Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nosnost podlahy

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Nosnost podlahy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   20.02.2016 10:27 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.
Fotka k příspěvku Osobně bych udělal jeklový stojan a dal ho normálně na podlahu.
Sám mám v paneláku nádrž u 6cm silné příčky o rozměrech 200x80x56cm dxšxv.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 10:24 Muž Horác [3942] Re: vaaclav
Nerozumím? Tohle je fotka starého nosníku z pod starého akvária. Ve zdi to držely šestnáctky šrouby cca 15cm dlouhé plus chemická kotva. O jakém vypodložení (čeho?) je řeč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 10:22 R Muž afc1886 [14700] Re: Horác
Mám stejný názor jako vaaclav,ale jinak ukázková práce pro ty,co se pořád bojí. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.02.2016 10:16 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Horác
Pokud to dole nepodložíš tak jsi trochu na těch hmoždinkách šetřil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.02.2016 09:58 Muž Horác [3942]
Fotka k příspěvku Takže ... tohle už se tu dlouho neprobíralo smich ... Taky přispěju svou troškou do mlýna (snad mě to nesemele :o) ... Panelák, nosná příčka (na můj vkus docela tenká), akvárium 180x60x60cm ... tj. 648 litříků. Zakotvení do zdi jako u mého starého akvária (viz foto). Deska pro rozložení hmotnosti na větší plochu se tentokrát nekoná - není místo. Co vy na to?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2016 20:19 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: orinoko
Kam by se to převrhávalo? Akvárium stojí na 2 hranolech, sice nejsou úplně vycentrované, ale i tak se to nemůže převrhnout. Navíc na nich jsou desky, které tu váhu roznesou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2016 19:48 orinoko Re: NHKG
Soklik uz nesundam skrinka je jiz hotova. Delali ji v Sklorexu. Zadni stena je v celku az po podlahu. Myslis ze se to neprevrhne kdyz to nestoji uprostred tech hranolu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2016 19:17 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: O.Tom
Pokud je akvárium u 2 nosných stěn a 350l, vůbec to neřeš a hurá do instalace.
Akorát poličku bych nedělal jak je nakreslená, ale zrušil bych ten soklík, ať stojí celou plochou na podlaze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2016 19:09 Muž O.Tom [439] Re: orinoko
Ty trámy leží plochou na té betonové podlaze, ty bych vůbec neřešil.
Podle mě jsou tam jen proto aby se dosáhlo správné výšky dřevěné podlahy a neměl jsi do dveří pokoje schod.
A jestli je podlaha betonová s armováním, tak si myslím že není problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2016 19:00 orinoko Re: NHKG
Akvarium je cca 350 l. Jinak umistneni je u dvou nosnych sten v rohu mistnosti. Podlaha je neton a vnem jsou zalité draty a zeleza. Kdyz jsem vrtal v koupelke odpady tak to slo hodne z tezka. Asi kvalitny beton ne moc sizenej.Dela mi starost ty drevenne tramky co jsou na nem ty prkna. Hranoly jsou 83cm od sebe jen u ty zdi je to na stred 12cm. Stalo by to pres na ale ne uprostred.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2016 18:42 Muž Paxero [71] Re: orinoko
