Cryptocoryne - pěstování
Vďaka.
Myslím, že špecialisti by nepovedali nič prekvapujúce
Každá rastlina si vytvára určité väčšie alebo menšie zásoby. Zhrubnuté zásobné korene sú rovnako bežná vec u mnohých druhov rastlín, nemusia vyzerať vyslovene ako mrkva
U rastlín, ako sú druhy kryptokorýn, ktoré každoročne absolvujú prechod z emerzného štádia do submerzného a opačne, je ich výskyt úplne logický. Hlavne v smere submerz - emerz (opačne je to z hľadiska energetickej a látkovej bilancie jednoduchšie) ide o pomerne riskantnú operáciu, ktorá by bez dostatočných zásob rastlinu priamo ohrozovala. Časť zásob sa samozrejme nachádza aj v podzemkoch (ako spomenul Václav).
Ešte trocha osvety: tento typ podzemku, ktorý majú kryptokoryny (keď sa delí na tú koncovú časť "hlavný" podzemok" a bočné "rozmnožovacie" podzemky sa volá sympodiálny typ podzemku. Podzemok, ktorý sa takto nedelí a má iba tú rozmnožovaciu časť (Glossostigma, Lilaeopsis,...) sa volá monopodiálny podzemok.
Jirko wendtii" ano, ale která?
Sám víš, kolik jich je
Tohle je první případ, kdy jsem si nějaký obrázek z fóra uložil. Cenné a názorné, perfektní.
(Ta Tvoje teorie náhodou zapadá do domněnky, kterou jsem nedávno vyslovil v článku, který ještě nebyl publikovaný. Zajímalo by mě, co by k otázce zásobních orgánů u kryptokoryn řekli specialisté řekněme... evropské třídy.)
Ja by som so tiež nerozlišoval, no išlo o to, aby som vedel označiť to, o čom si písal, keďže ja som spomínal korene a ty si písal o podzemku (stonka), o ktorý vôbec nešlo.
Asi bych to takhle nerozlišoval oddenek je zároveň zásobní ale i rozmnožovací.
To, o čom píšeš, som na obrázku označil ako "Hlavný podzemok".
Tak jsou to rostliny rostoucí z růžice a tvoří tím pádem i nějaký oddenek, sice ne tak velký jako echinodory ale u starších rostlin určitě bude znatelný.
Wendtii a pontederiifolia.
Starší reakce
Starší reakce
Zdarec. Stalo se vám někomu, že by listy některých kryptokoryn červených zbělaly? Všem (i těm bílým) se daří, rostou a pouští nové šlahouny, jen mají některé listy z horní strany bílé (ne, nejsou to tečky vysráženého vápníku).
Starší reakce
Spíš než hnojit by jsi měl jejich počet omezit a nebo je začít pořádně krmit.
Mám 2 druhy tekutých hnojiv... dospělí je nežerou ale malí vlezou na všechno... to by odpovídalo ty dirky, ale listy jsou dost tuhé tak nevím.. Mám podle vás začít hnojit?
Chtělo by to změřit hodnoty vody, kolik tam máš draslíku, dusičnanů a železa - píšeš, že nehnojíš, možná je to projev nedostatku některých prvků. A fakt to ancíci nehoblujou? Místy mi to tak připadá, jako ožraný
Zaměřuju se na kryptokoryny a nerozumím, kde je problém
.
Ta fotka není moc kvalitní, ale jestli myslíš ty zelené fleky, tak to je řasa.
0 22.08.2018 08:29 Aslan Zase nikdo? ... tak nevíte aspoň kdo se na kryptokoryny zaměřuje?...
0 21.08.2018 21:30 Aslan Lidičky, poradíte co se děje s rostlinami? Žádná změna se za poslední dobu nekonala...
Starší reakce
Ahoj, u té vlevo už je ten hnědý submerzní
Jiné nevidím.
Ahojte, muzete mi prosim potvrdit jestli ty hnede spodni listy jsou uz po prechodu na submerzi? Jde mi hlavne o to jestli se jim bude darit.. dekuju
Starší reakce
5 02.02.2018 22:30 - 7 ročné cryptocoryne-ovo v 20L.
Starší reakce
2 09.01.2018 00:13 Sokyn Děkuji kluci za rady. Zkusím nejdřív ten hořčík. Koupil jsem v prášku síran hořečnatý,tak budu rozumné dávkovat a uvidím. Pak kdyžtak to železo a nakonec ten draslík. Konga to nedělají. Ty už mám léta. Jak bude nějaká viditelná změna, dám vědět. Ještě jednou díky všem.
Nóó, tak ta se Ti dala krááásně do pořádku.
Teď s ní mám pro změnu problém já sám.
Tento problém vidím poprvé, přestože jsem měl dlouhou dobu C. pontederiifolia právě s tetrami konžskými (a zbírkou sumečku).
Len doplním - ani otíkov by som z toho nepodozrieval. Môj hlas ma Maqův postup.
A propos takto vyzerá aktuálne moja. Zatiaľ som dal dávku Mg a mikroprvkov podľa PMDD (normálne som dával tak polovicu).
Konga to nejsou, na to bych si vsadil já.
Já bych si vsadil na kongo tetry.
Začít hořčíkem je rozumné. Když nepomůže, zkus železo, pak draslík.
