Jak snížit hodnotu pH?
Ahojte, já jenom takový malý příspěvěk .. taky mám hodnotu vody z kohoutku někde přes 7,5 a vím že někomu to pak leze v akvu ještě výš tak vzhledem k tomu, že jsem chtěl v akváriu měkčí, koupil jsem substrát japanese a ten funguje jak má ( deklarováno snížení PH ) .. takže mám v akvárku vodu 6,5 nebo 6 .. a spokojenost
.. ale činitelů může být určitě víc
Starší reakce
No , bývá to na bázi "kyselin" ( tetra na bázi kyseliny vinné)
Pokud máte ve vodě vápenec,bude se vám ph rychle vracet .
Raději než kyseliny tak použít výluh z rašeliny....
Prostudovat povinně:
maniakva.sweb.cz/… Samozřejmě krevetky
,
zkouším zatím kombinaci listů mandlovníku a kořenů driftwood, tak uvidím, o kolik se to pH pohne. Chtěl jsem se spíš zeptat do budoucna, jestli má někdo vyzkoušené, že tento přípravek krevetám neuškodí, protože to výrobce přímo neuvádí.
Pokud víte co děláte, směle do toho.
Ps: potřebujete to PH snížit vy nebo to potřebují krevetky,či rostliny?
0 19.08.2022 20:38 Macrobrachium – Krevetky
Ahoj,
je možné použít Tetra pH/KH minus v akváriu s krevetkami? Potřebuji snížit pH z 8 na cca 7. Moje KH je 5.
Starší reakce
7,4 je v pohodě. Rostliny máš zřejmě v dobrém stavu, tak není důvod něco měnit.
Zdravím. Chovám parmičky černopruhé, purpurové a z oděsy. Je problém když mám ph kolem 7,4? Vadí to? Nebo je potřeba ho snížit. Prý takový ty vodičky ph minus jsou jen dočasné, tak přemýšlím o co2 který údajně ph sníží.. Myslíte že jim to ph nějak vadí? Nebo mám uvažovat o co2. Jsem začátečník a chci aby rybky měli vše a netrpěli.
Starší reakce
Děkuju,tak to nechám
Dobře,dekuju moc zkusím ten písek.
Zkus ten bílý štěrk uprostřed, jestli nešumí v octu. Být tebou, tak to pH neřeším. Je dost složité (nebo drahé v případě co2) snížit pH tak, aby bylo stabilní. A to jsem zkoušel i lít do akvária kyselinu.
Janča napsal:7,5tohle pH je pro bety i ostatní vyjmenované ryby v pořádku.
Děkuju....tetra CO2 Optimat mám,jen mi bylo řečeno při koupi a na netu-nejdřív rybky -pak CO2????
CO2 v bombě snižuje Ph nebo spousta výrobců včetně Tetry má Ph- a Ph+. Ph- funguje, jenom opatrně s ředěním, aby to neublížilo rybám.
A jo
...7,5
Pořád jsi nenapsala, kolik to pH máš...
Takže...pH je stejně jako vstupní voda,potřebuji to kvůli Betta...
Chtěla bych ji s razborami a fire krevetkami....k tomu coridoras...všichni potřebuji nižší Ph
A to pH je kolik? Je vyšší, než máš ve vstupní vodě? A snižovat ho chceš proč? Alespoň fotka nádrže by se hodila...
0 27.04.2021 18:18 Janča – Ph v novém
Dobrý večer, mám nové 120l akvárko.
Jede 4 tydny,kH je teď na 6 ale pH nechce dolů,rostlinek je hodně,snecci,NO2 žádné ale právě pH...zkoušela jsem Tetra aquasafe ale nic
Budu ráda za každou radu.
Starší reakce
Načo kamene? Ak som dobre rozumel, miešaš z RO, tak holt namiešaj trochu tvrdšiu.
