Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ploštěnka

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Ploštěnka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 23:38 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: prasan
Já mám dojem, že Bin spíše myslel, že Ancistrus neútočí na krevetky.... A co se těch potvor ploštěnek týká, tak napadají i dospělé krevetky... bohužel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 20:48 - Re: Bin
Na dospelé krevetky útočia len počas zvleku.Nebezpečné sú pri maličkých krevetkách a radi sa popasú aj na vajíčkach ak sa dostanú na samičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 19:39 Muž Bin [144] - AmerikaRe: malyLibor
spravil by s nimi niečo ancistrus? mam jedného veľkého a mam pocit že to vôbec neutoči na krevetky takže sa nemusím ani báť o to že by som o nejaké prišiel

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2012 22:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Žabka
No, pokud jsi tu ploštěnku objevila v akvárku s rybkama, tak se nic moc neděje, rybky si na nich pochutnají. Ploštěnky jsou nebezpečné jen pro potěr rybek. Ale jsou nebezpečné pro krevetky a pro šneky. Ty dokáží umořit k smrti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2012 19:54 Žena Žabka [387] Re: romant
ok, ďakujem :-) máčala som korene v sude s dažďovou vodou, asi tam tie potvory bývajú...Kukám sa tak do akvárka a ona sa tam drzo producíruje po skle...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   22.08.2012 19:36 R Muž romant [27987] Re: Žabka
Hladová ryba, dobrej pomocník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2012 19:29 Žena Žabka [387]
Ahoj, myslíte, že aj neonka zlupne ploštěnku? Nechce sa mi do akvária zbytočne niečo liať...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2012 18:13 Muž LisourJr [33] – Stop Hydrin
Zdravím, máte někdo zkušenosti se Stop-Hydrinem od Hü-Benu na zničení ploštěnek? Díky moc za odpověď! :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2012 16:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Beastie
on je problem ze ta ucinna latka se rozpousti jen v organickejch rozpoustedlech a vetsina znich zase nejni vhodna do akvaria..... je to staveny ze to ten tvor musi pozrit (z toho vyplyva nebezpeci predavkovani pro zadouci tvory konzumujici detrit)..... ja mam tahle vytraveny jedno akva... krevetky se mnozej, kytky rostou, jen zadnej snek neprezije vic jak tejden.... plostenky pri, jen hlistice se zase objevujou... chjo

pouzil jsem flubenol, huz jsou to dva mesice, kazdy tyden odkaluju a menim cca 1/4 vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2012 13:55 Žena Beastie [320] Re: Karnal
všechno přežilo, ale i ty ploštěnky no :))) takže takovej úspěch neúspěch. Zkusím tedy něco nachytat na moinu, ptž to je tak jediné krom file co doma mám
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2012 13:46 Žena Karnal [196] Re: Beastie
Zkoušela jsem hovězí a rybí maso, černé komáří larvy, ale to nezabralo. Kuřecí bude podle mě to samé.
Mě hodně chodili na patentky, ale pslední dva dny se nic nechytilo. Doufám jen, že se ty mrchy nenaučili z pasti dostat :-)

Co šneci? Přežili to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2012 13:07 Žena Beastie [320] Re: Ivan
a co tam dáš za návnadu? zkoušel už někdo např kuřecí?

Já zkusila Flenbion 1/32 z prášku, což byla dávka cca 0,3g Fenbendazolu na 100l, některé ploštěnky to nedaly, nezmaři taky ne, vše ostatní žije ale valná část ploštěnek bohužel také. Problém je v dávkování, prášek se nerozpouští a není to tedy roztok, ale kousky prášku po akva, kde jen čekají na ploštěnky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2012 12:44 Ivan – Ploštěnky - past
Ještě před chemií zkusím tohle:




www.youtube.com/…







tone tone tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2012 07:20 Ivan – ploštěnky
Tak po dlouhé době jsem krmil nitěnkami a za týden koukám coze PLOŠTĚNKY. Jsem myslel, že mě asi odvezou. 5 dnů jsem je trpělivě pinzetou vybíral ven, ale asi je to marné, protože jak se píše, při přetrhnutí se namnoží. Už jsem objevil i 2 mrtvé cca 2cm krevetky :( Vyzkouším "no planaria" a když to nepomůže, tak "flubenol". Ach jo, pořád nějaký problém no

