Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cryptocoryne - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Cryptocoryne - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 22:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kryštof
Občas jsem něco pěstoval i já. Zatím jsem emersně zkusil:
C. affinis, aponogetifolia, beckettii, ciliata, lucens, parva, pontederiifolia, wendtii, x willisii + další, které už nebyly v mých rukou moc úspěšné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   03.11.2013 21:55 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: keydoc
Jako myslím si že s emerzama už jsem si to trochu oťukal, ale nejvíc mě zaujali kryptokorýny. Jinak bych se chtěl spíš potom ptát přes SZ :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 21:51 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: Kryštof
Fakticky každý kdo zkoušel, dělal či stále dělá emerz si tam "prdl" nějakou tu kryptošku.

Prošel bych si úplně celé vlákno zde o emerzu a tam najdeš občas i fotky + postupy od jiných a zjistíš další lidi.
Když to řeknu zjednodušeně, emerz jak emerz. U běžných kytek či nenáročných kryptošek budou základní postupy stejné. Xemův článek, resp. překlad v časopisu Akvárium jsi četl takže máš i přehled o substrátech pro náročnější kryptošky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2013 21:24 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: keydoc
Jojo, vaši prezentaci jsem si už párkrát rozklikl a i na odkazy jsem se díval, v průběhu týdne se určitě ozvu, jen mě zajímalo jestli je tu ještě někdo další koho nadchli kryptokorýny :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.11.2013 23:15 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: Kryštof
Zkušený nejsem - spíše začátečník, ale oblast zájmu mám právě tuto.

Bude třeba asi trošku specifikovat dotaz, oč jde, co tě zajímá. Fakticky je toho napsáno mnoho, jen vědět kde to najít (nějaký menší seznam internetových zdrojů + článků mohu poskytnout). ;) Bohužel spoustu věcí jsem dosud nezkoušel, byť mám něco načteno. Nevím jestli zvládnu poradit, ale možná alespoň dokážu odkázat někam dále.

S náročnými druhy teprve začínám a u nás vlastně ani nejsou (jednak jsou drahé, k růstu potřebují specifičtější prostředí, atd.) - je třeba je sem "dotáhnout".


Edit: + jak říká Johan, dle druhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.11.2013 23:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kryštof
Je lepší ptát se na konkrétní druh, který máte zájem pěstovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 22:26 Muž Jiri_99 [425] Re: Kryštof
Jo jo, keydoc ví.. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 21:09 Muž souky [592] - RostlinyRe: Kryštof
kdyby se neozval, zkus se sám zeptat rybicky.net/profil/15853
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 19:30 Muž Kryštof [314] - Amerika
Zajímalo by mě jestli je zde nějaký zkušený uživatel s emerzním pěstování kryptošek? Namysli mám různé druhy, nenáročné i náročné, květenství, opylování atd. Našel by se někdo kdo má v takhle nádherných rostlinách zálibu? X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.10.2013 15:38 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Tomiino
No, ta paní nemá pravdu. Kryptokoryny jsou pomalu rostoucí, takže jim stačí i méně, co se týká výživy než např. stonkovým rostlinám. Je pravdou, že mají celkem rozsáhlý kořenový systém, což může některým sousedním rostlinám i vadit. Je to v podstatě o údržbě akvária - aby všechny rostliny měly vhodný prostor k životu. Ale když se podíváš např. na fotky z mého akvárka, tak mám rostliny celkem hustě zasázené a žádná ze sousedek kryptokoryn nestrádá. rybicky.net/nadrze/18227
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 15:26 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: Tomiino
Mrkněte na akvárka zde, kde mají affinisku a udělejte si názor sám. :) Nevěřil bych všemu co se povídá. ;-) (Samozřejmě předpokládám, že se nejdená o případ kdy má porostlé celé dno dominantní kytkou). :)

Ono je to spíše tak, že v daných akvárkách nebudou podmínky ideální/vhodné a právě affiniska zvládne leccos a přeživoří dlouho i takřka po tmě, zatímco jiné rostliny to vzdají. :)

