Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plži

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Plži
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 22:06 Muž LiborSprysl [9015] Re: lhajek
Mimochodem jste se jen neptal...konstatoval jste cosi o hermafroditech a páření, které jste snad pozoroval....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 22:04 Muž LiborSprysl [9015] Re: lhajek
Pošlete to redakci, ta to prověří a úpravu zařadí poté, co zjistí, že je informace pravdivá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 22:02 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: sivon
Necítím se takovým odborníkem abych zrovna tuto informaci upravoval, evidentně toho o plžích víš daleko více. Ale pokud jinak nedáš .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 22:00 Žena sivon [1694] - PlžiRe: lhajek
100% souhlas s bodem 2). Jen se někdo musí dokopat k tomu, ten odkaz využít. ;-)
Máš prostor ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 21:55 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: LiborSprysl
1) To byl jeden z důvodů proč jsem na to zeptal (jo i za to že se člověk zeptá dostane mínus palce). Navíc místní atlas není můj jediný zdroj, toto info lze nalézt chybně i na dalších webech nejen u granifer ale i u tuberculatus.
2) A když se přijde na to že jsou chybné a upozorní se na to a dotyčný si je takovou informací jist tak se to přeci může upravit, ne? Nebo není cílem ty informace spřesňovat? Pak ale postrádá smysl odkaz pro změnu nebo doplnění již uvedených údajů!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 21:50 Muž LiborSprysl [9015] Re: lhajek
Již mnohokrát bylo konstatováno, že ne všechny údaje tu v atlasu lze brát jako pravdivé...hledejte i jinde a najdete...partogeneze je uváděná všude jinde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2012 21:44 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: sivon
Ale u granifer je v atlase uvedeno že jsou to hermafroditi, v takovém případě by bylo vhodné text upravit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   16.11.2012 21:22 Žena sivon [1694] - PlžiRe: lhajek
Není to problém, nezkříží se. Nejsou hermafroditi, množí se partenogenezí (samička se rozmnožuje bez partnera). Samečci prý snad ani v akváriích nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.11.2012 18:35 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Je to nějaký problém mít v jednom akva Melanoides granifera i tuberculatus? Nějaké křížení? Sice jsou hermafroditi, ale občas se myslím i páří. Nebo nějaký jiný problém naprosto nečekaný?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 22:48 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
Krásný okružák, pěkná fotka, co bys chtěl? Jestli je to ale okružák ploský nebo kanadský, to ti přesně řekne sivon. Já až donedávna myslel, že všichni okružáci jsou ploští stydim
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 20:48 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: sivon
Fotka k příspěvku Tak lépe jsem tu potvoru malou neodfotil. Chtělo by to makroobjektiv, ale nechce se mě do něj investovat. Je to trochu drahej špás na to že ho zase až tak nevyužiju.

Navíc špinavější sklo než obvykle focení také nepomůže - musel jsem vynechat údržbu i s výměnou vody, protože někde praskl vodovod a tak to stále vypínali a zapínali 3 dny a nechtěl jsem riskovat že si ten uvolněnej sajrajt z trubek naleju do akva s krevetkama.

Sice tohohle mám doma v akva, ale do toho v práci jsem si je dával z domova, takže budu stejný. Jen v 9L jsou zatím tak kolem 3-5mm a ten na fotce má kolem centimetru.

