Na současném trhu je poměrně rozsáhlá nabídka akvarijních rostlin, takže může nastat dost velký problém při vybrání těch vhodných, a to i přes to, že spousta lidí má dnes v mobilním telefonu internet a může navštívit různé atlasy akvarijních rostlin z celého světa.
Bohužel u nás jsou stále nabízeny rostliny, které v akváriu neporostou. Z rozhodnutí Evropské unie byly některé další druhy rostlin zakázány - nesmí se dovážet a pěstovat (nepůvodní, invazní druhy). Následuje seznam těchto rostlin.
Neakvarijní rostliny
Jsou to většinou krásné, někdy i trochu jedovaté pokojové rostliny, jež patří za okno, některé i do mělkých vod zahradních jezírek (Acorus) nebo jen částečně ponořené do paludárií a vlhkých terárií.
Jak vidíte, seznam je obsáhlý. Hlavně na burzách, ale i v pěstírnách a e-shopech se tyto rostliny stále běžně jako akvarijní nabízejí.
Acorus puškvorec
https://rybicky.net/atlasrostlin/acorus_gramineus
Aglaonema
https://rybicky.net/atlasrostlin/aglaonema_silbergwen
Alternanthera 'Colorata' plevuňka 'Colorata'
https://rybicky.net/atlasrostlin/alternanthera_colorata
Alternanthera 'Rubra' plevuňka 'Rubra'
https://rybicky.net/atlasrostlin/alternanthera_rubra
Crinum purpurascens křín nachový
https://rybicky.net/atlasrostlin/crinum_purpurascens
Cyperus alternifolius šáchor střídavolistý
https://rybicky.net/atlasrostlin/cyperus_alternifolius
Epipremnum pulchrum šplhavník krásný
https://rybicky.net/atlasrostlin/epipremnum_pulchrum
Fittonia verschaffeltii
https://rybicky.net/atlasrostlin/fittonia_verschaffeltii
Floscopa spp.
https://rybicky.net/atlasrostlin/floscopa_spp
Hemigraphis alternata kvěcha střídavá
https://rybicky.net/atlasrostlin/hemigraphis_alternata
Houttuynia cordata touleň srdčitá
https://rybicky.net/atlasrostlin/houttunia_cordata
Hypoestes phyllostachya podrostovka listoklasá
https://rybicky.net/atlasrostlin/hypoestes_phyllostachya
Chlorophytum bichetii zelenec Bichetův
https://rybicky.net/atlasrostlin/chlorophytum_bichetii
Justicia schimperi právenka Schimperiho
https://rybicky.net/atlasrostlin/justicia_schimperi
Ophiopogon minima sedoulek malý
https://rybicky.net/atlasrostlin/ophiopogon_minima
Raphidophora sp.
https://rybicky.net/atlasrostlin/raphidophora_sp
Reineckia carnea reinékie pleťová
https://rybicky.net/atlasrostlin/reineckia_carnea
Selaginella wildenowii vraneček deštníkovitý
https://rybicky.net/atlasrostlin/selaginella_willdenowii
Spathiphyllum wallisii toulcovka kolumbijská
https://rybicky.net/atlasrostlin/spathiphyllum_wallisii
Spiranthes odorata švihlík vonný
https://rybicky.net/atlasrostlin/spiranthes_odorata
Syngonium pumilio syngónium nejmenší
https://rybicky.net/atlasrostlin/syngonium_pumilio
Zakázané invazní druhy
Od 3. 8. 2016 včetně vstupuje v platnost seznam invazivních druhů uvedený v prováděcím nařízení komise EU 2016/1141.
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:32016R1141
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:32016R1141&from=EN
Cabomba caroliniana kabomba karolínská
https://rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_caroliniana
Crassula helmsii tlustice novozélandská
https://en.wikipedia.org/wiki/Crassula_helmsii
Eichhornia crassipes tokozelka nadmutá
https://rybicky.net/atlasrostlin/eichhornia_crassipes
Lagarosiphon major spirálovka větší
http://keyserver.lucidcentral.org/weeds/data/media/Html/lagarosiphon_major.htm
Myriophyllum aquaticum stolístek vodní
https://rybicky.net/atlasrostlin/myriophyllum_aquaticum
Jak nakupovat rostliny
Než navštívíte některou z prodejen, ať už je to klasická, jak se říká, kamenná akvaristika, nebo e-shop., podívejte se do nějakého atlasu akvarijních rostlin a vyvarujte se rostlin takzvaně nevhodných.