Jestli je to starej barak, tak podlaha se muze zdat betonova, ale nosny betonovy monolit to asi nebude. Co je nosnym prvkem stropu? Nejsou tam nahodou drevene tramy? Z dodanych informaci nelze urcit, a u stareho domu patrne nebude mozne urcit bez statika na miste.... Leda by to byl starej panelak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2016 18:41 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: orinoko
Rozměry akvária? A je to u nosné zdi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2016 18:34 Muž orinoko [1] Re: NHKG
Fotka k příspěvku Zdravim vsechny. Muzete mi poradit zda podlaha unese akvarium viz.obrazek. Mame starej barak a podlaha je beton a na nem drevenne hranoly na kterych jsou natluceny hrebiky a na ne jsem dal plovoucku. Poloha akvaria je mozna jen dle nakresu. Dekuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2016 15:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: wreptile
Mám trámový strop a něm 450l akvárium + 80l filtr. Akorát místo osb desky mám staré palubky. Pokud by jsi našel místo přímo nad nosnou zdí, můžeš si dovolit víc než já. Pokud takové místo nemáš, chce se to podívat na trámy v podlaze, jak jsou tlusté a v jakém jsou stavu. Pak podle toho k nosné zdi napřič trámy umístit co nejdelší akvárium na poličce bez nožek. Vibracím nezabráníš. Kvalitní poličce ani akváriu nevadí, ale ryby nadšené z nich nejsou. U mě jsou hrozně plaché.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2016 15:23 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: wreptile
Půjde o velikost akvária a pak samozřejmě o přesnost provedení. Hmoždinku bych neriskoval, ale natloukací nebo chemické kotvy bych se nebál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2016 15:05 wreptile Re: Ičin
To asi neprojde přes majitele bytu. Předpokládám, že na hmoždinkách to asi držet nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2016 14:19 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: wreptile
Ideálním řešením by bylo vyhnout se postavení na podlahu, ale udělat nosnou konstrukci (např v rohu místnosti), která by držela jen na stěně/stěnách. To houpání nebude sklu dělat dobře (a rybám taky ne)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2016 14:02 wreptile – Nosnost
Ahoj, řeším problém s nosností podlahy. Bydlím v podkrovním bytě, kde podlahu tvoří osb desky na trámech. Při chůzi se v místech houpe podlaha a voda v akváriích i několik m daleko. Máte někdo zkušenost, co by mohla taková podlaha unést?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.02.2016 11:46 Muž ludvik [1082] Re: vaaclav
On možná Grunda zapomíná na princip páky. Pokud mám nosnost čtvrt tuny, tak to je uprostřed panelu (stropu). Jenže to stoupá dost výrazně směrem ke stěnám. Samozřejmě do hry vstupuje konstrukce panelu. Je to vidět na produktových listech, kdy ten panel vypadá pořád stejně, jenom je delší (i dvounásobek) a širší - přitom zatížení má shodné.

