Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit hodnotu pH?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Jak snížit hodnotu pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 10:47 Maq Re: Driv3r, DavFM
Malinko doplním: Správný roztok KCl je to, v čem je té sondě nejlíp při skladování.
Pak je schopná změřit pH "normální" vody nebo i destilky, ve kterých je jen chvilku během měření.
Ten skladovací roztok je náhodou hodně "hustý", takže rozdíl oproti destilce je veliký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.04.2017 10:35 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Zjednoduším to až na kost, pokud si nejsi ochoten aspoň přečíst ten článek, co jsem tu dal odkaz ;-)

V pH metru je skleněná baňka s kapalinou, jejíž hodnoty se přeměřujou(tím drátkem, co tam můžeš vidět). Vzhledem k tomu kde je (v jakém prostředí), se mění její obsah-složení a po přeměření přístroj ukáže pH. Destilka je hladová a vycucne z té elektrody to co se tam přeměřuje a zničí se to. Obyčejná voda to vycucává mnohem míň a pomaleji, roztok s KCl tam tu dobrotu naopak doplňuje.

Shrnutí:
KCl je ideál
obyč voda (bez chloru!) nicmoc, ale dá sa
destilka je všechno špatně

čistící roztok, který zmiňuje vaaclav, čistí povrch skleněné baňky od usazenin a udržuje její propustnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 10:28 Muž Driv3r [236] Re: DavFM , vaaclav
Teď sem s toho jelen tak do destilky ne ale vodu jo a kcl jo nebo ne? To je tisíc nazoru a ani jeden pořádný smich jaký je rozdíl v normalni vode a destilce?Že destilka to zničí.normalni voda a Kcl ne.

Edit :ten rozdíl vim , :-P ale netuším cim je destilka pro sondu horší než normální voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 23:15 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Fotka k příspěvku Tak v kcl to namočené mít pořád nemusíš já to mám ale poměrně dlouho ve vodě v akváriu a jen občas to strčím do kcl. Před kalibrací používám ještě čistící roztok. Hlavně to nesmí být nasuchu a ty návleky na tužkové pH metry s pár kapkami kcl jsou na nic, velmi rychle vyschnou. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 22:33 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Dej destilku a za den až dva si ho můžeš vrazit tak leda...vy víte kam.

Nastuduj si princip funkce té sondy a hned budeš vědět, proč je nutné ho dávat do KCl a proč naopak absolutně nežádoucí do destilky.A vůbec nejde o vlhkost.
www.wikiskripta.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 22:31 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Jo o tom sem taky někde čet.ale netuším proč nato aby nevyschla sonda stačí voda ne?asi bych dával destilku.aby se na čidle neusazoval kámen atd.to jaky ph ma destilka je jedno pak to stejně vraziš do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 22:17 Maq Re: Driv3r
Přemýšlel jsem o tom. V návodu není o KCl ani slovo, to je fakt. Bylo mi to divné. Snažil jsem se něco zjistit, poptával se... a udělal jsem z toho ten závěr, že měřák stojí v 3M roztoku KCl.
Možná bude za pár týdnů k ničemu a budu tady nadávat na schmeyd... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 22:11 Muž Driv3r [236] Re: Maq
A nestačilo by do toho víčka nacpat vatu nebo molitan namočený a postavit a tím zamezit vysychání?Předpokládám že tam těsnění neni záměrně.mám ho taky.chinana smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 21:52 Maq Re: NHKG
Mám ho pár dní a s ním zásobu kalibračních roztoků. Za přesnost bych hlavu na špalek nedal, bude to tak plus minus 0.1, možná 0.2, ale nesmysly to neukazuje.
Asi bude rozumné mít dva; jak se začnou rozcházet, kalibrovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 19:14 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JoKa
A tak velice dobrá je Adwa, tam se to nechá koupit za cca 12 stovek. Kolega ho má, ale oproti tomu číňanovi je rozdíl snad jen v rychlosti měření. Výsledek ale máme oba stejný.
Edit:no ještě jedna věc je na té Adwě mnohem lepší, a sice víčko. Je těsněné gumovým O-kroužkem a dá se tam nalít skladovací roztok bez obav z vytečení nebo odpaření.To u toho číňana moc nejde.

