Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cryptocoryne - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Cryptocoryne - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 11:29 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: keydoc
Děkuji za výbornou odpověď. :-)

Tady je v atlasu:
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_fusca
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   25.05.2014 11:25 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: Aforte
Jak píše petulinakk, musíš trošku více zagooglit a načíst. Rádi poradíme, ale chce to číst co bylo zmíněno ať se nemusí stále psát stejné "články". Osobní zkušenosti tu přece jsou - např. důle na této stránce je několik delších příspěvků se základními informacemi. Mimo jiné je tam i odkaz na časopis Akvarium, přeložený článek od Xemy, který je slouží jako dobrý základ ( maniakva.cz/… ). Nebo si pročti i naše deníky u emerzních nádrží.

Dále k druhům. Vyber cokoliv co pěstují komerční pěstírny jako např. Aqua-Daho či Rataj. Ty jsou vhodné do emerzu. Co se týká tebou zmíněných, pak C. minima je jak Ivča napsala náročnější - byť jak se zdá, patří mezi lehčí z blackwater Cryptocoryne. Co se týká C. pygmaea, oficiálně ji prodává jen Fytosel, ale tam si zatím nejsem jist co to je, neboť ji mám prťavou (má být velká, ale to ještě může narůst) a nekvetla mi. Nevím, kde jsi našel C. fusca, ale měl bych zájem. :-) C. lingua sice není toliko náročná, ale asi také bych ji zatím vynechal.

Nastuduj, prosím, toto vlákno, Xemův článek (popř. ti mohu poskytnou jiné, ovšem ne v češtině.) a pak se ptej na to, co ti není jasné či co jsi se nedozvěděl, ju? :-) palec
Pozn. ještě je dobré si prolítnout vlákno o Emerzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.05.2014 11:12 Žena petulinakk [2016] Re: Aforte
Pomoci se ti tady dostává neustále.
A fotky zkreslují.... to už snad ani nemá cenu komentovat.

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   25.05.2014 11:07 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: petulinakk
Ty fotka občas dost zkreslují. Radši se zeptám lidí na osobní zkušenosti. Ale jak tak vidím, jak nějaké pomoci se tu furt nedostává. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.05.2014 11:04 Žena petulinakk [2016] – Re: Aforte
U tebe, který na internetu nejspíš i spíš, a máš "vygůgleno" kdeco, mě překvapuje, že sis ještě nenašel, jaké mají jednotlivé rostlinky nároky, jak rostlinky vypadají v obou formách... dá se toho najít spousta, i ve zdejším atlase.

Pokud bys tuhle fázi měl opravdu poctivě za sebou, nemohl bys napsat, že očekáváš a bojíš se, že ti emerzní forma vyroste o hodně víc.

Taky nevím, jaký je rozdíl mezi pěknou a nepěknou rostlinou, to záleží na každého vkusu, a nikdo to za tebe nevyřeší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 10:51 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: petulinakk
Ano to očekávám a bojím se toho.

Akvarijní rostliny mě baví, ale s kryptokorynami dosud nemám skoro žádné zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 10:48 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: ivaha
Kryptokoryny zatím žádné nemám. To je jeden z důvod, proč je chci zkusit.
Sehnat se dá všechno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2014 10:34 Žena petulinakk [2016] – Re: Aforte
Aforte napsal: Poradí mi někdo pěkné a malé druhy kryptokoryn v emerzu?
Očekáváš, že některé z níže vyjmenovaných budou jako emerzní velké a ošklivé?

