Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nosnost podlahy

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Nosnost podlahy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2017 19:11 Muž Trpka [1] Re: Pepa
Pokud chces mit jistotu a klidne spani, tak ti na to odpovi jedine statik. Ale pocitej, ze pokud bude poctivy a aby posudek za neco stal, tak bude chtit odkryt az na tramy, aby zjistil jejich stav hlavne u ukotveni ve zdi. Kazdopadne pokud bude stat akvo napric n+1 tramy, tak by na 200l melo vydrzet. Pokud nevis jak jsou tramy ulozeny, tak si sezen plany domu z archivu prislusneho stavebniho uradu. Ve vetsich mestech je velka sance, ze plany +- 100 let stari v archivu budou.

Sam jsem resil podobny problem - dum prvni republika, tramova podlaha a 250l akvo coz je po zapocitani vseho tak 300-350kg, a nakonec jsem stojan povesil na nosnou zed. No a pak me soused pozval na navstevu, ze ma take akvo a cucel jsem na 350l postavene na podlaze u pricky ... takze je to relativni :) Jak se casto pise, lidi maji naplnene knihovny a nepropadnou se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 17:10 Muž fido16 [631] Re: Pepa
Pokud bude akva stát přes trámy nebal bych se toho. Sám jsem měl 250L akva a z druhé strany zdi jsem měl druhé 150L akva a taky v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 14:46 Pepa – nosnost
Zdravim, potreboval bych poradit ohledne velikosti akvaria.
Bydlim v cinzovnym dome z 19 stoleti - podlahu tvori tramy a na tom je nove polozenej fermacell. Premejslim o akvarku Aquantlatis / Objem 216l. Rozměry 120 x 40 x 45cm. Akvarko by bylo u nosni zdi. Myslite ze to bude v pohode? Popripade jaka je max velikost akvaria aby clovek vubec nemusel nad tymhle premejslet?

Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2017 16:19 Muž fido16 [631] Re: UndeR
300L je v pohodě. Když to dáš ke zdi tak to bude dobré
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2017 21:27 Muž UndeR [80] Re: fido16
Na ty fotky jsem se díval a docela jsem na to koukal. Já jsem si myslel že by to ta podlaha zvládnout měla ale raději jsem se zeptal abych něco nepodcenil. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2017 15:48 Muž fido16 [631] Re: UndeR
Čau mám taky 300L akva z 12mm skla celková váha tak 450kg mám jej mezi dvěma dveřma nosná stěna to asi bude a v pohodě. Kdyžtak mrkni někde zpět dával jsem fotky jak to máme u nás v práci kde v 5tém patře svitovské budovy leží na zemi 10 tun materiálu a taky to drží. A to píšou že dovolené zatížení je 250kg/m. Taky jsem měl z toho strach takže znám ten pocit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 21:35 Muž UndeR [80] Re: NHKG
Tak děkuji za uklidnění. Teď už tedy novému akváriu v cestě nic nestojí potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.07.2017 20:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: LeRi
Blegon má v paneláku 960l akvárium u příčky a drží to. Panel je úplně něco jiného než trámy. Ony ty trámy samy o sobě nemají úplně špatnou nosnost, ale problematické bývá ukotvení trámů ve zdi a celkový stav po skoro 100 letech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.07.2017 20:21 R Muž afc1886 [14655] Re: LeRi
Ten statik nepatřil pro UndeRa, ale pro hellmuta. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 20:18 Muž LeRi [315] Re: UndeR
Žádného statika nevolej smich , v paneláku poznáš lehce sám které stěny jsou nosné a u 300l to ani nemusíš řešit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 19:48 Muž Driv3r [236] Re: hellmut
Udělej lehký náčrt místností a dveří a oken.pokud je na patře více bytu tak i ty jen umístění.pokud budeš chtít větší akva pozvi statika a s nim to na místě konzultuj.případně můžeš navštívit stavebni urad a poptat se na výkresy. To ti pomůže partnerku přesvědčit,pokud to statik povolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.07.2017 19:35 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: UndeR
panelák + 300l => neřešit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 18:33 Muž UndeR [80]
Pročítám zdejší diskuzi a také přispěji svou troškou do mlýna. Bydlím v paneláku v Brně v 1. patře. Chtěl bych ke stěně jejíž síla je 10 cm dát akvárium o objemu 300 litrů. Myslíte že bude potřeba udělat nějaká zvláštní opatření nebo to nemám řešit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 15:48 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: LeRi
Díky za postřeh, ale ženu to neuspokojí... Mám zákaz.
No nic počkám na nějakou 300l ale za tuto krásnou cenu to asi nebude...
PS: kdyby měl někdo zájem
www.letgo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.07.2017 15:09 Muž LeRi [315] Re: hellmut
To čemu říkáte druhé trámy jsou tzv:polštáře které jsou položené jen na té škváře a na nich jsou prkna,tyto polštáře nohou být částečně uloženy ve zdi kvůli stabilitě jich samotných (aby se jenom v té škváře neposouvali či kroutili) v té škváře jsou zasypány trámy nosné a měli by být uloženy příčině vůči těm polštářů m,tudíž nosné zdi máš nalevo a napravo od akvária a přímo podél té příčky by měl vést nosný trám!Ty by dle předpokladů neměli být od sebe dál než 120cm měřeno od středu na střed ,tudíž máš asi vyhráno palec
EDIT- Ps:nalevo od akva máš okno nosná zeď=nosné trámy > pravá zeď ,stěna za akva=příčka=kapsy pro polštáře těsně u ní vede pod polštářema pi celé délce nosný trám ;-)podlaha se trochu houpe protože si polštáře v té škváře časem udělaly rýhy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 14:21 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: Driv3r
Fotka k příspěvku Jsem rád že jsem tě pobavil Cool hláškou.
No myslel jsem to tak že mi nepřijde že by se podlaha nějak hýbala ale samozřejmě to pruží a trochu houpe,ale to snad každá dřevěná podlaha.
Asi to bude jak píšete,ty trámy co jsme měnili jsou ty horní a ne ty nosné. Jenže jak teď zjistit stav trámů a stropu, když je to 10 let po rekonstrukci. Znovu otvírat to nehodlám.
No a ta zeď, akvárium stojí u druhé zdi,ne k sousedům co jsem se proboural když jsme měnili ty trámky. Jenže o té druhé zdi si také iluze nedělám. Za ní je sice už vedlejší dům ale tlustá moc nebude, neboť " je zkrz ní slyšel sousedy"
Prostě to odpískám a časem třeba seženu tu 300 a risknu to...
V příloze foto pokoje ale to je k ničemu ,vím,jen pro představu. Za Tv je konec pokoje , takže akvárium je skoro uprostřed.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 14:10 Muž Driv3r [236] Re: NHKG
Ja vše sundal krom silných trámů a prken zespodu.pak novy věnec A na nej spiroli.ale to byla skoro generálka.

OT? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 14:03 Muž Driv3r [236] Re: hellmut
Furt píses tramky ty cos vyndal byli ve zdi?jaky rozměr? Pokud byli >=15 nejsou nosný.jsou tam jen jako rošt,proto mohli byt v prostředku spojené a ve zdi sotva pod omítku.
Pokud netušíš je to risk.jinak hláška "podlaha nic nedělá ale hladina v akva se houpe."to je cool. smich
Jen poznámka pred 2 roky jsem dělal podkroví a novou strechu i stropy s tim ze staré až bude hotove podkroví vybouram abych mel kde bydlet.
Styl stropu prkna
Trámy
Prkna
Mazanina se slamou.
A typněte si kolik jsme toho odvozili ze 170m2


