Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cryptocoryne - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Cryptocoryne - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2021 18:13 Muž vlka [3015] Re: KOPRajs
Ano, ve stejném akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2021 17:56 R Muž afc1886 [12920] Re: KOPRajs
Zrovna růžkatec mi roste v pohodě i mezi kryptoškama. Ale já ho vůbec nesadím ale nechám ho volně ať si záležet proudem sám kde chce. Potom ho jenom koriguji aby neobsadil celé akva. Kdyby bral růžkatec živiny ze dna tak bych se nad tou vzájemnou harmonii pozastavil, ale takhle ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2021 17:44 Muž KOPRajs [2] Re: vlka
Chápu správně, že ty ostatní kousky, kterým se daří, jsou ve stejné nádrži jako ten, který odešel mezi kryptokorýnama?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2021 16:16 Muž vlka [3015] Re: KOPRajs
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Ve stejný den zasazený Růžkatec, jeden mezi Cryptocoryny a ostatní vršky jako vždy do rohu. Po nějaké době ta mezi Cryptocorynama ,,odešla,, Ovšem nemusí to být ,,nesnášenlivostí,, je tam spousta jiných faktorů...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2021 15:48 R Muž vaclav [13777] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KOPRajs
Zkoušel jsem tedy hledat nějaké informace, které by jeho teorii podpořily, nebo naopak vyvrátily, ale narazil jsem spíš na směsici zkušeností a názorů, které se shodují snad jen v tom, že kryptokoryny obecně opravdu mají tendenci ostatní rostliny vytlačovat, pokud se jim daří.
Přečti si co je to alelopatie, v akváriu dost nepravděpodobná věc. Různé studie na to existují ale jde spíše o rostliny z přírody. Četl jsem o tom hlavně v rybicky.net/odkazy/literatura…
Pokud jde o to že by rostliny snižovaly pH tak to je nesmysl protože spotřebovávají CO2 a tím pádem (podle množství) zvyšují pH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2021 13:26 Muž Sid [6328] - RostlinyRe: KOPRajs
...3. Nepřímo změnou parametrů vody (snižováním pH), což některým jiným rostlinám může vadit. Otázka zní, co z toho je pravda?...
Že mají rostliny schopnost "vést chemické války" vůči konkurentům, nelze zpochybňovat. (Do jaké míry se to může týkat kryptokoryn nebo dokonce konkrétně C. petchi, toť otázka...)
Že si dokážou rostliny konkurovat v příjmu živin, (a asi nejen kořeny, ale i z vodního sloupce), to by šlo nejspíš taky obhájit.
Ale to snižování pH mi přijde jako velmi nepravděpodobné.
Spíš bych vsadil na hypotézu, že konkrétní podmínky v konkrétní nádrži lépe vyhovují nějakému druhu rostlin, který se díky tomu lépe prosadí (prosperuje), zatím co ty méně šťastné jen přežívají (stagnují) nebo dokonce vyklízejí pozice...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2021 13:01 Muž KOPRajs [2] – Snášenlivost s ostatními rostlinami
Dobrý den,
rád bych se dozvěděl více informací o údajné "agresivitě" Cryptocoryne k ostatním rostlinám.

Svoje první akvárium mám teprve cca 2 měsíce. Informací, které bylo potřeba nastudovat do začátku, nebylo málo (od výběru techniky, přes volbu cílového biotopu a celkového vzhledu akvária, až po rostliny a živočichy). Rostliny jsem vybíral tak, aby byly malé / jemné (zakrslé varianty), pocházely z Asie a rostly i bez CO2, takže řešit ještě vzájemnou snášenlivost rostlin mezi sebou mě ani nenapadlo.

Mimo jiné jsem vybral Cryptocoryne petchii, aby vyplnila relativně malý a hůř osvětlený prostor v pravém předním rohu před filtrem, viz prezentaci. Nikam dál ji rozšiřovat neplánuji. Na eshopu byla označená jako nenáročná, takže jsem ji objednal a zasadil na své místo hned při založení nádrže. Teprve teď zjišťuji, že existuje nějaká kryptokorynová nemoc, nebo že se mají kryptokoryny vysazovat až do zaběhnuté nádrže. U mě díky nevědomosti posloužila jako snadná záběhová rostlina a kupodivu s ní od začátku nebyl problém. Neshodila žádné listy a na rozdíl od ostatních rostlinek od začátku pěkně roste.