Množství ti neporadím to si musíš vyzkoušet sám. Než to tam nasypeš trochu to propláchni ten prach by se ti mohl moc rychle rozpustit.
Ďakujem.A aké množstvo mám použiť v mojom prípade?Takže dať to do filtra.A nechať to tam na stalo alebo sa to po nejakej dobe vyberá?
Tak kdysi jsem to také několikrát změřil a došel jsem k podobnému výsledku 0,1-0,2 Ph rozdíl večer ráno. Pokud jde o vodu tak Praha je z většiny zásobena nějakým mixem a ten se občas mění. Měl jsem pH 8,5 a teď 7,5 na vstupní vodě.
Tak klasický vápenec bych moc nedoporučoval (taky jsem to zkoušel) dost lehce se to rozpouští a tak jsem přešel na klasickou mramorovou drť. V akvárium na chodbě kde mám spousty pávčat jsem měl problémy z klesajícím pH (5,5) a to i bez co2 pomohla právě mramorová drť.
Ok,vďaka,niečo skúsim.Idem teda kopať do tatier
Západné a Belanské Tatry a Chočské vrchy jsou celé z vápence, Velká Fatra a Nízké Tatry už méně, ale taky, podobně Slovenský kras
Taky ten nejlevnější akvarijní štěrk z Hornbachu v octu šumí...
OK,ja sa nebránim,skúsim zvýšiť to KH
Kde zoženiem tie kamienky alebo sóda bikarbóna?
Kolik to pH chceš mít, kolik chceš mít mg/l CO2 a kolik ho máš teď? To jsou otázky, na které si musíš odpovědět, než začneš něco dál řešit. Pokud ho tam budeš pouštět nepřetržitě, můžeš s pH padat dál, sice to není lineární, takže ten pokles pH bude s množstvím rozpuštěného CO2 postupně zpomalovat, ale i tak se můžeš dostat někam, kam fakt nechceš, tak to dobře zvaž. Zvýšení kH je nejsnazší způsob, jak to řešit, mně se osvědčily kamínky obsahující vápník ve filtru.
Som na dátach v práci,video pozriem doma
.Dúfam,že tých 24 hod s CO2 nebude moc.Alebo nastaviť na časovaci nějaké pauzi?
KH som ešte nedvíhal,ale niekde som sa dočítal,že na KH je lepšie nesahať,tak som nechcel experimentovať.
Nemáš na noc vypínať, to chcelo to video povedať.
Edit. Ale KH by som osobne trošku zdvihol, pri 3°dKH by som bol s COčkom nervózny. Ja držím nad 5.
(Aha to bola reakcia na ucx, sorry.)
Inak k tomu Martinovi - pH večer/ráno kolíše i bez kontrolera - teda v prípade, že buble furt. V mojom prípade to je aktuálne večer cca 20mg/l, ráno skoro 35mg/l CO
2 , čo je pri mojom KH=5 kolísanie pH o 0.2-0.3.
Samozrejme proti variante s vypnutým bublaním cez noc je to stále výrazne lepšie (i keď tých pH 8.2 majú v Prahe leda tí, čo majú vodu z Káraného
).
Tak mám zvýšiť tvrdosť?Minerálmi alebo jednoducho miešať 50/50 to bude 10GH.
Pri KH 3 máš pH 8,2? To tam leješ čistý lúh?
Také kolísanie způsobuje právě to CO2 v demineralizované, velmi měkké vodě.
Zdravím,ráno pred zapnutím co2 mám pH 8,2 večer okolo 6,8.Co spôsobuje také kolísanie,ako to ustabilizovať?
Vodovodná má 8,2,mám osmózu.Kh 3
Starší reakce
Souhlas! Ocet patří do kuchyně, ne do akvária! (Lepší?
)
Jsou situace, kdy ocet k rybám dodávám. Podle podmínek v koncentraci 0,03-0,2%.
Hlavně to, prosím, nikdo nezkoušejte.