www.bakterie-enzymy.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 18:35 JoKa Re: NHKG
Je to možný, že vadný kus... Taky už se rozhlížím po něčem normálním, jen se mi za to nechce dávat dvojku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 17:37 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
CO2 dělám skoro 20 let a těhle tužkových jsem měl plný šuplík a to ještě jsem jich pár vyměnil protože na ně platila záruka 2 roky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 17:04 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: JoKa
No to jsi mě nepotěšil. Snad jen máš vadný kus. Přinejhorším koupím ještě jiný, ale štve mě, že doprava tak dlouho trvá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 17:00 JoKa Re: NHKG
Tak tě zklamu. Přesně tenhle jsem si objednal taky. Nakalibroval 3x za sebou. V kalibračních roztokách ukazoval co měl, ale jakmile jsem ho dal do jakékoli vody ukazoval pořád jen 7.6, jakoby jinou hodnotu neuměl. Je to dětská hračka. Vrátil jsem se k tomu obyčejnému co se kalibruje šroubovákem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 16:57 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
Ta sonda bude stát víc jak ten tužkový z Číny. smich Na těch kalibračních roztocích aspoň uvidím, jak ten tužkový měří. Ale myslím, že pro moje účely to bude stačit. Potřebuju pH dostat na 6,5÷7 (případně 7÷7,5 podle ryb v akváriu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2017 16:48 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Až tě tahle doba tužkových pH metrů přejde koupíš si něco slušnějšího kde po pár letech nevyhodíš celý pH metr ale jenom sondu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2017 16:37 Acinonyx Re: NHKG
Tomu druhemu desatinemu cislu never, ale inak v pohode. Aspon uvidis ake to bude stabilne. Nakalibrujes a budes pravidelne premeriavat kalibracne roztoky.

Nic si z toho nerob, ako hovoril moj chemikar - chemiu si zamilujes ci chces alebo nie, inej cesty niet. Ani nebudes vediet ako a bude z teba Walter White v privese. :-D (Tu druhu cast teda uz nevravel.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 16:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Acinonyx
Objednal jsem KCl a nový měřák, co už umí automatickou 2 bodovou kalibraci a měří na 2 desetinná místa: www.aliexpress.com/…
Sáčky pro výrobu roztoku na kalibraci mám. Snad pak budu měřit něco rozumného. Připadám si jak malý chemik. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.04.2017 12:11 Acinonyx Re: NHKG
Ono sa to ma asi takto - bez kalibracie a "macessky" nam i pH metre, ktore stoja radovo niekolkokrat viac ujdu o nejaku tu desatinku za par tyzdnov. V pripade toho Cinskeho to bude este horsie. Takze by som si to spravanie k nemu mozno rozmyslel smich a zaroven kalibroval zasadne pomocou pH 4 a pH 7 roztokov.

pH Metre sa uchovavaju v KCl, myslim, ze 0.1 M (ale nie som si tou koncentraciou isty).

Edit: Vaclav ma s tou koncentraciou opravil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.04.2017 12:10 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 12:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: DavFM
Už mám zaplaceno, takže netřeba odlívat. Taky počítám s tím, že tu kyselinu budu mít na hodně dlouho.
Já se k tomu měřáku chovám macešsky. Vůbec ho nedávám do HCl. Nechávám ho na ležato vyschnout. ;-) A kalibruju ho podle toho kapkového. Nějakou extra přesnost nepotřebuju, ryby nějakou desetinku nepoznají. Ale 0,5 už je moc velký rozdíl. Ale asi budu muset koupit nový. Ale s tou kalibrací ve více bodech jste mi připomněli, že mám někde sáčky na kalibraci pro pH4 a pH7. Ale pro změnu mi došla destilka.
Jak silný roztok HCl se používá pro uchovávání měřáku? A nevíte jak silný roztok HCl se používá pro výrobu PMDD? Budu muset vyrobit dávku bez destilky (z vodovodní vody), tak by se tam trochu HCl na konzervaci hodilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 11:41 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Acinonyx
Čínský žlutý pH metr mi celkem spolehlivě funguje už skoro rok. Ale mám ho pořád v KCl a nenechávám ho nikdy naležato. Sám sem překvapen, dával jsem mu 2-3měsíce, nanejvýš půl roku. I baterky už sem musel vyměnit.

2 NHKG:A tu fosforečnou tady mám, kdybys chtěl, klidně ti odliju. Zatím sem použil 10ml na výrobu roztoku a i ten dávkuju po mililitrech. Ten litr kyseliny je prakticky nespotřebovatelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 11:38 Acinonyx Re: NHKG
Ten Cinsky pH meter bude asi stat za prd, ale asi bude aj tak presnejsi ako kvapkovy test. Skalibroval si ho pred pouzitim? Kolkymi bodmi? Aku kyselinu si nim meral? ("Asi jsem měřením roztoku kyseliny ten digitál odrovnal.")
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 11:33 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Oni by mi to asi taky poslali poštou (Kriolit). Ale nechci mít na svědomí popálenou pošťačku. Nikdy nevíš kdy se co pos**e a vím jak se k balíkům někteří chovají.
Teoreticky jsem mohl zaregistrovat firmu kde dělám a nechat si to poslat na adresu firmy nebo si pro to zajet (Mach-chemikálie mám 10 km od baráku/firmy). Šéf by s tím neměl problém, ale proč to komplikovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 11:28 Maq Re: NHKG
NHKG napsal: posílat 85% kyselinu poštou mi přijde hodně nebezpečné.
Mach-chemikálie mi ji poštou poslal (na IČ). Je to plastová láhev a muselo by se stát hodně, aby se kyselina vylila. Navíc kyselina fosforečná není tak zlá jako sírová, chlorovodíková, o dusičné nemluvě. Tam jsou pravidla transportu přísnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 09:54 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: NHKG
Nevím jak budu měřit pH. Mám digitální a kapkový test. Digitál je nejlevnější Čína a kapkový JBL 6-7,6. Zatím mi po seřízení digitálu ukazovaly oba testy stejně, ale teď se u některých akvárií rozcházejí i o 0,5, u jiných ukáží stejně. Asi jsem měřením roztoku kyseliny ten digitál odrovnal.
Pokud ten kapkový ukazuje správně a po zarybnění pH ještě trošku klesne, tak se můžu na lití kyseliny vykašlat, protože pH bude v rozumném rozmezí. stydim

