Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaký je to mech?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Copak je to za rostlinku? 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jaký je to mech?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2024 12:22 R Muž ctibum [6838] Re: Passenger77
Zkus projít článek od Johana viz modrý rámeček...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2024 09:10 Muž Passenger77 [523] - Rostliny – zavlečený mech
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Ahoj, s darovanými rostlinami jsem obdržel nezamýšleně mechorost. Poradíte prosím, o který by se mohlo jednat? Je jemnější než ten, co mám v AQ (Vesicularia dubyana).Je to asi nějaký poddruh Taxiphyllum, zdá se mi, že roste spíš vzhůru, ale nemám ho zatím v AQ usazený, viz.foto z nádobky. Ani nevím, jestli v malém AQ míchat dva druhy mechorostů. hmm
Díky za rady.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.02.2024 20:10 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Elektronikar
Invital je na mechy něco jako generátor náhodných čísel. Mě pod tímto názvem přišel Taxiphyllum, nejspíše Spiky(z in-vitro). To vaše vypadá jako nějaká Vesicularia.
Co se týká Creeping moss, viz článek v záhlaví vlákna či www.aquamoss.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2024 19:50 Muž Elektronikar [126] - živorodky, Platy, Mečúňe a Rastliny – Čo je to za mach?
Fotka k příspěvku Viete mi povedať aký je to druh machu, ktorý je v atlase? Kúpil som ho pod názvom: Vesicularia Creeping Moss tu: www.invitalshop.sk/… Nenachádza sa v atlase.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2023 16:54 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Rovano
na 99 % T. barbieri
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2023 15:29 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Johan
Zdroj? Nějaká akvaristika v 90. letech nebo kamarád od kamaráda. To už nevím, žel.
Spolu s ním přišli ještě ty kryptokoryny, co se dnes dají sehnat již hůře. Affinis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2023 07:54 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Rovano
Occamovou břitvou T. barbierii, ale z této fotky těžko říct, může bo být i jiné. Jaký je zdroj a pod jakým jménem? Často to pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2023 07:48 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Johan
Na mobilu jsem nenasel kde jsem to na foru resil.

rybicky.net/nadrz/33220/0.webp…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2023 07:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Rovano
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Chystám uprage článku v záhlaví. Ještě úplně nevím v jaké podobě. Pokud tam něco někomu chybí (na co se zaměřit apod.), tak ať napíše do komentářů k článku či mě. Pokud to bude v mých silách, pokusím se vyhovět. Zatím je v plánu fotogalerie a časem nějaký ten text.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2023 07:25 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Johan
Moc děkuji za výklad!
Ani jsem si nevšiml, že ste mi před časem psal a byl nápomocný.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2023 06:33 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Rovano
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Viz článek v záhlaví ;). Taxiphyllum (ať už je to opravu on či směs různých i jiných rodů, ale pro zjednodušení pro akvaristiku bych to tak nazýval) se vyznačuje úzkými buňkami, parafíliemi, často zubatými listy a listy ploše na lodyze rozloženými. Vesicularia (opět ať už je to jeden rod či více) se vyznačuje širšími buňkami, většinou celokrajnými listy a listy jako by prostorově po lodyze rozloženými. (V. dubyana má sice listy zubaté, ale na druhou stranu se dá krásně poznat podle toho, že spolu s V. montagneii v akváriích často vytváří štět s tobolkou. To už v akváriu dělají jen některé klony Leptodictium riparium, takže jednoduchý a dobře poznatelný znak.)
Rozložení listů na lodyze lze krásně porozovat makroskopicky. Proto lze jednoznačně říct, že na fotce níže to není jávský mech (Taxiphyllum barbieri), ale Vesicularia.
Do zdejšího atlasu jsem to před 15 lety tuším psal já a původ zde: www.aquamoss.net/… Těmito stránkami se co se týká odlišení různých základních druhů rodu Taxiphyllum a Vesicularia řídím do teď a to z důvodu, že odtut pochází původní informace a to ještě z dob, kdy se toho o mnoho víc nepěstovalo. Prodávají a pěstují se pod stejnými názvy všechny druhy víše uvedených rodů, takže aby se v tom čert vyznal. Když jsem po letech opět kupoval mechy, tak v domnění (naivním), že když obchod nabízí jak Vesicularia dubyana, tak Taxiphyllum barbieri, že mi přijde co si objednám. Ne, přišel 2x jávský mech. hmm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2023 18:37 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Johan
Sám jsem to řešil zde asi 2 roky zpět.

