druhou stranu by se to nedělo.
Myslím, že tady jde o to slovíčko " můžou". Mohou si ublížit a nemusí, ale tazatel chce znát i tu horší variantu, aby se na to mohl připravit.
Já teď mám samečka, který ucvakává samicím klepeta. Stalo se to třikrát, takže náhoda to není. Předchozí samećek jim nikdy neublížil a mají stejné podmínky. I mezi zvířaty existují " asociálové ".
Takže pan dělá už do korýšů.
Sleduji Vás zde delší dobu, anonymně, ale to mi nebrání číst. Vaše příspěvky mi nápadně připomínají jiné zahraniční text.
Ale k tématu. Jak mi tedy vysvětlíte že mám 8 dospělých CPO nejstarší 2,5 roku, v 45 litrech?
Množí se prosperují. Zastrašují se, v tom jediném souhlasím. Ale za dodržení podmínek v chovné nádrž jsem nezaznamenal jediné zranění.
PS: omlouvám se za úroveň češtinu, ztrávil jsem více než 30 let v Kanadě. Vrátil jsem se domů před rokem.
- oddělování končetin při vzájemných soubojích
Ok, diky moc.
A co nejhoršího si můžou navzájem udelat?
-ano ,v určitém stádiu věku ,kdy začne jeden jedinec si utvářet teritoriální převahu
-pokud máte mladé jedince,bude jejich chov po nějakou dobu v režimu uvedené tolerance
-dva samci se v akva "většinou" tolerují ,kdy lze sice vidět jistou formu zastřašujícího souboje , včetně hry v přetlačování
-mnohdy jde i o stáří jednotlivců ,případně zda se jedná o jedince stejného stáří ,procházejcí stejnou vývojovou dobou
Starší reakce
Som rád,že sa držia.Tieto ráčiky sú po opustení matky dosť maličké a cez ten nasávací kôš sa do filtrácie dostanú v pohode.V skutočnosti raky nie sú tak náročné na biologické znečistenie vody ako by si kopec z nás asi myslelo.Prežil vďaka stálemu prúdeniu,stálemu prísunu čerstvej vody a tým pádom aj vďaka dobrému okysličeniu vo filtrácii.Z dôvodu nižšieho a nie tak zdravého prísunu potravy i absencii svetla(resp.striedania kolobehu deň-noc) mu chýba vyfarbenie.Niektoré tieto ráčiky nie sú úplne čierne ale skôr tmavo hnedé.Ešte je tu možnosť,že sa vyhrala matka príroda s DNA - existuje i orange forma tohto raka.(ja som mal stále čierne a hnedé)
Dobrý lapač na malé ráčiky je Aquael Fan filter,kde niektoré koše sú priesvitné.Vďaka biomolitanu ráčika nevtiahne do rotora a ostane v umelohmotnej časti.Neraz som takto malé ráčiky vylieval z filtra i po 50ks.
Ahojte
Chcem sa s vami podeliť o túto skúsenosť.
Stručne začiatok, kedysi som mal 3 raky Cherax holthuisi var.black (od prasana
) , v spoločenskom 216l akva. Používam filter Tetratec 1200 . Akva je plné koreňov, raky mali veľa, veľa úkrytov. Postupom času mi ale žiaľ dominantný rak odstránil zvyšných dvoch. Nakoľko ide o spoločenské akva vrátane aj dravších rýb, nečakal som že by tam malé ráčiky prežili no cca pred 6 až 7 mesiacmi , som v akva našiel malého ráčika (cca 2cm) , ktorého som vtedy okamžite prelovil – vtedy som vlastne riadne prezrel celé akva, či tam nie sú ďalší . Nič, iba tento jeden. Ten aj krásne vyrástol.
No a včera, po tých 6 až 7 mesiacov (fakt neviem kedy to bolo presne) som čistil filter (vôbec ma to vtedy nenapadlo pozrieť
) a pri poslednom poschodí ,v tomto tu /na foto 1/ som našiel ešte živého raka!!! , v tejto veľkosti! /foto 3,4/. Normálne som ostal v šoku, jediný spôsob ako sa tam dostal je samozrejme cez nasávanie, ktoré kryté nemám. No i tak sa tam teda musel dostať ako veľmi maličký, a prežíval celú tú dobu vo filtračnom prostredí ,plného bordelu.
