Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ploštěnka

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Ploštěnka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.01.2020 12:41 R Muž vaclav [11133] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: varyska
Já bych řekl že s tím pomůžou, jen ty kameny musíš občas otočit aby na ně mohly. Aspoň u mě to tak funguje ale abych pravdu řekl nikdy jsem je u toho neviděl ale v akváriu nejsou na rozdíl od těch ostatních nádrží kde mřenky nemám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 12:31 Žena varyska [2] – Ploštěnka
Ahoj, prosila bych o radu co s ploštěnkou...už jsem ji zpozorovala kdysi, potom byl asi půl roku klid a teď při odkalování tam byly na těch velkých kamenech ze spodní strany zase... tone
Vadí to v akvárku moc?
Koupila jsem si 4 mřenky, mám je zatím v karanténě, že mi s tím pomůžou. Myslíte, že to bude stačit?Chemie se mi tam opravdu dávat nechce ...
Předem děkuji

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2019 00:45 R Muž lacewings [4023] - Živorodky-přírodní formyRe: KaGaOri
- Dugesia, správně jste to určila hned v prvopočátku
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2019 23:26 Žena KaGaOri [81] Re: lacewings
Fotka k příspěvku Dnes se mi haluzově podařilo vyfotit tohoto macka (skoro 2 cm, taková menší anakonda), tak jsem si říkala, že zkusím identifikovat druh. Myslela jsem, že mám 100% obyč. potoční (Dugesia gonocephala) ale čím víc googlím, tím víc se mi to nezdá. Přijde mi, že má oči moc blízko u sebe a je na potoční moc ušatá. Podle fotek a obrázků tvaru hlavy se mi nejvíc zdá Dugesia / Girardia dorotocephala, ale nevím jestli je to reálné. Co myslíte?

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2019 14:14 Muž paulo [24] Re: lacewings
Ploštěnky jsem měl jen jednou, takže když jsem viděl červíky na skle tak sem myslel že mi praskne hlava, ale dneska se dívám že žádná trojúhelníková hlava není vidět a na skle co lezli tak dolezlo do dania
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.12.2019 12:17 R Muž lacewings [4023] - Živorodky-přírodní formyRe: paulo
- možná jste to zaměnil s nějakým druhém hlistic,
- ploštenky ale jdou dobře rozeznávat i podle druhů
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2019 10:58 Muž paulo [24] Re: paulo
Možná jsem se pánové pod tíhou strachu unahlil a špatně identifikoval škůdce, je možný že rhabdocoela by se mi na nitěnky do pasti nechytla? A galaxky to likvidují.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.12.2019 23:24 R Muž lacewings [4023] - Živorodky-přírodní formyRe: KaGaOri
- inkubační doba je 16-21 dní dle druhu
- aplikace tedy od 22 dne
- výměna vody 3 den po aplikaci Panacuru
- dřevěné uhlí rovněž 3 den po aplikaci, při výměně vody
- :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2019 20:54 Žena KaGaOri [81]
Chystám se po svátcích na likvidaci ploštěnek Fenbendazolem (Panacur). No Planaria jsem zavrhla kvůli šnekům, stejně jako Flubendazol (Solubenol), který navíc údajně nechává rezidua v substrátu až šest měsíců, takže může zabíjet i vytažené a po čase vrácené šneky. Zatím to chytám do pasti pro snížení počtu a chytnou se mi už jen tak 1 - 2 ks za noc, nebo i nic. Po náhlém nočním rozsvícení vídám na skle, kořeni a kamenech tak 10 - 15 ks, tak snad už po úhynu nezvládnou otrávit obyvatelstvo nádrže. Hodlám použít 125 mg (250 l akva cca 200 l vody). Chtěla bych se zeptat na dvě věci:

1) opakování aplikace - některé zdroje uvádí druhou aplikaci už po 48 hodinách (fishlab.com/…), jiné (např. zde hojně citovaný krevetkus.cz) až po 3 týdnech. Má smysl opakovat aplikaci po 48 hodinách (s předchozím odkalením a výměnou vody), nebo k úspěchu stačí výměna vody 5. den a druhá aplikace po 3 týdnech? Mimochodem, snažila jsem se najít po netu za jak dlouho se líhnou vajíčka, ale i vědecká práce o rozmnožování ploštěnek (kdyby někoho zajímalo: www.tandfonline.com/…) uvádí jen rozsah 2 - 3 týdny.