Myslel jsem právě jestli by se nedal i nějaký jiný plž dát do těch 9L litrů, ale vidím to že asi maximálně nějaké piskořky a nic víc.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 18:50 Žena sivon [1694] - PlžiRe: malyLibor
Nevím, měla jsem jen jednoho. Nějak mi chybí ta třístovka. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 18:34 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: sivon
A jaké máš zkušenosti s Brotia pagodula? Mám jich ve třístovce 5. Většinu času jsou rozlezlé po celém akvárku, každá má svou oblíbenou část, kde si okusuje svoje řasy. Ale jednou za čas, cca. za 3 týdny, se všechny slezou vždy na jednom místě a jakoby si povídaly. Jsou tam přilepené na skle, nežerou, ale nejsou ani zalezlé v ulitách, jen tam dřepí a nic nedělají. Vždy to trvá pár hodin. Pak se v akva zhasne a ráno už jsou zase každá na tom svém kusu akvárka. Myslíš, že se takto slízají a potmě se páří? Nebo co to provádějí, když zbytek času jako by o sebe vůbec nejevily zájem? Ale nakonec i když spolu "dřepí" tak jakoby o nic nejevily zájem, jen jakoby odpočívaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 15:18 Žena sivon [1694] - PlžiRe: lhajek
To, vo máš v akváriích jsou jednoznačně okružáci Planorbella. Hodí se i do těch 9 litrů a jsou pro toto mini ideální. Likvidují zbytky i řasy.

Nevím, jak dalece u Clithona platí, že se lépe cítí ve skupině, ale myslím, že lze mít v nádrži i jednoho samotného. Krom náhodného setkávání na místě s vyšším výskytem řas se u mne zubovci nikdy nesnažili být v houfu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 11:57 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: romant
No s tím proč nevím jestli okružáci nebo kružníci je to tak, že se je snažím rozlišit hlavně podle velikosti, ale když opět budu vycházet z informací tady v atlasu tak okružák je uveden od 1,5cm velikosti a kužník do 0,5cm velikosti, ale ti moji se pohybují kolem centimetru v průměru na ulitě. Nevím tedy jestli jsou to Okružáci neschopní u mě dorůst větší velikosti vlivem měkké vody a kdo ví jakých dalších vlivů a nebo to jsou naopak přerostlí Kružníci :-)

Zkusím večer doma nějakou fotku udělat, v práci mám jen mobil a tím nic takového pořádně nevyfotím.

Trochu je vidět jeden z nich u mé fotky v prezentaci 54L akva s Lomariopsisem lineatou z 20.03.2012 a na fotce Blyxy z 08.03.2012 je vidět v pravé dolní části prázdná ulita. A ina dalších fotkách jsou špatně viditelní :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 11:47 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: sivon
Nevím jak přesné info je v atlase, ale je tam uvedeno u Clithona: Ideální je chov ve skupině 3 a více kusů v akváriích od 50 litrů a větších.

