Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nezmar

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Nezmar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.03.2012 09:38 host Re: pavelbartek
...To najdeš různě v diskusích, článcích ap....

Probůh, lidi, používejte trochu mozek a neodkazujte na kraviny v různých diskuzích. Zůstává rozum stát, co někdo dokáže vypotit. Měď osvětlená z jedné strany ... . Copak nezmar napochoduje v šestistupu na kus mědi, když je to pro něj smrtelně jedovaté? coze
Ionty mědi zabrání buněčnému dělení a nezmar chcípne a ne že se dá na pochod.
Stejně tak nějaká pastička se špekem, hurá, to bude svačinka a už maže. :-D
Síran jsem nepostřehl jako prostředek proti nezmaru, ale běžně se používal dusičnan amonný v dávce přiměřeně. Ovšem nejspolehlivější je Flubenol a není potřeba žádný strach z chemie. Na špičku nože na 100l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2012 09:09 Muž Yirka [9126] Re: pavelbartek
Fígl neznám, bo jsem nezmary nikdy neměl. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2012 08:54 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Michal
Stejné se chystají i na nezmara, nebo kus mědi, osvětlení jedný strany, Flubenol... To najdeš různě v diskusích, článcích ap. O účinku a kontraindikaci si všichni můžeme myslet svoje. Mě se jedná pouze o ten Síran amonný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 22:54 Michal Re: pavelbartek
pavelbartek napsal: Nezmar slupne mladé čichavce?? smich
Znám kolegu, co chystal pastičky z nastrouhaným masem v gáze a tak úspěšně mechanicky nezmara odstraňoval ;-)


Pastičky chystal na Ploštěnky a ne na Nezmary
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 22:14 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: glumča
Hm, ono to je každému, i mě. Ovšem to zrovna neřeším ;-) Mimochodem ta past, tak do ní se dá dát i špek, jak jsme se bavili kolem 15té hodiny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 21:59 Žena glumča [424] - LabyrintkyRe: pavelbartek
mě je prostě proti srsti cpát do akva nějakou chemii,zvlášť když jí nerozumím.maximálně jsem zkoušela na ploštěnky špek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 21:54 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: romant
Jj,to jsem také četl, bylo to nějakých 1,2g na 100L. V diskusi na jiném fóru ovšem psala dívčina, že to potom neudělalo nic ani nezmarům, dík ahoj X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 20:35 R Muž romant [27987] Re: pavelbartek
Zaznamenal jsem názor, nevím jestli tady, nebo na jiným fóru, že ani krevetkám flubenol neuškodí, ale neznám to dávkování, který by mělo bejt neškodný. Stran toho síranu nemohu sloužit, to je pro mě novinka. Třeba se ozve někdo, kdo o tom něco ví. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 20:34 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Johan
To ano, souhlasím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 20:30 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: romant
Jj, všeobecně známá věc. Problém je, že nesedí ke všemu, například krevetky či nějaké plže atd. vyhubí, také. Mě tam právě zaujala ta rada na Síran amonný a věta, že na 100 litrů vody 5 gramů – tato hodnota nemá vliv pro ryby - zdali s tím má někdo nějakou zkušenost
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2012 20:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pavelbartek
Fígl tu už byl zmíněn. Pokud se nekrmí živým planktonem, tak jen počkat. Akvárium není pro nezmary rájem a nikdy v něm moc dlouho nevydrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2012 20:22 R Muž romant [27987] Re: pavelbartek
Když jsem u tý chemie, tak jsou dobrý zkušenosti(ne moje osobní) s použitím Flubenolu jako likvidátora nezmarů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 20:11 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: Yirka
Nemám problém s nezmarem a chemii nepoužívám. Na druhou stranu si dovedu představit použití chemie v nezbytném případě. Jen jsem narazil na ten článek. Pokud tedy už radíš se vykašlat na chemii tak budeš znát nějaký fígl na nezmary? Potěr je potěr, plůdek je plůdek a malé rybky jsou malé rybky a ty velké jsou velké
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 19:09 Muž Yirka [9126] Re: pavelbartek
Na chemii se vykašli. To není nejlepší řešení ani v jiných případech. A jinak, potěr je potěr a mladá rybička je mladá rybička. Je to dost rozdíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 15:32 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: glumča
Ano, do rána na tý pasti jich bylo jako poseto a celá tato past se vytáhla a vyhodila. Jasně, že není potěr jako potěr, jedná se o mladé vyhladovělé - asi je jedno o jaké labyrintky jde a nemusí přeci uvádět jak veliký potěr se požene na nezmara, mělo by jich být více- asi tato metoda nebude pro mnoho akvaristů vhodná. Mě spíše zaujal ten Síran amonný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 14:58 Žena glumča [424] - LabyrintkyRe: pavelbartek
potěr je potěr,určitě by s nima mohli zatočit cca 6 cm čichavci,ale potěr?jak veliký tam nepíšou?
