Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit hodnotu pH?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak snížit hodnotu pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 19:25 Muž ValaRa [23] Re: vaclav
Snažil som sa nečeriť hladinu kvôli bojovnici a razborkám, výpusť z filtra namierený na stenu, cca 2 cm pod hladinou. Rastlín je tam doť, cryptocoryna b., hygrophila cor., anubiasy b.n., echinodorus red ch., lysimachia, egeria d. a elodia d., čiže džungla "ala miš-maš" pre bojovnicu a razborky bornejské... Keďže klesli teploty vonku a tým aj dnu, voda v akva má 26,5°C, vypol som teraz na filtri vzduchovanie, zmeriam za pár dní. Vďaka

Edit: 12.7.2019, po 3 dňoch, odkedy som vypol prekysličovanie a ešte viac obmedzil čerenie hladiny iba na minimum, hodnota pH zas klesla na pôvodných 7. Teplota v miestnosti klesla na 23°C, v akva klesla tiež na cca 26.5-27°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2019 19:16 R Muž vaclav [11224] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ValaRa
že vo vode je viac kyslíku a nedokáže voda naviazať pôvodné množstvo CO2.
Takhle to nefunguje protože CO2 se ve vodě rozpouští podstatně lépe (o řád) než O2 ale vzduchováním čeříš příliš hladinu a tak ztrácíš CO2. Nevím kolik máš rostliny ale pokud je jich opravdu hodně dokáží také zvedat PH ale to nebude tvůj problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 19:06 Muž ValaRa [23] Re: vaclav
nie, mramor to nie je, to je kúpená zmes - riečny substrát, cca 3-5 mm, biely kameň v tom je kremeň, pôvodne bol na spodku a na ňom jemný tmavý krevetkový substrát, časom sa to premiešalo... To privzduchovanie som bral ako jeden z možných problémov, že vo vode je viac kyslíku a nedokáže voda naviazať pôvodné množstvo CO2. Difúzor mám ale dobre umiestnený, jemné bublinky nestúpajú hore, ale putujú po obvode akvária. Dosť času na rozloženie.
Ako druhá príčina by mohli byť prázdne ulity z okružákov, na ktorých si pochutili helenky, ale nie je ich tak veľa, niektoré pravidelne vylovím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2019 18:28 R Muž vaclav [11224] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ValaRa
Nevím co máš za dno ale ty bílé kamínky mě připadají jako mramor. To vzduchování ti vyžene CO2 a tak se bude zvedat PH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 18:15 Muž ValaRa [23] – Zvýšené pH
Ahoj,
dlhšiu dobu (2 mesiace) som nemeral pH, dnes ma prekvapila mierne zvýšená hodnota, cca 7.8 - 8. Doteraz vždy pri posledných meraniach bola okolo 7 pH. Bojovnici a Otíkom vyhovuje aj táto, Razborky sú ale zvyknuté práve na nižšie hodnoty. Okrem toho mám kH okolo hodnoty 5. Dávkovanie CO2 (flaša a fajka difúzor) som nemenil, aj drop checker ukazuje rovnakú farbu. Jedine som pri zvýšenej teplote vody (27-28°C) na filtri pridal vzduchovanie (Eheim PowerBall 180). Hodnoty meriam kvapôčkovými testermi. Čo mohlo spôsobiť zvýšenie pH? Vďaka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2019 19:08 Muž zervajs [200] - RostlinyRe: ZDRI
ZDRI napsal: Toto akvárko celkově není moc "friendly" pro ryby sad
Teď neřeš pH, radši si přečti základní doporučení pro začátečníky při zakládání akvária.


Souhlas. ano
Pitrska na to nejde špatně, ryby jsou ve vodě, tak musí být chyba v ní... úvaha hmm
Voda je důležitá, nejde však jen o Ph ,jak podotkl NHKG, a začátečnických chyb se může dopustit každý ;-)
Co teď dělat? Koupit test Ph znamená , že jí to není jedno ( doufám) a docela je i správná "dedukce" snížení Ph pro neonky ( samostudium).