2) aktivní uhlí - některé stránky po přeléčení akvária doporučují použít aktivní uhlí. Nikdy jsem je nepoužívala, tak se chci zeptat jestli to má v tomto případě smysl, jak brzy po aplikaci ho případně dát, abych netahala účinnou látku z vody moc brzy a zda byste ho dali spíš rovnou do filtru, nebo jenom zavěsili do akva v síťce někde v blízkosti nasávacího košíku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.12.2019 19:39 Muž paulo [24] Re: KuBvA
No planarii jsem zkusil jednou, i s výměnami vody jsem přišel o celé kreveti osazenstvo, měl jsem tam na zabeh okruzaky a ve dne piskorky a společně s uhynulými plostenkami to krevety nezvládly. Takže jsem chtěl prvně je co nejvíc zredukovat a pak eventuálně něco nasadit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2019 19:08 Muž Socrates [166] Re: KuBvA
Já ploštěnky vyhubil bezpečně pomocí Salifert Flatworm Exit. Dával jsem i trochu vyšší dávku, než je předepsáno.
Ale měl jsem to jednodušší díky tomu, že v tu dobu bylo akvárko bez ryb.
Šneci přežili, ač podle popisu neměli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.12.2019 17:39 R Muž lacewings [4023] - Živorodky-přírodní formyRe: KuBvA
- tady bych byl opatrný, ploštenky při uhynu a následném rozkladu vyloučí jedovatý toxický sekret, který krevetky nenesou
- samozřejmě záleží, jak vysoce je akvárium zamořeno, filtrace, voda,
- použití pasti, nebo plátků masa, je určitě pozitivnějsi metoda ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2019 16:25 R Muž ctibum [5162] - Snažím se to nezahubit...Re: paulo
Past funguje dobře. Koupil jsem skleněnou. Je ale potřeba sledovat a až je jich vevnitř dost, tak vyndat (u mě při kalamitě po 2-3 hodinách) a opakovat. Jinak zase vylezou...
Návnadu jsem dal mražené dafnie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2019 15:55 Muž KuBvA [39] Re: paulo
Na ty potvory jedině noplanaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.12.2019 15:19 R Muž vaclav [11133] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: paulo
Moc ryb je nežere a i ty jen v nouzi. Pod kameny se ale nedostanou a tam jich bude přežívat spousta. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2019 11:50 Muž paulo [24] – Ploštěnky a Dania perlová
Prosím vás s novými rostlinami mi přijely i ploštěnky. past na ně nějak nezabírá, hodil jsem k nim na zkoušku tři Dania perlová. Máte někdo zkušenost že by pomohly od ploštěnek?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2019 21:14 Muž ValaRa [23] Re: Socrates
Ahoj, zadaj do google Planaria vs. Rhabdocoela, najde ti plno odkazov na stranky s porovnaniami, mnozstvo fotografii.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2019 12:40 Muž Socrates [166]
Ahoj.
Už se to tu na stránkách řešilo, možná v jiné diskuzi, ale šlo o "červíka" často zaměňovaného za ploštěnku, taky světlé háďátko, ale tenčí než ploštěnka a oproti ploštěnce bez výrazné viditelné hlavičky.
Osvěží mi někdo paměť? možná bude podobných tvorů i víc ...
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2019 21:29 R Muž Anthrax [2927] Re: Tom25
Baští mimojiné vajíčka plžů.
Edit: jinak umí žít paraziticky i na dospělém plži (ale to už je napsáno níže). Mají na ně tedy negativní vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2019 21:25 Muž Tom25 [2] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: JirkaŠčobák
Tak snad ano já jich tam pár mám nevím kde se mi vzaly ,ale zatím mi nic nemizí . šneků je pořád hodně , po týdnu odkaluju dno a vždy jich mam tak 30 v kyblíčku a to i nitěnky . akorát mi zmizeli 2 samečci ráčků mexických ,ale nemusela to být příčina ploštěnek teď mam jen jednu samičku a ta je aktivní až až ani nemusím krmit mají tam toho spousta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2019 21:12 Muž JirkaŠčobák [3135] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez filtruRe: Tom25
Neřekl jsem, že je baští. Nevím.
Na otázku, jaký vliv na ně mají, bych odpověděl, že určitě ne pozitivní.