To pořadí má svoje důvody - nadbytek draslíku potlačuje příjem hořčíku.
0 08.01.2018 17:13 Sokyn – Díry v listech u Cryptocoryne pontederiifolia foto akva
Zdravím všechny,
Dno neodkaluji vůbec, protože nemám co odkalovat.Rostliny mi všechno vezmou. Od šneků to není. Vytvoří se nejprve žlutá tečka na listu a potom během pár dní se z ní stane dírka velikosti kuličky do ložiska. koupil jsem si nedávno 2 otiky. Myslíte, že by to mohla být jejich práce? Jinak osazenstvo mám Tetry konžské,prusvitne, neonky, platy a mečovky. Od ryb to myslím nebude. Včera jsem našel už 2 tečky i na Cryptocoryne Wendtii green a dnes už jsou z nich dírky. Tady foto celého akva. Zkusím zvýšit dávku toho hořčíku. Nebo má někdo jiný návrh? Třeba draslík nebo jiný prvek?
Je to lokální nekróza. Rostlina na tom není tak zle, tak ty okraje zacelí, a pak vypadají jako vykousnuté.
Ja detrit neodkalujem, len vymieňam vodu. Mám tam modré neónky, neocaridiny a pandičky. Ani jedny nerobia bordel, tak ani neviem, čo by som odkaloval...
Já měl pontederiifolii před lety, mám jí dost i poslední dva roky a toto jsem nikdy neviděl. Může být, že tím, jak si pěstuju detrit a nikdy neodkaluju, mám ve dnu něco, co těmto problémům zabraňuje.
Možná by nebylo marné vědět, jak Sokyn a ty pracujete s detritem, jestli odkalujete a tak.
P.S. V akva s pontederiifolií mám jedny z největších okružáků co mám (živí se rozpadlými listy leknínů) a samozřejmě taky nevidím, že by lezli na zdravé listy kryptokoryn.
Mne to robí pontederiifolia tiež a zatiaľ netuším, čím to je.
Ale slimákov na nej nevidno.
Môžem skúsiť zdvojnásobiť dávku horčíka, za to nič nedám; už s ním mala pred nedávnom problémy, a horčík ju prebral. Ale pamätám časy, keď vyzerala výrazne lepšie.
Tak já vím kulový. Ale taky mi to přijde vykousaný, navíc okružák hned vedle a jestli to začíná nějakou skvrnou...
... teoreticky ...
Sokyn se na mě nejprv obrátil soukromě, já nevěděl, tak jsem mu poradil, ať napíše sem.
A nevykouše to ten Okružák, co sedí na listu vedle? V okamžiku, kdy pozná, že se dělá "malá žlutá skvrnka"... Jestli příznak není malá žlutá skvrnka místo díry...
Taky bych na první pohled řekl, ale Sokyn mi soukromě napsal, že to jsou nejprv malé žluté skvrnky a až pak se na jejich místě objeví díra.
Co máš v akváriu za osazenstvo. Vypadá to jako vykousané.
0 08.01.2018 01:02 Sokyn – Díry v listech u Cryptocoryne pontederiifolia
Zdravim všechny. Nevíte někdo čím to je, že se dělají na listech tyto dírky? Pěstuji více druhů Kryptokoryn, ale má to jen Cryptocoryne pontederiifolia. Ostatní jsou zdravé. Od šneků to není. Muj názor je, že chybí nějaký prvek.
Starší reakce
Pepan napsal: Ty nečistoty na listech nemusí být škodlivé. ... leckdy jsou kytky doslova pokryty nánosem bahýnka a přes to žijí a množí se.
Máš sice pravdu, kytky snesou hodně (třeba i PMDD
), ale na škodu jakýkoli nános na listech vždycky rozhodně je.
Mě se v žádném akvárium nic na listech neusazuje. Hm?????
Já to psal jen jako jednu z mnoha možností , které mohou ovlivňovat zdárný růst rostlin a jejich možné zahnívání v akváriu. Příroda si samozřejmě s nemocnou rostlinkou poradí během několika hodin , jen akvarista musí toto chřadnutí rostlin sledovat podstatně déle.
Ty nečistoty na listech nemusí být škodlivé. Pokud se člověk podívá na záběry z přírody, leckdy jsou kytky doslova pokryty nánosem bahýnka a přes to žijí a množí se.
Ahoj . Tak si pročítám vaše příspěvky a souhlasím s tou pravidelnou výměnou vody . taky je třeba říct že těmto rostlinám nesvědčí ani nečistoty usazující se na listech . Já kromě pravidelné výměny vody také pravidelně tak zvaně oprašuji listí a opravdu mé rostlinky jsou výstavní . Jako důkaz vitálnosti si můžete prohlédnou má fota v prezentaci .
Přesně tak jsem to myslel. Každý pondělí nebo každý třetí pondělí v měsíci nebo každej lichej čtvrtek v každým sudým měsíci. Ale prostě držet rozvrh.
Já bych to slovo Stabilita Jirko doplnil o slovo "pravidelná". Už jsem se několikrát setkal s tím, že ty potvory mají ve svý paměti zakódovaný kdy se jim to vyvětrání udělá a běda jak je to jindy než jsou zvyklý.
Jinak neberme to co jsem napsal doslovně, ale prostě mám tu zkušenost.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 11 12
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 16764x