Další důležitý parametr je voda. Je dobré si zjistit, co vám teče doma z kohoutku nebo z jiného zdroje, který budete používat, a přizpůsobte tomu výběr rostlin. Do tvrdé vody není radno dávat rostliny patřící do měkké a naopak. Většina těch základních rostlin je ale v tomto směru poměrně tolerantní.
Dnes hodně záleží při výběru vhodných rostlin na síle osvětlení, protože doby, kdy se svítilo žárovkami, jsou dávno pryč. I zářivkové trubice mají pomalu odzvoněno a začíná se prosazovat LED osvětlení. Světelné zdroje jsou stále účinnější, takže bývá někdy problém tak silné světlo v akváriu ustát, aby řasy nepřevládly.
Dalším důležitým parametrem při výběru rostlin je používání hnojení pomocí plynného CO2. S ním porostou všechny akvarijní rostliny, ale bez něho se seznam použitelných rostlin částečně zmenšuje.
Pokud jste začátečník je dobré do akvária koupit ty nejlacinější, rychle rostoucí rostliny. Má jich být až 70 % osázené plochy. Je dobré použít i plovoucí rostliny, ale pozor, pokud vám porostou, jsou to většinou expanzivní rostliny. Ve velmi krátké době dokáží zarůst hladinu a stínit rostlinám na dně. Později, až se rostliny naučíte pěstovat a slušně vám porostou, můžete přejít na jiné, a to i náročnější.
Několik klasických, rychle rostoucích rostlin
Ceratophyllum, růžkatec
Ceratopteris, obšírák neboli rohatec
Egeria densa, morovinka neboli douška hustolistá
Hygrophila polysperma, mokřanka mnohosemenná
Ludwigia repens, zakucelka plazivá
Lysimachia nummularia, vrbina penízková
Najas guadelupensis, řečanka guadalupská
Limnobium laevigatum, voďankovec splývavý
Příklad listů emerzních a submerzních
Většina akvarijních rostlin se dnes pěstuje ve sklenících v emerzní formě. Je to hlavně z ekonomických důvodů. Rostliny lépe rostou, některé jsou i ohromného vzrůstu, podstatně více kvetou a tvoří více semen, nebo i nových rostlin.
Na obrázku je klasický emerzní Echinodorus 'Indian Red', vyndaný z přepravního košíčku.
Na tomto obrázku je jasně vidět rozdíl ve tvaru emerzních a submerzních listů a i v jejich barvě a velikosti.
Takto pak vypadá Echinodorus 'Indian Red' již se submerzními listy.
Takto dopadají emerzní listy, tvoří se hnědé tečky, které se zvětšují, až se začnou tvořit díry. Pokud se tak stane na polovině čepele listu, je nejvyšší čas k jeho odstranění.
Některé firmy přešly na pěstování rostlin z tkáňových kultur, které se pěstují v laboratorních podmínkách (in-vitro), a potom se v některých případech dopěstují ve sklenících do prodejní velikosti. Hlavně se jedná o rostliny, které se nesnadno množí, nebo u kultivarů k zachování jejich vlastností při množení ve větším množství.
Dnes už se dají běžně sehnat v plastových kelímcích rostliny pěstované na agaru, někdy může být problém s jejich velikostí při sázení, hlavně do lehkých nebo velikostně nevhodných substrátů. Takto pěstované rostliny jsou prý submerzní a pod vodou odpadá přechod z emerzního (skleníkového) stavu. Neobsahují žádné řasy a další nevhodné spolubydlící.
Emerzní rostliny
V prodejně vám rostliny sice prodavač vyndá z vody, ale tam jsou jen chvíli. Rozdíl poznáte ihned, jak je vyndáte. Rostlina, která je přizpůsobená životu pod vodou, zplihne, protože její submerzní listy v akváriu nadnáší voda.
Pokud zůstávají listy vzpřímené, je to skleníková emerzní rostlina. V tom případě musíte počítat s tím, že listy neporostou a začnou se na nich dělat hnědé skvrny a později díry, a nezbude, než je odtrhnout. Mezi tím se ale vytvoří listy nové, mající obvykle jiný tvar i barvu. Není to, ale podmínkou, v dobře prosperujícím akváriu vydrží tyto listy i několik měsíců bez jakékoliv újmy.