Na dálku jí neukážu jak přezaložit akva,jak zasadit kytky,a jak o něj pečovat...můžu ji ale "kecy" odradit od začátků akvaristiky úplně smich ( doufám , že to neumím )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 17:33 Muž ZDRI [1174] Re: Pitrska
Toto akvárko celkově není moc "friendly" pro ryby sad
Teď neřeš pH, radši si přečti základní doporučení pro začátečníky při zakládání akvária.
Zde na první pohled:
- skoro žádné kytky a ty které jsou, neprospívají, místo nich plastové kýče...
- místo normálního dna (písek) je tam štěrkoviště, ve kterém nic dlouhodobě neporoste
- netuším, jaká je tam filtrace a jak funguje, co osvětlení, topení, chtělo by to poctivě doplnit profil Tvé nádrže
V první chvíli bych okamžitě udělal opakované velké výměny vody (30-50% - temperovaná, odstátá). A popřemýšlel o co nejrychlejší přestavbě nádrže podle obecných doporučení. Nemusí to být vůbec drahé, krásné kytky tu každou chvíli někdo daruje, normální akvarijní písek stojí pár korun (hlavně si nekomplikuj život drahými "speciálními supersubstráty").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 16:50 Muž zervajs [200] - RostlinyRe: Pitrska
jejda ne

tohle akva není pro neonky,
v kterém městě bydlíš ? ( kvůli vody)
Čím si měřila Ph ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 16:44 Žena Pitrska [0] Re: NHKG
Díky.budu pátrat dál....muzou umírat traba hlady?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2019 16:40 Muž NHKG [3791] - HadohlavciRe: Pitrska
NHKG napsal: Fakt chceš snižovat pH? Většinou je nejjednodušší to nedělat a osádku i rostliny přizpůsobit vodě, jaká ti teče z kohoutku. pH těsně nad 7 nevadí většině ryb (i neonky to zvládnou pokud je nechceš množit), u rostlin nevím. Výluhy ti s tvrdou vodou moc s pH nepomůžou.
Pokud máš tvrdou vodu, tak řešením by byla reverzní osmóza. Měkčí voda bývá většinou kyselejší a pokud by nebyla, tak měkčí vodu srazíš i rašelinou/výluhem. Ale toto je hodně pracné řešení a i docela finančně náročné.
Další možností je kyselina, většinou se používá H3PO4. Ale dodáš hodně fosforu do akvária, takže hrozí problémy s řasou a sinicí. A taky je problém docílit stabilního pH. Je nebezpečná zdraví jak tvému tak ryb, takže toto nedoporučuji.

Akorát doplním, že kamarádovi výluh z olšových šišek výrazně snížil pH. Takže teoreticky by použít šel. A chybu s neonkami bych hledal jinde.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 16:24 Žena Pitrska [0] – Vysoké Ph
Ahojky! Jelikož mi odchází postupně neonky,změrila sem Ph vody v akváriu,které je 7,4 (tmavě zelena), možná i vyssi.v akvaristice však nemají nic na snížení (mám v akváriu 200l vody) Doporučite mi prosím něco co bych mohla použít? Nebo jen Ph-? Zkoušela sem měřit i dešťovou,ale ta je na tom stejně,jak ta v akvariu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 15:01 Muž dudak [1588] Re: Strakááč
krabice do hadice by ti fungovala, kdybys to napouštěl hoodně pomalu, já to prolejvám přes asi 60 cm rašeliny hadičkou od vzduchování. jeden kýbl nahoru druhej dolů, většinou mi to na mix stačí. Ale já to mixuju s vodou z RO, takže to jsme zase někde jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 12:36 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: dudak
Jak říkám, chci pH celkově kvůli rostlinám i rybám kolem 6,7
A kdybych pri napousteni dal do hadice něco jako krabici s raselinou, přes kterou by to tam teklo, udělalo by to něco? Nebo je to zbytečný? :)
Vstupní kh mám podle cevaku nízký ale podle testů 6KH a nevím co je pravda...
