Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit hodnotu pH?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Jak snížit hodnotu pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2020 22:02 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Dinecek
Z kyselny nemusíš mit strach. Nesezeneš li Fosforečnou kup si v drogerii Sírovou je naředěná na bezpečnou koncentraci 30-40%. Pak ještě litr destilované vody a v lékárně oční kapatko. Do slenice od přesnídávky nalij polovinu vody a stejny díl kyseliny a zamichej. Trošku se to zahřeje. Počkej půl hodiny a pak tím kapátkem kápni dvě kapky te kyseliny do vody a zamíchej. Pak změřit pH testem. Postup opakuj dokud se nedostaneš na požadovanou hodnotu pH. Samozřejmě tu kyselinu mit mimo dosah dětí atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 22:02 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Dinecek
Kolik máš pH v nádrži a kolik ti teče z kohoutku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 21:11 Žena Dinecek [205] – Snížení PH vody při výměně
Prosím, v akváriu Trhlíkov mám Platinium Soil a měním skoro každý všední den 10 litrů, protože jsem měla problémy s úhyny ryb při větší výměně. Teď jsem začala měnit tak, že vypustím 10 litrů, napustím 10 litrů a zase vypustím 10 litrů a napustím 10 litrů. Ryby na to nijak nereagují. Chci se zeptat - jak bych mohla snížit PH vody ve kbelíku tak, abych vypustila najednou např. 40 litrů a napustila 40 litrů? Je to docela otravné měnit po troškách každý den :-) . PS: kyselinu fosforečnou jsem v životě neměla v “ruce”.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 21:49 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: JardenSk
- kyselina octová je v "zásadě" toxická pro ryby, proto se jí nevyužívá, navíc je tam dost často vznikající zákal vody
- atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 21:12 Jarden Sk Re: Kawasaki
No to si píš že jo,-sleduj ma...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2020 21:09 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
No nebudu tu dál slovičkařit. Své jsem napsal a dál to nebudu rozvádět. Počkám na ten tvůj pokus s tým octom. Len důfam, že keď to nedopadňe podla tvojích predstáv buděš mať gule na to abys to priznal. Tak držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 21:02 Jarden Sk Re: Kawasaki
Trochu si mimo, ja nerozporujem kys. fosforečnú ale octovú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:59 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
Kámo co se týče rostlin a hnojení tak se fakt vyznáš. To je nezpochybnitelný fakt. Ale teď si na tenkém ledě. Jak okrem Václava nikto nezdokumentoval. Ještě jednou a čti pomalu. Kyselinu fosforečnou používám dlouhodobě k okyselení akvarijní i vývojové vody pro výtěr ryb. Ještě se mi nestalo, že by mi neco uhynulo z důvodu použití kyseliny fosforečné. Proto ji považují za bezpečnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:48 Jarden Sk Re: _ucx_
No ale to práve nie je zámer, veď vyskúšam a uvidíme ako ste pevní vo svojich tvrdeniach, okrem Václava to nikto zatial nedokumentoval a já sa na to teším...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:44 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarden Sk
Jistě. Při důkazech sporem jde právě o to celou věc pořádně přitáhnout za vlasy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:40 Jarden Sk Re: _ucx_
To si to celé trochu pritiahol za vlasy ako sa u nás hovorí, je zbytočné diskutovať a nemať dôkazy, počkaj si mesiac a ja ti buď dám za pravdu, alebo sa mýliš...Porovnávať kyanyid a ocot?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 20:35 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarden Sk
Experimentům bychom samozřejmě meze klást neměli a hledači slepých cest jsou vždy žádoucí. Ale obávám se, že tentokrát dopadneš jako JC, který experimentálně ověřil, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne.