Aforte napsal: Ještě připomínám, že mám zájem o velikostně malé rostliny v emerzní formě.
Jako odborník na pěstování rostlin jistě víš, jak uvedené druhy vypadají submerzně, a že zrovna kryptokoryny nevypadají v emerzní formě naprosto jinak než v submerzní, jako to bývá u některých jiných druhů. Očekáváš tedy, že emerzní kryptoška ti vyroste o půl metru výš než její submerzní forma? ;-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2014 10:28 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Aforte
Prostě vem nějakou z akvárka a zkus to. Ohledně rostlin, jako je například C. minima, buď soudnej, to už je podstatně vyšší level a ani jí neseženeš :-D Než se budeš ptát na takovýhle kytky, tak si o nich nejdřív něco přečti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 10:17 Muž Aforte [533] - Rostliny
Poradí mi někdo pěkné a malé druhy kryptokoryn v emerzu?
Díval jsem se na:
flamingo
lingua
minima
fusca
nevillii
willisii
parva
pygmaea

Pokud by to bylo něco z těch méně náročnějších budu rád. Ještě připomínám, že mám zájem o velikostně malé rostliny v emerzní formě.
Předem děkuji. ;-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.11.2013 23:27 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: vaaclav
Na tebe jsem reagoval pouze skrze odkaz na krypt.nemoc v pripade optimase. ;-)

Edit: my tu prece neobjevujeme nic noveho, pouze opakujeme jak ve skole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 23:15 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: grunda
Ale je prece rozdil rozpad/nemoc, atd. a prechod na submerz. Ja reagoval na souvislost mezi akva bohatym na CO2 a rozpadem.

Pokud mam reagovat na druhy pripad (tedy prechod na submerz), pak jiste. Snazsi to asi bude v akva kde je bohate dno a nejake to dostacujici CO2, ale i tak mi to neshazuje vsechny emerzni listy hned v akva "chudem".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 23:05 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: keydoc
Fotka k příspěvku Trochu srandovní je, že čtu svoje názory od někoho, kdo je říká mě, jen má pár let zpoždění. Myslím si že emerzní rostliny už nejsou takový postrach jako dříve. Jinak já jsem nikdy neměl problém ani z jejich rozpadem většinou jsem je musel ustřihat když překážely. Kryptokoryny jsem sice vždy dostal v submerzu ale echinodorů to platí podobně. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 22:49 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: keydoc
souhlasím, až na to CO2 - dostatek CO2 usnadní kytkám přechod z emersu na submers, vymění listy postupně - třeba v průběhu roku, neshodí je najednou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.11.2013 21:32 Muž keydoc [398] - Rostliny
Fotka k příspěvku Ad vaaclav, ad optimas:
Osobně bych oddělil krypt. nemoc, či lépe rozpad/hnilobu od žloutnutí či hnědnutí listů. Toto spíše v daném případě nahrává jiným faktorům, jako např. zmíněnému přechodu na submerz.
---
Tazatel si může odpovědět sám = koupil ji z pěstírny, tj. většinou či skoro vždy emerz (submerz se jim nezaplatí), nebo z přebytků akvaristy, tj. většinou submerz... Ale pozor. Emerz se nerovná špatnému. V mnoha ohledech je dobrý či lepší. (píšu to, protože se dnes každému točí oči až na temeno, když se řekne že kytka je z emerzu...a to pouze z neznalosti či zaměňováním s nakoupením rostlin nevhodných do akva)
---
Ad dále...
Ať je to jakkoliv (přechod na submerz či rozpad/hniloba/nemoc) platí - nedělat nic s rostlinou (pokud se jedná pouze o projev u kryptošky a ostatní rostliny rostou dobře).

Jinak k rozpadu listů/krypt. nemoci/hnilobě zopakuji... kryptokoryny mohou reagovat na "stres" odnožemi...takže nedémonizovat tuto "udalost". V přírodě zažívají také nejrůznější výkyvy.

Důležité stejně nejsou listy ale rhizom/oddenek (viz např. fotka zasazaného rhizomu s kořeny C. wendtii Green Gecko...asi po týdnu/10 dnech).

