Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ploštěnka

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Ploštěnka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2021 19:15 Muž klm007 [114] Re: Martina
Pokud jsou ploštěnky vidět, tak to většinou znamená, že jich je už kvanta. Žijí totiž skrytým životem, takže zahlédnout jednu z jedné, je v podstatě nemožné, ale jednu ze sta, je snadné. Pokud jsou v akváriu ploštěnky, žádná past není dostatečně dobrá, protože vždy se najde nějaká ploštěnka, která s chutí sežere krevetu. K úplnému zničení ploštěnek existují jen dvě možnosti:
1) totální rekonstrukce akvrária - odlovit vše živé a vnitřek vybrat, vyvařit (vajíčka jsou v podstatě neviditelná), rostliny vyprat v hypermanganu (kvůli vajíčkům) a znovu založit
2) moje vlastní zkušenost - použití přípravku NOPLANARIA - 100% likvidace ploštěnek ale i všech šneků, ryby i krevetky bez úhony přežily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2021 14:50 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martina
Past na ploštěnky www.google.com/… tekutý uhlík do stříkačky někdy stačí plochý kamínek a každý den je omýt pod horkou vodou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2021 11:06 Martina – Ploštěnky v krevetarku
Tak dnes ráno po rozsvícení akvária jsem zažila šok, ploštěnky na skle.
V akváriu mám Betty Ancíka a krevetky.
Už kvůli krevetkám se mi nechce používat jed na bezobratlé. A i kvůli šnekům. Mám tam i Surmovku vražednou (Clea Helena), nemá někdo zkušenost že by ploštěnky žrala? Nenasadil je někdo na tyhle hnusně červy?
Nebo nějaká hodná duše co by mi poradil jak se jich zbavit? Nejspíš jsem si je do akvária přinesla s rostlinkami z Invitalu, nebo s krevetkama od chovatele... Těžko říct, oboje už je měsíc zpět a ploštěnky jsem prvně zahlédla až dnes ????

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2021 22:26 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: justinik
Já to po pár měsících vzdal, past byla vždy přecpaná. Nakonec jsem použil NoPlanaria ve dvou cyklech a následně plánovitě znovuzaložil akvárium. Teď mám klid... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2021 21:48 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: justinik
Mám chodbové akvárium, kde je neřeším, ale zkoušel jsem asi 14 dní každý den vyndávat 3 x větší kamen + 3 x kokos. Bylo jich pokaždé na nich desítky možná spíš stovka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2021 18:47 Muž justinik [9] – Lovenie plostenek
Podarilo sa uz tuna niekomu zlividovat plostenky len postupnym lovenim ?

Za podledny tyzden co som ich objavil denne vytiahnem v priemere tak 10ks.

