Parmičky - chov
Lávová drť? Jaké má plusy a mínusy? A ve vztahu k parmičkám? Jj, mám ve zvyku mít ve vodním sloupci jeden druh, a na dně taky něco, ale pancéřníčky moc nechci, spíše Garu tak jestli by to vadilo i jí? Popřípadě jaký písek jsi měl na mysli? Říční nebo křemičitý? Vypadá každý jinak.
Pokud tam budou jen parmičky tak by se dalo uvažovat i o lávové drti. Ta se dá sehnat i v červené nebo hnědé. Ale jinak za mě je písek ok.
Ahoj, jaké dno bych měl zvolit pro parmičky, vím že mají raději tmavší dno, ale černou nechci (už mám v jiném akvárku, když nebude zbití tak se hold budu opakovat). Plovoučky nebudou (u mě se žádným v žádném akváriu nedaří) takže přistínění budu improvizovat s kytkami které pokládají listy na hladinu, nenáročné kytky, žádný zásobní substrát. Zamlouvá se mi křemičitý písek nebo říční frakce 2-4mm, ale říkám si zda to pro ně nebude světlé (vím že by to mělo dostat patinu ale i tak se raději ptám) bude se jednat o jednodruhové akvárko možná v budoucnu s něčím na dně například Gara apod.. akvárium bude 200l, bez co2. Máte tip kde koupit a jaký (nejlépe osobní zkušenost)?
Starší reakce
Pokud mají samičky plná bříška, tak se chce ,, pomilovat" tomu se říká volání přírody.
Ten článek o snášenlivosti jsem četl. Jinak mám akvárium cca. 65 l s úkryty, a v něm 6 parmiček, 4 dalmatin molly, 2 gupky a jednoho ancistruse. Přijde mi zajímavý, že sameček si živorodek vůbec nevšímá, nicméně útočí pouze na ostatní parmičky. Prozatím jsem ho odlovil do "nemocničky", aby ty ostatní parmičky neuhnal k smrti.
Přidal bych rostlinek, aby se měly samičky kde schovat.
0 21.09.2019 18:02 Filip – Parmička čtyřpruhá
Dobrý den, mám v nově založeném společném akváriu 6 parmiček, nicméně po nějaké době společného soužití sameček začal pronásledovat a otravovat samičky, nejmenší okousal ploutev. Ostatních rybek si nevšímá. Prosím o radu. Předem díky
Starší reakce
Živí se tím, co dáváš ostatním rybkam
Zdravím, chtěla bych se zeptat, čím krmit parmičku černopruhou (Crossocheilus siamensis)? Doporučili byste mi nějaké konkrétní krmivo? Jenom na řasách by nejspíš nepřežila.
Těch krmiv je dnes v nabídce tolik, až se tomu člověku motá hlava a po 20 minutách už pomalu ani neví, čím se živí on sám.
Starší reakce
Stalo se mi to jednou....do té doby ryby v pohodě a najednou vystreslý ryby v rohu. Takže jsem to řešila okamžitou výměnou vody....pak jsem ještě celý týden vodu měnila dost intenzivně a parmice byly ok. Nemám žádné testy, takže nevím čím to bylo způsobeno, ale problém s vodou je vždycky to první, co mě napadne.....
Zjevně se tedy v nádrži necítí dobře. Důvodů může být více, voda, málo rostlin, moc světla, predátoři, nevhodná velikost nádrže... Je třeba doplnit informace o prezentaci, jinak ti nikdo přesně neporadí.
Zdravím, mám stejný problém s parmičkami čtyřpruhými. Po rozsvícení světla se drží u dna a zesvětlají. velikost akavaria 120x40x40 parmiček je 20 + 4 neonky. svítím dvěma zářivkami T8 narva 38W-865. Jak jste vyřešil Váš problém? díky
Starší reakce
Neublíží, tak super, tím lépe. Někdo mi tady psal, že jo, že si je tím úplně zničím. Tak jsem si říkala, jak budu muset měnit vodu jak divá. Tak jen dobře, že se nic nestane. Jojo, určitě nechám běžet filtry současně. Aspoň mi to honítko bude chvilku mechanicky čistit vodu, protože akvo pořád dotvářím, tak když sázím novou rostlinu, tak zvířím dost ten rostlinný substrát, tak ho aspoň ten filtr rychle pročistí. Snažím se postupovat, podle toho co jsem si tady načetla. Ale to víte, bez zadrhelů se to neobejde. Jako ta krupička nebo se mi úplně rozpadla kryptokoryna. Ale hlavu si z toho nedělám, prostě vytrhnu a zasadím jiný druh ještě víc blbuvzdornější. Třeba Vallisneria zběsile roste a Anubias nana už má taky nové listy - z toho mam radost. Taky se mi dělá trošku řasa, tam kam dopadá hodně světla, ale vše zvládne požrat Neritina, nezvaní šneci a dvě malé parmičky černopruhé. Možná až se trošku rozroste okřehek, tak se to zlepší. Teď jsem v čakací fázi
.
