Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nosnost podlahy

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Nosnost podlahy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 21:19 Muž Feferonek ® [14] - Amerika – Re: sollik
:-D Pravda pravdoucí potřebuje jenom asi opravit strop(vymalovat před vánocema smich )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 21:13 Muž sollik [257] - Cichlidy – Re: Vaclav4
To si děláš srandu :-D Ona přišla že jí odpadl kus štuku smich To asi chtěla abys jí to šel opravit ne? Paní bych poslal se vší úctou do.......domů. Tohle je zcela běžná věc když se spáry opravují bez použití perlinky. Panely zkrátka pracují ....... S akvárky bych si hlavu vůbec nelámal.

P.S. Ona to věděla že jsi pořídil další akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 21:10 Muž Feferonek ® [14] - Amerika – Re: Vaclav4
:-D :-D Neboj se toho,držím palce hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 21:09 Vaclav4 – Re: Feferonek
o la la tak ja doufam ze 8patro neni jine nez 3..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 21:08 Vaclav4 – Re: Povalec
no takovych 140kg by mit moha mozna vice ja tedy oufam ze to byla nahoda..:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 21:07 Vaclav4
no tak jste me celkem uklidnili asi je fakt ze to bude nahoda....ale hned to cloveka znejisti zvlast kdyz sousede uz pri vetsim pohybu po pokoji zvoni u dveri..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 21:05 Muž Povalec [7] - Cichlidy – Re: Vaclav4
jak tezka bude pracka, kdyz si na ni s partnerkou/manzelkou "sednete"? 110L akva bych vubece neresil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 20:59 Muž Feferonek ® [14] - Amerika – Re: Vaclav4
Nedá mě to abych konečně nezareagoval.Za mejch mladej let jsem měl ve 3tím patře (klasika panelák) 7dm coze akvárek ve stěně,a žádnej problém sem neměl hop .(baj vokom 1000 l)Takže si myslím že je to náhoda. :-| Můj názor hlavu si stím nelamu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 20:58 Muž Jammes [72] - Afrika – Re: Vaclav4
tohle neni váhou akvárek, občas se stane že ve starším paneláku povolí spáry ;-) , já to mám taky a nade mou žádný akva neni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 20:40 Vaclav4 – Re: Martinpm
no ja parve taky nevim zda je to nahoda ci pruser
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 20:26 Muž Martinpm [4]
Já mám ve starém činžovním domě (rákosové podlahy) akva cca 400kg ..no zatím je se mnou v pokoji. Až nebude mam na krku žalobu právníka co bydlí dole. Každopádně ty podlahy tady jsou takové zvláštní a dost se svažují směrem ke středu místnosti takže dlouho trvalo než sem akva všelijak vypodložil. ...jako těžko říct jak to je mě někdo řikal že zatížení u těhle typu podlah by mělo do 300kg na metr čtvereční ...ale nevím nejsem stavebník ani statik ...těžko soudit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2009 19:58 Vaclav4 – nosnost...
Preji hezky vecer je to tu...nedavno jsem psal ze chci do pokoje v panelaku v 8p. dve 110l akvarka tak je mam jenze vcera prisal sousedka ze ji odpadl kus spary mezi dvema panely..a nyni se dostavila deprese ze to tihou akvarii nebo letitosti sparami mezi dvema panely....babo rad:-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.10.2009 01:56 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: Romy
No, my mame stare drevene tramove podlahy, vek baraku asi 85 rokov, a v kazdej miestnosti mame murovane kachle, ktore maju odhadom 1-1.5 tony, postavene na ploche cca 1m2. A su tam uz tych 80 rokov, dokonca su postavene na parketach, a neprepadli sa este ani jedny :) Mne donesu za mesiac 540l akvarko z bezpecnostneho skla, toz s vybavenim to bude mat aj 1 tonu. Pozval som si na to statika, a on mi kludne povedal, ze pri nosnej stene to vobec nie je problem. Hlavne ked videl, ze jedny z tych kachiel su 1 meter od nosnej steny :) Povedal mi jedine to, co uz pisali ostatni - nesmiem ho dat do stredu miestnosti, lebo susedom pod nami by popraskala stena (kvoli prehnutym tramom), ale aj tak by to mohlo vydrzat... Takze ked to vydrzia takmer storocne drevene tramy, tak to vydrzi aj beton v panelaku, ktory ma 3-7krat vyssiu nosnost :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 22:51 Muž Horác [3942]
Vaclav4 napsal: v nedeli na dvanactou?A odkud jsi? :) A co bude k jídlu (já jsem totiž dost vybíravej) smich