Pokud bys zjistil jak jsou silny ty skutečný nosný trámy v jaké jsou kondici.a pokud bys to dal u zdi a přes min 2 trámy a ještě přidal kotvy do zdi.obvodové.ne te slabé k sousedovi.tak to nikam neuteče.uz se to tady řešilo s Joka starší činžák.níže.
Podstavec přidělat na zeď nosnou-obvodovou zavitovkama,a štelovací nohy.Trámky pod ne na rozneseni váhy. 600kg není tolik aby se to propadlo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 11:46 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: NHKG
Ty dva střední trámky byly ze dvou kusů z boku spojené prkýnky,tak to muselo být od začátku a léty se to prohnulo.
Ty jsme vyndali a dali nové, myslím že jsme ještě dva přidali ale už si to nepamatuju.
Je to 10 let...
Pod škváru jsem nehrabal,tak nevím.
Na tom jsou ty standartní OSB desky a na nich ty smrkové prkna.
Myslím že jako kompakt to drží celkově a váha by se přes ty OSB a prkna měla roznést přes všechny trámy.
Podlaha když skáču nic nedělá ale samozřejmě se hladina v akváriu houpe.
Je ale pravda že ten dům je ojebaný, v rohu do ulice a k vedlejšimu domu byla prasklina.
Bohužel nezkušeně jsme pod štuk nedali perlinku a vždy na jaře a podzim to tam praská.
Soused podemnou má také všude praskliny, takže je to asi opravdu riziko.
Chce se mi plakat :-(
Akvarijní set FIN 480L s krásnou skříní,origo světlem se 4 zářivky , vnější filtr,topení, krásné pozadí,kameny, kořeny to vše za 5000.-
Prostě můj sen na Kančíky a Perleťovky. 30 let toužím po velkém akváriu sad
A ztroskotá to na podlaze
Žena by mě zabila kdyby se něco stalo.
Soused podemnou je taky akvarista ale kdyby mu mámu která spí pod našim pokojem zabilo moje akvárium by mě asi taky neměl rád...
Teď jsem vystrašený a bojím se tedy i 300L akvárka.
Budu asi muset zůstat u těchto 187 co mám...
Na druhou stranu mě pořád vrtá hlavou, že kdybych byl knihomol , měl z masivu knihovnu plnou knih,tak by to nikdo neřešil a stála by tam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 10:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Driv3r
To mě taky napadlo, že má 2 vrstvy trámů. Taky to tak mám v rodinném domku z 30. let. Ale pak mu bude stát akvárium na 1 trámu a bude to opět špatně.
Skladba u mě:
Rákos
Prkna
Tlusté trámy
Tenké trámky (hustěji než ty tlusté)
Palubky

Každá další vrstva je napříč tou pod ní. Mezi trámy je nasypaná škvára.

Edit: Známý podobný strop předělával. Místo trámků vetnul do zdí íčka a vylil to betonem. To pak drží. Ale stálo to ranec. :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 09:54 Muž Driv3r [236] Re: hellmut
Mě by spíše zajimalo jak a proč byli trámy uprostřed přerušené.Když na prostředku místnosti poskočíš cítíš pohyb podlahy?.za stara se dělalo vse možný jak podotknout NHKG.ale nebyli to hlupáci.skutečný strop je jinde předpokládám skladbu od spodu.