OT: Esha exit bakteriím ve filtru neublíží.
Hlavně pak nech aspoň měsíc v provozu oba filtry souběžně.
Filtr je totalni honic, heh. Zadna filtracni hmota. Uz mam novy, biomolitan s cerpaci hlavou, jeste neni v provozu, protoze ted lecim krupicku. A pry to léčivo zabije i nitrifikacni bakterie ve filtru. Tak pockam az dolecim, pak necham zabehnout novy filtr a pak casem budu zvetsovat hejno. Dekuji za zkouknuti kvality vody a za radu.
Toho filtru jsem si nevšimla.....mám taky set od diversy, takže filtr byl u toho stejný a byl na nic, vyměnila jsem hned zkraje za čerpací hlavu s kostkou molitanu a ten setovej jsem nějakou dobu používala jako mechanickou filtraci (naplněnej filtrační vatou)..
Navíc nevim jak tobě, ale mě dělal děsnej proud i přes tu malou roztřikovací rampičku, co k němu byla....
Údržba OK, rostliny se časem rozrostou, vstupní voda je dobrá, ale filtr je tragický. Neznám ho, ale vypadá to na typický "honič vody" (malý objedm a velký proud vody). Pokud neplánuješ jiné druhy ryb, dokup 4-6 parmiček čtyřpruhých. S lepším filtrem by šlo i víc. Je dobré mít od každého pohlaví aspoň 3 kusy, ale to už máš teď.
Pokud by jsi chtěla větší hejno, doporučuji vyměnit filtr za čerpací hlavu s biomolitanem a koupit test na NO3 (dobré, ale drahé jsou Sera a JBL). No a pokud budou ryby v dobré kondici, NO3 na dobrých hodnotách a nebude potřeba často čistit filtr, budeš moct postupně přidávat ryby.
Ten stávající filtr asi i dost žere. Lepší filtr pokud dobře vybereš se ti na úspoře za elektrickou energii za rok až dva vrátí.
Děkuji za odpověď, já teď mam 3samce a 3samice, ale samci jsou takový barevnější, tak jestli bych mohla s navyšováním kusů změnit poměr samec:samice. Tak asi jo, tak já to pak lekce nakloním k samcům
.
Kolik ryb ti tam vejde nejde říct. Záleží na filtru, růstu rostlin, údržbě, krmení, ... Prezentace akvária by něco naznačila, ale tak přes internet to nejde přesně říct. Ale 6 je málo. Pokud tam nemáš žádné další ryby kromě zmiňovaných, tak to zvedni na 10 a pohlaví neřeš.
Nedávno jsem měnila posádku ve své 112-litrovce (čistého 87 litrů), poměr samců a samic jsem neřešila, na pohled bych řekla, že u mě teda převládají samečci, ale není to tak, že samice by byly třeba jenom dvě, plácnu třeba 12 samců 8 samic.
Mám 20 kusů ...trochu asi přerybněno, ale myslím, že technicky to zvládáme a parmičkám si myslím to nevadí spíš naopak...ale nemám tam už žádné další ryby.
Já osobně bych navýšila počet tak na 14 kousků...
0 11.11.2018 18:56 Parmička – samec:samice
Dobrý den, mam dotaz: je nějaký ideální poměr samců k samicím u parmičky čtyřpruhé? Nebo je to jedno, a můžu mít třeba 4samce a 2samice. Atlas se o tom nezmiňuje. A ještě jeden dotaz: jak velké hejno parmiček čtyřpruhých se vejde do akvárka 112l s čistým vodním objemem cca 84l. Momentálně tam jsou 2 parmičky černopruhé a 6 parmiček čtyřpruhých - dá se to zvednout na 10 kusů.
Starší reakce
Ahoj priateľia chcem sa vás spýtať či sa už niektorí z vás stretli s tým že parmička machová v nepravidelných intervaloch mení svoju farbu zo zelenej až po tmavo čiernu a znovu späť?je zaujímavé že to pozorujem len u jednej ryby. Ďakujem a pekný večer
Starší reakce
Pokud tedy zvolíš jeden druh a chtěla bys víc, dej tam ze svého výběru ty čtyřpruhé a mechové, to je jeden druh...
Tady je jedna z prezentací
rybicky.net/nadrze/26410 Vyber si v atlase ryb příslušný druh parmičky a dole ti to vypíše u koho plavou v nádrži.
