Nosnost podlahy
...dle mého názoru by bylo lepší, aby ta váha byla rozložena plošně...osobně bych pod ty nohy umístil nějakou desku, nebo nějaké trámky...
Pro sychr bych tam tu desku dal, když máš tu možnost, rozloží se váha na celou plochu pod akváriem.


Ano myslím si, že to tak provedu. Snad to udrží. Děkuji za radu. Jen se ještě zeptám. Rám má nohy, jsou sice na nich navařeny patky, ale nevím zda to tak bude v pořádku a nebo zda budu muset ještě pod celý rám dát desku. Přikládám fotky rámu. Celkový pohled a detail na nohy.
Tak to ti nic jinéh9 nezbívá než zjistit kde jsou ty traverzi. U rodičů jsem řešil neco podobného jenže tam jsem přesně věděl kudy vedou traverzi a dal to tak aby to leželo přes dvě.
Bohužel to není možné já mám okál a ten je z dřevotřískových desek.
Nemám jiné zdivo.
já jsem řešil něco podobného a nakonec jsem rám připevnil ke zdi chemickou kotvou a akva to uneslo bez problému

0 04.07.2015 09:18 Spai – Podlaha ve stavbě okál
Ahoj všem pročetl jsem si pečlivě všechny příspěvky co se týkají zátěže podlah a stropů a podobně. Já však bydlím ve stavbě okal. Je to podsklepený dům stavěný s cihel. Podlaha je stavěna s takzvaných Hurdisek a mezi tím jsou po 120 cm kovové překlady. Prozatím mám 400 litrové akvárium o rozměrech 180x45x50 s 12mm skla. Leží na dvou peřiňácích s v prostředku jsem pro jistotu dal výztuhu u obou peřiňáků. Chodil jsem se se strachem koukat při napouštění zda nepraská podlaha ve sklepě. Prozatím ......je to dobré je to tam cca měsíc tak nevím. Nechal jsem si však svařit rám z jeklu, na kterém bych rád vybudoval akvárium 200x60x50 a proto se s Vašemi zkušenostmi dotazuji o radu, zda by mi někdo poradil jestli mi to udrží. Akvárium by stálo u obvodové zdi. Překlady však nevím kde přesně jsou, nejsou tolik vidět. Poradíte je to nad garáží. Díky všem za rady.Spai

Starší reakce
Buď v klidu, jsem taky v paneláku, obvodové zdi cca 30cm. Stěny mezi místnostmi jsou cca 10 a 15cm.
Akva v obývacím pokoji:
200x60x55 a 180x47x43.
To větší je taky na žel.konstrukci o silnostěnném jeklu 50x30 mm.
v paneláku z roku 75 bud naprosto v klidu , pod roznášecími betony podlah nejsou žádné izolace (polystyren ,kamenná vata) je tam jen prostý beton nebo sadolin,zrovna stejnou nádrž realizuji , stojan mám z jeklů 40x40x2 , dbej jen na to aby stojan pak stál na co největší ploše- takže pod něj nějakou desku co to roznese , aby to stálo dokonale vodorovně , a nejlíp ještě záda stojanu nakotvit do nosné zdi za ním , já to mám takto ...
rybicky.net/nadrze/21651
0 21.06.2015 09:53 Koště Zdravím, paneláku bych se nebál, zvlášť při postavení do rohu k nosným stěnám. Případně můžete podlaze ulehčit tím, že stojan přichytíte i do té nosné zdi a zatížení se tak rozloží.
Pokud chcete mít jistotu, můžete to konzultovat se statikem, ale řekl bych, že vás spíše vystraší
E: K těm parketám...pokud bude stojan na nožičkách, tak to asi moc dobré nebude, pokud by měl vespod desku, která rozloží váhu nebo nějaké jiné řešení, bylo by to lepší.
Dobrý den, bydlím v paneláku z roku 1975 je to trochu jiný tip než po republice jsou. Stěny mezi místnostmi jsou 25cm tlusté a nosné jsou ještě víc obvodové stěny jsou 45cm silné. Chystám si pořìdit akva 180x50x50možná60 vysoké jenom akva váží 75kg plus voda stěrk atd.celkovou hmotnost počítám 700kg chci to postavit na skřín v které bude ram z jeklu 30x40mm obložený laminem 18mm myslíte že to panelák udrźí? Akva bude stát v rohu u nosných stěn. Mám tam parkety dubové udrží to? Všem děkuji za názory.
Starší reakce
Jasně, že tam nebudou pět let, ale zase chodí skáčou oslavují a zase jsou tam nějaké vibrace a tak (nemusí jich být 4, ale třeba 8 nebo i 10)

