Úhyn krevetek
Aha, ja jen ze mas v prezentaci fotku s krevetkou na Anubiasu
Já to asi blbě formuloval, krevetky tam ještě nejsou. Nejprve přijdou neonky a poté až časem krevetky
Jinak dusitany i dusičnany byly včera na nule
Ale jsem prekvapena, ze uz tam mas krevetky, ty se mely pridat az nakonec, ale co uz se da delat. Hodnoty dusiku mas doufam v poradku.?
Tak jsem hodnotu vody změřil druhý den (13.2.) večer (tedy nějakých 38 hodin od nasypání krmiva) a NO3 bylo stále na nule. Přisypal jsem další trochu krmiva a dneska večer jsem změřil opět hodnoty (po 24 hodinách) vody a NO3 stále nula.
Parametry vody jsou víceméně stejné: NO3 0 mg/l, NO2 0 mg/l, GH 8°, KH 6°, PH 6,8°, Cl2 0 mg/l.
Jj, to krmivo je moc dobře, změř a když to bude stále u nuly, znovu krmivo. Zdá se, že to rostliny stihnou sežrat.
Tak jsem dneska měřil vodu (od pondělí mám zapojený vnější filtr Tetra Tec ex600 a nechal jsem s tím běžet i vnitřní filtr). Do vnějšího filtru jsem aplikoval startovací bakterie. NO3 mi klesly z 10 mg/l (které jsem dřív měl prakticky konstantně) na 0 mg/l. Je možné, že ten nový filtr filtruje o tolik lépe, nebo je to jen placebo efekt a došlo k lepšímu zaběhnutí akvaria?
Zkusil jsem tam nasypat trochu krmiva a zítra změřím jestli se to nějak hnulo
Starší reakce
Ono sakury totiž nejsou jako cherryny
Ty můžeš dát klidně hned a z vlastní zkušenosti vím, že přežijí všechny.
Sakury už na to jsou náchylnější, já je dávám vždy aspoň do 2 měsíce zaběhlého aq, dříve bych to neriskoval
Já sem dal do AQ krevety molucký už za tři dny a jsou v pohodě.Už teď mají cca 8cm.Filtr byl teda zaběhnutej a voda půl na půl.Stará+nová.Ty malý se dožijí tak max.18 měsíců.
NE nejdřív nech akva pořádně zaběhnout tzn i s rybami.nejlépe s ustáleným stavem.Pak bude dost nitri.bakterií na ustálené hodnotě.V akváriu ti pak nebude docházet k tzv.zhoupnutí vody,na které jsou krevetky náchylné.(ke kteremu by došlo po přidání dalších producentu odpadu) Až budeš dávat ten ext filtr vyždímej do nej ten vnitřní a a pak je nech běžet současně.min 10 dni. S občasným nakrmenim vody.pokud testy no2 a no3 budou v pořádku můžeš dát pár neonek a po 7-5 dnech dalších pár podle velikosti akva.řas se neboj stejně te čekají,
Dobře dobře, určitě počkám alespoň těch 10 dní. Přeci jen bych nerad udělal stejnou blbost dvakrát.
A myslíš, že nevadí když by v akvariu byly nejdříve neonky a potom až krevety? Já jsem četl, že nejdříve krevety a až pak neonky, aby si rybky nedovolovaly na malé krevety. Ale nevím jestli je to pravda nebo ne.
No tak jak psal romant po přidání ext.filtru počkat min 10 dni a mezitim můžeš nakrmit vodu, trochou žrádla pro rybky sušeného. Po 10 dnech můžeš zkusit přidat par neonek i ty jsou dost citlivé na vodu!Tak testy nebudou od věci.Pokud se voda nehne můžeš přidat dalsi po 5 dnech atd až do kompletní osádky.a tak po 2 měsících ty krevetky.Můžeš zkusit dřív ale pak musíš počítat se ztrátami.
Koukam ze stejnou chybu sem udelal i ja.Dal sem je do akva po 14 dnech a každý 2 den jedna ci 2 mrtve.Micham do akva destilku s vodovodni vodou a ted uz to je vpohode
Aha, tak to jsem nevěděl a nikde jsem se o tom moc nedočetl
Jinak bohužel krevety umřely všechny...