Jen tak pro zajímavost - tohle má maník taky v paneláku (radši si sedni, ať to s tebou nesekne :o)
www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 22:49 Vaclav4 – ....
ja jen nevim co me to napadlo asi vnitrni hlas ..jsem polozil vodovahu na zem pod akva a asi jsem to delat nemel takze proto ta panika:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 22:48 Vaclav4 – Re: Romy
dobre dobre vyhral jsi:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 22:45 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Vaclav4
Tak jo,540 l už skoro rok v paneláku u zdi...celková váha kolem třičtvrtě tuny a to vše na plovoucí podlaze... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 22:42 Vaclav4 – ......
dobre dobre ...... romy tet te nastrvu jenze problem je ze ty chlapi tam nebudou stat vecne:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 22:28 Muž Yirka [9126] – Re: Vaclav4 (OT)
To jsem psal já a musím ti říci, že místo pro 100 knih rozhodně nepovažuji za knihovnu, to jsou jen tak dvě větší poličky s knihami v jedné řadě. Já mám v jedné ze svých knihoven 500 knížek a k tomu samotná knihovna, no určitě hrubě přes 500 kg. Nyní stojí 9. rok na podlaze s dřevěnými trámy, před tím 20 let v paneláku.
Edit: dnes jsem opravdu pomalej :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 22:27 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Vaclav4
Ježiš Václave,už to neřeš...Vezmi si 5-6 pořádných stokilových chlapů,postavte se spolu na jedno místo(do m2 se krásně vejdete),a jestli se propadnete,tak mne zažaluj... :-D ;-)

Co se týče těch knížek...vzal jsi i váhu knihovny...? ;-) Ta bývá obvykle větší,než knihy.Projdi si tady všechny velké nádrže,a pak mudruj...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 22:25 Muž Horác [3942] – Re: Vaclav4
Já mám metrák. Brácha taky. Pozvi nás na oběd a my ti to prubnem, ty nevěřící Tomáši :-D ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 22:19 Vaclav4 – .....
jeste k tomu tady nedko psal ze v prumeru ma kniha 0.5kg no jo no jenze kdyz budu mit knihovnu a vni 100 knih o podobne vaze tak to neni ani necelych 100kg kdezto 100l akva je ke 200 kg.......to je sranda to je sranda..uz zase zacinam byt nervozni zda ano ci ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 18:28 Vaclav4 – ....
Zdravim tak jste me celke uklidnili tak do 14 dnu by meli naproti sobe stat dve 110l tak snad se na ne sousedka nepodiva zespoda:_D jinak jak jste psali ze jsete nesyseli otom ze by se akva propadlo tomu take neverim ze by se propadlo ale psise jde aby nejak nepraskal strop ci nejake prohnuti apod...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 12:39 Muž Rexistens [16] – re letfudo:

Dovolím si tvrdit, že nenastal, síly nutné na protlačení jsou někde uplně jinde, ve stovkách kN, tzn. v desítkách tun, tudíž kdo chce kuří nožku, nechť si ji pořídí ano