. Každopádně to akva jak píšeš bude v rohu u nosných zdí a to by mělo udržet, ale pokud může Petr pro to ještě něco udělat, aby si byl jistý, tak nech to udělá a přeptá se.(já si taky všechno po zjišťoval, jenomže panelák je něco jiného)

Jenže ti chlapi tam nestojí třeba pět let v kuse

Trvalé zatížení a přechodné bych dohromady nedával.
Co se týče akva, nebál bych se toho, pokud bude takhle u stěny, položené na desce, váha se rozloží

Myslím si, že to razítko to nedrží. Mě by stačilo co by k tomu řekl, když by mě uklidnil, tak by jsem to udělal jak radil NASREDDIN s tím přichycením ke zdi.
Pokud by měl pochyby, tak by jsem to řešil ze spodních pater a snažil by jsem to třeba podezdít o patro níže, pokud by tam byly sklepy nebo místo které není k využití(potřebné).
Já jsem v tomhle nedůvěřivý, ale na druhou stranu to není až, tak velké akvo a když si 4 dospělí chlapy na středu obyváku připíjí na zdraví, tak ta zátěž na stropy je podle mě větší.

Statik je zbytečný ten ti na tohle nikdy razítko oficiálně nedá. Spíše tě v 90% ještě více vystraší....

Každopádně by jsem zdělal nožičky komody a dal na celoplošnou desku(lamino-olištované) jako podstavu.
A pokud není v té skříňce vzpěra, tak tu by jsem tam dal taky.
Nosnost stropu podle mě by to měla zvládnout, ale pokud si nejsi jistý jako jitkaS (

), tak zkus toho statika.
Tak pokud je to vilka z první republiky, jako mám já tak to problém nebude. Momentálně zde mám v podkroví u nosné zdi cca 400l.Vše bez ukotvení a drží cca 6 let bez problémů. V následujících letech plánuji navýšit objem na cca 800 l a statik mi bez záruky spočítal nosnost na 800kg na metr čtvereční .
Přesně tak nožky bych neriskoval, rači odšoubovat pokud to jde a položit na nějakou pevnou desku čím docílím rozložení váhy jak už tu bylo řečeno

Pak by neměl byt problém si myslím
Ták ták, přesně tak to bylo myšleno

Největší tlak je stejně na bocích, takže i kdyby uprostřed nic nebylo, nevadilo by to, ale pro lepší spánek....

...asi bylo myšleno, jestli uprostřed té komody je nějaká výztuha - z důvodu prohnutí horní desky....ta komoda má dole nožky, nebo desku?? - deska by byla lepší, protože by se váha lépe rozložila (nebylo by to bodově)...a pokud by byla komoda u nosné zdi a jakoby na trámech, tak by to mělo vydržet....ona např. taková velká šatní skříň nebude o moc lehčí a lidé nad tím tolik nebádají, jestli to strop udrží ....
Uprostřed je něco? Nějaká noha? Jaký objem akvárka?
0 17.06.2015 16:13 Petr A myslíte že by to mělo vydržet ? akvárium bude u zdi stát a nechal bych si to pojistit kdyby náhodou by se to propadlo ..co myslíte ?
Stropy i podlahy jsou jistě prkenné, stropy jsou podbity rákosem.
Také žiji v takovém bytě starém cca 70let.
Ještě nedávno mi na podlaze stálo cca 800kg
www.akvarko.cz/…
www.akvarko.cz/…
Důležité je váhu rozložit na co největší možnou plochu, já to osobně řešil tak, že svařený stojan byl z jäklu 30x30 a měl "dno" svařené nejen po obvodu konstrukce, ale nechal jsem si na dně udělat i 5 příček (takový uzavřený žebřík). Pro jistotu jsem nechal na zadní stěnu konstrukce navařit ještě 4 desky 100 x 100 mm, skrze které jsem to celé ukotvil pomocí šroubů a hmoždinek do zdi.
Hmoždinky byly podobné těmto
vruty-fischer.cz/…Starší reakce
S tim vrtanim je to tak,,taky jsem bydlel v panelaku,,a hodne jsem se tam navrtal,,neco slo krasne neco nee,,ale spis to bylo tim ze zrovna jsem trafil na poradny kremen,,abyla nahoda se trefit mezi ne,myslim ze panely byly z dobreho matrose,