Charakteristika: V podvědomí akvaristů zakořeněné, že jávský mech je Vesicularia dubyana není zcela správné. V roce 2004 došlo na singapurské univerzitě k přeurčení a jávský mech pěstovaný v akváriích je ve skutečnosti Taxiphyllum barbieri. Vesicularia dubyana vypadá zcela odlišně. Má stromečkovitě větvené stélky

Probíral jsem se desítkama fotek po celém světě a pak naznal, že zdejší atlas dí tím textem patrně pravdu.
rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/t
rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/v

Samotného by mě to zajímalo, kde je nakonec pravda. Mého mechu jsem se omylem zbavil. Škoda. Mohli jsme tady s paní porovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2023 06:09 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Beastie
Vesicularia, možná V. sp. Erect
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.12.2023 16:22 Muž Daniell [38] Re: Beastie
Ahoj,
Měl by být. Mám ho podobně "větvený" a kupoval jsem jej pod názvem Taxiphyllum barbieri teda Jávský mech :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2023 15:24 Žena Beastie [314]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Je tohle klasika jávský? přijde mi, že se hodně větví, nečekala jsem to u něj
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2023 07:10 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Johan
Tak sem si včera spočetl, kolik mechů se dá (dalo) v ČR a okolí (EU) objednat. Číslo nejméně 167 mě trošku zarazilo. Jen u rodu Fissidens to dělá 70 "druhů". Asi by v tom už opravdu chtělo dělat pořádek a nebo aspoň pořádně vyfotit.
Je očividně na čase začít aktualizovat a dodělávat článek uvedený výše. Nechce mi někdo pomoci? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 16:04 Muž PetrO [746] Re: Passenger77
Tak děkuji za určení, také si doplním do seznamu rostlin palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2023 09:12 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Johan
Jj., to je pravda. V těch rostlinách obecně bývá dost zmatek a mechy pro svou podobnost jeden k druhému i drobnost zvlášť.
Každopádně souhlasím, že dle popisu a tvaru je to nějaká ta Vesicularia a do prezentace uvedu Creeping moss. Ono to asi není tak podstatné pro běžného akvaristu. Buď to půjde nebo ne :-D
Díky moc za pomoc ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.02.2023 06:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Rovano
Bohužel to není tak snadné. Takhle se dá sehnat dejme tomu 20 druhů (mimo játrovky a Fissidens), ale problém je v tom, že velká část se prodává pod blbými jmény a tím pádem se i do atlasů dostává více druhů k jednomu a je v tom zmatek. A vůbec tomu nepomáhá, že se pak komerčně prodává spousta druhů, které nejsou určené a ještě i pod špatnými jmény (např. pod Vesicularia dubyana vám pořád prodají Taxiphyllum barbieri a to i obchody, kde mají X mechů i oficiálně jávský). Chtělo by to trochu soudnosti a to jak v prodeji, tak i při sběru a když už někdo odněkud něco přinese, tak než to začne pěstovat a prodávat, tak aby si to nechal určit. U věcí jako Buccephalandra to jde do druhu v pohodě i z pětně, ale u mechů moc ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2023 22:50 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Passenger77
Těch mechů už je tolik druhů, že bys musel mít detailně nafocenou větvičku a porovnávat to s databází.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 21:55 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Johan
Když jsem si prohlížel detaily na Surpanblogu zde:
akvarijni-rostlinky.cz/…
nejvíc se pocitově blíží V.Creeping moss.
Díky moc, uvidíme, jak mi půjde v AQ bez CO2 , což pro mech bude změna :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2023 21:28 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Passenger77
Nepomohlo skoro vůbec. stydim Ale vidím, že má dost protáhlé špičky lístků a spolu s charakterem růstu bych se přikláněl k Creeping moss. Ale může to být i směska. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2023 20:22 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Johan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, díky moc!
Petr mi poslal fotku rostlého mechu ze svého akvária
Ale nevím, jestli z toho půjde něco poznat...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2023 23:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Passenger77
Nějaká Vesicularia. Na určení je nejlepší fotka rozrostlé rostliny pod vodou.
Srovnejte s V. montagnei a nebo Creeping moss.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2023 18:24 Muž Passenger77 [523] - Rostliny – Je to Jávský mech?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj všem, prosím o pomoc s určením mechu z obrázků, který jsem dostal od kamaráda [PetrO].
On si myslí, že je to běžný Jávský mech, ale dle mého ten mývá menší lístky a celkově bývá jemnější. Tento je docela robustní a masivní.
Tečky podkladu jsou od sebe 3,5mm na každou stranu.
Díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2023 01:08 Muž klm007 [114] – Emerzně rostoucí mech
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím o určení mechu, který mi roste v paludáriu. Přinesl jsem si ho nechtěně s rostlinami, protože se prvně objevil v jejich kořenech. Je to velmi efektní mech a tak bych o něm věděl víc. Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2021 16:18 Muž vlka [3426] Re: hrochy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2021 15:55 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: hrochy
Fotka k příspěvku Ahoj všem,

