Úhyn krevetek
3 dny po nákupu? Tak to se nedivím, špatná nebo rychlá aklimatizace, určitě něco s vodou, teplotou, ph nebo dusíkatými látkami.. Prostě to nevydržela ty změny.
Podle fotky stopro hygiena
Zeby? Ako ja mam krevetky prvi krat.. Ale zeby mi zdecha kreveta 3 dni po nakupe na starobu?
Starší reakce
Tak bohužel vydrželo jich jen 5. Všechny velké samičky nepřežily. Byl bych moc vděčný za jiné. Klidně zaplatím předem na účet. Jinak ale raději počkám až odrostou Ancistrusové a budu je moci odnést do akvaristiky. Dnes jsem ve velké nádrži objevil nové vajíčka Ancistrusů. Prvně jsem z toho měl velkou radost. Nyní je nechám v akváriu už žádné odchovávat nechci. Uvidíme jestli je Skaláry vyzobou nebo ne.
Mám testy od Sery i od Rataje. Používám také oba testy a ukazují naprosto totožně. Ale podstatné u Ratajova testu je postuupovat opakovaně naprosto stejně.
Nejsmutnější je, že z 20 krevetek jsem si všimnul před týdnem, že jedna samička už nosila vajčka, měl jsem z toho neskutečnou radost a teď taková pohroma
Alespoň ta necelá 100 ancistrusů mi dělá radost
Já to nechci moc komentovat ať se zase nestrhne mela, ale když ten Ratajův test na dusičnany je tak na ukazování přítomno nepřítomno dusičnany. Neměřitelné dusičnany - nechá bílou vodičku, když dusičnany jsou přez 10 mg, tak ukáže stejně jako 50. Hodně asi záleží na obsahu té sypké lžičky. Nijak nezvažuji tento test, je ale spíš jako pomůcka která řekne že je třeba dohnojit NO3 při velkém sycení CO2.
No nic, uvidím zítra. No3 je nezměřitelné i s referenčním vzorkem, kde by se měla nějaká hodnota ukázat. Destilku jsem měl z lékárny a zde mi bylo zděleno, že občas uteče Ratajovi nějaký zmetek.
Edit: Jo a chtěl jsem dodat, že Ancistrusy absolutně v pohodě, stejně jako ryby ve velké nádrži kde jsem měnil vodu stejně. U nás moc vody nespadlo, ale také mě to napadlo a vodu jsem doléval 4 kbelíky každý +/- 2 stupně.
No mražený maso maj eště mín raději...jestli nemaj vzduch nebo tak tak čistá voda cherrynám pomůže....pamatuješ..ta je mrtvá taková škoda chvíli počkáme?
Rychlá výměna vody bývá rychlá smrt. alespoň u krevetek mám tu zkušenost z minulosti.
Ked ti nic neukazuje, tak to znamena ze je nemeratelne a ze tam ziadne nieje... Tak to ma byt.
Ještě by bylo zajímavé změřit NH4/NH3 a pH...
No vodovod po povodních...studená voda...počkej chvíli uvidíš.
Bohužel no3 nezměřím, protože Ratajův test mi neukazuje nic. No2 v norně. je mi divné, že je to položilo až po výměně vody...
Spíš detrit a no3 klidně je slov do vodovodní do okurkáče odkal a klidně vyměn 80% klidně chladnější...pomůže to neboj..kdyby ne základní stádo Ti pošlu
ancíci taky kazí vodu
Po týdnu jsem se vrátil domů k akváriu kde mám v 80 litrech nouzově u krevetek na odchov cca 90 mrňavých Ancistrusů. matka instruovaná krmit salátem a bramborou dala trochu více a brambora se začala ve vodě kazit a tak jsem rychle odsál polovinu vody a dolil vodovodní. Dříve jsem vždy doléval cca 30% a nikdy žádnej problém. Dnes polovina krevetek 1/4, další 1/4 leží na zádech, nebo boku a jen těžko spozorovatelně hýbou nožičkama, další 1/4 je apatická u hladiny na plovoucích rostlinách, což jasně značí problémy s vodou. Pouhá 1/4 hlavně nejmenších vypadá v prořádku. Krevetky jsou red cherry. Byl problém chlor?
Starší reakce
jak to tu tak čtu, tak vidím několik nepřesností...
Ancici tam na ty řasy jsou k ničemu, na to je tam ta Neritina, ta na to bohatě stačí a později bude i hladovět.
To že krevetky budou požírat řasy, no tak snad jedině v případě hladu, jinak jdou po zbytcích po ancíkach.
To proč krevetky vymírají bude mít pravděpodobně původ ve vodě.
Co tu nebylo ale uvedeno je, že nikde není uvedený, jak dlouho ta nádržka je v provozu.