Ale H3PO4 jsem objednal. V průběhu týdne ji snad vyzvednu. Bylo to trochu komplikované, většina prodejců ji prodává jen firmám. Navíc jsem chtěl místního prodejce, protože posílat 85% kyselinu poštou mi přijde hodně nebezpečné.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 19:11 Muž rriki [818] - CichlidyRe: vaaclav
pokračování 1/2002 a 5/2002-9/2002 ty vyšly až po smrti Doc.Kůtka a na 2003 jsem nekoukal musím je najít
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.04.2017 16:26 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Samozřejmě že je
1, 6/10
2, 7/18
3, 8/26
4, 9/14
5, 10/14
6, 11/26
7, 12/10
číslo v ročníku/strana :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:14 R Muž romant [27987] Re: vaaclav
A není to na pokračování, nechce se mě na půdu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:13 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: rriki
6/2001 :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2017 11:58 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Maq
Pokud si chceš opravdu počíst o vodě tak si najdi v AT ročník od 5/2001 a je zde serie článků od Doc Kůtka a jmenuje se to Povídání o vodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2017 11:29 Maq Re: lacewings
lacewings napsal:
-co tohle-
- grower.cz/…
;-)

Napřed jsem povytáhl obočí, na jakých že stránkách to browzdáš :) Článek je dobrý, nicméně zaujalo mě v něm konkrétně toto: ... jako kyselina působí i odpadní produkty metabolismu ryb a dalších živočichů... V málo zarostlých akváriích s nízkou alkalitou dochází při zanedbání výměny vody k většímu poklesu pH
Všiml jsem si, že tenhle pokles pH za popsaných podmínek komentovalo už vícero akvaristů. Ale není mi to jasné, nechápu, proč by odpadní látky z ryb a rostlin měly být kyselé, resp. při jejich rozkladu by mělo docházet k okyselování vody.
Je o tom někde nějaké dobré čtení, nějaké vysvětlení, atd.? (Klidně i na stránkách dedikovaných nezdaněným látkám...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 21:23 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
Je ešte jeden argument, prečo to nerobiť čisto s H3PO4 - stabilita. Rastliny ti budú fosfor odčerpávať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 20:32 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
1% HCL je dost málo a budeš toho potřebovat dost, já si dělal 3% myslím že to bylo 11 dílů vody na 3 díly kyseliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 19:30 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
Tak budem nahlas uvažovať, ľahšie sa v tom bude hľadať chyba.
Máš alkalitu 1,9mmol/l, takže máš puffer 3,8mmol/l H+ (CO32- pojme dva protóny).

Pri pH 7,5 disociuje H3PO4 na asi 60% HPO42- a 40% H2PO2-. Tak si to spriemerujeme na 1,6 disociovaného protónu na molekulu H3PO4.
Na vyčerpanie uhličitanového puffra potrebujeme teda 2,375mmol/l H3PO4.

Na následný pokles pH zo 7,5 na 6,5 potrebujeme ďalších (už len) 0,45µmol/l. (postup výpočtu som dával kdesi pri kyseline citrónovej).

Takže ako hrubý odhad potrebuješ čosi vyše 2mmol/l a ďalej opatrne a kontrolovať pH.