Ostatní rostlinky konečně postupně taky začínají vypadat lépe, ale před pár dny mě navštívil zkušený akvarista, který mě upozornil na to, že mi ta kryptokoryna výhledově ostatní rostliny téměř určitě zlikviduje (snad kromě mechu). Nemusí to prý být hned, ale spíš v horizontu půl roku a dál. Jako první ohrožená bude prý Hygrophila corymbosa, která roste na protilehlé straně akvária.

Zkoušel jsem tedy hledat nějaké informace, které by jeho teorii podpořily, nebo naopak vyvrátily, ale narazil jsem spíš na směsici zkušeností a názorů, které se shodují snad jen v tom, že kryptokoryny obecně opravdu mají tendenci ostatní rostliny vytlačovat, pokud se jim daří.

Obecně bych to shrnul do 3 různých údajných způsobů, jak to dělají:

1. Uvolňováním blíže nespecifikovaných látek, které omezují růst jiných rostlin (různé druhy na ně mohou být různě citlivé).

2. Rozsáhlým kořenovým systémem, který omezuje ostatní rostliny rostoucí bezprostředně kolem.

3. Nepřímo změnou parametrů vody (snižováním pH), což některým jiným rostlinám může vadit.

Otázka zní, co z toho je pravda? Případně, co z toho platí pro Cryptocoryne petchii? Má k tomu někdo nějaké lepší zdroje informací?

Jak moc jsou moje ostatní rostliny opravdu ohrožené? Měl bych se kryptokoryny raději zbavit? Co bych měl sledovat?

Díky!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2020 22:21 Muž hellmut [143] - CichlidyRe: Malapa
To je opravdu těžké. Nejsem odborník na rostliny ale zrovna tyhle Cryptocoryne mám rád a skoro celou dobu co je pěstuju mě takhle trápily . To tyhle na fotce vypadají ještě relativně dobře...
V listopadu 2019 jsem si pořídil větší akvarko z bazaru (120x40x50 výška) ke kterému jsem dostal i CO2 bombu.
Byly tam dvě zářivky 18w. Ze začátku to bylo pořád stejný jako v předešlém akváriu bez CO2 a stejným osvětlením (to předchozí bylo vysoké 40cm)
Vždy vyrostl nový list ale dva jsem musel ustříhnout, protože byly zkroucené, žluté a zařasené. Jaká koliv změna a okamžitě opadaly lisy ( kryptokorynová nemoc) když jsem dal hnojivo okamžitě průser a listy dole...
Asi před prázdninami jsem vyměnil zářivky 18 W za 39 w a přidal trochu víc bublinek CO2. Najednou se kytky zbláznili a roste to úplně fantasticky! Vůbec to nechápu! Řasy zmizely a já každou chvíli musím prostřihávat.
Takže bych zkusil spíš přidat než ubrat světlo. Ale může se stát že to bude horší. Fakt těžko říct. Já se s kytkama trápil celý život a najednou jedou jako blázen. Jediné co jsem změnil je Co 2 a intenzita světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2020 20:59 Muž Malapa [480] - Afrika – Cryptocoryne pontederiifolia
Fotka k příspěvku HD Ahoj, potřeboval bych poradit, co chybí Cryptocoryne pontederiifolia. Rostliny rostou celkem dobře, ale listy se kroutí, viz foto. Napadá mě, jestli by pomohlo ubrat světla? Akvárium cca 200l, výška 50cm, osvětlení 2x zářivka 18W a 2x LED žárovka 4W.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.05.2020 11:57 Muž jarovo [1694] Re: Beastie
Pokiaľ má nová rastlina vytvorené korene tak ju môžeš odstrihnúť od materskej rastliny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2020 11:50 Žena Beastie [171]
vzhledem k tomu, ze me čeká to stehováni a vlastně překopáni celého akva, mam dotaz. Z původních dvou šlahounů Cryptocoryne aponogetifolia je za těch sedm let šlahounů cca 10-20. Pro demontáž akva je budu muset vysadit, proto mám tedy dotaz - můžu přestříhat šlahouny množící mezi jednotlivými rostlinami?

