Jak snížit pH?
Tak můj kus nového digitálního metru s automatickou kalibrací jede ok a ukazuje to co ten starý pH metr. Z toho vyplývá, že i přes to, že jsem pH sondu nechával uschnout, měří starý měřák pořád líp jak kapkový test JBL.
V malém akváriu se mi už podařilo srazit pH na hodnotu těsně pod 7, v 325l zatím snižuju a je kolem 7,4. Snažím se lít ten roztok kyseliny jen po malých dávkách, abych něco nep***l a neodneslo to těch pár ryb co tam mám.
Bohužel stále nemám ryby, jejich krmení by to určitě ustálilo na hodnotě kolem 7 i bez přidávání kyseliny.
Starší reakce
Když si koupíš co2 pH kontrolér tak je sonda stále v akvarijní vodě. Nikdy jsem ho neměl tak nevím jak dlouho takhle vydrží.

tak dlouhou životnost od číňanů nemůžu chtít.

No to bylo krásně vysvětlené.

lepší než můžeš si ji strčit někam.děkuji.
Edit:Článek teď přečtu.
Když neměříš tak do KCL, ale stejně má sonda životnost tak 2 roky.

Změň si v nastavení řazení příspěvků reaguješ na příspěvek z roku 2006.

Přípravků na snížení pH je celá řada.
Já používám pH Acid od Dajany, ale vzhledem k tomu, že je pH jedním ze základních ukazatelů vhodnosti vody pro daný biotop, druhy ryb, chemii na úpravu pH vyrábí každý výrobce - sera, tetra, hüben.
Padl tu i návrh na rašelinový výluh - za mě ano, ale nelíbí se mi, jakým způsobem vodu kalí. Proto radši používám pH minus od Dajany a na třísloviny přidávám mandlovníkové listy.

1 24.04.2017 10:51 Deepinpeat –
Re: Maq Pro měření ve vodě s velmi nízkou vodivostí dokonce existují speciální elektrody.
Malinko doplním: Správný roztok KCl je to, v čem je té sondě nejlíp při skladování.
Pak je schopná změřit pH "normální" vody nebo i destilky, ve kterých je jen chvilku během měření.
Ten skladovací roztok je náhodou hodně "hustý", takže rozdíl oproti destilce je veliký.
Zjednoduším to až na kost, pokud si nejsi ochoten aspoň přečíst ten článek, co jsem tu dal odkaz
V pH metru je skleněná baňka s kapalinou, jejíž hodnoty se přeměřujou(tím drátkem, co tam můžeš vidět). Vzhledem k tomu kde je (v jakém prostředí), se mění její obsah-složení a po přeměření přístroj ukáže pH. Destilka je hladová a vycucne z té elektrody to co se tam přeměřuje a zničí se to. Obyčejná voda to vycucává mnohem míň a pomaleji, roztok s KCl tam tu dobrotu naopak doplňuje.
Shrnutí:
KCl je ideál
obyč voda (bez chloru!) nicmoc, ale dá sa
destilka je všechno špatně
čistící roztok, který zmiňuje vaaclav, čistí povrch skleněné baňky od usazenin a udržuje její propustnost
Teď sem s toho jelen tak do destilky ne ale vodu jo a kcl jo nebo ne? To je tisíc nazoru a ani jeden pořádný

jaký je rozdíl v normalni vode a destilce?Že destilka to zničí.normalni voda a Kcl ne.
Edit :ten rozdíl vim ,

ale netuším cim je destilka pro sondu horší než normální voda.

Tak v kcl to namočené mít pořád nemusíš já to mám ale poměrně dlouho ve vodě v akváriu a jen občas to strčím do kcl. Před kalibrací používám ještě čistící roztok. Hlavně to nesmí být nasuchu a ty návleky na tužkové pH metry s pár kapkami kcl jsou na nic, velmi rychle vyschnou.