Tak samozdrejmne jsme mzslel daleko vetsi akvarium;) :) ne tohle konkretni;)
A navic prit se s nekzm kdo se tim zivi nema cenu;) :-D Ja jsem rad, ze je ty tri semestry betonovych kci vubec prezil :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 11:26 Muž letfudo [30] – Re: ondra
Dokonce si myslím, že většina podobných zásahů je bez stat. posudku :-)
Co se týká exploze a tím vyvolaného dynamického rázu - samozřejmě tam je to o něčem jiném (např. i o tom, zda má tlaková vlna kam jít - nejhorší jsou malé místnosti), na exploze se ale většina konstrukcí nenavrhuje - zaprvé to moc lidí neumí (včetně mě, ještě jsem to nedělal) a zadruhé by takto vypočítanou kci asi nikdo moc nechtěl financovat.
Ohledně nejvyšší nosnosti u nosné (rozuměj stěna, na kterou jsou uloženy v tomto přípaě panely) stěny, bych si dovolil tvrdit, že to tak v drtivé většině je. V případě nepředpjatých panelů, mololitických desek je smyková únosnost oproti ohybové o dost větší (pokud tam teda nenarvali železa co se vlezlo a to by bylo trošku drahé). U předpjatých panelů může být smykové porušení rozhodující, ale to především v místech, kde je u uložení otvor např. pro stoupačky (sice se mají dělat otvory skrz dutiny v panelu, ale na to se na stavbě příliš nehledí hmm ). Jde o to, že v tomto specifickém případě může být lepší umístit akva do středu místnosti, kdy se síla rozdělí do obou podpor (zanedbejme podélný zámek u panelů - tudíž spolupůsobení), oproti síle u podpory, která jí musí přenést téměř celou.
Takto to vidím já, leč profesní mléko teče mi ještě po bradě.. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 08:58 Muž Yirka [9126] – Re: JuraS
Na doplnění dodám, že kniha v průměru váží 0,5kg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 08:57 Muž sollik [257] - Cichlidy
Jen pro zajímavost. V mém minulém zaměstnání se přistavovala hala. V přízemí výroba, v patře sklad. Strop byl skládán z betonových profilů cca. 10m dlouhých, 1m širokých a cca. 25-30 cm tlustých a po délce bylo v tom profilu cca. 8 děr o průměru asi 10 cm (asi kvůli odlehčení). Nosnost 300 kg/m2. Ve finále jsme v tom skladu vozili na paleťáku desky o hmotnosti 1500 kg - tlak přenášen jen těmi čtyřmi body - kolečky paleťáku. Nikdy se nic nestalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 08:19 JuraS
Podobná otázka se tady řeší separátně někde jinde...nenašel se nikdo kdo by osobně zažil a nebo byl přítomen při problémech (prasknutí, prohnutí, propadnutí) akvária umístěného v panelovém domě. Zopakuji moje názory i tady. Platí pro bydlící v paneláku.
Nejhorší smrt je smrt z vyděšení.
běžná skříň, zejména knihovna narvaná knížkami váží i víc než běžné akva..papír je prostě těžký (asi těmi myšlenkami co na něm jsou zachyceny...:-) . bydlel jsem v přízemí 7 mi patrového paneláku. Při rekonstrukci bytu jsem uřízli jednu stěnu a otevřeli tak prostor. Výsledná poocha stropu byla tak velká, že tak dlouhý panel nikdo nevyrobí, nebyl žádný sloup co by strop podpíral. Nad námi 6 pater bytů s nábytkem..a nic se k nám nepropadlo. taktéž my jsem vyrobili knihovnu o jistě mnoha kg..počítáno cca 1200 knih..a do sklepu jsme se taky nepropadli..a naposled..v inzerátech několikrát prodávána chovna z panelákového bytu..stojan 4 nohy z kovu a v něm 3 x 300 lt akva..a takto obložený celý pokoj..podle fotek z inzerátu rozhodně z vyššího patra (podle viditelného výhledu z okna)...
osobně bych se bál akva nad 2000 lt ale to je stejně málokdy realizovatelné..ne každý panelák má nákladní výtah a najdi mi stěhováky (a kdo by je pak zaplatil) co by stěhovali ať již sklo nebo celé akva takových rozměrů do řekněme 6 tého patra po úzkých panelových schodech ????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 08:09 Muž ondra [168] - Živorodky – Re: sollik
Nechtěl bych být první.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 08:02 Muž sollik [257] - Cichlidy
Můj názor: v paneláku bych řešil akva od 1000l u příčky a od 2500l u nosné zdi. Ve starší zástavbě s dřevěným trámovým stropem bych si zjistil nejprve stav trámů a pak počítal (pokud budou v pořádku)500kg na 1 trám. V každém případě váhu rozložit na plochu a v případě trámů umístit přez co nejvíc trámů. Pokud bych ani pak podlaze nevěřil připevnil bych rám pod akva ke zdi a přenesl tak část váhy na zeď.
V kažém případě jak už tu někdo psal - když je v podlaze beton s armaturou, tak propadnutí nehrozí. Prohne se, možná praskne, ale nepropadne. Ještě jsem neslyšel o nikom komu by akvárko propadlo stropem :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 07:55 Muž ondra [168] - Živorodky – Re: letfudo
Posudek statika je sice ze zákona nutný, ale ne každý si ho nechá udělat.
Kdysi jsem tady rozvíjel teorie o výbuchu plynu v patře pod aq a co se stane v takovém případě. Ve chvíli kdy do výpočtu vnesete dynamické zatížení, tak z těch pouček o kg/m2 neplatí nic.
Ale při cca 100 l bych se nebál ničeho, to je jako knihovna.
Ještě k výpočtu hmotnosti. Samotné aq má nějakou hmotnost, ale když se sejde partička nadšených kolegů akvaristů a všichni naráz se budou chtít podívat co že je to tam vzadu mezi kytkama, tak se zatížení prudce zvyšuje.
Ještě bych měl jeden dotaz na statika, a to jak je to se smykovým zatížením u stěny. Ono to pravidlo, že u nosné stěny je nosnost nejvyšší taky není tak úplně pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2009 07:14 Muž letfudo [30] – Re: Rexistens
...Problem by nastal kdyby se ti teoreticky poradilo to akvario prenaset nejak bodove, to by hrozilo propichnuti stropu. Ale toho se fakt neboj;) Nebudes mit prece akvario na kuri nozce;) ...