Už samotný výrok "ak mením polovicu vody a len tú novú polku vylepším octom, tak nemôžem radikálne ovplyvniť celý chemizmus akva" mi nedává logický smysl. Problém přece nespočívá v tom, jak velkou část vody něčím "vylepším", ale jak velká koncentrace té látky v nádrži ve finále bude. Důkaz sporem: zkus nahradit slovo "octom" slovním spojením "kyanidom draseľným", jestli ti to pořád bude dávat zmyseľ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:35 R Muž vaclav [14608] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Řekl bych že zkoušíš vyzkoušené. Kdyby to bylo tak bezproblémové tak to do akvárií lijí lidi roky. Já to kdysi také zkusil a třeba parmičky černopruhé okamžitě stály v koutě u předního skla hlavou nahoru což je u nich chování když je něco špatně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:07 Jarden Sk Re: Kawasaki
To je jasné, práve preto robím pokus a myslím že bude úspešný, aby si to zvážili aj náročnejší chovatelia. Od toho pokusy sú, já nikoho do toho nenútim, káždý je zodpovedný za svoje ryby a akva.
Edit: Uvedom si, že ak mením polovicu vody a len tú novú polku vylepším octom, tak nemôžem radikálne ovplyvniť celý chemizmus akva. Je to proste trochu org. kyseliny na nutnú zmenu Ph prilievanej vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 20:00 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
Zdroj. Tak pro tebe. Akvaristika (Stanislav Frank), Akvaristická Technika (Karel Krček), 333 JAK A PROČ (Frank,Zukal,Rataj)
Edit: Ještě jedna věc. Až budeš mit v akvu ryby za několik tisíc tak ti garantuju, že riskovat nebudeš..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:53 Jarden Sk Re: Kawasaki
To by ma zaujímalo , daj zdroj...V tomto prípade to rád risknem, už som to skúšal, ale nemôžem to potvrdiť pre všetky druhy rýb, sám uznáš, že to nie je možné dokumentovať. Mám neónky červené a krevetky neocaridine davidii. To bude môj pokus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:45 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
Tak jsem to teď dohledal ve dvou knihách se zaměřením na chov ryb. Okyselit vodu lze pomocí rašeliny nebo výluhů. Co se týče kyselin lze použít anorganické kyseliny např.fosforečná, solná, sírová. Oproti tomu organické kyseliny, octová, vinná, citronová se používat nedoporučuje. Již v nízkých koncentracích mohou působit toxicky na ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:41 Jarden Sk Re: larix
Konečne si zase on line!! Ja to viem , ale to asi s každou kyselinou, pufračný systém ju neutralizuje. S H2SO4 ktorú používam je to tiež tak..V prípade Dinecek si myslím, pri výmene vody to účel splní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:20 Muž larix [1420] Re: Jarden Sk
Čím "silnejšia" (disociačná konštanta) kyselina, tým je zmena pH stabilnejšia. S octom budeš za 24-48 hodín s pH tam, kde si bol na začiatku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:13 Jarden Sk Re: Kawasaki
Ale já to mám vyzkoušené...To bude repete.. ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:11 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
No delej jak myslíš. Ja ocet ke svým rybám rozhodně dávat nebudu. V některých věcech jsem konzervativní člověk a sám za sebe nepotřebuju experimentovat s něčím co nemám vyzkoušené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 18:40 Jarden Sk Re: Kawasaki
Sme tu na to aby sme potvrdili alebo vyvrátili mýty, no ja sa o to pokúsim..Takže nie že túto nedeľu, ale celý mesiac budem pridávať pri výmene vody ocot do novej vody na okyselenie, výsledky samozrejme zverejním na svojom profile.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 18:34 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: JardenSk
Nezávazně. Pokud je mi známo ocet se vůbec nedoporučuje. Nevím jak u rostlin,ale u ryb se doporučuje k okyselování Kyselina fosforečná z bezpečnostnich důvodu zředěná na 30 procent. Mám to vyzkoušené dlouhodobě a nikdy žádný problém. Samozřejmě pri manipulaci opatrnosti není nazbyt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 18:27 Jarden Sk Re: vaclav