Stejně tak neplatí, že pokud mám čtvrt tuny na metr, tak mám osminu na půl metru. Ne, mám pořád tu čtvrt tunu, v našem případě. Okolo zatěžujícího předmětu mám totiž volnou plochu ... Proto i při takto nízké papírové nosnosti mohu dát doprostřed klidně tunu. S podmínkou, že to nebude na jehlách a nepropíchne se to k sousedům.

A jen z logiky věci - ten údaj neznamená, že mám jen tuto nosnost a překročení na libovolném metru znamená překročení parametrů. Mám tu nosnost na každém metru. Opět viz ty produktové listy. Mám dvounásobně velký pokoj, než soused na druhém konci paneláku (jiného, s jinou velikostí panelu). Mám tedy možnost tam dát stejně málo vybavení, jako on? Ono se můžeme dostat na dost rozdílné plochy, od kumbálu až skoro po hřiště na squash.

Prostě a jednoduše, panelák u nosné zdi vydrží tolik, že člověk může jen kroutit hlavou. Ona je to vůbec zajímavá konstrukce. Vlastně kovová síť navzájem se podpírajících prvků. Beton tam je jen aby tam nefoukalo (přeháním, ale ne moc). Proto se to nerozpadne, ani když nějaký ten panel vypadne ven ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2016 10:27 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostliny
Pokud jde o paneláky kde strop tvoří duté panely SPIROLL. Tak tam bych se nebál udělat akvárium přes celou místnost. Když vidím co musí vydržet při stavbě třeba několik palet plných cihel nebo tašek uprostřed místnosti tak bych strach neměl. Kdysi dávno za komančů se ožrali instalatéři a napustili si až pod okna velkou umyvárnu vodou a skákaly do toho a byla v 1 patře. Spáry v panelech praskají i bez zatížení je to prostě špatně udělané. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.02.2016 08:20 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: grunda
Přesně tam, máš pan starý doktor, měl celý panelákový byt obkládaný těžkými bukovými knihovnami, od podlahy až po strop plné knih - člověk v obýváku ani neviděl zeď, kolik jich tam bylo, to samé ložnice a pracovna, všude tuny a tuny knih a nevím, zda na to měl statický posudek, ale za těch 20 let (co jsme tam žili) se to nepropadlo, nepraskali stropy, takže jaký je rozdíl mezi knihovnou a akváriem ? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2016 06:53 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Barakainus
ona to pravda ale je, nicméně to pojdmě uzavřít - statici jsou blbci, normy jsou na hovno a ti co podle nich staví není co dělají - protože česky kutil přece ví nejlíp co má dělat, viděl to přeci u souseda a funguje to ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2016 00:01 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: grunda
To ze to budes opakovat z toho pravdu neudela. Ty cisla mas asi spravne, jejich porozumeni uz nikoliv. Ja celou dobu mluvim rovnez o dlouhodobem zatizeni.
Ale uz toho necham, tazatel si jiste udelal obrazek o tom co muze a nemuze do panelaku dat. A nejspis to pomohlo i dalsim lidem. Treba ze zjistili, ze postavit 2L Colu na podlahu je v pohode, ale nechat ji tam stat par let, propadne se k sousedum ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 23:29 Muž Paxero [71] Re: O.Tom
Pokud mate zdi tluste 50-60 cm, tak to asi neni panelovy dum. Pokud je zakazano zasahovat do 10cm tlustych pricek, pak patrne nejsou nosne, ale jistou "neoficialni" podpurnou funkci zrejme plni. Jak uz bylo napsano nize, vana je kratkodobe zatizeni, strop se nestaci prohnout. Akvarium je staticke zatizeni, konstrukce se ji prizpusobi (rozumejte - sousedovi o patro niz popraska strop). Nevim, kde bydlite, ale 1300kg/m2 bych bez statika na podlahu nedaval.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 23:16 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: RadekH1
nevydrží o moc víc, je třeba počítat i se samotnou vahou betonové podlahy, nicméně vždy je tam nějaký bezpečnostní koeficient
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 23:03 Muž RadekH1 [129]
Nechtěl jsem reagovat, ale musím dát za pravdu grundovi. V rodinných domech se podlahy dělají běžně pro zatížení cca 200 kg/m2. Panel asi vydrží víc. Nejde o to, že by se to propadlo, ale jak tu bylo psáno níže, panel se prohne a sousedům popraská omítka na stropě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 22:12 Muž O.Tom [439] Re: Paxero
No za nosné zdi jako nosné pro dům považuji ty 50-60cm.. některé ty 10cm co tu máme jsou taky "nosné" ale ve vztahu k podlahám v bytech a je také zakázáno do nich zasahovat, vybourávat je atd.