Prkna
Trámy
Prkna
Škvára
V ní tramky.
A zakopl.
Nepředpokládám ze by dali škváru mezi nosné trámy.spodní podbyti by jim spadlo na hlavu.
Kdyz jsi odendaval ty tramky na čem ležela ta škvára.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 07:09 Muž hellmut [144] - Cichlidy
Tak vám děkuji, nepotěšili jste mě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 06:48 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Jak to tak čtu, tak na tuhle konstrukci bych takové akvárium rozhodně nestavěl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2017 06:05 Lapierre Re: hellmut
V domech z tohoto období je normální,že mezibytové příčky byly půlcihelné nebo čtvrtcihelné s vrstvou omítky až 7 cm z každé strany.Pak to vytváří dojem nosné zdi.V některých případech se tyto příčky léty staly nosnými a to nejen,že nesou sami sebe,ale je na ně přenášeno zatížení příčky nad ní(pokud je nad ní ve stejné ose)Ta příčka za jistých okolností může další zatížení vydržet(záleží na její kondici/kvalita cihel,kvalita Malty).Každopádně další zatížení může způsobit na příčce,která je případně pod ní,že se sousedům pod vámi na ní mohou začít objevovat praskliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2017 22:42 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: NHKG
Jak jsem psal už si to nepamatuju, vím že poškozené jsme vyndali a nahradili novými.
Když jsme dělali kapsu na trám,údělal jsem díru k sousedům...
Je to prostě starý dům...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2017 22:39 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: hellmut
Ehm, co to je za konstrukci, že trámy jsou ukotvené v příčce? Na to bych to akvárium nestavěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2017 22:35 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: LeRi
Ona ta jedna zeď byla jen "štorcka"
tak to moc hluboko nešlo .
Trámy si už moc nepamatuju určitě minimálně 10x10 možná víc, docela jsme se nadřeli to vynosit. A od sebe max metr,opět nevím ale na 2 trámy by to 100% vyšlo
Myslím že jsme přidávali k těm starým navíc.
Myslíš že se to neroznese?
Další zatížení už moc není ,u komínové zdi kuchyně.linka, Žádný těžký nábytek žádná stěna, žádná knihovna.
Myslíš že to je fakt nebezpečné?
V každém případě oproti původnímu stavu jak to tenkrát postavili,jsme to nezhoršily ale opravili a vylepšili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2017 22:07 Muž LeRi [315] Re: hellmut
smich 4cm z každé strany,chlape to je těsně pod omítku.1 - rozměry trámů? 2-jak daleko jsou od sebe? Aby ti to nestálo na jednom trámu!3-+další zatížení v místnosti!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2017 20:23 Muž hellmut [144] - Cichlidy
Mám na vás dotaz. Dnes jsem dostal nabídku na 480L set . Cena je směšná ale rodina se bojí nosnosti podlahy.
Já jsem dobrodruh a být tu sám,tak tu zítra stojí. :-)
Ale pokud by byl průser,tak je ze mě bezdomovec...
Můj byt, 4p,dům z roku cca 1930, podlaha v obýváku byla prohnutá.Vyškubali jsme parkety,prkna a vyndali asi 2-3 trámy ze škváry, které byly uprostřed přerušené.
Dali jsme asi 4 nové trámy přes celou místnost,trochu se zadlábly do zdi cca 4cm z každé strany. Přes to OSB DESKY a na nich Smrkové prkna jako finální podlaha.
Co myslíte? Unese to 480L akvárium o rozměru 150x60
Nebo to rupne a bude u sousedů?
Momentálně mám akvárium 187L a naprosto v pohodě..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2017 22:47 JoKa Re: Acinonyx
Děkuji....

160x60x60 prostě bude, i kdyby se statik na hlavu stavěl...

Ono by to udrželo i tu větší, původní, variantu 200x80x60, ale ten statik mi nasadil brouka do hlavy...

Znáte to, ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2017 22:42 Acinonyx
Kluci, je to velmi zaujimave citanie, ale myslim, ze JoKa chce robit akvarium a nie doktorat zo stavebneho inzinierstva. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2017 22:08 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
"A jak to budeš upevňovat na jedno a to samé misto?čarama na zdi zemi stropě?A pohledem jestli to souhlasí?
Ze to tak bylo i předtím? To je ta chyba měření lidské oko.proto pokud chceš přesné měření nesmiš s měridlem manipulovat."