vůbec jsem se je nepokoušela chemicky zničit.Zkusila jsem hladovou bettu,ale bez úspěchu.A hlavně jsem přestala na čas krmit živýma buchankama...
ještě jsem nepochopila to strouhaný maso...to se za ním nezmar přemisťoval?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 14:51 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: glumča
Nezmar slupne mladé čichavce?? smich
Znám kolegu, co chystal pastičky z nastrouhaným masem v gáze a tak úspěšně mechanicky nezmara odstraňoval ;-)
Ano, někomu se vyplatí čekat, aniž by si uvědomoval, že to ani nebyla otázka času, ale třeba nějakého hnojiva....
Píšete, že jste vyzkoušela ledaco, zkoušela jste i Síran amonný? Celkem by mě zajímalo zda to někdo zkoušel a jak to dopadlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 14:31 Žena glumča [424] - LabyrintkyRe: pavelbartek
mechanicky ho odstranit?tak to se asi ještě nikomu nepodařilo...:-))
a nevím nevím,kdo koho slupne,jestli nezmar potěr,nebo potěr nezmara :-)
U mě se vyplatilo fakt jen čekat...taky jsem zkoušela všemožné,po cca 3 měsících zmizel sám. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2012 13:51 Muž pavelbartek [288] - Cichlidy – Nezmar
Našel jsem článek, který popisuje Nezmara((Hydra vulgaris). Nebudu tu popisovat vše, ale přeložil jsem tři body boje s tímto prevítem tam uvedené
www.akvariumdoma.ru/…
1) Nasadit do akva potěr Čichavce – velmi účinné, po měsíci nezmara vyhubí
2) Síran amonný na 100 litrů vody 5gramů – tato hodnota nemá vliv pro ryby, ale Nezmar je na to dost citlivý
3) Zatmavíte všechny strany akvária a nechat volnou a osvětlenou pouze jednu stěnu, kdy se na tu Nezmar usídlí a mechanicky jej odstranit

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2012 18:23 Přemek – POMOC
Zdravim, mám cca 25 dní založené mini akva (20 l). Jen kytky, kořen, písek a filtr. Objevili se mi v akva nezmaři, spousta malých korýšu a takový bílé malé nitky cca 1cm dlouhé, jsou na kořenu i volně plavou ve vodě. Kytkám se jinak daří, rostou a zakořenovávajíse ( supr slovo:-D ) objevila se mi tam i dlouhá řasa, tak jsem jednou aplikoval Řasobijec a řasa je fuč. Jen ty korýši s nezmarama a nitkama stále otravují. Chystám se tam nastěhovat rybky, ( razbory skvrnoocasé a panceřníčky trpasličí) tak nevím jestli to požerou rybky nebo naopak:-D díky za rady.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2011 20:37 Žena Danila [4489] - SumciRe: Zoidik
Od DAHA chodili nezmaři taky, to se v pěstírnách stoprocentně vyloučit nedá a nemáme to za zlé... My to řešíme tak, že všechny rostliny dáváme při příjmu minimálně na hodinu do slabého roztoku hypermanganu.
