Paví očko (gupka) - chov
Pěkně dobitá.
Určitě tam je problém s vodou, ta bakterka už začala užírat ocasní ploutev a dost možná i vnitřní paraziti, ale to je jenom tip.
Fotka nic moc, takže o žíle to ode mne nic moc nebude...ale ten ocas věští brutální bakterku, nebo průjezd sekačkou...
0 18.01.2013 21:54 Sinzz46 – nemoc?
Zdravím, moje samička pavího očka má už tak týden na bříšku takovou jakoby vystouplou "žílu"... Nevíte někdo jestli se jedná o nějakou nemoc nebo jestli to je normální?? hledal jsem i v atlasu nemocí a nic... prosím poraďte
zkusím ho kontaktovat, díky za tip.
Dost dobré chovy má Vašek Nováček v Čelákovicích, má i akvaristiku naproti zámku...
Zdravím, potřeboval bych poradit, kde v Praze nebo okolí by se dali pořídit kvalitní gupky pro započetí chovu. Víte o nějakém chovateli, který se jim věnuje? Díky za případné rady.
Já osobně bych měnil denně, nebo obden 1/3 min. týden.
Edit: Pro hlubší posouzení Tvého problému by se hodila prezentace dané nádrže s uvedením co největšího množství údajů.
No reakce v podstatě téměř žádná, stále jsou pod hladinou, ploutve zplihlé, jen se nekrčí v rohu akvárka. A jsou stále při chuti, bez problému žerou.
Jinak bych dodala, že toto konkrétní akvárko cca 120 litrů (když pominu ta kdysi předchozí) mám nějakých 15 let - fungovalo celkem bez problému - to, jak paví očka zareagovala teď, tak to se stalo poprvé. A proto na to koukám jako jeliman. A celkem mě zarazilo, že čerstvě narozená mimina jsou bez problému. Pokud by bylo něco špatně, tak bych to viděla, že se to projeví i na těch miminech. Jak to vidíš - za jak dlouho mám zase vyměnit vodu, každý den to asi ne, to mi přijde brzy. Nebo každý den jen trochu?
míchání živorodek...zvlášt pak v nestabilních podmínkách - nové akva, měkká voda...atd...s sebou nese hodně komplikací
Jen že se do toho vkládám,teoreticky je možné to,že v akva. už déle bylo něco špatně,a že těch možností je spousta,tak v tomoto důsledku mohly mít ryby,které jsi měla doma,z jakéhokoliv důvodu sníženou imunitu a kondici.S novými rybami se mohly do akva.dostat bakterie,organizmy,škůdci,atd.,se kterými si imunitní systém oslabených ryb neporadil,naopak nové ryby,které mohly být v dobré kondici,s nimi nemají problém.
Za mě stále stejný, měnit vodu. Jaká byla reakce po výměně?
Problém je opačný - nováčci jsou v pohodě, ta reakce je u domácích.
Podle mě je to reakce na Tvoji vodu(nováčci neaklimatizovaní, původní osádka zvyklejší) a proto, jak jsem již psal, měnit, měnit, měnit, to je nejlepší prevence, mít dobrý prostředí a potom není třeba žádných podpor tipu preventin.
Dotaz první: Co je tedy vhodné přidat do akvária jako prevenci, když si donesu nové ryby. Nikdy nevíš, co s rybami přineseš za překvapení.
Druhý dotaz: V sobotu jsem byla na burze a přinesla jsem si nová paví očka. Protože nemám další nádrž na karanténu (manžel by to nepochopil, někdy mám pocit, že chápe jen své koníčky), používám Preventin (nikdy nebyla reakce). Teď jsem použila Prevent v poloviční dávce (značka Dajana) , zároveň jsem ten den přidávala hnojivo na rostliny. Ta původní paví očka od neděle plavou u hladiny se zplihlými ploutvemi (do té doby očka byla v pořádku) a určitě to není reakce na nováčky, ta nová jsou čilá a spokojená. Prvotní stres po přinesení překonala téměř okamžitě. Tak mi to přijde divné. Kdyby tak reagovala všechna, tak řeknu, že je něco blbě, ale takhle to je fakt divné. Akorát jdu vyměnit část vody, nic lepšího mě nenapadá. Byla by nějaká rada? Nechtěla bych o ně přijít. Mláďata cca 3 dny stará jsou také v pořádku.