Presvedčil si ma :-) , pri ďalšej údržbe tam nalejem miesto H2SO4 ocot, som zvedavý ako ryby a krevetky zareagujú.Samozrejme len na okyselenie pridávanej vody. O výsledky sa podelím pri ďalšom foto nádrže-takže v nedeľu -čauky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 18:06 R Muž vaclav [14608] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Tak vlastní zkušenost, rybám se to hodně nelíbilo. Řekl bych že jsem to četl i ve starší literatuře. Nejsem chemik tak ti ten rozdíl nezdůvodním. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 17:50 Jarden Sk
vaclav napsal: Na okyselení vody nepoužívej ocet ale jen anorganické kyseliny. :-)
Václave prečo nie ocet? Ja ho používam aj pri riedení hnojív ako stabilizátor a pridával som ho do akva na zníženie Ph a ako zdroj uhlíku. V čom je problém? Má negatívny vplyv na ryby? Ak je tu niekto chemik, v čom je ocot v akva nebezpečný?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 19:25 Muž ValaRa [26] Re: vaclav
Snažil som sa nečeriť hladinu kvôli bojovnici a razborkám, výpusť z filtra namierený na stenu, cca 2 cm pod hladinou. Rastlín je tam doť, cryptocoryna b., hygrophila cor., anubiasy b.n., echinodorus red ch., lysimachia, egeria d. a elodia d., čiže džungla "ala miš-maš" pre bojovnicu a razborky bornejské... Keďže klesli teploty vonku a tým aj dnu, voda v akva má 26,5°C, vypol som teraz na filtri vzduchovanie, zmeriam za pár dní. Vďaka

Edit: 12.7.2019, po 3 dňoch, odkedy som vypol prekysličovanie a ešte viac obmedzil čerenie hladiny iba na minimum, hodnota pH zas klesla na pôvodných 7. Teplota v miestnosti klesla na 23°C, v akva klesla tiež na cca 26.5-27°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2019 19:16 R Muž vaclav [14608] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ValaRa
že vo vode je viac kyslíku a nedokáže voda naviazať pôvodné množstvo CO2.
Takhle to nefunguje protože CO2 se ve vodě rozpouští podstatně lépe (o řád) než O2 ale vzduchováním čeříš příliš hladinu a tak ztrácíš CO2. Nevím kolik máš rostliny ale pokud je jich opravdu hodně dokáží také zvedat PH ale to nebude tvůj problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 19:06 Muž ValaRa [26] Re: vaclav
nie, mramor to nie je, to je kúpená zmes - riečny substrát, cca 3-5 mm, biely kameň v tom je kremeň, pôvodne bol na spodku a na ňom jemný tmavý krevetkový substrát, časom sa to premiešalo... To privzduchovanie som bral ako jeden z možných problémov, že vo vode je viac kyslíku a nedokáže voda naviazať pôvodné množstvo CO2. Difúzor mám ale dobre umiestnený, jemné bublinky nestúpajú hore, ale putujú po obvode akvária. Dosť času na rozloženie.
Ako druhá príčina by mohli byť prázdne ulity z okružákov, na ktorých si pochutili helenky, ale nie je ich tak veľa, niektoré pravidelne vylovím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2019 18:28 R Muž vaclav [14608] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ValaRa
Nevím co máš za dno ale ty bílé kamínky mě připadají jako mramor. To vzduchování ti vyžene CO2 a tak se bude zvedat PH. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 18:15 Muž ValaRa [26] – Zvýšené pH
Ahoj,
dlhšiu dobu (2 mesiace) som nemeral pH, dnes ma prekvapila mierne zvýšená hodnota, cca 7.8 - 8. Doteraz vždy pri posledných meraniach bola okolo 7 pH. Bojovnici a Otíkom vyhovuje aj táto, Razborky sú ale zvyknuté práve na nižšie hodnoty. Okrem toho mám kH okolo hodnoty 5. Dávkovanie CO2 (flaša a fajka difúzor) som nemenil, aj drop checker ukazuje rovnakú farbu. Jedine som pri zvýšenej teplote vody (27-28°C) na filtri pridal vzduchovanie (Eheim PowerBall 180). Hodnoty meriam kvapôčkovými testermi. Čo mohlo spôsobiť zvýšenie pH? Vďaka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2019 19:08 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
ZDRI napsal: Toto akvárko celkově není moc "friendly" pro ryby sad
Teď neřeš pH, radši si přečti základní doporučení pro začátečníky při zakládání akvária.