Rostlinám to neškodí a nezmaři mají utrum:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2011 14:33 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Žabka
Kdy to bylo poprvé? Ja kupoval rostliny přímo v pěstírně aqua-daho někdy v červnu a bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2011 13:42 Žena Žabka [387]
Včera som si už po druhý krát priniesla zo Sklorexu na rastlinách aqua-daho nezmara..Takže kto si ho nechcete priniesť ako nevítaný bonus, tak sa podľa toho zariaďte...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.09.2011 13:11 Žena glumča [424] - Labyrintky
já mám nezmary taky v miniakvu,mám tam živorodky sličné a jejich potěr,ten má tak půl centimetru a zatím se má k světu.Pokud krmím živými buchankami,nebo perloočkami,tak je nezmarů plno,když mraženým,ubydou.Taky se mi zdá,že mi od nich pomáhají plovatky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   17.09.2011 10:15 Muž MrHu [300] Re: sollik
Tak ona je otázka, jestli má smysl proti nim dělat takové zásahy...:-) Co jsem slyšel, tak je špatný mít je společně s potěrem...ale jinak asi ničemu zas tak nevadí...z mojí zkušenosti s nima krevetky problém nemají, ani malá krevetka neměla problém, když lezla okolo něj...:-) Já osobně budu mít radši pár nezmarů v akváriu, než abych tam lil nějakou chemii (nebo používal tu měď)...;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2011 05:38 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: sollik
zajdi za veterinarem.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2011 23:49 Muž sollik [257] - CichlidyRe: MrHu
Tak to máš kliku. Co jsem četl, tak tahle - asi celkem agresivní - metoda nelze v akváriu s krevetkami použít. Jsou prý na měď dost citlivé.
Sakura: Ano o Flubenolu jsem četl, ale našel jsem na internetu jen nějakou pastu za dost peněz ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2011 23:19 Muž MrHu [300] Re: Tudy
To rozhodně:-) Ale já tam mám zatím jen krevetky a taky je po Nezmarech...:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2011 23:02 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: MrHu
Hlad je nejlepší kuchař, to Vám potvrdí většina ryb, zejména z řad Čichavců :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2011 22:56 Muž MrHu [300] Re: sollik
Díky, tohle je určitě užitečné pro dost lidí...:-)Ale jak už jsem psal, já jsem nechal Nezmary být a už jsem pár dní žádného neviděl...Takže pro ty, kteří už v akváriu mají rybky, nebo jiné živočichy - Nezmaři vážně časem zmizí...:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.09.2011 22:41 sakura Re: Heavyk1
na naznara funguje perfekně flubenol mám stim skušenosti na 50l dávam na špičku nože rybám to neublíží dá se koupit v lékarně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2011 22:30 Muž sollik [257] - CichlidyRe: MrHu
Na akvarista.cz jsem našel pěkný návod na likvidaci nezmarů mědí. Vzal jsem tedy měkkou dvoulinku, oholil cca. 5 cm konce a připojil k 9V baterii. Chvilku po vložení vodičů do vody začaly z jednoho vodiče stoupat drobné bublinky a z druhého se začalo jakoby kouřit. Už po cca. 10-ti minutách začali být nezmaři nervózní a stahovali chapadla. Teď to běží asi hodinu, někteří ještě visí na skle, ale už se nehýbou, dost jsem jich viděl jak smotaní do kuličky padají ke dnu. Nechám to ještě asi půl hodiny a uvidí se. Ještě dodám, že v akváriu jsou jen rostliny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2011 09:32 Muž MrHu [300] Re: sollik
Já jsem to nechal být, jak tu píše Sid...a Nezmarů dost ubývá...objevili se mi zhruba před měsícem...nejdřív byla taková vlna, že byli úplně všude...a teď je musím hledat, abych nějakého zahlídnul...:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2011 09:26 Muž sollik [257] - Cichlidy – Chcípnou hlady ???