Multimedical,acriflavin tam už liať nemusíš.Počúvaj radu romanta a rybky budú v pohode.
Vylepši prostředí, nejlépe častějšíma výměnama vody, zlobí Tě dusíci.
0 15.01.2013 20:39 Kubša – Umírání dospělých i mladých Gupek
Ve společenském akváriu 300 litru mám tak 60 pavích oček ale tak denně dvě vyhazuji neboť se jim stáhne ocasní ploutev ,za par dní už začnou špatně plavat a pak je po nich. Teďka jsem začal dávat mladé bokem do 25l akvária a těm se to děje taky.Už vážně nechápu proč.Velké akvárium je 3 krát přeléčeno multimedicalem a do malého kapu acriflavin.Takže pliseň nebo rozpad ploutví by je neměl napadat.Děkuji za každou radu. Už vážně nevím jak rybkám pomoci.
Starší reakce
Neřeš žádný brekule s Ph, na oka to máš jak víno.
No, pH se dá přirozeně snižovat třeba přídavkem rašeliny - buď si kup nějaký rašelinový výluh - je jich na trhu několik a za různé ceny nebo dej do punčošky trošku rašeliny a vraž ji do filtru, máš-li kam. Jednak Ti to zbarví vodu přirozeně mírně do jantarova a taky rašelina pustí nějaké prospěšné látky
Taky se chystám přidávat do akvárek výluh, myslím, že to rybkám v žádném případě neuškodí.
Talze ph mam nechat takove jake je? Je nejaky jednoduchy postup jak ho snizit? Zvysovani vim ze se dela sodou. Me prave rikal jeden chovatel ze pavi ocka chteji ph kolem 7 a vice ze nemaji radi kyselou vodu a tim ze se jim muzou stahovat ocasy a umirat to sr mi orave jednou stalo postupnne umreli skoro vsechny ale jen pavi ocka neonky ne ale to jsem nemel ph tester tkze nevim jiste jestli to bylo tim
pH 7,8 je v normě, lepší je mírně kyselé (něco mezi 6 - 7), rybky jsou pak odolnější vůči nemocem (ale pozor, neplatí to úplně obecně, nicméně pro základní druhy ano). Z těch testů - u nové nádrže je důležité otestovat především NO2 - ten je pro ryby prudce jedovatý. NO3 v nově založených nádržích nebývá, naopak je ho někdy potřeba dodávat, dokud tam nejsou ryby vůbec, pokud ho nemáš velké množství ve vstupní vodě.
Měřil jsem ph ted v 15:00 a mám ho 7,8 je to v pořádku? Na kolika se mám tak pohybovat? ještě si chci koupit testy NO2 a NO3 jaký je důležitější který koupit první? děkuji za odpověď
Určitě bych začal tím, že si přečtěš co se o nich píše třeba ve zdejším atlasu.
rybicky.net/atlasryb/zivorodka_duhova , Jako doplnění bych uvedl že to nechce podceňovat hygienu nádrže, mít výkonnou a hlavně účinnou filtraci, dle potřeby odkalovat dno a pravidelně týdně měnit alespoň 1/3 vody v akváriu a u omladiny ještě častěji, krmit klidně několikrát denně, ale v mini dávkách.
Chtel bych se zeptat iestli by mi nekdo strucne nepopsal jak chovat ocka chtel bych odchovat par malych a nikdy ae nedozijou dospelosti co mam delat? Mam volne 40 L akvarko a v tom bych to chtel zkusit. Jaka je nejlepsi teplota, dno, atk dekuji.