Dej destilku a za den až dva si ho můžeš vrazit tak leda...vy víte kam.
Nastuduj si princip funkce té sondy a hned budeš vědět, proč je nutné ho dávat do KCl a proč naopak absolutně nežádoucí do destilky.A vůbec nejde o vlhkost.
www.wikiskripta.eu/… Jo o tom sem taky někde čet.ale netuším proč nato aby nevyschla sonda stačí voda ne?asi bych dával destilku.aby se na čidle neusazoval kámen atd.to jaky ph ma destilka je jedno pak to stejně vraziš do akva.
Přemýšlel jsem o tom. V návodu není o KCl ani slovo, to je fakt. Bylo mi to divné. Snažil jsem se něco zjistit, poptával se... a udělal jsem z toho ten závěr, že měřák stojí v 3M roztoku KCl.
Možná bude za pár týdnů k ničemu a budu tady nadávat na schmeyd...

A nestačilo by do toho víčka nacpat vatu nebo molitan namočený a postavit a tím zamezit vysychání?Předpokládám že tam těsnění neni záměrně.mám ho taky.chinana

Mám ho pár dní a s ním zásobu kalibračních roztoků. Za přesnost bych hlavu na špalek nedal, bude to tak plus minus 0.1, možná 0.2, ale nesmysly to neukazuje.
Asi bude rozumné mít dva; jak se začnou rozcházet, kalibrovat.
A tak velice dobrá je Adwa, tam se to nechá koupit za cca 12 stovek. Kolega ho má, ale oproti tomu číňanovi je rozdíl snad jen v rychlosti měření. Výsledek ale máme oba stejný.
Edit:no ještě jedna věc je na té Adwě mnohem lepší, a sice víčko. Je těsněné gumovým O-kroužkem a dá se tam nalít skladovací roztok bez obav z vytečení nebo odpaření.To u toho číňana moc nejde.
www.bakterie-enzymy.cz/… Je to možný, že vadný kus... Taky už se rozhlížím po něčem normálním, jen se mi za to nechce dávat dvojku...
CO2 dělám skoro 20 let a těhle tužkových jsem měl plný šuplík a to ještě jsem jich pár vyměnil protože na ně platila záruka 2 roky.

No to jsi mě nepotěšil. Snad jen máš vadný kus. Přinejhorším koupím ještě jiný, ale štve mě, že doprava tak dlouho trvá.
Tak tě zklamu. Přesně tenhle jsem si objednal taky. Nakalibroval 3x za sebou. V kalibračních roztokách ukazoval co měl, ale jakmile jsem ho dal do jakékoli vody ukazoval pořád jen 7.6, jakoby jinou hodnotu neuměl. Je to dětská hračka. Vrátil jsem se k tomu obyčejnému co se kalibruje šroubovákem...
Ta sonda bude stát víc jak ten tužkový z Číny.

Na těch kalibračních roztocích aspoň uvidím, jak ten tužkový měří. Ale myslím, že pro moje účely to bude stačit. Potřebuju pH dostat na 6,5÷7 (případně 7÷7,5 podle ryb v akváriu).
Až tě tahle doba tužkových pH metrů přejde koupíš si něco slušnějšího kde po pár letech nevyhodíš celý pH metr ale jenom sondu.

Tomu druhemu desatinemu cislu never, ale inak v pohode. Aspon uvidis ake to bude stabilne. Nakalibrujes a budes pravidelne premeriavat kalibracne roztoky.
Nic si z toho nerob, ako hovoril moj chemikar - chemiu si zamilujes ci chces alebo nie, inej cesty niet. Ani nebudes vediet ako a bude z teba Walter White v privese.

(Tu druhu cast teda uz nevravel.)
Objednal jsem KCl a nový měřák, co už umí automatickou 2 bodovou kalibraci a měří na 2 desetinná místa:
www.aliexpress.com/…
Sáčky pro výrobu roztoku na kalibraci mám. Snad pak budu měřit něco rozumného. Připadám si jak malý chemik.