Asi před dvěma měsící jsem založil nové akva. Do dnes je v záběhu, mám v něm jen výpěstky E. Marblequeen. Nedávno jsem v něm objevil drobné korýše (Buchanka ???) včera jsem zjistil, že korýši zmizeli a v nádrži se objevili Nezmaři. Ryby v akváriu nejsou. Jestli jsem správně pochopil Sidovi reakce mám to nechat být a Nezmaři pochcípají hlady ???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 20:15 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Moucha
A přemýšleli jste někdy nezmara dát do lehce nasolené vody třeba něco víc jak 1000 microsiemens ? Myslím že to také nepřežije :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 14:39 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Danila
flubenol udela s vodou suspenzi, a nezmari si ho chte nechte odfiltruji z vody a sezerou, a tim se otravi....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 14:31 Žena Danila [4489] - SumciRe: Moucha
Na nezmary ale Flubenol funguje velice dobře i rozpuštěný ve vodě,
já je takhle likviduju už dlouho a spolehlivě - po jedné aplikaci je po nichano.

Zatím jsem neměla žádný problém s krevetami - což mě překvapuje, ale obecně bych ho ke krevetám nedoporučila. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 12:59 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: racer
flubenol je nerozpustny ve vode, rozpousti se jen v organickych rozpoustedlech, takze po nasypani do vody ti ruzne zapada do ruznych skvirek a sneci ho pozerou s potravou a tim se otravi... ale taky zalezi na davkovani
me tahle posel jeden pancik; krevetky, sneci (okruzaci i piskorky)bez uhony,

takze po ukonceni lecby je treba radne odhalit a odsat kal ze vsech skvirek, pripadne i procistit filtr, taky zalezi na davkovani
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 23:12 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: JJaanca
chvilkove prendani neritin bohuzel nepomuze. velmi dusledna vymena vody a aktivni uhli na dlouhou dobu mozna ano. u me neritiny mely problem i po nekolika mesicich :( po prendani do jineho akva se vzdy za par dni zmatorily, ale v tom, co byl fenbendazol se po par dnech zase prestaly hybat a pokud jsem je tam nechal, za par tydnu umrely.
melo to vliv i na piskorky. ostatni sneci byly v pohode. krevety taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 22:22 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: racer
A co nad těmi nezmary ještě tak měsíc přemýšlet a pak se podívat, jestli v té nádrži ještě jsou? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 22:13 racer Re: JJaanca
To mě, samozřejmě, také napadlo - ale nejsem si jist, zda se mi je podaří všechny v poměrně velké a hodně členité nádrži najít - ale hlavně nevím po jaké době a zda vůbec je lze do vody po použití Flubenolu vrátit. U některých přípravků proti nezmarům (a samozřejmě šnekům) píší, že je třeba po použití vodu vyměnit, u některých ne - jak je to u Flubenolu? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 13:34 Žena JJaanca [67] Re: racer
Ty neritiny můžeš kdyžtak na chvíli přendat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 13:25 racer Re: JJaanca
No prááávě - vyhubení šneků bych se chtěl kvůli neritin pokud možno vyhnout :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2011 12:06 Žena JJaanca [67] Re: racer
Já nezmary zničila Flubenolem. Jenže jsem je měla v akvárku s potěrem.
Ve společenském bych je neřešila.
Jo a s nezmarama mi chcípli všichni šneci. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 20:10 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: racer
I zde, stejně jako na Akvarko.cz, vám poradím: pusťte nezmary z hlavy.