Jak dlouho byste teď doporučoval počkat, než zkusím koupit další krevety ? Nebo jestli případně koupit nejdříve ryby (modré neonky). Osadil jsem nově vnější filtr Tetra Tec EX600 s tím, že díky velikosti akva je rozstřikovací rampa pod vodou, ale to by nemělo ničemu vadit. Do toho filtru jsem aplikoval startovací bakterie od firmy JBL a zároveň s tímto filtrem jsem nechal běžet i současný vnitřní filtr (ve kterém by už snad měli být funkční bakterie). Oba mají regulovaný průtok, aby v akvariu nebyl vyloženě velký proud.
Já se jen bojím přemnožení řas (zatím se je snažím odstraňovat mechanicky), to byl i jeden z důvodů proč jsem zakoupil krevety relativně brzo.
Existuje nitrifikační křivka, která nám jasně říká, co se v jaký čas v akváriu děje a ten čas, jaký jsi zvolil je právě na hraně přeměny škodlivých na akceptovatelné N látky, nitrifikace jako taková, není-li řádně krmena bude sice vykazovat tzv. stabilitu, ale ono přidání většího množství producentů odpadních látek dokáže krátkodobě paramatry zvrátit směrem k těm škodlivým, živočichy to tzv. načne a už klempírují a při dalším, byť i malém jakoby nepozorovatelném normálním zhoupnutí vody, už to prostě nedávají a jdou kukat. Proto se citlivější živočichové, mezi něž krevetky patří, doporučuje dávat až do stabilnějších prostředí, což já osobně podle toho jak to má odzkoušný považuji akvária ne mladší 2 měsíců.
Já jsem právě koukal, že informace o zaběhnutí akvaria se docela různí. A většinou jsem četl, že když jsou parametry vody v pořádku a vesměs stabilní, že by neměl být problém... Mohu se tedy zeptat, v čem může nastat problém při zakoupení krevetek moc brzo? Uznávám, že tento dotaz přišel z mé strany pozdě, ale myslel jsem že nezaběhnuté akvarium se pozná hlavně podle kolísajících parametrů vody no
Dát krevetky 17 den od založení akvária, to je ten problém. Teď bych tomu nechal volnej průběh, častěji, ale v menších dávkách měnil vodu a čekal kolik kousků přežije, tedy těch nejodolnějších jedinců.
0 06.02.2017 19:06 MadmanCZ – Úhyn velkého množství krevet.
Chci se poradit co dělat, když mi hynou krevetky. Akvarium jsem založil 12.1 a 29.1 zakoupil krevety (29 ks). Voda vykazovala stabilní parametry, rostlinkám se dařilo a daří. Filtr nečistím v kohoutkové vodě abych nezničil prospěšné bakterie - nově budu osazovat vnější filtr s lepšími možnostmi biologické filtrace.
Den před nákupem krevet (sakura super red class a) jsem vyměnil necelou třetinu vody v akvariu a prostříhal rostlinky a očistil filtr. Žádné jiné zásahy jsem nedělal. Druhý den jsem přivezl krevety a nechal je podle rad prodejce postupně aklimatizovat (postupné srovnání teplot a přidáváním vody do transporstního sáčku) a krevety jsem následně vypustil do akvaria. Většina se schovala do polystyrenového pozadí. Jako krmení jsem jim ze začátku ponechal zelenou řasu (která se mi trochu přemnožuje a nevím proč - svítím 10 hodin s 2 hodinovou pauzou kolem poledne) a pak jsem jim v průběhu týdne dal dvakrát nějaké speciální krmivo pro krevety (jen velmi malé množství). 1.2 jsem zporozoval úhyn 3 krevet, které jsem neprodleně odstranil z vody (po tomto nálezu jsem vyměnil zase třetinu vody). Část krevet se normálně "pásla" na řasách a část byla v zadní části akvaria schovaná v pozadí a blízkých rostlinách.
Bohužel při čištění filtrace jsem 3.2 zjistil, že na zadní stěně filtru je 15 mrtvých krevetek. Dnes jsem našel další 2 mrtvé, z toho jedna vylezla na světlo umístěné v krytu...
Parametry vody na obrázku v příloze.
Nevíte kde by mohl být problém a co dělám špatně? :/ Strašně mě to štve, ale až do toho pátku jsem měl pocit, že se jim daří dobře.
