Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cryptocoryne - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Cryptocoryne - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 10:05 Žena Morticia [118] Re: Maq
NO! Už mi to vlasntě někdo psal. Takže možná málo hořčíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 09:36 Maq Re: Morticia
V brněnské vodě je údajně málo hořčíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2017 23:27 Žena Morticia [118] Re: Morticia
Dle tohoto článku:
akvarijni-hnojivo.cz/…
by to mohl být hořčík - mramorováním bych to klidně nezvala, nebo železo - u jiných rostlin sklovatění až rozpad (Limnophila ar., Pistie, Hydrocotyle trip., rozpadaly se listy i Vallisneriím, ale to už víc nepozoruju, Hygrophila cor. také ztrácela listy, to už taky ustalo, už rostou nové, ale podle mě jsou dost bledé)-vše bylo z prostřihů, bez kořenů-stonkovky)...nevííím.
Ale něco naopak začlo růst-Egeria,Anubrias,Vallisneria am.
Kdybych pořídila kompletní hnojivo?? (Pokojovky a zahradu řeším buď kompletním hnojivem-chem. nebo bio-přírodní-jedlé věci)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2017 23:05 Žena Morticia [118] – Cryptocoryne pontederifolia
Fotka k příspěvku Dostala jsem tuto Cryptocorynu od někoho výměnou už v tomto stavu, vysazena 19.3. Roste-vyhodila nový lístek, ale i ten vypadá dost podobně, jako ty starší. Světlejší list s tmavšími skvrnami okolo žilek. Díky za rady...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 13:21 Muž Zip [277] Re: vaaclav
Tak nějak podobně jsem dělal ten echináč, já opatrně tahal, pocukával a manželka hned od něho odkalovala bordel, i tak to byla orba :) Ta cryptoška by měla být teď lehčí, když ji nebudu tahat celou. Chtěl jsem to dělat dnes, musím to odložit, ale už se toho tak nebojím, díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 13:10 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zip
Když chceš vyndat něco velkého musíš opatrně pocukávat směrem nahoru a držet to co nejvíce u dna nebo hrozí že utrhneš listy a tu část co tam chceš nechat držet také u dna. Jsou na to potřeba dvě ruce u hlubších akvárek dva lidi nebo potápěče. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 11:03 Muž Zip [277] Re: vaaclav
Taky nad tím přemýšlím, nechce se mi tahat celá. Zkusím nějakou menší část a jak to půjde. Nedávno jsem tahal velký echináč, to bylo taky zajímavé. Jsou to kytky ještě od založení AQ a přerůstají :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.02.2017 09:52 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zip
Vezmi nůž, ve dně musíš rostliny od sebe oddělit a ty co nechceš vyndat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 09:05 Muž Zip [277] Re: romant
Dobře, díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 08:56 R Muž romant [27987] Re: Zip
Tak. Ona to přežije, je možný že zareaguje schozením listů a nebo taky ne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 08:55 Muž Zip [277] Re: romant
Aha, to jsi mě moc nepotěšil :-( Takže pokud bych chtěl jen "polovinu" kytky, tak vyndat komplet ze dna, rozdělit a zase zasadit a doufat, že to přežije?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 08:44 R Muž romant [27987] Re: Zip
Ne, vytrhávat celý rostliny, listy se u těchto nestříhají. Počítej s tím, že mají velmi rozsáhlý kořenový systém, tak bude docházet k lokální destrukci dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 07:51 Muž Zip [277] – Redukce kytky
Zdravím a prosím o konzultaci.
Jak správně zredukukovat cryptokorynu? Vím, že je náchylná na manipulaci. Se mi rozkošatila a rád bych ji trochu zeštíhlil. Mám jen utřihnout listy nad substrátem? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 23:53 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Filip10
Neradil jsem ti už ohledně této tvé kryptokoryny někde? Akvárium je mi známé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 22:25 Muž larix [1420] Re: Filip10
Neviem, akú máš zdrojovú vodu, ak je veľmi mäkká, skúsil by som jemne prihnojiť horčíkom, ak by nepomohlo tak aj vápnikom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:49 Muž Filip10 [1] Re: Maq
Do nedávna jsem neměl tušení ani co mi teče z vodovodu.Nechal jsem si proto udělat rozbor aq vody,ale jako by mi nic neřekli.Píše se: nedělat změny (a když,tak pravidelné)v aq a Cr.se přizpůsobí. S Cr.tropica není problém roste paradně.Ještě jsem ji doplnil,ať je ji dost.Jak jsem se někde dočetl, mají rády, když jich je hodně a přizpůsobí si prostředí v aq.Ale s touto?!Nejsem chemik a proto to zas až tolik neřeším.Mám teorii, že hold mi tam něco nepůjde a než zjišťovat,co mi v aq chybí,radši budu pěstovat něco jinýho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:41 Muž Filip10 [1] Re: romant