Řekl bych, že ale tak vysoký nebude, když se ph mění až vymenama vody a dva tejdny bez výměny to vydrželo a ph se zvýšilo jen o 0,1 ale může to bejt spíš nepresnost měření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 11:55 Muž dudak [1588] Re: Strakááč
Nejvíc záleží na tom, jakou máš KH vstupní vody. Nejjednoduší je překapat vodovod přes rašelinu, taky používám tu od Agra, už několik let mám pytel 25 l , myslím že je zbytečné kupovat velké balení, jestli nechceš měnit řádově stovky litrů týdně. Překapáním získáš nulovou KH, pH kolem 4,5 ale když to smícháš s vodou co má KH 10, tak to půjde zase rychle nahoru. Jednodušší je asi přidávat do vody kyselinu, ale to je tak na výtěry, záleží na co to chceš, taky tam trvá než se to ustálí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 10:50 Muž Jarry [1000] Re: Strakááč
Používal jsem na výluh Agro rašelinu z Obi, výluh měl pH kolem 4. Pro běžný provoz akvária to ale podle mě není, aby šlo pH v akváriu dostatečně dolů, používal jsem téměř čistou RO vodu - do 15l RO vody + 2l výluhu jsem přidával tak litr kohoutkové vody, která má kH 10 a pH 7,5. Výsledek bylo pH kolem 6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 23:02 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Maq
Nemusím mít nutně ph pod 6,5 ale kolem 6,8 bych si do do sedmi ph rád udržel... to by fungovat mohlo ne? :)
Podle cevaku je moje voda alkalicka akorát.. bůh ví, jak to je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2018 22:40 Maq - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Strakááč
Rašelinu v přírodě nesbírej. Jednak se to nesmí, jednak bys musel bokem odbagrovat aspoň kubík, než bys pronikl dost hluboko, kde už je fakt echt čistá rašelina. Leda bys ji ukradl někde, kde se rašelina těží.
Bílá baltická rašelina je asi nejlepší kvalita na trhu. Mám jí taky velký pytel, a má ty požadované vlastnosti. Jenže!
Pokud máš vodu dost alkalickou, tak bys musel udělat příliš silný výluh, a to není dobře. Jen část ryb ocení opravdu černou vodu, a i u nich to má své meze. Vůči rostlinám to taky není úplně neškodná věc.
A je v tom i jedna záludnost: jak budeš dělat výluh silnější, voda bude tmavnout. Jenže jak bude její pH klesat, ten vlastně ještě silnější výluh bude míň vidět. Při nižším pH huminy barví míň! Ale účinkují v zásadě stejně, tzn. mohou škodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 22:11 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) – jakou rašelinu koupit?
chci sehnat nějakou rašelinu a netuším vůbec jakou.. čím nižší pH mi ve vodě udělá, tím líp.. chci si udělat louh z rašeliny, olšových šišek, lehce rozložených listů dubu, možná i maličko hrabanky, listy mandlovníku tam taky můžu dát... doteď jsem chtěl louhovat ve filtraci, jenže po přidání spadne pH jak chci na 6,7 a po tejdnu, když vyměním vodu mám hned klidně pH7 to tak zůstane a po další výměně 7,2.. protože nám teče 7,6pH voda.. a ta voda už do kysela znovu nejde i když tam leju torben... torben je ale naprd.. má pH 6,4 podle mého měření.. a to vodu jen obarvuje a ph sníží tak o 0,1 a když ho tam dám víc, tak to sníží třeba o 0,2pH ale s tím, že mám vodu už moc tmavou, což taky tolik nechci...
ta rašelina by to mohla vyřešit ne ? :) kdyby výluh měl nejvíc kolem pH4 tak je to supr a s vodou už hnu a držel bych to každou výměnou na stejným pH... vypozoroval bych jaký množství je fajn atd...
tu rašelinu jsem našel tuhle www.zafido-eshop.cz/… 250l tzn 100x50x50cm krychle ? nejni to moc velký balení? znáte někdo nějakou rašelinu jinou, hlavní je to nízký pH výluhu... už jsem taky přemejšlel že bych zajel na místo, kde roste rašeliník a pod ním něco nabral... ale jestli pod ním bude rašeliny dost, nebo jen pár cm, to taky netuším.. a jaký pH to pak bude mít taky nevím :-D
dík..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 22:37 Muž PeCh [76] Re: Maq
To zodpovedá Tillmanovej tabuľke. V tvrdej vode by sa toho CO2 muselo pridať neskutočné množstvo, aby to nejako znateľne posunulo pH. V mäkkej vode ho stačí pridať trocha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2018 22:30 Maq Re: PeCh
V destilce není nic než to CO2. Což je bratru 0.5 mg/L slabé kyseliny uhličité. Takže jakmile to smícháš s čímkoliv, kde je rozpuštěných látek trochu víc, tak vliv toho půlmiligramu slabé kyseliny bude hodně malý.