Hele, já asi právě teď pochopil tvoje pochyby. Ty sis totiž myslel, že tím lejzrem promítnu kříž někam na zeď a budu zkoumat, jestli je to stejně jako to bylo včera a nebo jestli to ujelo. Jenže, on ten laser měří vzdálenost. Dáš ho na místo co vždycky, třeba roh akvária a na displeji budeš mít vzdálenos treba ku připínáčku na stropě. S přesností na desetinu milimetru. Proto si nevěřil, že se dá takové měření opakovat, že jo??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 14:25 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
Ale jo je spousta možností.
nikdo neříká že ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 13:04 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Kdyby na to přišlo, tak ti pohyb podlahy třeba vůči stropu odměřím čímkoliv. Třeba kuchyňskou váhou. Nebo myší od počítače,silonem napnutým mezi dvěmi body a budu měřit frekvenci zvuku, kterou vydává,prostě čímkoliv . Možností jsou tisíce, jen si vybrat tu nejrozumnější a věř mi, že se vlezu i do stovky, když bude třeba.


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 12:48 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
Za A Ach jo mikrometr je kalibrovane mėridlo určene k ručnímu měření.s tim můžeš hýbat protože tam odecteš hodnotu rovnou.

Za b laser musíš ustavit na stejné misto.podle značek a oka kde máš přednost v mm a méně?A teprve pak měření s odečtení z přístroje. Už chapeš tu chybu?

A nevím kde s vzal ze nevim co to stoji kdyz sme dělali na mostech v praze na obchvatu měřaky co tam měli na měření odchylek ze sloupu na sloup stali více jak pul mega.
nemůžeš brat v potaz hračky a profi věci je to jako bys měřil tloušťku metrem místo mikrometrem.
ale abych teda nebyl až tak za hranici a nešel tak ad absurdum tak vemem měřící přístroj za 25tis. Stejně jako šuplera a mikrometr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 12:12 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Co ti na to mám říct?
Že mám zkušenosti s měřením na setinu milimetru, kdy detonační mezera 0,24mm znamená, že motorka moc nejede a mezera 0,22mm znamená že se hodně hřeje? Že ti to tím mikrometrem naměřím stokrát stejně? Že pokud něco frézuju a seknu se o 1 setinu mm, tak se mi po zahřátí karteru protočí ložisko a je to v háji? A když to udělám těsnější tak se to zadře?
Pokud ty neumíš opakovat měření, neznamená to, že to nejde. A když už teda je někdo úplný debil, tak si tam ten laser třeba přilepí a bude to sledovat kontinuálně.
Mluvím o tom, že pokud se rozhodne do toho jít, bylo by moudré sledovat pohyb, aby eventuelně včas vypustil vodu,třeba.

Mluvíš o něčem, o čem nic nevíš a svedčí o tom i tvá poznámka, že za cenu laseru koupíš byt v činžáku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 11:59 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
A stokrát budeš mit jiný výsledek. tone a my se tady bavíme o mm a méně nez nepřesnými měřením zjistíš rozdíl objeví se dřív praskliny.

A jak to budeš upevňovat na jedno a to samé misto?čarama na zdi zemi stropě?A pohledem jestli to souhlasí?
Ze to tak bylo i předtím? To je ta chyba měření lidské oko.proto pokud chceš přesné měření nesmiš s měridlem manipulovat. Ale to už jsme hodně mimo tema. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 11:30 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Ani pořádný stan nekoupíš za cenu laseru. A můžeš ho oddendat a nandat třeba stokrát, když si označíš místo, kam ho dávat.

Edit: první co sem našel, přesnost 0,8mm na metr, při menší vzdálenosti přesnost roste.
merici-lasery.heureka.cz/…#

tenhle měří na 0,5mm
merici-lasery.heureka.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 11:22 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
Ty mista mě zajímají Jak bys to dělal?takový měřící přístroj aby zvládl milimetr nebo míň bude stát to samé co jeho byt.

Edit:ha rychlejší smich a zde nastupuje chyba měření.nemůžeš oddělit měridlo a znova ho přidelat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 11:17 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Šibenice pod trámem mě napadly taky, ale to nevím, jestli na té fotce jsou kolegovy trámy a nebo je to jenom pro ilustraci.