Jasně Václave. Já tě chápu. Nic proti.
Tak já bych rád věděl jak to je pokud to z někoho dostanu. Ptám se právě proto aby jsme mohly tyhle hokuspokusy vyřešit.
Nechápu proč lidi neustále zkouší co se nedoporučuje a mnohdy zkončilo nezdarem. Obzvlášť začátečník by se měl držet nesčetně krát ověřených metod a postupů. Ušetřili by si případné nezdary a ztráty ryb. Ocet u ryb bych doporučil tak do nálevu v kuchyni nebo při zavařování okurek.
Jen se tě zeptám a ty znáš přibližné množství jaké lze použít protože není to tak dlouho co se tu propagovalo použití kyseliny citronové a ocet tu byl nedávno.
Tak já to zkusím
. Děkuju moc.
Koncentrace není šalamounské slovo. Je tam, jen proto, aby se někdo nerozhodl, že "mokrou kočku vysuší v mikrovlnce".
Copak by sis dovolil bez rozmyslu někomu doporučit, ať do akvária nalije cokoli, aniž by věděl, kolik toho a za jakých okolností to tam dát může?!
Já tedy ne.
Jestli použiju ke snížení pH anorganickou kyselinu nebo ocet se rozhoduji podle konkrétní situace. To s vlivem na ryby souvisí jen okrajově.
Jak jsem napsal - jsou situace, kdy se ke snížení pH (a dodání C nitrifikačním bakteriím)
doporučuje použít kyselinu octovou, (obvykle 8% ocet), do nádrží
s rybami při řízení rozběhu nitrifikace.
Samozřejmě - za jasně stanovených podmínek včetně koncentrací.
Ale aby si to někdo špatně nevysvětlil a neudělal nějakou botu: prosím, nelijte za žádných okolností do akvária ocet ani jiné organické kyseliny.
Pro jistotu raději ani neupravujte pH anorganickými kyselinami.
Obecně je větším problémem pro živočichy pokles pH než jeho nárůst. Jsem toho názoru, že můžeš klidně zkusit vyměnit najednou i 25 litrů vody.
V nádrži 6.5. Z kohoutku 7.8.
Je tam to šalamounské slovo ve správných koncentracích. Proč tedy nepoužíváš k úpravě pH ocet ale anorganické kyseliny? Zřejmě pro to že použité množství octa už by se rybám nelíbilo. (vlastní zkušenost)
Zajímavé téma, ta kyselina octová.
...kyselina octová je v "zásadě" toxická pro ryby, proto se jí nevyužívá, navíc je tam dost často vznikající zákal vody - atd...
Snad každá chemické látka je v zásadě toxická, záleží jen na její koncentraci. Panák čistého alkoholu vás nezabije, někdy vám dokonce může život zachránit (otrava metylalkoholem). Ale co třeba deset panáků jednorázově?!
8% kyselina octová (ocet) ve správných koncentracích nejen že není pro ryby toxická, ale naopak se v jistých souvislostech
doporučuje. V principu jde o postupy při řízeném rozběhu nitrifikace v uzavřených chovech ryb. (Vizte Policar, Kouřil, Velíšek, Kolářová...)
O vlivu octové kyseliny na vodní rostliny nechci spekulovat, ale vím jistě, že na rostliny běžně pěstované v hydroponii doporučované koncentrace toxicky nepůsobí. Některé další organické kyseliny se nevyužívají ke snižování pH, ale (zjednodušeně) jako stimulanty růstu.
V běžných situacích používám v případě potřeby ke snižování pH anorganické kyseliny, obvykle sírovou, někdy chlorovodíkovou nebo dusičnou.
Všem zájemcům o problematiku úpravy pH v akváriích vřele doporučuji dobře prostudovat, co na toto téma píše Raviolka:
maniakva.sweb.cz/… Přidat reakci
[1] ...... 8 9
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13684x