Dovolím si tvrdit, že nenastal, síly nutné na protlačení jsou někde uplně jinde, ve stovkách kN, tzn. v desítkách tun, tudíž kdo chce kuří nožku, nechť si ji pořídí ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 20:33 Vaclav4 – Re: Rexistens
no jasne tak na kuri nozce ho vazne mit nebudu:-D nejsis to bude zase kovovej rad z drevotriskovou deskou a ctyrma nohama klasika jako u toho prvniho...jinak ja vim ze 60x45x40 je celkem atipicke ale delku musim enchat kvuli 3d pozadi ktery by jinak prislo v nivec tak jsem to nahradil hloubkou takze snad ok.....dalsi vec si rikam ze kdyz nekdo doma ma treba 250l tak to musi mit vahu jako blbec a ja ji rozdelim na dve :-) nejak jsem se v tom zacal hrabat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 20:22 Muž Rexistens [16] – to Vaclav :
Rozmer akvaria nebude mit zasadni vliv, jde o to jak bude vypadat(jak dalek od sebe nohy , nebo pripadne jestli to bude prenaset nejaky ram) to na čem bude to akvario stát;)

Zatizeni od toho akvaria by si mel rovnomerne roznest, to ale vyresis postavenim na stul, nebo napr ramem pod skrini atd;)

Problem by nastal kdyby se ti teoreticky poradilo to akvario prenaset nejak bodove, to by hrozilo propichnuti stropu. Ale toho se fakt neboj;) Nebudes mit prece akvario na kuri nozce;) :-D

Jinak ja kdyz ted delal projekt RD na bakalarku, tak jsem tam raci udelal jednu specialni mistnost jen pro akvaria;) Se splesl podlahou, vylevkou atd;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 20:18 Vaclav4 – Re: Rexistens
jj diky za tabulku asi asi to bude v pohode ja tet pocitam ze litr ma 1.5kg takze 100l je 150kg plus to druhe taky tak a kdyz pripoctu pisek a dekorace tak jsem na nejakych 340kg ale jen v tom pripade ze by byli vele sebe coz nebudou bude kazde v jinem rohu takze snad to bude dobre
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 20:12 Muž Rexistens [16] – Re: Vaclav4
Tak v mem akváriu to vychazi to zhruba 1l cisteho objemu akvaria je zhruba 1,75 Kg. Ale je to u kazdeho akvaria jine, kdyz pouzijes nejake lehci/tezsi kamenivo na dno, velke kameny jako dekoraci (ty jsou daleko tezsi nez voda např kus břidlice je 2,78 krat tezsi nez stejny objem zaplněný vodou).