Takto som kedysi za 1/2 roka zlikvidoval slimaky rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2021 21:32 Muž luckyluke [3] Re: luckyluke
Pomohla NoPLanaria. Po 3 dnoch aplikovania podla navodu nevidim ziadne plostenky...
(kotulky a vezovky prezili, ampularie nie.)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2021 17:52 Muž luckyluke [3] Re: vaclav
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku aktualizovane, o tomto :
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.08.2021 14:32 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: luckyluke
O jakém akváriu píšeš chtělo by to aktualizaci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2021 10:28 Muž luckyluke [3]
Zdravim, no mne ten stophydrin na plostenky nezabera.
Davkoval som dva tyzdne po sebe po vymene vody predpisane mnozstvo, 1 kvapka na 1 liter vody. Nepomohlo.
Tredi tyzden som nadavkoval dvojnasobne mnozstvo a stale ziju.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.08.2021 18:45 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: CHiP
- ploštěnka je běžnou konzumní složkou "specifických druhů" některých ryb, jak v sladkovodním, tak i mořském akváriu
- ty nejvíce škodlivé (dravost,toxicita), tak ty mají spíše zastoupení v mořském světě akvárií
- v sladkovodních akvariích je tomu pouze u Dugesia tigrina, který byl zavlečen z USA, v akváriích nyní velice sporadicky zastoupen, za lonský rok doloženy pouze dva případy výskytu (konurbace Prahy), v akváriu.
- vrátím se ted zpět k živorodkám
- ploštěnky konzumují jen a pouze v určitém vývojovém stádiu, nikoliv tedy dospělci, ale mladé ryby
- toto specifikum lze najít u guppek, čapaly pardálí, ale i třeba u červenoocasých gudeí
- pokud jde o zástupce jiných druhů, tak to jsou především ""rájovci"" a ""betty"", dále pak jsou to některé druhy parmiček a teter, zde je to ale trochu složitější
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2021 20:59 R Muž Anthrax [4739] Re: jakaf
Ploštštěnky moc rybám nejedou. Zkoušel jsem na ně nasadit např. endlerky a ani ťuk. :-( Pak tu někdo doporučoval raka mexického, ale ani ten se o ploštěnky nepostaral. Prostě ten sliz co mají na sobě živočichy od jejich požírání odradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2021 19:57 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: CHiP
Já doufám,že pokud něco,že by je včas vyžraly věčně nenasytný živorodky,stejně jako požíraj vajíčka šneků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2021 19:53 Muž CHiP [48] Re: Anthrax
Anthrax napsal: Já si je dotáhl nejspíš s kytkama.
Tak tak, u mě to muselo být 100% s nějakou košíčkovou rostlinou z jednoho velkého eshopu :-O
Při druhém založení už jsem si hypermangan koupil na řasokoule :-D Zbytek rostlin pro jistotu in-vintro.
Zapomněl jsem na ty koule v minulém příspěvku, takže znovuzaložení mě vyšlo na cca 400 Kč :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2021 19:51 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Anthrax
Já zatím od založení mimo lehký řaso kalamity ve vedrech taky v pohodě s ploštěnkama a nemocema.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.08.2021 19:40 R Muž Anthrax [4739] Re: jakaf
Hypermanganem. Podle návodu od Václava. rybicky.net/clanky/1755-jak-nenakoupit-neakvarijni-rostliny
Ale přiznám se, že živou ani mraženou potravu nijak nedezinfikuju ani jinak neošetřuju. Prostě se jen vyhýbám těm nejrizikovějším krmivům a neznámým zdrojům. Mražené prostě jen rozmrazím pod proudem vlažné vody. A musím zaklepat, zatím dobrý nejen co se ploštěnek týká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2021 19:38 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Anthrax
Já je před 4ma měsícema donesl v řasokouli,naštěstí jsem ji měl jen v 5 litrů okurkovce a nedal do nově zakládané 70tky.Čím ty rostliny dezinfikuješ?Já používám eshu 2000 ale ta by na ploštěnky asi nestačila,co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.08.2021 19:32 R Muž Anthrax [4739] Re: jakaf
Já si je dotáhl nejspíš s kytkama. Takže dezinfekce nových rostlin je taky důležitá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2021 19:22 Muž jakaf [92] - Xify a paví očka – z čeho ploštěnky
Nazdar,jak čtu dost lidí bojuje s ploštěnkama.Čeho se mám vyvarovat,abych si je do akvária nezanesl?Preventivně živé krmení zamražuju a ještě pak před krmením důkladně proplachuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2021 18:12 Muž CHiP [48] Re: lacewings
Díky za tip, ale moc nevěřím tomu, že rybičky povedou ke 100% likvidaci ploštěnek. Jak ploštěnky vyhnat ze dna všechny ven, aby je ryby sezobaly?
Znovuzaložení mě stálo něco přes 300Kč - 3 in-vitro kelímky a nové biomolitany do filtru. Substrát na dno jsem měl doma nevyužitý zbytek, který vystačil :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.08.2021 17:33 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: CHiP
- příště kupte dva mladé rájovce, vyjde to levněji a máte 100 % přírodní cestu likvidace ploštěnek
- jsou i další druhy ryb, které lze využít k likvidaci ploštěnek , z živorodek třeba Čapalu pardálí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2021 19:39 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: jab63
jab63 napsal: Myslím, že zabíjí do několika hodin.
- 64-72hod ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2021 18:14 Muž jab63 [1440] - BorneoRe: luckyluke
Myslím, že zabíjí do několika hodin. Možná něco přežívá ve dně déle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2021 13:35 Muž CHiP [48] Re: jab63
Další chemie se mi tam už cpát nechtěla. Už po té No Planarii se brutálně rozjely všechny možné řasy, tak jsem komplet celý vnitřek vyhodil do popelnice. Zbyly nakonec jen kameny, které jsem hodinu vařil v octu :-D Vše ostatní v akvárku je nové. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2021 11:33 Muž jab63 [1440] - BorneoRe: CHiP
Mě stačilo opakovat několikrát stop hydrin. Nádrž byla bez čivočichů jen s rostlinami a byl jsem úspěšný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2021 09:39 Muž luckyluke [3]
zdravim , nadavkoval som do vody stop hydrin, ale po 24 hodinach plostenky stale lezu po skle..... ako rychlo by mal zabijat tento pripravok ? Vdaka za odpoved.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2021 08:32 Muž CHiP [48] Re: CHIP
Tak tam ty bílý mrchy lezou i dnes. Ráno byly u předního skla 4 ploštěnky a když na ně začnu svítit baterkou, tak zmizí dovnitř do substrátu. :-|

Začínám uvažovat nad radikálním řešením - celé to založit znovu.
Rotala Wallichii a Pogostemon stellatus ustřihnout jen vrcholové řízky, vykoupat v hypermanganu a ponechat si je?
Řasokoule - hypermangan nebo radši vyhodit?
Kobercovky, substrát a kořen vyhodím do popelnice.
Z kamenů obrat mech. Mech vykoupat v hypermanganu a kameny vyvařit?
Biomolitany ve filtru dát nové?
Akvárium celé vymýt nějakým desinfekčním prostředkem?