Starší reakce
Ale neni je to tento nič umelé by som nedávala
To nie, mám psov tak nič také nepoužívame doma. A lak na vlasy len v kúpeľni používam a jar to by penilo. Trvalo to cca týždeň dnes už zázrakom nič neumrelo zatiaľ. Prektmit ich nemal kto a aj keby tak by som si to všimla že je tam veľa toho. Koren je ok nič hnile.
Eby napsala: teraz som im dala cadicovy štrk prevarený
A není to spíš křemičitý štěrk obalený nějakým tím ropným/plastovým čímsi? A to cosi prošlo varem...
Asi moc dobrého najednou a šok.
Leda bys pouzila v mistnosti sprej proti hmyzu nebo si nekdo lakoval vlasy nebo jim tam nekdo kapnul trochu jaru nebo je v tom koreni neco shnileho.
Jak dlouho po vlozeni do te nadrze zacaly hynout a jak dlouho to cele trvalo?
P.S. Me uhynula cela populace krevetek kdysi, kdyz mi nekdo v nadrzi brutalne prekrmil.
Byl v akváriu nějaký výluh, listy, šišky apod.?
Nie nepridavala som žiadnu chémiu ani hnojivo.
Ešte mi napadlo, nejaké hnojivové guľôčky do dna neboli? Tie vedia robiť problém, ak sa k nim dostanú krevetky.
Bolo to ďaleko od ťažby dreva vo všetkých akva mám drevo z lesa a to maličké sa macalo v hrnci ako jediné.velke išlo hneď do akva nakolko som ho nemala de namočiť bolo len odrhnute rizakom a vse je ok
Aj keď si koreň prevárala,ešte stále je tu potenciálne nebezpečie,že koreň z lesa bol nasiaknutý napríklad naftou,olejom(lesný traktor),inou chemikáliou.Niekedy samotné preváranie nepomôže,koreň by sa mal luhovať a to doslova.Čím dlhšie tým lepšie.
Koreň z lesa? Aké drevo? Mäkké drevo mohlo naštartovať vo vode rýchly hnilobný proces čo rozhádzalo i tak slabo zabehnutú nádrž.Vtedy to proste krevetky nedajú.Drevo z ihličnatých stromov tiež nemusí robiť dobrotu.
Med nieje žiadna určite. Len dávala som nový koreň z lesa ale bol poriadne vyčistený aj uvarený preistotu.ked bili v malom akva boli aj z ampulariami asi 50ks ale malicke a tie spinia vodu až až takže tie N hodnoty boli oveľa vyššie odhaľovala som to ako som mala čas čiže nie často a prosperovali a nebolo ani tolko rastliniek. No ja uz neviem som v koncoch nechám to asi tak a uvidim čo sa bude diať
Svetlo mám myslím dostačujúce je tam 10w led reflektor akvarko ma tusim 25l.
Treba si uvedomiť,že pri takej veľkej výmene vody je krevetka s prirodzených dôvodov nútená zvliekať sa.Keď sa zvlieka,tak je možnosť samcom oplodniť samičku - s toho dôvodu toľké namnoženie krevetiek.No prílišné zvliekanie nie vždy dopadne dobre,pretože krevetky na to nie sú často ešte pripravené.Zrejme si si to ani pri toľkých počtoch nevšimol,ale staré pravdepodobne boli už dávno po smrti a dorastala ti dalšia a ďalšia generácia.No a časom sa dostávaš do onoho bodu,kedy máš v akvárku všetko mladé jedince(zvliekajú sa častejšie a nevadí im častá výmena vody),ktoré sa ale prestávajú množiť - ešte na to nedorástli.
Krevetkám napríklad vadí i príliš vysoké alebo naopak nízke pH.Čo je niekedy oveľa väčší problém ako N-látky.A ako väčšina vieme,tak im vadí hlavne chemické znečistenie vody.
Eleocharis potrebuje hlavne dostatok svetla a vtedy rastie skvele i v čerstvo založenej nádrži.