Každopádně pozorujme a možná si někdo něco všimne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2019 20:12 Muž Tom25 [2] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: JirkaŠčobák
Takže ploštěnky baští i okružáky ? mají na ně vliv ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2019 15:46 Muž JirkaŠčobák [3135] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez filtru
Před asi rokem jsem dal do vázy pod stolem ráčka CPO na omezení planarií (což mi fungovalo už v minulosti). Nevidím je tam. Nevím, jak konkrétně CPO na planarie působí, nicméně ve váze je plno Melanoides granifera, takže pokud planarie neparazitují jen na okružácích (kterých tam také pár je), tak práce CPO spočívá v něčem jiném, než prostém omezování hostitele.

Nový diskusní příspěvek na téma planarie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2019 13:56 R Muž lacewings [4023] - Živorodky-přírodní formyRe: JirkaŠčobák
- CPO konzumují ploštenky pouze nepřímou cestou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2019 13:47 Muž JirkaŠčobák [3135] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez filtruRe: lacewings
Pokud omezíš šneky na okružáky, vysvětluje se to částečně, jinak ne.
Momentálně mám CPO ve váze pod stolem, kde je šneků plno a stejně na planarie funguje. Těmi šneci jsou primárně Melanoides granifera, které asi CPO nelikviduje, ale také je tam stále pár okružáků. CPO je tam asi rok.

Edit: Co píše Anthrax má logiku: CPO asi doopravdy upřednostní okružáky před planariemi. Nebo jinak - konzumací okružáků a zbytky z nich, poskytují potravu i planariím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.12.2019 13:06 R Muž lacewings [4023] - Živorodky-přírodní formyRe: JirkaŠčobák
- ploštěnky = fakultativní parazitárni činnost u šneků, CPO šneky žerou, tak se to snad vysvětluje ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2019 12:57 R Muž Anthrax [2927] Re: JirkaŠčobák
Já mám ploštěnky v jednom akva, moc jich tam není ale občas se nějaká objeví. Přidání CPO (před rokem a půl) na ně nemělo žádný vliv. Možná, že kdyby došli okružáci, tak se ráčci vrhnou na ploštěnky.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2019 12:49 Muž JirkaŠčobák [3135] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez filtruRe: Anthrax
Já takto řešil a řeším ploštěnky často - kde je CPO, planarie časem nevidím. Nevím, jestli je vyloženě konzumují nebo dělají něco jiné, co planariím vadí, ale je to dost spolehlivé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2019 22:33 Muž Tom25 [2] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: Anthrax
Ano děkuji to máte pravdu Ráčkové i u mě baští šnečky :-D mam trošku přemnožené okružáky . Tak aspoň vím ,že jim ne . díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2019 22:27 Muž Socrates [166] Re: Anthrax
Můžu potvrdit, do posledního písmene. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.12.2019 22:25 R Muž Anthrax [2927] Re: Tom25
CPO si u mě ploštěnek nevšímají a naopak. I když jsem tu na fóru zaznamenal informaci, že CPO ploštěnky pojídají. U mě se to nepotvrdilo. Spíš raci žerou šneky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2019 01:11 Muž Tom25 [2] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků) – Ploštěnky
Dobrý den, dokážou ploštěnky ublížit i Ráčkům mexickým ? a je možné se jich zbavit něčím ,aby nezabily šneky mam tam pěkné druhy a přijít o ně nechci děkuji za info ..

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.11.2019 17:29 Žena silviebaris [1091] Re: HeRa
www.google.com/… Myslím že to je ta Rhabdocoela ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 17:25 R Muž afc1886 [7082] Re: HeRa
Zkus sem dát ještě jinou fotku. Teď to tipuji na nějaký druh pijavice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 16:59 Muž HeRa [2] Re: afc1886
Hehe . Ale co to teda je. Našel jsem to myslíte správné ? Díky za utvrzení od zkušenějších . Chtěl bych tam dát pár krevetek, tak ať mi je ty potvory nežerou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2019 09:42 Muž HeRa [2] Re: HeRa
Po dvou hodinach patrani si spis teda zacinam myslet, ze je to Rhabdocoela. A to jsem se tady docetl, ze neni az takova hruza. Jen nechapu, kde se tam vzala. Akvarecko asi 10 let bez vody, umyty, vydesinfikovany,kytky z meho akva a neco malo od tchyne.Ale v techto akva zadne nepozorujeme. Ze by v substratu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2019 20:57 Muž HeRa [2] – Je to ploštěnka?
Fotka k příspěvku Ahoj. Poraďte prosím. Je to ploštěnka? Před 3 dny založené malinkatý akva pro napestovani kytek ze zbytku pro větší akva. Substrát platinum soil(testuju), bez rybek jen 3 šneci. Předem díky .