Na té foto by nic vidět nebylo.Z jedné strany zadeček červený a z druhé to od bříška začalo šednout až zadeček nebyl vidět vůbec.Od té doby jsem zlikvidovala ještě dvě samičky.Možná jsem ale na to přišla.Měla jsem akvárko rozdělené.Měla jsem tam danou desku ohybnou (nové prkénko z umělé hmoty na potraviny,které jsem celé pájkou propálila,aby cirkulovala voda)a v té jsem měla oddělené 2 samečky a 4 samičky,které jsem zkoušela rozmnožit,jelikož nemohu nikde sehnat tento druh rybiček.Samičky bohužel odešli a samečky jsem vrátila k ostatním.Tu desku jsem odebrala a zatím se zdá vše v pořádku.Uvidíme dál.Tak mi držte palce.
Jde to i vločkou, živá je živá...
Chtěl jsem se zeptat čím je nejlepší krmit malé rybky, aby vyrostli co nejdřive. Krmím je jen rozdrcenými vločkami
dekuji
54 litrů je moc málo, gupky umí nadělat hodně... a stažené ploutvičky většinou signalizují právě hodně NO3. To samo je nezabije, to jen oslabí jejich imunitu, zabije je obvykle nějaká bakterka... ale ta by jim neublížila, kdyby měly čistou vodu.
Attta napsal: ... ta výměna vody když je dobře zaběhlé akvárko není zase tak často potřeba...
Nemohu souhlasit, u živorodek zvlášť bych na míru záběhu akvária nedal a vodu měnil, jak jsem popsal.
A hned potom bych se spíše zaměřil na příčiny, ta výměna vody když je dobře zaběhlé akvárko není zase tak často potřeba. Já bych to viděl na málo rostlin! Nechat ho pořádně zarůst!
Ja myslel že je to tohle:
rybicky.net/profil/6481 tak to jsem se dost sekl
Zmátlo mě to že to má taky 54 litrů psané
Vodu měříš pravidelně, ale měníš jenom občas, tam bych hledal problém. Začni měnit týdně alespoň 1/3 vody a teď po dobu týdne obden a uvidíš, že na to rybky pozitivně zareagují.
Edit: Odkalovat dno dle potřeby a mít výkonnou filtraci s dostatečným filtračním objem, to považuji za samozřejmost pro to, aby akvo s živorodkama prosperovalo.
No, já ti nevím, ale ten host tady asi nemá prezentaci... Každopádně to, co popisuje, vypadá jako vysoké množství dusičnanů v důsledku zanedbané údržby, především výměny vody. Kromě měření pH bych změřil hladinu N02 a NO3 ve vodě.
Jestli je máš v tom akvárku které tu máš v prezentaci, tak tu nevidím žádný očividný problém. Co krmení a ostatní věci? Zkus raději teď měnit tu 1/3 vody častěji, alespoň 2x týdně a uvidíš. Já osobně netuším čím by to mohlo být. Máš tam napsané že hnojíš - nedáváš ho tam třeba moc nebo něco ? Zkus se rozepsat co všechno děláš, jak často krmíš a čím a to samé s tím hnojením a třeba ti někdo pomůže lépe. Každopádně se neboj té výměny třetinky vody jako prevenci!
Tak ať se ti to podaří nějak ukočírovat! S pozdravem Vlasťa.
0 06.01.2013 15:54 Martin – nemoci gupek
Zdravim měl bych dotaz ohledně těchto rybek. Mám 54L akva všechny krásně plavou malé ryby jsou v odchovničce. a Najednou malý ryby začnou umírat a občas velká stáhne s eji ocas skoro neplave a pak chcípne ale ty malý mě švoubou nejvice. Poradtě nekdo co stím prosím. Vodu měřím ph je pořád kolem 7 teplotu mám na 24. jednou za čas to odkalím a vyměnim 1/3 vody.
Výměny vody se neboj, nemusíš ji sbírat ze dna, nech odkalovač/hadičku na jednom místě a moc nešmejdi, pak malý nenasaješ. Taky teď mám pár mrňat a nebojím se ani pořádně odkalit, oni jsou ti prckové dost rychlí na to aby před odkalovačem při troše pozornosti včas zdrhli
Než jsi je zlikvidovala, měla jsi je vyfotit. Takto si vůbec neumím představit, co to bylo... a bojím se, že ani ostatní na tom nebudou o moc líp.
0 05.01.2013 21:30 Alena – nemoc?