Souhlas. ano
Pitrska na to nejde špatně, ryby jsou ve vodě, tak musí být chyba v ní... úvaha hmm
Voda je důležitá, nejde však jen o Ph ,jak podotkl NHKG, a začátečnických chyb se může dopustit každý ;-)
Co teď dělat? Koupit test Ph znamená , že jí to není jedno ( doufám) a docela je i správná "dedukce" snížení Ph pro neonky ( samostudium).
Na dálku jí neukážu jak přezaložit akva,jak zasadit kytky,a jak o něj pečovat...můžu ji ale "kecy" odradit od začátků akvaristiky úplně smich ( doufám , že to neumím )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 17:33 Muž ZDRI [1415] Re: Pitrska
Toto akvárko celkově není moc "friendly" pro ryby sad
Teď neřeš pH, radši si přečti základní doporučení pro začátečníky při zakládání akvária.
Zde na první pohled:
- skoro žádné kytky a ty které jsou, neprospívají, místo nich plastové kýče...
- místo normálního dna (písek) je tam štěrkoviště, ve kterém nic dlouhodobě neporoste
- netuším, jaká je tam filtrace a jak funguje, co osvětlení, topení, chtělo by to poctivě doplnit profil Tvé nádrže
V první chvíli bych okamžitě udělal opakované velké výměny vody (30-50% - temperovaná, odstátá). A popřemýšlel o co nejrychlejší přestavbě nádrže podle obecných doporučení. Nemusí to být vůbec drahé, krásné kytky tu každou chvíli někdo daruje, normální akvarijní písek stojí pár korun (hlavně si nekomplikuj život drahými "speciálními supersubstráty").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 16:50 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Pitrska
jejda ne

tohle akva není pro neonky,
v kterém městě bydlíš ? ( kvůli vody)
Čím si měřila Ph ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 16:44 Pitrska Re: NHKG
Díky.budu pátrat dál....muzou umírat traba hlady?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2019 16:40 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Pitrska
NHKG napsal: Fakt chceš snižovat pH? Většinou je nejjednodušší to nedělat a osádku i rostliny přizpůsobit vodě, jaká ti teče z kohoutku. pH těsně nad 7 nevadí většině ryb (i neonky to zvládnou pokud je nechceš množit), u rostlin nevím. Výluhy ti s tvrdou vodou moc s pH nepomůžou.
Pokud máš tvrdou vodu, tak řešením by byla reverzní osmóza. Měkčí voda bývá většinou kyselejší a pokud by nebyla, tak měkčí vodu srazíš i rašelinou/výluhem. Ale toto je hodně pracné řešení a i docela finančně náročné.
Další možností je kyselina, většinou se používá H3PO4. Ale dodáš hodně fosforu do akvária, takže hrozí problémy s řasou a sinicí. A taky je problém docílit stabilního pH. Je nebezpečná zdraví jak tvému tak ryb, takže toto nedoporučuji.

Akorát doplním, že kamarádovi výluh z olšových šišek výrazně snížil pH. Takže teoreticky by použít šel. A chybu s neonkami bych hledal jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 16:24 Pitrska – Vysoké Ph
Ahojky! Jelikož mi odchází postupně neonky,změrila sem Ph vody v akváriu,které je 7,4 (tmavě zelena), možná i vyssi.v akvaristice však nemají nic na snížení (mám v akváriu 200l vody) Doporučite mi prosím něco co bych mohla použít? Nebo jen Ph-? Zkoušela sem měřit i dešťovou,ale ta je na tom stejně,jak ta v akvariu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 15:01 Muž dudak [1885] Re: Strakááč
krabice do hadice by ti fungovala, kdybys to napouštěl hoodně pomalu, já to prolejvám přes asi 60 cm rašeliny hadičkou od vzduchování. jeden kýbl nahoru druhej dolů, většinou mi to na mix stačí. Ale já to mixuju s vodou z RO, takže to jsme zase někde jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 12:36 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: dudak
Jak říkám, chci pH celkově kvůli rostlinám i rybám kolem 6,7
A kdybych pri napousteni dal do hadice něco jako krabici s raselinou, přes kterou by to tam teklo, udělalo by to něco? Nebo je to zbytečný? :)
Vstupní kh mám podle cevaku nízký ale podle testů 6KH a nevím co je pravda...