Budou tato opatření stačit, aby někde nezůstali nějaká vajíčka, z kterých by se opět ploštěnky vylíhly? rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2021 11:29 Muž CHiP [48] Re: lacewings
Okružáky jsem vylovil téměř všechny, ale ty úplně maličký vylovit nešlo. Oni ani nejsou vidět.

Ihned po první dávce ze dna vystřelilo ještě několik posledních hlístic do vodního sloupce, kde sebou chvilku škubali a konec.

Po druhé dávce to vypadá, že jsou pryč i nezmaři. Tak ještě ty ploštěnky.

Dneska jsem aplikoval třetí dávku No Planaria a ploštěnky stále lezou u skla v substrátu, občas vylezou po skle i kousek nad substrát a hned se otočí a zmizí zpátky do substrátu. Tak jsem zkusil celou dávku nastříkat injekční stříkačkou do substrátu po celém dně + i pod kameny. Uvidíme... rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.07.2021 17:49 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: CHiP
- ploštěnky = fakultativní parazitárni činnost u šneků, ty je třeba zcela odstranit, ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2021 15:56 R Muž afc1886 [14654] Re: CHiP
Tak za mě napřed použij pastičky a co nejvíce jich pochytej a až potom použít nějaký přípravek na odstranění ploštěnek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2021 15:12 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: CHiP
Určitě vyndat je to absorbér a může ti ten výluh vytáhnout z akvária. Na pastičky nevěř ty jsou dobré k redukci nikoliv k odstranění. Schovej si i plže většinou to odskáčou taky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2021 14:43 Žena Pavla28 [210] Re: CHiP
no asi to trvá déle než je vylovíš, ale s trochou trpělivosti to jde, níže je spousta lidí, kteří se jich tak zbavili, jak moc spěcháš na krevetky, můžeš to třeba jen zkusit, když budeš pastičku každý den čistit, tak bys mohl mít do 14- nácti dní pokoj (zkušenost Dinecky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2021 14:37 Muž CHiP [48] Re: Pavla28
To se obávám, že do pastiček nechytím úplně všechny. Rád bych je zlikvidoval před nastěhováním krevetek :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2021 14:33 Žena Pavla28 [210] Re: CHiP
Ahoj a nechceš je zkusit vychytat pastičkami, než tam lít chemii? Když projedeš vlákno, všichni s nimi měli dobré zkušenosti a ploštěnky tak vylovili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2021 14:26 Muž CHiP [48] – No Plaria a SZAT Clear Water
Hlístice jsou asi pryč, už pár dní jsem žádnou neviděl, zato včera jsem viděl malou ploštěnku jak peláší po skle a dneska ráno další u skla v substrátu. rozzureny
Pro jistotu tam mám ještě nezmary. Ti už tam jsou víc dnů, původně jsem myslel že se na malého okružáka přichytil chlup z kočky :-D ale pak mi chlupatí šneci začali přibývat, tak jsem si vyleštil brýle a koukl na to pořádně a oni to šneci s chlupem nejsou smich smich