Edit: No, ono záleží čemu známá říká "kolem".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2013 13:21 Muž Tomiino [43]
Jedna znama v akvaristice Mirja v Plzni.Mi rikala ze,kdyz jsou cervene cryptocoryny v akvariu s ostatnima tak ty kolem spatne rostou...viz jeji akva.Proto mozna spousta akva je bez nich...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 15:54 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
jo já kdysi probíral třístovku plnou affinisek, neskutečně prorostlý dno kořenama, bylo jich tak čtyři kýble, podaroval jsem kamarády, akvaristiky v okolí, na budrze zbytek prodal. V některých akvaristikách jim tam rostou dodnes, ale někteří lidi z burzy mi pak říkali, že jim šli do "kytek".:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 15:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
KarlosS napsal: Oni (c. affinis) se těžko prodávají nebo darují. Většinou po nákupu každýmu odejdou díky změně prostředí. Proto je nikdo nechce.

No ja ji tady vylozene vyzebral, protoze jsem ji moc chtel. A ze by ji nikdo nechtel... na setkani jsem ji dostal vicekrate a nakonec mi zbyly jen dva mensi kousky, pac ne kazdy vi hned, ze ji taky chce :-D . Mam ji 2 mesice, je prakticky stale stejna, rozpadl se snad jen jeden vetsi list a neco malinko pribylo. Ono to nejspis chce vic "zaprdene" dno a to ji me 3 mesice zalozene akvarko moc nedoprava. Hlavne ze se drzi, casem snad pujde, a nemuslim ted z domu :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.10.2013 21:56 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jozkablack
Rozpad listů není většinou totální, někdy to ani nepoznáš, nebo to odskáčou staré listy. Pokud ti rostliny nevyhrabou nic se neděje. C. affinis pokud jsou už starší mají růžici listů někdy docela dost vysoko nad substrátem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 21:47 Muž jozkablack [0]
Za jak dlouho schodí například C.Affiniska listy pokud jsem jí dostal od známé. Dostal jsem C. Kalatkolistou a C.Červenou. Přivezla mi je z vesnice sem do Prahy, tak předpokládám, že rozdíl ve vodě markantní. A už jí mám cca 3 týdny a zatím jsem našel plavat snad jen dva listy na hladině. Naopak jsem si všiml, že Affiniska začíná obrážet prvními novými lístky. Kalatkolistá zatím nic, ale listy neztratila.