Jsou mezi nimi samozřejmě i výjimky. Jde většinou o rostliny s tuhými listy, jako Anubias, a podobné tuholisté rostliny.
Vybírejte emerzní rostliny ze stejného druhu ty silnější a větší, budou mít potom dostatek energie pro přechod z emerzní (skleníkové) do submerzní (vodní) formy.
Pozor, abyste si nekoupili rostlinu, která je v prodejně evidentně již dlouho, pod špatným osvětlením, postupně ztrácí barvu, je zařasená, žloutne a odumírá. Taková se ve vašem akváriu bude určitě špatně vzpamatovávat.
Další důležitá věc je alespoň částečná desinfekce rostlin před tím, než je zasadíte do akvária.
Tak by měla přibližně vypadat barva roztoku hypermanganu, abyste nepoškodili rostliny, které do něj ponoříte.
Rostlinu vyndáte z košíčku, opatrně ji zbavíte vaty a opláchnete pod vlažnou tekoucí vodou.
Do připravené nádoby s vodou nasypeme malé množství hypermanganu (k dostání v lékárně), pozor, stačí opravdu jen pár krystalků, aby byla voda světle fialová, přibližně barvy savého papíru (pijáku). Dnes se ale asi už moc ve školách nepoužívá. Rostliny celé ponoříme na několik hodin, i 24 hodinová koupel jim neuškodí. Potom je vyndáme, zbavíme poškozených listů a kořenů a opláchneme pod tekoucí vodou.
Podrobná prohlídka listů a odstranění všeho, co k rostlině nepatří, se vám určitě vyplatí. Do akvária se nedostane spousta vajíček a živočichů, které desinfekci přežily. Od šneků, ploštěnek, kapřivců, mšic a dravých nymf vodních živočichů, které jsem měl tu čest mít v akváriu, než jsem zavedl tvrdou kontrolu všeho, co do něho dávám. Další nežádoucí skupinou jsou řasy a sinice. Starší listy rostlin, které byly delší dobu pod vodou, proto pořádně prohlédneme, jestli na nich není ruducha, nebo vláknitá řasa. Jemnolisté rostliny a mechy proto moc nedoporučuji začátečníkům, jsou z velké části slušně zařasené. Tahat si do akvária největšího nepřítele rostlin opravdu nemusíte. Zbavit se jich potom bývá často velice obtížné a zdlouhavé.
Kořeny rostlin se touto kůrou zbarví dohněda, ale to není na závadu. Před sázením do akvária je potřeba je ještě zkrátit. Rostlina si časem stejně vytvoří nové. Příliš dlouhé kořeny se špatně sázejí a zbytečně zahnívají. Při sázení postupujeme tak, že rostlinu pinzetou zastrčíme do dna a mírně posuneme do strany, to nám zajistí, že nevyplave.
https://vaclav123.rajce.idnes.cz/Neakvarijni_rostliny./
Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).
Líbilo se: 55x • Nelíbilo se: 0x • Zveřejněno: 24.09.2018 • Upraveno: 25.09.2018 • Přečteno: 1312x
Schválili: afc1886 25.09.18 • romant 26.09.18 • ctibum 26.09.18 • Mrakoplash 26.09.18 • Jája 26.09.18
Žádné související články |
14.07.2020 | Jak a kam přichytit Bucephalandry | 504x | |
02.09.2012 | Akvarijní rostliny - nedostatek živin a jak hnojit | 4876x | |
30.12.2023 | Malý atlas mechů | 2763x | |
16.06.2021 | Rostlinné akvárium - založení, strategie hnojení, sestřih do finální podoby | 386x | |
28.03.2013 | Pistie, pozorování růstu | 829x | |
19.02.2012 | Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... Konkrétně | 1300x | |
03.06.2006 | Plovoucí rostliny | 24017x | |
08.06.2012 | Jávský mech vs. Singapurský mech | 2071x | |
22.01.2014 | Výroba drop checkeru po domácku | 1191x | |
04.01.2010 | Jak mi to nešlo a pak konečně šlo z rostlinami | 4345x |
Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
06.05.2014 | Léto 2013 Anglie Bournemouth | 272x | |
25.04.2013 | Tři roky se ZOO Braník | 1868x |