Pokud byla do ní hned po založení vhozená osádka krevetek, tak se pak není čemu divit že to tam vymírá.
Ahoj, mám na krevetky 9l akva. Původní čtyři se mi rozmnožily tak na min. 30ks různého stáří. Z počátku jsme měnil vodu po týdnu, ale teď posl. 3 týdny měním vodu každý den, 1-1,5l vždy den odstátá (aby vyprchal chlor). A to ze dvou důvodů. Krevetky sice všechno sežerou a pak to musí taky ven. A nevoní to moc příjemně. Druhý důvod je sinice, která je už na ústupu.
Ta voda je odstata den, myslel jsem to tak ze jsem ted menil jednou tydne 3l -> Takze vysledek export sumecku a menit casteji vodu?
Já bych taky viděl problém v ancistrusech. Když kdevetky nestíhají spásat řasy, zkus nějaké šneky.
Mimochodem týden odstátá voda je zbytečné, stačí pár hodin. Já nechávám vodu odstát 24 hodin, Někdo ji nechává jen pár hodin, někdo jen třeba čtvrt hodiny...někdo dokonce vůbec, i když to už bych si ke krevetkám nelajsknul
...přece nebudu týden chodit okolo kýble s vodou
S těmi ancistrusy jste mě zmátl. A asi nejen mě...
Krevetky trpí možná tolika zdravotními problémy, jako rybky.
Možná se vyjádří někdo ze zkušených krevetkářů.
Já se snažím poctivě měnit v malých nádržkách 50% vody 2x týdně. Někdy to nestihnu a pak je docela zřetelně vidět, jak rychle taková nádržka "uvadá"...
0 16.05.2010 20:37 Daveedek –
Re: Sid Ale to se delo este pred ancitrusama.. Takze radite menit kazdy den vodu?
Menim cca 7l jednou za 14 dni a ted posledni dobou jeste 3l tydne. Samozrejme tyden odstatou vodu z vodovodu
Hnojem mám na mysli v první řadě amoniak.
A jak často a kolik vody měníte běžně?
Na řasy máš přece krevetky
Ancistrus vyprodukuje velké množství výkalů které zatěžují vodu a v tak malém množství vody se z toho brzo stane žumpa, pokud neměníš každý den část vody
Vím, je tam jen na zpapani tech ras -> az to poradne vycisti pujdou do velkeho, kam patri
ale to kazdopadne neresi muj problem
hnuj v akva je siroky pojem
Ancistrus do 20l akva nepatří. Příliš znečišťuje vodu a krevetky pak hynou.
...2x ancitrus... Na vině bude "hnůj" v akva.
0 16.05.2010 19:41 Daveedek – Náhlý úhyn krevety
Dobrý den,
mám akvarium 20l, s zivymi rostlinami, filtraci atd atd... vse se zda v poradku, jen mam v akvariu hodne ras(ale to neni problem nyni) vzdycky jednou za cas.. cca 10 dni najdu v akvariu mrtvou krevetu Red cherry. Nevite co by mohlo byt za problem? Zda se mi divne ze treba nevymrou vsechny ale vzdycky jen jedna... + dnes byla mrtva s vajickama ktera byla nazelenala!!! a kreveta cela jakoby mela modrinu na zadech.Osazenstvo je: cca 10 velkych a nepocitane malych red cherry, 2x ancitrus a jedna neritina...
Dekuji za rady co s tim
Starší reakce
Vyhláška č. 252/2004 Sb. a novela z r.2005,
bohužel asi budete mít smůlu!
Nikde totiž nenajdete pojem "voda pro akvarijní účely".
Případné krátkodobé zhoršení kvality vody např. vlivem havárie nebo údržby si vodárny
celkem lehce obhájí.
Právě proto se nejdříve s tou moji právničkou poradím. Víš ono jde v zásadě o principiální spor že vodárny tvrdí že ve vodě nic nebylo a já už dnes asi ze tří zdrojů vím že lžou.Sousedka mi včera řekla že ji v pátek pochcípali dokonce panceřníčci a další ryby po výměně vody.(nesla akvárium celá špatná do sklepa)Takže jsem přesvědčen o tom že vodárny mlží a nemluví pravdu.