Jak IMO správně napsal Cheron - časem zmizí sami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.07.2011 20:01 racer Re: Cheron
Nemyslím si, že by jakýkoli žahavec, neřku-li rozsáhlá kolonie těchto, jinak určitě velmi zajímavých, tvorů, přispívala ke všeobecné pohodě v nádrži a spokojenosti jejích ostatních obyvatel. Stačí chvíli pozorovat pracující neritiny, které se při kontaktu s chapadly nezmara okamžitě prudce stahují a je vidět, že tak činí na základě bolestivého podnětu. Korýši ani rybky rozhodně nebudou zažívat pocity nijak příjemnější ne
Ještě bych možná zahrnul do dotazu bojovnici pestrou - údajně by také mohla s nezmary "zabojovat" a připadá mi méně nebezpečná pro CPO než zmiňovaný rájovec dlouhoploutvý. Co Vy na to? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 17:10 Muž Cheron [89] Re: racer
Skúsenosť s rájovcom a CPO nemám, ale ...
Prečo chceš nezmarov vyhubiť ? Vôbec ničomu nevadia. Ja mám tiež nezmarov od založenia aqa a v poho. A to mám malý druh rýb a ani jedna nejako "neutrpela".
Práve že nezmary majú rady čistú vodu - je to vlastne znak toho, že voda je ok. Ak sa stratia, niečo sa deje (ale nemusí). Oni totiž časom vymiznú sami ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2011 16:58 racer – Použít na nezmary v aq s CPO rájovce?
Pozorně jsem pročetl diskusi, ale stále si nejsem jist... Mám nově založené akva, cca měsíc se zabíhající, "rostlinného" typu, cca 300 litrů. Nádrž je již poměrně slušně zarostlá roslinami, ty prosperují, bakterie, jak se zdá, fungují a tak jsem do akvárka přidal skupinu neritin jako prevenci případného počátečního bujení řas (řasy se zatím ve větší míře neobjevují) a následně mexické zakrslé ráčky CPO (cca 3 cm).
Nyní jsem objevil kolonii nezmarů zelených, která se, bohužel, utěšeně rozrůstá a nelíbí se mi tone
Z probíraných variant bych vzhledem k neritinám a zejména CPO volil nejraději biologický způsob boje - ale mám tak trošku obavy, jak se bude vyhládlý rájovec dlohoploutvý tvářit na cca 3 cm velké ráčky CPO? Zpestří si jimi jídelníček? Máte někdo podobnou zkušenost? :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.04.2011 08:14 Muž Yirka [9126] Re: Barakainus
Ty seš teda dobrý mimoň. Víc se k tvým "hlubokomyslným" úvahám nedá napsat. Vypadá to, že opravdu na něčem experimentuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -13   24.04.2011 19:51 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Danila
Ja uz nevim jak to napsat jinak. Ale stejne to zkusim...
Neco obsahuje Fenbendazol a nekdo to nekdy zkusil u ryb na nezmary a plostenky (byt je to na psi cervy) a ono to fungovalo taky. Aspon tak si myslim, ze to bylo, ale treba taky ne.
To ze jine pripravky na cervy neobsahuji Fenbendazol nevim, ale predpokladal jsem to (evidentne spravne ;) coz ale neznamena, ze nebudou fungovat. Proto to stoji za vyzkouseni. Navic ja jsem opravdu nikdy nenapsal, ze to BUDE fungovat, jen ze by mohlo. Takze tvrzeni, ze je mozne pouzit jakykoliv preparat je spravne, jen neni jiste, ze to fungovat bude...
Pokud jste chemik ci parazitolog a jen ze slozeni dovedete urcit co ty chemikalie zabiji a co ne, ja s radosti odvolam co jsem zatim napsal a zacnu si sypat popel na hlavu :)

No nic, ja si nemyslim, ze piseme kazdy neco jineho o tech pripravcich. Jediny rozdil je, ze ja bych se nebranil zkouseni nevyzkouseneho a vy ano :)

Jo, a Fenbendazol na krupicku neni muj napad. Dokonce jsem to nikdy sam nezkousel, ale par lidi v Californii je presvedceno, ze to funguje. To se uvidi za par let, jesli maji pravdu ci nikoliv.
Me osobne to taky prijde divny, ale to neznamena, ze to nefunguje.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 12800x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1295-nezmar?od=301