A mám v AQ taky dost Piskořek a jak tady čtu, jakmile se něco děje kolem kořenů Cryptokoryn....je zle. Rád bych si zachoval jak Cryptokoryny, tak Piskořky....jde to vůbec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 21:46 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: KarlosS
No, C. affinis bola jednou z mojich prvých rastlín. Vyženil som ju (aj s akvaristikou) ;-) A voda u svokrovcov je niečo celkom, ale celkom iné. U nich prameni v Slovenskom Krase, na okolo železnorudné bane = voda tvrdá + železitá. Naša voda bola vtedy so žulových V. Tatier = tvrdosť minimálna... Napriek tomu som opadnutie listov nezaznamenal, teda určite nie v nejakom veľkom rozsahu - to by som si určite pamätal, hoci ubehlo už skoro 20 rokov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.10.2013 20:37 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grunda
Do úplně stejné kategorie patří 70% pěstovaných druhů rostlin. hmm Krom toho tento typ rostlin je naprosto úžasný do akvárií, kde jsou ryby, které likvidují či žerou rostliny. Má hodně biomasy ve dně a tak snadno obráží. V jednom akváriu mám Vallisneria spiralis a Sagittaria subulata. To by nebylo nic zvláštního, ale to akvárium je v terárku s leguánem, který se tam chodí potápět a tyto rostliny žrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 20:34 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Johan
jenže tomu to bude trvat 20 let :-D sagitaria je hrozný plevel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 20:30 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grunda
To se dá vztáhnout na všechny druhy rostlin. Pokud se o ně nebudete starat, vždy nějaký druh převládne, tím, že ty další přeroste. To může být klidně i anubias.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 20:26 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Johan
jde o to, že tahle kytka je schopna zahubit skoro cokoliv co roste poblíž. CO2 a náročné kytky už je jiná kapitola, někdo prostě chce mít v akva i jiné kytky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.10.2013 20:25 Muž Bin [144] - AmerikaRe: KarlosS
pokiaľ sú kvalitné tak sa im nič nemôže stať, dostal som ich vo veľmi dobrej kondičke a hneď sa ujali
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 19:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
Oni (c. affinis) se těžko prodávají nebo darují. Většinou po nákupu každýmu odejdou díky změně prostředí. Proto je nikdo nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 18   01.10.2013 18:46 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grunda
Jo, přesně tímto přístupem se vytrácí spousty druhů z našich akvárek. Momentálně se radši (mluvím hlavně o začínajících akvaristech) dost svítí, hnojí a přidává CO2, aby ty vyvolené kytky rostly, místo toho, aby se pěstovaly kytky, které dobře v akváriích prosperují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 17:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Rostou vsude... by ses divil, jak vsude neroste, lepe receno neni. Ja si ji vyskemral tady, ale jinak ji zkus nekde sehnat ;-) . Driv byly v kazdem druhem akvariu, dnes jako by se k nim nikdo neznal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 16:10 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Dejmon
u červených kryptokoryn je to jedno, ty rostou všude. Ale nesmí se stát nějaká změna (vody, odhrábnutí). Na to reagují citlivě, většinou uhnijou listy. Kořeny nechat, listy se zase obnoví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.10.2013 15:08 Muž Dejmon [64] – Růst Cryptocoryne
Teď jsem daroval dva trsy Cryptocoryne affinis (kryptokoryna červená), roste mi v nádrži s Kryte WATERHOME s 2x40W T8 AQUA-GLO K18.000. Podle mně je nejdůležitější u rodu Cryptocoryne dno. Vyžadují vyšší a hrubší substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 14:51 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Designer
Mne svojho času rástla C. affinis v 300l akva osvetlenom 1 x 18 W T8, + 2 cca 15 W úsporky ;-) Rástla a množila sa, síce pomaly, ale množila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 09:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Dokazaly pekne rust i v relativne tmavem rohu. Holt osvetleni z akvarijniho setu. A videl jsem take rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis v neosvetlene zapomenute nadrzi v rohu mistnosti, jen troska svetla z okna, nic vic, pece veskera zadna, a les to byl poradny. Takze nektere snesou opravdu ledacos.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 09:19 Muž Tomiino [43] Re: Designer
:-)
cryptosky nejsou zrovna moc narocne na svetlo co
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 09:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
To pozoruji kazdou chvili. Neco se jim nelibi, predevsim prenos do jine nadrze, ale nekdy jen zmena parametru vody ci osvetleni, a ono se jim rozlozi veskere listi, vylozene se bezezbytku rozpadne, jde to velice rychle. Ale pak kdyz maji alespon trosku podminky, vyroste listi nove. Uz to od nich ani neberu vazne, provadel jsem v mensim akvarku dost experimentu, listi shodily uz nekolikrate, vzdycky dorostlo. A jestli jednou nedoroste, tak at, mam mnoho jinych rostlin, ktere se umi chovat slusne smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 09:11 Muž Tomiino [43]
ahoj,vi nekdo cemu se rika:nemoc cryptocoryn?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 13:51 Oskarka Re: olivis
Fotka k příspěvku Díky Baletce je mám taky.A doufám,že vydrží.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 08:43 Muž olivis [32] Re: grunda
Též mám Flaminga od Baletky, a již začínají vyrážet nové listy, jsem spokojen palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2013 23:39 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: bahno71
nevím, dostal jsem 4 kousky od Baletky na burze v Ostravě a všechny jedou jak o život
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2013 21:39 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: maculak
ty fláčka jsou někdy pěkný mrchy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2013 21:34 Muž maculak [43] Re: maculak
no Flamingo zatím docela skomírá, dnes jsem nasadil reflektory od Juwelu tak uvidíme jestli se to zlepší