A pak pro zasazení, přemýšlela jsem nad tím, že tím zkusím skrýt jak topítko tak filtr, možná totiž udělám akva kolmo ke stěně, ješte to nemám domyšlené. jak blízko u sebe mohou jednotlivé kytky být? Jaká je nějaká optimální vzdálenost? Že bych z těch nejstarších nejdelších udělala jednu stěnu na zakrytí techniky a pak do prostoru dala ty menší, nebo jen na každý užší kraj ty dlouhé proti sobě jak jsem to mela predtim, jak rikam, nemam vymysleno.
Děkuji


(fotky akva nejsou vůbec aktuální, neustále mi u něj něco překáží a focení pořád odkládám, asi holt nafotím až v novém)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.04.2020 08:35 R Muž vaclav [13777] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Internet je plný blábolů a vybrat tu správnou informaci je někdy obtížné, ale jak se říká líná huba holé neštěstí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2020 08:19 Muž QQQ001 [23] Re: vlka
Já totiz někde četl, ze se nesmí strihat? Je to možné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2020 08:00 Muž vlka [3015] Re: QQQ001
Jasně, já staré listy uštipuju prstama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2020 07:41 Muž QQQ001 [23] – Zastrihavani
Ahoj, chci se zeptat, zda mohu kryptosky libovolné zastrihavat. Jde mi o odstranění starych listu. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.11.2019 11:21 Muž JirkaŠčobák [3228] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Fotka k příspěvku Před týdnem a půl jsem chtěl vyndat jedno Flamingo, ale podařilo se mi ho čistě ulomit bez kořenů. Hodil jsem ho volně na hladinu, místo, abych ho strkal do substrátu. Už mu vyráží tři kořeny. Rostou z různých míst oddenku.
Myslím, že je tento postup v podobné situaci vhodnější, než rostlinu strkat do substrátu, ve kterém může místo lomu začít uhnívat.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2019 07:34 Žena Cancita [4] Re: romant a vaclav
Ok, parada, diky! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.10.2019 06:23 R Muž romant [27890] Re: Cancita
Zasadit hned, to jaké reakce příjde, to ti nikdo nezaručí. Mám tu zkušenost, že i když dosazuji do jedoucího akvária, stejně se někdy projeví rozpad listů a to vcelku v masivním rozsahu, je to normální chování rostliny, která reaguje na změnu prostředí. Když se kytka nechá být, v drtivý většině případů obrazí znovu a roste jak má. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.10.2019 23:59 R Muž vaclav [13777] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Cancita
Co získáš čekáním, zasaď je hned můžeš přijít o pár listů ale to se většinou časem srovná a rostlina opět obroste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2019 23:46 Žena Cancita [4] – kryptokorony - kdy zasadit
Ahoj, četla jsem, že je lepší kryptokoryny zasadit do již zajetého akvária, než spolu s ostatními rostlinami při zakládání. Ale názory na to se asi různí. Já bych raději počkala, ale někdo mi doporučoval zasadit rovnou. Co myslíte? (O víkendu budu sázet, do 180l, rostlin chci mít dost. Z toho dvě kryptokoryny (Asi Affinis a Becketii Petchii, nebo Wendtii Brown). Je to bezpečné, nebo raději počkat? Díky :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2019 22:50 R Muž vaclav [13777] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mailla
Přečti si starší příspěvky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2019 22:08 mailla – Cryptocoryne Flamingo
Fotka k příspěvku Zdravim,nove vysazeno 6ks in vitro,prosim za jak dlouho a jake hnojivo bych jim mela dat pod koreny?
Dekuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.08.2019 23:27 Muž JirkaŠčobák [3228] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Flamingo ...
Fotka k příspěvku ... mi zase začíná jít do růžova. Asi proto, že Lemna triculca odebrala část živin z vody.
Výška vodního sloupce je aktuálně 22 cm.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2019 23:07 Hrnčíř Re: Angus68
Angus68 napsal: Chybí ti ve vodě dostatek železa ;-) Jinak by se chloróza neprojevila.
Tím to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2019 23:26 Muž Passenger77 [303] - RostlinyRe: voyta
Ahoj, najdi si informace ke Kryptokorynová nemoc...tzn.reakce na změnu životních podmínek. Sklovatění listů je typický příznak. Pokud zůstane středová část rostlin v pořádku, rychle se to spraví. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2019 21:15 Muž voyta [26] Re: pluto84
S tím železem nevím, rostliny se začaly rozpadat prakticky následující den po koupi a zasazení. Počítám, že mají nějakou vnitřní zásobu železa, která by ji pár dní měla vydržet... navíc hnojím Tetra Planta Min, který obsahuje železo. Jinak ke kompletnímu rozpadu ještě nedošlo - některé listy jsou kaput, některé bledé, některé normalní... Počkám a uvidím, nějak to dopadne. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.07.2019 12:05 Muž zervajs [247] - RostlinyRe: pluto84
doporučuji tablety se železem ke kořenům
a co když jde jen o "přechod"
a) emerz - submerz ?
b) nové prostředí ?