(Pozn.: Ve skutečnosti v akváriu bývá rozpuštěného CO2 několikanásobně víc, i bez sycení, a tam už to v méně mineralizované ("měkké") vodě může hrát roli.)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 22:25 Muž Jarry [1000] Re: PeCh
Ano, ale pH u velmi měkké vody je nestabilní, čím nižší kH, tím více bude klesat pH při přidávání CO2. V akváriu, kde používám CO2, držím kH 4-5, pak mi stačí minimum CO2 (odhadem cca 10mg/l), abych držel stabilní pH kolem 7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 22:17 Muž PeCh [76] Re: Jarry
To by zodpovedalo tomu, čo som písal o pH destilovanej vody. Ak sa používa mäkká voda (RO), tak vďaka CO2 (aj zo vzduchu) znižuje pH. Takže znižovanie pH (okrem chemikálií) je možné znížením tvrdosti a/alebo zvýšením CO2. Ak to má byť bezpečné k osadenstvu akvária ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2018 22:07 Muž Jarry [1000] Re: PeCh
Stačí přidat celkem malé množství vody s vyšší kH a RO voda následuje pH této vody. Když míchám vodu pro potěr, tak dávám cca 2l rašelinového výluhu s pH kolem 4,5, do toho dám 10l RO vody a pak stačí přidat necelý litr kohoutkové, kde mám kH 10 a pH 7,4, abych měl výsledné pH 6,5. Ono to pH v takto měkké vodě zase klesá a je třeba to sledovat, pro standardní provoz akvária s větším objemem si to nedokážu představit. Řešení může být ředit vodu na poměrně nízkou kH, kde pak stačí přidávat minimum CO2 pro stabilní nižší pH. Nebo kyselina, ale s tím nemám zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   10.09.2018 21:10 Muž PeCh [76] Re: Strakááč
Napadla ma jedna vec na vyskúšanie. Čistá destilovaná voda má pH 7, ale pokiaľ ju necháš pár hodín na vzduchu, tak z neho stiahne CO2 a pH dokáže klesnúť až na 5,8 (niekde uvádzajú i 5,5). Viď napr.: sciencing.com/….

Čo by sa stalo, keby si takto nechal odstáť destilku a potom ju dal do akvária? Znížilo by to pH (teda okrem tvrdosti)? Alebo by to rastliny po spotrebovaní CO2 vrátili späť? Aké máte skúsenosti s reverznou osmózou a pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 00:33 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Uvidím, nic nedám za to, když zkusím dát raselinu s těma siskama a listama dubu do silonky do filtru, buď ro bude fungovat a nebo ne.. když jsem louhoval tu mou zetlelou hrabanku, tak se to snížilo, a drželo dole.. když jsem to vyndal, tak asi po týdnu až to spadlo...
Zvláštní.. a to by snad rybám taky nemělo vadit ne, ta zetlelá hrabanka? Vždyť toho do rybníků napadá... :)
Uvidíme... zkusím to, ono to snižovat bude, ale jde o to, jak dlouho to vydrží, jak moc mě to bude bavit.. atd.. ale dík za zajímavosti, jak to vlastně je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:37 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Strakááč
Já bych taky raději pečený holuby rovnou do huby a ležet na gauči....
té rašeliny by muselo být poměrně dost, aby to fungovalo , proto Tě navádím k tomu testu, nicméně si myslím že upravování i takto tvrdé vody pro zájmový chov je zbytečné a dost rizikové- jak popisuje Jiří , jde to i kyselinou -leč s velkými riziky a nebude to stabilní prostředí.
podobnou vodu jsem měl na Ústecko-Orlicku - studna PH8 KH16 GH16 , když jsem zakládal 250L akvo , někteří zdejší inženýři stran akvaristiky- prognostikovali totální zkázu ještě dříve než byla napuštěna voda, po nějakých peripetiích a vychytání hnojení a bublání , nakonec pěkné zarostlé akva i rybám amazonie se dařilo , jen tetrovité mívaly problémy , tak jsem je prostě přestal chovat.