Tak s tim ze se to odflaklo to je pravda,,ale na praci ne matrosem,,co se pokradlo na stavbach tak se dokoupilo,,jinak ty rozdily podlah a rohu,,s tim souhlasim,,daval jsem u znameho do zachodu na zem lino a aby z toho vysel obdelnik tak jsem daval kosoctverec,

Nevím proč tu většina lidí pořád míchá okamžité zatížení, neboli krátkodobé, které je v nárazech několik tun/m2 a dlouhodobé zatížení objektu.
U dlouhodobého zatížení je hlavně podstatná ne jenom změna v našem bytě, ale změny v objektu jako celku. Třeba odstranění nosného sloupu nebo stěny přesně pod akváriem (knihovnou, skříní s oblečením...), klidně i několik pater níže. Navyšování zatížení u jedné stěny v 10-ti patrech nad sebou. Přidávání vzduchotechniky (klimatizační jednotky) a podobných zařízení na střechy starších objektů případně půdní nadstavby objektů. V těchto případech se opravdu můžeme setkat i s destrukcí objektu (většinou ne fatální, i když i to se občas stává).
Celkově zatížení starších objektů, které si již nějak "sedli" má většinou nějaké dopady, popraskané malby nebo omítky na jiných místech než doposud,a to stačí třeba přestavět nábytek. Nebo úplný opak první zatížení novostaveb, také většinou vyvolá nějaké praskliny v povrchových materiálech či nenosných příčkách. A do této kategorie spadá také přestavba jader paneláků z umakartu na zděné tenké příčky. Ale tyto změny jsou pouze vizuálního charakteru a na statiku nemají vliv.
Podstatný je materiál ze kterého je podlaha zhotovena, pokud se bude jednat o rákosový strop, starší dřevěný strop, duté cihlové stropy... tak bych se asi bála (to jsou většinou objekty starší více něž 50 let), ale u železobetonu, který je ve většině bytových domů (nepočítám rodinné domky, kde si dá na strop každý co se mu zlíbí a pak se diví) bych se přiměřeného zatížení u nosné konstrukce opravdu nebála (klidně 1 t/m2). V případě zatížení v prostoru (uprostřed velké místnosti) je potřeba sundat krytinu, stáhnou stěrku čisté podlahy a doplnit vyztužení do nosných stěn a opět vše vrátit. Je to proces celkem nenáročný a můžete se vyhnout následným problémům způsobeným prohýbáním stropu. Podobný proces lze udělat i u zmiňovaných starších typů stropů, jenom je potřeba lepší kotvení k nosným stěnám.
Teda nějak jsem se rozepsala tak snad to i někdo přečte.