... dúfam, že to po mne aspoň Acinonyx kontroluje. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 17:20 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Magic
Pokud to umíš spočítat, tak pH mám 7,5 a chci 6,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 17:20 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
No rozhodne by som si to predom najprv spočítal.
Aké pH máš a aké chceš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 17:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Magic
Pokud vím, vysoký fosfor způsobuje někdy růst řas a sinice. Řasy jen uvítám, sinici snad nějak zvládnu. Rybám by vadit neměl. A uvažuju spíše, že si udělám roztok 1% HCL a 1% H3PO4 a s tímto budu dělat pokusy. Tak budu mít toho fosforu méně za cenu chlóru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 17:11 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
Nuž ak nevadia fosforečnany nad 2mmol/l...
Ja to posúdim len chemicky, nech sa radšej ešte niekto vyjadrí k tomu vysokému fosforu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 16:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Magic
Takže myslíš, že tam můžu lít jen slabý roztok H3PO4 než se dostanu na požadované pH a víc neřešit? To by bylo super, na to mi stačí měřák na pH a nulové znalosti chemie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.04.2017 16:33 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
Alkalita 1.9mmol/l je čosi cez 5°dKH. To nie je moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 16:26 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Magic
Díky za info.
Alkalita 1.95 mmol/l je hodně nebo málo (to uvádějí vodárny)?
Se dívám, že ta kyselina fosforečné ani není drahá. Zkusím se v úterý po ní kuknout v drogerie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.04.2017 16:13 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
H3PO4 vytvára puffer vlastnou disociáciou, to znamená, že v prípade absencie HCO3- puffru (po aplikácii HCl) ti bude ďalej klesať pH.
Takže pokiaľ nemáš moc vysokú alkalitu, dával by som rovno H3PO4, uhličitanový puffer nahradí svojim a po jeho vyčerpaní zrazí pH a ešte puffer navýši.

HCl bude mať zmysel pri príliš vysokej alkalite, aby si tam tej kys. fosforečnej nemusel liať litre...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 15:46 Muž Magic [879] - RostlinyRe: DavFM
DavFM napsal:
Edit:leda bys to myslel jako jediný atom vodíku, ale tam stejně v jádru bude ještě neutron

Nee, "normálny" katión vodíku nemá neutrón. To až jeho dva izotopy - deutérium (+1 neutrón) a trítium (+2 neutróny).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 15:07 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: NHKG
NHKG napsal: Bohužel nic moc co bych pochopil i já, se mi nepodařilo dohledat.
-co tohle-
- grower.cz/…
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 14:33 Maq Re: NHKG
Jo. Akorát s tím fosforečnanovým pufrováním nevím. Nevím jak se to dělá a jak dobře to funguje. Vím jen že fosforečnany opravdu pufrují vodu, čistá teorie. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 14:29 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Já chemii měl 7 roků na gymnáziu, byl jsem v tom celkem dobrý. Ale nepamatuju si vůbec nic. Bohužel nic moc co bych pochopil i já, se mi nepodařilo dohledat. Ale měl by jsi mít pravdu, pochopil jsem postup takto:
1. Musím překonat purifikační kapacitu mé vody litím roztoku HCl
2. Po jejím vyčerpání musím pH pomocí HCl opatrně dostat na 6,5
3. Nějakým (fosforovým?) pufrem musím vodu stabilizovat.
Zatím jsem asi stále u kroku 1.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 14:21 Maq Re: NHKG
Zajímalo by mě jak přesně to probíhá a budu rád, když nám to někdo odborně vysvětlí.
Podle mě stále ještě překonáváš pufrační kapacitu své vody. Představuji si asi tuto reakci:
2 HCl + Ca(HCO3)2 => CaCl2 + 2 H2O + 2 CO2
Takže jen uhličitan nahrazuješ (o něco kyselejším) chloridem a CO2 pomalu vyprchá. Tím se to pH vrací nahoru.
Zlom, a možná docela náhlý, nastane ve chvíli, kdy zásobu uhličitanů vyčerpáš. To by Ti v té Tvé měkké vodě nemělo trvat tak dlouho. Pak to pH pojede dolů asi docela šupem.
Takhle nějak si to představuju, a budu zavázán chemikům, pokud to uvedou na pravou míru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 13:57 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci
Abych vrátil diskuzi k tématu:
Dělám pokusy s HCL. Mám 30% technickou. Udělal jsem si 0,015% roztok. Ten má pH pod 3. Zatím jsem nalil přes 2 litry tohoto roztoku do 58l akvária, ale pH vždy po nějaké době vyleze nad 7. Snad se to časem ustálí.
Jaký pufr se dá levně koupit v drogerii? Ideálně s fosforem. Nevím kolik fosforu ve vodě mám a nehnojím s ním. Ale nebude mi vadit, když ho bude nadbytek, protože řasy jen uvítám. Je to ideální krmivo a vzhledově mi nevadí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.04.2017 12:39 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Ale jo, pravdu máš, ale tak jak jsi to napsal, to ve mně úplně vyvolalo představu nějakých šílených nukleárních reakcí při kterých lítají protony z jader. Prostě mluvíš o kytkách, molekulách a najednou letí proton. :-)
Musel jsem malinko zagůglit abych zjistil, že biologové a chemici to takhle použijou, místo aby napsali vodík+.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13647x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/107-jak-snizit-hodnotu-ph?od=151