Ono sa to ma asi takto - bez kalibracie a "macessky" nam i pH metre, ktore stoja radovo niekolkokrat viac ujdu o nejaku tu desatinku za par tyzdnov. V pripade toho Cinskeho to bude este horsie. Takze by som si to spravanie k nemu mozno rozmyslel

a zaroven kalibroval zasadne pomocou pH 4 a pH 7 roztokov.
pH Metre sa uchovavaju v KCl, myslim, ze 0.1 M (ale nie som si tou koncentraciou isty).
Edit: Vaclav ma s tou koncentraciou opravil.
Už mám zaplaceno, takže netřeba odlívat. Taky počítám s tím, že tu kyselinu budu mít na hodně dlouho.
Já se k tomu měřáku chovám macešsky. Vůbec ho nedávám do HCl. Nechávám ho na ležato vyschnout.

A kalibruju ho podle toho kapkového. Nějakou extra přesnost nepotřebuju, ryby nějakou desetinku nepoznají. Ale 0,5 už je moc velký rozdíl. Ale asi budu muset koupit nový. Ale s tou kalibrací ve více bodech jste mi připomněli, že mám někde sáčky na kalibraci pro pH4 a pH7. Ale pro změnu mi došla destilka.
Jak silný roztok HCl se používá pro uchovávání měřáku? A nevíte jak silný roztok HCl se používá pro výrobu PMDD? Budu muset vyrobit dávku bez destilky (z vodovodní vody), tak by se tam trochu HCl na konzervaci hodilo.
Čínský žlutý pH metr mi celkem spolehlivě funguje už skoro rok. Ale mám ho pořád v KCl a nenechávám ho nikdy naležato. Sám sem překvapen, dával jsem mu 2-3měsíce, nanejvýš půl roku. I baterky už sem musel vyměnit.
2 NHKG:A tu fosforečnou tady mám, kdybys chtěl, klidně ti odliju. Zatím sem použil 10ml na výrobu roztoku a i ten dávkuju po mililitrech. Ten litr kyseliny je prakticky nespotřebovatelný.
Ten Cinsky pH meter bude asi stat za prd, ale asi bude aj tak presnejsi ako kvapkovy test. Skalibroval si ho pred pouzitim? Kolkymi bodmi? Aku kyselinu si nim meral? ("Asi jsem měřením roztoku kyseliny ten digitál odrovnal.")
Oni by mi to asi taky poslali poštou (Kriolit). Ale nechci mít na svědomí popálenou pošťačku. Nikdy nevíš kdy se co pos**e a vím jak se k balíkům někteří chovají.
Teoreticky jsem mohl zaregistrovat firmu kde dělám a nechat si to poslat na adresu firmy nebo si pro to zajet (Mach-chemikálie mám 10 km od baráku/firmy). Šéf by s tím neměl problém, ale proč to komplikovat.
NHKG napsal: posílat 85% kyselinu poštou mi přijde hodně nebezpečné.
Mach-chemikálie mi ji poštou poslal (na IČ). Je to plastová láhev a muselo by se stát hodně, aby se kyselina vylila. Navíc kyselina fosforečná není tak zlá jako sírová, chlorovodíková, o dusičné nemluvě. Tam jsou pravidla transportu přísnější.
Nevím jak budu měřit pH. Mám digitální a kapkový test. Digitál je nejlevnější Čína a kapkový JBL 6-7,6. Zatím mi po seřízení digitálu ukazovaly oba testy stejně, ale teď se u některých akvárií rozcházejí i o 0,5, u jiných ukáží stejně. Asi jsem měřením roztoku kyseliny ten digitál odrovnal.
Pokud ten kapkový ukazuje správně a po zarybnění pH ještě trošku klesne, tak se můžu na lití kyseliny vykašlat, protože pH bude v rozumném rozmezí.
Ale H3PO4 jsem objednal. V průběhu týdne ji snad vyzvednu. Bylo to trochu komplikované, většina prodejců ji prodává jen firmám. Navíc jsem chtěl místního prodejce, protože posílat 85% kyselinu poštou mi přijde hodně nebezpečné.
Starší reakce
pokračování 1/2002 a 5/2002-9/2002 ty vyšly až po smrti Doc.Kůtka a na 2003 jsem nekoukal musím je najít
Samozřejmě že je
1, 6/10
2, 7/18
3, 8/26
4, 9/14
5, 10/14
6, 11/26
7, 12/10
číslo v ročníku/strana

A není to na pokračování, nechce se mě na půdu?