znovu si dovoluji požádat o pomoc s určením mechu :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2021 20:31 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old school – Prosím o pomoc
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

prosím zkušené o pomoc s určením mechu. Jde o měchýřku?

Předem děkuji za jakoukoliv reakci.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2021 03:31 Muž Rastlislav [31] - Mini, lowtech, nenáročnéRe: vaclav
Hneď ako to začalo rásť pod vodou. Pripadá mi to najviac ako nejaké conocephalum, ale googlenie variácií submerged conocephalum bolo márne.
Googlenie rôznych aquatic liverworts atď tiež.
Možno sa to len po čase celé rozpadne, že to nie je prispôsobené trvalému submerzu?
Väčšina machorastov čo som kedy hodil do vody dosť dlho vydržala, ale nerástli a časom ich zožrali riasy. Toto ale rastie a zariasuje sa to menej ako anubias bonsai vedľa.
Zaujímalo ma ak takéto niečo niekto skúšal, ako to dopadlo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2021 18:21 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rastlislav
www.bryo.cz/… Tady jsi se koukal? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2021 18:05 Muž Rastlislav [31] - Mini, lowtech, nenáročné – Conocephalum? Marchantia?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Na vápencovej mini skalke mi vyrástla játrovka/pečeňovka. Túto jeseň šiel pokusne kúsok do pohára s vodou a začal rásť. Tak išiel do akvária a tam pomaly rastie ďalej.

Nepláva na hladinu, rastie vlnito smerom nahor (ako flame moss), stielka sa vetví vždy len na dve. Mne to trochu pripomína platycerium.
Než sa pôvodná emerzná časť rozpadla, vlnili sa pôvodné 4 submerzné časti dosť synchronizovane (čo bolo dekoratívnejšie ako súčasné nešikovné priviazanie pančuchou. Foto samozrejme chýba).
Z pôvodne spodnej strany má asi rhizoidy, ale mobilom to dobre vyfotiť neviem.
Emerzná forma na skalke po nedávnych -9°c v dnešnom šere tiež nie je fotogenická.

Vie niekto čo by to mohlo byť?

Keď by to niekoho zaujímalo tak to budem dokumentovať v Lowtechrainbow.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2021 21:37 Muž Shrimpman [36] Re: Shrimpman
Téměř jistě to bude Taxiphyllum barbieri - má to listy do placata ve dvou řadách, ne okolo stonku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2021 21:09 Muž Shrimpman [36] – Coťoě?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dostal jsem nějaký mech v akvaristice zdarma. Neví někdo, co to přesně je? Samohledáním se rozhoduji mezi loděnkou a měchýřkou...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 18:02 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: ctibum
Před chvílí, ale abych byla upřímná, pro mechy nemám "oko" stydim
Když jsem se podívala na fotku jávského mechu, přišlo mi, že je to právě ono, ale raději se ptám, protože v prezentaci mám uvedené všechny 3 druhy právě kvůli své neznalosti, který z nich vlastně přežil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 17:31 R Muž ctibum [6838] Re: zelenakapusta
Zkoušela jsi odkazy v záhlaví vlákna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 17:21 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Je to Jáva?
Fotka k příspěvku Ahoj všem,

před časem jsem si koupila 3 druhy mechů, ale jak se zdá, prosperovat začal jediný, viz foto.
Koupila jsem tyto:

Taxiphyllum barbieri (loděnka Barbierova)
Vesicularia montagnei (měchýřka vánoční)
Drepanocladus aduncus (srpatka zahnutá)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2020 23:28 Muž jarovo [1695] – Peacock moss (Taxiphyllum sp.) ???
Fotka k příspěvku Ahoj,
kúpil som ho ako www.rostlinna-akvaria.cz/… - podla toho ako rastie by som skôr typoval na rybicky.net/atlasrostlin/taxiphyllum_flame_moss.
Vie mi niekto pomôcť v identifikácií ? Dík za pomoc pivo
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2020 20:07 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Drepanocladus aduncus - Stringy moss Mechy nejsou moje parketa ale anglický název je jiný ale bůh ví kdo si to vymyslel a kolik druhů mechů na to používá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2020 13:30 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Flat moss
Ahoj všem,

do krevetárka jsem si koupila nějaké mechy, dva jsem dokázala propojit s místním atlasem podle názvu, ale u třetího si nejsem jistá, proto se ptám...

Dotyčný mech jsem koupila pod názvem "Flat moss", latinský název ani omylem, ale našla jsem pod názvem "Plochý mech" což je překlad z angličtiny, že tento druh mechu se používá jako interiérová dekorace.

Na téhle stránce - findfish.info/… jsem pod názvem 'Flat moss' našla druh, který v místním atlase je jako rybicky.net/atlasrostlin/drepanocladus_aduncus

Dokázal byste mi někdo napsat, jestli jsem si opravdu koupila Drepanocladus aduncus?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 22:03 Žena Sysalka [277] – Srpatka zahnutá
Fotka k příspěvku Zdravím, prosím je toto srpatka zahnutá nebo jsem špatně určila?

Děkuji ahoj.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2020 18:53 Muž Bartex [159] – Nezvladam identifikovat
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nezvladam identifikovat ani s atlasem. Na mechy jsem jalovej... Vi nekdo, prosim?
Diky stydim
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2020 09:45 Muž Martinek1985 [68] – Nějaký mech
Fotka k příspěvku Mohl by mi někdo určit, jaký mech mi to roste na kameni? Je to akva rok založené a ten mech se pomalu rozrůstá od začátku.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2020 20:25 Žena tramtra [3202] Re: OP
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2020 20:21 Muž Shrimpman [36] – Potřebuji identifikovat mech :)
Fotka k příspěvku Nemá někdo tucha coťoě?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2020 20:12 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetky
Chci se zeptat jestli není rašeliník( živý)jedovatý?Chci ho použít jako dekoraci u krabů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2020 08:11 Muž Bartex [159] Re: domi12
Vypadá to, že máš naprostou pravdu. Od doby, co jsem ho v podstatě jen trochu zatlačil do spáry v kořenu a potopil, roste už jen směrem vzhůru... Vše, co píšou v popisech, tak sedí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.02.2020 23:24 Muž domi12 [8] Re: Bartex
Myslím si že by to mohlo být Drepanocladus aduncus. Seděl by i popis (V ČR domácí druh. Je poměrně častý na vlhkých loukách a v mělkých světlých tůních. Je často pěstován pod jménem Leptodictyum riparium či stringy moss. V přírodě může být jejich odlišení obtížné, ale v akváriích zpravidla nečiní potíže. Od předcházejícího se liší lístky rozestavěnými okolo celé lodyhy. Také se mnohem méně větví a prakticky nepřirůstá k podkladu.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2020 23:01 Muž Bartex [159] Re: silviebaris
Jak jsem psal. Je tan měsíc a očividně roste... Pne se nahoru, nehnije...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2020 22:26 Silviebaris Re: Bartex
A mysliš,že se mu bude v akvarium dařit,přece jen studanka v lese tam,je asi trošku jiná teplota a kvalita vody....

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 9 10

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13486x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15136