Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nezmar

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Nezmar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2017 23:48 Muž MartinH [142] - L144 závoj – Nezmaři a ploštěnky
Já jsem před 2 týdny zlikvidoval nezmary Flubenolem, zbylo mi ho trochu po boji s ploštěnkami v jiném akváriu. Na oboje účinkuje velmi dobře a ničemu nevadí, šneci i krevetky to přežili bez problémů.

U ploštěnek jsem dávkoval zarovnanou kávovou lžičku na 350 litrů vody což nezabralo, tak jsem přidal ještě půl zarovnanée kávové lžičky - to taky nezabralo, takže tam šla ještě jedna zarovnaná kávová lžička Flubenolu. Po dvou dnech tam nezůstala ani jedna živá ploštěnka. Ryby ani krevety nejevili žádné známky otravy nebo něčeho podobného.

Známej likvidoval Flubenolem nezmary v 200 litrové třecí nádrži pro skaláry, už tam měl upravenou vodu na potřebné parametry (při použití mědi by musel akva vypustit a nanosyt v kanystrech novou vodu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.02.2017 12:06 Maq Re: host
Véééélmi poučné! Myslel jsem, že se moderní léčiva už bez těch organosloučenin mědi obejdou. Teď to vypadá, že pokrok zas až tak dalece nepokročil...
Já jsem si zase všiml, že Tenso Cocktail dávkovaný metodou Estimative Index dodává do vody 11 µg čisté mědi na litr denně, tzn. 77 µg týdně (mezi dvěma výměnami vody). Pro srovnání PPS-Pro receptura vystačí s 0.17 µg denně, tedy s šedesátkrát(!) nižší dávkou.
A ještě jedno srovnání: V médiu Chu-13, což je velmi koncentrovaný koktejl pro laboratorní kultivaci (jednobuněčných) řas, je 41 µg mědi na litr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.02.2017 09:46 host Re: Maq
Pánové, jen malá připomínka. Měď je svinsvo, buněčný jed, dobrá. Ale víte co do nádrže lijeme třebas při použití esHa2000 a podobných?
Zde je odkaz na stránky kde najdete složení léčiv co se běžně používají, no a pak můžem mudrovat zda je víc nebezpečný plíšek mědi či karcinogenní malachitka.

www.rhusmann.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2017 08:00 Maq Re: Tojsouvěci, lacewings
Díky za info.
Mně osobně se na mědi ze všeho nejvíc nelíbí právě to, že jak jednou někde je, tak už je tam pořád. Nedá se jí zbavit a pořád otravuje, doslova. Fujtajbl!
Takže lepší nezmaři než měď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2017 01:02 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Maq
Měď,jak uvádíš,je již v nižších koncentracích ve vodě pro bezobratlé jedovatá, při vyšším obsahu je toxická i pro obratlovce,těžké kovy patří k karcinogenům, a jejich navázání na buňky organizmu je trvalé. Na měděném plíšku se oxidací vytvoří měděnka,urychlování probíhalo pomocí elektrolýzy, připojením na elektrobaterii.
Jsem odpůrcem těchto zaniklých praktik,u kterých se nedá určit,kdy je množství oxidů mědi v bezpečné (pochybné) toleranci,bez poškození zdravotního stavu ryb. ;-) Zapomeň na měď a C(K)up rum.
Jen pro úplnost: V servisované nádrži s terčovci a altumy, o objemu 3600L, po několika letech provozu (přirozené odchovy Sturisom a Corydorasů sterbai) došlo k postupnému úhynu krevetek,následně se přestaly vyvíjet jikry a začly hynout ryby ranných stádií,běžné hodnoty vody byly v naprostém pořádku.Záhada byla vyřešena po laboratorním rozboru vody,zjištěna přítomnost mědi,při kontrole výtopné komory bylo zjištěno,že nerez není nerezem,deklarovaná nerezová topná tělesa byla pouze pochromována, chromová vrstva se sloupla z těles a poměděná část trubek byla v přímém styku s vodou a příčinou otravy nádrže.Za rozhřešení problému, děkuji inženýru chemie. :-)
Místo mědi,použij přípravky u kterých si čudly medí. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 23:34 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy
-koukám ,že se tu otevřela měd, tak tedy raději ......
-eSHa GASTROPEX
-nutno odlovit všechny šneky !!!
-není potřeba výměny vody, ale počítejte,že si zničíte i některé prospěšné bakterie
-zlikviduje to nezmary(láčkovci)
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 23:16 Calvus Re: Maq
Měď se dává do akva do místa, kde jich je nejvíce, krásně se pak rozpadají před očima, co se pamatuji tak to ale ubližuje i rybám, zarudlé žábra. Ta měď se musí brzo proto vyndat.