Řekl bych, že ale tak vysoký nebude, když se ph mění až vymenama vody a dva tejdny bez výměny to vydrželo a ph se zvýšilo jen o 0,1 ale může to bejt spíš nepresnost měření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 11:55 Muž dudak [1885] Re: Strakááč
Nejvíc záleží na tom, jakou máš KH vstupní vody. Nejjednoduší je překapat vodovod přes rašelinu, taky používám tu od Agra, už několik let mám pytel 25 l , myslím že je zbytečné kupovat velké balení, jestli nechceš měnit řádově stovky litrů týdně. Překapáním získáš nulovou KH, pH kolem 4,5 ale když to smícháš s vodou co má KH 10, tak to půjde zase rychle nahoru. Jednodušší je asi přidávat do vody kyselinu, ale to je tak na výtěry, záleží na co to chceš, taky tam trvá než se to ustálí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 10:50 Muž Jarry [1437] Re: Strakááč
Používal jsem na výluh Agro rašelinu z Obi, výluh měl pH kolem 4. Pro běžný provoz akvária to ale podle mě není, aby šlo pH v akváriu dostatečně dolů, používal jsem téměř čistou RO vodu - do 15l RO vody + 2l výluhu jsem přidával tak litr kohoutkové vody, která má kH 10 a pH 7,5. Výsledek bylo pH kolem 6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 23:02 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Maq
Nemusím mít nutně ph pod 6,5 ale kolem 6,8 bych si do do sedmi ph rád udržel... to by fungovat mohlo ne? :)
Podle cevaku je moje voda alkalicka akorát.. bůh ví, jak to je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2018 22:40 Maq Re: Strakááč
Rašelinu v přírodě nesbírej. Jednak se to nesmí, jednak bys musel bokem odbagrovat aspoň kubík, než bys pronikl dost hluboko, kde už je fakt echt čistá rašelina. Leda bys ji ukradl někde, kde se rašelina těží.
Bílá baltická rašelina je asi nejlepší kvalita na trhu. Mám jí taky velký pytel, a má ty požadované vlastnosti. Jenže!
Pokud máš vodu dost alkalickou, tak bys musel udělat příliš silný výluh, a to není dobře. Jen část ryb ocení opravdu černou vodu, a i u nich to má své meze. Vůči rostlinám to taky není úplně neškodná věc.
A je v tom i jedna záludnost: jak budeš dělat výluh silnější, voda bude tmavnout. Jenže jak bude její pH klesat, ten vlastně ještě silnější výluh bude míň vidět. Při nižším pH huminy barví míň! Ale účinkují v zásadě stejně, tzn. mohou škodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 22:11 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) – jakou rašelinu koupit?
chci sehnat nějakou rašelinu a netuším vůbec jakou.. čím nižší pH mi ve vodě udělá, tím líp.. chci si udělat louh z rašeliny, olšových šišek, lehce rozložených listů dubu, možná i maličko hrabanky, listy mandlovníku tam taky můžu dát... doteď jsem chtěl louhovat ve filtraci, jenže po přidání spadne pH jak chci na 6,7 a po tejdnu, když vyměním vodu mám hned klidně pH7 to tak zůstane a po další výměně 7,2.. protože nám teče 7,6pH voda.. a ta voda už do kysela znovu nejde i když tam leju torben... torben je ale naprd.. má pH 6,4 podle mého měření.. a to vodu jen obarvuje a ph sníží tak o 0,1 a když ho tam dám víc, tak to sníží třeba o 0,2pH ale s tím, že mám vodu už moc tmavou, což taky tolik nechci...