0 24.06.2018 14:28 tetrazona moc děkuji za rady a myslím, že se jimi budu řídit a zůstanu u 1 druhu.
měl by ještě někdo nějakou dobrou radu jak na parmičky
všude píší, jak jsou nenáročné, ale už vím, že každá ryba potřebuje své.
ještě prosba na Wanderer, která prezentace je s parmičkama?? je jich tu spousta.
moc děkuji všem
Přesně tak, nech si poradit. Až v tom množství to teprve začne být paráda. Ne mix po pěti kusech. Mrkni do místních prezentací. Je tu skvěle vypadající jednodruhové akvárium právě s parmičkami.
Taky jsem chtěl mít akvárium s co nejvíc druhy, ale není to ono. Až časem jsem přišel na to, že víc ryb a míň druhů, vypadá mnohem lépe.
Hejno parmiček z Oděsy, nebo purpurových bude moc pěkné, ale žádné jiné k nim. Vyber si jenom jeden druh, jak už tady zaznělo.
0 23.06.2018 08:49 tetrazona No mám "vybrané" parmicky ctyrpruhe,mechové,z Oděsy,purpurové.ci vy na to?? děkuji
Držel bych se nicku a udělal z toho jednodruhovku.
Parmiček je hodně
0 21.06.2018 21:57 tetrazona – dotaz na chov
dobrý večer všem,
chtěl bych poprosit o radu.
mám akvárium 180L a rád bych ji osadil 5 druhy parmiček po 6-10 kusech.
snesou se a jak nejlépe připravit akvárko??
moc děkuji
Starší reakce
Zrovna červenoocasé parmičky jsem neměl, ale bude platit to co pro podobné ryby. Pokud je jen jedna, bude střežit svoje teritorium (v malém akváriu teritorium=celé akvarium) a bude otravovat ostatní ryby. Pokud budou 2-4, nejsilnější bude utlačovat ty ostatní. Pokud jich bude hodně, agresivita se rozprostře. Budou se trochu mlít mezi sebou, ale neublíží si a ostatní ryby budou ignorovat. Ale 6 takových ryb potřebuje fakt přes 500 litrů. Čím menší akvarium, tím větší pravděpodobnost problémů.
A tady se uvádí objem, ale mnohem důležitější je plocha dna. Takto to uvádí i tebou zmiňované SF. Pokud máš s rybou jiné zkušenosti než se píše v atlase a potvrzuje to i jiný zdroj (třeba to SF), tak uprav kartu v atlase a do poznámky napiš co a proč jsi měnil.
0 08.06.2018 10:44 xuebao – dotaz k Epalzeorhynchos bicolor
Zdravim vespolek.
Dovolil bych si svym prvnim prispevkem zde ve foru vratit se k jiz nekolikrat zminovane parmicce cervenoocase. Zarizuju si akvarko, atypickou nudli 160x40x45, objem vody bude neco pres 200L. Jiz jsem sam sebe presvedcil, ze 40 cm na sirku bude na E. bicolor stacit, kdyz si bude moct zaplavat na delku. Nicmene bych se rad zeptal ohledne poctu zvirat. Zdejsi atlas pravi:
Nesnášenlivé v rámci vlastního druhu. Nutnost chovat více jedinců současně. Ideálně 4-5 ryb. Min. 150L v jednodruhové nádrži a 250L ve společenské nádrži.
Jak se prosim da narvat 5 ks do 150L? Nebo se to mysli na 1 ks ryby, tedy pro doporucenych 5 ks 600L nadrz z rozparcelovanymi teritorii po 150L?
Ale to byla jenom takove zamysleni resersujiciho teoretika. Spis by me zajimalo, jak se prislo na to, ze je nutne chovat vice ks v nadrzi; nekolikrat jsem dokonce cetl, ze jde o rybu hejnovou. Existuje literatura k biologii druhu, mimo taxonomicke prace? Ze jde o ryby v prirode temer vyhubenou, vim. Na serioslyfish se totiz uvadi toto:
This species probably lives a solitary lifestyle and in nature would probably have only come into contact with others of its own kind infrequently and during the spawning season. These instincts heighten as the fish get older and we therefore recommend it be kept singly in the majority of cases. In a very large tank with lots of cover a cohabitation attempt might be possible but each individual is likely to require a territory with a diameter of at least a metre.
Nizeuvedena citace je ve znacnem rozporu s vyseuvedenou citaci z atlasu. Zaroven mne teoretikovi dava vetsi smysl. Mohli byste mi prosim poradit, jak to komu dlouhodobe a v jak velike nadrzi funguje? Pocitam s tim, ze rybka je dlouhoveka a bude se mnou tech 10 let. Nejake prispevky jsem cetl jak zde na foru, tak na ruznych jinych, ale vzdycky to bylo o konfliktech v akvariu a davani rybek pryc. Sam uvazuju prave o 1 ks a hejnu tigrovanych sumatranek.