Paví očka.prosím o radu.U samečka se oběvil asi půl cm.široký tmavě šedý proužek přez tělíčko.Dost těžko plaval.U samice,která byla oddělena se tato šedá hmota uběvila v zadečku.Čekala jsem co se bude dít a pomalu jí to zarostlo po celé jedné straně zadečku.Druhá strana byla klasicky růžová.Pro jistotu jsem oba zlikvidovala.Mám obavy o ostatní.Poradíte někdo?????Děkuju
Starší reakce
Chtělo by si to udělat tady prezentaci s popise akvárka. Ono bez toho aniž by byla známá velikost akvárka, osazenstvo, rostliny, dno, filtr, teploty, rozsah a četnost údržby se radí docela blbě. Jak říká attta, vyměň preventivně 1/3 vody. Já říkám aspoň týden každý den.
no ostatné sú v poriadku , dokonca vo forme ako nikdy pred tým , a meniť vodu nechcem moc kedže je tam tá malá a mohla by som ju nechtiac odčerpať . možno ju odlovím aby ju aspon aj molynezie nestresovali , lebo su dosť divoké na jej adresu
Ahoj,
opravdu netuším čím by to mohlo být, osobně se mi nic takového nestalo, ale tím že snědli svoje mladé to určitě nebude. Raději preventivně vyměn 1/3 vody.
0 08.12.2012 23:29 Bárka – Záhadná smrť gubiek
Dnes a včera sa stalo niečo divne neviem si vysvetliť prečo to bolo ale napadla ma jedna vec.Včera som našla ležať na dne mrtvu samicu gupky , pritom ešte den pred tým bola uplne v poriadku . A hneď dnes sa stalo to isté ale so samčekom . Tiež ležal na dne ešte dodýchaval ale myslela som že už mu nebude pomoci tak som ho šla so sieťkou odloviť a vyhodiť , a v tom sa akokeby trocha spametal. Plával veľmi ťažko a ťahalo ho ku dnu tak som ho predsa len vyhodila.Dnes večer pri každovečernom kochani mojim vodným životom som zahliadla jedno mladé čerstvo odrodené gupča a bolo tam samé . Nemohla byť pričina smrti rýb to že si zožrali mladé ? Pred tým boli uplne v poriadku a keby umreli na chorobu tak by snáď plávali hore bruchom na hladine. Prosim skuste mi to niekto vysvetliť
Starší reakce
Něco jiného jsou oka divoká a oka šlechtěná...ta druhá kyselou vodu teda nemusí vůbec! Ta "Amazonie" v atlasu je údaj také trochu zavádějící, pokud se bavíme o parametrech vody...ne všude v Amazonii je voda kyselá
Dandy napsal: čaute nevíte někdo jak poznam samečku a samečka pavího oka.... chci si od kamose dve vzit a chtel bych samecku a samecka ale nevim jak to poznat ) diky za odpoved
uplně jednoduše samec má větší zadní ploutev a
rybicky.net/atlasryb/zivorodka_duhova tady si o nich přečti a budeš vědět
Starší reakce
Osobně bych se toho nebál, ty případný změny v chemizmu vody budou v řádu desetin a to bych viděl jako akceptovatelný. Ten přínos ve zmiňovaným přípravku a šištičkách bych hlavně viděl v tom, že bude příznivě působit na prostředí v akváriu jako celku a to hlavně tím, že se do vody budou dostávat huminy a třísloviny.
Ahoj lidi,
prosím vás,mám společenské akvárium (rybičky z jižní ameriky) a chci se zeptat,vím že je pro tetry lepší mít kyselejší a měkkčí vodu a proto chci přidávat tetra torumin nebo olšové šištičky,ale zase jsem se dočetl že paví očka které tam taky mám, měkkou vodu moc nemusí,ale zase na druhou stranu jsou to rybky z amazonie tak nechápu. Co myslíte? Mohu to přidávat nebo ne?
Starší reakce
Díky, nějak sem to přehlídnul v té "vodní" bitvě...
Něco jsem navrhoval v příspěvku z 14.11.2012 21:23
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 39
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 33508x