Měřící body tam, kde se dá očekávat pohyb a odhalí to tu deformaci před ustřihnutím. Dá se měřit spárovýma měrkama, šuplerou, laserem....ale musíš měřit pokaždé na stejném místě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 11:08 Muž Driv3r [236] Re: JoKa
Fotka k příspěvku Ja ti. Rozumím ale to zatížení na zeď bokem je jen v místě přišroubovani,pokud budeš mit málo míst tak ten tlak váha půjde šikmo do zdi.pokud mist udeláš dost tak tlak pujde šikmo k patě zdi (vnitřní),pokud je to zeď nosná. tak ten zbytek vahy na zebrovym stropě nic neudělá.bude to jako bys tam postavil knihovnu.
Pokud by to byla jen příčka postavená na stropě tak si v p...li :) všechna váha pujde do stopu.
Řešení DavFM je zajimavy ale trochu nákladný.měřící body?kde? na trámech co se pronáší to asi nebude fungovat. Na ty jedny fotce je ten strop zespodu tam by se to nenechalo podepřít jen v místě akva?stačili by konzole.tím bis dosáhl většího rozložení váhy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2017 09:10 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JoKa
Možná už to tu zaznělo, možná je to mimo....nechce se mi všechno důkladně znovu pročítat

1. což takhle tu váhu rozpoložit na 4 trámy? 2 dostatečně dlouhé jackely jako podstavec, v ideálním případě předepjaté nebo alespoň na krajích vypodložené aby i v případě sesedání byla váha přenesená až do krajů

2. zavěšení na zeď tak aby bylo zabráněno onomu střihu a zároveň nedocházelo k přenosu síly šikmo na zeď. Třeba buď jen ohebnou pásovinou nebo ocelové lanko se šponerem

Zároveň bych si u celé soustavy vyrobil alespoň 2 měřící místa, které bych čas od času přeměřil šuplerou a viděl bych co se děje.
No a k tomu střihu, nejsem stavař, nevím jak ty ocelové trámy ve skutečnosti vypadají, ale už jsem viděl stříhat opravdu silné jackely a trubky, ze kterých se vyrábějí jeřáby a vždy nejprve dojde k nějaké deformaci, než se to střihne. Rovněž ta potřebná síla je v tunách, ale zde fakt závisí na tom, co je ten trám zač (síla stěny, kvalita oceli).

Napadá mě i ten trám "odkopat", zesílit pořádným kusem pásoviny (přivařit) a zase zabetonovat nebo v případě že je dutý snad navrtat díry a vylít betonem,
ale to už záleží na vkusu a chuti každého soudruha a na tom, jak daleko je ochoten zajít v honbě za co největší litráží :-)

PS:snad jen ještě, že slovo nejde neexistuje. Jenom nechci a nebo neumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 11:04 JoKa Re: Driv3r
To právě statik nedoporučuje. Už jsem to tady jednou psal.
Ten tlak nikdy nerozpůlíš. I když to vychytáš úplně přesně napůl, tak každý strop, když zatížíš permanentně velkou váhou, tak časem prosedne to podloží na betonu. Konkrétně žb monolitický trámový strop, co mám já, prosedne až o 1,5 milimetru (to jsem našel v nějakých stavarskych VŠ skriptech).
Toto prosednutí, které je normální a počítá se s ním, způsobí, že se časem začne dramaticky zvyšovat zatížení na tu zeď, na úkor podlahy... A konečně, nosná zeď je stavěná na tlak od shora dolů, ne na tah do strany. V extrémním případě můžeš narušit statiku nosné zdi a to nechceš...
Jedině by se musela ta konzole do té zdi zabetonovat, jak hluboko by se prý muselo zase spočítat a záleží na tuně dalších věcí, jako třeba stav zdiva atd...
Každopádně jenom konzole přišroubovat ke zdi, mi nedoporučil...
Platí to samozřejmě pro fakt velká akvária, minimalně od půl tuny nahoru...