Možné to je.Při výměně napouštím studenou.To mě vůbec nenapadlo.Ale trefit stejně teplou vodu z kohoutku?!Jsem na sebe zvědavej.Zkusim to.Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:38 Maq Re: Filip10, romant
Ten článek napsal odborník, a jestliže on psal tučným písmem, já bych měl psát fontem hodně maličkým....
Nicméně, dovolím si nadhodit hypotézu. Jaký máš v tom akváriu obsah makro-živin? Já mám ze své zkušenosti takový pocit, že v hladové vodě kryptokoryny tyhle problémy nemívají, nebo aspoň méně často.
Klidně mě za ten nápad strhejte... aspoň se něco dovím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:36 R Muž romant [27987] Re: Filip10
Při výměně vody, nahoru, dolů a moc rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:36 Muž Filip10 [1] Re: romant
Omlouvám se,ale co znamená cvičit s teplotou?Mám termostat nastaven na 26.Pravdou je, že teploměr jsem z aq vyndal
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:34 Muž Filip10 [1]
Dokonce mám i nové rostlinky z oddenků,ale průběh je stejný, jako u ostatních.9 z deseti nově narostlých listů se rozpadne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:32 R Muž romant [27987] Re: Filip10
Necvičíš jim moc s teplotou o více jak 3 st?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:30 Muž Filip10 [1] Re: romant
Dík za link,ale tento a mnoho dalších mám předčeteno.Jedná se mi o to, že se rozpadají nové listy.Ty staré taky,ale toto popisuje tento a další článek o rozpadu nově vyrostlých listů se u rostlin rodu Cr. nikde nepíše.,Už jsem na rostlinkou zlomil hůl.Je v aq už od začátku letních prázdnin a prostě se ji u mě nelíbí.Čím to je to fakt nevim.Prostě se ji nedaří.Jde mi o to,jestli ji tam nechat - možná si zvykne a začne růst nebo ji dát pryč a zkoušet jiné druhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 20:09 Muž Filip10 [1]
Pěkný dobrý večer.Mám dotaz.Neustále bojuji s Cr.aponogetiflia(rozpadají se jí nově vyrostlé listy).Na konci prázdnin jsem zasadil novou rostlinu a vyrostly ji nové čtyři listy a nezůstal na ni ani jeden,všechny "zesklovatěly"a následně se rozpadly.Má cenu nechávat rostlinu v aq nebo ji dát úplně pryč (vyndat ji i s kořeny)?Přemyšlel jsem o Cr.usteriana,ale mám obavu, že na tom bude stejně.Vyzkoušet ji, či se na tento druh Cr.úplně vykašlat a hledat jiný?Dík moc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2016 02:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: JirkaŠčobák
Prosím, máte někdo zkušenost s pěstováním kryptokoryn ze semen? Mám v akváriu 20-30 miniaturních semenáčků (jeden lístek, 5 mm dlouhý). Nikdy jsem kryptokoryny ze semen nepěstoval. Jaká je šance, že něco přežije?
Nemám okružáky, nemám ryby, nemám proud. Dno obohacené detritem, stopovým množstvím bahna z potoka. Řasy nejsou v množství, aby semenáčky vyloženě ohrožovaly. Akvárium čistí cca 20 odrostlejších, ale ne úplně vzrostlých krevetek. Nejčastější šnek je levatka, která se o rostliny nezajímá. Pár piskořek.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 12:51 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: JirkaŠčobák
Report po týdnu:
1) Cryptocoryne striolata shledávám z tří nových druhů "nejrychlejším". Je to vlastně docela rychlá kryptokoryna i na poměry ostatních kryptokoryn. Po týdnu mají snad všechny rostliny nějaký zárodek nových listů, nekteré už nový maly list (2-3cm) stačily vyhnat. V porovnání s tím je C. aura výrazně pomalejší a Silver Queen se ještě pořádně nehnula.
2) U striolaty a aury jsou velmi zajímavé, pomenoval jsem to "listové obaly". A akvária u stropu jsem napsal krátkou úvahu, shrnuji: Odhaduji, že se jedná o archaický znak. C. aura mají obaly hodně průsvitné, je v nich viditelný výhonek budoucího listu, po vyhnání listu se rozpadají. C. striolata je má pevné a po vyhnání listu zůstanou u listové růžice (alespoň zatím) ve formě, pojmenujme to "listový osten". Viz obrázek rybicky.net/fotogalerie.php…
3) Samozřejmé je důležité, co člověk s rostlinami provádí. Striolata, kterou jsem dal hned po vytažení z fólie do kvalitně zaběhnuté vázy s hromadou starého substrátu, detritu a životním prostorem a kromě jednoho zatížení kamínkem, když se začala uvolňovat, s ní nepohnul, vypadá nejlépe. Ostatní, přestože s nimi bylo založeno akvárium (a přežily manipulaci s akváriem při umístňování na knihovnu), nevypadají zle a začínám být optimista. Jedné, která se už dvakrát uvolnila a musel jsem s ní manipulovat, se začíná rozpadat i nově vyhnaný list (nicméně věřím, že přežije).