6/2001

Pokud si chceš opravdu počíst o vodě tak si najdi v AT ročník od 5/2001 a je zde serie článků od Doc Kůtka a jmenuje se to Povídání o vodě
lacewings napsal:
-co tohle-
- grower.cz/…

Napřed jsem povytáhl obočí, na jakých že stránkách to browzdáš

Článek je dobrý, nicméně zaujalo mě v něm konkrétně toto:
... jako kyselina působí i odpadní produkty metabolismu ryb a dalších živočichů... V málo zarostlých akváriích s nízkou alkalitou dochází při zanedbání výměny vody k většímu poklesu pH
Všiml jsem si, že tenhle pokles pH za popsaných podmínek komentovalo už vícero akvaristů. Ale není mi to jasné, nechápu, proč by odpadní látky z ryb a rostlin měly být kyselé, resp. při jejich rozkladu by mělo docházet k okyselování vody.
Je o tom někde nějaké dobré čtení, nějaké vysvětlení, atd.? (Klidně i na stránkách dedikovaných nezdaněným látkám...)
Je ešte jeden argument, prečo to nerobiť čisto s H3PO4 - stabilita. Rastliny ti budú fosfor odčerpávať.
1% HCL je dost málo a budeš toho potřebovat dost, já si dělal 3% myslím že to bylo 11 dílů vody na 3 díly kyseliny.

Tak budem nahlas uvažovať, ľahšie sa v tom bude hľadať chyba.
Máš alkalitu 1,9mmol/l, takže máš puffer 3,8mmol/l H
+ (CO
32- pojme dva protóny).
Pri pH 7,5 disociuje H
3PO
4 na asi 60% HPO
42- a 40% H
2PO
2-. Tak si to spriemerujeme na 1,6 disociovaného protónu na molekulu H
3PO
4.
Na vyčerpanie uhličitanového puffra potrebujeme teda 2,375mmol/l H
3PO
4.
Na následný pokles pH zo 7,5 na 6,5 potrebujeme ďalších (už len) 0,45µmol/l. (postup výpočtu som dával kdesi pri kyseline citrónovej).
Takže ako hrubý odhad potrebuješ čosi vyše 2mmol/l a ďalej opatrne a kontrolovať pH.
... dúfam, že to po mne aspoň Acinonyx kontroluje.

Pokud to umíš spočítat, tak pH mám 7,5 a chci 6,5.
No rozhodne by som si to predom najprv spočítal.
Aké pH máš a aké chceš?
Pokud vím, vysoký fosfor způsobuje někdy růst řas a sinice. Řasy jen uvítám, sinici snad nějak zvládnu. Rybám by vadit neměl. A uvažuju spíše, že si udělám roztok 1% HCL a 1% H3PO4 a s tímto budu dělat pokusy. Tak budu mít toho fosforu méně za cenu chlóru.
Nuž ak nevadia fosforečnany nad 2mmol/l...
Ja to posúdim len chemicky, nech sa radšej ešte niekto vyjadrí k tomu vysokému fosforu.
Takže myslíš, že tam můžu lít jen slabý roztok H3PO4 než se dostanu na požadované pH a víc neřešit? To by bylo super, na to mi stačí měřák na pH a nulové znalosti chemie.
Alkalita 1.9mmol/l je čosi cez 5°dKH. To nie je moc.
Díky za info.
Alkalita 1.95 mmol/l je hodně nebo málo (to uvádějí vodárny)?
Se dívám, že ta kyselina fosforečné ani není drahá. Zkusím se v úterý po ní kuknout v drogerie.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 9
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13712x