Už jsem se snažil něco vymyslet právě podle atlasu a nic moc mě z toho nevyšlo právě kvůli velikosti. Tak jsem doufal jestli někdo nebude mít nějaký tip, protože ne vždy je info v atlasu stoprocentní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 11:09 R Muž romant [27981] Re: lhajek
Možná že by stálo za to, dát sem fotku těch okružáků nebo kružníků, protože když by to byli ti kružníci, tak nějakej okružák by se snad vešel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 11:04 Žena sivon [1694] - PlžiRe: lhajek
9 litrů je dost málo, z ozdobných (a užitečných;-)) snad jedině malý Clithon. Je to vlastně taková ježatá Neritina, jen menší. Řere též řasy, ale sinici ne. Také se v akváriu nemnoží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2012 11:00 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Mám malé akva o objemu kolem 9L v práci bez filtrace jen s rostlinami (Valisnerka, Hetheranthera, ...) přiměřeně se zelená řasou (nyní malinko i sinicí).
Aktuálně v je v něm pár Okružáků nebo Kružníků - nějak je nejsem schopen rozlišit, ale přemýšlel jsem nad tím, že bych si tam nasadil nějakého dalšího plže trochu většího. Měli by jste nějaké doporučení?
Určitě vím že by nešla Ampulárka a stejně tak pochybuji o Neritině. Piskořka by myslím šla, ale ta je zase většinu času zavrtaná ve dně, takže z nich bych přes den moc neměl.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2012 00:43 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: prasan
Mrkev, plátek okurky nebo cukety, list salátu, nebo jen tabletku pro ryby dna. Natáhnou se tam šneci z celého akva a jak psal prasan, snadno je přelovíš k helenám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2012 22:31 - Re: naty198
Hoď do akvárka napríklad mrkvu (stačí kolečko) a uvidíš za dáky čas ako sa na nej slimáky pozbierajú samé.Potom len sieťkou vylovíš a helenky majú hody. ano ;-)
Súhlas s Liborom. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2012 20:13 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: naty198
Šneci nevadí... pokud nejsou přemnožení. Přemnoží se většinou tehdy, když překrmuješ. Takže začni méně krmit a přebytečné šneky haž k helenkám, jak ti radí prasan. Nebudeš-li překrmovat, nebudou se šneci přemnožovat a stanou se zase užitečnými pomocníky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2012 19:51 naty198 Re: prasan
To je prakticky nemožné protože v té 180tce mám spoustu schovávaček pro rybky a ty šneci se schovávají tam. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2012 19:38 - Re: naty198
Je to možné!
Urob to naopak.Vyberaj nechcené a hádž k helenkám.I keď je to pracnejšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2012 18:59 naty198
ahoj potřebuju poradit. Mám dvě akvária 180l a 60l. Do 180ky jsem si pořídila neritiny a v té 60tce mám heleny. Ve velkém akváriu se mi vyrojily hnědý šneci a chtěla bych tyhle šneky zlikvidovat. Myslela jsem že bych nějakou tu helenu dala do toho velkého akvária ale bojím se o ty neritiny. Bojím se že ty heleny mi zlikvidují i je. Je to možné? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2012 05:51 Muž LiborSprysl [9015] Re: petulinakk
Určitě jsem nechtěl vyvolat nějakou velikou polemiku a zavléct blbou náladu a myslím, že to za správný konec vzal akorát Honza a petulinakk.
Plži prostě jsou přenašeči a tečka. A pak jsou všechny ty okolnosti kolem... smich
Téma krupičky bych vynechal Martine, protože nevím jestli to náhodou nebylo kolem "ancistrusí anabáze a krupičky", ale to už se snad vysvětlilo. :-)
To riskantní každé ponoření ruky do akvária je také faktem. Je to opět otázka souhry náhod. Znám zkušeného akvaristu profesionála, který si na práci v nádrži natahuje gumové rukavice snad až po loket. Musí. Alergická reakce jeho kůže byla nesnesitelná. Na co? Toť otázka na níž odpověď neznají ani doktoři. To k tomu Romanovu příspěvku.
Ale na druhou stranu platí, že problémy jsou schopni vyvolat i jiní spolubydlící ze zvířecí říše a také ne všem
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: snehulda007
Však já beru šneky apod. i z přírody. Ale vím, že tam určité riziko je. Ale na druhou stranu si myslím, že je mnohem menší, než riziko z koupeného šneka či ryby. (resp. pokud si něco dotáhnu z přírody, bude to pravděpobně náchylnější, než něco, co si roky hoví v nějakém akvárku).

Jinak co se týče motolic, myslel sem pouze šnek vs. ryba!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:50 Žena petulinakk [2016] Re: Tomas Enderson
Nene, měla jsem opravdu na mysli zdraví svoje :-)
Někde daleko v paměti mám zasunuto, že jsem kdysi četla něco o možných nákazách které akvaristovi hrozí z akvárka, ale paměť už mi neslouží, vzpomínám si na to jen mlhavě stydim ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:42 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: snehulda007
Já si myslím, že Petulinakk měla spíš na mysli zdraví ryb a obyvatel akvárka, než svoje. ano Jinak musím souhlasit, že přenos nemocí z plžů jež koupí človek v akvaristice je fakt s minimální pravděpodobností. (Libore není to tak dlouho co jsi mně upozorňoval na jednom fóru, že na plžích se krupička nepřenáší. ;-) smich )