ta rašelina by to mohla vyřešit ne ? :) kdyby výluh měl nejvíc kolem pH4 tak je to supr a s vodou už hnu a držel bych to každou výměnou na stejným pH... vypozoroval bych jaký množství je fajn atd...
tu rašelinu jsem našel tuhle www.zafido-eshop.cz/… 250l tzn 100x50x50cm krychle ? nejni to moc velký balení? znáte někdo nějakou rašelinu jinou, hlavní je to nízký pH výluhu... už jsem taky přemejšlel že bych zajel na místo, kde roste rašeliník a pod ním něco nabral... ale jestli pod ním bude rašeliny dost, nebo jen pár cm, to taky netuším.. a jaký pH to pak bude mít taky nevím :-D
dík..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 22:37 Muž PeCh [77] Re: Maq
To zodpovedá Tillmanovej tabuľke. V tvrdej vode by sa toho CO2 muselo pridať neskutočné množstvo, aby to nejako znateľne posunulo pH. V mäkkej vode ho stačí pridať trocha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2018 22:30 Maq Re: PeCh
V destilce není nic než to CO2. Což je bratru 0.5 mg/L slabé kyseliny uhličité. Takže jakmile to smícháš s čímkoliv, kde je rozpuštěných látek trochu víc, tak vliv toho půlmiligramu slabé kyseliny bude hodně malý.
(Pozn.: Ve skutečnosti v akváriu bývá rozpuštěného CO2 několikanásobně víc, i bez sycení, a tam už to v méně mineralizované ("měkké") vodě může hrát roli.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 22:25 Muž Jarry [1437] Re: PeCh
Ano, ale pH u velmi měkké vody je nestabilní, čím nižší kH, tím více bude klesat pH při přidávání CO2. V akváriu, kde používám CO2, držím kH 4-5, pak mi stačí minimum CO2 (odhadem cca 10mg/l), abych držel stabilní pH kolem 7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 22:17 Muž PeCh [77] Re: Jarry
To by zodpovedalo tomu, čo som písal o pH destilovanej vody. Ak sa používa mäkká voda (RO), tak vďaka CO2 (aj zo vzduchu) znižuje pH. Takže znižovanie pH (okrem chemikálií) je možné znížením tvrdosti a/alebo zvýšením CO2. Ak to má byť bezpečné k osadenstvu akvária ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2018 22:07 Muž Jarry [1437] Re: PeCh
Stačí přidat celkem malé množství vody s vyšší kH a RO voda následuje pH této vody. Když míchám vodu pro potěr, tak dávám cca 2l rašelinového výluhu s pH kolem 4,5, do toho dám 10l RO vody a pak stačí přidat necelý litr kohoutkové, kde mám kH 10 a pH 7,4, abych měl výsledné pH 6,5. Ono to pH v takto měkké vodě zase klesá a je třeba to sledovat, pro standardní provoz akvária s větším objemem si to nedokážu představit. Řešení může být ředit vodu na poměrně nízkou kH, kde pak stačí přidávat minimum CO2 pro stabilní nižší pH. Nebo kyselina, ale s tím nemám zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   10.09.2018 21:10 Muž PeCh [77] Re: Strakááč
Napadla ma jedna vec na vyskúšanie. Čistá destilovaná voda má pH 7, ale pokiaľ ju necháš pár hodín na vzduchu, tak z neho stiahne CO2 a pH dokáže klesnúť až na 5,8 (niekde uvádzajú i 5,5). Viď napr.: sciencing.com/….

Čo by sa stalo, keby si takto nechal odstáť destilku a potom ju dal do akvária? Znížilo by to pH (teda okrem tvrdosti)? Alebo by to rastliny po spotrebovaní CO2 vrátili späť? Aké máte skúsenosti s reverznou osmózou a pH?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13648x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/107-jak-snizit-hodnotu-ph?od=51