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 22:06 Muž Schoggi [12] Re: Karnal
Zkus endlerky, ty mám osvědčené. Ale jen samečky, samice už jsou moc velké. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 17:56 Žena Karnal [196] Re: romant
Ryby jsou asi obecně na likvidaci ploštěnek dobrý - ve větším akváriu ploštěnky nemám, nejspíš je zlikvidovali ryby, a že jich svého času bylo. Na vlastní oči jsem viděla jak jedna z teter ploštěnku "odďobla" od skla a pak slupla. Jenže do krevetkárka se mi větší rybu dávat nechce a minirazborka bude na ploštěnky krátká :-(

Tak snad ty pasti aspoň trochu zafungují. Musím zkusit, jestli jich na špek skočí víc jak na patentky smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 12:42 Muž LiborSprysl [9015] Re: Mrakoplash
Nevím Dušane co chceš udělat lépe, než pověsit špek tak, aby na něj ploštěnky mohly smich Kdo má průtočná akvária, tak špek dá do odtoku filtrační komory...tím si ušetří práci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 12:39 R Muž Mrakoplash [1776] Re: LiborSprysl
Ten fígl se špekem tu je někde trochu lépe popsaný, ale nepamatuju kde :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 12:37 Muž LiborSprysl [9015] Re: petulinakk
No jak by...jako po špeku. V odchovných nádržích se to moc neřešilo a mám dojem, že ani doma. Vzal noviny, šup a film byl pryč. Jinak se nic neděje. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 12:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: petulinakk
Hele, citlivější šneci fakt chcípnou...odpusťte starci...ale víte, že dříve ploštěnky z akvária lovili na zavěšený špek, zcela bez chemie? ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2012 12:02 Žena petulinakk [2016] Re: Karnal
Použila jsem No-Planaria dvakrát v akva kde jsou piskořky a neritiny, přežily beze ztráty. Na obalu No-Planaria nemám o šnecích ani zmínku, ale někdo tu nedávno psal, že tam má ještě popisek, že se tím dají hubit i šneci zvýšením dávky. Takže při dávkování pro ploštěnky by to mělo být ok.
Ale neříkám že musí mít každý stejnou zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2012 11:37 R Muž romant [27987] Re: Karnal
V jedný internetový diskusi jsem zaznamenal pozitivní zkušenost s likvidací ploštěnek pomocí potěru ancistrusů. Dotyčný diskutér sděloval, že malý anciborci mu akvárium od ploštěnek vyluxovali. To jestli to je pravda, to nevím, ale teď jsem si na to, jak jsem se do této diskuse zapojil, vzpoměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 11:25 Žena Karnal [196] Re: romant
Tak to já si vyvraždění šneku dovolit nemůžu :-(

No-Planaria ale přímo inzeruje že hubí šneky, tak nevím... Záleží nejspíš na přesnosti dávkování, stejně jak u té "chemie". Ach jo, jak to správně nadávkovat, když si člověk není úplně jistý kolik tam té vody přesně má (údaj v přezentaci je u mě spíš hodně orientační odhad).

Asi zatím zůstanu u likvidace ploštěnek chytáním do pasti - jako návnada se velmi dobře osvědčili mražené patentky. Ale teď každý den vytáhnu minimálně 10-20 ploštěnek a některé kousky mají i dva centimetry - což už je poněkud děsivé :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.01.2012 08:31 R Muž romant [27987] Re: Beastie
Pokud máš těch piskořek hodně a dojde k nějakýmu hromadnějšímu úhynu, tak by to mohlo pěkně načnout biologickou rovnováhu a znamenat problém pro ryby. Nestraším, jenom informuji. Těch kalamit na základě vyhubení šneků je tady na fóru popsáno spousty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 07:03 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Beastie
téma o flubenolu a jeho použití rybicky.net/forum/13190-flubenol

Proč ho nepoužít ? Možná proto, že měl někdo důvod prodávat ho jen na předpis.
Věřím, že bezdůvodně by to nedělali ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 20:00 Žena Beastie [320] Re: petulinakk
-přírodní mi přijde hodně spekulativní, ty ryby to asi v životě ztěži potkaly, takže z toho ohledu je pro ně stejně přírodní výtažek z palmy jako nějaká uměle vytvořená tableta obohacená o účinnou látku
- mne naopak ten výtažek docela děsí, protože bůhví z čeho a jak to vytáhli. Krásné sterilní chemické prostředí zní o něco lépe, ale chápu je to na preferencích:) Taktéž na lenosti, Fembion (účinná látka Fenbendazol) se prodává po tabletách a stojí cca 15 korun, no plannaria je na objednávku, dodávka do týdne a 300,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 19:51 Žena petulinakk [2016] Re: Beastie
Rozdíl je v tom že jde o přírodní prostředek - je to výtažek z nějaké palmy, a ne chemie jako flubenol :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 19:34 Žena Beastie [320] Re: Mrakoplash
o co je to lepší? musí se na to stejně čekat až to dojde poštou a je to stejný odčervovací prostředek (jiná účinná látka, stejná skupina živočichů na kterou je to zaměřené)
nevídím veliký rozdíl ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 19:24 Žena Beastie [320] Re: Karnal
jj, koukala sem, píšou řádně nadrtit..možná rozpustit v tom acetonu jak radili s Flubenolem pomůže. tady www.ehow.com/… je článek o tom Fenbendazolu, vypadá to účině, dávkování je stejné 0,05g na 10galonů (37litrů+-)