Toto si nevymýšlím, tlumočím názory najatého statika, který mi na tom dělá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 08:20 Muž Driv3r [236] Re: JoKa
Ja bych to řešil rozložením tlaku do stěny a podlahy.podstavce přisroubovat na zeď a na spodku podstavce štelovaci nohy postavit na tramky či fošinky.tím by se snížila váha na podlahu a na stěnu na vyvaleni nebo praskání.a hned bys měl cca poloviční zatížení. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 07:01 JoKa Re: Banung
Jo takhle. To mi nedoporučoval už ze začátku... Tohle by měly unést jen ty samotné trámy.
Každopádně mi spočítá i tento rozměr, tak sem pak zas výsledek napíšu. Ale ať bude výsledek jeho jakýkoli, tohle akvo už zmenšovat nebudu. Jak říkám, jedno takové už tam mám a úplně v klidu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 00:07 Muž Banung [28] Re: JoKa
No já jsem mluvil o tom, kdyby to bylo zavěšené na zeď...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2017 23:31 JoKa Re: Banung
Rozumím, naprosto... Čekal jsem, že se někdo ozve a přesně toto mi poví...

Ten statik se neobával ničeho jiného, než střihu. V ničem jiném problém neviděl...
Ptal jsem se, jako laik, co to znamená. A vysvětlil mi, že jde o zatížení na nosné trámy, aby nedošlo k jejich poškození, aby je to "neustřihlo"... Ty dva trámy, na kterých by to leželo, by byly zatížené vlastně tunou a půl, permanentně.

Vzhledem k tomu, že mám monolitické, ŽB trámové stropy (jenom opisuji, rozhodně nemachruji), tak nejde ani tak moc o rozložení váhy (tzv. smyk, kdy se začne hýbat podloží mezi trámy a podlahou).

Toto, 160 cm dlouhé akvo, bude položené přes dva trámy, ty samé dva, jako mělo být položené to původní. Jenom nebude přesahovat ocelový trám 15x20 o 25 cm z každé strany, ale jen 5 cm z každé strany. Bude dokonale uprostřed těch dvou trámů... A co je hlavní, nebude na ty trámy působit permanentní hmotností 1,5 tun, ale "jen" necelých 800 kg... Což je skoro poloviční zatížení... X-)
Každopádně jsem mu zažádal ještě pro sichr o jeden výpočet, konkrétně tento... ;-)

Ale v tomto případě je to fakt jen sichr, to akvo tady bude, i kdyby to nedoporučil... A proč? Jedno takové (ne přesně takové, o 50 cm kratší, ale se stejným plošným zatížením, na chodbě, u protější nosné zdi) už stojí skoro rok... Akvo Blackwater a vzhledem k délce tohoto akva, leží jen na jednom trámu a to ještě ani nevím jistě, to jsem neměřil, nezkoumal, možná je přesně uprostřed. A je tam skoro rok a nehlo se ještě nikde nic...

PS: to plošné zatížení jsem snížil o více jak 80 kg na metr čtvereční...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.06.2017 22:16 Muž Banung [28] Re: JoKa
no tohle zmenšení ti úplně nepomůže. Zmenšil jsi totiž délku (nejdelší stranu) akvária.
Tzn. bodové zatížení na zdi/podlaze, může být stejné jako v případě velkého AQ. Jestli mi rozumíš.

Ideální, z hlediska rozložení hmotnosti, by bylo co nejdelší akvárium. A váha rozložená na co nejvíce nosných bodech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2017 14:04 Muž Jarry [1433] Re: JoKa
Taky řešení, ono těch 60x60 je ještě ok na údržbu, vyšší už by bylo horší, ale jednou udělám kubíkový a tam taky bude muset být výška alespoň 70cm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2017 13:40 JoKa Re: Driv3r
To se houpou ty parkety, z těch strach nemám. Jde mi o nosné trámy pode mnou...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 33304x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11068?od=151