Starší reakce
Děkuji všem
Věř atlasu i obchodu. Ideální je chov v hejnu, ale v párech. Tedy při počtu šesti kusů půl na půl samci a samice. Pak vynikne soupeření samců, kdy jsou jejich natřásající se barevné ploutvičky krásně vidět. Toto hašteření je ale neškodné, neublíží si. Míval jsem jich v malém akvárku i přes deset a pohoda.
Formulace v atlasu bych upravil: nejlépe vynikne větší hejno poskládané z párů
Já mám 3 samce a 3 samice.A je to bez problémů.Jinak tady je taky zajímavé psaní o těchto rybkách.
www.akvarista.cz/…
Tentokrát měli pravdu v obchodě. I to se stává
Zdravím. Rád bych se zeptal jak to je s Parmičkou duhovou. V obchodě mi bylo řečeno že je ideální je chovat aspoň v 6 lépe více kusů, ale zde v atlase čtu, že ideálem je chovat rybky po párech. Jsem zmatený
Už jsem měl několikrát problém se špatnou nebo zavádějecí informací od obchodníka takže se mi chce spíše věřit atlasu ale nevím...
Starší reakce
Starší reakce
Křížit? A jak?
Ale jsou to rybky hodně podobné - z estetického hlediska bych raději řešil jinak, ale překážet si nebudou ...
Ahoj, můžou být parmičky nádherné dohromady s parmičkami z Oděsy? Nebudou se křížit nebo nějak negativně ovlivňovat? ;)
Starší reakce
Kategorie prasátko
Kam se řadí pamičky z hlediska potenciálu zaneřádit akvárium?
Ptám se, že bych nerad "přerybnil" AQ.
Jaký šneky žerou parmičky červenoploutvý a z Oděsy?
On to psal 15.10.2016, takže už to nejspíš nějak pořešil...
No tak to se pokoušíš o to samé co já, akorát máš 3x tak velké AQ.
U sebe popisuji zkušenosti a zde je vlákno přímo o ní:
rybicky.net/atlasryb/labeo_cervenoploutve
Zkráceně, jak bych to udělal.
1) Nakup všechny najednou - 6až8 ryb (5-6 ryb je minimum)
2) nejde o úkryty, ale o teritoria a to tak aby na sebe neviděly. Mám AQ rozdělené vysokými kameny. V podstatě takový tvar hrábí.
3) Musíš to sledovat, ty ryby jsou dost individuální
4) Kup jich radši víc, abys mohl v budoucnu nějakou vyřadit - extrémě slabou nebo extrémě agresivní.
5) Jsou agresivní, ale zároveň plaché. trvá klidně 2 měsíce, než si zvyknou na novou nádrž a drží se při zemi nebo jsou spíše zalezlé.
6) Snaž se koupit všechny stejně velké a stejně vitální to je důležité.
7)pokud by to nějaká ryba nedávala (otrhané ploutve, chřadnunít, opožděný růst) tak bych jí vrátil do akvaristiky, páč jinak uhyne.
Zpočátku plavou spolu, pak si ale rozdělí teritoria a jsou spíše v ústraní.
Mě vůbec nežerou žádné krmení, ale furt se cpou řasama
Jejich chování je zajímavé, dost mě baví je sledovat. Pokud teda zrovna nejsou zalezlé, potvory.
Já vyřadil dvě ryby (nejsilnější a nejslabší) a nyní se zdá, že je to OK.
Tak jsem zvědav jak ti to půjde
Nakup jich ještě víc. Dokup třeba 4. Čím větší bude hejno, tím více budou klidné...
0 18.05.2017 11:55 ancistruss – Parmička mechová
Zdravím, do akvária 50*40*40 jsem si pořídil předevčírem 8ks Mechovky a problém je ten, že asi po pěti hodinách v nádrži začala jedna parmička ty ostatní hrozně terorizovat, furt je honí a možná i okusuje (to v tom fofru ale nelze moc dobře zpozorovat), všechny jsou tedy před ní schované v trávě. Když jsem ji vyndal asi na tři hodiny, vyplavali a normálně fungovaly jako krásné hejno. Ale jen chvíli, po chvíli se jedna z těch zbylých sedmi také "zbláznila" a začala ta samá šikana...... V akváriu mám ještě 10ks Pandíků a obrostlá je dobře. Jediná situace, kdy se seskupí a fungují normálně je, když je krmím. Poraďte mi prosím, co s nimi? Vrátit je nebo jich pořídit více, aby se cíli lépe??? Hrozně se mi líbí, ale nedá se dívat na to, jak jsou týrané.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 15
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 9808x