Ad dále (grunda):
Dostatek či nedostatek CO2 nemá přeci na rozpad vliv (pokud je obojí dlouhodobé...Edit: tj. pokud mám třeba stále nedostatek tak se to neprojeví rozpadem ale jinou cestou)...či alespoň o tomto vlivu vážně nevím. Vlivem jsou výkyvy. A to také né vždy. Jeden může dělat psí kusy a drži mu to, druhej bouchne dveřma a už rozpad listů. Tolik ke stabilním podmínkám.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 21:00 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostliny
Mám zkušenost že když krytokoryny přijdou do lepšího nikdy se mně nerozpadly. Stačí ale třeba na týden zhasnout a už je to na některých znát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 20:16 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: romant
život je plný překvapení a život akvaristy obzvlášť. Každopádně za 20 let co mám akva, jsem ji nezažil (klepu na dřevo) ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 20:14 R Muž romant [27983] Re: grunda
Však já Ti věřím, jenom vím, že to co píšeš, prostě nemusí vždycky u každýho platit a dovolím si tvrdit, že s kryptokorynovou chorobou se v průběhu své akvaristické praxe setká každý, tedy na někoho to teprve čeká, čímž Tobě, ani těm co to ještě nezažili nepřeji nic zlýho. To já jen tak ze života akvaristy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 20:10 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: romant
ani já ne, ani v akva co jsem dohledoval jsem kryptokorynovou nemoc nezažil
u sebe v akva -
c.wendtii (green, tropica) sázena nasucho a pak zalita vodou
c.retrospiralis,c.affinis, c.undulata - dosazena
rozpad listů nula
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 20:01 Muž acik [416] Re: grunda
a to že co2 mam dost co :-D teda už ne,už je to oka (neřeš) :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 20:00 R Muž romant [27983] Re: grunda
Neplatí to vždy, fakt, nekecám. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 19:59 Muž grunda [1781] - Cichlidy
není důvod aby se kryptošky rozpadaly, stačí dost CO2, dosazoval jsem k sobě do akva 3 druhy a rostou parádně - už 3 měsíce :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 19:44 Muž acik [416] Re: vaaclav
změna už byla ta,že přišla do nové vody,cele to pro ni byla změna,já je mám teď na stole a v sobotu budu sazet,to jsem zvědav:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 19:41 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: acik
Myslíš si že by po týdnu zasazená v akváriu byla rostlina náchylná na nějakou změnu nebo ta změna je to zasazení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 19:35 Muž acik [416] Re: optimas
kryptokorynová nemoc se projevuje deraveni listu a pak i naslednym rozpad.... V akva musela projit nejaka změna treba v paramatru vody,nebo jestli jsi neco nedelal s osvetlenim.Zkus si o tom neco procist
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 19:34 Muž . : Hunter : . [17] Re: Jája
ano, viem že je veľký :-D no a za ním je v rohu bacopa, a potom dva druhy "ruzkatce" a tiež kryptokorýmy, potom je tam vzadu ešte tuším (neviem ako sa to píše ) Hygrophila diffornis ??? čiže rastliny tam sú, len sú malé, musia prerásť ten koreň ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 19:13 Muž Robo [45] Re: vaaclav
Ne, akva bylo založené v červenci. Ostatní kytky rostou normálně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 17:26 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: optimas
Je to tak zvaná krytokorynová nemoc, neboli reakce na změnu prostředí. Po čase by měla znovu obrazit pokud nemáš nějaký jiný problém, třeba zahnívající dno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 16:13 Muž Robo [45]
Ahoj, minulý týden jsem si zasadil Cryptocoru wendtii a začla mi nějak žloutnout a opadavjí ji listy. Některé hnědnou. Je to proměna na submerzní nebo je nějaký problém?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 11:32 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: . : Hunter : .
Vůbec mi nepřijde, že bys měl to AQ nějak moc zarostlé. Já bych nic neprotrhávala. Za kořenem ti taky něco roste? Není to pořádně vidět. Podle fotek bych řekla, že za kořenem moc rostlin není. Krevetky hustě zarostlé akvárko ocení. Ještě jim tam přidej mech. Já osobně bych za kořen zasadila ještě nějaké další stonkovky. Ale raději bych zvolila menší kořen, tento je vůči AQ takový obří, což je na úkor plochy a možnosti osazení rostlinami.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 11:19 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: . : Hunter : .
Protrhat je určitě můžeš, jen si dej pozor některé jsou spolu propojené kořeny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 10:43 Muž . : Hunter : . [17]
ahojte, chcem sa opýtať či nemám príliš veľa kryptokorýn v nádrži "Mini", keď tak môžem ich pretrhať :) dosť veľa takých malých rastliniek som ostrihal ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 10:02 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: sia333
Jo, je to možné. Kdysi jsem takhle měl C. affinis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2013 09:26 Muž souky [592] - RostlinyRe: sia333
teď jsem měl v akváriu volně loženou kryptošku, ve tmě, a dokonce kvetla(asi poslední pokus)....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2013 23:06 Muž sia333 [1] - Cichlidy
Možna hloupý dotaz, je možné, že jsem viděl růst kryptošku ( netuším jaký druh ) upevněnou na kořen? Prostě ala anubias? Nebo je to totální hloupost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   05.11.2013 09:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kytka
Jinak bych podotkl, že si pěstitel musí ujasnit co chce. Jestli krásnou velkou kytku, nebo získat květy. Dle mého je u takovýchto vodních rostlin kvetení při dobrém vegetativním rozmnožování trochu zbytečné. Takže si myslím, že podmínky pro kvetení a dobrý vegetativní růst jsou rozdílné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   05.11.2013 09:02 Žena Kytka [2146] – pro osvěžení
Pro osvěžení pamětí přikládám odkaz na článek o emerzním pěstování kryptokoryn - strana 11-15 maniakva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 20:15 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: keydoc
zatím prezentace založena, něž si načtu co chcou jednotlivé druhy za půdu je v tom nechám, čím mín je budu přesazovat tím líp, jinak zmíněné druhy bych si chtěl objednat (asi rataj)Osvětlení plánuju 8w zářivku a ještě nějaké menší čerpadlo hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   04.11.2013 15:11 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: petulinakk
+ ještě bych doplnil, resp. zdůraznil, že v článku bylo hnojivo uvedeno jako ukázka, tedy že nepoužívá žádné speciální či "to nejlepší a zaručeně pravé kryptokorynové hnojivo". Klidně bych mohl pohledat další používané v zahraničí a myslím že by se dosti různilo. I když za to hledání to stojí...