Jedna z posledních fotek před zrušením akva rybicky.net/fotogalerie.php…
našly by se i hezčí ,jen bych musel vyhrabat starej disk a to se ted vážně nechce ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:23 Maq - AmerikaRe: Strakááč
Pokud jsem tedy údaje ve Tvé prezentaci špatně pochopil, a tvrdost a alkalita Ti v akváriu oproti kohoutkové vodě nerostou, tak dobrá. Výsledkem je, že máš polotvrdou vodu se solidní alkalitou, a tam je snižování pH obtížné.
Podle mě ani podomácku dělaný rašelinný výluh při takové vodě moc nepomůže. Zaručeně fungují minerální kyseliny, sírová nebo chlorovodíková. Ale je potřeba desetkrát upozornit, že je potřeba si je bokem náležitě zředit, potom po kapkách dávkovat, a hlavně pomalu - pár hodin počkat, přeměřit pH, a pak ev. pár kapek přidat, a zase čekat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:17 R Muž vaclav [11224] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strakááč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.09.2018 23:15 Muž NHKG [3791] - HadohlavciRe: Strakááč
Fakt chceš snižovat pH? Většinou je nejjednodušší to nedělat a osádku i rostliny přizpůsobit vodě, jaká ti teče z kohoutku. pH těsně nad 7 nevadí většině ryb (i neonky to zvládnou pokud je nechceš množit), u rostlin nevím. Výluhy ti s tvrdou vodou moc s pH nepomůžou.
Pokud máš tvrdou vodu, tak řešením by byla reverzní osmóza. Měkčí voda bývá většinou kyselejší a pokud by nebyla, tak měkčí vodu srazíš i rašelinou/výluhem. Ale toto je hodně pracné řešení a i docela finančně náročné.
Další možností je kyselina, většinou se používá H3PO4. Ale dodáš hodně fosforu do akvária, takže hrozí problémy s řasou a sinicí. A taky je problém docílit stabilního pH. Je nebezpečná zdraví jak tvému tak ryb, takže toto nedoporučuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:15 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: MonterMonty
tak můžu udělat výluh klidně z rašeliny i z těch olšových šištic, z dubových listů a tak dál...
Ale radši bych rašelinu louhoval přímo ve filtru, než abych tam lil nějaký výluhy.. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:07 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: vaclav
tu jsem naměřil (nepřesným papírkovým testrem od tetry 6v1) vždycky kolem 6 dKH
článek jsem přečetl, a zjistil jsem z toho hlavně to, že to bude naprd.. :-D
no a teď teda jak snížit KH ? pokud jsme správně pochopil, mám tam dost volného CO2? který nepřidávám... moc složitý to je...
co teda mám dělat ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.09.2018 23:04 Muž MonterMonty [2063] - AmerikaRe: Strakááč
Najdi si na netu "Křížové pravidlo pro míchání roztoků" triviální rovnice - musel bys tam toho Tobenu nalejt snad 1:1 aby to s PH hlo.
Ačkoli mám v povědomí že už to tady někdo měřil v laboratorních podmínkách-zrovna Torben, alespoň býval , stabilizovaný na PH7 -mohlo se něco změnit - už dýl si výluhy dělám doma.
kup si v zahradnictví obyčejnou přírodní rašelinu - bez přídavků hnojiv , odvaž dvě hromádky po 100g , jedu namoč do dvou litrů kohoutkové vody , druhou do dvou litrů vody z osmózy , po dvou dnech až si sedne kal ,poměř co se změní, snad se Ti udělá jasno v tom co se kam hýbe a za jakých okolností -souvislostí.