Predpokladám že veľký podiel na jeho prežití spočíval v tom, že ide o jaskynný druh , no i tak adaptácia v takom otrasnom prostredí je pozoruhodná. Oproti normálnemu prostrediu rak nemá vôbec farbu (malé náznaky oranžového chvosta, inak je veľmi svetlo sivý ) a je menší.
Bol veľmi prestrašený keď som ho vytiahol. Našťastie mám po ruke akva, kde som ho mohol dať. Pomaly sa adaptuje , aj kúsok tablety si už večer vzal
, takže ho budem teraz sledovať, ako sa mu bude dariť.
Aj keď mi je ráčika ľúto, že musel prežívať v takých podmienkach, je to podľa mňa zaujímavý jav vzhľadom na to že tam bol minimálne pol roka.
Takže mi z toho vyplýva , že ma asi nikdy tieto tvory neprestanú udivovať
A prípadne poučenie : je dobré “zakryť“ nasávanie externého filtra (napr. molitanom )
Minimálne teda poučenie pre mňa
Priložené foto: 1, prostredie 2, “cesta“ 3, rak 4,rak zoom 5,original rak /takto by mal vyzerať/
Pekný deň všetkým.
Starší reakce
P.troglodites byl chován kolem roku 90,pak zmizel z nabídek.Dnes snad v Německu by se nechal sehnat.
0 16.09.2016 20:09 Mamloch –
Re: rak O tom pochybuji. Pokud já vím, je tolerováno pouze dočasné držení stávajících jedinců po určitou dobu, takže není ihned nutné je utratit. Ale to je jedno, i kdyby to tak bylo. Kdo chce kupovat něco, co možná ještě dnes může, aby to zítra musel utrácet? Není mi ovšem jasné, jak nerozmnožovat P.fallax jinak, než usmrcením chovných kusů
A při prohlídce nabídek obchodů je patrné, že P.clarkii i P.fallax zmizely z nabídek hned po vyhlášení zákona, tedy v srpnu. Falešné P.troglodites ale vesele prodávají dál. A já si myslím, že skutečné P.troglodites nikdo nechová a pokud ano, nebo v budoucnu bude chovat, bude si díky podvodníkům stejně každý myslet, že to má zase starého známého kropenáče.
rak napsal: Dovoz do EU je zakázaný ,ale prodej na území EU zatím ne.Mám to přímo z MŽP.
No to je typicky skvělá zpráva ze zdrojů Brouka Pytlíka a Ferdy Brabence (MŽP+EU), jako hodně jiných...
Máte pravdu v tom že je zaměňován.Ale v další části ne.Dovoz do EU je zakázaný ,ale prodej na území EU zatím ne.Mám to přímo z MŽP.
0 16.09.2016 11:31 Mamloch – Procambarus troglodites nebo podvod ?
Některé zásilkové shopy u nás nabízejí raka Procambarus troglodites blue a všude naleznete tuto fotografii, která zobrazuje prodávaný druh.
www.google.cz/…
Bohužel na obrázku jste tohoto raka viděli naposledy. To, co obdržíte v zásilce není ani v náznaku modré, a už vůbec se to nepodobá rakovi z obrázku. Obdržíte obyčejného, šedohnědě zbarveného P.fallax, raka, kterého by nikdo nekoupil ani za 1/4 ceny, navíc raka, který je nyní na území EU vyhlášen za invazivní druh a jehož chovem se vystavujete riziku uložení pokuty 20tis. Kč, a pokud s ním obchodujete jako podnikatel, tak ta pokuta je milion. Prodávaný rak nemá ani samce a samice vesele nosí vajíčka přesto, že ráčci jsou chováni striktně odděleně od malička po jednom. Tady někdo hřeší na to, že kupující zjistí podvod dlouho po nákupu, protože raci jsou mladí, nevybarvení a tak se dají prodat pod jakýmkoliv názvem. Toho, kdo dodává do výkupů tohoto raka nelze nazvat akvaristou. Nevím, zda je tento chovatel barvoslepý, uplně slepý nebo naprosto nevzdělaný, ale podvádí nás všechny a dělá ostudu celé české akvaristice. Vyzývám každého, kdo narazí na prodejce těchto raků, doporučte jim, aby si z nich uvařili polévku a pokud znáte pana chovatele, který je všem prodává, nahlaste ho rovnou na veterinární správu. Na takové nic jiného neplatí. Zase ty "Zlaté české ručičky", hanba.