Pak je třeba si uvědomit, že skoro cokoliv se dá (pokud je to opravdu u daného druhu třeba) kompenzovat přidáním do substrátu.

+zalezi na pouzite vode.

Se psaním si to rozmyslím. Bude záležet jak moc budou chladné zimní večery. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2013 15:10 Žena petulinakk [2016] Re: Johan
Johan napsal: Jsou Rhododendrony z arktických i tropických oblastí, stejně jako z oblastí s vápencovým podložím tak i rašelinou.. ;-)

Máš pravdu, pomyslela jsem jen na to hnojivo, co se prodává u nás, na rododendrony, prodávané u nás v obchoďácích... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 25   04.11.2013 15:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: petulinakk
Není vhodné nic takto generalizovat. Jsou Rhododendrony z arktických i tropických oblastí, stejně jako z oblastí s vápencovým podložím tak i rašelinou.. ;-) Je to hodně bohatá skupina.
Cryptošky sice nejsou zas tak na druhy bohaté (i když mezi vodními kytkami jsou na tom velmi dobře), tak se to také nedá moc zobecnit. Obecné postupy pěstování to ano. Ty jsou stejné jako u všech ostatních vodních rostlin, ale u jednotlivých druhů si člověk stejně musí poradit sám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   04.11.2013 14:50 Žena petulinakk [2016] Re: keydoc
Každý Tvůj příspěvek je lepší a lepší :-) nechceš napsat článek? Je to fakt moc zajímavé... Možná ano, jak píšeš, některé informace se člověk i dočte na netu, ale vyžaduje to prohánění stryčka gůgla, a čas strávený nad tím... takže dostat to takhle shrnuté, a navíc obohacené o osobní zkušenosti, je k nezaplacení, takže se nepodceňuj, a díky :-)