Akvaristické rašeliny - komerční ,je zbytečné používat , pač jsou už vyždímané- zřejmě se jedná o odpad z výroby právě Torbenů a jiných akva přípravků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 22:41 R Muž vaclav [11224] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strakááč
Uvádíš celkovou tvrdost (GH) ale na pH má vliv hlavně alkalita (KH) Ta způsobuje vodní kámen. :-) maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 22:24 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Maq
ta tvrdost je taky podle čevaku.... po změření testrem vždycky byla zhruba 8-10°dGH
myslíš, že ty jílový kuličky to způsobujou ? jsou z rezavýho jílu... vápníku je hodně už ve vodovodní vodě.. stačí totiž cáknout na sklo tou vodou nechat zaschnout a je tam vodní kámen... tím bych chtěl říct, že čevaku věřit je něco jako věřit babišovi, že udělá to, co povídá.. a budu se podle toho, co povídá řídit, ikdyž mele totální kraviny, jako ten čevak.. takže asi tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 22:16 Maq - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Strakááč
V prezentaci píšeš, že z kohoutku teče 3°dGH, a v akvárku máš 10°dGH. To znamená SPOUSTU vápníku a hořčíku navíc. Odkud se bere?
Tady bych hledal odpověď. (Návrh: samohonné jílové plackokuličky.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 21:39 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) – proč mám pH celkem vysoké?
ahoj,
poslední dobou když změřím pH tak ratajovo (křáp) test vždycky ukazuje hodnoty kolem 7,2-7,5 (dajana to ukazuje taky)
leju torben do akvária víc, než je doporučená dávka(si myslím, že se nic nestane...) (měřil jsem torben a má to zhruba 4,5 pH) další zvláštní věc je, že voda zežloutne jen asi na dva, tri dny a pak jak když to filtr vyčistí nebo co... prostě je voda žlutá celkem málo.. listy mandlovníku tam taky dávám, šišky z olše tam taky mám, i jsem nějaký doplňoval.. a pH teče z vodovodu podle testeru kolem 7, podle čevaku teče 7,6 pH voda v akváriu je zásaditější, než z vodovodu (podle testu)... taky ukázkovým příkladem je, že egerka roste teď krásně (potřebuje 7-8pH) a třeba cabomba se skoro růstem zastavila (potřebuje 6-7pH)
může to dělat nějaká rostlina ? nebo co může zvyšovat pH ? rád bych ho snížil rašelinou, ale chtěl bych znát příčinu minimálně toho, že je voda v akva zásaditější, než ta co teče z vodovodu....
řeším to proto, že tam mám většinu rostlin, co potřebují pH nižší než 7 a neonky třeba i nižší, než 6,5.. neříkám, že 7 by jim vadilo, prý se to dá,... Ale 6,5-6,8 by bylo optimum pro všechno..
nějaký rady? nebo články ke čtení. Cokoliv, kde se dozvím, co všechno to může mít na svědomí..
dík..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2018 00:19 Maq - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: hapipo
hapipo napsal: Chci se vyhnout chemii, abych neměl řasy
Filtruji přes rašelinu, aktivní uhlí, hnojím Bivojem, Bioflorem, CO2 vital... a chci se vyhnout chemii.
Proti tomu se dá jednoznačně souhlasit. A naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   18.06.2018 23:54 Muž Horác [3899] Re: hapipo
hapipo napsal: Hnojil jsem BIOFLOREM, teď přecházím na BIOFLOR MASTER! Přidávám pravidelně CO2 Vital. Rostlinky jsou přihnojeny BIVOJEM.Sorry, ale připadáš mi jako typická oběť reklamních letáků ... Problém není v pH ... spíš máš přehnojeno. Hnojit, když mám v akva pár rostlinek, toť nerozum ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.06.2018 22:03 R Muž vaclav [11224] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hapipo
Vodu jsem míchal s destilovanou vodou (která má zásadité hodnoty okolo PH 4) To je chyba PH 4 je skoro kyselina a ne zásada. Znovu říkám že PH 7 -7,2 není vysoké ale právě naopak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 21:48 Muž hapipo [0] Re: vaaclav
je to tam :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.06.2018 19:35 R Muž vaclav [11224] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hapipo
Doporučuji udělat si prezentaci lze pak lépe poradit. Jinak PH 7 není nic špatného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2018 18:17 Muž hapipo [0] – Snížení PH, už nemám nápady
Dobrý den /ahoj,
mám problém s vysokým Ph v akvárium, která je zaběhlé cca. 3 měsíce. PH se pohybuje okolo hodnoty 7,0 - 7,2 (měřeno testem PH Akvin od Rataje). Celková tvrdost vody je 3 (velmi měkká) a uhličitanová tvrdost je také 3 (velmi měkká), (také měřeno testy od Rataje). Amoniak ve vodě na hodnotě 0 (bakterie fungují perfektně). V obchodě u Rataje mi poradili, abych zkusil dát do externího (menšího) filtru rašelinu HUMIN, která se běžně dává do vložkových filtrů (také nepomohlo). Vodu jsem míchal s destilovanou vodou (která má zásadité hodnoty okolo PH 4) - s vodou to pohnulo, ale hodnota se vrátila zpět. Chci se vyhnout chemii, abych neměl řasy a stejně to není řešení na pořád.