Uvedené druhy mám rozhozené ve čtyřech různých nádržích.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2016 15:17 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Méně ambiciózní věci:
1) Kupuju 15 kusů Cryptocoryne striolata. Založím s nimi nové akvárium (poslední ze starých dob, na které mi ještě sedá prach), jeden kus půjde do zaběhnuté vázy.
2) Kupuju 6 kusů zde na Rybičkách neuvedené Cryptocoryne 'Silver Queen' (prý Západní Kalimantan). Jedna do koule, zbytek do akvária se západním sluncem.
3) Tři kusy Cryptocoryne aura (Borneo), druh popsaný (prý) teprve loni. Jedna do koule, dvě do nově založeného akva se striolatami.
O 'Silver Queen' i o C. aura se v podstatě nic neví. O C. striolata se ví, že je dost těžká. Pokud si mám s kryptokorynami rozbít hubu, tak teď.

Jo a ještě budu mít do mrňavé vázy Fissidens 'Miroshaki'.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 08:38 laki3 Re: romant
to je právě to, že jeden řekne to, a druhý to, ale nikoho neobviňuju, protože v prvý řadě bych měl obviňovat sebe z neznalosti, no.. můžeš mi to romane prosímtě trošku vysvětlit?? pojem: pevná pufrační schopnost vody ???