vono ... hlavně záleží na tom co tam prováděcí firma maleje za hovna s pískem , už jsem taky viděl že místo C 20/25 lili C 8/10 , pětikilo na kubíku v kapse potěší že
Ano, pravda, mám to z jistého zdroje, co tomu pánovi dělal projekt na onen dům (v té době se nevědělo, že tam bude stát několik akvárií) a posléze mu projektoval změnu podlahy a dodělání základů pod podlahou... Ve finále to vyšlo daleko dráže, než kdyby se základy a podlaha udělala silnější rovnou.
Nikdy nikdo neví, jak byl takový panelák postaven... na čem se šetřilo nebo co se odfláklo a to je ten problém
Vím o paneláku, kde se dá do zdí vrtat obyčejným vrtákem s vrtačkou z tesca.
Zdi se drolí, jako by šlo o nějaký pískovec, nebyl problém provrtat metrovou zeď jen s vrtákem navařeným na obyč kulatinu.
Na druhou stranu vím o paneláku, kde vyvrtat díru pro hmoždinku je nadlidský výkon i se speciálními vrtáky a kde se na běžných pracích odrovnalo značkové vrtací kladivo.
Ono to mohlo mít víc důvodů ... např. hajzl soused a obálka statikovi. Nebo to prostě přehnal s množstvím, případně s pozicí v bytě a může být rád za zákaz. Třeba přestavby bytových jader obecně moc rádi nevidí. Většinou je to totiž vlastně uprostřed (nebo skoro) panelu a hlavně je výsledek o dost těžší, než původní papundekl. A každý si to postaví trochu jinde a jinak, kdyby ty nové zdi byly alespoň přesně nad sebou. A tohle mohl být stejný případ.
Za komančů se sice nešetřilo, ale zato se všechno flákalo. Např. já mám rozdíl mezi levou a pravou stranou akvária centimetr a půl (výškově). A to jenom proto, že tam byl původně kumbál a povedlo se mi to trochu srovnat betonem. Pak si tomu věř ... když k tomu vidím třeba spáry v rozích.
Kamarad mel v panelaku v jednom pokoji pestirnu,,nedovedu odhadnout kolik..ale 3 steny dokola oblozene 3 sloupci akva a uprostred jedna rada taky 3 sloupce,,ale bylo toho mnoho,,az jsem

a vydrzelo,,vypada to na dobre postavene a za komancu se zas tolik nesetrilo,,tak se nebojte,

Ex-kolega mi hovoril ze jeho otec mal v byte chovnu az dokym "na neho" niekto nezavolal statika a ten mu nariadil zrusenie...
Starší reakce
hustý

10 18.08.2014 20:27
Ičin [1405] - Cichlidy Pojistka většinou není problém a ani tak drahá, mám doma ve 3tím patře napuštěných na kupě cca 1100l a k sousedům pořád nevidím

Takže s rozvahou, ALE NEBÁT SE !
Ono je taky potřeba říct, že když se nakloní knihovna, tak se toho zase tak moc nestane, ale když se hne akvárko, tak to může být solidní pohroma.
V paneláku bych řešil pojištění, nosnost moc ne. (pěstíren v xtém patře je dost)
Ahoj,
Dělám ve stavební firmě a ptal jsem se našich techniků kolik je nosnost panelových domů.Odpověděli mi,že je to 150kg/m2
Když jsem se zeptal zákazníka-stavaře,tak se mě zeptal kolik tam chci dát,řekl jsem mu,že cca 700kg.Tak se zasmál a řekl co to je pro panelák 700kg?Že úplně v pohodě.Takže každý řekne ze svého pohledu:
-Technik se jistí co kdyby náhodou-teorie
-Stavař který s tím dělá-praxe
A pak komu věřit?

U paneláku se to stát snad ani nemůže že by doslova propadlo, ale jedná se o budovy které pracují a pokud je někde chyba, mohou se panely pohnout, odsunout apod.
Stropní panel jsem hnutý neviděl, ale stěn ano.
Takže za mě propadnutí NE, to že bude ale pod extrémním zatížením nějakým způsobem pracovat, se asi vyloučit nedá.
Leckterá knihovna, nacpaná knížkama odspodu nahoru má kolikrát víc, než kdejaké akvárko. Já jsem o propadnutí neslyšel a nebál bych se toho. Co se týče komody na které mi akvárko stojí, přidal jsem pro rozložení váhy stavitelné nožky.
Když jsem mluvil s jmalyskou tak mi říkal, že jednomu člověku se propadla pod akvarijní stěnou podlaha. K jeho štěstí to byla prý byla "pouze" přímo betonová deska. Bylo to v rodinném baráku. Stačí takto? Takže ano, slyšel jsem.
Přidat reakci
1 ...... 23 24
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 33350x