Také mě trápí růst rostliny (asi názvem Ceratophyllum demersum), říkám tomu přeslička :-) prostě taková dlouhá střapatá nudle. Dříve rostla jak divá a musel jsem jí zastřihávat a odstřižený kus jsem sázel s rozmnožoval, ale teď to už několik týdnů stojí a neroste - žloutne.

Na rostlince Anubias barteri se mi začali dělat hnědé až černé fleky, nevíte čím to může být?

Hnojil jsem BIOFLOREM, teď přecházím na BIOFLOR MASTER! Přidávám pravidelně CO2 Vital. Rostlinky jsou přihnojeny BIVOJEM (všechny přípravky od Rataje).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2018 21:22 R Muž ctibum [5252] - Snažím se to nezahubit...Re: MSuryM
Tady je o takových věcech povídání zajímavý maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2018 21:21 Muž Kubaa [715] Re: MSuryM
Pokud si chceš být kamenem jist, zkus ho v HCl nebo v horkém octu. Ve studeném octu nemusí být reakce patrná. Nejdřív si zjisti, zda ti voda tvrdne v akvárku nebo tam tvrdou už leješ. CO2 Vital je jed.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.02.2018 21:15 Muž LeRi [310] Re: MSuryM
Rozhodně ne CO2 vital ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 20:22 MSuryM – problém s ph a co2
Fotka k příspěvku Ahoj, řeším problém v akvárku. Založil jsem si už asi po třetí přírodní akvárium. Ale mám problém s vysokým ph a nízkou hladinou co2. Na snížení ph používám acidon od Rataje 5ml na 10 litrové akvarko. Sníží se jen na den a pak zase vyleze na 7,4 a vejš. Ani bych to neřešil, ale pak mám nízé co2 a rostlinám se to nelíbí. Nejsem schopen mít ph nizké a co2 v normě. To přidávám CO2 vital od rataje každý den aspoň 5ml, což je šileně moc. Tvrdost je 3,5 - 4 dKH. Jediné co mě napádá je ten kámen, ale ten jsem dal do octa a nic. Nevíte co by mohlo pomoct? Díky moc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2017 13:40 R Muž Anthrax [3024] Re: FishWoman
Přesně jak píšeš. Je třeba zamyslet se, zda opravdu ve svém akvárku pH potřebujeme snižovat www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 10:06 Žena FishWoman [7] - Amerika
Mě taky výsledná barva ve zkumavce neseděla s žádnou na papírku sad Rybky tam budou Pancéřníček skvrnitý a Razborka klínoskvrná a ty nejsou tak nároční hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 07:59 Muž NHKG [3791] - HadohlavciRe: dudak
Mi se ten ben test ani nedařilo odečíst. Taková barva jaká byla ve zkumavce na papíru nebyla. Ale je to už hodně roků co jsem ho měl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 07:57 R Muž Anthrax [3024] Re: dudak
Mě to změřilo vodu s pH 7,1 úplně mimo škálu. ;-) Pravda je, že je to pár let zpátky. Ale pamatuji si, že tehdy k testu byla tak úzká zkumavka, že byl problém do ní nabrat požadované množství vody. :-) Hot každý máme diametrálně odlišnou zkušenost, to se v akvaristice stává :-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 7

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 11642x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/107-jak-snizit-hodnotu-ph