a kryptokoryny?? hodí se vůbec do "biotopu asie" ??? potlesk potlesk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2016 08:20 R Muž romant [27987] Re: laki3
Děsíš se zbytečně, skáčeš na špek neustále šířenému mýtu, vodu ti budou okyselovat jiný faktory, než růst kryptokoryn. Pokud máš problém s okyselováním vody, zaměřil bych se na hodnotu alkality v daný nádrži, prostě aby byla pevná pufrační schopnost vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 08:04 laki3 Re: romant
Takže cryptocoryna vypouštěním chemických látek ovlivňuje ostatní rostliny?? Rada? přesadit?? Mám akva 60l, takže jej naplním a udělám v něm živorodky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 07:52 R Muž romant [27987] Re: laki3
Vyhledej si pojem alelopatie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 07:51 laki3 Re: puff
Tak v tomhle s tebou Puffe souhlasím, před deseti lety jsme ze sestrou dostali oba akvarijní set na začátek, já se o vše staral pravidelně svítil atd. sestra, ta nesvítila kdybych nekrmil já ryby by nebyly a během 4měsíců ji kryptokoryna červená zarostla doslova celou 60l nádrž, jak sem začal svítit a mnoho toho vytrhal, držela se pěkne u země a rostla pouze do stran potlesk poté sem akvárium přestěhoval k sobě, přecijen chlap je pro ženskou důležitější než rybičky tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 07:47 laki3 – Je to pravda nebo ne??
Fotka k příspěvku Ähoj, mám prosím dotaz, nedávno jsem navštívil jeden nejmenovaný akvaristický obchod, kde jsem s "akvaristou" prohodil pár slov, když jsem mu položil otázku, že mám problém s s některými rostlinami, (hnědnou listy slábnou a mizí), a doslechl se, že přestuji cryptokony červené s nimi, řekl mi, že za to mohou ony, že prý kryptokona silně okyseluje vodu a tím kazí podmínky jiným rybám, přiznám se, že jsem ji chtěl zakomponovat, pro svou snadnou údržbu a pěstování do nového akva prostředí Asie, hodí se k Asii kryptokoryna? a je to pravda s tou kyselostí? pokud ano, budu ji muset vyndat, tak jsem trošku zmaten... děkuju za rady tone
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2015 14:46 Muž LiborSprysl [9015] Re: Beastie
Zkuste kouknout, jestli nemá moc utemovaný písek a nehnijou jí kořeny... ona ten "africký" písek moc nemusí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 10:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Beastie
Myslim ze v Praze Na Hroude je prodavali i na kusy, ale jinak je obcas miva Hornbach, cena nekde kolem 100Kc za 7ks (pokud to nebyla nejaka akce). Vypada to takhle: allatihami.hu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 10:09 Žena Beastie [318] Re: Designer
Fotka k příspěvku Diky, fascinuje me, ze roky proste sedi a nic nedela, nehnije, neumira, nevzrusta. Druha, co mam naproti v tom samem akva je uplne jine kafe ( foto prilozeno, kvalita mizerna, fajnsmekri prominou) uz ma dokonce i jednu odnoz.

Da se ta jilova kulicka koupit v malem mnozstvi? Musim vymyslet, jak ji dostanu pod tu kvetinu, vyska 60cm a na druhe strane akva, nemam ruce jak orangutan :) Asi nasadim snorchl :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 10:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Beastie
Zkus pod ni strcit jilovou hnojivovou kulicku, je to asi to nejjednodussi, co muzes zkusit.