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2019 11:29 Žena Medunka [2] Re: Guppy
No ta je krásná... :-D Takové jsem v akvárku vídala taky. Takže to není jiný druh, jak jsem se domnívala... :-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.10.2019 09:53 Muž Planorbella [622] Re: ValaRa
Neškodná záležitost, pomáhá s konzumací přebytečného krmiva a detritu. Jen nevím jak se jmenuje stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2019 09:45 Muž ValaRa [23]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
prosím o identifikáciu malých červov, nie som si istý, či sa jedná o detritové červy, hlístice, alebo to, božechráň, nie su ploštenky. Fotografie prikladám, je to maximum čo som dokázal odfotiť mobilom, večer nabijem batérie v zrkadlovke a s makráčom to vyfotím lepšie. Kedysi som mal v nádrži Rhabdocoelu, ale tá ako prišla, tak odišla, navyše modré neonky si na nej pochutili. Ale o tieto nemajú záujem. Sú dlhšie ako Rhabdocoela, cca 5mm, ale hlavne, sú oveľa tenšie. Majú navyše aj hlavičku, ale nie tak ostro kosoštvorcovú ako ploštenky. Aj ten pomer dĺžky a hrúbky je väčší ako u plošteniek, navyše prierez vyzerá kruhový a nie sploštený. Je to len nejaký druh detritového červa? Objavili sa teraz, keď som po dlhšej dobe zas začal prikrmovať Beťáka mrazenými patentkami a cyklopom. ďakujem

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2019 21:21 R Muž lacewings [4023] - Živorodky-přírodní formyRe: prog
-až 60 stupňů, podle druhu ;-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 15:43 Muž prog [37] – dotaz pro biology
jak vysokou teplotu přežijí vajíčka ploštěnky popř. dalších parazitů? po neblahých zkušenostech se zavlečenými parazity přelívám mražené patentky vroucí vodou, vím, že se tím hodnota krmiva snižuje, ale je to pro mne menší zlo.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.08.2019 18:47 Muž RAP [499] Re: silviebaris
Ale jak vidno z komentářů nejlépe to funguje na šneky. hmm
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 17:09 Muž RAP [499] Re: Socrates
Podle názvu bych tipoval, že je to určené primárně na nezmary.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 15:15 Muž Králík [126] Re: Socrates
Já jsem si to koupil a dal jsem do akvária dávku podle návodu. Šneky to vyhubilo, ale ploštěnky vůbec. Dal jsem tam toho jednou tak velkou dávku a ploštěnkám to bylo úplně jedno. Za mně je to úplně k ničemu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2019 14:24 Muž Socrates [166] – Stophydrin
Ahoj.
Nějaké zkušenosti se Stophydrinem?
Vyčetl jsem, že bezpečně hubí ploštěnky, ale i šneky. Co např. krevetky?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2019 21:35 Žena Nigerin [19] Re: vaclav
Možná to bude ta žížalice, budu akva víc pozorovat, děkuju. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2019 15:43 R Muž vaclav [11133] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nigerin
Podívej se v atlasu na žížalici nebo nítěnku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2019 13:18 Žena Nigerin [19]
Zdravím, jak moc rychlé jsou ploštěnky? Dnes jsem viděla v substrátu nějakého červíka, na délku minimálně centimetr, nebyl vidět celý, načervenalá barva, asi 1 až 2mm v průměru, chtěla jsem pro něj hrábnout a vytáhnout ho, ale v momentě, kdy jsem se dotkla substrátu, velmi rychle zmizel, jako když zmizí napůl vylezlá žížala. mohla to být ploštěnka, jsou takto rychlé? Mám tam krevety. :-/
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 11 12

Zpět na obsah sekce Další živočichové Přidat příspěvek • Zobrazeno 15945x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/12011