Jinak největší riziko jak si je zavléct je při lovu perlooček,buchanek. Když se zavadí ze síťkou o dno, tak tady to hrozí nejvíce.

Jo a hodně je žerou Rájovci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 22:21 Maq Re: lacewings
Někdo tady onehdy zmiňoval měď. Měděný plíšek v akváriu a nezmaři prý byli kaput.
Zdůrazňuji že to píši jako otázku, sám jsem to nikdy nezkoušel a nepropaguji to! Měď je už v nízkých koncentracích pro ryby jedovatá!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2017 22:19 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: mysz
Pokud nebudeš krmit,tak je Betta vyžere. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 22:16 Žena mysz [12] Re: lacewings
Děkuju za zkušenost, mně se žádnou chemii nebo léky použít moc nechce. Sůl vypadá jako vcelku přírodní léčivo. :) Teď jsem rybu chvíli pozorovala, tu a tam zkouší do nějakého nezmara klofnout - je šance, že bez krmení napomůže likvidaci?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 22:04 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: mysz
-zkus zasolit,někdy to urychlí likvidaci
-pokud je to do té 20-tky,tak 1 zarovnanou kávovou lžičku předem rozpuštěné soli aplikuj do akva
-Panacur- mám zkušenost,že Betty na něj reagují negativně při teplotě 28 (stažení ploutví,apatické chování)
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 21:21 Žena mysz [12]
Poctivě jsem pročetla diskusi níže, ale přesto z toho nejsem moc moudrá... Objevilo se mi v akvárku docela velké množství nezmarů, během chvilky (může to souviset se zakoupením a vpuštěním betty?). Zatím nepozoruju, že by to rybě způsobovalo nějaké větší komplikace, ale nadšená z toho nejsem (řasa na skle, které nemůžu očistit, atd.). Máte někdo stejnou zkušenost, jakou tady kdosi psal, a sice že nezmaři po nějakém čase sami zmizí? Je to idea, která by se mi líbila, ale zdá se, že mezi diskutujícími ve velké menšině... Předem díky. (P.S. Případný Panacur bettě neublíží?)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2016 07:38 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: JirkaŠčobák
V pravěku nezmar hnědý v elementkách s potěry Colisa chuna a Macropodus opercularis.K likvidaci nezmarů se poużívala plochá baterie,palníkový drát s připájenými kontakty. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2016 02:04 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Tojsouvěci, LiborSprysl
Tojsouvěci napsal: ... v akváriích s rybami je bytostně nesnáším,nejde jen o zmiňovaný lov,ale i pouhé požahání může mít pro potěr fatální následky.Nedávno jsem si s rybami zavlekl nezmara zeleného,za neuvěřitelně krátkou dobu vytvořil v nádrži téměř kompaktní kolonie,domníval jsem se že se jedná o zelenou řasu,bylo mi záhadou změněné chování ryb,krunýřovci omezili pohyb v rostlinách a u skalár se dostavily zdánlivě bezdůvodné úlekové reakce.Původcem byl žahavý kobereček malých nezmarů,žahnutá ryba vyrazila k úniku,tím sebou strhla celé hejnko, které se v panice setkaly s dalšími nezmary,řetězová reakce a naštěstí jen potlučené ryby.No,a o tom to je.
Takovouto kalamitu jsem nikdy nezažil. Já vidím max pár nezmarů.
Otázka na tebe a Libora: O jakém potěru konkrétně mluvíte? Živorodek?
Máte nějakou zkušenost, že dospělé živorodky nezmary žerou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2016 01:52 Acomys Re: Tojsouvěci
no já mám akva jen 25l, tak to dávkování tableta na 450l a nemá se to krátit mi trochu vrtá v hlavě, abych je nepředávkovala. Teď jsem našla doma lahvičku albendazolu, tak asi použiju to. Okružáky a larvu šidélka radši přelovím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 20:17 lenkalor Re: Jitka66
Nezmary :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2016 20:02 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Jitka66
Panacur,uvádím to zde během dvacetidvou hodin po čtvrté a tím končím s veškerými diskuzemi. www.krevetkus.cz Krevetkus.cz › Články › Ploštěnky - nepřátelé krevetek
:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 19:54 Žena Jitka66 [8] Re: lenkalor
Nemám... Sežrali nezmary nebo ploštěnky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 19:15 lenkalor Re: Jitka66