Ale dá se to koupit ve značně menším balení, myslím že veterinář říkal plato (což je většinou 6 tablet?) Pokud se to potvrdí, zavolám mu a objednám si to, pak se můžeme podělit případně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 15:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: Karnal
Jo lze používat tablety, ale i tu pastu ( ta trochu kalí vodu)...stačí je trochu potlouct a namočit do teplé vody a vlít do nádrže.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.01.2012 12:53 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Karnal
Nechcete spíš, než léky na předpis, zkusit již několikrát doporučený no planaria ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 11:09 Žena Karnal [196] Re: Beastie
Tak jsem se po tom také koukala a ten fenbendazol (odčervovadlo Panacur) se na hubení ploštěnek skutečně používá. Dávkování je prý čtvrt tablety s 250 mg Fenbendazolu na 100 litrů. Při správném dávkování nemá ublížit krevetám a šnekům. Ale také je na předpis, jen se dá nejspíš koupit jedna tableta. Je prý hůř rozpustný než flubenol.

Má s tím někdo tady zkušenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 09:52 Žena Beastie [320] Re: Karnal
Tak teda žádné dobré zprávy, pan veterinář říkal, že se vážně prodává jen půl kila za 1000 a na menší odkup se netvářil. Navrhoval tu pastu Flubenolu co se dává kočkám, obsah té aktivní látky ( nebo celá váha?) je...a teď nevim jestli 3g nebo 0,3g. Otázka je, jak bychom tu pastu rozpustili. Taky říkal, ať se podíváme na Fenbendaziol, že je to stejná skupina léků a prodává se v menších baleních, takže jdu pročíst názory na ten druhý lék
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2012 13:11 Žena Karnal [196] Re: Danila
No, tak to je poněkud komplikace. To balení je na odčernění středně velkého slona? :-)
Jak se to dá tedy rozumně v malém množství koupit? U veterináře jsou schopní dát menší množství?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 21:44 Žena Danila [4489] - SumciRe: Beastie
zásadní problém je ten, že je to na předpis a nejmenší balení je 600gramů cca za tisícovku...a v jiném balení je 25kg smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 21:34 Žena Beastie [320] Re: Karnal
no zase můžeme se o to "šábnout", podle mě se prodává asi 50mg nebo kolik. a pokud já využiju jen 0,05g co budu dělat se zbytkem. Jsem taky z Prahy, takže by se to dalo dohodnout. Mám veterinu u baráku, otázka je, jestli to budou mít no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 21:24 Žena Karnal [196] – Flubenol
Dá se normálně koupit bez předpisu? Potřebuju taky trochu odploštěnkovat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 21:22 Žena Danila [4489] - SumciRe: Beastie
Přesně stejnou zkušenost - krevety nosily a nosily a mláďata nikde, ploštěnky jsou mrchy...
Filtr jsem nevypínala. Pokud máš aktivní uhlí, tak samozřejmě vyndat. Jinak by ti měli navážit léčivo v lékárně - běžně to dělají, jen nevím, Flubenol vypadá jako kokain smich :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 21:13 Žena Beastie [320]
ještě dotaz, vyndat filtr na tuhle apliakci? Jen abych to měla úplně správně. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 21:05 Žena Beastie [320] Re: Danila
Děkuji. Já jsem ploštěnek zpozorovala tak 5 maximálně, nemyslím si že jich tam bude tolik na ovlivnění, ovšem druhý den po naávkování dkalím, tím se nic nezkazí (12hodin po dávkování?). Zkusím přesvědči lékaře aby mi teda těch 0,05g navážil on, protože žádná moje váha nebude tak přesná ani ve snu a omylem nebo kvůli chybě dávkování to nechci zabít všechno... je pravda, že by mi mohly ploštěnky za nemnožení krevet, daří se jim u mě, pár už mám přes rok ovšem na mláďata nouze, všeho všudy se jedno dožilo dospělosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 19:52 Žena Danila [4489] - SumciRe: Eliška
Eliška napsala: Jé ahoj Danilo.
Tak jsem se dostala k tomu udělat past - funguje dobře, ale všechno určitě nevychytá. Ale zjistila jsem jednu věc, ploštěnky jsou schopný sežrat i půlcentimetrovou krevetu. Asi fakt někde splaším ten sajrajt na zlikvidování :-D