keydoc napsal: Azalea, Camellia, Rhododendron, kde je NPK 30-10-10 (dle toho co jsem teď našel na netu, snad je to správně...píšu to spíše jako demontraci než přímé doporučení hnojiva)...takže jak se tam uvádí, žádné extra či špéci hnojiva nepoužívá.
To je zajímavé, protože pokud vím, hnojiva na rododendrony a spol. mají hlavně to specifikum, že je tam je značně snížený (možná i chybí) podíl vápníku - tyhle kytky jsou na vápník velmi citlivé...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 22   04.11.2013 13:24 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: keydoc
To čemu říkám náročné kryptošky...Zde mám zkušenosti úplně minimální, teprve začínám.
- Jednoduše řečeno, jsou to takové, které mají specifické požadavky na vodu, tedy zejména pH, tvrdost, na živiny, potažmo substrát...také je nemusí být snadné uvést do květu. Aktuálně třeba pro mě za náročné považuji většinu Blackwater kryptokoryn (takové budou mít většinou svou vlastní nádrž, s nízkým pH, specifickým substrátem, atd...).

A opět, některé rostou snáze, jiné hůře. Dále je třeba říct, že některé kryptokoryny mohou růst i v prostředí které není zrovna tak ideální, ale zase budou dosti stagnovat nebo se je nepodaří dlouhodobě udržet či se nepoženou do květu jak v dobře utvořeném/napodobeném prostředí...

Pozn.: Abych to upřesnil - to co je pro mě náročné či aktuálně považuji za náročné, může být pro jiného, který je problematiky znalý a umí napodobit podmínky (či ví co si může dovolit) hračkou...kdo ví jaký názor budu mít třeba za 2 roky...

Jaké kryptošky tu nemáme? Stačí to konfrontovat s:
crypts.home.xs4all.nl/…
Nechci jmenovitě vypisovat, které považuji za náročné. Nechť si každý projde a udělá si názor sám, jak je pro něj obtížné/lehké napodobit podmínky dobré pro růst či květ a dle toho si udělá škatulky.

Záverem...
Zahraniční sběratelé neřeší jen druh kryptokoryn, ale i jejich lokalitu. Když si třeba píšete a zmíníte třeba že máte affinisku, tak se vás zeptá jakou, odkud, že má doma třeba ze 3 lokalit (a opravdu vypadají i v submerzu trochu jinak).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 22   04.11.2013 13:23 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: petulinakk
Tak to jsou spíše základní rady než zkušenosti. Co jsem psal dočteš kdekoliv. :-)

Hmm, hnojení. Úplně na žačátku jsem hnojil klasicky jen vodou, ale tam mám málo živin. Pak jsem brzo začal Kristalonem, protože jsem ho měl ve skříni. A až došel tak zas další. Teď tu mám - jak se dívám - Agrobio a to má dost fosforu. Občas, přidávám jednotlivé složky, zejména železo (opět, protože mám málo ve vodě), popř. fosfor....

Nedokážu říct, co je nejlepší. Někdo prostě jen hnojí něčím univerzálním a roste mu to a kvete. Když jsem si prošel zahraniční fóra, tak tam dost cpali hnojiva plná fosforu. Na druhou stranu, když se mrkneme třeba na článek/shnutí rozhovoru s Bastmeijerem (viz starší příspěvek), tak tam máme vyfocený Miracle-Gro pro - Azalea, Camellia, Rhododendron, kde je NPK 30-10-10 (dle toho co jsem teď našel na netu, snad je to správně...píšu to spíše jako demontraci než přímé doporučení hnojiva)...takže jak se tam uvádí, žádné extra či špéci hnojiva nepoužívá.

A samozřejmě u těchto pěstitelů bude záležet (z dlouhodobého hledika) i na substrátu. Ale substráty jsou samotná kapitola. Je to o experimentování.