Třeba u mě v krevetkáriu je sežrali Otocinclus affinis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2016 18:23 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jitka66
- přirozenou cestou se odbourá léčivo v rámci 21dní
- ve vašem případě,pokud jste již nyní použila aktivní uhlí, tak týden je dostatečně dlouhá doba.
- V praxi je použití aktivního uhlí lepší až po opakované aplikaci- závěrečné léčbě, v mezidobí aplikací je dostačující výměna vody. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 17:49 Žena Jitka66 [8] Re: lacewings
Ještě dotaz: mezi 2 filtrační houby jsou vložila polštářek s aktivním uhlím pro odstranění zbytku léčiva. Jak dlouho ho tam mám nechat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 17:42 Žena Jitka66 [8] Re: Tojsouvěci
A čím jste se toho nezmara zbavil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 17:42 Žena Jitka66 [8] Re: lacewings
OK, díky. Už jsem našla 2 mrtvolky ploštěnek, asi to potřebuje trochu čas....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 17:08 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jitka66
-nikdo přeci zde nezpochybnuje návod od samotného výrobce, všimněte si mé formulace ,,účinek je mnohem pozitivnější,, , jedná se čistě o poznatek z praxe, na základě jednotlivých složek, ze kterých je léčivo složeno.
- v případě další diskuse, doporučuji zcela jiné vlákno
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 17:08 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: JirkaŠčobák
Ano,láčkovci jsou sice zajímavým objektem,pro pozorování,svého času jsem měl oblíbené nezmary zelené a hnědé,následně několik druhů sasanek,ale v akváriích s rybami je bytostně nesnáším,nejde jen o zmiňovaný lov,ale i pouhé požahání může mít pro potěr fatální následky.Nedávno jsem si s rybami zavlekl nezmara zeleného,za neuvěřitelně krátkou dobu vytvořil v nádrži téměř kompaktní kolonie,domníval jsem se že se jedná o zelenou řasu,bylo mi záhadou změněné chování ryb,krunýřovci omezili pohyb v rostlinách a u skalár se dostavily zdánlivě bezdůvodné úlekové reakce.Původcem byl žahavý kobereček malých nezmarů,žahnutá ryba vyrazila k úniku,tím sebou strhla celé hejnko, které se v panice setkaly s dalšími nezmary,řetězová reakce a naštěstí jen potlučené ryby.No,a o tom to je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 15:52 Žena Jitka66 [8] Re: lacewings
Osvětlení bylo vypnuto přes noc (11 hodin), o vypnutí filtru (ani světla) v návodu eSHa ndx nic není psáno.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 15:00 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jitka66
- nejde o aplikované množství, spíše že měl být vypnut filtr a osvětlení po dobu 3-6 hodim a zajištěno náhradní provzdušnění nádrže po tuto dobu,
-účinek je mnohem pozitivnější
- ;-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 14:26 Muž motýlek [275] Re: Jitka66
no - na ty šneky bys musela dát tak trojnásobnou dávku ... mně šneci přežili všichni - to fakt nehrozí, většinou se tím výrobce chrání jen pro jistotu ... a neonky měly asi tak tři měsíce ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 14:14 Žena Jitka66 [8] Re: lacewings
Esha ndx jsem dala dle návodu: 1 kapka na 1 l vody. Po 24 hod. vyměnit 20% vody a do filtru dát aktivní uhlí.... To jsem udělala. Po 12 dnech můžu postup opakovat....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 13:00 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy – Obecně k tématu
Anthelmintika jsou pro většinu plžů nebezpečná. Jedinou výjimkou je piskořka,která v některých případech je odolnější,nejedná se však o pravidlo. Pro náhled uvádím nejpoužívanější
-ve skupině-BEZIMIDAZOLY
-albendazol
-febantel
-fenbendazol
-flubendazol
-mebendazol
-oxibendazol
-tiabendazol-lze použít jako antimykotikum
-ve skupině-IMIDAZOTHIAZOLY
-Levamisol
-Imidazothiazoly je dlouhodobě užívaná skupina anthelmintik v akvaristice, která má výhradně antinematodní účinky.
-Levamisol je levotočivá forma původně užívaného racemátu tetramisolu a je účinný proti dospělým stádiím nematod, nemá však ovocidní účinek