Síce ste sa viacerí zhodli na tom, že príčinou hromadného úhynu boli asi vysoké N-látky, i v atlase sa spomína citlivosť krevetiek, mne sa to moc nezdá. Rozplávačku som mal v časoch chovu prísavníkov veľmi silne prerybnenú práve nimi, takže napriek častej výmene vody mi dusičnany chodili bežne na 50-80 mg/l pred výmenou vody. Pričom výmena vody prebiehala tak, že som nemenil bežnú tretinu, či polovicu, ale takmer všetku (80-90%), teda vždy bol skok na cca 10 mg/l. Z pôvodných prichýlených cca 10 krevetiek Red Cherry sa mi v týchto podmienkach premnožili na minimálne stovku a nehynuli. Až keď sa mi raz upchal filter a nevšimol som si to, našiel som krevetky omráčené (až nehybné), no okrem malého množstvo výnimiek sa zotavili po výmene vody. Vtedy som však nameral dusitany mimo rozsah testu, teda viac ako neuveriteľný 1 mg/l. Lenže šlo o veľmi tvrdú vodu (cca 22 °dGH), čo by mohlo mať pozitívny vplyv na situáciu. Krevetky som bežne presúval aj do ostatných akvárií s mäkkou kyslejšou vodou a s prechodom nemali problém, privykal som ich na vodu len asi hodinu. Tým chcem povedať, že Red Cherry nie sú zrovna nejaké háklivé.
Nešlo skôr o nejakú otravu, nedostalo sa do vody niečo? Nejaká meď napríklad?
Mimochodom, po tom, čo som sa postupne zbavil prísavníkov a krevetky mám v rozplávačke samotné, prestali sa nejako množiť. Ale ono je to asi tým, že predtým tam bujnela Egeria densa (tiež odporúčam pre krevetky), po odchode prísavníkov mi postupne zmizla (nehnojil som, hynula a bola konzumovaná) a už tam nemajú taký zelený raj.
Az zoženiem u nás je bieda v chov produktoch.
Sežeň si najas. Guadelupensis nebo indica, například. Dej ho tolik, co máš jávského mechu a bude dobře. Jávský mech a najas k sobě docela pasují. Pak můžeš dát pryč bublifuk.
Kdybys byla z Bratislavy, tak ti najas dám.
Ok zajtra ju prehodiť do veľkého a zrejme aj ten eleocharis ... dokupim niečo druhé prípadne počkám pokiaľ sa rozrastie glossostigma. Krevetky nemám kam už presťahovať.vo veľkom mi ich zožerú a do malého tam mám poter...tak neviem
Před týdnem a půl jsem založil nové akvárium a taky v něm sem tam vidím "blechu". Nechávám žít, neřeším.
Lilaeopsis není vhodný do nově založených akvárií a na panenském substrátu. Má rád detrit, potřebuje se v něm "hrabat". V nově založených akváriích dost často odchází. Počítej, že se to pravděpodobně stane.
P.S. A protože uvažuju, že lilaeopsis odejde v horizontu měsíce, dvou, bude to pro akvárium zátěž, bude se hromadit hniloba. Bylo by lepší mít už teď místo lilaeopsisu něco jednoduššího, víc životaschopného. To bych pak klidně dal vzduchování pryč.
Vůbec nejlepší by bylo mít kam krevetky přestéhovat a následující měsíc a půl dosáhnout funkčního rostlinného akvária, které bude pro krevetky funkční bez filtrace a vzduchování.
Ok, je cesta jak to udělat rychle. Potřebuješ veelkou hromadu (přiměřeně velikosti akvária) egerie. Hoď ji tam a můžeš dát pryč vzduchování.
Krevetkarium vzduchovanie + filter cadicovy štrk 2 korene rastlinky anubias,javsky mach glosostigma,eleocharis a hygrophila siamensis svetlo 10w led reflektor,ph 7,6 tvrdosť vody:tvrda,NO2 nič,z znečistenie organickymi látkami :optimálny neviem čo by ste ešte chcel vedieť.. doplním čo treba
EDIT-Tie mikroskopické blchy som nemala ešte ani raz..keď som premiestňovať do nového akva tak vredy som si to všimla ináč som to neriešila a teraz sú už aj v tom novom.pokial to je neškodné tak to tam nechám.som čítala že keď sú tie nalevniky je zabalená voda a ja ju mám čistú bez zakalu.Lilaeopsis je novo zasadený tak preto je biedny aj ten eleocharis.. hadam ožije
Njn, tvoje pojetí jak času, tak množství je velmi odlišné od drtivý většiny nejen v tomto vlákně se dotazujících, oni to mají v krátkých časech s velkým množstvím živočichů a to může být oním problémem, jak jsem psal.