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 21:14 Muž snehulda007 [850] Re: petulinakk
Sřevní motolice se vyvíjí v plžích rodu planorbis a segmentina,motolice žlučová se vyvíjí v plži rodu bythinia,plicní motolice v rodu melania,motolice jaterní využívá jako mezihostitele bahnatku. Pokud si po kontaktu s akv. vodou důkladně umyješ ruce,není se podle mě čeho bát...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   21.09.2012 21:00 R Muž romant [27981] Re: snehulda007
Osobně si myslím, že je to klasický téma o něčem, co se velmi těžko dokazuje, ale velmi dobře se na toho neviditelnýho nepřítele lecos svede. Řekl bych, že to nemá cenu dále pitvat a řešit. Prostě kdo se chce bát, že si "něco" do akva zatáhne, ať se bojí, ale lepší podle mě je chovat se normálně(mám na mysli standart péči o akva) a nemít z toho zbytečně blbou náladu. ;-)
Edit: Tím, kdo z toho má blbou náladu, nemyslím Tebe, ale některý mnohý z nás, kteří se mnohdy po relevantních informacích moc nepídí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 20:47 Muž snehulda007 [850] Re: Johan
Já neříkám,že přenos je úplně vyloučený..Tak udělejte anketu kolika lidem se stalo,že u nich v nádrži došlo k PROKAZATELNÉMU přenosu z KOUPENÉHO šneka na rybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 20:46 Žena petulinakk [2016] Re: Johan
Takže s každým ponořením ruky do akvárka riskuje i akvarista nakažení třeba právě motolicí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 20:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: patamatix
Příliš bych se nebál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 20:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: snehulda007
A co takhle třeba nějaké motolice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 20:22 Muž snehulda007 [850] Re: LiborSprysl
Tohle je hra se slovy...POTENCIONÁLNÍ přenašeč je každá ryba nebo šnek nebo třeba člověk...Podstatná informace je podle mě ta,že přenos ze šneka na rybu neni moc pravděpodobný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 20:21 Muž patamatix [408]
Šlo mě spíše o to,jestli plž může přenést klasické nemoci ryb,jako třeba krupičku a podobně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2012 11:58 Muž LiborSprysl [9015] Re: snehulda007
snehulda007 napsal: Když to vezmeme hodně nadneseně tak všechno v životě je 50:50. Pokud Vaše tvrzení vezmeme naprosto vážně tak by to znamenalo,že každý druhý šnek v akvaristikách je nakažený,lépe řečeno přenese do nádrže nákazu. V tom případě mám asi neskutečný štěstí,protože jsem si nikdy nic nezavlek a že těch šneků bylo a je a nejen koupených ale i zavlečených s rostlinama....Tazateli jsem tedy zdělil vlastní skušenost na kterou se ptal. Pokud je vaše osobní skušenost taková,že jste si s každým druhým šnekem zavlekl nákazu,pak samozřejmě je Vaše tvrzení na místě.Ovšem v tom případě by mě zajímalo,jak jste nevyvratitelně zjistil,že nákaza pochází právě od šneka.
Takto to nestojí...každý jeden plž je potencionální přenašeč různých chorob a docela slušného množství parazitů. Nikoliv, že každý druhý je nakažený...To je podstata mého tvrzení a nevyvratitelným se stalo praxí... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 11:26 R Muž romant [27981] Re: sivon
Jako podstatnou informaci, kterou jsi napsala bych viděl tu velmi omezenou možnost přenosu toho či onoho moribundusu z plžů na ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.09.2012 11:21 Žena sivon [1694] - PlžiRe: patamatix
U plžů je to jednodušší o to, že je můžeme opláchnout tekoucí vodou, což je u rybiček těžko proveditelné. Pokud se jedná o importované plže (a těch je většina), mohou si přinést nějakou chorobu z domova. Nakazit by mohl ale spíše další jedince svého druhu či jiné plže, než rybičky. Zda je nemocný tebou zakoupený jedinec někdy poznáš podle snížené aktivity a nechuti k žrádlu. Většinou ale opravdu až když uhyne. Úhyn navíc nemusí být způsoben nemocí, ale reakcí na několikerou změnu podmínek při dlouhé cestě od místa ulovení k nám.