Za sebe řeknu, že používám co mám doma. Tedy nejčastěji ten Kristalon + dohnojuji fosfor. Je to nejlepší? Netuším. Když se mrknu zde do vlákna o emerzu, tak slovo Kristalon tam padá také často.

Když se mi zdá, že rostliny stagnují, mám i hnojivo ve formě tyčinek (ke kořenům...klasicky prodávané v květinářství, marketech). Také je dobré použití/přidání jílu do substrátu. Ideálnější je s obsahem Fe (některé kryptošky zase ocení i s obsahem vápníku - viz jejich lokality). Raději drobnější jíl, třeba ho rozdrobit (nebo různé granule), než velký kusanec, který vám může v květináčku udělat "zátku".

Spíše než číst co jsem dělal já, doporučuji zahraniční články, fóra a různé rozhovory. :-) Já se terpve nějakým směrem propracovávám - né vždy úspěšně...nicméně postupně. :)

Ještě mě tak napadá a dodám k vlhkosti... každý z počátku stresuje a doma chce pomalu 100% vlhkost. Nechci to generalizovat, ale při tak vysoké vlkosti mají listy podobné submerzním a jsou náchylné na rozpad kdykoliv když návštěva bouchne s dveřma. :-) Také, a to nás zajímá především, se tolik neženou do květu. Proto je lepší o něco nižší, listy budou více tuhé, menší a kryptoška raději půjde do květu. Teď se mě někdo zeptá kolik je ideální vlhkost, že ano... Nechci říkat nějaké přesné číslo, především protože nevím. Musím se někde dočíst kolik mají v těch super-duper sklenících (ale i tam jim to bude kolísat...). Pokud mě ale nikdo nebude brát na procento přesně, tak se bavme o vlhkosti 70%+, tedy 70-90(/devadesát něco...)%? (Zde ale opět připomenu, některé kryptokoryny budou s nížší vlhkostí bojovat...a samořejmě přechod ze submerzu na emerz bude mít kryptoška snažší za vyšší vlhkosti).

Upozorním, že otvírat debatu typu "Mám vlhkost XY%, je to dost?" je blbost.
Mě zajímá...Roste to? Ano.; Neroste = hledám problém.; Roste ale nekvete? Počkám, .; Čekám už dlouho na květ? Začnu řešit nebo čekám dál. :-)

Ještě k tomu světlu. Psal jsem, že to jde i u okna a je to tak. Sám toho mám u okna víc než dost. Nicméně pokud už si hrajeme a chceme to mít více pod kontrolou a nespoléhat se jen na čas kdy sluníčko "praží", tak svítíme lampičkama, zářivkama, ledkama a kdo ví čím. Kolik je akorát? Nevím.
Pokud ale na to pražím i lampičkou/zářivkou/ledkou/kdo-ví-čím...tak mám kryptošky opět menší a častěji mi kvetou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.11.2013 09:29 Žena petulinakk [2016] Re: keydoc
Díky moc, že jsi se s náma podělil o svoje zkušenosti :-)

Ještě by mně zajímalo, co se osvědčilo na hnojení Tobě - v prezentaci máš vyjmenovaných několik druhů, takže asi bereš co ti přijde pod ruku, a není mezi tím až takový rozdíl?

A jaké jsou ty náročné a u nás nedostatkové kryptošky? Díky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 19   04.11.2013 00:02 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: keydoc
Pro zajímavost můžeš mrknout jak to vypadá u Bastmeijera (popisky fotek jsou kostrbatě přeložené):
- oncrypts.wordpress.com/…
- oncrypts.wordpress.com/…

či zde Pieter van Wijngaarden (opět kostrbatě přeložené popisky):
- oncrypts.wordpress.com/…

Edit:
Nebo je libo skleníček? :-)
- www.rva.jp/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 22   03.11.2013 23:18 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: Kryštof
Několik základních rad a reakce na tvůj SZ dotaz, který jsme se dohodli, že budeme řešit na fóru:

- pro začátek si vyber druhy, které dobře rostou emerzně (třeba znovna C. affinis ti neporoste tak dobře jako C. wendtii. Stejně tak s C. aponogetifolii, kterou jsi mi v SZ zmínil...). Dále některé crispatuly budou chtít větší vlhkost. Zkus proto třeba již zmíněnou C. wendtii, dále, C. spiralis, C. pontederiifolii, C. beckettii, C. x willisii, C. walkeri, C. albidu... a další.
- načti si, kde se jaké druhy vyskytují a v čem rostou, tedy jaké půdě, vodě (zdrojů je hodně, něco je zde v atlasu, dále to pak konfrontuj s uvedenými odkazy u kryptošek, zejména biblí ti budou Crypts Pages od J. D. Bastmeijera, či další uvedené odkazy... Jinak v mém Emerzátku jsou průběžné přidávány odkazy na desítky webů, blogů). Když budeš vybírat nenáročné druhy, běžně u nás prodávané, budeš zejména řešit substrát, popř. vodu. (Dočteš se tedy, že C. affinis, C. aponogelifolia preferují tvrdou vodu, vápenaté dno...takovým informacím musíš věnovat pozornost)
- hnojení je různé, každý používá něco jiného a žádné "zázračné" není (byť třeba Amíci měli v oblibě nějaký Miracle-Gro, ale ten jim přestali dělat v tom NPK poměru co používali). U nás je často používaný je Kristalon (stejně tak ale třeba můžeš použít různé Agro, atd). Časem budeš třeba studovat poměr NPK, či si budeš míchat něco svého, nebo to řešit nebudeš.
- dá se pěstovat jak s umělým světlem tak i u okna (u okna pozor ať to neuvaříš...).
- topítko je dobré, drží stabilní teplotu, dobrý odpar vody, ale dá se i bez něj
- pohyb vody je dobrý pro lepší distribuci živin + růst kořenů. Nezbytný ovšem není.
- substrát volíš dle druhu kryptošky (viz výše - načíst si lokalitu), obdobně s vodou (ale u základních kryptošek nebudeš moc řešit pH...pokud nemáš doma nějaké extrémy). Vše je na tobě, ty děláš pokusy a pak nějaké závěry. Někdo používá neobohacené substráty a živiny "pere" do vody, jiný zase používá obohacené komerční, atd. O substrátech viz třeba Xemův článek v čas. Akvarium. (Tady má také každý jiný - jeden kope u řeky, druhý na zahradě...). Pro začátek např. stačí mix hlíny, písku a třeba nějakého substrátu pro kytky. U některých kryptošek (to si načteš) neprohloupíš s příměsí rašeliny. Stejně tak ale můžeš zkoušet v mechu, kokosovém stelivu, akadamě, liaporu atd...
- udržuj vysokou vlhkost vzduchu (většinou stačí zakryté akva/nádoba)

To je tak z patra co mě pro začátek/obecně napadá.

Pamatuj, že vykvést ti to může jak v okurkovce za oknem, tak i v high-tech skleníčku. Vše je na tvém odhodlání, očekávání, financích.

Pozn. co píšu, platí o nenáročných kryptoškách. Ty náročné - které u nás stejně nějak velice nejsou - budou chtít už větší pozornost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 22:20 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: keydoc
:) jaj tak teď si nejsem jistý, ale asi to udělám tak, založím prezentaci, a začnu se ptá k tomuto. Pokud vám to nebude vadit :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 22:13 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Johan
zatím jsem kontaktoval keydocka a zatím budu své dotazy směřovat jemu. Jinak potom co o nich nastuduju víc, bych se rád pustil do debaty i tady na fóru. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   03.11.2013 22:12 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: Kryštof
Klidně i SZ, ale tím se ochudíš o názory a zkušenosti dalších co by rádi reagovali a poradili.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 11 12

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 16697x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10513-cryptocoryne-pestovani-sazeni-problem?od=301