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 21:57 Muž maculak [43] – flamingo
No tak uvidíme, zatím nechám být jak je, musím zaklepat, zatím s rozpadem nemám až tak problém a to se v tom docela často rýpu, teď naposledy jsem kompletně rozvrtal wendtii brown, rozesadil jsem celý trs, zakrátil kořeny a je to zatím v pohodě.Co se týká vybarvení, nechám se překvapit a když tak zasáhnu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   20.05.2013 11:15 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: bahno71
S těmi kořeny to je nanejvýš logické. Pokud odejdou kořeny, tak rostlina přizpůsobí i počet listů kvůli výživě. A vzhledem k tomu, že kryptošky mají rozsáhlý kořenový systém, tedy živiny přijímají nejen listy, ale i kořeny, tak ta úvaha naprosto sedí. A když vezmeš, že jakmile se hne s kořeny např. u affinisky, a to nemusíš protrhávat, stačí jen, když razantně odkalíš v její blízkosti, tak se jí fofrem začnou rozpadat listy. Prostě pro hodně kryptošek jsou kořeny pro výživu velmi důležité. Ale např. legroika nebo k. kalatkolistá podle mé zkušenosti nejsou tolik choulostivé na změny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2013 21:57 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: baletka
no dalo by se to tak říct,že závisí jak na kterým druhu,ale třeba u těch fláček,po přesazení my opadali a zůstali poslední tři lístky u všech co sem přesadil a to jich pár mám :-) ,ale třeba "tropica" u těch mi opadli jen ty nejstarší,mě se totiž zdá,že ty krypty mění po přesazení i kořenový bal,bo když sem po týdnu ty fláčka po přesázení vytáhl tak starý kořínky taky odešli a začali se dělat nový ,jestli to taky nebude tím,ale to je můj názor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.05.2013 21:27 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Kryštof
není to opačně, je to tak jak jsem napsal, koberec cca 3 cm od sebe, dominanta - samostatná kytka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2013 21:25 Žena baletka [624] Re: bahno71
Já myslím, že je to individuální a záleží na té které kytce. Mám doma kryptokoryny, které opadají, jakmile se kolem nich prožene hejno neonek rychleji, než se kryptám líbí (obrazně řečeno, samozřejmě) a vedle nich ve stejném akva jiné, které neshodily ani jeden list, přestože jsem je dva měsíce v kuse při každé týdenní výměně vody protrhávala, rozesazovala, tahala z vody a strkala zpátky... Připadá mi, že mají prostě svou hlavu :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2013 13:00 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: maculak
když je potom,ale rozesadíš,tak celkem brutálně opadaj ;-) ,vlastní zkušenost ano ,a pak u nich celkem dlouho trvá než se zvetí,teda aspoň u mě X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 11:52 Muž Toník [396] Re: grunda
On ale bahno71 píše o Flamengu a má naprostou pravdu. Když tuhle kryptokorynu nasázíte příliš nahusto, nevybarví se. (Taky ztratí barvu, když se porost přirozenou cestou sám zahustí.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 11:07 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: grunda
spíš opačně ne? koberec, daleko od sebe, jako dominantu, na husto ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2013 23:23 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: bahno71
záleží na tom, co od kytky chceš. když chceš koberec, tak se sází na husto, když jako dominantu, tak je třeba sázet daleko od sebe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 21:36 Muž bahno71 [287] - RostlinyRe: maculak
když jsou fláčka moc na husto tak se jednotlivé listy tak nevybarví,protože si stíní,mám to vyzkoušené,ale na druhou stranu musím uznat,že sesazené dohromady vyadají taky dobře,a teď babo raď :) ,já je sázím tak min 5cm od sebe ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2013 21:11 Muž maculak [43] – flamingo
Fotka k příspěvku tak dneska jsem sesadil Flamingo dohromady, lépe to vyniká...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2013 14:48 - Re: baletka
Pre cryptošky všeobecne platí,že nemajú radi zmeny.I pri bežnej čiastočnej výmene vody niekedy 2-3 najstaršie listy zhodia.Treba im dopriať čas a pokoj nech poriadne zakorenia.Potom určite pôjdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 22:32 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: baletka
Mě flaminga listy shazují dál(ale nic hrozného), jinak vypadají dobře, vypadají stejně jak to popisuješ.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 11 12

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 16697x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10513-cryptocoryne-pestovani-sazeni-problem?od=351