Pokud chceš mít jistotu (ani ta není 100%), kup si ampulárii od nějakého chovatele v okolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 08:06 Muž snehulda007 [850] Re: LiborSprysl
Když to vezmeme hodně nadneseně tak všechno v životě je 50:50. Pokud Vaše tvrzení vezmeme naprosto vážně tak by to znamenalo,že každý druhý šnek v akvaristikách je nakažený,lépe řečeno přenese do nádrže nákazu. V tom případě mám asi neskutečný štěstí,protože jsem si nikdy nic nezavlek a že těch šneků bylo a je a nejen koupených ale i zavlečených s rostlinama....Tazateli jsem tedy zdělil vlastní skušenost na kterou se ptal. Pokud je vaše osobní skušenost taková,že jste si s každým druhým šnekem zavlekl nákazu,pak samozřejmě je Vaše tvrzení na místě.Ovšem v tom případě by mě zajímalo,jak jste nevyvratitelně zjistil,že nákaza pochází právě od šneka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 06:36 Muž LiborSprysl [9015] Re: snehulda007
snehulda007 napsal: Nepoznáš..Pokud neuhyne. Ale nemyslim si že by sis koupeným šnekem něco zavlek..Resp. šance je asi minimální.Něco jinýho by bylo kdyby sis je chtěl donést z přírody.
Opravím, musím...není minimální, ale je 50:50 smich ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 21:11 Muž snehulda007 [850] Re: patamatix
Nepoznáš..Pokud neuhyne. Ale nemyslim si že by sis koupeným šnekem něco zavlek..Resp. šance je asi minimální.Něco jinýho by bylo kdyby sis je chtěl donést z přírody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 20:26 Muž patamatix [408] – Plži -karanténa ?
Chci si dát do nádrže dát nějaké plže,ale mám obavy abych si tam něco nezavlekl. Když ho dám do karantény,poznám na něm něco? Myslím,že ne. Jaké s tím máte zkušenosti vy? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 20:06 R Muž romant [27981] Re: kofejn
Jak vždycky doporučuju lidem číst a něco se dozvědět, tak někdy je lepší nevědět a nepředpokládat tak to špatný co by mohlo nastat. To, že se vzděláváš, to je chválihodný, ale nepodléhej trudomyslnosti, ono se to časem poddá. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 19:57 Muž kofejn [963] Re: romant
Jen kdyby to nebyl druh žeroucí rostliny. Asi je to rybicky.net/atlasostatnich/plovatka_mala, alespoň chováním, že ji vidím vždycky mimo vodu. Hlavně aby v sobě neměly parazity. Pokud jsou z vajíček, budou čistý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 19:51 Muž O.Tom [439] Re: Johan
Šneci jsou fajn, piskořky a malé kružníky zbožňuji, ale občas se to s některými zvrtne a to jak se mi množily levantky bylo děsivé :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.09.2012 19:16 R Muž romant [27981] Re: kofejn
Chtít vyhubit šneky, to je pitomost, protože se Ti to nikdy nepovede. Nauč se s nima žít a oni Ti pomůžou s údržbou akvária a budeš je mít nakonec rád. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   01.09.2012 19:16 Muž Johan [4945] - Rostliny
Mě tak moc mrzí, že každý, kdo si pořídí akvárium tam hned cpe helenu... Ne, že by se mi ten šnek nelíbil, ale takto se dobrovolně připravovat o neuvěřitelně pracovité pomocníky při údržbě a čištění rostlin a dna. A to jen proto, že se mnozí domnívají "šnek=hnusáků plné sklo" či si řeknou: "Když sem je tam nechtěl, tak tam prostě nebudou". Místo toho aby si řekli: "Jé šnek, budu mít čisté listy rostlin. Když se přemnoží, budu aspoň vědět, že dělám něco špatně a mohu to změnit." :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2012 19:14 Muž Ad@m [1051] Re: kofejn
Nájdu sa akaváriá s neritinou a helenou spolu a nemajú s tým problém, ale ak chceš mať istotu, tak keď večer vylezú na predné sklo, môžeš ho očistiť od rias a levatiek magnetickou škrabkou ;-) .

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 18

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 14677x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1898?od=451