A oplati sa vobec ist do sporu o 6-7 tisic Kc??? Na Slovensku je to tusim pod hranicou trestneho cinu, takze tam by to sud asi hned zamietol, neviem ako v CR. Kazdopadne poplatky za pravnicku ta vyjdu viac (ak to teda nie je ucho ktore zrovna dostudovalo a nema prax), sud sa bude dlho tahat, a zbytocne tym zabijes kopec casu. A ked prehras, tak ti mozu dat k nahrade naklady za pravnika z opacnej strany (trovy konania), a to ta vyjde ovela, ovela drahsie - velke firmy maju riadne drahych pravnikov. Takze radsej ako pustat sa do (takmer vopred prehrateho) sporu za taku sumu by som ti odporucil snazit sa v rovnakom case odchovat viac krevetiek a predat ich, a tym si pokryt tu stratu
Ph bylo stejné,dopouštěl jsem jako vždystudenou vodu,to ovšem nemá na krevety,ale ani ryby nějaký zásadní vliv.Pokles je cca o dva stupně.Ve vodě zkrátka bylo,co nemělo,tj.nějaké svinstvo,které krevezky nerozdýchaly.
PH napouštěné vody bylo stejné? Byla stejná teplota, atd? Dovedu si představit spoustu situací, kdy přilitím čisté vody do akvária si můžete osazenstvo otrávit.
Chápu na jednu stranu tvoje rozhořčení, na druhou stranu si myslím, že vodárny nikde negarantují, že z kohoutku teče neustále voda vhodná rovnou na lití do akvárek ke krevetkám sesbíraným z celého světa.
Jednorázové navýšení nějakých člověku asi neškodných látek může s tak citlivými tvory zatočit razdva, to ti ostatně říkat nemusím... Pochybuji ale, že by to v tom okamžiku uškodilo tobě, i kdyby jsi vypil najednou 2 litry...
Tak držím palce, ať se z toho masakru brzo zotavíš a tu metodu s několika pokusnýma krevetkama lze asi jenom doporučit
Takže podle očekávání-rozbor,který udělali s vody,kterou nabrali u mne konstatují že vlastně tekla voda ze studánky,kde nejhlubší je les,takže vlastně Evian!!!Já jsem mu popsal co se stalo,když jsem napustil studenou vodu do nádrže že cca za šest až deset minut začaly krevetky nekoordinovaně plavat,narážet do stěn,vyplouvat k hladině a pak padat na záda a v křečích umírat.Takže tam došlo dle mého názoru evidentně k otravě,která vzala rychlý průběh.Tak mne sice vyslechl,na můj dotaz zda jsou pojištěni řekl že ano,ale jejich právní oddělení že to asi smete,protože nemají důkaz,že v ten okamžik něco špatného ve vodě bylo.Co dodat-soudruzi,jak už jsem psal se vyvlíknou i z toho,kdyby pustili do řádu louh.Nicméně uvidím co mi napíší a zkusím to ještě přes tu mou právničku a uvidím,jestli mi požehná jít do sporu.Tak hezký den všem!!!
No uvidíš co na to vodárny, možná by nebylo na škodu si domluvit, aby ti v případě práce na potrubí zavolali, nebo poslali e-mail, aby se předešlo další škodě. Myslím, že by nemuseli dělat zle kvůli 7tisícům. Je na tebe nějaký kontakt, kde bydlíš, posíláš krevetky a jak?
0 11.05.2010 06:36 kreten –
Re: Bak Obávám se, že povětšinou vše co smrdí od chloru bude vadit. Krystalky jsem neviděl jásat ani nad solí a to je velmi milosrdná sloučenina s chlorem v akvaristice používaná. A s tím manganem to bude podobné.
harpunar napsal: tak mi řekli že musím načerpat vodu do jimi dodaných kartuší že nelze udělat rozbor s toho co jsem si načerpal do sklenice sám.Takže by to bylo vlastně k ničemu,dneska už teče voda v pořádku,to špatné co v ní bylo již v ní není. A oni se budou dívat, jak to čepujete? Nemůžete to prostě přelít?
Jinak bych řekla, že vodárny odpovídají podle §421a OZ a tedy mají absolutní objektivní odpovědnost. Vám stačí prokázat škodu a příčinnou souvislost (svědecké výpovědi, fotografie). Prvním krokem přece nemusí být hned žaloba, ale dopis vodárnám.
Na vodárně bejvaj obětovatelní pstruzi
Krevetek je škoda. V souvislosti s úpravou vody mi napadá jediná věc, předávkování nějakým oxidačním činidlem. Což takto moc chlornanů ? V minulosti jsem řešil něco podobného, krystalky po dolití nové odstáté vody šly rovnou na záda. Na rozdíl od chloru který vyprchá, chlornan pokud se nemá na čem redukovat, tak z odstávací nádrže prostě nezmizí. Neřešili jste někdo použití třeba thiosíranu nebo nějakého jiného redukčního činidla ? Sám jsem to ještě nezkoušel, ale thiosíran by měl být teoreticky vpohodě stejně jako síranový aniont.
například krystalky -
1) jaká hodnota chlornanů je pro ně nebezpečná
2) jak se dá měřit / titrovat manganistanem ?