Když koupelna s vanou je v podstatě uprostřed velké místnosti tvořena těmi 10cm panely a pod ní je zase volný prostor a nevadí to.
Tak by ten jeden stojan podélně přímo u zdi taky neměl vadit.
Ty dva stojany a ještě do prostoru od zdi to je asi hodně divoký úlet, ale podélně a jen jeden...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 21:59 Muž Fuchs [169] Re: Luba
AXA má luxusní krytí. Mám na škody způsobené akváriem a i pojištění svého majetku a samotné akva je pojištěné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 21:39 Muž Paxero [71] Re: O.Tom
10cm panel je nosny? Pochybuji. Takze selsky rozum rika, ze to je opravdu nespravna myslenka... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 21:32 Muž O.Tom [439] Re: NHKG
Říkám si, že spíš pro Chocholouška, být to podélně u té tlusté nosné zdi, tak se toho nebojím, ale takhle je to asi hodně úlet. Možná poloviční zátěž podél té zdi a část akvárek prodat...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 21:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: O.Tom
Do toho bych nešel ani já. Toto je případ pro statika. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2016 21:05 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: O.Tom
ani p..... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 21:04 Muž O.Tom [439]
Fotka k příspěvku Dostal jsem nedávno takový nápad, sjednotit svoje akvária na jedno místo, ale asi to neklapne... ta myšlenka je si myslím hodně šílená i na ty nejodvážnější v tomto vláknu :)
Jednalo by se o umístění akvárií kolmo ke stěně, tedy podélně do prostoru, dvoje vedle sebe a ještě ve dvou patrech.
Výsledné rozměry monstra by byly 1x1m a ztížení odhadem 1300 Kg/m2.
A to ješte ne u hlavní 60cm nosné zdi, ale jen u 10cm panelu.
Šel by do toho někdo ? ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 20:58 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Barakainus, Fuchs
znovu ti opakuji, pleteš si pojmy s dojmy. Dlouhodobé zatížení je něco jiného než krátkodobé. U vany není třeba statik, pokud to není extrémní rozměr a není napuštěná pár měsíců vkuse (dlouhodobé vs. krátkodobé zatížení). Mám taky akvária u zdi, na paneláku jsem to řešil zakotvením do zdi, na baráku jsem si nechal spočítat podlahu. Normy jsou normy, s tím nic nenaděláte, můžete psát, že jsem se zbláznil, nicméně já jsem je nevymyslel. Až se někde něco posere, váš boj. Tímto končím nekonečnou debatu o nesmrtelnosti brouka, aspoň z mojí strany ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 20:23 R Muž afc1886 [14700] Re: všichni
Teda,jeden dotaz a taková debata.Mini nemusíš mít vůbec strach,podívej se na garggiho akva o pár příspěvků níž.A kdyby jsi měl přece obavu,tak použij ty kotvy do stěny a neplať zbytečně statika.Za ušetřené peníze za statika koupíš věci k akva. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 19:55 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.
Pokud by to akvárium mělo 10 000L tak bych to asi také řešil se statikem.
Ale "jen" kvuli 450L nádrži rozhodně ne.
@Mini nastěhuj to napust to a nic neřeš X-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 19:40 Luba
Pokud se jedná o bytový dům / panelák / tak bych si nechal vystavit statický posudek a s tím bych šel na výbor SVJ oznámit záměr vybudovat větší akvárium. Samozřejmostí by mělo být pojištění domácnosti s odpovědností za škody způsobené sousedům, případně SVJ. Statický posudek se vydává i na vyřezávání panelů a to i nosných. U těch jde většinou o zvětšení světlosti otvorů a následné vyvaření kovových konstrukcí jenž se schovají v omítce atd.
Domnívám se, že nebude problém získat kladné vyjádření statika. Jak jste na tom s pojistkami pokrývajícími škody způsobené sousedům?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 19:21 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: Fuchs
Ještě navíc, když tam vlezeš(do vany), tak to převyšuješ i sebou.
X-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.02.2016 18:08 Muž Fuchs [169] Re: grunda
Ty jsi se zbláznil ne? Podle těchto čísel můžeš dát na m2 204 kg max!!!!! To znamená, že když mám vanu na 300l plus zdivo atd tak to převyšuju o notný kus.... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.02.2016 09:39 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Paxero
Pod tohle se konečně můžu podepsat. Panelová podlaha u nosné zdi je prakticky nepřetížitelná. A doprostřed místnosti to snad nikdo stavět nebude.
Osobně mě v rohu místnosti stojí cca 2t a po těch dvou letech nepraskla ani omítka(s čímž jsem počítal).
Není to návod pro každého, jen zkušenost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   01.02.2016 09:35 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Mini
Nutno podotknout , že statik účastnící se takovéto debaty se bude striktně držet norem , barák neprojektoval ani nestavěl , bude si "chránit zadek" - co kdyby někde náhodou něco prdlo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.02.2016 08:19 Muž Paxero [71] Re: Mini
Selsky rozum: tunu na podlahu k nosne zdi panelaku uplne s klidem. pul tuny doprostred mistnosti s rozponem 6 metru bych nedaval, pokud nechcete poslouchat souseda o patro nize, ze se mu objevuji mezi panely praskliny, ktere tam nebyvaly.