A teď k tématu - mám přípravek No Plaria na ploštěnky a ve filtru mám SZAT Clear Water (primárně na snížení dusičnanů). Mám radši SZAT CW z filtru vyndat ven a vrátit ho až po druhé opakovací kůře No Plarie (za 10-14 dnů) nebo ho ve filtru můžu v klidu nechat a neovlivní účinky No Plarie?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 13:45 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: CHiP
Ony časem zmizí, pokud se budeš o akvário starat odkalovat a měnit vodu živí se detritem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 11:41 Muž CHiP [48] Re: vaclav
Děkuji, tak je tam můžu nechat žít si svým životem a krevetkám ani šnekům nebudou vadit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2021 10:05 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: CHiP
Ne to jsou neškodné hlístice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 09:57 Muž CHiP [48] – Ploštěnky?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, jsou toto ploštěnky? Objevily se 10 dní po založení akvária. Nejkratší jsou dlouhé 0,5cm a ty nejdelší jsou až 2cm. Tlusté jsou asi jako lidský vlas. Po sklech jich jsou desítky, možná stovky :(
V akváriu jsou jen okružáci... v půlce srpna se tam mají nastěhovat krevetky.
Ve velkém akváriu ani v malém šnekáriu se nic podobného neobjevilo.
Do krevetária jsem koupil mech, tak jestli přicestovaly s ním ne
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2021 13:43 Muž luckyluke [3] – Pasca na plostenky svojpomocne :)
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Vyrobil som si pasce z obalov z hoteloveho samponu :)
Par plosteniek je uz dnu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2021 19:18 Muž gab0 [2] – Pasca na poštenky
Fotka k příspěvku Ahojte, tiež s nimi bojujem. Aktuálne mi pomáha táto pasca. Nič špeciálne tam nedávam, trochu suchého krmiva a do pár minút sa objavia vnútri.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2021 21:31 Muž luckyluke [3] – plostenky vs N.elegans
Zdravim, prosim poradi niekto? V akvariu s krevetkami sa mi objavili plostenky, alebo nieco podobne.... cital som, ze ich dokazu pozrat gupky....., ale dokazali by ich vykynozit zivorodky Neoheterandia elegans ? Vdaka za info.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2021 21:22 Žena Dinecek [205] Re: babacho
Já jsem vyrobila pastičku z malé lahvičky. Do uzávěru jsem udělala díru a protáhla jí trubičku z dávkovače na hnojivo. Vždycky večer jsem dala do pasti kousíček nítěnek a ponořila past do vody. Ráno vyndala a vypláchla. Za dva týdny skoro každodenního chytání už jsem neviděla žádnou ploštěnku hop . A to se jich ze začátku slézalo fakt dost. Doporučuji vytrvale a důsledně klást pasti. Ať se daří :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2021 09:53 babacho Re: Pan Káč
Díky. Ty ploštěnky jsou tam na skle jen po ránu. Pak zmizí. Objednal jsem past a vyzkouším jí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2021 11:45 Muž Pan Káč [236] - Neocaridina, PoeciliaRe: babacho
Máš jich tam hodně, zkus vyrobit past podle návodu na netu. Když už vylejzaj i za světla, je to většinou už zamořené.
Pokud se nebude dařit pastí a máš málo krevetek, zkusil bych jako další a o hodně drastičtější možnost krevetky vylovit, dát na pár týdnů do přechodného akva a tohle vyčistit flubendazolem (seženeš u veterináře za pár korun a dávkování najdeš na netu). Ale zabije to vše, i šneky a užitečný organismy a je lepší znovu založit akvárko. Pak teprv vrátit krevetky.
Ale pokud nemůžeš odlovit, raději bych to s krevetkama uvnitř nedělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2021 10:54 R Muž afc1886 [14654] Re: babacho
Jsou to ploštěnky . Přesunul jsem to tady a dozvíš se tu o nich více informací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2021 09:21 babacho – bílé tyčinky na skle
Fotka k příspěvku Ahoj, ani nevím jestli to patří do tohoto vlákna, ale žádné příhodnější jsem nenašel. Mám malé krevetarium a najednou se mi tam začaly objevovat na skle tyto malé (1 - 2 mm) tyčinky. Může mi někdo říct co toje a jak se toho zbavit?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   17.01.2021 20:25 R Muž ctibum [6865] Re: kruníř
Dajána ti vyžere leda šneky...
Já zkoušel z malý rozstřikovací rampy, z petflašky a naprd. Nakonec jsem koupil tuhle www.krevetarko.cz/… cena pro mě ok a funguje. Jen to chce nenechávat přes noc, to mi vyžraly návnadu (mražená dafnie) a zase vylezly. Pak jsem líčil o víkendu, ráno dát past a průběžně sledovat. Za dve tři hodiny bylo plno, tak jsem vyndal, vyčistil a dal znovu. Za dva víkendy jsem měl po kalamitě. Je to sice trochu opruz, ale funguje...
Případně ještě levnější varianta krevetkarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2021 20:04 Muž kruníř [2] Re: Pan Káč
Dík za typ. Skúsim vyrobit past. Ale dnes som ta hodil Dayanku, mohla by tomu pomôcť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.01.2021 09:28 Muž Pan Káč [236] - Neocaridina, PoeciliaRe: kruníř
Jj, zkus past. Anciatrus nepomůže hele a bojovnice tě spolehlivě zbaví krevetek.
Past je dobrá. Ale nekupuj, stojí to majlant. Napadlo mě to vyrobit z pístu od stříkačky a trubičky.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 16

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 22076x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12011?od=101