Starší reakce
prodejce uvádí pouze název Procambarus troglodytes blue. Už jsem měla různé druhy raků a tento mě zaujal, protože jsem o něm nikdy neslyšela, z fotek ale vypadá trochu jako mramorový modrý, což bych úplně nechtěla. Nic o něm ale nemohu najít.
Záleží o jakého raka Vám jde.Protože v minulosti se tak označoval Rak kubánský.A Procambarus troglodytes je jiný druh.
moji jsou výrazně světlejší, mají okolo 1,5cm takže jsou ještě docela mladí. Je klidně možne, že to ani diminutus být nemusí, potéc co jsem začal chovat ráčky, jsem zjistil jak početný rod cambarellus je.
Amatértom napsal: Zdravím,
dnes mi přišel páreček těchto roztomilých ráčků, nicméně po modré, která mne upoutala na obrázku těchto ráčků ani stopy. Jsou ještě mladí, vybarvují se až později, nebo záleží na prostředí.
Taky je mám pár dní. Koupil jsem od Ivana Vyslužila na Exotice Bratislava. Když jsem tam postával, zrovna se jeden člověk ptal na toto. Ivanova odpověď byla, že tito raci jsou velmi variabilní, občas jdou do modra a někteří prodejci barvy dosáhnout speciálním krmením. Podobné, co říká Rak.
Moji mají na sobě všechny možné odstíny teplých barev:
rybicky.net/fotogalerie.php… 0 23.05.2016 11:55 EvaaH – Procambarus troglodytes
Celý víkend jsem hledala na webu něco o tomto rakovi, ale až na pár videí mizerné kvality bohužel nic. Umíte mi někdo poradit, kde se mohu o tomto druhu něco dočíst? Předem moc díky
Starší reakce
Niektoré raky začínajú mať modrejšie sfarbenie pri moc nízkom pH,čo niektorí ,,šikovnejší,, predajcovia zneužívajú.
Tu variabilitu jsem sledoval u svých CPO mám samičku(skoro až sytě červená), většího samečka(oranžový), menšího samečka(bledší oranžová). Jestli je to třeba i nějakým společenským postavením, nebo sebevědomím daného raka. Uvidím včera mi je přivezli jsou to prci až vyrostou a zabydlí se, třeba blahem zmodrají
Raky sú farebne variabilné stvorenia.I u nášho Astacus astacus napr.existujú i modro sfarbené jedince.Viď moja staršia fotka.
Takže tie viac namodralé jedince ide jednoducho získať selektovaním jedincov do ďalšieho chovu.
Ten stres je také tam důležitý.Chce to aby měly dostatek míst kde budou v šeru- jsou to soumračná zvířata.Pak ukáží co z nich bude.
jak jsem psal jsou ještě docela malincí ale přírodní forma to podle barvy asi taky nebude, tak jestli to třeba není zatím stresem..
Právě toho využívají obchodníci.Někteří jedinci se mohou lehce zbarvit do modra.Ale nikdy nebudou zcela modří. I když občas nějaká firma( obchodní) nabízí je v modré barvě ,je to jako ostatních raků záleží na krmení,dispozici k barevné mutaci,prostředí a v neposlední řadě jestli uvedený jedinec nepochází z nějakého křížení.
skus sa popytat na http://www.shrimp.sk/diminutus?tab=description alebo
prestuduj tiez http://krevetkari.sk/viewforum.php?f=21
Zdravím,
dnes mi přišel páreček těchto roztomilých ráčků, nicméně po modré, která mne upoutala na obrázku těchto ráčků ani stopy. Jsou ještě mladí, vybarvují se až později, nebo záleží na prostředí.
Starší reakce
Malé ráčatá sa kŕmia rovnako ako dospelé jedince.V závislosti od druhu preferujú rastlinnú alebo živočíšnu stravu.Ideálne je kŕmiť ich čo najpestrejšie.
Stačí zadať názov do vyhladávača google
Nech je v akváriu. A uveď více informací o nádrži a jejím osazenstvu.
0 27.01.2016 19:23 jakub narodili se mě dneska a já jsem začátečník a mám je nechat v akváriu nebo je mám vyndat
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 27 28
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 29989x