Nejde o to, ze by se to propadlo o patro nize, jenom se ocelova vyztuz o malinky kousek natahne, coz zpusobi popraskani stropu u dotcenych panelu u souseda nize. U nosne steny je to namahani na strih, nikoli na tah, tam to unese i 10 akvarii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2016 04:44 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: grunda
Kdyz s tebou je problem, ze si najdes nejaky cisla, ale uz nepremejslis o tom co vlastne znamenaji.
I pri tech 500kg/m2 cos udaval driv je to 5kg na 10x10cm ctverec. Budes se bat polozit si na podlahu dve 2L flasky Coly? Asi ne.
To zatizeni je evidentne mysleno na celou podlahu a proste to udavaj na m2. Takze panelakovy pokoj 5x4m by mel unest 10 tun, coz zni docela logicky. Ze by neunes 500kg akvarko s pudorysem 2x0.5m je proste blbost.


grunda napsal: Užitná zatížení staveb podle EN 1991-1-1

Kategorie A: plochy pro domácí a obytné činnosti

místnosti obytných budov a domů, místnosti a čekárny v nemocnicích, ložnice hotelů a
ubytoven, kuchyně a toalety

zatížení v kN/m2 (cca.102kg/m2)
doporučené/max.
stropy 1,5 / 2,0
schodiště 3,0 / 2,0
balkóny 3,0 / 2,0

ale jak říkám, vesele se palcujte a plácejte po ramenou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 02:17 Mini
U těchto debat by měl být přítomen statik, ten by nám to rozsekl a udělal nám v tom jasno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2016 01:29 Muž ludvik [1082] Re: grunda
Takže dle tvého (a normy) musí akvaristi vymřít. Tohle dodržet nelze.
Mimochodem bych měl umřít asi i já, protože to svojí vlastní osobou přesáhnu. A je to statické zatížení, protože u kompu sedím celý den na jednom místě (a podle toho co zrovna poslouchám je to možná i dynamické zatížení) a zbytek dne ležím (menší aktivity mimo teď přehlížím). Nedejbože abych se oženil ... a provozovali misionáře pravidelně.

On to stejně ten statik musí z něčeho spočítat. Zapomeň, že jsou původní plány k sehnání ... takže to buď odhadne, nebo bude dělat sondy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 00:09 Muž grunda [1781] - Cichlidy
Užitná zatížení staveb podle EN 1991-1-1

Kategorie A: plochy pro domácí a obytné činnosti

místnosti obytných budov a domů, místnosti a čekárny v nemocnicích, ložnice hotelů a
ubytoven, kuchyně a toalety

zatížení v kN/m2 (cca.102kg/m2)
doporučené/max.
stropy 1,5 / 2,0
schodiště 3,0 / 2,0
balkóny 3,0 / 2,0

ale jak říkám, vesele se palcujte a plácejte po ramenou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.01.2016 23:39 Mini Re: grunda
A bude to furt dokola. Prostě tu 450ku založím a basta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2016 23:34 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Mini
a SVJ po tobě bude chtít posudek statika ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2016 23:31 Mini Re: grunda
Statik mi sdělil, že to mám řešit na SVJ. Takže ho to moc nezajímá, podle mne. Když si to tak vemu, tak bych v bytě nemohl nic mít. Televizi na zemi, koupat se v lavoru a spát na lepence.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   31.01.2016 23:24 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Yirka
já se ale nebavím o SVJ, ale o statice ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 33307x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11068-nosnost-podlahy?od=401