EDIT: Ale likvidujou šnečí vajíčka a lasturnatky :-D



Přesně tak, než jsem si stihla všimnout, ploštěnky mi zlikvidovaly prakticky všechny mláďata krevet, mrchy tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 19:48 Žena Danila [4489] - SumciRe: Beastie
Dávám Flubenol proti ploštěnkám cca na špičku nože a rozpustím ve sklenici, následně naliju do nádrže tak, aby voda mírně zbělala....Ploštěnky to zabije do 24 hodin.

Dle autorů Chrise Lukhaupa a Reinharda Peknyho v knize "Sladkovodní krevety" je dávkování Flubenolu u krevet 0,2-0,4 g na 100 litrů vody.


Co se týče úhynu živočichů po použití Flubenolu, jde pravděpodobně o intoxikaci následkem rozkládajících se uhynulých ploštěnek - v akváriu naprosto zamořeném ploštěnkami se druhý den po jejich likvidaci prudce zvedla hladina NO2. Po odkalení a částečné výměně vody jsem nezaznamenala žádný úhyn ani u šneků, ani u krevet.
A je po ploštěnkách:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 17:50 Žena Beastie [320] Re: Tereza
a piskořky to zvládlyN erada bych jim ublížila, plus mám "25l"...to bych tam dávala vážně minimum minima, takže zas aby to vůbec zabralo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 16:49 Tereza Re: Beastie
Dávala jsem do 50 litrů na špičičku nože, ploštěnky mrtvý, krevety včetně CRS bez újmy :) Jeden chovatel krevet mi nedávno říkal, že No Planaria mu zabila krevety.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 11:24 Žena Beastie [320]
Zdravím. Někdo zkušenosti s přesným dávkováním flubenolu? Pokud tam jde o každý mg, tak se to musí přesně navážit, což si každý doma jen tak neudělá. Je lepší sehnat i ten dražší No plannaria než aby člověk riskoval předávkování? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 11:06 Žena Eliška [38]
Jé ahoj Danilo.
Tak jsem se dostala k tomu udělat past - funguje dobře, ale všechno určitě nevychytá. Ale zjistila jsem jednu věc, ploštěnky jsou schopný sežrat i půlcentimetrovou krevetu. Asi fakt někde splaším ten sajrajt na zlikvidování :-D

EDIT: Ale likvidujou šnečí vajíčka a lasturnatky :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2012 23:44 Žena Danila [4489] - Sumci – Re: RadioactiWe
RadioactiWe napsal: Mne sa tieto tvory nejako dostali do nádrže s krevetkami (pravdepodobne s planktónom ktorý som si tam nasadil). Dosť ma to znepokojilo a snažil som sa ich zbaviť, keďže som tu stále čítal o tom ako ploštěnky zabíjajú krevety, ale zistil som že asi to nemusí byť celkom tak - krevetkám nijako neškodili a nedávno som zistil že nejako zmizli aj samé od seba.

Mám přesně opačnou zkušenost - díky tomu, že jsem lempl se mi ploštěnky přemnožily a to tak strašně, že byly osypané kytky a skla...A veškerá produkce miminek krevet šla do háje, zůstaly jen dospělé.
VYvraždila jsem je flubenolem, mrchy tone

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2011 21:31 Muž Schoggi [12] Re: bobik
V běžném "rybím" akváriu bych ploštěnky vůbec neřešil. Žerou je i paví očka. Pro tyto účely jsem dával 1-2 samečky ke krevetám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2011 17:59 Muž radovanovo [9]
Když jsem odkaloval, dost často jsem pak na dně kyblíku našel několik ploštěnek. Tak jsem je zkoušel zkrmit a šlo to, dánia je rychle zhltala, idkyž šlo vidět, že to nění to pravý ořechový!
Předevčírem jsem našel jednu ploštěnku přes den uprostřed skla a parmička duhová ji oždibovala dokud ji nesežrala. Takže jsem to osobně viděl na vlastní oči! R.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2011 16:28 Muž radovanovo [9] – ploštěnky
Mě se do akvária dostaly asi s mraženým krmením, pak samy od sebe vymizeli, nebo jich hodně ubylo. Docela je požíraly parmičky duhové i dania!

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [15] 16

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 22079x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12011?od=701