ad otázka: je potřeba před přidáním "železa" změřit jeho koncentraci ve vodním sloupci, i když v substrátu může být
a) vysrážený na "fosforu" ?
b) v oxidované "formě" ?
hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2019 09:43 pluto84 Re: voyta
Ahoj,

zakoupil jsem nové rostliny a byl to stejný průběh :-)
doporučuji tablety se železem ke kořenům a rostlinky se krásně vzpamatují ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2019 22:36 Muž jarovo [1694] Re: voyta
Určite to tam nechaj, mne vyrástli nové lístky len z koreňa skoro po mesiaci ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2019 20:04 Angus68 Re: voyta
Chybí ti ve vodě dostatek železa ;-) Jinak by se chloróza neprojevila ;-) Rostlinkám nic není ;-) a vzpamatujou se.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2019 22:17 Muž voyta [26] Re: Lampal
Diky za reakci. Dostanou se z toho crypty i kdyz zbudou v podstate jen koreny a par kratkych stonku nad substratem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2019 22:00 Muž Lampal [6] Re: voyta
Cus jj pockej, crypty to delaji, nekdy i po vymene vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2019 21:47 Muž voyta [26] – Rozpad
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

Před čtyřmi dny jsem v hornobachu koupil a následně zasadil do akvárka Cryptocoryne wendtii. Teď ji blednou/sklovatí/rozpadají se listy, stonky jsou taky 'kašovité'. Přikládám fotky - jedná se prosím o nemoc kryptokoryn? Pokud ano a listy mě komplet opadají, mám nechat v substrátu zbytek rostliny a čekat až se objeví nové listy?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.01.2019 20:20 Angus68 Re: tramtra
Tamčo, i Cr.retrospiralis dokáže pořádně vyrůst ano Měl sem průměr i výšku rostliny 50cm+
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2019 20:00 Žena Kaira [917] - LabyrintkyRe: Guppy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   24.01.2019 14:30 R Žena Jája [1386] - ŽivorodkyRe: Žralok
Ta kryptoška nemusela zvládnout ten měsíční interval výměn. Pokud si je naučíš na týdenní výměnu = pravidelnost, tak to jsou kryptošky v pohodě. Ale výměna po měsíci je dost zásadní narušení jejich klidu, což jim nesedlo. Měsíc si zvykaly na klid a po měsíci jsi jim ho nabořil. Když jim tohle děláš opakovaně, tak to zvládnout nemusejí. Možná v tom bylo ještě něco jiného, co jim nesedlo, a výsledek je totální rozpad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2019 13:47 Muž Žralok [109] - Čeľaď Poeciliidae
Vďaka za vaše postrehy, vyskúšam to s tým kompostom, a obmädzím alebo úplne zruším výmeny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2019 13:40 Muž larix [1404] Re: Guppy
Guppy napsal: Bylo mi jasný, že balansae je do 50l velká, ale že naroste dokonce 90 cm bych nečekal.
C. balansae mala u mňa (nádrž "Old-timer") najdlhšie listy 130-140 cm. Verím, že dokáže narásť ešte viac. C. tonkinensis dokáže tiež vytvoriť listy až okolo 100 cm.
Inak škoda, pred pár týždňami som vyhadzoval 4ks C. spiralis (tá mala u mňa max. 40 cm).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2019 13:10 Muž Guppy [2063] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Díky
Sysalka: Tak Spiralis jsem úplně přehlédl. Ideální, i s ohledem na parametry vody - jen ho momentálně nevidím v nabídce žádného eshopu, ale kdo si počká....
Tramtra: Bylo mi jasný, že balansae je do 50l velká, ale že naroste dokonce 90 cm bych nečekal.