3) a zda nebude vadit thiosíran ve vodě.
Nevím zda to zkoušet na svých krevetkách, moc se mi do toho nechce....
Drobnost - vzal bych si na pomoc nadřízený orgán životního prostředí, s jejich spoluprací by měly jít vydyndat záznamy které se musí archivovat. Tedy bůhví jak na vodárnách funguje kontrola kvality.
v téhle zemi je maraton na pár měsíců,ne li let.A to se mi opravdu nechce.Já počkám,co mi odepíší z vodáren,pak to skonzultuji se svou právní zástupkyní a uvidíme.Nechce se mi jít do sporu,kde je výsledek předem dán.Příkladů máš kolem sebe dost!!! Zhruba jsem spočítal škodu,je to tak 6-7 tisíc.Je to dost,ale vyčkám na radu právnika.Je mi těch krevetek líto,ale možná mám poučení a už se mi to doufám nestane.
No já nevím myslím, že by se s tím něco dalo dělat, tř. když ti vyhoří spotřebiče díky přepětí taky ti to ČEZ zaplatí. Zeptal bych se právníka a sehnal nějaké věrohodné svědky jako že to viděli. Škoda myslím je dosti veliká když píšeš o hinomaru nenechal bych to plavat. Jinak mám také krevetky a i když je to v podstatě tupý živočich je s nimi sranda a vím jak zamrzí, když nějaká uhyne.
kde by mi udělali rozbor vody.Ale má to jedno velké ALE-když pominu cenu(cca 2000kč)tak mi řekli že musím načerpat vodu do jimi dodaných kartuší že nelze udělat rozbor s toho co jsem si načerpal do sklenice sám.Takže by to bylo vlastně k ničemu,dneska už teče voda v pořádku,to špatné co v ní bylo již v ní není.Takže shrnuto a podtrženo-vodárny se vlastně vždy s takového problému vyvlíknou a my chovatelé si můžeme stěžovat na nádražní lampárně!Byl jsem na Bratislavské burze a kluci se kterými jsem to probíral mi řekli že očekávat nějakou náhradu i když mi ji slíbili je utopie.Ale jeden kamarád mi poradil úplně jednoduchý recept-když mění vodu,tak odpustí v takové maličké nádržce,kde má asi deset cheryn polovinu vody,dolije s vodovodu a když se půl hodiny nic neděje,tak mění ve všech ostatních.Je to sice docela primitivní indikátor kvality vody,ale řekl že mu to zachránilo už hodně ryb a krevet.Takže všem diskutérům díky i za soustrast a hlavně aby nás takové nepříjemnosti potkávaly co nejméně!!!!!!
...uz som to tu na fore pisal...ziadny problem pustat vodu cez Carbon-filter...-teda kto ma "tento" problem...
...je to urcite lepsie ako pouzivat "specialne" veci na upravu vody resp. eliminaciu chloru
Něco podobného se mi také stalo, při havárii vodovodu, zavřeli celou větev, po 12ti hodinách vodu pustili, takže s sebou tlak strhnul všechen bordel co je v trubkách, bohužel v ten okamžik jsem měl už odpuštěnou většinu vody v nádržích a vesele čistil...Pak jsem nic netušíc pustil vodu, chvíli tekla čirá, když jsem za pár minut přišel, už byly všechny nádrže do hněda zakalené, popadala mi většina krevet, apistogram, pancéřníčků. Přeměřil jsem pak přitékající vodu, hodnoty dusičnanů a obsahu železa byly v hodnotách pro mě zatím nevídaných, co mě uvidivilo byla i hodnota pH, která silně stoupla-měření sondou ukázalo 9.2...Což jasně ukázalo, co krom dusičnanů poté vzniklo a dokonalo zkázu...Vodaři mi trvdili, že jen pustili vodu, čemuž moc nevěřím. Těžko říct jak tomu doopravdy bylo, svou roli mohou hrát i bakterie které žijí v trubkách a po vypuštění vody beztak uhynou, ale od té doby raděj víc odtáčím a citlivějším druhům pouštím vodu přes filtr s aktivním uhlím, abych měl aspon trochu jistoty...
Tak jestli tam byl nějakej chemickej drek a nebylo to způsobeno chlorem tak to odstátí nemusí pomoc. A těm zázračnejm vodičkám bych taky moc nevěřil možná to pomůže proti chloru a těžkej kovům ale to nemusí být ta příčina.
Tohle je fakt tragedie a těch nebohejch tvorečků je mi fakt líto.
Martin Honzejk
Proto já nechávám vodu odstát alespoň 12hodin.
Přidat reakci
1 ...... [18] ...... 21 22
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 23922x