Ber to jako zkušenost zdejšího poučenýho přispěvatele.
Eby napsala: Nooo strčila som aj vzduchovaci kamen. mám ho vybrať?
Ne dřív, dokud si neuděláš prezentaci a místo lilaeopsisu nenasadíš něco schopnějšího.
P.S. Fotka. Nádrž 10x40x10 (4 litry), ve které se mi v roce 2008 zcela naplánovaně začalo dařit krevetkám. Nepotřebuješ vyloženě tuto hustotu, dávám jen na demonstraci toho, co může fungovat.
Nevěděl jsem :(.
Nicméně já vždy, když už je nálevníků mnoho, strčím do akvária jeden, dva kusy nějakého potěru a nechám ho tak týden, dva, měsíc. Nemusím krmit, potěr roste a než dám další ryby, je po nálevnících. Takto jsem do největšího akvária dal tři malé elegansky a když přišly skifie, byly elegansky zabydlené a aktuálně dokáží žít a množit se vedle skifií (jejich mláďata jsou neporovnatelně drobnější, ale sem tam nějaké přežije).
P.S. Nikdy mi neuhynul jediný kus potěru, který jsem někam vložil kvůli nálevníkům. Ani v nejmenších nádržích. Potěr zvládne hodně.
Mají velkou spotřebu kyslíku, ale to ty jistě dobře víš.
Takže když tam už jsou ryby, třeba si dávat pozor.
Řečnická otázka: Proč by měl nálevník komukoli vadit?
Mám je v každém jednom čerstvě založeném akváriu, dokud nedám ryby. Jak se objeví ryby, je po nálevnících. Dokud jsou, beru je jako formu života. Neškodí rostlinám (spíš podle mě mírně naopak). Neškodí dnu. Neškodí vodě.
Proč je chtít řešit?
Naopak, to je u nálevníka velmi správný postup a i kdž nevíme, zda-li o nálevníka skutečně jde, nic se tím nezkazí.
Nooo strčila som aj vzduchovaci kamen.
mám ho vybrať?
A když jsou v akváriu živočichové a nevzduchuje se, pravda, je po problému.
Pozor na ty doporučení bez upozornění na možná rizika.
1) Udělej prezentaci svého akvária/í.
2) Nálevník je kámoš, ne problém.
Okrem toho mám ešte 2 akva jednu 400vku a maličkú porodnicu cca 10-15l ani neviem.teraz som vymenila časť vody no3 bolo 20mg/l tak uvidíme. Rastlinky sa začínajú rozrastať tak bude ich až až. A ozaj nedávno som pridala aj 2 dubové listy.taketo nieco sa mi ešte nestalo ale tak každý sa učí na vlastných chybách ale bohužiaľ krevetky pozomierali.
dúfam že aspoň tých pár prezije.idem študovať toho nalevnika či čo to je
Zkus udělat tak blbuvzdorné akvárium, aby, pokud nebudeš dva měsíce kromě občasného přikrmení nic zvládat, nastaly minimální škody.
Mým akváriím se to občas stane. Po dvou měsících doleju čtvrtinu vody, co se odpařila, odrhnu z předního skla vodní kámen, a fungujeme dál (toto je výhoda akvária bez filtru - nemá se co zanášet, nemá se co kazit).
Krevetkárium si takovýhle přístup přímo žádá - masivně zarostlé (asi tak 5x tolik, co máš ty) uživí solidní populaci krevetek i bez přikrmování. Nádrž pro lenocha.
Udělej si jiné nádrže, na kterých se budeš realizovat a tu s krevetkami nech plavat
. Krevetky tě za to budou milovat.
Čím méně se starat, tedy čím méně brutálních zásahů do rovnováhy akvária, tedy do stabilního prostředí, kde je živočichům tzv. dobře, tím pro akvárium jako biologický minisystém lépe.
Edit: Oslov přímo kolegu Ščobáka a on už si tě náležitě nasměruje na svojí cestu minimální údržby a tvorby akvária pro lenochy.
Boli aj v úplne čistej vode z vodovodu aj v odstatej z akva vode nič im nebolo... tie plávajúce bodky som mala už aj pred tým v krevetkariu.teraz keď som ich dávala do krevetkaria som im dávala vodu pol na pol krevetkarko a akvarko.asi čím menej sa starať tým to lepsie funguje.
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 21 22
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 23922x