EDIT: Jinak asi mame podobnou vodu, mam jednu z mejmekcich v Praze (po prestehovani), a nez jsem rostlinam vysvetlil, ze v tom maji rust, narval jsem do te vody fakt dost chemie (mysleno hnojiva). Nastesti tyhle kryptokoryny maji slusny korenovy system, hnojivo pod koreny by mohlo pomoct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2015 08:20 Žena Beastie [318] – Stagnace
Fotka k příspěvku Zdravim. Jiz dva roky od zasazeni mi rostlina stagnuje. Ma svetlejsi listy a nerozrusta se. Je neco, co muzu udelat? Presadit, ostrihnout koreny, odhrnout pisek? Dekuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2015 13:34 Muž puff [1] - rostlinky a krevetkyRe: vendy
Fotka k příspěvku u sebe mám vyzkoušeno,když jsou cryptokoryny v polostínu jdou nahoru a jsou tmavězelený,jakmile na ně pustím přímý světlo (vyházením hladinových rostlinek) tak mají tendenci se spíše přimáčknout ke dnu a barevně jdou spíše do červeno-zelena. Určitě se to bude lišit i druh od druhu..
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 21:49 Žena vendy [27] - CichlidyRe: DavidDizzer
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Akvarium je - Splněný sen, osvětlení vypsané je spíš info pro mě, když jsem si pořídila terče minulý rok, tak jsem jim zapínala postupně po jedné zářivce. Pak těch 18w je aktuálních. Během týden tam přijdou ještě dvě klasické 36w trubice.
Rostlinku měly v hornbachu v obrovském trsu pod silném osvětlení, pán mi utrhnul zadarmo. Je doma asi 4 měsíce a za celou dobu byla normálně nahoru, listy skoro neshodila. Žádné listy neodchází, jen tato má tendenci jít do stran jak plazivka a ne nahoru. Akorát jim tam vyhrabávají kořeny, ty jsou pěkné. Snad to půjde z fotky poznat.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 20:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vendy
Osvětlení: 4x 18w
Pro terče zapnutá pouze 1x36w, uvidíme jak se s tím poperou rostliny.
19.2 zapnuté 2x 36w...
25.2 zapnuté 3x 36w...
1.3 zapnuté 4x 36w...

Trochu tomu nerozumím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 20:25 Muž DavidDizzer [26] Re: vendy
Informace, jak dlouho ji v akváriu máš a v kterém akváriu se nachází...Počet litrů...
Mohla by to být cryptocorynová choroba (nemoc)... Potřebuji ale více info, jak dlouho se v akváriu nachází. Odchází jen cryptocoryny nebo vidíš i na ostatních rostlinách nějaké změny či špatný růst? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 20:14 Žena vendy [27] - Cichlidy – růst po dně.
ahoj,mám cryptocorynu, asi wendtii, dostala jsem jednu rostlinku a po čase šly listy dolů- Nejde do výšky, ale je jak stromeček, listy se sunou po bocích na rovno. Proč? Já si myslím, že světla mám málo, tak že by chtěla ještě méně? mám 4x 18w led výška od světla je cca 90 cm. Začala jsem dávat akorát co2 a je to jen chvíli. Ta kytka jde dolů celá, jak nové listy tak staré... Pokud je to světlem, mohu nad ní dát max listy leknínu... ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 13:26 Muž deck [85] - Všeobecně akvaria
Ahoj, neznáte někdo příčinu rozpadu listů u Cryptocoryn? Ostatní rostlinky nemaj problém. Do teď rostli super. Dodávám co2, pmdd a mam tam listy mandlovníku. Rozpadají se jen starší listy a pořád rostou nové. Díky X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 11:50 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: Aforte
Používá se co kdo má, nebo je to také o dostupnosti (a ceně). Jistě je možné použít i Akadamu či Manado, ale pro mě by to byl drahej špás.
Akadamu a křemičitý píses nedávej do souvislosti. Akadama ti nasaje vlhkost + jakožto jíl pojme i živiny. Křemičitý písek je křemičitý písek - inertní. Manado je už od základu obohacený jíl.

Ani Akadama, ani Manado není nezbytné pro pěstování Cryptocoryne. Pokud máš doma pytel, můžeš zkusit. Ale jen kvůli tomu bych ho nekupoval.

Edit: tím ale neříkám, že to dělat nemáš. Je to jen o tvém přístupu jaký zvolíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2014 11:35 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: keydoc
Ještě se zeptám. Viděl jsem, že se používá akadama. K čemu vlastně slouží? Určitě je dobrá, jako křemičitý písek k udržení kořenů v substrátu. Mohl bych jí nahradit manadem? Bude to mít nějaký význam? X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.05.2014 11:33 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: Aforte
To, že je nějaká v atlase, neznamená že je běžně dostupná. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 11 12

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 16697x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10513-cryptocoryne-pestovani-sazeni-problem?od=251