Ale to je spis jen teoreticka otazka, protoze takhle "male" akvarium ti panelak v pohode prenese. ;-)


Tabulka je tady: rexistens.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:52 Vaclav4 – .....
jeste se zeptam ma natohle nejaky vliv rozmery akvaria? myslim tim ze treba kdyz je akvarim uzke a vysoke tak ma vetsi tlak nez to co bude nizsi le hubsi ja co si chci tet enchat delat to akva tak mam v planu 60x45x40
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:46 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: letfudo
Připojuji se k dotazu.. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:42 Vaclav4 – Re: letfudo
jakto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:40 Muž letfudo [30] – Re: Romy
musím si začít dávat pozor na akvaristy.. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:40 Vaclav4 – nosnost
nu dobra dam na vas takze druha 100l to jisti:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:36 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Vaclav4
Do paneláku a ke zdi...určitě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:35 Muž letfudo [30] – Re: Vaclav4
nosnost podlahy je zcela individuální - záleží na skladbě podlahových vrstev.
Měl jste na mysli zřejmě nosnost stropní konstrukce (i když je to strop pod vámi), na to se nedá obecně odpovědět, nelze říct s jakými čísly statik počítal, minimálně však musel vzít zmiňovaných 150kg/m2, ale spíše to bude o dost více (tipl bych si tak 250-300kg/m2). Dále je nutné si uvědomit, že s tímto zatížením počítal na celé ploše, tu budete mít asi těžko takto využitou místnost, tudíž je možné lokální zatížení větší (s ohledem na podlahu). Berte to tak, jak už tu někdo psal, u knihovničky byste se asi moc dlouho nerozmýšlel a lehko byste tam dosáhl většího zatížení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:32 Vaclav4 – Re: Romy
jj tak oproti te tve 540l jsou ty moje dve 100 jako nic:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2009 19:26 Muž Romy [1822] - Cichlidy
Jen taková perlička,známý bydlí v paneláku,v prvním patře a v,tedy spíš místo obýváku má nádrž 2600l a naproti 1200 l a naprosto v pořádku.Já sám mám 540l ve druhém patře a celková váha bude něco kolem třičtvrtě tuny...Jediný problém je s pojišťovnou,nádrže nad 500 l se pojišťují jinak,a hlavně dráž,protože je to bráno jako stavební prvek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:25 Vaclav4 – Re: letfudo
jeste se zeptam jak se to pocita 1l =1kg? nebo 2kg ....a nevite jak je mozne ze na tech strankach co jsem uvadel viz prvni prispevek vychazi tak obrovske cislo na ten m2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:20 Vaclav4 – Re: letfudo
no tak parada jeste se jen tak obecne zeptam nosnost podlahy je tedy kolem 300kg /m2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:15 Muž letfudo [30] – Re: Vaclav4
ušetřím vám čas i peníze - dejte to tam, živím se statikou železobetonových konstrukcí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:12 Muž letfudo [30] – Re: ondra
musí - jestliže udělali větší otvor do nosné kce, tak dle zákona musí mít posudek statika, statik musí počítat s normovým zatížením (viz výše), tudíž to vyhovět musí. Stane-li se něco, jde to na triko sousedům (v případě že měli posudek, tak je to statikův problém).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2009 19:00 Vaclav4 – Re: ondra
no co ja vim tak sousedi pod nama maji prekopany cely byt nove jadro nove podlahy atd .... tet me to docela vrta v hlave uz me napdla i myslenka poz¨vat nejakeho statika ale zase nadruhou stranu mit dve 100 mi zas nepride takova palka to je jako jedna 200 a tu ma doma kde kdo....

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 33305x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11068-nosnost-podlahy?od=1001