Moc dík palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.01.2019 11:53 Žena tramtra [3071] Re: Guppy
Mám Balansajku (koupenou jako Retrospiralis, protože jsem taky chtěla menší úzkolistou) a nejdelší listy mají 90 cm. Když seženeš Retrospiralis, mohla by být ok. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2019 11:17 Žena Sysalka [222] Re: Guppy
Porovnání nemám, ale mám Spiralis a zatím se drží pod 40. Ta je taky vysoká a má úzké listy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2019 10:25 Muž JirkaŠčobák [3228] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Žralok
Výměny 20% vody byly možná moc. V 5l výměny 10-15% stačí. Pokud tam nejsou ryby, pak ještě lépe žádné výměny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2019 10:06 Muž Guppy [2063] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Balansae, retrospiralis
Prosím, nemá někdo zkušenost, srovnání, těchto dvou kryptokoryn? Zejména ohledně bujnosti růstu a finální výšky. Atlas uvádí u obou shodnou výšku (délku) max. 60 cm, ale realita je někdy jiná. Hledám kryptokorynu s úzkými listy, velikosti ideálně 30-40 cm. Balansae mám, roste skvěle, ale pro moje aq je velká, skutečně má listy kolem 50 cm.
Další adept je c. tonkinensis, ale ta je naopak moc malá.
Dále připadá v úvahu C. albida, ale ta už má trochu jiný charakter listu. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2019 07:52 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Žralok
Na dne mám kompost pod pieskom. Ale fungujú aj tablety do dna ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2019 06:50 Muž Žralok [109] - Čeľaď PoeciliidaeRe: afc1886
Áno, uznávam, v tej guli robím zmeny často. Kryptošky som mal však ešte v 5 litrovke, konkrétne C. becketii, nádrž bola len čisto pre ne, jediný zásah bola raz do mesiaca výmena cca 20% vody. Pár mesiacov to šlo, pár vyhnalo aj nové listy, ale neskôr sa rozpadli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2019 04:55 R Muž afc1886 [12920] Re: Žralok
No jestli se bavíš o té své kouli v prezentaci, tak se nediv, že ti kryptokoryny nejdou. Vždyť ram pořád děláš nějaké změny a na to jsou kryptokoryny choulostivé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 22:04 Muž Žralok [109] - Čeľaď PoeciliidaeRe: Cyklohentán
Mne sa doteraz s kryptoškami nedarilo, vždy sa bud rozpadli alebo zhnili. Máš nejaký zásobný substrát, alebo používaš nejaké tablety do dna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.01.2019 20:03 R Muž ctibum [6444]
Fotka k příspěvku Subsubmersní Kryptoška... :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 18:59 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Žralok
Una nemali problém pri prechode z wmerz na submerz, ale pri presadzovaní. Z mojej skúsenosti je pre neho dôležité výživné dno :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2019 18:20 Muž Žralok [109] - Čeľaď Poeciliidae
Dobrý deň, chcel by som sa vás opýtať na váš názor. Prednedávnom som čítal článok o pestovaní v emerze, a pri rode Cryptocoryne je počas prechodu na emerz odporúčané poodrezávať všetky listy okrem toho najmladšieho, kvôly šetreniu živinami. Tak ma napadlo, keď toto funguje pri prechode zo submerzu do emerzu, prečo by to nemohlo fungovať i naopak, že kúpenej emerznej Cryptocoryne orežete všetky listy okrem najmladšieho, aby sa predišlo hnilobe?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 11 12

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 15741x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10513