-Panacur- bezpečný přípravek k hubení nezmara v akva,

-Molucid-tady je třeba uvádět jeho toxicitu k citlivějším druhúm ryb, pozastavuje růst rostlin, obsahuje těžké kovy.atd. .......

-eSHa NDX- tady je třeba dodržet určitou formu postupu, Jitka66 která u vás neproběhla.
;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 12:29 Žena Jitka66 [8] Re: Tojsouvěci
Děkuji za informace. Těch nezmarů zatím moc není, objevila jsem asi 4, a opatrně je vytáhla. Více mi vadí ty ploštěnky, přisávají se na krevety. Dnes je to 3. den co jsem na ně použila eSHa ndx, ale opět jsem ji viděla na krevetce ...... Pár dní počkám, a když tak seženu ten Panacur....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2016 12:02 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: LiborSprysl
Já jsem také nevěděl,ale stál jsem před rozhodnutím,zda použít proti nezmarům. prošlý Flubendazol,nebo se stavit na veterině pro odčervovací tabletku pro kočky.Panacur je poměrně obtížně rozpustný ve vodě (aceton jsem nezkoušel) i po rozdrcení a míchání v nádobě s vodou je vidět drobné částice,po rozlití roztoku na celou plochu hladiny prášek sedimentuje a během dvou dnů zmizí.Nezmaři po aplikaci Panacuru postupně zatáhnou chapadla,svraští se na malý objem a odpadnou od podkladů,po pěti dnech následuje výměna min.50% vody.Účinek je na nezmary 100%ní,u ryb,rostlin,krevetek a plžů nedošlo k žádným negativním reakcím na Panacur. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 11:41 Muž LiborSprysl [9015] Re: JirkaŠčobák
Inu zažil... zvědavého potěru, a to i dokonce dost velkého, dovede ulovit docela dost. Znám hodně lidí, kteří ho brali jakou součást nádrže. Mně vadil vždy....
Navíc oprostím-li se od toho zmařeného potěru, krmit nezmara artémií no to je také luxus a dost velká škoda...
Takže z první mne napadly dvě škody... smich :-P ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 11:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Zažil někdo z vás, že by mu nezmar udělal v akváriu reálnou škodu?

Za sebe: Občas nezmary vidím, ale zase zmizí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 11:14 Žena Jitka66 [8] Re: motýlek
Ale ten Molucid zlikviduje i šneky :-( A ještě doporučují dát ryby do jiného akvárka, to nemám....
Ten Panacur rybám, šnekům a krevetkám neškodí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 11:07 Žena Jitka66 [8] Re: LiborSprysl
Artémie čerstvé také ne (jedině sušené či mražené krmivo, granule, vločky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 11:04 Žena Jitka66 [8] Re: Deepinpeat
... ale zlikviduje prý i šneky, to nechci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 11:03 Žena Jitka66 [8] Re: LiborSprysl
No, ale ti plži se mi tam dostali jako malincí také s rostlinami....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 10:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: Deepinpeat
Ploštěnky spolehlivě... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 09:59 Muž motýlek [275] – MOLUCID
už jsem to někde psal - donesl jsem si nezmary s potravou ... použil jsem dvakrát v rozmezí tří dnů MOLUCID od Dajany ... protože jsem měl nezmary ve třech nádržích už odrostlejšího potěru a dospělých rybek, tak jsem si naředil podle návodu do 50ml odměrky a opatrně jsem ji po skla nalil na místa největšího výskytu ... a pak stačí nekrmit živou potravou tak tři týdny a co nezahubí přípravek tak pojde hlady ... rybkám to nějak moc neškodí - tedy ani přípravek ani nezmar ... jen reagovaly odskočením při doteku ...
mám doma skoro celou lahvičku - rád odleji ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.12.2016 09:56 Deepinpeat Re: Jitka66
No planaria sice nevím jak hubí ploštěnky, ale nezmary sejmul docela dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 09:38 Muž LiborSprysl [9015] Re: Jitka66
Nemusí to být z kytek z obchodu ... živá artémie také nee? ... Ploštěnky se objeví " i ze vzduchu" ... Zapomínáte na plže jako přenašeče... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 08:53 Žena Jitka66 [8] Re: Tojsouvěci
Ryby, šneci, krevetky, přežijí? Asi budu muset k veterináři, že? Snad mi tabletku prodá.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 08:50 Muž LiborSprysl [9015] Re: Tojsouvěci
No Panacur nevím, ten jsem nikdy nepoužíval... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 08:43 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Jitka66
www.krevetkus-články-nepřátelé krevetek-ploštěnky,nezmaři,Panacur.Při dodržení postupu jsem se s žádnými negativy ve svých nádržích nesetkal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 08:43 Žena Jitka66 [8] Re: LiborSprysl
:-( Tak to už mi pak pomůže jedině rybicky.net/atlasryb/rajovec_dlouhoploutvy Ale 1 ks v celkem nevelkem akvariu.... :-( ? Nevím. Sotva se ted´ nějak zbavuji horkotěžko ploštěnek (eSHA ndx), objevil se nezmar..... Všechno to musí být z kytek z domažlického obchodu. Živé krmení nepoužívám.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 08:36 Muž LiborSprysl [9015] Re: Jitka66
S velkou pravděpodobností většinu plžů, které v akváriu chceme mít, zhubí, krevetky jej dávají také hodně ztuha...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2016 07:13 Žena Jitka66 [8] Re: Tojsouvěci
A nepoškodí to šneky a krevetky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 22:05 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Acomys
U veterináře za dvacku tableta Panacuru 1ks/450L ,aplikaci najdeš na krevetky.net.,nebo mne kontaktuj.Pokud nemáš zdroj na uvedené množství Flubendazolu v předchozím komentáři,je zbytečné pro jednorázovou záležitost pořizovat 500g balení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2016 08:43 Muž LiborSprysl [9015] Re: Acomys
Na špičku nože stačí...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 12800x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1295-nezmar?od=101